CZ203491A3 - Způsob děleníížňjového extraktu na fáze - Google Patents

Způsob děleníížňjového extraktu na fáze Download PDF

Info

Publication number
CZ203491A3
CZ203491A3 CS912034A CS203491A CZ203491A3 CZ 203491 A3 CZ203491 A3 CZ 203491A3 CS 912034 A CS912034 A CS 912034A CS 203491 A CS203491 A CS 203491A CZ 203491 A3 CZ203491 A3 CZ 203491A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tea
concentrated
phase
tea extract
extract
Prior art date
Application number
CS912034A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrew James Dyks
Paul Marcus Hart
Meer Hans-Ulrich Ter
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Priority to SK203491A priority Critical patent/SK203491A3/sk
Priority to CS912034A priority patent/CZ203491A3/cs
Publication of CZ203491A3 publication Critical patent/CZ203491A3/cs

Links

Landscapes

  • Tea And Coffee (AREA)

Abstract

Způsob dělení, jímž se změní přírodní samovolná dělicí schopnost čajového extraktu jeho koncentrováním, pak se vyvolá dělení na fáze snížením teploty extraktu pod 5 0 C a oddělené fáze čajového extraktu se izolují· Ze světle zbarvené fáze je možno připravit čirý, ve studené vodě rozpustný čaj se sníženým obsahem kofeinu a isotonický čaj. Tmavě zbarvenou fázi je možno užít k přípravě instantního čaje, rozpustného v horké vodě, jako barvicí prostředek, jako antioxidační činidlo nebo jako prostředek s chutí a vůní čaje.

Description

-------, yy.ná|-2-z.....s-g. -t-ý^á- způsobu ďělení- -ě-a j-QV-éh-Q- extrakt-u - na.........................
fáze, zvláště na světleji zbarvenou a na tmavěji zbarvenou fázi, vynález se rovněž týká instantních čajových výrobků, které obsahují alespoň z části tyto fáze.
» i/t,
Dosavadní stav techniky
Je známo, že vodné extrakty čaje obsahují komplex kofeinu a polyfenolů (čajové taniny), který je v koncentraci 0,3 % hmotnostní nerozpustný při teplotě pod 25 °C. To znamená, že běžně připravený vodný extrakt z čaje se zakalí při poklesu teploty na teplotu místnosti nebo nižší. Tento fenomén je nazýván zákal čaje a bude tak uváděn v průběhu přihlášky i nároků jako přírodní schopnost .čajového extraktu.
Z tohoto důvodu se při výrobě řady čajových produktů odstraňují látky, které tento zákal působí.
V US patentovém spisu č. 2 891 865, T. 3. Lipton lne. se navrhuje zchladit čajový extrakt s obsahem pevného podílu 3 až 5 % hmotnostních na teplotu v rozmezí 7,2 až 37,8 °C, čímž dojde ke tvorbě masivního zákalu vyloučením extrahovaného pevného materiálu z čajového extraktu. Nízká teplota se udržuje po dobu, dostatečnou k vysrážení 5 až 25 % množství původního pevného podílu, s výhodou do dosažení rovnovážného stavu mezi látkami v roztoku a vysráženými pevnými látkami.
Pak se vysrážené pevné látky oddělí odstředěním. Přestože je tímto způsobem možno získat méně se zakalující produkty, je těžké odhadnout při použití tohoto čajového extraktu typickou sílu čaje a mimoto se získá nápoj s méně dobrou chutí, který přesto nezůstává čirý po delším skladování a chlazení. Téměř všechny další postupy vytváří chemické komplexy taninu nebo působí rozpuštění vytvořeného zákalu přísadami nebo i
fyzikálně a/nebo chemicky, avšak přidávání chemických látek je nežádoucí z hlediska snahy získat zcela přírodní čajové extrakty bez chemických přísad a/nebo zpracování.
--V-US patentovém -spisu č. 4 -5-5-2 -7-69 ,- Hes-tec-S. A. se _p-Qpisuje způsob výroby zcela přírodního práškového čajového extraktu, rozpustného ve studené vodě při teplotě 10 °C, postup spočívá v tom, že se lístky černého čaje extrahují vodou s teplotou 60 až 130 °C, získaný vodný extrakt se koncentruje na pevný podíl 5 až 12,5 ¾ hmotnostních, koncentrovaný extrakt se zchladí na 5 až 15 °C, čímž vznikne nerozpustný zákal, který se oddělí. Pak se oddělený zákal extrahuje vodou při teplotě 40 až 70 °C, čímž se získá druhý vodný extrakt, pak se první a druhý vodný extrakt smísí, zahustí a usuší. 'Přestože jde o zcela přírodní postup bez použití chemických látek nebo chemických metod, získaný produkt po zředění neposkytuje nápoj, který by si udržoval svou čirost při skladování a chlazení po delší dobu.
Bylo by tedy zapotřebí získat zcela přírodní čajový extrakt, připravený bez použití chemických látek, který by poskytoval po zředění typický silný čaj, který by si uchovával svou čirost při skladování při teplotě 5 °C i po delší dobu.
Při rozsáhlých výzkumech dělicí schopnosti vodných čajových extraktů za různých podmínek bylo zjištěno, že tvorba zákalu v čaji může být nejlépe popsána jako vylučování fází z vícesložkového systému. Při určité teplotě, typicky 70 až 80 °C jsou vodné čajová extrakty stálé ve všech koncentracích. Avšak při snížení teploty začínají být nestálé ve stále rozsáhlejším koncentračním rozsahu a dělí se na dvě fáze. Složení a koncentrace každé fáze patrně závisí na výchozí koncentraci a na teplotě při dělení na fáze. Je také možno prokázat, že je možno dosáhnout obohacení o složky pro jednu fázi a odpovídající snížení obsahu týchž složek ve druhé fázi.
- 3 Mimoto bylo prokázáno,že počáteční nestálost vícesložkového systému nezávisí pouze na celkové koncentraci, nýbrž také na relativním podílu různých složek.
Kinetika tvorby zákalu závisí na teplotě i koncentraci, avšak dělení na. fáze může probíhat dvěma zcela odlišnými mechanismy, které závisejí na stupni přechlazení a na celkové koncentraci rozpuštěných látek. Při nízkém prechlažení nebo při velmi nízké nebo velmi vysoké koncentraci se dělení jeví jako binodální postup, to znamená, že se zákal tvoří kondenzaci z přesyceného roztoku na malých nukleačních částicích, které se zvětšují. Tímto mechanismem vzniknou nepravidelné částice s·poměrně širokým rozmezím velikosti. Konečná koagulace částic na větší agregáty je však brzděna povrchovým nábojem nově vzniklých částic zákalu. Tento elektrický náboj snižuje rychlost tvorby zákalu a vysvětluje pozorovaný pomalý vzestup intenzity zákalu v průběhu delší doby.
Při vysokém přechlazení nebo při střední koncentraci bylo pozorováno, že k dělení na fáze dochází samovolně v celém roztoku. Sylo možno pozorovat dvě rozdílné struktury nově vytvořených fází v závislosti na celkovém objemu menší fáze.
V menší fázi se vytvořilo přibližně 15 5« malých částic, jejichž rozmezí velikosti bylo poměrně úzké a jejichž průměr závisel pouze na stupni přechlazení. Mimoto vznikají dvě pronikající se sítě obou fází, které je velmi nesnadné od sebe oddělit.’ Morfologické průzkumy ukázaly, že obě struktury závisí na celkové koncentraci čaje. Stejně jako v případě binodálního dělení, dochází i zde k tomu, že povrchový náboj brání vzniku větších částic.
Vzhledem k tomu je dělení rychlejší hí obou fází se zdá stupeň dispergování , že k tomuto dělení dochází samovolně, než v předchozím případě. Konečné složebýt nezávislé na mechanismu dělení, avšak na tomto mechanismu závisí.
Podstatavynálezu
-Výsledky těchto výzkumů vedly k novému způsobu dělení vodného čajového extraktu na fáze změnou přirozené dělicí
--------------- s eho p no s-t-i-č-a j o véh o e x t-r-a k-t-u -končen t rová ním- č aj o v é h o -e x t rak -------tu a snížením jeho teploty s indukcí dělení fází stejně jako svrchu, pak se však oddělené fáze izolují a odděleně dále zpracovávají například na nápoje nebo na instantní čajové • výrobky.
ý Bylo zjištěno, že přírodně produkovaný, koncentrovaný,
L světle zbarvený, mírně zakalený čajový extrakt, získaný jako jedna z fází po zředění poskytuje typický čirý silný čaj, který si udržuje svou činnost při skladování při 5 °C po dobu alespoň dva měsíce.
F .» ...
Mimoto bylo zjištěno, že zakalený, světleji zbarvený čajový extrakt, oddělený jako jedna z fází má snížený obsah kofeinu. Je tedy možno získat nápoj, stálý při nižší teplotě, f který neobsahuje žádné přísady, nebyl žádným způsobem chemic' ky zpracován a má- snížený obsah kofeinu.
Předmětem vynálezu je tedy způsob dělení čajového extraktu na fáze, postup spočívá v tom, že se
a) změní přírodní dělicí schopnost čajového extraktu jeho koncentrováním,
b) vyvolá se dělení na fáze snížením teploty koncentrovaného čajového extraktu na hodnotu pod .5 °C a , c) oddělené fáze koncentrovaného čajového extraktu se izolují.
Čajové extrakty, které jsou výchozí látkou pro způsob podle vynálezu je možno získat z alespoň částečně fermentovaného čaje, například z černého čaje, který je výhodný, dále z čaje oolong nebo ze směsí těchto materiálů. Způsob podle vynálezu je však možno aplikovat také na nefermentované čaje, například na zelený čaj, v tomto případě mají oddělené fáze různé barvy a vlastnosti.
V případě, že se pro výrobu čajového extraktu užije černý čaj, je možno jej enzymaticky předběžně zpracovat působením enzymu, který rozruší buněčnou stěnu, jako je celuláza, pektináza nebo hemiceluláza před extrakcí. Takto zpracované čajové lístky poskytují vyšší množství extraktu vzhledem k tomu, že materiál lístků je přístupnější extrakci pomocí extrakční látky. '
Pak mohou být čajové lístky extrahovány obvyklým způsobem. Zalijí se horkou vodou s teplotou 50 až 100 °C, při použití tlaku může být teplota ještě vyšší, užijese s výhodou 10 % lístků a 90 % vody, pak se lístky od výsledného extraktu oddělí. Získaný čajový extrakt má obsah pevného podílu. 3 až 4 % hmotnostní. Extrakci je možno provádět porážkách nebo kontinuálně.
Získaný čajový extrakt se pak koncentruje, čímž se změní jeho přirozená schopnost k samovolnému dělení fází.
To je možno provést například pomocí membrány, jako reversní osmosou, odpařením na rotačním odpařovači, popřípadě při použití podtlaku nebo kombinací obou těchto postupů. Tím sa čajový extrakt koncentruje na obsah pevného podílu 6 až 4.5, s .výhodou 12 až 30 % hmotnostních.
Po koncentraci se sníží teplota koncentrovaného čajovéh extraktu na hodnotu nižší než 5 °C, čímž se vyvolá dělení na fáze. Toto dělení je možno vyvolat různým způsobem, je napři klad možno uložit čajový -extrakt do vysokých nádob k dosažení nejlepšího pasivního dělení s co nejmenší plochou styku mezi fázemi, které v extraktu vznikají. Pak je možno nádoby zchladit na teplotu pod 5°C alespoň na 5 hodin. V praxi se užívá doba 6 až 43 hodin, typicky 16 hodin. Čím delší je doba chlazení, tím dokonalejší je oddělení, závisí však také' na ekonomických faktorech, které dobu chlazení omezují. Teplota, na kterou je čajový extrakt chlazen, se pohybuje mezi 5 °C a teplotou tuhnutí extraktu, jde tedy o podchlazený sta
S výhodou se čajový extrakt nemíchá.a v podchlazeném koncentrovaném extraktu se nevytvoří žádné krystalky ledu.
V dalším možném provedení se koncentrovaný čajový extrakt
z.c_h_l a d.í a.....pa k _.s e .ulož í do. ..v ho. d n é_^c h.laz e n_é._. odstř e d i v ky. . I _v ......
tomto případě má být koncentrovaný čajový extrakt v podchlazeném stavu. Čajový extrakt se odstředí po dobu,, dostatečnou k úplnému oddělení obou vzniklých fází, to znamená, světle oranžově zbarvené vrstvy a tmavě hnědé vrstvy, která se získá jako usazenina. Vhodná doba odstředění je 2 hodiny nebo déle.
V dalším provedení je možno vyvolat oddělení, fází zmrazením koncentrovaného čajového extraktu. Při mrazení je rychlost chlazení závislá na koncentraci čajového extraktu, která je pro toto provedení s výhodou v rozmezí 15 až 30 % hmotnostních pevného podílu a na přenosem tepla mezi koncentrovaným čajovým extraktem a mrazícím zařízením. V případě, že se uloží koncentrovaný čajový extrakt s obsahem pevného podílu až 21 % hmotnostních do zatavených pytlů z plastické hmoty' a uloží mezi desky deskového mrazicího zařízení s teplotou.
-40 °C, vyvolá se dělení fází po 1 hodině. Po této době se vzorky zcela zmrazí a mají pak vzhled dvouvrstvého materiálu s tenkou horní vrstvou tmavohnědé barvy a spodní vrstvou, horní vrstva je světle oranžová, hranice mezi oběma fázemi je ostrá a zřetelná. Rychlost chlazení je 0,5 až 5 °C za minutu, s výhodou 2 až 3 °C~za minutu.
Dělení fází podle vynálezu dělí čajový extrakt na dvě fáze, které se od sebe liší svým složením a mají velmi rozdílnou rozpustnost a odlišný vzhled.
Jedna fáze je světle oranžová až hnědavá a je tvořena přibližně 60 % hmotnostními, dále bude .uváděna jako .světleji zbarvená fáze. Tato fáze se rozpouští i ve studené .vodě o 5 °C za vzniku jasného,čirého roztoku i při koncentraci pevného podílu 1 % hmotnostní, což je přibližně trojnásobek běžné koncentrace nápoje: Nápoj s touto koncentrací si udržuje svou čirost při skladování při teplotě 5 °C po dobu alespoň dvou měsíců.
Vynález se tedy týká také světle zbarvené, oddělené? fáze koncentrovaného čajového extraktu.
Světleji zbarvená fáze má nižší obsah kofeinu a theaflavinu, avšak vyšší obsah solí a therubiginu. Tato fáze se s výhodou převádí na instantní čaj sušením, popřípadě po předchozím zahuštění, s výhodou pomocí membrány. Sušení je možno provést rozprašováním, s výhodou lyofilizací.
*’ Vynález se -rovněž týká instantního čaje, rozpustného ve studené vodě, alespoň z části tvořeného světleji zbarvenou izolovanou fází koncentrovaného čajového extraktu.
Vynález se dále týká čajového nápoje se sníženým obsahem kofeinu, obsahujícího světelji zbarvenou fázi čajového extraktu.
Vynález se rovněž týká isotunického nápoje na bázi čaje, který je alespoň z části tvořen světleji zbarvenou fází čajového extraktu.
Druhá oddělená fáze má tmavěhnědou až černou barvu a v průběhu přihlášky bude uváděna jako tmavší fáze. Tato fáze se úplně rozpouští v horké vodě a při zahuštění nápoje vzniká zakalený, tmavěnnědý roztok. Tmavší frakce obsahuje menší mnoižství solí a therubiginu, avšak vyšší množství kofeinu a theaflavinu.
Vynález se rovněž týká tmavěji zbarvené, izolované fáze koncentrovaného čajového extraktu.
Také tuto fázi je možno převést na instantní čajový produkt sušením, po případném zahuštění. Fáze se s výhodou suší lyofilizací.
Vynález se rovněž týká instantního čajového produktu, rozpustného v horké vodě, který je alespoň z části tvořen tmavěji zbarvenou fází čajového extraktu. .
- - V-ynález -se -dále -týká. také. nápoje.....na-.ba.zl_čra_je...s .jD.bs.aJieji)„ tmavěji zbarvené fáze čajového extraktu.
Vynález se rovněž týká prostředku s chutí a vůní.čaje, který je alespoň z části tvořen tmavěji zbarvenou frakcí · čajového extraktu.
Tmavěji zbarvená, oddělená fáze koncentrovaného čajového extraktu může být popřípadě znovu podrobena zpracování způsobem podle vynálezu. Tuto fázi čajového extraktu je také možno, užít jako antioxidační činidlo nebo jako barvivo, popřípadě po opětném zpracování způsobem podle, vynálezu.
Praktické, provedení způsobu podle vynálezu bude osvětleno následujícími příklady, které však nemají sloužit k omezení rozsahu vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
120 kg deionisované vody še zahřeje na.65 °C.a nechá projít sloupcem s obsahem.12 kg lístkového černého. čaje,' -čímž se získá zředěný extrakt s obsahem přibližně 3 % hmotnostní pevného podílu.
Získaný horký zředěný extrakt se odpaří pomocí reversní . osmózy na obsah pevného podílu v rozmezí 20 až 25 % hmotnostních a získaný teplý extrakt s teplotou v rozmezí 55 až 60 °C se uloží do polyethylenových pytlů s rozměrem 45,7 x 76,2 cm a tyto pytle se zataví působením tepla 30,5 cm od konce pytle.
Zatavené pytle s teplým extraktem se uloží pod mírným tlakem mezi chladící desku horizontálního mrazicího zařízení, pracujícího při teplotě -37 °C a nechají se zmrznout v průběhu 30 až 60 minut. Tímto způsobem se získá :blok s horní tmavší vrstvou a spodní světlejší vrstvou, vrstvy jsou od sebe odděleny ostrou hranicí. Ve zmrazeném stavu se stanoví tlouštka a podíl pevných látek v jednotlivých vrstvách.
objem vzorku litry tlouštka horní, vrstvy, mm tlouš.tka spodní vrstvy, mm podíl tmavé vrstvy v %
1 4,3 5,3 44,3'
2 9,2 9,0 50,5
4 17,2 17,3 49,9
6 25,0 24,7 50,3
Zmrazené čajové bloky se pak lyofilizují a získaný blok se rozdělí na dvě hlavní frakce.
IQ
Spodní frakce byla světleji zbarvena a snadno rozpustná ve studené vodě na čirý roztok i při koncentraci 1 % hmotnostní pevného podílu. Čirý roztok, vzniklý při této koncentraci
........by 1. po pas-teurisaci ..2 . minuty, .při.. 35 °C- uložen na... 3__měsice__________ při teplotě 5 až 7 °C a po této době zůstal čirý.
, Tmavší fáze, uložená nad světlejší fází poskytovala při koncentraci pevného podílu 0,3 % hmotnostní intesivně tmavě zbarvený zakalený nápoj. . .
Příklad 2
Ž- Způsobem podle příkladu 1 byl koncentrován zředěný čajový extrakt pomocí reversní osmosy až na 18 % hmotnostních pevného podílu. Pak byl horký a stále ještě homogenní koncentrát uložen do
a) vysokých válců z plastické hmoty a pak byl uložen na 16 hodin při teplotě 0 až 5 °C, í . b) zkumavek pro odstředivku a pak byl odstředěn 2 hodiny při teplotě -1 °C a při 15 QQQ g.
V obou případech bylo možno pozorovat dvě odlišné vrstvy, ostře od sebe ohraničené, avšak, v tomto případě byla světlejší fáze uložena nad tmavší fází. Jinak byly vlastnosti světlé a tmavé vrstvy v souladu s vlastnostmi vrstev, získaných způsobem podle příkladu 1. Je tedy zřejmé, že při nízké teplotě je možno různým způsobem dosáhnout uspokojivého * a snadného oddělení obou fází.
Příklad 3
Koncentrovaný čajový nálev s obsahem 13 % hmotnostních pevného podílu se připraví jako v příkladu 1 při použití reversní osnosy. Tento koncentrát se zmrazí na vločky, které se pak lyofilizují. Z tohoto lyofilizovaného částicového materiálu se připraví řada čajových roztoků s různou koncentrací při použití deionisované vody. Tyto různé roztoky še pak uloží do.vysokých průhledných válců z plastické hmoty.
Po zajištění rozpustnosti zahrátím roztoků na 5 minut nad 90 °C se vzorky chladí dvě hodiny při teplotě místnosti 18 °C·.
Při koncentraci v rozmezí 6 až 30 % hmotnostních bylo dosaženo následujícího objemového dělení mezi světlou a tmavou fází po stání 16 hodin při teplotě 0 až 5 °C.
obsah pevného podílu % hmotnostních světlá fáze • % tmavá fáze .%
'2 %' k rozdělení nedošlo
6 % 96 . 4 '
12 % 66 34
18 % 56 44
24 % 49 51
30 % 42 58
Válce s čajovým roztokem, rozděleným na světlou a tmavou
fázi byly pak zmrazený na 2 hodiny na -20 °G a pak lyofilizovány. Světlejší a tmavší vrstva byly od sebe odděleny a bylo prokázáno, že světlejší frakce má po rozpuštění ve studené vodě stejné vlastnosti jako produkt ze světlé frakce z příkladu 1. Světlejší frakci bylo možno skladovat déle než 3 měsíce při teplotě 5 až 7 °C, aniž by došlo ke tvorbě zákalu v této frakci.
Γ 12
Příklad 4 .Tří typy čaje, a to směs lístkového černého čaje, ceylonský čaj a lístkový čaj oolong byly extrahovány deionisovanou
------------------- vodou-při- -potíž i t-í- hro o tn-ost ního poměru—lístků -a vody—1 : 1-0- i až 13 .při teplotě 60 až 100 °C po dobu až 15 minut. Pak byly čajové lístky stlačeny a znovu dvakrát dispergovány v ? průběhu extrakce a přebytečný kapalný materiál byl z mokrých lástků vytlačen.
í - ' ý Získané zředěné extrakty pak byly koncentrovány při pot užití rotačního odparovače na přibližnou koncentraci 15 % hmotnostních pevného podílu. Koncentrát byl zahřát na 5 mii nut na teplotu 90 °C k zajištění rozpustnosti a pak zchlazen
V n na 80 °C dříve než by mohlo dojít ke shlukování jakýchkoliv i
’ dehtových kapiček a nalit do vysokých válců z plastické hmoty a ponechán chladnout na teplotu místnosti.
Pak byly válce z plastické hmoty s čajovým koncentrátem £ uloženy do lednice na 16 až 65 hodin k oddělení fází při tep’ lote -1 až 5 °C.
Jakmile bylo dosaženo oddělení fází, byl obsah válců zmrazen na 2 hodiny na teplotu -20 °C a pak byl lyofilizován. Světleji zbarvená a tmavěji zbarvená vrstva byly od sebe odděleny, vrstvy měly stejné vlastnosti jako vrstvy, získané způsobem- podle příkladu 1.
V případě, že byly měněny teploty při extrakci čaje,
L* k měnil se poněkud poměr množství světlejší a tmavší vrstvy, i
získané po oddělení, jak je možno pozorovat z výledků, uve- . děných v následující tabulce, výsledky jsou vztaženy na směs černého’čaje při použití čajového koncentrátu, obsahujícího 15 % hmotnostních pevného podílu.
extrakční teplota °C světlá frakce % hmot. tmavá % hm
60 5,05 2,86
65 ' * 4,91 3,38
70 5,15 3,02
60. 4,73 2,90
90 . 4,71 3,15
iíjíj 4,65 3,37
Příklad 5
Zelený čaj se extrahuje deionisovanou vodou při hmotnostním podílu 1 díl čaje na 10 až 13 dílů vody při teplotě 100 °C v míchané reakční nádobě. Směs se míchá 3 minuty a pak se obsah reaktoru převede přes tlakový filtr, čímž se získá extrakt zeleného čaje s obsahem pevného podílu 1,5 až 2 % hmotnostní.
Tento zředěný extrakt se zchladí na teplotu 65 °C a koncentruje reversní osmosou na obsah pevného podílu 16 % hmotnostních. Koncentrovaný extrakt se zrn razí na vločky v chladicím bubnu a získané vločky se lyofilizují. Ze získané ho lyofilizováného materiálu se připraví řada ředění deioni sovanou vodou a získané vzorky se uloží do vysokých válců z plastické hmoty po zahřátí na 5 minut nad 90 °C, aby bylo dosaženo úplné solubilizace vzorků.
Válce z plastické hmoty se vzorky pak byly uloženy na 48 hodin při teplotě -1 až 5 °C. Po této době byly získány výsledky, které jsou pro jednotlivé vzorky shrnuty v následující tabulce:
koncentrace vzorcku tmavá frakce světlá frakce g/100 ml’ · výška v mm výška v mm
2 bez dělení bez dělení
, 5 ... .................. .....__........................_bez dělenJL ______________ ..bez dělení.......
10 •bez dělení bez dělení
15 nejasné dělení nejasné dělení
20 mírné dělení mírné dělení
25 18 82
30 21 79
35 36 64
40 50 50 · ’’
Roztok světlé frakce z posledního vzorku byl čirý ještě
po 3 měsících skladování při teplotě 5 °C.
: k.

Claims (24)

  1. • ’ PATENTOVÉ extraktu na fáze, vyzná se
    1. Způsob dělení čajového čující setím, že
    a) změní přírodní samovolná dělicí schopnost čajového extraktu jeho koncentrováním,
    b) vyvolá se dělení na fáze snížením teploty koncentrovaného čajového extraktu na hodnotu pod 5 °C a
    c) oddělené fáze koncentrovaného čajového extraktu se izolují.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že se čajový extrakt ve stupni a) koncentruje na obsah 6 až 45 % hmotnostních pevného podílu.·
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se čajový extrakt ve stupni a) koncentruje na obsah 12 až 30 % hmotnostních pevného podílu.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se čajový extrakt ve stupni a) koncentruje reversní osmosou, odpařováním, koncentrací přes membránu nebo kombinací těchto postupů.. ,
  5. 5. Způsob podle nároku 1, v y z n a čující se tím, že se dělení na fáze ve stupni b) vyvolá zmrazením koncentrovaného čajového extraktu.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se dělení na fáze ve stupni b) vyvolá zmrazením koncentrovaného čajového extraktu, které se provádí rychlostí 0,5 až 5 °C za minutu.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se dělení na fáze ve stupni b) vyvolá zmrazením koncentrovaného čajového extraktu rychlostí 0,5 až 5 °C/min.
    16
  8. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se k dělení na fáze ve stupni b) užije čajový extrakt s obsahem 30 % hmotnostních pevného podílu.
  9. 9. Způsobpodle nároku 1, vy značující se t í m , že se ve stupni b) vyvolá dělení fází zchlazením koncentrovaného čajového extraktu na teplotu pod 5°C na dobu alespoň 5 hodin.
  10. 10. Způsob podlé nároku 1, vyznačující se tím, že se dělení na fáze ve stupni b) vyvolá zchlazením koncentrovaného čajového extraktu na teplotu nižší než 5 °C, aniž by došlo ke tvorbě krystalů a bez míchání.
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se dělení na fáze ve stupi b) vyvolá odstředěním koncentrovaného čajového extraktu za studená, při teplotě nepřevyšující teplotu koncentrovaného extraktu.
  12. 12. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se izolované, oddělené fáze koncentrovaného čat 1 jového extraktu usuší.
    'X j
  13. 13. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se izolované, oddělené fáze koncentrovaného čajového extraktu lyofilizují.
  14. 14. Světle zbarvená, oddělená světlá fáze koncentrovaného čajového extraktu, připravená způsobem podle nároků
    1 až 13.
  15. 15. Tmavě zbarvená oddělená fáze koncentrovaného čajového extraktu, připravená způsobem podle nároků 1 až 13.
  16. 16. Instantní čajový produkt, rozpustný ve studené vodě, vyznačující se tím, že je alespoň z části tvořen světle zbarvenou fází koncentrovaného čajového extraktu,
    I připravenou podle nároků 1 až 13.
  17. 17. Nápoj na bázi čaje se sníženým obsahem kofeinu, vyznačující se tím, že obsahuje světle zbarvenou fázi, připravenou podle nároků 1 až 13.
  18. 18. Isotonický nápoj na bázi čaje, vyznačující se tím, že obsahuje světle zbarvenou fázi, připra- ....> Λ-.
    vénou podlé nároků 1 až 13.
  19. 19. Instantní čajový produkt, rozpustný v horké vodě, vyznačující se tím, že je alespoň z části tvořen tmavě zbarvenou fází koncentrovaného čajového extraktu, připravenou podle nároků 1 až 13.
  20. 20. Nápoj na bázi čaje, vyznačující se tím, že obsahuje tmavě zbarvenou fázi, připravenou podle nároků 1 až 13.
  21. 21. Prostředek s chutí a vůní čaje, vyznačující se t í m , že je alespoň z části tvořen tmavě zbarvenou fází, připravenou podle nároků 1 až 13.
    '·>
  22. 22. Prostředek s chutí a vůní čaje, částicové povahy, « vyznačující se tím, že je alespoň z části.
    tvořen tmavou fází, připravenou podle nároků 1 až 13.
  23. 23. Antioxidační prostředek, vyznačující se tím, že osbahuje tmavě zbarvenou fázi, připravenou podle nároků 1 až 13.
  24. 24. Prostředek k barvení, vyznačující se tím, že obsahuje tmavě zbarvenou fázi, připravenou způsobem podle nároků 1 až 13.
CS912034A 1991-07-02 1991-07-02 Způsob děleníížňjového extraktu na fáze CZ203491A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK203491A SK203491A3 (sk) 1991-07-02 1991-07-02 Názov prihlášky vynálezu: Spôsob delenia čajového extraktu na fAzy
CS912034A CZ203491A3 (cs) 1991-07-02 1991-07-02 Způsob děleníížňjového extraktu na fáze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS912034A CZ203491A3 (cs) 1991-07-02 1991-07-02 Způsob děleníížňjového extraktu na fáze

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ203491A3 true CZ203491A3 (cs) 1993-01-13

Family

ID=5356263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912034A CZ203491A3 (cs) 1991-07-02 1991-07-02 Způsob děleníížňjového extraktu na fáze

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ203491A3 (cs)
SK (1) SK203491A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
SK203491A3 (sk) 1995-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0880158A (ja) インスタント紅茶の製造方法
US20080057172A1 (en) Process for Making Tea Extracts
US20080095913A1 (en) Process for Making Tea Extracts
US20080254189A1 (en) Process for Making Tea Extracts
US2891865A (en) Process for preparing a soluble tea product
US4357361A (en) Cold soluble tea
US5384141A (en) Tea process
MXPA06012677A (es) Extractos de te.
JPS6151849B2 (cs)
EP0198209B1 (en) Cold soluble tea
US2891866A (en) Manufacture of an improved tea product
JP4662856B2 (ja) 冷水可溶茶抽出物
CA1230773A (en) Soluble or disolved tea product
JPS61260835A (ja) 冷水可溶インスタント茶の製造法
CZ203491A3 (cs) Způsob děleníížňjového extraktu na fáze
WO2015022123A1 (en) A process for producing a liquid concentrate tea product
US2416945A (en) Method of concentrating coffee
WO2015022130A1 (en) A process for producing a liquid concentrate tea product
Hategekimana et al. Effect of chemical composition of honey on cream formation in honey lemon tea