CZ20834U1 - Vápenaté pojivo - Google Patents

Vápenaté pojivo Download PDF

Info

Publication number
CZ20834U1
CZ20834U1 CZ200921542U CZ200921542U CZ20834U1 CZ 20834 U1 CZ20834 U1 CZ 20834U1 CZ 200921542 U CZ200921542 U CZ 200921542U CZ 200921542 U CZ200921542 U CZ 200921542U CZ 20834 U1 CZ20834 U1 CZ 20834U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
binder
ash
lime
bed
Prior art date
Application number
CZ200921542U
Other languages
English (en)
Inventor
Štepánek@Robert
Parmová@Ivona
Cáslava@František
Original Assignee
Štepánek@Robert
Parmová@Ivona
Cáslava@František
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Štepánek@Robert, Parmová@Ivona, Cáslava@František filed Critical Štepánek@Robert
Priority to CZ200921542U priority Critical patent/CZ20834U1/cs
Publication of CZ20834U1 publication Critical patent/CZ20834U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká vápenatého pojivá, zejména pro výrobu stabilizovaných stavebních polotovarů, především pro vytváření hutněných zemních těles, pro uzavírání a technickou rekul5 tivaci popílkových složišť a podobně, případně pro stabilizace a neutralizace tekutých a tuhých látek, především odpadních, například kyselých odpadních vod, jakož i pro stabilizaci zpracovávaných druhotných surovin, zejména cihelných a betonových recyklátů a energosádrovce. Dosavadní stav techniky
V běžné stavební praxi mohou být v ekonomicky vhodných podmínkách zpracovány rovněž dru10 hotné suroviny vyráběné z upravených odpadů, zejména cihelné a betonové recykláty, za podmínky zlepšení jejich vlastností vhodnou úpravou. Ta spočívá zejména ve stabilizaci formou přídavku vhodného druhu pojivá a optimálním zvlhčením takto vzniklé surovinové směsi, umožňující následné hutnění. Jako pojivá se až dosud používá zejména jemně mleté práškové vápno.
Klasické popílky, vznikající ve velkých elektrárnách a teplárnách při spalování mletého uhlí v granulaěních kotlích, se jednak ukládají na skládky a jednak se jejich část zpracovává v míchacích centrech výrobou popílkových stabilizátů, které se dále využívají především pro uzavírání a technické rekultivace popílkových složišť. Část popílkových stabilizátů je využívána rovněž ve stavebnictví pro budování hutněných konstrukcí zemních těles.
Za účelem dosažení požadovaných fyzikálních a ekologických vlastnosti popílkových stabilizátů je při jejich výrobě používáno pojivo, jímž až dosud bývá rovněž jemně mleté práškové vápno.
Nevýhodou uvedených dosavadních tradičních složení a způsobu výroby stabilizovaných stavebních polotovarů, je především poměrně vysoká cena práškového vápna a cementu jako běžně používaných pojiv. Potíže činí i vysoké nároky technologie skladování a dávkování práškového vápna. V podmínkách běžné výroby popílkových stabilizátů často nejsou z úsporných důvodů dodržovány předepsané dávky vápna. Vyrobené stavební polotovary v takovém případě nesplňují požadavky předepsané pro tento druh výrobků.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje vápenaté pojivo, zejména pro výrobu stabilizovaných stavebních polotovarů, především pro vytváření hutněných zemních těles, pro uzaví30 rání a technickou rekultivaci popílkových složišť a podobně, případně pro stabilizace a neutralizace tekutých a tuhých látek, především odpadních, například kyselých odpadních vod, jakož i pro stabilizaci zpracovávaných druhotných surovin, zejména cihelných a betonových recyklátů a energosádrovce podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že vápenaté pojivo obsahuje alespoň 68 % hmotnostních ložového fluidního popela s obsahem volného CaO alespoň 6 % hmotnostních.
Použitím vápenatého pojivá podle tohoto technického řešení se docílí zejména úspory nákladů, které jsou dány především velmi nízkou pořizovací cenou ložového fluidního popela, použitého jako úplná náhrada práškového vápna, případně cementu. Vhodný druh ložového fluidního popela je většinou poskytován zdarma. Náklady na pořízení pojivá se tak omezují jen na náklady na jeho dopravu. V případě výroby stabilizovaných stavebních polotovarů ve staveništních podmínkách je výhodou i snadnější, méně náročná, skladovatelnost sypkého ložového fluidního popela v ocelových zásobnících a jeho snadné dávkování do míchacího centra.
Vápenaté pojivo pro výroby stabilizovaných stavebních polotovarů může být s výhodou využito pro zlepšování vlastností druhotných surovin, zejména cihelných, betonových a směsných recyk45 látů, slévárenských písků a průmyslových odprašků, jejich stabilizací. Velmi výhodné použití vápenatého pojivá může být uplatněno při výrobě popílkových stabilizátů z klasických popílků.
-1CZ 20834 Ul
Výhodou je rovněž racionální, další využití alespoň části odpadních produktů, k nimž patří i ložový fluidní popel, jakož i energosádrovec, klasický úletový popílek a recykláty cihelné a betonové.
K dalším výhodám patří úspory energií, investic do těžebního a výrobního zařízení, pracovních sil a mzdových nákladů, souvisejících s výrobou práškového vápna. Šetří se rovněž primární surovina, vápenec.
Opominout nelze ani hledisko ekologické a šetření krajiny před její devastací těžbou vápence, případně zřizováním skládek odpadů. Snižuje se rovněž množství nevyužitého ložového fluidního popela, který by bylo nutno ukládat na skládku.
Použitím zm ložového fluidního popela o velikosti zm do 8 mm se docílí lepší kvalita vyzrálého stabilizátu, jeho lepší homogenita a menší vodopropustnost.
Použití mletého práškového vápna, jako jedné z doplňkových složek pojivá, umožní vyhovět případnému požadavku na větší procento CaO ve vyráběném stabilizátu, například z důvodu docílení jeho větší pevnosti při dodržení optimálního podílu ložového fluidního popela ve směsi, is Množství mletého práškového vápna do 15 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost vyráběného vápenatého pojivá, je experimentálně ověřené optimální množství z hlediska kvality stabilizátu a jeho racionální výroby.
Jemně mletá vysokopecní struska má latentní hydraulické vlastnosti a ve směsi s vápennou složkou, vápnem, případně cementem, umožní dosažení větší pevnosti vyzrálého stabilizátu. Množ20 ství vysokopecní strusky do 10 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost vyráběného vápenatého pojivá, je experimentálně ověřené množství pro dosažení optimálních vlastností vyzrálého stabilizátu.
Použití cementu ve vápenatém pojivu umožňuje dosažení vyšší pevnosti vyzrálého stabilizátu. Množství cementu do 7 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost vyráběného vápenatého pojivá, je optimální, experimentálně ověřené množství pro dosažení vhodných vlastností vyzrálého stabilizátu.
Příklady provedeni technického řešení
Přikladl
Ve stavebních podmínkách je cihelný recyklát frakce 0 až 12 mm zlepšován přídavkem vápena30 tého pojivá a následně vlhčen na optimální vlhkost pro hutnění. Při výrobě je použito vápenaté pojivo s obsahem volného CaO 12 % hmotnostních a o celkové hmotnosti 250 kg, přičemž vápenaté pojivo sestává z 96 % hmotnostních z ložového fluidního popela s obsahem volného CaO
8.4 %, což představuje 240 kg hmotnosti a ze 4 % hmotnostních práškového vápna, což představuje 10 kg hmotnosti. Takto dávkovaný vyráběný, optimálně vlhčený, stabilizovaný stavební polotovar obsahuje 3 % volného CaO. Při výrobě jsou surovinové složky, přepočteno na sušinu, dávkovány v tomto poměru:
cihelný recyklát frakce 0 až 12 mm 750 kg vápenaté pojivo 250 kg.
Příklad 2
Při výrobě kvalitního popílkového stabilizátu s požadovanou pevností v tlaku prostém minimálně
2.5 MPa je použito vápenaté pojivo připravené z ložového fluidního popela s přísadou práškového vápna tak, že pojivo obsahuje 15 % hmotnostních volného CaO. Přičemž dávkované vápenaté pojivo obsahuje 98,25 % hmotnostních ložového fluidního popela, obsahujícího 13,5 % hmotnostních volného CaO a 1,75 % hmotnostních práškového vápna (100 % volného CaO).
CZ 20834 Ul
Základními surovinovými složkami pro výrobu stabilizátů jsou klasický úletový popílek a energosádrovec. Suché surovinové složky před optimálním zvlhčením jsou v přepočtu na 1 tunu dávkovány v těchto poměrech:
klasický úletový popílek 540 kg energosádrovec 260 kg vápenaté pojivo 200 kg.
Vápenaté pojivo o celkové hmotnosti 200 kg sestává z 200 kg * 0,9825 = 196,5 kg ložového fluidního popela a z 3,5 kg práškového vápna.
Příklad 3 ίο V míchacím centru je vyráběn optimálně vlhčený popílkový stabilizát, určený pro budování hutněných náspů. Pevnost v tlaku prostém u vyzrálého zhutněného stabilizátů je předepsána v hodnotě minimálně 1,5 MPa, Jako surovinové složky jsou použity pouze klasický úletový popílek a ložový fluidní popel jako vápenaté pojivo, obsahující 11 % hmotnostních volného CaO. Ložový fluidní popel má zrnitost 0 až 4 mm. Při kontinuální výrobě popílkového stabilizátů v míchacím centru jsou surovinové složky před optimálním zvlhčením dávkovány v přepočtu na 1 tunu sušiny takto:
klasický úletový popílek 725 kg vápenaté pojivo, tvořené 100 % hmotnostními ložového fluidního popela o hmotnosti 275 kg.
100 % hmotnostních ložového fluidního popela obsahujícího 11 % hmotnostních volného CaO splňuje podmínku podle nároku 1, že vápenaté pojivo obsahuje alespoň 68 % hmotnostních ložového fluidního popela s obsahem volného CaO alespoň 6 % hmotnostních.
Obdobně je tato podmínka splněna v příkladech 1 a 2.
Průmyslová využitelnost
Vápenaté pojivo s obsahem alespoň 68 % hmotnostních ložového fluidního popela, který obsa25 huje alespoň 6 % hmotnostních volného CaO, podle tohoto technického řešení lze použít zejména pro výrobu stabilizovaných stavebních polotovarů, především pro vytváření hutněných zemních těles a pro uzavírání a technickou rekultivaci popílkových složišť. Vhodné je rovněž pro zlepšení vlastností upravených odpadů, zejména cihelných a betonových recyklátů jejich stabilizací.

Claims (3)

  1. 30 NÁROKY NA OCHRANU
    1. Vápenaté pojivo, zejména pro výrobu stabilizovaných stavebních polotovarů, především pro vytváření hutněných zemních těles, pro uzavírání a technickou rekultivaci popílkových složišť a podobně, případně pro stabilizace a neutralizace tekutých a tuhých látek, především odpadních, například kyselých odpadních vod, jakož i pro stabilizaci zpracovávaných druhotných su35 rovin, zejména cihelných a betonových recyklátů a energosádrovce, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň 68 % hmotnostních ložového fluidního popela s obsahem volného CaO alespoň 6 % hmotnostních.
  2. 2. Vápenaté pojivo podle nároku 1, vyznačující se tím, že ložový fluidní popel obsahuje zrna o velikosti do 8 mm.
    40 3. Vápenaté pojivo podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dále obsahuje alespoň některou ze složek:
    -3CZ 20834 Ul
    a) mleté práškové vápno, s výhodou v množství do 15 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost vyráběného vápenatého pojivá,
    b) jemně mletá vysokopecní struska, s výhodou v množství do 10 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost vyráběného vápenatého pojivá,
  3. 5 c) cement, s výhodou v množství do 7 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost vyráběného vápenatého pojivá.
CZ200921542U 2009-08-05 2009-08-05 Vápenaté pojivo CZ20834U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921542U CZ20834U1 (cs) 2009-08-05 2009-08-05 Vápenaté pojivo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921542U CZ20834U1 (cs) 2009-08-05 2009-08-05 Vápenaté pojivo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20834U1 true CZ20834U1 (cs) 2010-05-03

Family

ID=42154142

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200921542U CZ20834U1 (cs) 2009-08-05 2009-08-05 Vápenaté pojivo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20834U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306768B6 (cs) * 2009-08-05 2017-06-28 Robert Štěpánek Vápenaté pojivo

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306768B6 (cs) * 2009-08-05 2017-06-28 Robert Štěpánek Vápenaté pojivo

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102765889B (zh) 一种含粉煤灰的尾矿废石高强混凝土的制备方法
CN106966678A (zh) 一种协同固化砷的胶结充填料及其制备方法
CN105130221B (zh) 综合利用废弃混凝土和污泥制生态熟料的方法
CN107488019A (zh) 一种非烧结黄金尾矿砖及其制备工艺
WO2008049642A2 (en) Improvements relating to residues
CN110482966B (zh) 复合胶结充填材料及其制备方法和应用
US6786966B1 (en) Pulverulent ash composition as a portland cement substitute for improving concrete products and method
Bhangale et al. Study of pond ash (btps) use as a fine aggregate in cement concrete-case study
KR101640160B1 (ko) 심층혼합공법용 고화 조성물의 제조방법 및 심층혼합공법용 고화 조성물
CZ20834U1 (cs) Vápenaté pojivo
RU2571115C2 (ru) Способ получения связующих веществ
JP6042246B2 (ja) 土工資材組成物及び該組成物におけるフッ素溶出量を低減する方法
CN109734399A (zh) 复合防渗层的铺设方法
CZ306768B6 (cs) Vápenaté pojivo
Szymkiewicz et al. Application of fluidized bed combustion ashes for enhancement of mining waste management
CN107434364A (zh) 一种磷石膏/粉煤灰复合型水泥缓凝剂
CN105130222B (zh) 用沸腾炉处理电解锰渣制特种硫酸盐胶凝材料的方法
KR101447267B1 (ko) 심층혼합공법용 고화 조성물의 제조방법 및 심층혼합공법용 고화 조성물
CN103964800B (zh) 混凝土小型空心砌块
CN105060741B (zh) 用隧道窑装备处理电解锰渣制取生态活性渣的方法
KR20200064871A (ko) 시멘트 제조공정에서 발생하는 더스트의 처리방법 및 용도
Singh et al. Utilization of coal and biomass ash
CN109650830A (zh) 复合凝胶防渗材料和复合防渗层
CN105060749B (zh) 用隧道窑装备处理磷石膏制特种硬石膏胶凝材料的方法
CN103114574A (zh) 含废渣矿物掺合料及预应力高强混凝土管桩及其生产方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20100503

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130802

MK1K Utility model expired

Effective date: 20160805