CZ21621U1 - Kompozitový nosník s tlumením - Google Patents

Kompozitový nosník s tlumením Download PDF

Info

Publication number
CZ21621U1
CZ21621U1 CZ201023356U CZ201023356U CZ21621U1 CZ 21621 U1 CZ21621 U1 CZ 21621U1 CZ 201023356 U CZ201023356 U CZ 201023356U CZ 201023356 U CZ201023356 U CZ 201023356U CZ 21621 U1 CZ21621 U1 CZ 21621U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composite
cross
section
profile
outer contour
Prior art date
Application number
CZ201023356U
Other languages
English (en)
Inventor
Uher@Ondrej
Original Assignee
Uher@Ondrej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uher@Ondrej filed Critical Uher@Ondrej
Priority to CZ201023356U priority Critical patent/CZ21621U1/cs
Publication of CZ21621U1 publication Critical patent/CZ21621U1/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká nosníku, majícího podobu dutého profilu či trubky z vláknového kompozitu, jehož stěny mají vrstevnatou vnitřní strukturu, obsahující jak vrstvy vytvořené z konti5 nuálních výztužných vláken navzájem spojených polymemím pojivém, tak i vrstvy z gumokorku. Nosník má proto nejen vysokou tuhost a pevnost, ale současně také velké mechanické tlumení. Dosavadní stav techniky
Základní předností všech dílu a konstrukcí z vláknových kompozitů je jejich vynikající tuhost a pevnost, minimální hmotnost, nízká teplotní roztažnost a vynikající odolnost proti únavě. Speci10 fické vlastnosti kompozitových dílů jsou klasickými materiály nedosažitelné.
Vláknové kompozity jsou konstrukční materiály, složené z výztužných vláken a pojivá. Výztužná vlákna mají za úlohu přenášet vnitřní síly, zatímco úkolem pojivá je udržovat ve struktuře výztužná vlákna pohromadě a ve správné poloze. Kontinuální výztužná vlákna probíhají kompozitovým výrobkem bez přerušení. Z důvodů technologických se kontinuální výztužná vlákna nabízejí zpracovatelům buď jako tenký pramenec rovnoběžných vláken, označovaný jako roving, nebo v kroucené formě jako nit, nebo ve formě textilie jakou je rohož, tkanina či pletenina. Protože různé druhy a typy výztužných vláken mají velmi rozmanité vlastnosti, lze u vláknového kompozitu dosáhnout vlastností, jaké jsou z klasických konstrukčních materiálů nedosažitelné. Výztužná vlákna existují skleněná, čedičová, polymemí, uhlíková, keramická a kovová. Pojivém mohou být polymery, kovy, keramiky, skla atd. Polymemí pojivá mohou být reaktoplastová nebo termoplastová.
Z technologických důvodů má většina výrobků z vláknových kompozitů vrstevnatou strukturu, neboť se vyrábějí postupným kladením jednotlivých vrstev, nazývaných též laminy, na sebe. Vzniká tak laminátová struktura, u níž jednotlivé vrstvy, tedy laminy, mohou mít různé vlastnosti a různou orientaci.
Pro vlákny jednosměrně vyztuženou laminuje přitom typické, že její vlastnosti, zejména tuhost a pevnost, jsou v podélném směru vynikající, zatímco ve směru kolmo na její vlákna jsou tyto vlastnosti řádově horší. Požadovaných vlastností kompozitu se proto musí dosáhnout nejen vhodnou volbou vláken a pojivá, ale především vhodným uspořádáním výztužných vláken v jeho struktuře.
Pro své typické vlastnosti se vláknové kompozity s polymemím pojivém výborně hodí na dynamicky namáhané konstrukční díly. U polymemích kompozitů vyztužených kontinuálními vysokomodulovými vlákny, při jejich vhodném uspořádání, lze dosáhnout až třikrát vyšší modul pružnosti než má ocel, mechanické tlumení lepší než u litiny a teplotní roztažnost blízkou nule, a to vše při méně než čtvrtinové měrné hmotnosti výrobku.
Třebaže mechanické tlumení vláknových kompozitů s polymemími pojivý je větší než většiny klasických kovových konstrukčních materiálů, existuje řada aplikací dílů konstrukcí, u nichž je žádoucí mechanické tlumení ještě větší. Díky vrstevnaté struktuře vláknových kompozitů lze jejich mechanické tlumení úspěšně zvýšit zařazením vrstev z tlumicích materiálů. Taková řešení jsou již popsána i v existující patentové literatuře. Třeba v dokumentech US 5324558 a EP 0509480 jsou jako tlumicí vrstvy použity vrstvy obsahující polymemí vlákna, v JP 2005150510 a v JP 2009078422 jsou k tlumení použity vrstvy viskoelastického plastu a v WO 2008070825 jek tlumení použito měkké polymemí pojivo s uhlíkovými nanovlákny. Vesměs se jedná o použití na aplikace sahající od průmyslových nosníků až po sportovní potřeby. Jsou to součásti typicky namáhané setrvačnými silami a vibracemi s nebezpečím rezonance, které jsou právě u těchto aplikací velmi nežádoucí.
-1 CZ 21621 Ul
Hledány jsou stále další prostředky k dosažení co největšího tlumení dotyčných dílů, které by dostačovaly současným požadavkům průmyslu. Zejména u součásti výrobních strojů, manipulátorů a robotů existují nej naléhavější požadavky na co největší statickou i dynamickou tuhost ve spojení s vysokým mechanickým tlumením, zároveň na co nejmenší teplotní deformace i na dlouhodobou stabilitu tuhosti, tvaru, rozměrů a co nejnižší hmotnost. Požadavky vycházejí z nutnosti zvýšit produktivitu výroby, přesnost výrobků a její reprodukovatelnost, ale zároveň je silně požadována poměrně nízká výsledná cena takových součástí. Problém řeší předmět užitného vzoru.
Podstata technického řešeni
Technické řešení spojuje hlavní výhody dvou materiálů. Vysokou dynamickou tuhost vrstevnatého vláknového kompozitu a vysoké tlumicí schopnosti gumokorku.
Jak známo, korek je lehký, levný a dlouhodobě výborně těsní, proto se používá na zátky a těsnění. Je též i nejstarším používaným materiálem na aplikace tlumící hluk a vibrace. Také vulkanizovaný kaučuk je osvědčeným tlumicím materiálem. Spojením obou těchto materiálů vzniká částicový kompozit, nazývaný gumokorek, u něhož jsou částice drceného korku navzájem pevně spojeny kaučukovým pojivém. Gumokorek tak spojuje dohromady příznivé vlastnosti obou svých složek, zejména jejich výbornou schopnost tlumit mechanické kmity spolu se schopností zachovávat tvar a rozměry v čase. Je to materiál dlouho úspěšně používaný zejména na plošná těsnění, proto se běžně vyrábí ve formě rovinných ohebných plátů a pásů o tloušťce jeden až několik milimetrů.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že kompozitový nosník, vytvořený jakožto podlouhlý dutý laminátový profil obvodově uzavřeného průřezu, jehož stěny sestávají z na sebe navzájem nakladených vrstev vláknového kompozitu spojené polymemím pojivém, který obsahuje alespoň jednu vnitřní dutinu probíhající celou jeho délkou vymezenou vzdáleností jeho konců, přičemž ve vrstevnaté struktuře stěny profilu je alespoň v části alespoň jednoho rozhraní vrstev kompozitu pevně zapracován plát gumokorku. Polymemím pojivém přitom může být buď reaktoplast nebo termoplast.
Plát gumokorku mezi vrstvami ve stěně laminátového profilu může přitom v příčném průřezu profilu zaujímat celý obvod rozhraní s ním sousedících vrstev nebo jen část tohoto obvodu. V takovém případě lze do jednoho rozhraní rozmístit zpravidla více než jeden plát gumokorku. Jednotlivé pláty gumokorku jsou rozmístěny po obvodu daného rozhraní laminátových vrstev zpravidla v pravidelných intervalech, nebo i jiným způsobem, pokud to je výhodné z hlediska funkce daného výrobku. V příčném průřezu profilu pak gumokorek netvoří obvodově zcela souvislou vrstvu, ale vrstvu obvodově přerušovanou. Mezery mezi gumokorkovými pláty lze nejlépe vyplnit svazky výztužných vláken prosycených pojivém, čímž zůstane zachován správný geometrický tvar navazujících vrstev laminátu.
Pláty gumokorku ve formě pásů mohou být do struktury profilu nakladeny a zapracovány buď rovnoběžně s podélnou osou profilu, nebo spirálovitě navinuty, pokud to tvar průřezu profilu umožňuje a pokud je to z technologických či funkčních důvodů výhodné. Pláty gumokorku mohou přitom být kladeny po celé délce profilu, nebo jen po část jeho délky, do jednoho z rozhraní vrstev výztužných vláken nebo i do více než jednoho rozhraní vrstev současně.
Uvedené uspořádání struktury stěny profilu je použitelné pro jeho velmi rozmanité tvary průřezu a pro různé tloušťky stěny profilu. Vnější obvod uzavřeného příčného průřezu profilu může být kružnicový, elipsovitý, oválný, vícehranný, lichoběžníkový apod. Hrany profilu musí být ale zaoblené, neboť výztužným vláknům nevyhovuje ohyb kolem malých poloměrů a to tím více, čím větší je jejich modul pružnosti. Vnější obrys příčného průřezu vícehranné trubky nosníku se zaoblenými hranami může být trojhranný, čtyřhranný, pětihranný, šestihranný, sedmihranný, osmihranný atd. Vnější obrys příčného průřezu čtyřhranné trubky se zaoblenými hranami může být čtvercový, obdélníkový, lichoběžníkový, kosočtvercový, kosodélníkový. Kromě toho, příčný
-2CZ 21621 Ul průřez profilu může mít po celé délce nosníku stejné rozměry a tvar, jak je tomu např. u nejjednodušší válcové trubky, nebo mohou být rozměry po délce profilu proměnné, jak je tomu např. u kuželové trubky.
Průřez profilu však může mít celkově i složitější tvar, protože z nejrůznějších důvodů může mít profil více než jednu vnitřní dutinu. Příkladem takového uspořádání průřezu profilu může být vícehranná, například čtyřhranná trubka se zaoblenými hranami, která má ve vnitřních rozích profilu zabudovány válcové kompozitové trubky menšího průměru, které určují velikost zaoblení hran příčného průřezu profilu.
Uspořádání vnitřní Části příčného průřezu profilu tedy může být libovolné a vnitřek profilu může obsahovat i další stěny, rozdělující vnitřek profilu na více dutin.
Profily tvořící kompozitový nosník s pláty gumokorku mohou být jak tenkostěnné, tak tlustostěnné. U tenkostěnných profilů stačí zapracovat gumokorek jen do jednoho rozhraní vrstev laminátu, zatímco u tlustostěnných profilů je zpravidla nutné zapracovat gumokorek do více než jednoho rozhraní vrstev, aby tlumení nosníku bylo dostatečně velké. Takovým případem může být například pouzdro vřetena obráběcího stroje v podobě tlustostěnné válcové trubky navinuté z uhlíkového kompozitu, které má do své struktury zapracovány pláty gumokorku na třech až pěti rozhraních vrstev návinu. .
Volbou materiálu výztužných vláken v jednotlivých vrstvách laminátu, počtu vrstev, orientace vláken v jednotlivých vrstvách, a současně počtu, rozměry a rozmístěním gumokorkových plátů ve vrstevnaté struktuře stěn profilu lze naladit výsledné vlastnosti nosníku na požadované hodnoty a dosáhnout tak jeho parametrů jinými způsoby nedosažitelných. V každém případě však je pro převážně ohybově či krutém namáhané nosníky nej výhodnější umísťovat pláty gumokorku blíže k vnějšímu obvodu příčného průřezu. Vlákna, použitá pro zhotovení profilu nosníku mohou být buď všechna téhož druhu a typu, nebo může být pro profil nosníku použito více druhů vláken, aby bylo možné vlastnosti profilu maximálně optimalizovat pro daný účel. Z důvodů dosažení maximální tuhosti statické i dynamické budou nejčastěji připadat v úvahu různé typy uhlíkových vláken s vysokým až velmi vysokým modulem pružnosti.
Vnitřní struktura nosníku obsahujícího gumokorek se hodí zejména pro kompozitové konstrukční díly masivní i tenkostěnné, namáhané na ohyb a smyk, u nichž záleží na co nejvyšší dosažitelné pevnosti a dynamické tuhosti při jejich co nejnižší hmotnosti a teplotní roztažností. Zabudováním gumokorku mezi některé vrstvy vnitřní struktury laminátového profilu se sice při jeho stejných rozměrech poněkud zmenší jeho statická tuhost, ale jeho mechanické tlumení výrazně stoupne. Jestliže laminát bude tvořen vrstvami vysokomodulových výztužných vláken, např. uhlíkových, bude výsledná dynamická tuhost profilu natolik vysoká, že bude i s přítomností gumokorku bohatě převyšovat možnosti klasických konstrukčních materiálů. Hodnoty jeho součinitele tlumení přitom budou dvojnásobně až trojnásobně větší než u stejného nosníku bez přítomnosti gumokorku. Vhodnými aplikacemi jsou nosníky manipulátorů a výrobních strojů, u nichž vysoká dynamická tuhost, projevující se vysokými hodnotami frekvencí vlastních kmitů a vysoké tlumení umožní násobné zkrácení pracovních cyklů, a tím i produktivity výroby. Protože gumokorek je levným materiálem, neznamená jeho použití pro tlumení kompozitových nosníků zvýšení výrobních nákladů.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je znázorněn příčný průřez provedení čtvercového profilu nosníku 1 s vnitřními trubkami 14 v rozích průřezu.
Na obr. 2 je znázorněn příčný průřez provedení prostého čtvercového profilu nosníku I.
-3CZ 21621 Ul
Příklady provedeni
Přikladl
Příkladem možného provedení je tenkostěnný kompozitový nosník 1 manipulátoru užívaného v lisovnách rozměrných plechových dílů, zejména v automobilovém průmyslu. Je tvořen trubkou čtvercového průřezu celkové šířky 114,4 mm se zaoblenými hranami, u níž jsou ve všech čtyřech jejích vnitřních rozích průřezu po celé její délce zalaminovány vnitřní válcové trubky 14 o vnějším průměru 18 mm s tloušťkou stěny 1 mm. Každá tato vnitřní trubka je vyrobena přesným navíjením uhlíkových vláken Toray T700 za použití epoxidové pryskyřice GRM LG120/EM100 jako pojivá pod úhly návinu ±32 deg a 90 deg.
io Samotný čtvercový profil nosníku 1 byl zhotoven přesným navíjením vrstev uhlíkových vláken Toray T700 a vysokomodulových uhlíkových vláken Dialead K63712 za použití epoxidové pryskyřice LG120/EM100 od firmy GRM Systems jako pojivá.
První, tedy nej spodnější návin je tvořen vnitřními vrstvami 12 vláken T700 o tloušťce 0,6 mm s úhlem návinu ±45 deg vzhledem k podélné ose nosníku. Do přímých Částí průřezu profilu, mezi rohové trubky jsou pak po celé délce trubky zapracovány nejdříve pásy JT gumokorku typu Amorim ACT80 tloušťky 2 mm Šířky 82 mm a k nim pak nakladeny bezprostředně přiléhající vrstvy 13 o tloušťce 0,76 mm z vláken K63712 s podélnou orientací 0 deg. Stejná vlákna tvoří i výplň v koutech podél boků vnitřních trubek 14. Tato sestava byla pak po celé délce nosníku nejdříve zavinuta ovinem z vláken T700, tvořeným vrstvou 15 vláken s úhlem návinu 90 deg tloušťky 0,244 mm a pak ještě vnějšími vrstvami vláken T700 s úhly návinu ±45 deg o celkové tloušťce 0,6 mm.
Pásy gumokorku tloušťky 2 mm se tedy ve vnitřní struktuře profilu nacházejí na rozhraní mezi vnitřními vrstvami 12 z vláken T700 s orientací ±45 deg a vrstvami 13 vláken K63712 s orientací 0 deg.
Po vytvrzení pojivá jsou všechny vrstvy kompozitu, pásy 11 gumokorku a válcové rohové trubky 14, tvořící dohromady strukturu profilu nosníku 1, navzájem celoplošně pevně spojeny.
Výsledný modul pružnosti nosníku 1 v podélném směruje 110 GPa, ale měrná hmotnost nosníku i činí jen 1,5 g/cm3, takže jeho specifická podélná tuhost je 2,8 krát vyšší než ocelového nosníku stejných rozměrů. Jeho teplotní roztažnost je přitom jen 6,5T0'8K**, což je hodnota 154 krát menší než u oceli.
Porovnáním s kompozitovým nosníkem stejné skladby, ale bez gumokorku bylo experimentálně zjištěno, že součinitel tlumení kompozitového nosníku 1 s gumokorkem je 2,6 krát větší. To znamená, že manipulátor vybavený tímto utlumeným nosníkem může pracovat s 2,6 krát kratším pracovním cyklem, aniž by se zhoršila přesnost a reprodukovatelnost jeho Činnosti, čímž se pro35 duktivita příslušného navazujícího výrobního zařízení může též zvýšit 2,6 krát.
Příklad 2
Příkladem dalšího možného provedení je tenkostěnný kompozitový nosník I manipulátoru užívaného v lisovnách rozměrných plechových dílů, zejména v automobilovém průmyslu. Je tvořen trubkou čtvercového průřezu celkové šířky 114,4 mm se zaoblenými hranami,
Čtvercový profil nosníku i byl zhotoven přesným navíjením vrstev uhlíkových vláken Toray T700 a vysokomodulových uhlíkových vláken Dialead K63712 za použití epoxidové pryskyřice LG120/EM100 od firmy GRM Systems jako pojivá. První, tedy nejspodnější návin je tvořen vnitřními vrstvami 12 vláken T700 o tloušťce 0,6 mm s úhlem návinu ±45 deg vzhledem k podélné ose nosníku. Do přímých částí průřezu profilu jsou pak po celé délce nosníku I zapracová45 ny nejdříve pásy 11 gumokorku typu Amorim ACT80 tloušťky 2 mm šířky 82 mm a k nim pak nakladeny bezprostředně přiléhající vrstvy 13 o tloušťce 0,76 mm z vláken K63712 s podélnou orientací 0 deg. Tato sestava byla pak po celé délce nosníku nejdříve zavinuta ovinem z vláken
-4CZ 21621 Ul
T700, tvořeným vrstvou 15 vláken s úhlem návinu 90 deg tloušťky 0,244 mm a pak ještě vnějšími vrstvami 16 vláken T700 s úhly návinu ±45 deg o celkové tloušťce 0,6 mm.
Pásy H gumokorku tloušťky 2 mm se tedy ve vnitřní struktuře profilu nosníku i nacházejí na rozhraní mezi vnitřními vrstvami 12 z vláken T700 s orientací ±45 deg a vrstvami 13 vláken
K63712 s orientací 0 deg.
Po vytvrzení pojivá jsou všechny vrstvy kompozitu s pásy H gumokorku, tvořící dohromady strukturu profilu nosníku 1, navzájem celoplošně pevně spojeny.
Výsledný modul pružností nosníku 1 v podélném směru je 131 GPa, ale měrná hmotnost nosníku činí jen 1,5 g/cm3, takže jeho specifická tuhost je 3,4 krát vyšší než ocelového nosníku stejných ío rozměrů. Jeho teplotní roztažnost je přitom jen ό,ΰΤΟ^Κ'1 , což je hodnota 154 krát menší než u oceli.
Porovnáním s kompozitovým nosníkem stejné skladby, ale bez gumokorku bylo experimentálně zjištěno, že součinitel tlumení kompozitového nosníku s gumokorkem je stejně jako v předchozím příkladu možného provedení 2,6 krát větší. To znamená, že manipulátor vybavený tímto is utlumeným nosníkem může pracovat s 2,6 krát kratším pracovním cyklem, aniž by se zhoršila přesnost a reprodukovatelnost jeho činnosti, čímž se produktivita příslušného navazujícího výrobního zařízení může též zvýšit 2,6 krát.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je určeno zejména pro ohybem namáhané součásti výrobních strojů a manipu20 lačních zařízení, zejména dynamicky namáhaných, u nichž záleží na co nej nižší hmotnosti a vysokém mechanickém tlumení.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (9)

1. Kompozitový nosník (1), vytvořený jakožto podlouhlý dutý laminátový profil obvodově uzavřeného průřezu, jehož stěny sestávají z na sebe nakladených vrstev vláknového kompozitu s
25 polymemím pojivém, a který obsahuje alespoň jednu vnitřní dutinu probíhající celou jeho délkou vymezenou vzdáleností jeho konců, vyznačující se tím, že ve vrstevnaté struktuře stěny profilu je alespoň v Části alespoň jednoho rozhraní vrstev vláknového kompozitu pevně zapracován plát (11) gumokorku.
2. Kompozitový nosník (1) podle nároku 1, jeho příčného průřezu je kružnicový.
vyznačuj ící se tím, že vnější obrys
3. Kompozitový nosník (1) podle nároku 1, jeho příčného průřezu je elipsovitý.
4. Kompozitový nosník (1) podle nároku 1, jeho příčného průřezu je oválný.
5. Kompozitový nosník (1) podle nároku 1, jeho průřezu je vícehranný.
vyznačující vyznačuj ící vyznačuj ící se tím, se tím, se tí m, že vnější obrys že vnější obrys že vnější obrys
6, Kompozitový nosník (1) podle nároku 5, jeho příčného průřezu je lichoběžníkový.
vyznačující se tím, že vnější obrys
CZ 21621 Ul
7. Kompozitový nosník (1) podle nároků 5 až 6, vyznačující se tím, že vnější obrys jeho příčného průřezu je zaoblený.
8. Kompozitový nosník (1) podle nároků laž7, vyznačující se tím, že v alespoň Části délky nosníku se nachází alespoň jeden plát (11) gumokorku v podobě pásu, rovnoběžného
5 s podélnou osou nosníku.
9. Kompozitový nosník (1) podle nároků laž7, vyznačující se tím, že v alespoň části délky nosníku se nachází alespoň jeden plát (11) gumokorku v podobě pásu spirálovitě navinutého podél podélné osy nosníku a zapracovaného do vrstevnaté struktury profilu nosníku.
CZ201023356U 2010-10-19 2010-10-19 Kompozitový nosník s tlumením CZ21621U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023356U CZ21621U1 (cs) 2010-10-19 2010-10-19 Kompozitový nosník s tlumením

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023356U CZ21621U1 (cs) 2010-10-19 2010-10-19 Kompozitový nosník s tlumením

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ21621U1 true CZ21621U1 (cs) 2011-01-10

Family

ID=43447222

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201023356U CZ21621U1 (cs) 2010-10-19 2010-10-19 Kompozitový nosník s tlumením

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ21621U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306324B6 (cs) * 2015-10-05 2016-11-30 ÄŚVUT v Praze, Fakulta strojnĂ­ Zařízení pro změnu tuhosti mechanických konstrukcí

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306324B6 (cs) * 2015-10-05 2016-11-30 ÄŚVUT v Praze, Fakulta strojnĂ­ Zařízení pro změnu tuhosti mechanických konstrukcí

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6811877B2 (en) Reinforcing structure
RU2104437C1 (ru) Гибкая трубчатая конструкция и способ ее формирования, способы формирования спирального элемента и соединения с трубчатой конструкцией
EP2514884B1 (en) Lightweight beam structure
US20090200721A1 (en) Motor vehicle spring comprising fiber composite material
DK2361752T3 (en) Component-component fiber and process for producing same
KR20140001987A (ko) 탄소섬유 강화 복합재료의 접합체
JP6190064B2 (ja) 複合成形体の製造方法、複合成形体、サンドイッチコンポーネント、ロータブレードエレメントおよび風力発電装置
WO2012108096A1 (ja) パイプ成形体
KR20130007548A (ko) 로보트 핸드
US20190133100A1 (en) Fishing rod
JP6703489B2 (ja) ねじり荷重が加えられる棒形状の構成要素
CZ21621U1 (cs) Kompozitový nosník s tlumením
US5916682A (en) Carbon fiber reinforced composite material
TWI603822B (zh) Robot hand frame and robot hand
JP5064997B2 (ja) コンクリート複合製品
WO2017170801A1 (ja) 繊維強化樹脂中空体およびその製造方法
JP5627078B2 (ja) 中空パイプ
WO2017038445A1 (ja) 繊維構造体及び繊維強化複合材
JPH07144371A (ja) 高減衰能炭素繊維強化樹脂複合材料
JP6169278B2 (ja) 複合構造部材を製造するための方法、複合構造部材、及び風力発電装置
US20200102995A1 (en) Composite materials having embedded metal ropes for increased damping capacity and methods of manufacturing same
JP2017125600A (ja) バネ構造体
KR20140138032A (ko) 파이프 성형체
Caprino et al. Optimization of robotic arms made of composite materials for maximum fundamental frequency
KR100760168B1 (ko) 반송용 부재

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20110110

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20140926

MK1K Utility model expired

Effective date: 20171019