CZ22546U1 - Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti - Google Patents

Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti Download PDF

Info

Publication number
CZ22546U1
CZ22546U1 CZ201124416U CZ201124416U CZ22546U1 CZ 22546 U1 CZ22546 U1 CZ 22546U1 CZ 201124416 U CZ201124416 U CZ 201124416U CZ 201124416 U CZ201124416 U CZ 201124416U CZ 22546 U1 CZ22546 U1 CZ 22546U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pair
extinguishing
pin
arm
extinguishing medium
Prior art date
Application number
CZ201124416U
Other languages
English (en)
Inventor
Švec@Jaroslav
Cervený@Stanislav
Original Assignee
Továrna hasící techniky, s. r. o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Továrna hasící techniky, s. r. o. filed Critical Továrna hasící techniky, s. r. o.
Priority to CZ201124416U priority Critical patent/CZ22546U1/cs
Publication of CZ22546U1 publication Critical patent/CZ22546U1/cs

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti, umožňující manipulaci agregátem na jakémkoliv rameni (nosiči). Tento interface zajišťuje také průchod energií a médií do koncového prvku, čímž je zajištěna funkce hašení a výplachu při vrtání agregátu. Hasicí a průnikový agregát je zařízení umožňující vytvoření otvorů v pevných bariérách a následné provádění hasicího zásahu za bariérou skrz provedený otvor. Aby bylo možno zařízení používat, je nutné s ním manipulovat na nosiči (respektive rameni), přičemž toto technické řešení zajišťuje jejich vzájemné mechanické propojení.
io Dosavadní stav techniky
Podobné přechodové díly, respektive zařízení interface, nejsou moc časté, neboť u servisních robotik, kde se podobná zařízení vyskytují nejčastěji, je ve středu umístěn místo hasicího média nosný prvek. Především sdružený průchod energií a hasicího média pri zachování dvou stupňů volnosti je ojedinělé. Předkládané technické řešení pro dané zařízení (hasicí a průnikový agregát)
i.s dosud neexistuje.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti, jehož podstata je v tom, že přechodový díl je na své jedné straně otočně spojen s koncem ramene prostřednictvím prvního čepu a na své druhé straně je otočně propojen s kyvnou koncovkou prostřednictvím duté hřídele, která je na svém jednom konci pevně spojena s hřídelí kyvného hydromotoru, který je pevně propojen s přechodovým dílem, přičemž kyvná koncovka je pevně spojena s hasicím a průnikovým agregátem prostřednictvím skupiny šroubů.
Dále je výhodné, že hydraulický válec je kloubově uložen jedním koncem v druhém čepu pevně spojeným s ramenem, a svým druhým koncem je kyvně propojen s třetím čepem v jeho středové části, přičemž ve stejném bodě třetího čepu je s ním spojena centrální páka, která je svým druhým koncem kyvně uložena na čtvrtém čepu přechodového dílu, přičemž koncem kyvně uložena na druhé dvojici čepů pevně spojených s třetí dvojicí bočnic, přičemž každá z bočnic třetí dvojice bočnic je mezi sebou pevně propojena prostřednictvím svorníku.
Dále je výhodné, že přívodka hasicího média je otočně spojena s mezikruhovým labyrintem, který je otočně propojen s odváděcím členem hasicího média, přičemž mezi přívodkou hasicího média a mezikruhovým labyrintem je uložena čtvrtá dvojice o-kroužků a mezi mezikruhovým labyrintem a odváděcím členem hasicího média je uložena pátá dvojice o-kroužků.
Výhodou navrhovaného řešení je relativně nízká hmotnost a malé rozměry, zvi. délka přechodového dílu v souvislosti s jeho běžným užitím na mobilním podvozku, jednoduchá koncová pro35 pojení: na jedné straně sadou šroubů a na opačné straně čepem, objemový průchod hasicího média, jehož podstatnou složkou je voda a 2 stupně volnosti přechodového dílu pro ovládání.
Přehled obrázků
Na přiloženém výkrese jsou znázorněny obrázky s označením pozic.
OBR. 1 Znázornění zařízení v axonometrickém pohledu a příčný řez zařízením.
Příklad provedení technického řešení
Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti se skládá z přechodového dílu 1, který je na své jedné straně otočně spojen s koncem ramene 2 prostřednictvím prvního
- 1 CZ 22546 Ul čepu Μ a na své druhé straně je otočně propojen s kyvnou koncovkou J9 prostřednictvím duté hřídele 20, která je na svém jednom konci pevně spojena s hřídelí 21 kyvného hydromotoru 22, který je pevně propojen s přechodovým dílem 1, přičemž kyvná koncovka 19 je pevně spojena s hasicím a průnikovým agregátem 3 prostřednictvím skupiny 23 šroubů,
Hydraulický válec 4 je kloubově uložen jedním koncem v druhém čepu 5 pevně spojeným s ramenem 2, a svým druhým koncem je kyvně propojen s třetím čepem 6 v jeho středové části, přičemž ve stejném bodě třetího čepu 6 je s ním spojena centrální páka 12, která je svým druhým koncem kyvně uložena na čtvrtém čepu ΐ 1 přechodového dílu 1, přičemž na obou koncích třetího čepu 6 je kyvně uložena první dvojice 7 pák, která je svým druhým koncem kyvně uložena na druhé dvojici 13 čepů pevně spojených s třetí dvojicí 8 bočnic, přičemž každá z bočnic třetí dvojice 8 bočnic je mezi sebou pevně propojena prostřednictvím svorníku 9.
Přívodka 14 hasicího média je otočně spojena s mezidruhovým labyrintem ]_6, který je otočně propojen s odváděčím členem 17 hasicího média, přičemž mezi přívodkou 14 hasicího média a mezikruhovým labyrintem 16 je uložena čtvrtá dvojice 15. o-kroužků a mezi mezikruhovým labyrintem 16 a odváděcím členem j_7 hasicího média je uložena pátá dvojice 18 o-kroužků.
Funkce
Základním nosným prvkem interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti je přechodový díl 1, na který navazuje z jedné strany rameno 2 a z druhé strany kyvná koncovka J9, na kterou je pevně přišroubován hasicí a průnikový agregát 3 pomocí skupiny 23 šroubů.
První stupeň volnosti je reprezentován rotačním pohybem první dvojice 7 pák kolem druhé dvojice 13 čepů, přičemž tento pohyb je vyvíjen hydraulickým válcem 4, který je svým druhým koncem otočně uložen na druhém čepu 5, který je pevně spojen s ramenem 2. Na konci ramene 2 je s ním pevně spojena třetí dvojice 8 bočnic, které jsou k sobě staženy svorníkem 9. Třetí dvojice 8 bočnic je pevně spojená s druhou dvojicí 13 cepů, kolem které se otáčí první dvojice 7 pák.
V přechodovém díle 1 je umístěn čtvrtý čep 11, v jehož středu je rotačně uložen jeden konec centrální páky J_2 a její opačný konec je uložen na třetím čepu 6, přičemž na tomto třetím čepu 6 je rotačně uložena také první dvojice 7 pák a hydraulický válec 4. V této konfiguraci pak druhá dvojice 13 čepů, první dvojice 7 pák, centrální páka 12 a třetí čep 6 tvoří Čtyřkloubový mechanizmus, který umožňuje rotaci přechodového dílu 1 a dalších navazujících komponentů kolem prvního čepu 10.
Druhý stupeň volnosti umožňuje rotace hasicího a průnikového agregátu 3 spolu s kyvnou koncovkou 19 kolem duté hřídele 20. Pohyb realizuje kyvný hydromotor 22, jehož hřídel 21 je pevně spojena s dutou hřídelí 20.
Přívod hasicího média do hasicího a průnikového agregátu je realizován prostřednictvím přívodky 14 hasicího média, která je napojena na mezikruhový labyrint 16. Hasicí médium vteče do mezikruhového labyrintu 16 a opouští ho prostřednictvím odváděcího členu 17 hasicího média. Těsnění mezi pohyblivými prvky zajišťuje čtvrtá dvojice J_5 o-kroužků, která utěsňuje stykové plochy pří vodky 14 hasicího média a mezikruhového labyrintu j_6 a pátá dvojice 18 o-kroužků, která utěsňuje stykové plochy mezi mezikruhovým labyrintem 16 a odváděcím členem Γ7 hasicího média.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení lze použít všude tam, kde se jedná o mechanické propojení mezi nějakým typem unášejícího nosiče a výkonným efektorem, kdy při mechanickém propojení zároveň dojde k propojení potřebných pracovních a užitných médií, jako jsou např. tlakový olej nebo emulze hydrauliky, elektrická energie a impulzy slaboproudu, příp. voda ve formě hasicího média, přičemž automaticky po rozpojení je zamezen přístup k příslušným médiím kromě vody.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti umožňující manipulaci hasicího a průnikového agregátu na rameni manipulátoru, obsahujícího přechodový díl pro propojení ramene a kyvné koncovky hasicího a průnikového agregátu, vyznačující se
    5 t í m , že přechodový díl (1) je na své jedné straně otočně spojen s koncem ramene (2) prostřednictvím prvního čepu (10) a na své druhé straně je otočně propojen s kyvnou koncovkou (19) prostřednictvím duté hřídele (20), která je na svém jednom konci pevně spojena s hřídelí (21) kyvného hydromotoru (22), který je pevně propojen s přechodovým dílem (1), přičemž kyvná koncovka (19) je pevně spojena s hasicím a průnikovým agregátem (3) prostřednictvím skupiny in (23) šroubů.
  2. 2. Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti podle nároku 1, vyznačující se t í m , že rameno (2) je pevně spojeno s druhým čepem (5), v němž je kloubově uložen jedním koncem hydraulický válec (4), přičemž druhým koncem je kyvně propojen s třetím čepem (6) v jeho středové části, přičemž ve stejném bodě třetího čepu (6) je s ním spojena
    15 centrální páka (12), která je svým druhým koncem kyvně uložena na čtvrtém čepu (11) přechodového dílu (1), přičemž na obou koncích třetího čepu (6) je kyvně uložena první dvojice (7) pák, která je svým druhým koncem kyvně uložena na druhé dvojici (13) čepů pevně spojených s třetí dvojicí (8) bočnic, přičemž každá z bočnic třetí dvojice (8) bočnic je mezi sebou pevně propojena prostřednictvím svorníku (9).
    20 3, Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti podle nároku 1, vyznačující se tím, že přívod hasicího média z ramene (2) je realizován napojením na přívodku (14) hasicího média, která je otočně spojena s mezikruhovým labyrintem (16), který je otočně propojen s odváděcím členem (17) hasicího média, přičemž mezi přívodkou (14) hasicího média a mezikruhovým labyrintem (16) je uložena čtvrtá dvojice (15) o-kroužků a mezi mezi25 kruhovým labyrintem (16) a odváděcím členem (17) hasicího média je uložena pátá dvojice (18) o-kroužků.
CZ201124416U 2011-06-01 2011-06-01 Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti CZ22546U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124416U CZ22546U1 (cs) 2011-06-01 2011-06-01 Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201124416U CZ22546U1 (cs) 2011-06-01 2011-06-01 Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ22546U1 true CZ22546U1 (cs) 2011-08-01

Family

ID=44351993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201124416U CZ22546U1 (cs) 2011-06-01 2011-06-01 Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ22546U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307472B6 (cs) * 2012-11-27 2018-10-03 Fite A.S. Víceúčelové univerzální robotické rameno s poloautomatickým a automatickým efektorem

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307472B6 (cs) * 2012-11-27 2018-10-03 Fite A.S. Víceúčelové univerzální robotické rameno s poloautomatickým a automatickým efektorem

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2735410A2 (en) Multi-purpose robotic arm with five degrees of freedom with semi-automatic and automatic effector
US8827189B2 (en) Actuator
DE502008000660D1 (de) Vorrichtung zum bewegen und positionieren eines gegenstandes im raum
FR2912944B1 (fr) Robot manipulateur compact
ATE494255T1 (de) Vorrichtung zur befestigung eines drehbaren werkzeugs
RS52603B (en) ULTRASONIC WELDING DEVICE
FR2896847B3 (fr) Structure articulee
CZ22546U1 (cs) Interface hasicího a průnikového agregátu se dvěma stupni volnosti
Kazeminasab et al. Development of an inline robot for water quality monitoring
JP2005526194A5 (cs)
CN107150338B (zh) 液压管路结构及多自由度液压机械臂
CN115666738A (zh) 一种灭火系统、服务器、消防机器人和灭火方法
US8924012B2 (en) Electro-hydraulic interactive double feedback loop
CN202109170U (zh) 多座旋转连接装置
CZ2011327A3 (cs) Interface hasícího a prunikového agregátu se dvema stupni volnosti
CN203790497U (zh) 一种消防泵运行状态监控装置
CN103495973A (zh) 一种三直线驱动的平面三自由度并联机构及其应用
CN221358315U (zh) 一种电气自动化消防设备
WO2001068994A1 (fr) Structure de tuyauterie pour machine a travailler
EP3084081A1 (en) Implement tilting apparatus for an excavator
DE602004003237D1 (de) Greifer für einen hydraulischen Ausleger eines Arbeitsfahrzeuges
Kazeminasab et al. Design and Prototype of a Sensor-Based and Battery-Powered Inline Robot for Water Quality Monitoring in Water Distribution Systems
CN207605270U (zh) 一种消防车的大流量复合多剂臂架装置
CN109318238A (zh) 一种火灾阀门关闭消防机器人
CZ22328U1 (cs) Propojovací interface

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20110801

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20150602

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180601