CZ2122U1 - Posilovači zařízení - Google Patents
Posilovači zařízení Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2122U1 CZ2122U1 CZ19942081U CZ208194U CZ2122U1 CZ 2122 U1 CZ2122 U1 CZ 2122U1 CZ 19942081 U CZ19942081 U CZ 19942081U CZ 208194 U CZ208194 U CZ 208194U CZ 2122 U1 CZ2122 U1 CZ 2122U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- arm
- lever
- slider
- resilient member
- frame
- Prior art date
Links
Landscapes
- Rehabilitation Tools (AREA)
Description
Oblast techniky ~ ___
Technické řešení se týká posilovacího zařízení, využitelného např. v posilovnách, rehabilitačních zařízeních a podobných místech. Toto posilovači zařízení slouží k procvičování a posilování různých svalových partií lidského těla.
Dosavadní stav techniky
V současné době existuje mnoho typů posilovačích zařízení. Posilovači zařízení jsou jedno nebo víceúčelové^zářízení, která svou konstrukcí slouží k procvičování příslušných svalových partií. Posilovači zařízení navíc umožňují posilování i lidem, kteří nemají s posilováním zkušenosti, neboť je vedou při jednotlivých pohybech.
Nejstarší konstrukce posilovačích zařízení sestávají ze systémů kladek a lanek, přičemž na jednom konci tohoto- zařízení je madlo, které uchopí cvičící člověk, a.- na druhém konci jsou umístěna závaží. U jednodušších zařízení se na příslušný konec umisťuje kombinace závaží,- nejčastěji kotoučů tak, ahy se vytvořila patřičná zátěž. U modernějších zařízení jsou závaží uspořádána ve sloupci nad sebou a volba zátěže se provádí přesouváním kolíčků v jednotlivých závaží, římž se k lanku připojuje větší něho menší zátěž.
Nevýhodou těchto posilovačích zařízení je nutnost jejich robustní konstrukce a vysoká hmotnost, která je dána jednak konstrukcí zařízení a jednak nutností použití vlastních závaží. Další nevýhodou je možnost zranění cvičícího něho přihlížejících při neopatrné manipulaci s posilovacím zařízením.
Nevýhodou je rovněž i hlučnost těchto zařízení.
Vysoká hmotnost těchto zařízení pak neumožňují manipulaci s nimi v případě potřeby.
-2Daláím typem zařízení jsou posilovači zařízení využívající odporu, který vzniká při stlačování vzduchu ve vzduchovém válci, napojeného na madla zařízení. Nastavováni zátěže se u těchto zařízení děje zvySovónlm přetlaku vzduchu ve vzduchovém válci. Výhodou těchto zařízeni je jejich snadná obsluha, estetický vzhled, tichý chod při cvičeni a snadnost nastavení zátěže. Nevýhodou je jejich hmotnost, která je sice nižší než u prvního typu zařízeni se závažími, ale stále se pohybující u hmotností pře 200 kg. Další nevýhodou je nezbytnost použití kompresoru se příslušným vzduchovým rozvodem a potřeba přívodu elektrického proudu pro kompresor. Nevýhodou je rovněž vysoká cena těchto zařízení.
Čtvrtou používanou kategorií vynálezu jsou posilovači zařízení využívající místo zátěže elektromagnetickou brzdu a setrvačník. Konstrukce těchto strojů je plně elektronická. Výhody jsou obdobné, jako u posilovačích zařízení se vzduchovými válci, t.j. tichost chodu při cvičení, snadné nastavení zátěže, možnost regulovat zátěž v průběhu jednotlivých cviků v závislosti na poloze procvičovaného místa. Nevýhodou je vysoká cena, hmotnost -až 500 kg- a nutnost připojení na elektrickou energii.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody zcela odstraňuje nebo alespoň podstatně omezuje posilovači zařízeni podle tohoto technického řešení. Toto posilovači zařízení sestává z rámu k němuž je pohyblivě připojena páka, a jeho podstatou je, že k rámu je svým jedním koncem připojen pružný člen, který je svým druhým koncem uchycen na rameni, spojeném s pákou, přičemž místo uchycení pružného členu na rameni je uspořádáno posuvně vzhledem k pohyblivému spoji páky s rámem.
Výhodné je, když je pružný člen uchycen k jezdci, který je uspořádán posuvné na rameni, přičemž rameno je spojeno s pákou pevně nebo zajistitělně pro nastavitelný úhel mezi pákou a ramenem.
-3Výhodné rovněž je, když je rameno opatřeno šroubovicí, přičemž v jezdci je uspořádán odpovídající závit.
Výhodou tohoto posilovacího zařízení je jeho nízká hmotnost, neboť její největší část tvoří vlastní rám, který navíc nemusí být konstruován na zatížení těžkými závažími nebo pro umístění kompresoru, vzduchového válce, magnetické brzdy nebo jiných dílů, nutných pro řunkci zařízení. Výhodou u tohoto zařízení rovněž je, že u něj nemůže dojít ke zranění osob. Díky své konstrukci dochází při cvičení na tomto posilovacím zařízení k plynulému náběhu svalového zatížení, takže nedochází k rázovému přetěžování kloubů a vaziva. Díky této vlastnosti lze tato posilovači zařízení využívat jak ve fitness centrech, tak i ve fysioterapii. Toto zařízení umožňuje i osobám v pokročilejším věku plný trénink bez obav o zdraví kloubů a svalů.
Při použití servomotoru pro posun jezdce lze zátěž nastavovat stejně jednoduše, jako u zařízení vzduchových nebo s elektromagnetickou brzdou. Navíc při výpadku elektrického proudu lze posun jezdce ovládat ručně. Jak již bylo řečeno, díky své konstrukci je toto zařízení velmi lehké, hmotnost kolem 50 kg, takže je množné je umístit i v místnostech, kde maximální zatížení podlahy neumožňuje instalování těžších zařízení. Toto zařízení je navíc snadno manipulovatelné a lze jej přemisťovat podle potřeby.
Přehled obrázků na výkrese
Princip a funkce posilovacího zařízení podle tohoto technického řešení bude snadněji pochopena z příkladu provedení posilovacího zařízení, které je zobrazeno na připojených výkresech.
Na obrázcích je znázorněna jedna varianta posilovacího zařízení podle tohoto technického řešení, určená pro posilování zádových svalů, přičemž obr. 1 představuje boční pohled na toto zařízení s madly ve výchozí poloze a obr. 2 představuje boční pohled na toto zařízení s madly v druhé krajní poloze, t.zn. při napnutí svalu.
-4Na obr. 3 je znázorněn řez ramenem, na kterém je uspořádán jezdec s připojeným pružným členem.
Přiklad provedeni technického řežení
Posilovači zařízení na obr. 1 sestává z rámu 1, ke kterému je otočně připojená páka 2 s madlem 3.. S pákou 2. je spojeno rameno
4. Toto spojení může být budf pevné nebo zajlstitelně nastavitelné pro volitelný úhel mezi pákou a ramenem. Ha rameni £ je pohyblivě uspořádán jezdec 5, ke kterému je připojen svým jedním koncem pružný člen 6, který je svým druhým koncem připojen k rámu i. Rameno 4 je s výhodou opatřeno na svém povrchu Sroubovicí 2 a jezdec 5 je uvnitř na ploše přiléhající k šroubovici 2 opatřen odpovídajícím závitem. Šroubovice 2 na obr. 1 opatřena ručním kolem 9.
Vlastní nastavení zátěže pak probíhá jednak volbou pružného členu 6, který může mít rozdílné napětí v tahu, a jednak nastavením vzdálenosti jezdce 5 od bodu spojení páky 2 a rámem 1.
Toto nastavení je možné provádět, jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 2, otáčením šroubovice 7, která vyvozuje posuvný pohyb jezdce 5 po rameni 4, nebo i přímým posouváním jezdce 5 po rameni 1 do patřičné vzdálenosti s následným zajištěním jezdce 2 v této poloze tak, aby při napínání pružného členu 6 nemohlo dojít k posuvu jezdce 5 po rameni 4.
Ha obr. 2 je potom znázorněno posilovači zařízení z obr. 1 s pákou 2 v krajní poloze. Posilovači zařízení je na obr. 2 opatřeno servomotorem 10. usnadňujícím pohyb jezdce 5 po rameni 4 a nastavení jeho patřičné polohy. Použití servomotoru 10 rovněž umožňuje nastavení zátěže, aniž by cvičící musel změnit svou polohu. Výhodná je kombinace jak nastavování servomotorem, tak ručního nastavování pro případ výpadku elektrického proudu.
Obr. 3 představuje řez výhodným provedením ramene £ , na kterém je uspořádán jezdec 5, k němuž, je připojen pružný člen 6. Rameno 4 je na pojezdové ploše 12 opatřeno vodici lištou 13. přičemž jezdec 5 obsahuje válečky XI, mezi kterými je umístěn
-5distanční člen 15.. V tomto distančním členu 15 je vytvořen závit 16 pro šroubovici 7.
Toto provedení ramene 4 umožňuje snadný pohyb jezdce 5 po rameni při otáčení šroubovice díky odvalování válečků 11 po pojezdové ploše 12. Vzhledem k umístění závitu 16 ve středu distančního členu 15, nedochází při otáčení šroubovice 7 a pohybu jezdce £ k žádnému příčení nebo zadrhávání a jezdec se pohybuje volně.
Jak již bylo řečeno, toto byl jen ilustrativní příklad provedení posilovacího zařízení podle tohoto technického řešení. Další možností je například pevné spojení ramene 3 s jezdcem 5, přičemž rameno 5 je spojeno s pákou 2 tak, že je možné posouvat rameno 5. vzhledem k páce 2 v jejich spoji, který může být např. proveden jako objímka připojená k páce 2, ve které je posuvně uloženo rameno 3, přičemž je možné nastavenou polohu ramene 3. v objímce zajistit. Toto je pouze další možné provedení zařízeni podle tohoto technického řešení a každý konstruktér navrhne jistě jiné možnosti pohyblivého uspořádání úchytu pružného členu na rameni vůči bodu spojení páky s rámem. Vždy však půjde o využití tohoto technického řešení. Na podstatu technického řešení nemá vliv ani tvar pák, způsob jejich uchycení na rámu, tvar rámu nebo druh použitého pružného členu. Jako velmi výhodnými se ukázaly vícepramenné gumové svazky, vyloučeny však nejsou ani jiné ekvivalenty.
Rovněž pohyblivý spoj páky 2 s rámem 1 může být provedeno mnoha způsoby, např. kloubem, čepem atp.
Jako pružného členu 6 je možné použít i několika gumových svazků nebo jejich ekvivalentů.
Rovněž je možné použít převodu pružného členu 6 přes kladku, což umožňuje snížit stavební výšku celého zařízení.
-63J i — cn o< :
U3
CZH
Claims (6)
1. Posilovači zařízení sestávající z ráau k něnuž je pohyblivě připojena páka, vyznačující se tím , že k rámu (1) je svým jedním koncem připojen pružný člen (6), který je svým druhým koncem uchycen na rameni (4)/ spojeném s pákou (2), přičemž pružný člen (6) na rameni (4) je uspořádán posuvně vzhledem k pohyblivému spoji páky (2) s rámem (1).
2. Posilovači zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím , že pružný člen (6) je uchycen k jezdci (5), který je uspořádán posuvně na rameni (4)/ přičemž rameno (íf) je spojeno s pákou (2) pevně nebo zajistitelně pro nastavitelný úhel mezi pákou (2) a ramenem (Xf).
3. Posilovači zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím /že rameno (3) je opatřeno ěroubovicí (7) a jezdec (5) je opatřen závitem pro ároubovici (7).
4. Posilovači zařízení podle nároku 1,2 nebo 3, vyznačující se tím, že pružným členem (6) je vícepramenný gumový svazek.
5. Posilovači zařízení podle nároku 3, vyznačující se t í m , že na ěroubovicí (7) je napojeno ruční kolo (9) nebo servomotor (10).
6. Posilovači zařízení podle nároku 3,4 nebo 5, vyznačující se tím, že ěroubovice (7) je uspořádána vně ramene (4), které je opatřeno pojezdovou plochou (12), a jezdec (5) obsahuje válečky (11), uspořádáné pro odvalování po pojezdové ploše (12).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19942081U CZ2122U1 (cs) | 1994-03-15 | 1994-03-15 | Posilovači zařízení |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19942081U CZ2122U1 (cs) | 1994-03-15 | 1994-03-15 | Posilovači zařízení |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2122U1 true CZ2122U1 (cs) | 1994-06-29 |
Family
ID=38735695
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19942081U CZ2122U1 (cs) | 1994-03-15 | 1994-03-15 | Posilovači zařízení |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2122U1 (cs) |
-
1994
- 1994-03-15 CZ CZ19942081U patent/CZ2122U1/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0563326B1 (en) | Muscle exercising device | |
US5273505A (en) | High row exercise machine | |
US7976441B2 (en) | Moment arm weight resistance mechanism and weight training machines utilizing the same | |
US5860894A (en) | Aerobic and anaerobic exercise machine | |
US5403253A (en) | Exercise and gymnastics training machine | |
US4632393A (en) | Multi-purpose exercising apparatus | |
EP0344723B1 (en) | A vertical jump exercise apparatus | |
US4494662A (en) | Mounted spring device for resisting flexing | |
US7544156B2 (en) | Exercise arm apparatus with pivotal linkage system | |
US5050873A (en) | Pulldown exercise machine | |
US5273504A (en) | Behind the neck pulldown exercise machine | |
RU2606944C2 (ru) | Усовершенствованный тренажер | |
US20180290007A1 (en) | Adjustable exercise suspension system and related methods | |
KR20130090761A (ko) | 방향 전환 기계 및 그 훈련 방법 | |
US20150375045A1 (en) | Method and apparatus for controlled rehabilitation and training of muscular system | |
US20200069993A1 (en) | Exercising device | |
SU1713417A3 (ru) | Гимнастический тренажер дл тренировки мускулатуры | |
US5707323A (en) | Method and apparatus for exercising the rear deltoid muscle | |
US8944969B2 (en) | Rowing machine | |
US3372928A (en) | Exercising machines operable independently of the exercising person's applied force | |
EP1334750A1 (en) | Exercise apparatus | |
RU198089U1 (ru) | Многофункциональный спортивный силовой и реабилитационный тренажер | |
CN210644986U (zh) | 一种肢体运动康复训练装置 | |
CZ2122U1 (cs) | Posilovači zařízení | |
US20140141941A1 (en) | Rowing machine |