CZ22983U1 - Náhrada meziobratlového disku - Google Patents

Náhrada meziobratlového disku Download PDF

Info

Publication number
CZ22983U1
CZ22983U1 CZ201124784U CZ201124784U CZ22983U1 CZ 22983 U1 CZ22983 U1 CZ 22983U1 CZ 201124784 U CZ201124784 U CZ 201124784U CZ 201124784 U CZ201124784 U CZ 201124784U CZ 22983 U1 CZ22983 U1 CZ 22983U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
replacement
damping core
plates
intervertebral disc
rigid plates
Prior art date
Application number
CZ201124784U
Other languages
English (en)
Inventor
Horák@Zdenek
Koukalová@Jana
Tichý@Petr
Original Assignee
CVUT v Praze, Fakulta strojní,
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by CVUT v Praze, Fakulta strojní, filed Critical CVUT v Praze, Fakulta strojní,
Priority to CZ201124784U priority Critical patent/CZ22983U1/cs
Publication of CZ22983U1 publication Critical patent/CZ22983U1/cs

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká náhrady meziobratlového disku, nahrazující porušený nebo degenerovaný disk. Náhrada je tvořena dvěma tuhými deskami umístěnými v podstatě nad sebou a pružným tlumicím jádrem vloženým mezi tuhými deskami.
Dosavadní stav techniky
Náhrada meziobratlového disku by měla mít podobné nebo stejné biomechanícké vlastnosti jako normální meziobratlový disk, aby nedošlo ke změně biomechanických vlastností páteře. Meziobratlový disk se skládá z rosolovitého jádra - nucleus pulposus, které je obklopeno vláknitým vazivovým kruhem - annulus fibrosus. Tato specifická konstrukce umožňuje páteři odolat vysokému zatížení během každodenního života a zároveň si páteř udržuje svou pohyblivost. K obnovení mechaniky páteře by měla náhrada meziobratlového disku plně obnovit výšku a úhel zdravého disku, proto by měl být tvar desek náhrady meziobratlového disku podobný jako povrch přilehlých kostí a měl by být dostatečně veliký, aby zabránil posunutí náhrady a následnému kontaktu náhrady s okolní tkaní. Tuhost náhrady meziobratlového disku je velmi důležitá pro pohlcování nárazů páteře. Jestliže je náhrada příliš tuhá, disk se bude deformovat málo a sousední meziobratlový disk se bude muset nepřiměřeně deformovat. Na druhé straně, pokud nebude náhrada dost tuhá, deformace náhrady se zvýší a může se objevit bolest.
V současné době v páteřní chirurgii existuje pouze několik implantátů, které splňují tyto požadavky náhrady meziobratlového disku. Nej rozšířenějším typem je náhrada meziobratlového disku LINK SB Charitě ΠΙ. Tato náhrada je tvořena dvěma rovnoběžnými deskami z biokompatibilní ocele, mezi kterými je vloženo plastové jádro čočkovitého tvaru. Jejími hlavními nevýhodami jsou nízká schopnost tlumit osové rázy, nulová torzní tuhost a nulová ohybová tuhost v laterální a mediální rovině. Tyto nedostatky náhrady ji předurčují pro použití jen ve velmi úzkém spektru klinických případů. Největším nedostatkem zmiňované náhrady pro klinickou praxi je ten, že jí není možné použít při poškození spinálních výběžků.
Patentová přihláška číslo US 2003208271 popisuje návrh umělého disku složeného ze dvou desek s otvory a pružného jádra. Otvory v deskách jsou zde vytvořeny z důvodu vytvoření prostoru pro pružné jádro při deformaci. V pokračovací patentové přihlášce číslo US 2004122517, ve kterém se ještě více zvětšuje prostor pro vychýlení jádra při deformaci tím, že pružné jádro je pod otvory desek vyhloubené, a až v extrémním případě se z plného jádra stává prstenec s dutou střední částí pod otvory. Tím se ovsem ztrácí progresivní tuhost jádra při deformaci. Tato náhrada také dostatečně neřeší uchycení jádra mezi deskami. Samotný lepený spoj by mohl být nespolehlivý.
US patent ě. 5,171,281 popisuje funkční a biokompatibilní meziobratlovou diskovou rozpěrku, obsahující elastomemí materiál různých tvrdostí. Rozpěrka je vytvořena ze dvou částí o různé tvrdosti, a to měkčího vnitřního jádra a tužšího vnějšího prstence. Centrální jádro má tvar přizpůsobený tvaru a velikosti nucleus pulposus. Rozpěrka má definovanou tuhost. Torzní tuhost je 0,8 až 3,0 N.m.stupeň’1 a osová tuhost 1000 až 3000 N.miri1. Vnější prstenec může sestávat z více vrstev, až 5 vrstev. Elastomemím materiálem může být termoplastický polyuretan, polysioxan modifikovaný styren-ethylen/butylen kopolymerem. Povrchová vrstva rozpěrky je vytvořena z hydroxyapatitu. Výhodou této rozpěrky je, že je vytvořena z materiálů o různých tvrdostech. Je zde patrná snaha přiblížit se reálnému stavu meziobratlové ploténky. Nevýhodou rozpěrky je zřejmě nedostatečné spojení jádra s vnějšími deskami pouze přilepením dalším elastomemím materiálem, čímž může dojít až k rozpojení částí rozpěrky a ztrátě její funkčnosti.
-1 CZ 22983 Ul
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody se odstraní nebo podstatně omezí u náhrady meziobratlového disku nahrazující porušený nebo degenerovaný disk, která je tvořena dvěma tuhými deskami umístěnými v podstatě nad sebou a pružným tlumicím jádrem, které je vloženo a přilepeno mezi tuhými des5 kami, podle tohoto technického řešení. Podstata tohoto technického řešení spočívá v tom, že pružné tlumicí jádro je opatřeno nejméně jedním výstupkem na své každé homí a spodní ploše a/nebo nejméně jednou částí zapadající do nejméně jednoho průchozího otvoru tuhých desek nebo do nejméně jedné vnitřní prohlubně plných tuhých desek.
Výstupky nebo části pružného tlumicího jádra zapadající do otvorů či prohlubní tuhých desek io zvyšují bezpečnost vzájemného spojení těchto dílů.
Hlavní výhodou tohoto technického řešení je, že náhrada meziobratlového disku co nejvíce respektuje fyziologii reálného páteřního skloubení. Navržená náhrada je schopna dostatečně tlumit osové rázy a zatížení. Má danou určitou torzní tuhost a kinematiku pohybu při torzi, určenou ohybovou tuhost v laterální a mediální rovině. Tyto schopnosti jsou navíc rozšířeny o rozdílnou tuhost a kinematické vymezení pohybu při předklonu nebo záklonu pacienta. Nespornou výhodou je zahrnutí všech těchto vlastností v jediném implantátu a tedy vyloučení doposud nutného užití dorsálních páteřních fixátorů při poškození kloubních výběžků.
Toto řešení bylo koncipováno tak, aby bylo konstrukčně i technologicky málo nákladné. Navržené materiály jsou běžně dostupné v oblasti implantátů a tedy splňují standard v oblasti životnosti i bio kompatibility v tomto oboru.
Požadovaná rozdílná tuhost v různých směrech je zajištěna rozdílnou výškou náhrady v přední a zadní části, případně pak pružným tlumicím jádrem složeným z nejméně dvou částí o různé tuhosti materiálu, nebo nesymetrickým umístěním těchto částí vzhledem k ose náhrady ci ose otvoru desek.
Vnější povrchy tuhých desek mohou být opatřeny povrchovou vrstvou, která podporuje sekundární fixaci náhrady mezi obratli.
Tuhé desky mohou být na vnějším povrchu opatřeny hroty pro lepší primární fixaci náhrady disku v pozici mezi obratli.
Je výhodné, když pružné tlumicí jádro je zhotoveno z jednoho materiálu o jedné tuhosti, což je výrobně méně náročné.
Pružné tlumicí jádro může být vytvořeno z nejméně dvou částí o rozdílných tuhostech, např. ze dvou částí, a to z vnějšího prstence a vnitřní výplně, což přináší možnost upravovat vlastnosti pružného tlumicího jádra.
Pro snadnější a levnější výrobu je výhodné, když pružné tlumicí jádro je symetricky umístěno vzhledem k ose náhrady a/nebo ose otvoru ěi prohlubní tuhých desek, nebo když vnitřní výplň pružného tlumicího jádra je symetricky umístěná vzhledem k vnějšímu prstenci pružného tlumicího jádra.
Reálnému stavu se blíží uspořádání, kdy pružné tlumicí jádro je nesymetricky umístěné vzhledem k ose náhrady a/nebo ose otvoru či prohlubní tuhých desek, nebo když vnitřní výplň pružné40 ho tlumicího jádra je nesymetricky umístěná vzhledem k vnějšímu prstenci pružného tlumicího jádra.
Náhrada může vykazovat v podstatě shodnou výšku, ale též může mít klínovitý tvar s větší výškou na přední straně náhrady, přičemž úhel (a) svírající vnější povrchy tuhých desek je do 15°, přičemž různé typy těchto náhrad odpovídají požadované aplikaci.
Pro snadnější zavedení náhrady meziobratlového disku do páteře je výhodné, když má každá tuhá elipsovitá deska na svém vnějším okraji přivráceném tlumicímu jádru obvodovou drážku, situovanou vně tlumicího jádra. Usnadňuje se tak manipulace s náhradou.
-2CZ 22983 Ul
Vnější povrchy desek s navazujícími vnějšími povrchy výstupků tlumicího jádra nebo jeho částí vytváří v podstatě souvislou plochu, korespondující s přilehlou plochou obratle.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je podrobně popsáno dále na příkladných provedeních, objasněných na schematických výkresech, z nichž představuje:
obr. 1 axonometrický pohled na náhradu meziobratlového disku s jádrem o nestejné výšce přední a zadní strany náhrady, obr. 2 pružné tlumicí jádro z obr. 1 v pohledu shora, obr. 3 řez v rovině C-C z obr. 2, obr. 4 pohled shora na tuhou desku náhrady meziobratlového disku, obr. 5 řez D-D z obr. 4 zobrazující pouze desky s otvory, obr. 6 řez náhradou E-E z obr. 1, obr. 7, 8, 9 řez E-E z obr. 1 pro alternativní uspořádání tlumicího jádra;
alternativní uspořádání náhrady meziobratlového disku na obr. 7 a 8 obsahují tuhé desky s otvorem a jádro tvořené vnějším prstencem a různě uspořádanou výplní; alternativní uspořádání náhrady meziobratlového disku na obr. 9 má plné tuhé desky.
obr. 10 představuje alternativní náhradu meziobratlového disku s jádrem o shodné výšce a paralelně uspořádanými tuhými deskami 1 s otvory alternativně uspořádanými tak, že osa 7 otvorů H není shodná s osou 5 náhrady obr. 11 znázorňuje náhradu dle obr. 6 v implantované poloze mezi sousedícími obratli páteře, obr. 12 znázorňuje náhradu dle obr. 6 v implantované poloze mezi sousedícími obratli páteře při flexi (předklonu).
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1 (obr. 1 až 6)
Náhrada meziobratlového disku podle konkrétního příkladného provedení, vyobrazeného na obr. 1 až 6, je tvořena dvěma elipsovitými tuhými deskami 1, uspořádanými v podstatě nad sebou. Každá tuhá deska 1 (obr. 1, 2, 4, 5) je opatřena průchozím elipsovitým otvorem U- Mezi tuhými deskami 1 je vloženo a přilepeno elipsoidní pružné tlumicí jádro 2.
Na obr. 2 je znázorněno elipsoidní pružné tlumicí jádro 2 při pohledu shora, přičemž tento pohled je shodný s pohledem zdola na tlumicí jádro 2. Z pružného tlumicího jádra 2 na elipsovité homí a spodní ploše vystupují výstupky 21, v pohledu shora i zdola elipsovitého tvaru (obr. 1, 3, 4), které zapadají do příslušných elipsovitých otvorů 11 tuhých desek 1 (obr. 4, 5). Tento systém zvyšuje a zabezpečuje lepší uchycení pružného tlumicího jádra 2 mezi tuhými deskami 1.
Každá tuhá deska 1 (obr. 1, 4) je na své vnější elipsovité ploše opatřena párem tří hrotů 3 protilehle uspořádaných pro primární fixaci do těla obratle.
Každá deska 1 včetně hrotů 3 je pokryta na svém vnějším povrchu speciální povrchovou vrstvou 4 pro lepší sekundární fixaci náhrady disku v pozici mezi obratli.
Náhrada meziobratlového disku, obě tuhé desky I, tlumicí jádro 2 i jejich výstupky 21 mají společnou osu 5, která je v tomto případě shodná s osou 7 otvorů JT desek 1 (obr. 1 až 6).
Náhrada meziobratlového disku má tedy mírně klínovitý tvar zužující se k zadní straně B náhrady. Homí plocha náhrady meziobratlového disku je v podstatě tvořena homí vnější plochou homí desky 1, navazující na homí plochu výstupku 21 tlumicího jádra 2. Dolní plocha náhrady meziobratlového disku je v podstatě tvořena dolní vnější plochou dolní desky 1, navazující na dolní plochu výstupku 21 tlumicího jádra 2.
- 3 CZ 22983 Ul
Každá tuhá elipsovitá deska 1 může mít na svém vnějším okrají přivráceném tlumicímu jádru 2 obvodovou drážku. Obvodové drážky 8 tuhých desek i jsou uspořádány vně pružného tlumicího jádra 2.
Materiál desek 1 je tužší než materiál tlumicího jádra 2. Tlumicí jádro 2a (obr. 3, 5, 6) je vytvo5 řeno z jednoho materiálu o stejné tuhosti. Celková tuhost náhrady meziobratlového disku je závislá na tuhosti pružného tlumicího jádra 2.
Tuhé desky 1 mohou být zhotoveny z biokompatibilní oceli, titanu či polyetheretherketone (PEEK). Pružné tlumicí jádro 2 může být zhotoveno ze silikonového kaučuku různých tuhostí.
Na obr. 1 a 6 jsou u náhrady meziobratlového disku vyznačeny přední strana A a zadní strana B. i» Přední strana A je přivrácená k břišní dutině a protilehlá zadní strana B je od ní odvrácená. Náhrada meziobratlového disku jako celek je uspořádána tak, že výška hl mezi vnějšími povrchy desek I přivrácených k přední straně A (obr. 1, 6) je větší, než je výška h2 mezi vnějšími povrchy desek 1 přivrácených k zadní straně B náhrady. Zvolený poměr výšek hl/h2 náhrady na stranách A, B se blíží anatomickému tvaru meziobratlového disku. Úhel a, který svírají oba vnější povrchy tuhých desek je do 15°.
Klínovitý tvar tlumicího jádra 2 je znázorněný na obr. 3, a představuje pružné tlumicí jádro 2 s výstupky 21, v řezu C-C z obr. 2.
Vzájemné klínovité uspořádání obou desek 1 náhrady meziobratlového disku je patmé na obr. 5, v řezu D-D z obr. 4.
Rozměry navrhované náhrady meziobratlového disku - implantátu - by měli odpovídat typizovaným řadám velikostí náhrad v páteřní chirurgii - viz následující tabulka:
Hraniční rozměry implantátu (mm)
Klikový úhel a mezi deskami
Celková výška implantátu (mm)
Min Max Min ! Max i Min Max
22 χ 28 32 x 43,5 6,5 ! 16,5 0 15
Použiti navrhované totální náhrady meziobratlového disku podle tohoto technického řešení je vhodné pro poměrně široké spektrum páteřních onemocnění a úrazů zejména v oblasti bederní páteře. Jedná se především o degenerativní změny na meziobratlových discích a to i při změnách na spinálních výběžcích, dále pak o úrazy po kterých musí být odstraněn meziobratlový disk.
Náhrada meziobratlového disku podle tohoto technického řešení je navržena tak, aby po její aplikaci mohli být použity zavedené operační postupy v oblasti páteřních náhrad. Konkrétně se její aplikace neliší od aplikace nejrozšířenější náhrady LINK SB Charitě. Její aplikace nevyža30 duje náročnou instrumentaci ani jiná zařízení, což je velice důležité z hlediska operatérské praxe.
Příklad 2 (Obr. 7)
Náhrada meziobratlového disku podle tohoto příkladného provedení dle obr. 7, znázorněného v řezu E-E z obr. 1, je tvořena dvěma elipsovitými tuhými deskami 1, klínovitě nad sebou situova35 nými, mezi něž je vloženo a přilepeno pružné tlumicí jádro 2. Každá tuhá deska I je opatřena průchozím otvorem H s osou 7, shodnou s osou 5 náhrady. Každá tuhá deska I je na vnější ploše opatřena hroty 3 pro primární fixaci do těla obratle. Každá deska i může být pokryta na svém vnějším povrchu speciální povrchovou vrstvou 4 pro lepší sekundární fixaci náhrady disku v pozici mezi obratli.
Náhrada meziobratlového disku odpovídá předchozímu příkladnému provedení s tím rozdílem, že je odlišně provedeno pružné tlumicí jádro 2.
Pružné tlumicí jádro 2 je složeno ze dvou částí, a to vnějšího prstence 2b, obklopujícího vnitřní výplň 2c. Výplň 2c a vnější prstenec 2b se liší tuhostí, což přináší možnost moderovat vlastnosti
-4CZ 22983 Ul pružného tlumicího jádra 2. Vnější prstenec 2b má šířku v podstatě shodnou s šířkou obou prstencovitých tuhých desek 1 a výšku v podstatě odpovídající proměnlivé výšce mezí klínovitě uspořádanými tuhými deskami Vnitřní výplň 2c má elipsoidní tvar v podstatě odpovídající elipsoidnímu tvaru otvorů 11 horní a dolní desky 1 a vykazuje proměnlivou výšku v podstatě navazující na odpovídající proměnlivou výšku klínovitě uspořádaných prstencovitých desek ICelková výška vnitřní výplně 2c je taková, že nahrazuje výstupky 21 dle předchozího příkladného provedení, takže tato vnitřní vyplň 2c v podstatě plynule navazuje na sousední vnější plochy desek I.
Obě tyto části pružného tlumicího jádra 2 se liší tuhostí materiálu vnějšího prstence 2b a výplně ιυ 2c.
Příklad 3 (Obr. 8)
Náhrada meziobratlového disku podle tohoto konkrétního příkladného provedení dle obr. 8, znázorněného v řezu E-E z obr. 1, je tvořena dvěma elipsovitými tuhými deskami 1, klínovitě nad sebou uspořádanými, mezi nimiž je vloženo a přilepeno pružné tlumicí jádro 2.
Každá tuhá deska 1 je opatřena otvorem 11 situovaným k ose 5 a je pokryta na vnějším povrchu speciální povrchovou vrstvu 4 pro lepší sekundární fixaci náhrady disku v pozici mezi obratli.
Z pružného tlumicího jádra 2 na homí a spodní ploše vystupují výstupky 21, které zapadají do otvorů ϋ tuhé desky 1 pro lepší upevnění pružného tlumicího jádra 2 mezi tuhými deskami 1.
Pružné tlumicí jádro 2 je ve srovnání s předchozími příklady alternativně provedeno. Je složeno ze dvou částí, a to vnějšího prstence 2b a vnitřní výplně 2c, které se liší jednak tuhostí materiálu, jednak též nesymetrickým uspořádáním obou těchto částí vzhledem k ose 5 náhrady meziobratlového disku. Vnitřní vyplň 2c má osu 6 umístěnu nesymetricky vzhledem k ose 5 náhrady. Osa 5 náhrady je totožná s osou 7 otvoru 1L
Výstupky 21 tlumicího jádra 2 v tomto příkladném provedení jsou vytvořeny jednak z vnějšího prstence 2b. jednak z vnitřní výplně 2c.
Příklad 4 (Obr. 9)
Náhrada meziobratlového disku podle tohoto konkrétního příkladného provedení dle obr. 9, zná30 zorněného v řezu E-E z obr. 1, je tvořena dvěma elipsovitými tuhými deskami 1 umístěnými v podstatě nad sebou a klínovitě uspořádanými. Mezi oběma deskami 1 je vloženo a přilepeno pružné tlumicí jádro 2.
Každá tuhá deska I je opatřena vnitřní prohlubní 12, situované v ose 7 otvoru ϋ, totožné s osou 5 náhrady meziobratlového disku.
Z pružného tlumicího jádra 2 na horní a spodní ploše vystupují výstupky 21. které zapadají do vnitřních prohlubní 12 tuhé desky 1 pro uchycení pružného tlumicího jádra 2b, 2c mezi tuhými deskami L
Pružné tlumicí jádro 2 je složeno ze dvou částí lišící se tuhostí materiálu - vnějšího prstence 2b a vnitřní výplně 2c.
V tomto příkladném provedení je vnější prstenec 2b tlumicího jádra 2 na výšku mírně vypouklý a přesahuje okraje tuhých desek L
Příklad 5 (Obr. 10)
Náhrada meziobratlového disku podle tohoto konkrétního příkladného provedení dle obr. 10 je tvořena dvěma elipsovitými tuhými deskami i, mezi nimiž je vloženo a přilepeno pružné tlumicí
-5CZ 22983 Ul jádro 2. Každá tuhá deska 1 má proměnlivou šířku, největší na přední straně A náhrady, která se plynule zmenšuje a nejmenŠí je na zadní straně B náhrady.
Takovéto tuhé desky 1 potom vytváří průchozí otvor 11, který je umístěn nesymetricky vzhledem k ose 5 náhrady, takže osa 7 otvoru 11 desek 1 není shodná s osou 5 náhrady.
Z pružného tlumicího jádra 2 na horní a spodní ploše vystupují výstupky 21, které zapadají do otvorů 11 tuhé desky 1. Tento systém zajišťuje lepší uchycení pružného tlumicího jádra 2 mezi tuhými deskami 1. Tlumicí jádro 2a je vytvořeno v tomto případě z jednoho materiálu, pružnějšího než tuhé desky 1.
Výška hl pružného tlumicího jádra 2 na přední straně A náhrady je stejná jako výška h2 na zadní i o straně B náhrady.
Příklad 6 (Obr. 11, 12)
Příkladná aplikace náhrady meziobratlového disku dle příkladného provedení 1 (obr. 1 až 6) je představena a blíže znázorněna na obr. 11, 12.
Na obr. 11 je znázorněna náhrada meziobratlového disku v implantované poloze mezi sousedícími obratli páteře v nezatíženém stavu.
Z obr. 12 znázorňující náhradu meziobratlového disku v implantované poloze mezi sousedícími obratli pátere při flexi (předklonu), je patrná předpokládaná deformace náhrady, pri níž se klidový úhel a mezi deskami může měnit dle funkční pohyblivosti, čímž dojde k vyboulení vnitřního tlumicího jádra 2 do stran, tedy v podstatě po obvodě tlumicího jádra 2a.
Funkční pohyblivost navrhovaného implantátu - náhrady meziobratlového disku při jeho aplikaci - je znázorněna v následující tabulce:
Osový posuv Ohyb v laterální rovině Osová rotace Ohyb v mediální rovině flexe/extense !
i (mm) (°) (°) (°) !
0-5 +/-8 +/-2 +20/-10 |
Tuhost a pohyblivost implantátu je tedy dosažena vhodnou kombinací použitých materiálů a 25 provedení pružného tlumicího jádra 2.
Rozdílné tuhosti při předklonu nebo záklonu pacienta je dosaženo jedním ze tri základních principů, jimiž jsou:
- rozdílná výška náhrady v přední části A a zadní části B;
- použití materiálů různých tuhostí pro pružné tlumicí jádro 2;
- nesymetrické umístění částí pružného tlumicího jádra 2 vzhledem k ose 5 náhrady či otvoru 11 desek 1.
PrůmYslová. využitelnost
Náhrada meziobratlového disku je určena pro oblast spondilochirurgie.

Claims (15)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    35 1. Náhrada meziobratlového disku nahrazující porušený nebo degenerovaný disk je tvořena dvěma tuhými deskami (1) umístěnými v podstatě nad sebou a pružným tlumicím jádrem (2), vloženým a přilepeným mezi tuhými deskami, vyznačující se tím, že pružné tlumící jádro (2, 2a, 2b, 2c) je opatřeno nejméně jedním výstupkem (21) na své každé horní a spodní
    -6 CZ 22983 Ul ploše a/nebo nejméně jednou částí zapadající do nejméně jednoho průchozího otvoru (11) tuhých desek (1) nebo do nejméně jedné vnitřní prohlubně (12) plných tuhých desek (1).
  2. 2. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější povrchy tuhých desek (1) jsou opatřeny povrchovou vrstvou (4) podporující sekundární fixaci náhrady mezi obratli.
  3. 3. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že tuhé desky (1) jsou na vnějším povrchu opatřeny hroty (3) pro lepší primární fixaci náhrady disku v pozici mezi obratli.
  4. 4. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že vykazuje v podstatě shodnou výšku.
  5. 5. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že vykazuje klínovitý tvar s větší výškou (hl) na přední straně (A) náhrady, přičemž úhel (a) svírající vnější povrchy tuhých desek (1) je do 15°.
  6. 6. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, zevnější povrchy desek (1) s navazujícími vnějšími povrchy výstupků (21) tlumicího jádra (2, 2a, 2b, 2c) nebo jeho částí vytváří v podstatě souvislou plochu.
  7. 7. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se (11) desek (1) jsou symetricky umístěny vzhledem k ose (5) náhrady.
  8. 8. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se (11) desek (1) jsou nesymetricky umístěny vzhledem k ose (5) náhrady.
    tím, že otvory tím, že otvory
  9. 9. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, tlumicí jádro (2a) je zhotoveno z jednoho materiálu o jedné tuhosti.
  10. 10. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím tlumicí jádro (2) je zhotoveno z nejméně dvou částí různých tuhostí.
    že pružné že pružné
  11. 11. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 10, vyznačující se tím, že pružné tlumící jádro (2) je vytvořeno ze dvou částí různých tuhostí, a to z vnějšího prstence (2b) a vnitřní výplně (2c).
  12. 12. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružné tlumicí jádro (2, 2a, 2b, 2c) je symetricky umístěno vzhledem k ose (5) náhrady a/nebo ose (7) otvoru (11) či prohlubní (12) tuhých desek (1).
  13. 13. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružné tlumicí jádro (2, 2a, 2b, 2c) je nesymetrický umístěné vzhledem k ose (5) náhrady a/nebo ose (7) otvoru (11) či prohlubní (12) tuhých desek (1).
  14. 14. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 11, vyznačující se tím, že vnitřní vyplň (2c) pružného tlumicího jádra (2) je symetricky umístěná vzhledem k vnějšímu prstenci (2b) pružného tlumicího jádra (2).
  15. 15. Náhrada meziobratlového disku podle nároku 11, vyznačující se tím, že vnitrní vyplň (2c) pružného tlumicího jádra (2) je nesymetricky umístěná vzhledem k vnějšímu prstenci (2b) pružného tlumicího jádra (2).
CZ201124784U 2011-08-31 2011-08-31 Náhrada meziobratlového disku CZ22983U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124784U CZ22983U1 (cs) 2011-08-31 2011-08-31 Náhrada meziobratlového disku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124784U CZ22983U1 (cs) 2011-08-31 2011-08-31 Náhrada meziobratlového disku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ22983U1 true CZ22983U1 (cs) 2011-11-28

Family

ID=45062714

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201124784U CZ22983U1 (cs) 2011-08-31 2011-08-31 Náhrada meziobratlového disku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ22983U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2004201685B2 (en) Artificial intervertebral disc
CA2595266C (en) Elastomeric intervertebral disc prosthesis
US8118873B2 (en) Total joint replacement
US8915964B2 (en) Flexible dampening intervertebral spacer device
US8808383B2 (en) Intervertebral disc prosthesis having multiple bearing surfaces
US20110054617A1 (en) Intervertebral disc prosthesis having ball and ring structure
AU2004281785A1 (en) Semi-constrained and mobile-bearing disc prosthesis
CN100560038C (zh) 受控的人工椎间盘植入物
KR20060106857A (ko) 척추 관절성형 장치 및 방법
PT2259756E (pt) Prótese de disco intervertebral particularmente para vértebras cervicais
EP1514527A2 (en) Artificial intervertebral disc
CZ22983U1 (cs) Náhrada meziobratlového disku
CZ2006303A3 (cs) Náhrada meziobratlového disku
US20080161932A1 (en) Artificial Disc
CZ12807U1 (cs) Totální náhrada meziobratlového kloubu

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20111128

MK1K Utility model expired

Effective date: 20150831