CZ209998A3 - Způsob vyztužování konstrukčních součástí - Google Patents

Způsob vyztužování konstrukčních součástí Download PDF

Info

Publication number
CZ209998A3
CZ209998A3 CZ19982099A CZ209998A CZ209998A3 CZ 209998 A3 CZ209998 A3 CZ 209998A3 CZ 19982099 A CZ19982099 A CZ 19982099A CZ 209998 A CZ209998 A CZ 209998A CZ 209998 A3 CZ209998 A3 CZ 209998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
component
reinforcing
resin
flexible
cavity
Prior art date
Application number
CZ19982099A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph S. Wycech
Original Assignee
Henkel Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Corporation filed Critical Henkel Corporation
Priority to CZ19982099A priority Critical patent/CZ209998A3/cs
Publication of CZ209998A3 publication Critical patent/CZ209998A3/cs

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

Do dutiny (26) ve vyztužované konstrukční části (24) se nejprve zavede flexibilní trubice (20), opatřená na části svého povrchu, jehož délka v podstatě odpovídá délce vyztužovaného místa v konstrukční části (24), vrstvou teplem roztažitelné pryskyřice (22), následně se flexibilní trubice (20) v dutině (26) vyztužované konstrukční části (24) zajistí proti posunutí, načež se celá vyztužovaná konstrukční část (24) vystaví působení tepla, které zajistí jednak roztažení vrstvy pryskyřice (22) na mnohonásobekjejího původního objemu, jednak její vytvrzení a jednak vyplnění konstrukční části (24) pryskyřicí (22) pouze ve vyztužovaném místě.

Description

Oblast techniky tp»tn-Bri ΤΓΙ áftka -jn anlníiana na prozpí-ímní g 1 prrf .
čw -60/953-26¼—počtené dne 21--—července 1997.
•Boa avadní-otav teeha4ky
Tento vynález se obecně týká vyztužování dutých .konstrukčních _s.Q.učástí_a_-konkrétněj.i_pajednáv_á_o__v_yztužo-V-ání____________ struktur majících uzavřené regiony, jež představují problémy zvláštního přístupu do nich.
Dosavadní stav techniky
V posledních letech si množství faktorů vynutilo fundamentální změny v přístupu k automobilovému konstrukčnímu designu. Tyto činitele zahrnují potřebu splňovat stále se zvyšující standardy na odolnost proti nárazu a ekonomickou spotřebu, a potřebu vyrábět na světovém trhu vozidlo s konkurenční cenou. Někdy jsou tyto požadavky zřejmě jeden s druhým na kordy. Například, odolnosti proti nárazu může být v mnoha případech jednoduše dosaženo zvýšením pevnosti oceli anfebo použitím ocelí s vysokou pevností. Tyto přístupy však celkově zvyšují váhu vozidla a/nebo náklady. Ačkoli jsou pryskyřice lehké váhy, kterých je možno použít k plnění • · • · • ·
- 2 ··· · • · • · 4 celých dutých prostorů konstrukčních součástí k zajištění větší pevnosti, k dispozici, tyto materiály jsou drahé a tudíž jejich použití ve velikých množstvích představuje nežádoucí zvýšení nákladů na vozidlo.
Tento vynálezce jako první zkoumal (razí) nový přístup k vyztužování konstrukčních součástí prostřednictvím lokalizovaného vyztužení kritických regionů použitím mikrokulovými tělísky plněných tepelně roztažitelných pryskyřic jako je: složený nosník dveří, který má na pryskyřicí založené jádro, které zabírá ne více než jednu třetinu světlosti nějaké kovové trubice; dutý laminátový nosník vyznačující se r\/“xrr«X τ-^vm ττττο/αΙζο +·ιιΗ(Λο4· i' I*· V» »«<·*+ + -í -> X -ί X -ί* X X «-»4vjovnc; uuaaUiouí jv auuu uiivJo u i Cl uicijagi. víicjox vaoL, která je oddělena od vnitřní trubice tenkou vrstvou konstrukční pěny; vyztužení vložkou nosiče do W nesoucí těleso pěny pro užití ve vyztužení dutého nosníku; přepážka využívající tepelně roztažitelné pěny k zajištění lokalizovaného vyztužení ležiny pro připevnění lůžka motoru a-podobně.------------—----------·------—·—------------------Ačkoli jsou tyto techniky dobře přizpůsobeny pro množství aplikací, existuje zde potřeba lokalizovaného vyztužení regionů, jež mají problémy se zvláštním přístupem. Konkrétněji, v množství dutých konstrukčních částí má určitá součást uzavřený region či prostor, který je umístěn v nějaké vzdálenosti od otvoru tohoto prostoru a je obtížné ho dosáhnout vzhledem k jeho zakřivení anebo ohybu v dané součásti. V některých případech tato součást a kanál, který definuje, mají nepravidelnou geometrii, což činí přístup do konkrétního vnitřního prostoru obtížným. Zajisté v některých případech je možné jednoduše vyplnit celou danou strukturu tekutou pryskyřicí, jež je pak vytvrzena, ale jak bylo uvedeno výše, tento přístup může být v řadě aplikací omezen náklady. Podle toho zde existuje potřeba alternativního způsobu zajištění lokalizovaného vyztužení takových částí. Přítomný vynález poskytuje řešení tohoto problému.
Cílem tohoto vynálezu je poskytnout způsob zajištění
- 3 lokálního vyztužení v regionu duté konstrukční části, do níž je obtížné dosáhnout použitím tradičních technik.
Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout způsob zavedení lokálního pryskyřicového vyztužení do konstrukční části kde oblast, která má být vyztužena, je za zakřivením v nějakém kanále.
Ještě dalším cílem tohoto vynálezu je zajistit způsob vystředění pryskyřicového vyztužení v duté konstrukční části v oblasti, do níž je obtížný přístup.
Podstata vynálezu
V jednom aspektu přítomný vynález poskytuje způsob vyztužení nějaké součásti v lokalizované oblasti. Tento způsob obsahuje kroky zajištění ohebné součásti mající délku v podstatě větší než-je její šířka” pokrytí~alespoň části této ohebné součásti teplem roztažitelnou pryskyřicí, a vsunutí této ohebné součásti do dutiny duté konstrukční součásti. Krok vsunutí obsahuje krok ohnutí ohebné součásti k jejímu přizpůsobení se geometrii dutiny dané části. Pak je pryskyřice tepelně roztažena tak, že je tato pryskyřice připojena (vázána, přilne, pozn. překl.) k dané konstrukční součásti. Tímto způsobem je možno dosáhnout lokalizovaného vyztužení pro jakékoli množství součástí, jejichž vnitřní geometrie činí obtížné anebo nemožné je vyztužit použitím tradičních technik.
V jednom aspektu je ohebnou součástí trubice, okolo které je aplikována pryskyřice jako nějaká vrstva či povlak. Pryskyřicí pokrytá trubice je pak vsunuta do dané konstrukční části a ohýbá se když je použit tlak tak, aby mohla být dodána do příslušné dutiny, t.j. přizpůsobuje se žádoucímu tvaru když je vsunuta do dané části.
V jednom aspektu tato pryskyřice obsahuje nadouvací
- 4 > ·'· • · • ··· ♦ ·<
• ♦ • · · · ·· prostředek a skleněná mikrokulová tělíska. Potom co je ohebná součást na místě v příslušné části, tato součást je zahřáta, například po instalaci v motorovém vozidle, na teplotu dostatečnou k aktivování nadouvadla a k tepelnému roztažení dané pryskyřice. Když se pryskyřice rozpíná, váže se či přilíná k vnitřním stěnám této části, formujíce sestavení trubice v trubici, s charakteristikami vysoké pevnosti.
V jednom aspektu tepelně roztažená pryskyřice obsahuje, v částech váhy, od asi 40% do asi 80% pryskyřice, od asi 10% do asi 50% mikrokulových tělísek, od asi 0,5% do a 4 1 Q- \ 4 1 E 0» 4
OX XO UV CLOX X«-»'O pXillUCi
3S1 Í3 o neLČžOUVHGi 1x0 pxOS uxTSČljíLí f Od od asi 0,5% do asi 2% urychlovače tvrzení a od asi 1% do asi 8% tvrdícího prostředku.
V ještě jednom aspektu daná ohebná součást obsahuje jednu anebo více rozpěrek, jež jí rozmisťují od vnitřních stěn určité konstrukční části.
— Tyt o“ a jiné —aspekty™ charakteristřeké rysya-Oí’!®· tohoto vynálezu budou více popsány v následujícím podrobném popise přednostních ztvárnění tohoto vynálezu pomocí odkazů na příslušné výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 - znázorňuje pryskyřicovou podpůrnou trubici použitou ve způsobu tohoto vynálezu.
Obr. 2 - znázorňuje boční pohled, částečně v řezu, na polohu neroztažené pryskyřice na pryskyřicové podpůrné trubici.
Obr. 3 - znázorňuje ještě jednu pryskyřicovou podpůrnou trubici s pláštěm neroztažené pryskyřice.
Obr. 4 - znázorňuje zakřivenou konstrukční součást v průřezu s pryskyřicovou podpůrnou trubicí v poloze před roztažením pryskyřice.
• · ·· ·· ·· · • · · · · · · · ··· · * ··' · · * • · · · · · · · ··· · • · ···· · ·.
··' ·· ·· ·· ·
Obr. 5 - znázorňuje zakřivenou konstrukční součást z Obr. 4 v průřezu s roztaženou pryskyřicí formující vnitřní vyztužení.
Obr. 6 - znázorňuje pohled zepředu na pryskyřicovou podpůrnou trubici mající radiální rozpěrky pro použití v tomto vynálezu.
Obr. 7 - znázorňuje pohled zezadu na podpůrnou trubici z Obr. 6, ve směru šipky 7-7
Obr. 8 - znázorňuje zakřivenou konstrukční součást v průřezu s neroztaženou pryskyřicí a umístěním rozpěrek.
Příklady provedení vynálezu
Odkazuje na Obr. 1 a 2 daných výkresů, je znázorněna ohebná součást či trubice 20, jež slouží jako podpora pro plášť 22 neroztažené pryskyřice. Ohebnou součástí 20 je ____ne jpĚednos-tně ji_ dutá-_trubice-_podobná_té-,_.j-ež_se_použ.ív_á_jako_______________ instalační trubka pro elektrické vedení (drát) 23. Kvalifikovaní v příslušné technice znají různá flexibilní potrubí. Jedním obzvláště přednostním ohebným příkladem je kovová spirálově vinutá trubice, jež může být díky své spirálové konstrukci ohýbána, aniž by se deformoval kov.
Zajisté není nutné aby trubice 20 byla kulatá v průřezu a mohou být vhodné jiné konfigurace (uspořádání) jako čtvercové či oválné. Tam kde ohebná součást 20 dutou kovovou trubicí, tato bude typicky formována z aluminia a bude mít přednostně tloušťku stěny od asi 0,5 do asi 1,2 mm. Průměr trubice 20, ve většině automobilových použitích, se bude měnit v závislosti na příslušné aplikaci, ale typicky bude od asi 8 do asi 40 mm a typicky bude mít délku od asi 50 do asi 800 a přednostně 200 mm. V některých aplikacích bude trubice 20 během umístění v dané struktuře k vyztužení deformována za svůj elastický limit. Navíc, v některých aplikacích může být použita elastičtější trubice anebo prut • · · · 4 4 · 4 ♦ • 4 4 · * é - - * (tyčka), jež jsou v podstatě pružinově sešikmeny v poloze v konstrukční dutině. Ačkoli je dutá trubice 20 nejpřednostnější, zejména protože poskytuje lehkou konstrukci, mohou být rovněž použity tuhé pruty (tyče). Může být žádoucí použít jako trubici 20 plastické pruty anebo trubice jiné než kovové.
Délka trubice 20 je funkcí vzdálenosti k místu jež má být vyztuženo od otvoru dané dutiny. Délka trubice 20 je větší než je její průměr či šířka a v mnoha aplikacích bude trubice 20 přednostně alespoň 5 krát či může být 20 krát a často více než 100 krát, delší než je její průměr v průřezu. V mnoha použitích bude mít trubice 20 délku od asi 50 do asi 200 mm. V některých použitích může být rovněž žádoucí pokrýt v podstatě celek trubice 20a, znázorněné jako spirálová trubka na Obr. 3, s pryskyřicovým pláštěm 22a.
Pryskyřicový plášť 22 bude ve většině aplikací vrstvou protahující se okolo celého vnějšího povrchu trubice 20 a.„obvykle_bude_ .mí_t_„stejnoměrnou tloušťku například_od__as_i. 2 do asi 6 mm, v neroztaženém stavu. Pryskyřicový plášť 22 může být připraven nastříháním vrstvy pryskyřice na požadovanou geometrii a pak jejím obalením okolo trubice 20, Alternativně může být obal formován na určitém nosiči, ačkoli je možno použít jiných forem povrchové úpravy jako je nastříkání či podobně.
Polymer použitý ke zformování pryskyřicového pláště 22 je na pryskyřici založeným materiálem, který je přednostně tepelně roztažitelným. K formování pryskyřicového pláště 22 v tomto vynálezu může být použito množství na pryskyřicích založených sloučenin. Přednostní sloučeniny udělují charakteristiky vynikající pevnosti a tuhosti, při současném pouze nepatrném zvýšení váhy. S konkrétním odkazem nyní na pryskyřicový plášť 22, hustota tohoto materiálu by měla být přednostně od asi 20 liber do asi 50 liber na krychlovou stopu (asi 9 kg až 22,65 kg na asi 28,3_3m3), aby se mininimalizovala váha. Daný tavný bod, teplota deformace »··· ·· teplem a teplota, při které dochází k chemickému rozkladu, musí být rovněž dostatečně vysoké tak, aby plášť 22 udržoval svou strukturu při vysokých teplotách, jímž typicky čelí v sušárnách nátěrů a podobně. Tudíž, plášť 22 by měla dokázat odolat teplotám po krátkou dobu přesahujícím 32O°F a přednostně 35O°F (160°C a 176,6°C). Plášť 22 by měl rovněž po delší období odolávat teplům okolo asi 9O°F do 200°F (32°C do 93,3°C), aniž by přitom vykazoval podstatnou teplem vyvolanou deformaci či degradaci.
Podrobněji, v jednom obzvláště přednostním ztvárnění tepelně roztažená konstrukční pěna pláště 22 obsahuje syntetickou pryskyřici, dutiny formující prostředek a nějaký plnicí prostředek. Syntetická pryskyřice obsahuje od asi 40 procent do asi 80 procent váhy, přednostně od asi 45 procent do asi 75 procent váhy, a nejpřednostněji od asi 50 procent do asi 70 procent, váhy pláště 22. Nejpřednostněji část této pryskyřice obsahuje flexibilní epoxydovou pryskyřici. Jak se z de ' použ ívá7 po j em’dut i ny zformující prostředek 7 obecněse- týká prostředků, které produkují bublinky, póry či dutinky v plášti 22. To jest, tento plášť 22 má celulární strukturu, s četnými buňkami upořádanými skrze svojí hmotu. Tato celulární struktura poskytuje materiál nízké hustoty s vysokou pevností, který zajišťuje pevnou avšak lehkou konstrukci. Dutiny formující prostředky, jež jsou slučitelné s tímto vynálezem, obsahují vyztužovací dutá mikrokulová tělíska či mikrobublinky, které mohou být formovány bud ze skla nebo plastické hmoty. Skleněná mikrokulová tělíska jsou obzvláště upřednostňována. Dutiny formující prostředek může rovněž obsahovat nějaký nadouvací prostředek, jímž může být bud chemické nadouvadlo anebo fyzikální nadouvadlo. Tam kde dutinky formující prostředek obsahuje mikrokulová tělíska či makrokulová tělíska, tento vytváří od asi 10 do asi 50 procent váhy, přednostně od asi 15 do asi 45 procent váhy a nejpřednostněji od 20 do asi jenž formuje plášť 22. Tam kde procent váhy materiálu, dutiny formující prostředek • * % '· » '4 4
444
obsahuje nějaký nadouvací prostředek, tento tvoří od asi 0,5 do asi 5 procent váhy, přednostně od asi 1 do asi 4,0 procent váhy, a nejpřednostněji od asi 1 do asi 2 procent váhy pláště 22. Vhodné plnící prostředky obsahují skleněná či plastická mikrokulová tělíska, zakouřený křemen, uhličitan vápenatý, drcená skleněná vlákna a sekaný pramen či pás skla. Zejména se upřednostňuje tixotropní plnivo, ale mohou být vhodné jiné materiály. Plnivo obsahuje od asi 1 do asi 15 procent váhy, přednostně od asi 2 do asi 10 procent váhy, a nejpřednostněji od asi 3 procent do asi 8 procent váhy pláště 22.
Přednostní syntetické pryskyřice k použití v přítomném vynálezu obsahují termosety jako jsou epoxydové pryskyřice, vinylesterové pryskyřice, termosetové polyesterové pryskyřice a urethanové pryskyřice. Nezamýšlí se omezovat rámec tohoto vynálezu prostřednictvím molekulové váhy dané pryskyřice a na základě tohoto výkladu budou vhodné váhy í idírii kvál if ikovaňými v’*’ příslušné~technice pochopeny.- Tam kde je pryskyřicovým komponentem tekutého plnícího materiálu termosetová pryskyřice, mohou být ke zvýšení rychlosti tvrzení také přidávány různé urychlovače jako jsou imidizoly a tvrdící prostředky, přednostně di-kyandiamíd. Funkční množství akcelerátoru je typicky od asi 0,5 procenta do asi 2,0 procent váhy pryskyřice, s odpovídajícím snížením jedné ze třech složek, pryskyřice, dutinky formujícího prostředku či plniva. Podobně tak je množství použitého tvrdícího prostředku typicky od asi 1 procenta do asi 8 procent váhy pryskyřice, s odpovídajícím snížením jedné ze třech složek, pryskyřice, dutinky formujícího prostředku či plniva. Ve vrstvě mohou být rovněž obsažena účinná množství prostředků napomáhajících zpracování, stabilizéry, barviva, pohlcovače UV a podobně. Vhodná mohou být též termoplastika.
V následující tabulce je stanoven přednostní vzorec či předpis pro plášť 22. Bylo zjištěno, že tento vzorec poskytuje materiál, který se plně roztahuje a vytvrzuje při
- 9 teplotě asi 32O°F (160°C) a zajišťuje vynikající konstrukční vlastnosti. Všechny procentové údaje jsou procenty váhy, pokud není výslovně stanoveno jinak.
PŘÍSADA:
PROCENTO VÁHY:
Epoxydová pryskyřice EPON 828 37,0 Flexibilní epoxydová pryskyřice DER 331 18,0 Tvrdící prostředek DI-CY (dikyandiamid) 4,0 Urychlovač IMIDIZOL 0,8 Tixotropní plnivo FUMED SILICA 1,1 Nadouvadlo azodikarbonamidové CELOGEN AZ199 1,2 Skleněná mikrokulová tělíska MICROS B38 37,0 Plnivo uhličitan vápenatý (CaCOs) WINNOFIL 0,9
Odkazuje nyní na Obr. 4 daných výkresů, je znázorněna konstrukční část 24 v příčném řezu a definuje dutinu 26. Jen pro účely znázornění je zde konstrukční část 24 zobrazena jako součást ocelové výztuže ve střeše automobilu. Jiná přednostní použití jsou pro použití ve vyztužování horních sloupkových spojů-A a rámů sedadel. Konstrukční část 24 má obloukový či zakřivený díl 28, který definuje obloukovou část 30 dutiny 26. Konstrukční část 24 má obloukový či zakřivený díl 30 dutiny 26.· Dutiny podobné dutině 26, to jest ty, k nimž je obtížný přístup, jsou středem pozornosti Flexibilní trubice 20 je znázorněna 26 před tepelným roztažením pryskyřice.
Trubice 20 je ohnuta, aby se přizpůsobila tvaru dutiny 26. Tato tvarovací operace je přednostně prováděna na místě. Jinými slovy, flexibilní trubice 20 mající pryskyřicový plášť 22, umístěný v předem zvoleném umístění ve vztahu k zakončením trubice 20, je vsunut do dutiny 26. Když je na trubici 20 aplikována síla, ta se pohybuje dále daným tohoto vynálezu, v poloze v dutině průchodem. Když se setkává s odporem od vnitřních stěn 32, tato ohebná trubice 20 se ohýbá, takto prolézaje svou cestou dutinou 26, včetně za obloukový díl 30. Alternativně může být v některých aplikacích možné ohnout trubici 20 do přizpůsobené geometrie před jejím vsunutím do dutiny 26. Flexibilní trubice 20 je vsunuta na vzdálenost dostatečnou k přivedení pryskyřicového pláště 22 do polohy v obloukovém díle 28. Jakmile je v umístění, vnější zakončení 34 či trubice 20 jsou upnuty do polohy ve vztahu k trubici 20 pomocí nějaké svěrky (není znázorněna) nebo jinak upevněny v poloze, jestliže to je žádoucí.
Dutinou 26 je nepřímá lineární geometrie, jež by mohla být více komplikovaná než mající jednoduše jeden ohyb s jeho obloukovým dílem, jak je to znázorněno na Obr. 4. Tam kde jsou vícenásobné ohyby či nepravidelnosti, mohl by být poskytnut pryskyřicový plášť 22 pro některé anebo všechny tyto nepravidelnosti, toto by mohlo být provedeno zajištěním jednot 1 i výchód šebě”řózmíštěnýčh 'prýškyřrcových^čášťi^aněBo’ zajištěním jedné nebo více spojitých částí pryskyřice, jež jsou umístěny ve dvou či více ohybech.
Odkazuje nyní na Obr. 5 daných výkresů, je znázorněna pryskyřice 22 ve svém roztaženém stavu. To jest, jakmile je trubice 20 a pryskyřice 22 v umístění v konstrukční části 24, tato pryskyřice je roztažena (rozepnuta) zahřátím celé montáže na teplotu, která aktivuje nadouvací prostředek a vytvrzuje pryskyřicový plášť 22. V automobilových aplikacích se toho typicky dosahuje když se vozidlo posouvá sušárnou nátěru. Pryskyřice 22 se protahuje do několikanásobku svého původního objemu, přednostně alespoň dvojnásobek svého původního objemu. Tato roztažená pryskyřice kontaktuje pevně k obklopujícím stěnám 32 Rovněž se vytvrzuje a formuje tuhé vyztužení v části 24. Tímto způsobem se používá minimálního množství pryskyřice v přesném umístění, kde je požadováno vyztužení.
a váže se konstrukční (přilíná) části 24.
II
Odkazuje nyní na Obr. 6 a 7 daných výkresů, trubice 20 je opatřena radiální rozpěrkovou montáží 36 s rameny 38, typicky s počtem dvou až čtyřech. Jak je vidět na Obr. 8, rozpěrková montáž 36 slouží funkci celkově vystředovat trubici 20 v konstrukční části 24. Může být přednostní vyrobit ramena 38 poněkud pružnými, t.j. může být žádoucí umožnit ramenům 38 aby se ohýbala dovnitř, když je trubice 20 vsunuta do dutiny 26.
Ačkoli je tento vynález popisován primárně ve spojení s automobilovými součástmi, je třeba rozumět, že vynález může být praktikován jako součást jiných produktů jako jsou letadla, lodě, bicykly, či skutečně čehokoli co vyžaduje ke svému pohybu energii. Podobně tak může být vynález použit se stacionárními či statickými konstrukcemi jako jsou budovy, k zajištění tuhé podpěry když jsou vystavené chvění jako je od zemětřesení, či jednoduše k zajištění lehké podpory .-(Eěry)_^pro_.kons_trukce_vystavené_zátěžím_________________________—__—
Navíc, ačkoli byl přítomný vynález popisován primárně s ohledem na teplem se rozpínatelné pěny a s ohledem na kovové části jako je konstrukční součást a příslušná ohebná část, mohou být použity jiné materiály. Například, danou pěnou by mohla být jakákoli vhodná známá rozpínavá pěna, která je chemicky aktivována do roztažení a formuje tuhou konstrukční pěnu. Flexibilní součást by mohla být vyrobena z materiálů jiných než je kov, jako jsou různé plastické hmoty anebo polymerové materiály či vláknité materiály různých typů dřevěných vláken, majících dostatečnou tuhost aby fungovaly jako podklad či podpora pro danou pěnu. Tam kde se používá teplem se roztahující pěny, příslušná ohebná součást by měla dokázat odolat teplu v průběhu tepelného tvrzení. Tam kde se používají jiné typy pěnových materiálů však není nezbytné, aby tato flexibilní část byla schopna odolávat vysokým teplotám. Namísto toho je hlavním požadavkem pro tuto ohebnou část to, aby měla dostatečnou
ftft ft ft ft ftftft
- 12 tuhost k fungování sobě zamyšleným způsobem. Je rovněž možné použít, například, materiály ohebné součásti, které se samy v sobě stávají tuhými na základě vytvrzení anebo dalším zpracování.
Vynález může být též praktikován tam, kde je příslušná konstrukční součást vyrobena z materiálů jiných než je kov. Nicméně se dává přednost tomu, aby pro konstrukční součást a flexibilní součást, stejně jako pro pěnu, byly vybírány takové materiály aby tenká, neroztažená pěna při roztažení zformovala silné spojení (vazbu) s příslušnou konstrukční součástí a flexibilní součástí tak, aby výsledkem bylo nějaké strukturální (konstrukční) sestavení.
Zatímco zde byly znázorněny a popisována zvláštní ztvárnění tohoto vynálezu, rozumí se že tento vynález na ně zajisté není omezen, protože ve světle tohoto popisu je možno provést mnoho jeho modifikací, a obzvláště osobami kvalifikovanými v příslušné technice. V připojených patentových ňářocíčfi-se~_ťud’iž' zamýšlí-pok rýt všechny’ tak o vé modifikace, které spadají do duchu a rámce tohoto vynálezu.

Claims (31)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob vyztužení konstrukční součásti, zahrnující kroky:
    zajištění ohebné součástí mající délku větší než je její šířka, pokrytí alespoň části této ohebné součásti teplem roztažitelnou pryskyřicí, vsunutí této ohebné součásti do dutiny duté konstrukční součásti, krok vsunutí obsahuje krok ohnutí ohebné součásti aby se přizpůsobila geometrii dané dutiny, a roztažení roztažitelné pryskyřice tak, že je tato pryskyřice připojena (vázána) k této konstrukční součásti.
  2. 2. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebnou součástí dutá trubice.
  3. 3. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebnou součástí tuhý prut (tyč).
  4. 4. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je pryskyřice tepelně roztažitelná a obsahuje dutá mikrokulová tělíska.
  5. 5. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je tato součást volena ze skupiny obsahující sloupkový spoj-A, rám sedadla a ocelovou výztuž ve střeše pro motorové vozidlo.
  6. 6. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž má ohebná součást připojenu rozpěrku pro své rozmístění od vnitřních stěn dané součásti před roztažením pěny.
  7. 7. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je délka ohebné trubice nejméně pětinásobkem jejího průměru.
    φφ 'Φφ φ φ φ φ • φ ·· φφφφ ♦ φφ ·· φ · · φ φφφ φφφ φ φ · • ·· · ·φ
  8. 8. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je průměr ohebné trubice mezi asi 8 a asi 40 mm a její délka je od asi 50 do asi 200 mm.
  9. 9. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž roztažitelná pryskyřice formuje vrstvu obklopující a zapouzdřující alespoň část ohebné součásti.
  10. 10. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž má daná vrstva stejnoměrnou tloušťku od asi 2 do asi 8 mm.
  11. 11. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebná součást dutá a má tloušťku stěny od asi 0,5 do asi 1,2 mm.
  12. 12. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebná trubice zformována z kovu.
    Γ3. Způsob vyztužení součásti podle nároku 12, v němž je tímto kovem aluminium.
  13. 14. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebná součást před krokem vsunutí neelasticky deformována, tato deformace je taková, že se tato ohebná součást přizpůsobuje geometrii dané dutiny.
  14. 15. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebná součást tvarována během kroku vsunutí prostřednictvím kontaktu s touto konstrukční součástí.
  15. 16. Způsob vyztužení součást v této zajištěna.
    součásti podle nároku 1, v němž je ohebná součásti před roztažením pěny částečně
  16. 17. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž ohebné součásti nejméně pětinásobkem jejího šířky.
    je délka
  17. 18. Způsob vyztužení součásti podle podstatě celá ohebná trubice pryskyřicí.
    nároku 1, v němž je v pokryta roztažitelnou
  18. 19. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je pryskyřice tepelně roztažitelná a obsahuje, v částech váhy, od asi 40% do asi 80% pryskyřice, od asi 10% do asi 50% mikrokulových tělísek, od asi 0,5% do asi 5% nadouvacího prostředku, od asi 1% do asi 15% plniče, od asi 0,5% do asi 2% urychlovače a od asi 1% do asi 8% tvrdícího prostředku.
  19. 20. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je pryskyřice tepelně roztažitelná a obsahuje, v částech váhy, 55% epoxydové pryskyřice, 4% dikyandiamidový tvrdící prostředek, 8% imidizolový urychlovač, 1,1% zakouřeného křemene, 1,2% azodikarbonamidového skleněných mikrokulových tělísek, a 0,9% __vápenatého.-------------— ------------------:-------------nadouvadla, 37% plniva uhličitanu
  20. 21. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebná součást dutou trubicí, v níž se podélně protahuje elektrické vedení (drát).
  21. 22. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž má dutina nepřímou lineární geometrii s alespoň jedním ohybem, a ohebná součásti je prostrkována touto dutinou, dokud není pryskyřice umístěna v tomto ohybu.
  22. 23. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž existuje mnohost ohybů a pryskyřice je umístěna ve více než jednom z těchto ohybů.
  23. 24. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je pryskyřice nastříhanou vrstvou obalenou okolo ohebné součásti, nebo je povlakem lisovaným na tuto ohebnou součást.
    99 99
    9 9 9 9
    9 9 99 ·· ·· • · · 9
    9 9 99
    9 9 9 9
    9 9 9 9
  24. 25. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je ohebnou součástí spirálově vinutá obalená trubice.
  25. 26. Způsob vyztužení součásti podle nároku 1, v němž je tato součást součástí vozidla, pryskyřice je teplem roztažitelná, a pryskyřice se roztahuje v sušárně nátěru vozidla při kroku natírání.
  26. 27. Vyztužovací součást vyrobená způsobem podle nároku 1.
  27. 28. Způsob vyztužení konstrukční součásti mající prostor, k němž je obtížný přístup v důsledku geometrie této součásti, jenž zahrnuje kroky:
    zajištění duté ohebné součásti mající délku alespoň pět krát větší než je její šířka, pokrytí alespoň části této ohebné součásti roztažitelnou pryskyřicí, vsunutí teto ohebně součášťi do “ďuZiny^duté konstrukční součásti, krok vsunutí obsahuje krok ohnutí ohebné součásti aby se přizpůsobila geometrii dané dutiny, zajištění ohebné součásti v konstrukční součásti, a roztažení roztažitelné pryskyřice tak, že je tato pryskyřice připojena (vázána) k této konstrukční součásti.
  28. 29. Vyztužená konstrukční součást zahrnující tuhou část mající protaženou dutinu nepřímé lineární geometrie s alespoň jedním ohybem, ohebnou součást umístěnou podélně v této dutině včetně skrze řečený ohyb, vrstvu pryskyřice uspořádanou na ohebné součásti v řečeném ohybu, tato pryskyřice je vyrobena z konstrukční pryskyřice, jež roztahuje když je aktivována, a vrstva pryskyřice je roztažena do těsného kontaktu s a připojena (vázána) ke konstrukční součásti v řečeném ohybu.
    ·♦·
    - 17
  29. 30. Součást podle nároku 29, jež je automobilovou součástí zvolenou ze skupiny obsahující ocelovou výztuž ve střeše pro motorové vozidlo, sloupkový spoj-A a rám sedadla.
  30. 31. Součást podle nároku 29, v níž je ohebná součást dutou a skrze ní se podélně protahuje elektrické vedení (drát).
  31. 32. Součást podle nároku 29, obsahující alespoň jednu montáž rozpěrky umístěnou okolo řečené ohebné součásti v poloze směrem ven od vrstvy pryskyřice, a tato rozpěrná montáž má v řečené dutině mnohost směrem ven se protahujících ramen v pružném kontaktu s vnitřním povrchem konstrukční součásti.
CZ19982099A 1998-07-01 1998-07-01 Způsob vyztužování konstrukčních součástí CZ209998A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982099A CZ209998A3 (cs) 1998-07-01 1998-07-01 Způsob vyztužování konstrukčních součástí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982099A CZ209998A3 (cs) 1998-07-01 1998-07-01 Způsob vyztužování konstrukčních součástí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ209998A3 true CZ209998A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5464368

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982099A CZ209998A3 (cs) 1998-07-01 1998-07-01 Způsob vyztužování konstrukčních součástí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ209998A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU743431B2 (en) Method for reinforcing structural members
US6096403A (en) Reinforced structural members
US6668457B1 (en) Heat-activated structural foam reinforced hydroform
US6786533B2 (en) Structural reinforcement system having modular segmented characteristics
CA2424041C (en) Hydroform structural reinforcement system
CA2382131C (en) Tubular structural reinforcing member with thermally expansible foaming material
US4908930A (en) Method of making a torsion bar
US20070090666A1 (en) Structrual reinforcement member and method of use therefor
EP3137276B1 (en) Method for making an insert as structural reinforcement
CN112135768B (zh) 绝缘元件
PL175581B1 (pl) Laminatowa belka do konstrukcji pojazdu i sposób wytwarzania tej belki
WO2007137814A1 (en) Repair of honeycomb structures
JP5133126B2 (ja) 金属樹脂複合体及びその製造方法
CZ209998A3 (cs) Způsob vyztužování konstrukčních součástí
CN1205923A (zh) 加强结构构件的方法
MXPA98005596A (en) Method for reinforcing members structure
CZ210098A3 (cs) Vrstvená konstrukční přepážka
WO2015175896A1 (en) Inserts for extruded members
CZ210198A3 (cs) Vyztužená konstrukční součást a způsob jejího vyztužení
MXPA98005597A (en) Reforza structural members

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic