CZ210098A3 - Vrstvená konstrukční přepážka - Google Patents

Vrstvená konstrukční přepážka Download PDF

Info

Publication number
CZ210098A3
CZ210098A3 CZ19982100A CZ210098A CZ210098A3 CZ 210098 A3 CZ210098 A3 CZ 210098A3 CZ 19982100 A CZ19982100 A CZ 19982100A CZ 210098 A CZ210098 A CZ 210098A CZ 210098 A3 CZ210098 A3 CZ 210098A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sleeve
component
walls
reinforced
reinforced structure
Prior art date
Application number
CZ19982100A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph S. Wycech
Original Assignee
Henkel Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Corporation filed Critical Henkel Corporation
Priority to CZ19982100A priority Critical patent/CZ210098A3/cs
Publication of CZ210098A3 publication Critical patent/CZ210098A3/cs

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

Přepážka sestává ze dvou velikostně odlišných ocelových výlisků s příčnýmprůřezemve tvaru hranatého písmene C, z nichžmenší výlisekje upevněn ve většímvýlisku tak, že vnější povrchy horizontálních přírub (82) menšího výlisku jsou v těsnémstyku s vnitřními povrchy horizontálních přírub ř '(80) většího výlisku a vnější povrch svislé stěny (70) menšího výliskuje s odstupempřivrácen k vnitřnímu povrchu svislé ··*' (stěny (72) většího výlisku, přičemž svislé stěny (70,72) výliskůjsou v podstatě uprostřed své délky opatřeny každá k vnějšku přepážky,směřujícímobloukovitýmdílem(76,78), kteréjsou spolu navzájempevně spojeny prostřednictvím rovnoběžně s horizontálními přírubami (80, 82) vedenou průchozí objímkou (81), rozdělující vnitřní prostor přepážky na dvě samostatné dutiny, kteréjsou vyplněny polymerovou vrstvou (74).

Description

Vrstvená konstrukční přepážka
Oblast techniky
Tato přihláška je založena na prozatímní žádosti poř. č.: 60/053 118, podané dne 18. července 1997.
Dosavadní stav techniky
Obzvláště v automobilových aplikacích jsou skříňové části jako jsou nosníky hlavní rámové konstrukce podrobovány zátěžovým silám tam, kde -jsou- k—těmto_.nósníkům přišroubovány příčné součásti. Například, když jsou kolébky motorů přišroubovány k nosníkům hlavního rámu, vytvářejí spojení která jsou během doby náchylná k porušování trvanlivosti. Navíc, šrouby držící takovéto komponenty na místě se mohou v důsledku vibrací v tomto spojení uvolňovat. Dále, tradiční konstrukce vytvářejí určitou dráhu hluku, jež se protahuje od kol vozidla a motoru skrze rám a do prostoru cestujících.
Jak bude uznáno těmi kdo jsou kvalifikovanými v dané technice, aby se přišrouboval těžký komponent ke straně části nosníku, je nutné vytvořit nějaký vyztužený region anebo podpůrnou strukturu v místě připevnění daného šroubu. Jedním přístupem používaným v této technice je poskytnutí lisované přepážky, jež podpírá kovové pouzdro. Tato přepážka má celkově tři přírubové díly, které jsou bodově přivařeny k části tvaru C nosníku. Konkrétněji, lisovaná přepážka má část stěny, jež se protahuje od jedné stěny části nosníku k protilehlé stěně či uzávěru. Takto tato přepážka formuje
- 2 mezistěnu v kanále či dutině definované nosníkem. Aby se zajistila tato část stěny na místě, má přepážka tři povrchy či příruby, které jsou kolmé k této části stěny přepážky; to jest přepážka je v podstatě dutou hranatou krabicí, jež je na jedné straně otevřena. Tyto tři povrchy sedí s vnitřními povrchy nosníku a jsou na místě bodově svařeny.
Aby se tato přepážka využila jako podpěra pro příčnou strukturu, jež je k ní připojena, je konstruována k umístění kovového pouzdra, jež je bodově přivařeno k výlisku přepážky. Nějaký šroub potom prochází tímto pouzdrem a připevňuje příčnou strukturu k nosníku v přepážkou vyztuženém regionu. Tento tradiční přístup zde bude poté více dokumentován.
Ačkoli tradiční konstrukce přepážky skutečně slouží k vyztužení části nosníku v místě připevnění určité příčné součásti, celkově to vyžaduje pouzdra a výlisky velké tloušťky a může to ve skutečnosti nechtěné vibrace a zvuk zvyšovat. Navíc, průchozí šroub, pouzdro, kovový výlisek a část nosníku v podstatě představují diskrétní prvky více než jednotkovou, integrální vyztužovací strukturu. To má za následek nejen výše zmíněné zvýšení vibrací a hluku, ale rovněž nezajišťuje plné vyztužení daného nosníku, což vede k únavě kovu ve spoji a obzvláště v umístěních svarů.
Tento vynálezce vyvinul množství přístupů k vyztužení dutých kovových součástí jako je: vyztužovací nosník pro dveře vozidla, který zahrnuje do otevřeného U tvarovanou kovovou součást mající podélnou dutinu, která je naplněna termosetovým či termoplastickým na pryskyřici založeným jádrem; dutá deformační tyč uříznutá do určité délky založený materiále; předem litá konstrukční součásti, jež je pelet obsahujících termosetovou a nesoucí na pryskyřici vyztužovací vložka pro formováno z mnohosti pryskyřici s nějakým nadouvacím prostředkem (nadouvadlem), tato předem litá součást je roztažena a vytvrzena na místě v dané konstrukční součásti; složený nosník dveří, který má • · · · · · • ··· * · ·· ·· · * * · · · • · · 9 9 9 * »9 9» 99' *'
- 3 9 9*9 na pryskyřicí založené jádro, jež zabírá ne více než jednu třetinu světlosti nějaké kovové trubice; dutý laminátový nosník vyznačující se poměrem vysoké tuhosti k hmotnosti a mající vnější část, která je oddělena od vnitřní trubice tenkou vrstvou konstrukční pěny; a vyztužovací součást nosníku tvaru-I zahrnující předem formovanou konstrukční vložku mající vnější pěnu, která je pak vsunuta do nějaké duté konstrukční součásti; a kovová do W tvarovaná podpěra, jež slouží jako nosič pro roztažitelnou pryskyřici, která je vzpěněna na místě v nějaké duté části.
Žádný z těchto předcházejících přístupů se však nezabývá specificky řešením problémů spojených s tradičními vyztužovacími příčkami v částech nosníků v místech připojení příčných součástí. Tento vynález řeší mnoho z problémů vlastních předchozí dané technice.
Cílem tohoto vynálezu je poskytnout vyztuženou, dutou kovovou strukturu, jež má zapracované pouzdro a výlisek ve struktuře přepážky způsobem, kterým složky této přepážky fungují spolu jako integrální jednotka s určitou vyztuženou strukturou.
Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout vyztuženou část kovové skříně, která poskytuje dané části větší pevnost bez významného zvýšení úrovně vibrace a přenosu hluku.
Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout vyztuženou část nosníku rámu v připojení nějaké příčné součásti jako je kolébka motoru způsobem, ve kterém jsou zátěžové síly rozdělovány přes region vyztuženého nosníku, spíše než v diskrétních (jemných) svarech a v němž jsou hluk a vibrace tlumeny.
Tyto a jiné cíle a přednosti tohoto vynálezu budou více oceněny v souladu s podrobným popisem přednostních ztvárnění tohoto vynálezu a příslušných výkresů.
- 4 S- 9
Podstata vynálezu
V jednom zřeteli tento vynález poskytuje vyztuženou strukturu. Tato vyztužená struktura obsahuje dutou konstrukční součást a v ní uspořádanou vyztužující součást. Vyztužující součást má pár protilehlých stěn. Uprostřed je umístěna vrstva tepelně roztaženého polymeru a je připojena (vázána, přilnuta, pozn. překl.) k těmto protilehlým stěnám. Tato vrstva polymeru je rovněž přímo připojena k dané konstrukční součásti. Rovnoběžně s a mezi protilehlými stěnami se protahuje polymerem objímka. Polymer je připojen k objímce a objímka definuje průchod tímto polymerem. Vyztužená struktura má otvory, které jsou v osovém vyrovnání se zakončeními objímky. Pak je použit šroub k připevnění nějakého komponentu ke konstrukční součásti. Takto je v tomto vynálezu dutá konstrukční součást vyztužena lokálně v této poloze prostřednictvím vyztužovací součásti. Polymer je roztažen na místě zahřátím celé struktury po montáži, kde se rozpíná a plní- mezery mezi vyztužovací strukturou a konstrukční součástí a připevňuje tuto vyztužovací strukturu k určité konstrukční součásti.
V dalším aspektu je vyztuženou strukturou tohoto vynálezu nosník rámu vozidla jako je přední nosník, kde je požadováno lokální vyztužení pro připevnění komponentů jako je kolébka motoru. V tomto aspektu přítomný vynález snižuje vibrace a přenos hluku, stejně jako zvyšuje pevnost dané částí v místě vyztužení.
V ještě jednom aspektu je objímka tenkostěnným kovovým pouzdrem, protilehlé stěny jsou kovové výlisky s přírubami, jež jsou přivařeny k určité konstrukční součásti a polymerem je tepelně roztažená epoxydová pryskyřice, jež obsahuje dutá mikrokulová tělíska pro zmenšení hustoty.
V ještě dalším aspektu přítomný vynález poskytuje způsob vyztužení konstrukční součásti mající podélný kanál. V tomto aspektu je vrstvená struktura, mající dvě protilehlé stěny oddělené vrstvou tepelně roztažitelného polymeru, • · ♦ · • · • ·
- 5 umístěna v kanálu části nosníku či podobně. Tato vrstvená struktura má ve vrstvě tepelně roztažitelného polymeru uspořádanou objímku. Objímka definuje průchod, kolmý k protilehlým stěnám. Vrstvená struktura má rovněž pár koncových přírub. Vrstvená struktura je umístěna v podélném kanálu tak, že průchod řečené objímky je kolmý k tomuto podélnému kanálu. Vrstvená struktura je potom v přírubách přivařená k dané konstrukční součásti. Celá struktura je potom ohřátá na teplotu účinnou k aktivaci daného nadouvacího prostředku polymeru a pomocí něho k tepelnému roztažení polymeru, takže připojuje vrstvenou strukturu k určité konstrukční součásti.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 - znázorňuje schematický, rozložený perspektivní ------- pohled na tradiční konstrukci přepážkového vyztužení předchozí techniky.
Obr. 2 - znázorňuje schematický pohled zepředu na strukturu na Obr. 1, s odstraněnou deskou krytu.
Obr. 3 - znázorňuje schematický, rozložený perspektivní pohled na část vyztuženého nosníku tohoto vynálezu, zobrazující konstrukci vyztužené vrstvené přepážky.
Obr. 4 - znázorňuje schematický pohled zepředu na strukturu na Obr. 1, s odstraněnou deskou krytu.
Obr. 5 - znázorňuje schematický pohled zezadu na část přepážky na Obr. 3 a 4.
Příklady provedení vynálezu
Odkazuje nyní na Obr. 1 a 2 daných výkresů, je znázorněna část 20 předního nosníku, mající část tvaru C 22, která definuje kanál 23 a přijímá desku 24 krytu.
·· ♦» ··
- 6 Výlisek 26 přepážky je vidět jako mající kolmou stěnu 28 a příruby 30. Pouzdro 32 je přivařeno ke stěně 28 v obloukovém ohybu 33 ve stěně 28. Příruby 30 jsou přivařeny k části 22 aby udržovaly přepážku 26 na místě. Šroub 36 se protahuje skrze kryt 24, pouzdro 32 a kolmou stěnu 37 částí 22 a potom skrze nějaký komponent 38, který má být připevněn k držáku 20. Pak je ke šroubu 36 připojena matice 40 k upevnění komponentu 38 na místě. Toto je příklad předchozí techniky a trpí nedostatky, jež byly popsány výše, to jest neadekvátním vyztužením, neodpovídajícím tlumením zvuku a problémy s vibrací.
Odkazuje nyní na Obr. 3 daných výkresů, je znázorněna vyztužená struktura 50 v jednom ztvárnění jako vyztužený přední nosník rámu automobilu a obsahuje část s průřezem C 52 rámu, jež je uzavřena deskou 54 uzávěru tak, že ve vyztužené struktuře 50 je definován kanál či dutina 56. Jinými slovy, tento nosník rámu je dutý. Část s průřezem do C“52 obsahuje kolmou část 58 stěny aprotilehléčásti stěn 60 a 62. Každá část protilehlé stěny 60, 62 má díl příruby připevnění desky krytu 54 svařením anebo podobně na plochách této příruby. Vyztužovací součást či přepážka 68 je vidět jako uspořádaná v kanálu 56 části s průřezem C 52 a má první stěnu či stranu 70 a druhou stěnu či stranu 72. Stěny 70 a 72 jsou vzájemně rovnoběžné a jsou odděleny polymerovou vrstvou 74, to jest polymerová vrstva je uspořádána mezí stěnami 70 a 72.
Jak je nejlépe vidět na Obr. 4 a 5 daných výkresů, každá stěna 70 a 72 má sdružený obloukový díl (76. pro stěnu 72 a 78 pro stěnu 70), jenž je navržen tak, aby přijímal objímku 81 způsobem, který zde bude dále podrobněji popsán. Každý obloukový díl 76, 78, je přibližně uprostřed podél délky každé stěny 70 a 72 a může být viděn jako zakřivený vnitřní povrch. Objímka 81 je kovové pouzdro či podobně a, jak je nejlépe vidět na Obr. 4 daných výkresů, je bodově přivařena ke stěnám 70 a 72 v bodech svaru 83 a 85.
Polymerová vrstva 74 v podstatě upouzdřuje objímku 81 jak je znázorněno na Obr. 4.
Přepážka 68 je zajištěna na místě v kanálu 56 prostřednictvím připevňovacích přírub 80 a 82, jež se protahují od stěn 70 a 72 v úhlech 90 stupňů. To jest, každá stěna 70 a 72 má na každém zakončení ohnutý díl, který páruje se stejným dílem na protilehlé stěně a formuje připevňovací přírubu 80, 82, jež je přivařena na boční stěně 60, respektive 62.
Šířka stěn 70 a 72 (vzdálenost mezi kolmou stěnou 58 a deskou krytu 54) je taková, že přepážka 68 je v kontaktu s kolmou stěnou 58 a deskou krytu 54. Podle toho se šroub 84 protahuje deskou krytu 54 v otvoru 66, skrze objímku 81 a odpovídající otvor v kolmé stěně 58 (neznázorněno). Šroub 84 se pak protahuje otvorem v nějaké příčné součásti jako je kolébka motoru 86., jež je znázorněna v náznaku jako fragment 86. Matice 88 je potom zajištěna na šroubu 84 k zajištění kolébky. 86 k vyztužené struktuře 50...............
Přepážka 68 je poměrně lehká struktura pokud jde o velikost pevnosti přidané nosníku rámu. Stěny 70 a 72 mohou být formovány z tenkých ocelových výlisků, například tloušťky od 0,02 do asi 0,08 palce (od asi 0,5 mm do asi 2 mm). Upřednostňuje se zejména měkká až střední ocel. Rovněž, objímka, jež je přednostně kovovým pouzdrem, může být tenkostěnnou trubicí mající tloušťku trubice od asi 0,08 do asi 0,2 palce (od asi 2 mm do asi 5 mm) a je přednostně střední ocelí. Tyto rozměry jsou zajisté pouze ilustrativní a nezamýšlí se jimi omezit plný rozsah tohoto vynálezu jak je definovaný v příslušných nárocích. Každá příruba připojení 80, 82, je obecně od asi 15 procent do asi 30 procent délky stěn 70 a 72. Vnější průměr objímky 81 bude typicky od asi 0,5 do asi 1 palce (1,27 cm a 2,54) cm). Šířka polymerové vrstvy 74 je funkcí vzdálenosti mezi stěnami či deskami 70 a 72 a bude obecně mezi asi 0,1 a asi 0,4 palce (0,254 cm a asi 1 cm). Je třeba rozumět, že celá
- 8 délka přepážky 68 je naplněna polymerovou vrstvou 74, to jest, jak je znázorněno na Obr. 5 daných výkresů tato polymerová vrstva 74 se protahuje zpředu přepážky 68 dozadu.
Polymer použitý ke zformování polymerové vrstvy 74 je na pryskyřici založeným materiálem, který je tepelně roztažitelným. Ke zformování tepelně roztažené vrstvy 74 v tomto vynálezu může být použito množství na pryskyřicích založených sloučenin. Přednostní sloučeniny udělují charakteristiky vynikající pevnosti a tuhosti, při současném pouze nepatrném zvýšení váhy. S konkrétním odkazem nyní na složení vrstvy 74, hustota tohoto materiálu by měla být přednostně od asi 20 liber do asi 50 liber na krychlovou stopu (asi 9 kg až 22,65 kg na asi 28,3-3m3), aby se minimalizovala váha. Daný tavný bod, teplota deformace teplem a teplota, při které dochází k chemickému rozkladu, musí být rovněž dostatečně vysoké tak, aby si vrstva 74 udržovala svou strukturu při vysokých teplotách, jímž typicky čelí v sušárnách nátěrů a podobně. Tudíž, vrstva 74 by měla dokázat odolat teplotám po krátkou dobu přesahujícím 32O°F a přednostně 35O°F (160°C a 176,6°C). Vrstva 22 by měl rovněž po delší období odolávat teplotám okolo asi 90°F do 200°F (32°C do 93,3°C), aniž by přitom vykazoval podstatnou teplem vyvolanou deformaci či degradaci.
Pěna 74 by mohla být na počátku aplikována na jednu nebo obě stěny 70, 72, a pak roztažena do těsného kontaktu s oběmi stěnami a objímkou 81. Přednostně může být použito teplo ze sušárny nátěru k roztažení pěny 74, když je tepelně roztažitelné.
Podrobněji, v jednom obzvláště přednostním ztvárnění tepelně roztažená konstrukční pěna pro vrstvu 74 obsahuje syntetickou pryskyřici, dutiny formující prostředek a nějaký plnicí prostředek. Syntetická pryskyřice obsahuje od asi 40 procent do asi 80 procent váhy, přednostně od asi 45 procent do asi 75 procent váhy, a nejpřednostněji od asi 50 procent do asi 70 procent, váhy vrstvy 75. Nejpřednostněji část této • 9
- 9 pryskyřice obsahuje flexibilní epoxydovou pryskyřici. Jak se zde používá pojem dutiny formující prostředek, obecně se týká prostředků, které produkují bublinky, póry či dutinky ve vrstvě 74. To jest, tato vrstva 74 má celulární strukturu, s četnými buňkami uspořádanými skrze svojí hmotu. Tato celulární struktura poskytuje materiál nízké hustoty s vysokou pevností, který zajišťuje pevnou a stále ještě lehkou konstrukci. Dutiny formující prostředky, jež jsou vynálezem, obsahují vyztužovací dutá či mikrobublinky, které mohou být anebo plastické hmoty. Dutiny rovněž obsahovat nějaký nadouvací být bud chemické nadouvadlo anebo slučitelné s tímto mikrokulová tělíska, zformovány bud ze skla formující prostředek může prostředek, jímž může fyzikální nadouvadlo. Obzvláště jsou přednostní skleněná mikrokulová tělíska. Tam kde dutinky formující prostředek obsahuje mikrokulová tělíska či makrokulová tělíska, tento vytváří od asi 10 procent do asi 50 procent váhy, přednostně od asi 15 do asi 45 procent váhya nejpřednostněji od 20 procent do asi 40 procent váhy materiálu, jenž formuje vrstvu 74. Tam kde dutiny formující prostředek obsahuje nějaký nadouvací prostředek, tento tvoří od asi 0,5 do asi 5 procent váhy, přednostně od asi 1 do asi 4,0 procent váhy, a nejpřednostněji od asi 1 do asi 2 procent váhy vrstvy 74. Vhodné plnící prostředky obsahuji skleněná či plastická mikrokulová tělíska, zakouřený křemen, uhličitan vápenatý, drcená skleněná vlákna a sekaný pramen či pás skla. Zejména se upřednostňuje tixotropní plnivo, ale mohou být vhodné jiné materiály. Plnivo obsahuje od asi 1 do asi 15 procent váhy, přednostně od asi 2 do asi 10 a nejpřednostněji od asi 3 procent do asi vrstvy 74.
Přednostní syntetické pryskyřice k použití v přítomném vynálezu obsahují termosety jako jsou epoxydové pryskyřice, vinylesterové pryskyřice, termosetové polyesterové pryskyřice a urethanové pryskyřice. Nezamýšlí se omezovat procent váhy, 8 procent váhy
rámec tohoto vynálezu prostřednictvím molekulové váhy dané pryskyřice a na základě tohoto výkladu budou vhodné váhy lidmi kvalifikovanými v příslušné technice pochopeny. Tam kde je pryskyřicovým komponentem tekutého plnícího materiálu termosetová pryskyřice, mohou být ke zvýšení rychlosti tvrzení také přidávány různé urychlovače jako jsou imidizoly a tvrdící prostředky, přednostně di-kyandiamid. Funkční množství akcelerátoru je typicky od asi 0,5 procenta do asi 2,0 procent váhy pryskyřice, s odpovídajícím snížením jedné ze třech daných složek, pryskyřice, dutinky formujícího prostředku či plniva. Podobně tak je množství použitého tvrdícího prostředku typicky od asi 1 procenta do asi 8 procent váhy pryskyřice, s odpovídajícím snížením jedné ze třech složek, pryskyřice, dutinky formujícího prostředku či plniva. Ve vrstvě mohou být rovněž obsažena účinná množství prostředků napomáhajících zpracování, stabilizéry, barviva, pohlcovače UV a podobně. Vhodná mohou být též termoplastika.
Vtabulce, která následuje, je stanoven přednostní vzorec či předpis pro vrstvu 74. Bylo zjištěno, že tento vzorec zajišťuje materiál, jenž se plně roztahuje a tvrdí při teplotě asi 32O°F (asi 160°C) a zajišťuje vynikající konstrukční vlastnosti. (Všechny procentové údaje jsou procenty váhy, pokud není výslovně stanoveno jinak).
PŘÍSADA: PROCENTO VÁHY:
EPON 828 (epoxydová pryskyřice)................. 37,0
DER 331 (flexibilní epoxydová pryskyřice)....... 18,0
DI-CY (dikyandiamidový tvrdící prostředek)...... 4,0
IMIDIZOL (urychlovač)........ 0,8
FUMED SILICA (tixotropní plnivo)................ 1,1
CELOGEN AZ199 (azodikarbonamidové nadouvadlo)... 1,2
MICROS (skleněná mikrokulová tělíska)........ 37,0
WINNOFIL UHLIČITAN VÁPENATÝ (CaCOs, plnivo)..... 0,9
9 9 9
99 ·
9 · ·
- 11 9 9 99
9 9 '·
9.999 9
9 9 9 9 • · · ·
9
9.
Ačkoli je tento vynález popisován primárně ve spojení s automobilovými součástmi, je třeba rozumět, že přítomný vynález může být praktikován jako součást jiných produktů jako jsou letadla, lodě, bicykly, či skutečně čehokoli co vyžaduje ke svému pohybu energii. Podobně tak může být tento vynález použit se stacionárními či statickými konstrukcemi jako jsou budovy, k zajištění tuhé podpory(pěry) když jsou vystavené chvění jako je od zemětřesení, či jednoduše k zajištění lehké podpory(péry) pro konstrukce vystavené zátěžím.
Navíc, ačkoli byl přítomný vynález popisován primárně s ohledem na teplem se roztažitelné pěny a s ohledem na kovové části jako jsou vnitřní trubice 16., 58 a 76, mohou být použity jiné materiály. Například, danou pěnou by mohla být jakákoli vhodná známá roztážitelná pěna, která je chemicky aktivována do roztažení a formuje tuhou konstrukční pěnu. Stěny 70, 70 (asi 72, pozn. překl.) a objímka 81 by mohly být vyrobeny z materiálů jiných než je kov, jako jsou různé plastické hmoty anebo polymerové materiály či vláknité i
materiály různých typů dřevěných vláken, majících | dostatečnou tuhost aby fungovaly jako podklad či podpora pro | danou pěnu. Tam kde se používá teplem se roztahující pěny, | stěny přepážky a objímka by měly dokázat odolat teplu Á v průběhu tepelného tvrzení. Tam kde se používají jiné typy pěnových materiálů však není nezbytné, aby tyto stěny přepážky a objímka byly schopny odolávat vysokým teplotám.
Namísto toho je hlavním požadavkem pro stěny přepážky a objímku to aby měly dostatečnou tuhost k fungování sobě zamyšleným způsobem. Je rovněž možné použít, například, jako stěny přepážky a objímku, které se samy v sobě stávají tuhými na základě vytvrzení anebo dalším zpracování.
Vynález může být též praktikován tam, kde jsou stěny přepážky a objímka vyrobeny z materiálů jiných než je kov.
Nicméně se dává přednost tomu, aby byly vybírány takové materiály tak, aby tenká neroztažená pěna při roztažení • · · · • · · · · · · · · » • · * · • · · • * · • · · · • · ·
- 12 zformovala silné spojení (vazbu) se stěnami přepážky a objímkou tak, aby výsledkem bylo nějaké strukturální (konstrukční) sestavení.
Ačkoli zde byla znázorněna a popisována zvláštní ztvárnění tohoto vynálezu, rozumí se že tento vynález na ně zajisté není omezen, protože ve světle tohoto popisu je možno provést mnoho jeho modifikací, obzvláště osobami kvalifikovanými v příslušné technice. V připojených patentových nárocích se tudíž zamýšlí pokrýt všechny takové modifikace, které spadají do duchu a rámce tohoto vynálezu.

Claims (24)

1. Vyztužená struktura zahrnující:
konstrukční součást definující nějaký dutý prostor, vyztužující součást uspořádanou v tomto prostoru, tato vyztužující součást má první a druhou protilehlou stěnu, vrstvu roztaženého polymeru uspořádanou mezi a připojenou (lnoucí) k této první a druhé protilehlé stěně, roztažený polymer je rovněž připojen k řečené konstrukční součásti, objímku protahující se roztaženým polymerem, objímka je uspořádána mezi první a druhou protilehlou stěnou, roztažený polymer je připojen k této objímce, a tato objímka definuje průchod přizpůsobený k přijetí šroubu. .........
2. Vyztužená struktura podle nároku 1, dále obsahující šroub, který se protahuje konstrukční součástí a který se protahuje objímkou.
3. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž je touto vyztuženou strukturou část nosníku automobilového rámu.
4. Vyztužená struktura podle nároku 3, v níž je touto částí nosníku automobilového rámu přední nosník.
5. Vyztužená struktura podle nároku 4, v níž část nosníku je tvarována do U se směrem ven se protahujícími přírubami a deskou krytu připevněnou k těmto přírubám.
6. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž jsou protilehlé stěny přivařeny ke konstrukční součásti.
• · · «* ··
7. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž je objímka přivařena k alespoň jedné z první a druhé stěny.
8. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž má vyztužená konstrukční součást pár průchozích otvorů v osovém vyrovnání se šroub přijímajícím průchodem objímky.
9. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž je vrstvou roztaženého polymeru epoxydová pryskyřice.
10. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž je objímka v podstatě rovnoběžná s první a druhou protilehlou stěnou.
11. Vyztužená struktura podle nároku 1, v níž vrstva roztaženého polymeru je tepelně roztažena a formována z, procent váhy, od asi 40% do asi 60% pryskyřice, od asi 10% do asi 50% mikrokulových tělísek, od asi 0,5% do asi 5% nadouvacího prostředku, od asi 1% do asi 15% plniva, od asi 0,5% do asi 2,0% urychlovače a od asi 1% do asi 8% tvrdícího prostředku.
12. Vyztužená konstrukční součást, zahrnující:
nosník mající protilehlé boční stěny a definující podélný kanál, podélný kanál leží podél podélné osy, vrstvenou vyztužovací součást uspořádanou v tomto kanále kolmo k podélnému kanálu, tato vrstvená vyztužovací součást má dvě protilehlé zadržovací stěny oddělené vrstvou roztaženého polymeru, objímku uspořádanou mezi protilehlými zadržovacími stěnami a definující průchod; vrstva roztaženého polymeru je připojena (lnoucí) k protilehlým stěnám nosníku a objímce, a šroub protahující se nosníkem a objímkou.
13. Vyztužená konstrukční součást podle nároku 12, v níž je nosník vyroben z ocelí, a stěny mající příruby jsou k tomuto ocelovému nosníku přivařeny.
··* *1 • · ♦ ·
14. Vyztužená konstrukční součást podle nároku 12, v níž protilehlé zadržovací stěny každá obsahují v umístění objímky vnitřní konvexní povrch.
15. Vyztužená struktura podle nároku 12, v níž je objímka přivařena k alespoň jedné z protilehlých zadržovacích stěn.
16. Vyztužená struktura podle nároku 12, v níž je vrstvou roztaženého polymeru epoxydová pryskyřice.
17. Vyztužená struktura podle nároku 16, v níž je epoxydová pryskyřice tepelně roztažena a dále obsahuje mikrokulová tělíska, což snižuje hustotu této epoxydové pryskyřice.
18. Vyztužená konstrukční součást podle nároku 12, v níž má vrstvená vyztužovací součást na každém svém zakončení část příruby.
mající v sobě podélný definující nějaký
19. Způsob vyztužení konstrukční součásti kanál, zahrnující následující kroky:
zajištění konstrukční součást podélný kanál, zajištění vrstvené struktury mající stěny oddělené vrstvou tepelně polymeru, vrstvená struktura má ve vrstvě polymeru uspořádanou objímku definující průchod mezi protilehlými stěnami, umístění vrstvené struktury v podélném kanále tak, že průchod objímky je v podstatě kolmý k tomuto podélnému kanálu, dvě protilehlé roztažitelného roztažitelného přivaření této vrstvené struktury ke konstrukční součásti, a aktivování polymeru k roztažení se do těsného kontaktu s řečenými stěnami a objímkou.
> ·* • · φ φφφ
20. Způsob podle nároku 19, v němž je polymer tepelně roztažitelným, a ohřátí konstrukční součásti na teplotu postačující k tepelnému roztažení vrstvy tepelně roztažitelného polymeru tak, že tento polymer připojuje vrstvenou strukturu k řečené konstrukční součástí.
21. Způsob podle nároku 19, v němž je konstrukční součástí automobilový nosník (rám).
22. Vyztužená struktura podle nároku 20, v níž epoxydová pryskyřice dále obsahuje mikrokulová tělíska, která snižují hustotu této epoxydové pryskyřice.
23. Vyztužená konstrukční součást vytvořená postupem podle nároku 19.
24. Vyztužená struktura zahrnující:
konstrukční součást definující nějaký dutý prostor, vyztužující součást uspořádanou v tomto prostoru, tato vyztužující součást má první a druhou protilehlou stěnu, vrstvu tepelně roztažitelného polymeru uspořádanou mezi a připojenou (lnoucí) k této první a druhé protilehlé stěně, tepelně roztažitelný polymer je rovněž připojen k řečené konstrukční součásti, v níž vrstva tepelně roztažitelného polymeru obsahuje, v procentech váhy, 37% epoxydové pryskyřice, 18% flexibilní epoxydové pryskyřice, 4% dikyandiamidového tvrdícího prostředku, 0,8% imidizolového urychlovače, 1,1% zakouřeného křemene, 1,2% azodicarbonamidového nadouvacího prostředku, 37% skleněných mikrotělísek, a 0,98% uhličitanu vápenatého, objímku protahující se tepelně roztažitelným polymerem, objímka je uspořádána mezi první a druhou protilehlou stěnou, tepelně roztažitelný polymer je připojen této objímce a tato objímka definuje průchod přizpůsobený k přijetí šroubu.
CZ19982100A 1998-07-01 1998-07-01 Vrstvená konstrukční přepážka CZ210098A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982100A CZ210098A3 (cs) 1998-07-01 1998-07-01 Vrstvená konstrukční přepážka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982100A CZ210098A3 (cs) 1998-07-01 1998-07-01 Vrstvená konstrukční přepážka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ210098A3 true CZ210098A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5464370

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982100A CZ210098A3 (cs) 1998-07-01 1998-07-01 Vrstvená konstrukční přepážka

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ210098A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0891918B1 (en) Laminate structural bulkhead
US5575526A (en) Composite laminate beam for radiator support
US6865811B2 (en) Method of making composite laminate automotive structures
EP0893331B1 (en) Reinforced structural members
EP0893332B1 (en) Method for reinforcing structural members
US5884960A (en) Reinforced door beam
US6341467B1 (en) Internal reinforcement for hollow structural elements
WO1997043501A1 (en) Internal reinforcement for hollow structural elements
CZ210098A3 (cs) Vrstvená konstrukční přepážka
EP1057718A2 (en) Reinforced structural members
MXPA98005530A (en) Mampara estructural lamin
CZ210198A3 (cs) Vyztužená konstrukční součást a způsob jejího vyztužení
AU7398398A (en) Laminate structural bulkhead
CZ209998A3 (cs) Způsob vyztužování konstrukčních součástí
MXPA98005596A (en) Method for reinforcing members structure

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic