CZ203091A3 - matrix reservoir for a transdermal therapeutic system - Google Patents

matrix reservoir for a transdermal therapeutic system Download PDF

Info

Publication number
CZ203091A3
CZ203091A3 CS912030A CS203091A CZ203091A3 CZ 203091 A3 CZ203091 A3 CZ 203091A3 CS 912030 A CS912030 A CS 912030A CS 203091 A CS203091 A CS 203091A CZ 203091 A3 CZ203091 A3 CZ 203091A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drug
weight
matrix
reservoir
matrix reservoir
Prior art date
Application number
CS912030A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Katarina Doc Rndr Csc Duckova
Jozef Rndr Csc Kucera
Petr Ing Csc Lopour
Petr Rndr Csc Vondracek
Jiri Ing Sulc
Original Assignee
Ustav Makromolekularni Chemie
Farmaceuticka Fakulta Univerzi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ustav Makromolekularni Chemie, Farmaceuticka Fakulta Univerzi filed Critical Ustav Makromolekularni Chemie
Priority to CS912030A priority Critical patent/CZ281917B6/en
Priority to SK203091A priority patent/SK203091A3/en
Publication of CZ203091A3 publication Critical patent/CZ203091A3/en
Publication of CZ281917B6 publication Critical patent/CZ281917B6/en

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Vynález se týká matricového rezervoáru pro transdermální terapeutický systém, určený pro kontinuální transdermální aplikaci léčiv řízenou rychlostí.The present invention relates to a matrix reservoir for a transdermal therapeutic system intended for continuous transdermal delivery of drugs at a controlled rate.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Transdermální terapeutický systém (TTS) se liší od jiných topických přípravků, například mastí, hlavně tím, že rychlost dodáváni účinné látky do krevního oběhu řídí systém a ne kůže. Kůže totiž sama není schopna plnit funkci bariery zajišťující rovnoměrný přestup látek do ni a přes ni. Transdermální terapeutické systémy (TTS) přinášejí, kromě bezpečné a účinné terapie, vytvářeni a udržování kontrolovatelné koncentrace v plazmě i u takových léčiv, které mají krátký biologický poločas, jenž neumožňuje při jiné aplikaci dosáhnout spolehlivý terapeutický účinek. Obchází se tím jak metabolická degradace léčiva v organizmu při jeho prvním průchodu játry, tak se omezuje set' výskyt vedlejších účinků. Není potřebné sledovat a dorzovat dávkovači režim jako je to u klasických lékových forem, přičemž se potřebná hladina léčiva udržuje, aniž by se zdravé tkáně v organizmu vystavily nežádoucímu působení vysoké koncentrace léčiva, rovněž nedochází k inkompatibilitě v gastrointestinálním traktu. Není potřebné sledovat a dodržovat dávkovači režim.The transdermal therapeutic system (TTS) differs from other topical formulations, for example ointments, mainly in that the rate of delivery of the active ingredient to the bloodstream is controlled by the system and not the skin. The skin itself is not able to act as a barrier to ensure a uniform transfer of substances into and through it. In addition to safe and effective therapy, transdermal therapeutic systems (TTSs) produce and maintain a controllable plasma concentration for drugs that have a short half-life that does not allow a reliable therapeutic effect in other applications. This circumvents both the metabolic degradation of the drug in the body during its first passage through the liver and reduces the incidence of side effects. There is no need to monitor and dose the dosing regimen, as is the case with conventional dosage forms, while maintaining the required drug level without exposing healthy tissues in the body to high drug concentrations, as well as incompatibility in the gastrointestinal tract. There is no need to monitor and follow the dosing regimen.

I když jsou už v klinické praxi používané různé TTS, objevují se v literatuře data upozorňující na to, že některé z těchto TTS nezaručují konstantní biologickou dostupnost léčiva a kontrolovaný přísun do organizmu (Anon.: Drug Cosmet. Ind. 144, 6 (1989)).Although various TTSs are already used in clinical practice, there are data in the literature indicating that some of these TTSs do not guarantee a constant bioavailability of the drug and controlled delivery to the body (Anon .: Drug Cosmet. Ind. 144, 6 (1989)). ).

Dosavadní vývoj těchto přípravků provázela snaha dosáhnout uvolňování léčiva kinetikou nultého řádu (čs. A.O. 261.105). Nejnověji se ale nepovažuje uvolňování podle kinetiky nultého řádu za všeobecně optimální řešení. Při formulaci matricového rezervoáru podle předloženého vynálezu se již s touto skutečností počítá.The development of these preparations to date has been accompanied by efforts to achieve drug release by zero order kinetics (MS A.O. 261.105). Most recently, however, zero-order kinetics is not generally considered to be an optimal solution. This is already contemplated in the formulation of the matrix reservoir of the present invention.

Nástroji řízení uvolňování léčiva z TTS jsou pomocné látky a formulace přípravku. Klíčovou částí TTS je jeho rezervoár zásobník léčiva, který zajišťuje trvalý a pravidelný přívod léčiva do kůže. Množství účinné látky v rezervoáru nemá vliv na výslednou koncentraci léčiva v krvi (Frómming, H.: Pharm. Z tg. 132, 2737 (1989)), ale musí být dostatečně velké, aby byl zachován koncentrační spád potřebný na uvolnění léčiva.The tools for controlling drug release from TTS are excipients and formulation formulations. A key part of TTS is its drug reservoir reservoir, which ensures a continuous and regular supply of drug to the skin. The amount of drug in the reservoir does not affect the final drug concentration in the blood (Fröming, H .: Pharm. Z tg. 132, 2737 (1989)), but it must be large enough to maintain the concentration gradient required for drug release.

'iru.-auítf ’./ι ύ',·>'iru.-auítf' ./ι ', ·>

V patentové literatuře (Eur. Pat. Appl. 250.125; Eur. Pat. 279.982; Ger. Offen. 3,629.304; Eur. Pat. Apll. 328.806) je popsána řada různých typů TTS, například membránových, multilamelárních, mikrokompartmentových. Současný trend však upřednostňuje systémy matricové, jejichž výroba se dá lépe standardizovat. Používané matrice se liší jak složením, tak strukturou.A number of different types of TTS are described in the patent literature (Eur. Pat. Appl. 250.125; Eur. Pat. 279.982; Ger. Offen. 3,629.304; Eur. Pat. Appl. 328.806), for example membrane, multilamellar, microcompartmental. However, the current trend favors matrix systems whose production can be better standardized. The matrices used vary in composition and structure.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Předmětem vynálezu je matricový rezervoár pro transdermální terapeutický systém, určený pro kontinuální transdermální podávání léčiv řízenou rychlostí, na bázi zesítěného silikonového kaučuku, který podle vynálezu obsahuje jako plnivo 5 až 60 % hmot. hydrogelové fáze v suchém stavu, mající vysokou botnavost ve vodě, léčivo v koncentraci 0,01 až 50 % hmot. a popřípadě 0,01 až 30 % hmot. urychlovače transdermální absorpce.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a matrix reservoir for a transdermal therapeutic system for the continuous rate-controlled transdermal delivery of drugs based on crosslinked silicone rubber, which according to the invention contains 5 to 60% by weight of filler. of the hydrogel phase in the dry state, having high swelling in water, drug at a concentration of 0.01 to 50% by weight; and optionally 0.01 to 30 wt. Transdermal absorption accelerators.

Hydrogelová fáze je podle vynálezu s výhodou tvořena kopolymerem 2-hydroxyethylmethakrylát-co-methakrylová kyselina s obsahem 10 až 100 % hmot. řídce zesítěné kyseliny methakrylové.According to the invention, the hydrogel phase is preferably a 2-hydroxyethyl methacrylate-co-methacrylic acid copolymer having a content of 10 to 100% by weight. thinly cross-linked methacrylic acid.

Základem matricového rezervoáru je matrice vyrobená ze síťovaného silikonového kaučuku majícího vhodné mechanické vlastnosti a dostatečnou trvanlivost. Výhodou matricového rezervoáru podle vynálezu je kromě jednoduché přípravy řízená liberace transdermálně aplikovaného léčiva, kterou zajišťují pomocné látky, jež se používají na formulaci matrice. Jedná se o syntetické hydrogely, které v nabotnalém stavu propouštějí jak ionty, tak i látky neiontového charakteru, mají trojrozměrnou polymerní síť. Částečky práškovitého hydrogelu slouží k přípravě kompozitních materiálů silikonový kaučuk - hydrogel, které mají vzhled a vlastnosti běžných silikonových kaučuků, jsou však hydrofilní a zbotnávají ve vodě a v řadě organických rozpouštědel. Tyto kompozitní látky jsou novým typem elastomerních hydrofilních materiálů, které spojují hydrofilitu a permeabilitu hydrogelů na jedné straně, s dobrými mechanickými vlastnostmi a zpracovatelnstí silikonových kaučuků na straně druhé. Hydrofilní silikonové kompozity, které se využívají v tomto vynálezu jako matrice do rezervoáru pro TTS léčiva jsou předmětem patentů J. Šulce, P. Vondráčeka, P. Lopoura: čs. AO 251.890, US pat. 4,696.974, UK pat. 2,176.194, Germ. pat.The matrix reservoir is based on a matrix made of reticulated silicone rubber having suitable mechanical properties and sufficient durability. The advantage of the matrix reservoir according to the invention is, in addition to the simple preparation, controlled liberation of the transdermally administered drug, provided by excipients used for the formulation of the matrix. These are synthetic hydrogels, which in their swollen state permeate both ions and non-ionic substances, have a three-dimensional polymer network. The powdered hydrogel particles are used to prepare silicone rubber-hydrogel composite materials that have the appearance and properties of conventional silicone rubbers, but are hydrophilic and swell in water and in a variety of organic solvents. These composites are a new type of elastomeric hydrophilic materials that combine the hydrophilicity and permeability of hydrogels on the one hand, with good mechanical properties and processability of silicone rubbers on the other. Hydrophilic silicone composites which are used in the present invention as matrices for the reservoir for TTS medicaments are the subject of patents by J. Šulc, P. Vondráček, P. Lopour: cf. AO 251.890, U.S. Pat. No. 4,696,974, UK Pat. 2,176,194, Germ. U.S. Pat.

3,616.883, čs. pat........ (PV 3127-89). Nejvýhodnější vlastnosti pro konstrukci rezervoáru léčiva pro TTS vykazují kompozity o vysokém stupni botnavosti ve vodě, které jsou plněny hydrogelovým plnivem o rovnovážné botnavosti 50 až 95 % hmot. vody. Tyto kompozity obsahují více než 10 % hmot. (v suchém štvu) hydrogelové fáze. Příkladem takového vysoce botnavého kompozitu jsou silikonové polymery, obsahující práškový póly(2»3,616.883, MS. pat. (PV 3127-89). The most advantageous properties for the construction of a TTS drug reservoir are composites having a high degree of swelling in water which are filled with a hydrogel filler with an equilibrium swelling of 50 to 95% by weight. water. These composites contain more than 10 wt. (dry-phase) hydrogel phase. An example of such a highly swellable composite are silicone polymers containing powder poles (2 »

OiSOOiSO

J.-Á:I:

Jítí;ííí®&ia)si;as í,'&They eat;

hydroxyethylmethakrylát-co-metakrylová kyselina) - (póly(HEMA-coMAA) - s obsahem 10 % hmot. až 100 % hmot. kyseliny methakrylové. Obsah kopolymeru v matrici je 5 % hmot. až 60 % hmot. hydroxyethyl methacrylate-co-methacrylic acid) - (poles (HEMA-coMAA) - containing from 10 to 100% by weight of methacrylic acid) The copolymer content in the matrix is 5 to 60% by weight.

Liberace různých léčiv z matricového rezervoáru podle vynálezu se zjistila in vitro metodou za použití modifikovaného přístroje podle Keshary a spol. (P.R.Keshary, Y.C.Huang, Chien Y.W.: Drug Develop. Ind. Pharm. 11, 1213 (1985)). Obsah léčiva uvolněného z matricového rezervoáru do akceptorového média se stanovil v hodinových intervalech 1 až 24 hod. Vyhodnocení liberace se provádělo Tornquistovou hyperbolickou funkcí (J.Kučera, J.Heinrich, K.Ducková: Pharmazie 45, 635 (1990)).Liberation of various drugs from the matrix reservoir of the invention was determined in vitro using a modified apparatus of Keshary et al. (P.R. Keshary, Y.C. Huang, Chien Y.W .: Drug Develop. Ind. Pharm. 11, 1213 (1985)). The content of drug released from the matrix reservoir into the acceptor medium was determined at 1 to 24 hour intervals. Liberation evaluation was performed by Tornquist hyperbolic function (J. Kučera, J. Henrich, K. Ducková: Pharmazie 45, 635 (1990)).

V závislosti na koncentraci léčiva, složení a obsahu hydrogelové fáze je možné regulovat uvolňování trinitrátu glycerolu, ale také jiných léčiv tak, aby se uvolňovalo léčivo od 40 až do 600 /Ug/cm2/24 h podle potřeby, aby se docílil terapeutický účinek. Kvalitativní rozdíly připravených matric na základě vyhodnocení liberace léčiva v závislosti na času nejlépe vyplynuly z matematické interpretace Tornquistovy funkce porovnáním parametru T ( t.j. čas, za který se uvolní polovina kumulativního podílu léčiva v čase t = .Depending on the concentration of the drug, the composition and the hydrogel phase content, it is possible to regulate the release of glycerol trinitrate, but also of other drugs, to release the drug from 40 to 600 µg / cm 2 / 24h as needed to achieve a therapeutic effect. The qualitative differences of the prepared matrices based on the evaluation of drug liberation versus time best resulted from the mathematical interpretation of the Tornquist function by comparing the parameter T (ie, the time taken for half of the cumulative drug fraction to be released at t =.

Matrice připravené bez plniva póly(HEMA-co-MAA), bez ohledu na použité léčivo a jeho koncentraci, měly parametr T < 1, Matrices prepared without HEMA-co-MAA, regardless of the drug used and its concentration, had a parameter T <1,

což potvrzuje, že samotná silikonová matrice neumožňuje řízenou liberaci léčiva.confirming that the silicone matrix alone does not allow controlled drug liberation.

Z dosažených výsledků tedy vyplývá, že matrice podle vynálezu uvolňuje léčivo řízenou rychlostí, což potvrzuje také parametr T, který se pohyboval v rozmezí 3,1 až 6,5 h. Také za přítomnosti stejného obsahu a složení plniva a rozdílné koncentraci léčiva, například 0,1 % hmot. nebo 1,0 % hmot. trinitrátu glycerolu, se rychlost liberace koncentrací léčiva nemění. Svědčí o tom parametr T, jehož hodnota pro matrici s obsahem 0,1 % hmot. trinitrátu glycerinu byla 3,5 h a při koncentraci léčiva 1,0 % hmot. 3,45 h.The results thus show that the matrix according to the invention releases the drug at a controlled rate, which is also confirmed by the parameter T, which ranged from 3.1 to 6.5 hours. Also in the presence of the same filler content and composition and different drug concentrations, e.g. %, 1 wt. or 1.0 wt. trinitrate glycerol, the rate of liberation of drug concentrations does not change. This is evidenced by the parameter T, whose value for a matrix containing 0.1 wt. glycerine trinitrate was 3.5 h and at a drug concentration of 1.0 wt. 3.45 h.

Příklady provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příklad 1 óC, -dihydroxydimethylsiloxan (silikonový kaučuk typu Lukopren N 1000) o viskozitě 2000 mPas a přibližné molekulové hmotnosti 40.000 g/mol se při teplotě místnosti smíchá s 16,7 % hmot. kopolymeru poly(2-hydroxyethylmethakrylát-co-methakrylová kyselina) (polyHEMA-co-MAA) s obsahem 22,9 % hmot. kyseliny methakrylové (MAA) jako hydrogelového plniva a 0,1 % hmot.Example 1 6-C, -dihydroxydimethylsiloxane (Lukopren N 1000 type silicone rubber) having a viscosity of 2000 mPas and an approximate molecular weight of 40,000 g / mol is mixed with 16.7% by weight at room temperature. % poly (2-hydroxyethyl methacrylate-co-methacrylic acid) copolymer (polyHEMA-co-MAA) containing 22.9 wt. % methacrylic acid (MAA) as a hydrogel filler and 0.1 wt.

trinitrátu glycerinu jako léčiva.glycerin trinitrate as a medicament.

Po přidání 3 % hmot. dekaethoxytetrasiloxanu jako síťovadla a 1 % hmot. dibutylcíndilauranu jako katalyzátoru se směs naleje do formy, kde se při laboratorní teplotě v průběhu 24 hodin zesíťuje. Vulkanizát se připraví ve formě asi 0,05 až 0,6 mm tenkých destiček, z nichž se vykrajuje kruhový matricový rezervoár s léčivem. Z takto připraveného matricového rezervoáru se v in vitro pokusu podle Kesharyho a spol. uvolnilo 123 /Um/cm2/24 hodin trinitrátu glycerinu.After addition of 3 wt. % decaethoxytetrasiloxane as crosslinker and 1 wt. The dibutyltin dilaurane catalyst is poured into a mold where it crosslinks at room temperature for 24 hours. The vulcanizate is prepared in the form of about 0.05 to 0.6 mm thin plates, from which a circular matrix reservoir with the drug is cut. From the matrix reservoir thus prepared, an in vitro experiment according to Keshary et al. vacant 123 / um / cm2 / 24 hours glycerine trinitrate.

Příklad 2Example 2

Při přípravě matricového rezervoáru se postupuje jako v příkladu 1, jen s tím rozdílem, že se do směsi přidá jako hydrogelové plnivo 28 % hmot. póly(HEMA-co-MAA) s obsahem 33 % hmot. MAA a léčivo v koncentraci 0,1 % hmot. Z tohoto matricového rezervoáru se uvolnilo v in vitro pokusu podle Kesharyho a spol. 97 /Um/cm2/24 hodin léčiva.The preparation of the matrix reservoir was carried out as in Example 1, except that 28% by weight of hydrogel filler was added to the mixture. % (HEMA-co-MAA) containing 33 wt. MAA and drug at a concentration of 0.1 wt. This matrix reservoir was released in an in vitro experiment according to Keshary et al. 97 / um / cm2 / 24 hr drug.

Příklad 3Example 3

Postup přípravy je stejný jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že obsah hydrogelového plniva póly(HEMA-co-MAA) v matrici je 35 % hmot. s obsahem 50 % hmot. MAA a koncentrace léčiva 1 % hmot.The preparation procedure is the same as in Example 1 except that the content of the hydrogel filler poles (HEMA-co-MAA) in the matrix is 35% by weight. containing 50 wt. MAA and drug concentration of 1 wt.

Z tohoto matricového rezervoáru se uvolnilo v in vitro pokusu podle Kesharyho a spol. 980 yUm/cm2/24 hodin léčiva.This matrix reservoir was released in an in vitro experiment according to Keshary et al. 980 yum / cm2 / 24 hr drug.

Příklad 4Example 4

Postup přípravy matricového rezervoáru je stejný jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že obsah hydrogelového plniva poly(HEMA-co-MAA) je 16,7 % hmot. s obsahem 50 % hmot MAA a koncentrace léčiva 1 % hmot. Z tohoto matricového rezervoáru se uvolnilo v in vitro pokusu podle Kesharyho a spol. 850 /um/cm2/24 hodin léčiva.The procedure for preparing the matrix reservoir is the same as in Example 1, except that the poly (HEMA-co-MAA) hydrogel filler content is 16.7% by weight. containing 50% by weight MAA and a drug concentration of 1% by weight. This matrix reservoir was released in an in vitro experiment according to Keshary et al. 850 / um / cm2 / 24 hr drug.

Příklad 5Example 5

Matricový rezervoár se připraví z ct, ω -divinylpolydimethylsiloxanu (Petrách Systems Corp.) o viskozitě 1000 raPas a přibližné molární hmotnosti 28 000 g/mol smícháním s hydrogelovým plnivem póly(HEMA-co-MAA) v množství 16,7 % hmot. (obsah MAA v plnivu 22,9 % hmot.) a léčivem (trinitrát glycerinu) v množství 0,1 % hmot. při laboratorní teplotě. Tato směs se dále smíchá se síťovadlem, kopolymerem dimethylsiloxanu a methylhydroxygensiloxanu s obsahem 30 % hydrogenobsahujících skupin, v množství 4 % hmot. a katalyzátoru, komplexu Pt a divinyltetramethyldisiloxanu rozpuštěného v ^ů^-divinylpolydimethylsiloxanu s obsahem 3 % Pt, v množství 200 ppm. Tato směs se vulkanizuje ve formě při laboratorní těplotě po dobu 48 hodin. Z vulkanizátu o tlouštce cca 0,6 mm se vykrajuje kruhový rezervoár s léčivem. Z takto The matrix reservoir was prepared from α, ω-divinylpolydimethylsiloxane (Petrá Systems Corp.) having a viscosity of 1000 rPas and an approximate molecular weight of 28,000 g / mol by mixing with a hydrogel filler pole (HEMA-co-MAA) in an amount of 16.7% by weight. (MAA content in the filler 22.9 wt.%) and drug (glycerin trinitrate) in an amount of 0.1 wt. at room temperature. This mixture is further mixed with a crosslinker, a copolymer of dimethylsiloxane and methylhydroxygensiloxane containing 30% hydrogen-containing groups in an amount of 4% by weight. and a catalyst, a Pt complex and a divinyltetramethyldisiloxane dissolved in N, N-divinylpolydimethylsiloxane containing 3% Pt in an amount of 200 ppm. This mixture is vulcanized in the mold at room temperature for 48 hours. From the vulcanizate with a thickness of approx. 0.6 mm, a circular reservoir with medicine is cut. From as follows

připraveného matricového rezervoáru se uvolnilo v in vivo pokusu podle Kesharyho a spol. 120 yUg/cm2/24 hodin léčiva.the prepared matrix reservoir was released in an in vivo experiment according to Keshary et al. 120 ~ g / cm2 / 24 hr drug.

Claims (1)

Matricový rezervoár pro transdermální terapeutický systém, určený pro kontinuální transdermální podávání léčiv řízenou rychlostí, na bázi zesítěného silikonového kaučuku, vyznačený tím, že obsahuje jako plnivo 5 až 60 % hmot. hydrogelové fáze v suchém stavu, mající vysokou botnavostve vodě, léčivo v koncentraci 0,01 až 50 % hmot. a popřípadě 0,01 až 30 % hmot. urychlovače transdermální absorpce. Matricový rezervoár podle bodu 1, vyznačený tím, že hyí t drogelová fáze je sr^xvýhbdou) tvořena kopolymerem 2hydroxyethylmethakrylát-co-methakrylová kyselina s obsahem 10 až 100 % hmot. řídce zesítěné kyseliny methakrylové. 1 O f r 1 * 1 > o / o 7^ c·/ I N>. ( . C-3 1 -* C r· v J A matrix reservoir for a transdermal therapeutic system intended for continuous rate-controlled transdermal drug delivery based on cross-linked silicone rubber, characterized in that it contains from 5 to 60% by weight of filler. of the hydrogel phase in the dry state, having high swellability in water, drug at a concentration of 0.01 to 50% by weight and optionally 0.01 to 30 wt. Transdermal absorption accelerators. 1. The matrix reservoir of claim 1 wherein the drug phase is a 2-hydroxyethyl methacrylate-co-methacrylic acid copolymer having a content of 10 to 100% by weight. thinly cross-linked methacrylic acid. 1 O f r 1 * 1> o / o 7 ^ c · / I N>. (.C-3 1 - * C r · v J
CS912030A 1991-07-02 1991-07-02 Matrix reservoir for a transdermal therapeutic system CZ281917B6 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS912030A CZ281917B6 (en) 1991-07-02 1991-07-02 Matrix reservoir for a transdermal therapeutic system
SK203091A SK203091A3 (en) 1991-07-02 1991-07-02 Matrix reservoir for transdermal therapeutical system

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS912030A CZ281917B6 (en) 1991-07-02 1991-07-02 Matrix reservoir for a transdermal therapeutic system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ203091A3 true CZ203091A3 (en) 1993-01-13
CZ281917B6 CZ281917B6 (en) 1997-04-16

Family

ID=5356204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912030A CZ281917B6 (en) 1991-07-02 1991-07-02 Matrix reservoir for a transdermal therapeutic system

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ281917B6 (en)
SK (1) SK203091A3 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
SK203091A3 (en) 1994-05-11
CZ281917B6 (en) 1997-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100616759B1 (en) Polymeric microporous film coated subcutaneous implants
Cardinal Matrix systems
US4591496A (en) Process for making systems for the controlled release of macromolecules
US5141748A (en) Implant drug delivery device
JP3720386B2 (en) Drug release controlled formulation
US5980927A (en) Method and apparatus for administering analgesics, and method for making same device
EP0981327B1 (en) Intravaginal drug delivery devices for the administration of testosterone and testosterone precursors
US5302397A (en) Polymer-based drug delivery system
EP0881891B1 (en) Male contraceptive implant
JPH0735327B2 (en) Modified release formulation
HU223690B1 (en) Silicone core long term androgen delivery implant
PT1638535E (en) Subcutaneous implants having limited initial release of the active principle and subsequent linearly varying extended release thereof
O’Neill Membrane systems
EP1865931B1 (en) Transdermal patch
Sasahara et al. Dosage form design for improvement of bioavailability of levodopa II: bioavailability of marketed levodopa preparations in dogs and parkinsonian patients
EA026830B1 (en) Osmotically active vaginal delivery system
Carelli et al. Drug release from silicone elastomer through controlled polymer cracking: an extension to macromolecular drugs
Pareek et al. Review on sustained release technology
CS276258B6 (en) Process for preparing a pharmaceutical with laminated structure for transdermal administration of active component by zero kinetic order
Kincl et al. Sustained release hormonal preparations
CN109010255A (en) opioid formulation
JP2009533316A (en) Sublimable sustained release delivery system and method for producing the same
CZ203091A3 (en) matrix reservoir for a transdermal therapeutic system
CN109875954B (en) Medicinal and mechanical composition and preparation method thereof
EP3758731A1 (en) Topical copper tripeptide composition and process of preparation

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010702