CZ2021500A3 - Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze - Google Patents

Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze Download PDF

Info

Publication number
CZ2021500A3
CZ2021500A3 CZ2021-500A CZ2021500A CZ2021500A3 CZ 2021500 A3 CZ2021500 A3 CZ 2021500A3 CZ 2021500 A CZ2021500 A CZ 2021500A CZ 2021500 A3 CZ2021500 A3 CZ 2021500A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
spinning
shearing
mechanical
shearing device
Prior art date
Application number
CZ2021-500A
Other languages
English (en)
Inventor
Jakub MAREK
Jakub Ing. Marek
Original Assignee
Rieter Cz S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz S.R.O. filed Critical Rieter Cz S.R.O.
Priority to CZ2021-500A priority Critical patent/CZ2021500A3/cs
Priority to PCT/EP2022/080367 priority patent/WO2023073229A1/en
Publication of CZ2021500A3 publication Critical patent/CZ2021500A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H15/00Piecing arrangements ; Automatic end-finding, e.g. by suction and reverse package rotation; Devices for temporarily storing yarn during piecing
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Při oddělení konce příze (8) před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze (8) se příze (8) po přerušení předení navede k výstupnímu otvoru (200) příze (8) ze spřádacího ústrojí (20) a následně se příze (8) přeruší střihacím ústrojím (1) pro vytvoření konce příze (8) pro zavedení do spřádacího ústrojí (20), který se zavede do spřádacího ústrojí (20) pro obnovení předení. Před přerušením příze (8) pro vytvoření konce příze (8) pro zavedení do spřádacího ústrojí (20) se ve střihacím ústrojí (1) naakumuluje mechanická energie a tato mechanická energie se použije pro přerušení příze (8) pro vytvoření konce příze (8) pro zavedení do spřádacího ústrojí (20). Řešení se také týká zařízení pro oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze (8) a textilního stroje pro výrobu příze.

Description

Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, při kterém se příze po přerušení předení navede k výstupnímu otvoru příze ze spřádacího ústrojí a následně se příze přeruší stříhacím ústrojím pro vytvoření konce příze pro zavedení do spřádacího ústrojí pro obnovení předení.
Vynález se také týká zařízení pro oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, které obsahuje střihací ústrojí, které je přestavitelné mezi svojí klidovou polohou a střihací polohou, přičemž je opatřeno mechanismem pro přerušení příze napojeným na zdroj pohybu.
Vynález se také týká textilního stroje pro výrobu příze obsahujícího množství pracovních míst v alespoň v jedné řadě vedle sebe, kde každé pracovní místo obsahuje jednotkovou automatiku pro obnovení výroby příze a také obsahuje střihací ústrojí příze.
Dosavadní stav techniky
U textilních strojů vyrábějících přízi, především pak u rotorových a tryskových spřádacích strojů, dochází k přerušení výroby příze buď z důvodů technologických nebo z důvodů detekce kvalitativní vady příze, která se detekuje snímačem kvality příze přímo během výroby příze.
Při přerušení výroby příze často nebo obvykle dojde k navinutí konce příze na cívku. Pro obnovení výroby příze je potřeba nejprve vyhledat konec příze na cívce, což se obvykle provádí odsávací hubicí, která je buď pevná nebo je pohyblivá. Vyhledaný konec příze se v závislosti na důvodu přerušení výroby příze, (obvyklým důvodem je např. to, že příze v určité své délce nesplňuje požadované kvalitativní parametry), před obnovením předení (zapředením) odstraní v potřebné délce koncovou část příze. Tímto odstraněním se vytváří nový konec příze, který se případně dále upraví do podoby zapřádacího konce příze pro následné obnovení předení, tj. pro následné obnovení výroby příze.
Pro samotné obnovení výroby příze na spřádacích strojích, tj. obnovení spřádacího procesu, je nezbytné zavést nově vytvořený konec příze do výstupního otvoru spřádacího ústrojí. Tato operace obvykle vyžaduje výše již uvedenou úpravu konce příze specifickým způsobem tak, aby uvedené zavedení příze bylo provedeno s vysokou úspěšností. Vhodnou úpravou konce příze pro jeho vysoce úspěšné zavedení do výstupního otvoru spřádacího ústrojí je obvykle úprava konce příze přestřižením příze, resp. ustřižením přebytečné části koncové délky příze. Spřádací stroje pro výrobu příze, ať už stroje rotorové nebo stroje tryskové, které obsahují řadu vedle sebe uspořádaných stejných pracovních míst pro výrobu příze, bývají často vybaveny jednotkovou automatikou pro obnovení předení, tzv. zapřádací automatikou, která zvyšuje efektivnost využití stroje, neboť nedochází k časovým ztrátám z důvodu čekání na příjezd obslužného automatu k příslušnému spřádacímu místu. Tyto spřádací stroje jsou schopny prostřednictvím jednotkové automatiky znovu zahájit spřádací proces jak po přirozeném přetrhu příze, tak i po přetrhu příze, který je vyvolán nedostatečnou kvalitou příze snímanou snímačem kvality příze. Přetržený konec příze, který se navine na cívku a leží na povrchu cívky, je po zastavení pracovního místa vyhledán nasávací hubicí. Potřebná délka konce příze se odvine a jejím odstřižením se vytvoří zapřádací konec příze. Tento zapřádací konec příze se přivede nad spřádací jednotku a vloží se do výstupního otvoru spřádacího ústrojí. Podrobně je tento postup popsán pro rotorové spřádací stroje v různých variantách například v US 4 494 371 nebo GB 1 306 232, pro tryskový spřádací stroj například v US 5 419 110.
- 1 CZ 2021 - 500 A3
Z patentové literatury je dále známa řada dokumentů, které popisují způsob zapřádání příze, především na rotorových dopřádacích strojích, jejichž součástí je stříhací zařízení pro oddělení konce příze před zapředením. US 4 653 260 nebo DE 3 418 780 popisují, že se po ustřižení konce příze následně rozfouká nově vytvořený konec příze tak, aby se zlepšily podmínky pro úspěšné zapředení. Tyto dokumenty však nepopisují konkrétní zařízení pro odstřižení konce příze.
Použití mechanismu pro odstřižení konce příze předpokládá i řešení podle US 4 246 749, opět aniž by byla blíže popsána konstrukce a funkce tohoto mechanismu pro odstřižení konce příze.
US 4 114 356 a GB 1 497 391 popisují střihací mechanismus příze, který se pohání tlakovým vzduchem, a který se ovládá prostřednictvím vzduchového ventilu.
U tryskových dopřádacích strojů je známo řešení, při kterém se po přetrhu příze indikovaném snímačem kvality příze nebo i po přirozeném přetrhu příze na pracovním místě po zastavení pracovního místa nejdříve přesune páka pro zachycování příze ze spodní parkovací polohy do horní polohy, kde utěsní štěrbinu sací hubice pro vyhledání konce příze na cívce. Poté se aktivuje zdroj podtlaku a sací hubice se lineárně přibližuje k povrchu cívky s navinutým koncem přetržené příze. Cívka se začne otáčet v opačném směru proti směru navíjení příze při výrobě příze a konec příze z povrchu cívky se nasaje do sací hubice. Dále se konec příze zachytí do zachycovače příze na páce pro zachycování příze a tato páka se otočí zpět do své spodní polohy. Během tohoto pohybu páky pro zachycování příze se příze vloží do snímače přetrhu příze, nasune se pod přítlačný váleček příze odtahového ústrojí příze, nasune se do snímače kvality příze a také se vloží do zařízení pro přerušení příze, tzv. řezačky příze. Následně se příze přeruší tímto zařízením pro přerušení příze a aktivuje se vzduchové proudění ve spřádací trysce, které způsobí podtlak ve výstupním otvoru spřádacího ústrojí, čímž dojde k nasátí konce příze vytvořeného výše popsaným ustřižením do spřádací trysky. Nevýhodou uvedeného řešení je, že energie, potřebná pro přestřižení příze, musí být generována nezávislým zdrojem, ať už pneumatickým nebo elektrickým, což zvyšuje náklady řešení, komplikuje konstrukci, montáž a údržbu spřádacího stroje.
Cílem tohoto vynálezu je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, jehož podstata spočívá v tom, že před přerušením příze pro vytvoření konce příze pro zavedení do spřádacího ústrojí se ve střihacím ústrojí naakumuluje mechanická energie a tato mechanická energie se použije pro přerušení příze pro vytvoření konce příze pro zavedení do spřádacího ústrojí.
Podstata zařízení pro oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze spočívá v tom, že zdroj pohybu mechanismu pro přerušení příze střihacím ústrojím obsahuje alespoň jeden mechanický akumulační prvek mechanické energie, který je spřažen s alespoň jedním střihacím nožem a vyvíječem síly na mechanický akumulační prvek, přičemž tento střihací nůž je spřažen s blokátorem akumulované mechanické střihací energie a blokátor je spřažen s ovládacím prvkem uvolnění akumulované mechanické střihací energie střihacího ústrojí.
Podstata textilního stroje pro výrobu příze spočívá v tom, že střihací ústrojí je vytvořeno podle některého z nároků 6 až 12.
Vynález je založen na tom, že energie, která je potřebná pro přestřižení příze a pro vytvoření konce příze pro zavedení do spřádacího ústrojí se vytvoří akumulací energie jiné části pracovního místa do akumulačního členu střihacího ústrojí, např. do pružiny nataženého výkyvného střihacího nože
- 2 CZ 2021 - 500 A3 při pohybu stříhacího ústrojí, např. po předchozím přestřižení příze. Následně se tato akumulovaná energie uvolní pro přestřižení příze podle aktuálních požadavků na pracovním místě, např. k přestřižení příze pro vytvoření konce příze pro zavedení do spřádacího ústrojí a před zavedením tohoto zapřádacího konce příze do výstupního otvoru spřádacího ústrojí pro zapředení, lj. pro obnovení předení, lj. pro obnovení výroby příze. Ideálně se ukazuje, že pokud manipulační mechanismus příze po vyhledání příze na cívce a po převzetí vyhledané příze provede zavedení příze do snímače kvality příze, do odtahového ústrojí příze, do snímače přetrhu příze až k výstupnímu otvoru příze ze spřádacího ústrojí, postačuje pro přestřižení příze, aby se střihací ústrojí příze přiblížilo ke spřádacímu ústrojí, kde najede do polohy, ve které příze prochází mezi stříhacími břity střihacích nožů a ve které se následným ustřižením vytvoří konec příze pro zavedení do spřádacího ústrojí, který je připraven k zavedení do spřádacího ústrojí pro obnovení předení. Je přitom výhodné, když se střihací ústrojí pohybuje vratně lineárně a současně i rovnoběžně s podélnou osou spřádacího ústrojí, protože pak je střihací ústrojí vždy ve stejné poloze směrem k výstupnímu otvoru příze ze spřádacího ústrojí. Lineární pohyb střihacího ústrojí prostřednictvím vhodného pohonu umožňuje používat různé typy spřádacího ústrojí, přičemž vzdálenost, do které se vůči spřádacímu ústrojí nastaví střihací ústrojí pro provedení přestřižení příze, viz. značka X na obr. 5, může být vždy stejná bez jakéhokoli mechanického přestavování. Řešení podle vynálezu rovněž umožňuje použít jeden pohon jak pro pohon lineárního vratného pohybu střihacího ústrojí, tak pro ovládání, aktivaci a pohon střihacích nožů. To přináší značné snížení nákladů, zjednodušení a zrychlení montáže a usnadňuje to údržbu. Způsob stříhání příze podle vynálezu rovněž eliminuje vliv mechanických vůlí, které se vyskytují v každém mechanickém zařízení, a to tím způsobem, že k aktivaci přestřižení příze dojde vždy až při kontaktu příslušného blokátoru s přilehlou stěnou spřádacího ústrojí, a to nezávisle na aktuální poloze ostatních mechanismů a komponent pracovního místa.
Z hlediska jistoty řízení celého procesu je přitom výhodné, aby bylo střihací ústrojí opatřeno vhodným senzorem přiblížení střihacího ústrojí ke spřádacímu ústrojí, případně je možno realizovat detekci tohoto vzájemného přiblížení jiným vhodným způsobem, například sledováním nárůstu elektrického proudu nebo výkonu odebíraného pohonem střihacího ústrojí prostřednictvím řídícího systému pracovního místa atd.
Využitím řešení podle vynálezu dojde ke zjednodušení pracovního místa textilního stroje, usnadnění montáže a seřizování, snížení nákladů, zvýšení spolehlivosti a k eliminaci vlivů nežádoucích mechanických vůlí v systému.
Objasnění výkresů
Vynález je schematicky znázorněn na výkresech, kde ukazuje:
- obr. 1 obvyklé uspořádání pracovního místa tryskového spřádacího stroje při výrobě příze;
- obr. 1a detail uspořádání pracovního místa tryskového spřádacího stroje po vyhledání konce příze na cívce a jeho přivedení ke spřádacímu ústrojí;
- obr. 2 první fázi činnosti zařízení podle vynálezu, tj. akumulaci energie pro přestřižení příze;
- obr. 3 druhou fázi činnosti zařízení podle vynálezu, tj. pohyb střihače směrem k výstupnímu otvoru příze ze spřádacího ústrojí a navedení příze dostane mezi nože střihače;
- obr. 4 třetí fázi činnosti zařízení podle vynálezu, tj. inicializaci přestřižení příze a vlastní přestřižení příze;
- obr. 5 lineární pohyb stříhače vůči výstupnímu otvoru příze ze spřádacího ústrojí.
- 3 CZ 2021 - 500 A3
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude popsán na příkladu uskutečnění na pracovním místě tryskového spřádacího stroje, kde tryskový spřádací stroj obsahuje alespoň jednu řadu vedle sebe uspořádaných pracovních míst. Uskutečnění vynálezu na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje je obdobné a pro odborníka v oblasti spřádacích strojů leží při znalosti tohoto popisu v rámci odborné dovednosti.
Tryskový spřádací stroj pro výrobu (předení) příze obsahuje množství vedle sebe uspořádaných pracovních míst. Každé pracovní místo obsahuje průtahové ústrojí 21 pramene 210 vláken, který se při výrobě příze 8 pohybuje ve směru P na obr. 1.
Ve směru P pohybu pramene 210 vláken je za průtahovým ústrojím 21 uspořádáno spřádací ústrojí 20, které obsahuje neznázorněnou spřádací trysku. Spřádací ústrojí 20 je uzpůsobeno pro přetvoření pramene 210 vláken v přízi 8, která následně ze spřádacího ústrojí 20 vystupuje výstupním otvorem 200, přičemž je příze 8 ze spřádacího ústrojí 20 odtahována odtahovým ústrojím 13 příze, které je uspořádáno ve směru pohybu příze 8 za spřádacím ústrojím 20. Odtahovaná příze 8 je následně navíjena na cívku 24 navíjecím ústrojím 10 příze, kde cívka 24 je otočně uložena v držáku 100.
Mezi spřádacím ústrojím 20 a odtahovým ústrojím 13 je uspořádán snímač 14 kvality vyráběné příze 8, kterým příze 8 při své výrobě prochází.
Mezi odtahovým ústrojím 13 a navíjecím ústrojím 10 je uspořádán snímač 12 přítomnosti příze, kterým příze 8 při své výrobě a před navinutím na cívku 24 prochází.
Každé pracovní místo je opatřeno sací hubicí 11, která je uzpůsobena pro vyhledání konce příze 8 navinutého na cívce, např. po přerušení výroby příze 8 (předení) z důvodu přetrhu příze 8.
Každé pracovní místo je dále opatřeno manipulačním mechanismem 16, který je opatřen zachycovačem 16a příze 8, a který je uzpůsoben pro pohyb zachycovačem 16a příze mezi parkovací polohou P1 mimo pracovní prostor pracovního místa a zachytávací polohou Z v sací hubici 11. Zachycovač 16a příze 8 je přitom uzpůsoben pro zachycení příze 8 v sací hubici 11 po vyhledání konce příze 8 na cívce 24 a po nasátí konce příze 8 do sací hubice 11 a dále je tento zachycovač 16a příze 8 s pomocí manipulačního mechanismu 16 uzpůsoben pro manipulaci s přízí 8 mezi navíjecím ústrojím 10 a spřádacím ústrojím 20, zejména pak pro přivedení zachycené příze 8 od cívky 24 k výstupnímu otvoru 200 příze 8 ze spřádacího ústrojí 20, pro navedení příze 8 do snímače 12 přetrhu příze, pro navedení příze 8 do odtahového ústrojí 13 příze a pro navedení příze 8 do snímače 14 kvality příze 8.
Pracovní místo j e dále opatřeno stříhacím ústroj ím 1 příze, které je na pracovním místě uspořádáno přestavitelně mezi svojí klidovou polohou K na obr. 1 a svojí stříhací polohou S na obr. 1a. Ve své klidové poloze K je střihací ústrojí 1 situováno v odstupu od výstupnímu otvoru 200 příze 8 ze spřádacího ústrojí 20. Ve své stříhací poloze S je střihací ústrojí 1 situováno u výstupního otvoru 200 příze 8 ze spřádacího ústrojí 20.
Ve znázorněném příkladu uskutečnění je střihací ústrojí 1 pro přestavování mezi svojí klidovou polohou K a svojí stříhací polohou S spřaženo s pohonem 15. Ve znázorněném příkladu uskutečnění obsahuje pohon 15 střihacího ústrojí rotační krokový motor a lineární převod 23, např. v podobě ozubeného kola a ozubeného hřebene nebo v podobě ozubeného řemínku atd.
Pohon 15 pohybu střihacího ústrojí 1 mezi klidovou a stříhací polohou K, S je spřažen s řídící jednotkou 22, např. zde řídicí jednotkou pracovního místa.
- 4 CZ 2021 - 500 A3
Stříhací ústrojí 1 obsahuje dvojici stříhacích nožů 5, 6 a je spřaženo s mechanickým akumulačním prvkem 7 mechanické střihací energie. Střihací nože 5, 6 jsou opatřeny proti sobě orientovanými střihacími břity 50, 60, které jsou uzpůsobeny pro přestřižení příze 8. Střihací ústrojí 1 dále obsahuje blokátor 3 mechanické energie akumulované v mechanickém akumulačním prvku 7, přičemž tento blokátor 3 je spřažen s mechanickou spouští 30 uzpůsobenou pro odblokování blokátoru 3 a pro zahájení přestřižení příze 8. Střihacímu ústrojí 1 je dále přiřazen vyvíječ 4 síly na mechanický akumulační prvek 7, který je uzpůsoben pro inicializaci a provedení akumulace mechanické střihací energie do mechanického akumulačního prvku 7, ideálně při pohybu střihacího ústrojí 1 ze stříhací polohy S do klidové polohy K, jak bude blíže popsáno v následujícím textu.
Ve znázorněném příkladu uskutečnění obsahuje střihací ústrojí 1 pevný nůž 5, kterému je přiřazen střihací nůž 6, který je výkyvně mezi svou otevřenou polohou, viz. obr. 2, a svou uzavřenou polohou, viz. obr. 4, uložen v konstrukci střihacího ústrojí 1. Otevřená poloha střihacího nože 6 v tomto provedení vynálezu současně odpovídá otevřené poloze střihacího ústrojí 1 před přestřižením příze 8. Uzavřená poloha střihacího nože 6 v tomto provedení vynálezu současně odpovídá uzavřené poloze střihacího ústrojí 1 po přestřižení příze 8. Výkyvný nůž 6 je jedním svým koncem 61 spřažen s pružinou 70, tažnou, tlačnou, torzní, listovou atd., která v tomto příkladu uskutečnění tvoří mechanický akumulační prvek 7. Výkyvný střihací nůž 6 je dále svým druhým koncem 62 spřažen se západkou 300, která zde tvoří blokátor 3 mechanické střihací energie akumulované v mechanickém akumulačním prvku 7. Západka 300 je přitom uložena na jednom konci 310 dvouramenné páky 31, která je na svém druhém konci 311 opatřena excentrickou mechanickou spouští 30 pro odblokování blokátoru 3 a pro zahájení přestřižení příze 8. Excentrická mechanická spoušť 30 je uzpůsobena pro kontakt se spouštěcím povrchem pracovního místa v okamžiku, kdy je potřeba spustit přestřižení příze 8, jak bude rovněž popsáno dále. Ve znázorněném příkladu uskutečnění je uvedený spouštěcí povrch pracovního místa tvořen povrchem 201 spřádacího ústrojí 20 nebo jiným povrchem pracovního místa. Ve znázorněném příkladu uskutečnění je vyvíječ 4 síly opatřen mechanickým dorazem 40, který je uložen v konstrukci pracovního místa, výhodně v oblasti klidové polohy K střihacího ústrojí 1, do které se střihací ústrojí 1 vrací od spřádacího ústrojí 20 po provedení dále popsaných operací u spřádacího ústrojí 1. Mechanický doraz 40 je přitom situován v dráze střihacího ústrojí 1 proti stykové ploše 63 uspořádané na výkyvném střihacím noži 6, který se při vracení se střihacího ústrojí 1 do své klidové polohy K nachází ve své uzavřené poloze, viz. obr. 4. Mechanický doraz 40 je přitom v dráze střihacího ústrojí 1 proti stykové ploše 63 a v návaznosti na pohyb střihacího ústrojí 1 do své klidové polohy K situován tak, že mechanický doraz 40 přesunutí výkyvného střihacího nože 6 z uzavřené polohy do otevřené polohy, ve které se výkyvný střihací nůž 6 následně automaticky zablokuje západkou 300, např. působením neznázorněné pružiny na blokátor 3, a současně se pružina 70 napne do stavu pro provedení přestižení příze.
Střihací ústrojí 1 je opatřeno snímačem 9 přiblížení střihacího ústrojí k vybrané části pracovního místa, např. ke spřádacímu ústrojí 20, přičemž tento snímač 9 přiblížení je spřažen s řídící jednotkou 22. V jiném příkladu uskutečnění je snímač 9 přiblížení nahrazen snímačem pohybu alespoň jednoho z nožů 5, 6, čímž se detekuje okamžik odblokování blokátoru 3 atd. Pokud je pohon 15 pohybu střihacího ústrojí 1 mezi klidovou a stříhací polohou K, S realizován krokovým motorem, j e možné j ako alternativu ke snímači 9 přiblížení a/nebo snímači pohybu nože 5, 6 využít snímání příkonu tohoto motoru nebo snímání velikosti elektrického proudu tohoto motoru, např. pomocí elektronického obvodu TMC5160 firmy Trinamic (www.trinamic.com), technická dokumentace TMC5160/TMC5160A DATA SHEET (Rev. 1.13/ 2019-NOV-19) str. 87 a další. V jiném příkladu uskutečnění je snímač 9 přiblížení tvořen mechanickým spínačem nebo mikrospínačem.
Způsob podle vynálezu je založen na tom, že po přetrhu příze 8, ať již v důsledku chyby při výrobě příze nebo v důsledku nedostatečné kvality příze 8 začne manipulační mechanismus 16 díky svému pohonu 18 pohybovat zachycovačem 16a příze 8 z jeho parkovací polohy P do zachycovací polohy Z, kde se uzavře zadní štěrbina T sací hubice 11. Následně se otevře zdroje podtlaku do sací hubice
- 5 CZ 2021 - 500 A3 a sací hubice 11 se přiblíží k návinu příze 8 na cívce 24, a to na vyhledávací vzdálenost, a cívka 24 se začne reverzně otáčet, tj. proti směru otáčení při navíjecí příze 8 na cívku 24 při výrobě příze 8. Nasaje se přetržený nebo jinak uvolněný konec příze 8 do sací hubice 11, kde se příze 8 zachytí zachycovačem 16a. Následně se manipulační mechanismus 16 vrátí zpět do výchozí pozice se zachycovačem 16a a zachycenou přízí 8 do parkovací polohy P. Během tohoto pohybu dojde k zavedení příze 8 do snímače 14 přetrhu příze, do odtahového ústrojí 13 příze, do snímače 12 kvality příze a k výstupnímu otvoru 200 příze 8 ze spřádacího ústrojí 20. Následně se stříhací ústrojí 1, jehož střihací nože 5, 6 jsou otevřené a mechanický akumulační prvek 7 mechanické střihací energie má naakumulovánu mechanickou energii k přestřižení příze 8 a je zablokován blokátorem 3, přemístí ze své klidové polohy K do své střihací polohy S, přičemž najede otevřenými střihacími noži 5, 6 na přízi 8 na navede ji blíže k výstupnímu otvoru 200 spřádacího ústrojí 20 tak, že příze 8 prochází mezi noži 5, 6. V okamžiku dostatečného přiblížení střihacího ústrojí 1 ke spřádacímu ústrojí 20, ideálně na vzdálenost X, se odblokuje blokátor 3, čímž se uvolní energie naakumulovaná v mechanickém akumulačním prvku 7 a střihací nože 5,6 provedou přestřižení příze 8 procházející mezi nimi. Toto přiblížení se detekuje buď snímačem 9 přiblížení, který předá signál, do řídícího systému 22 pracovního místa, který zastaví další pohyb střihacího ústrojí 1 nebo se detekuje mechanickým kontaktem mezi součástí střihacího ústrojí 1 a spřádacím ústrojím 20.
V neznázorněném příkladu uskutečnění je snímač 9 přiblížení nahrazen snímačem pohybu alespoň jednoho z nožů 5, 6, čímž se detekuje okamžik odblokování blokátoru 3 atd. nebo je okamžik odblokování blokátoru 3, tj. spuštění pohybu nožů 5 a/nebo 6 detekuje ze změn příkonu nebo elektrického proudu pohonu 15 atd.
Po přestřižení příze 8 se pokračuje v automatické obsluze pracovního místa, protože přestřižením příze 8 u spřádacího ústrojí 20 byl u výstupního otvoru 200 příze ze spřádacího ústrojí 20 vytvořen konec příze 8 pro zavedení do spřádacího ústrojí a následnou přípravu zapřádacího konce příze pro obnovení předení. Při zpětném pohybu střihacího ústrojí 1 do klidové polohy K dojde k najetí alespoň jednoho ze střihacích nožů 5, 6 na vyvíječ 4 napínací síly na mechanický akumulační prvek 7, čímž dojde k opětovné akumulaci mechanické energie pro další střih příze 8 do mechanického akumulačního prvku 7 a zablokování mechanického akumulačního prvku 7 blokátorem 3, takže střihací zařízení 1 je připraveno k dalšímu přestřižení příze 8 naakumulovanou mechanickou energií.
Ve znázorněném příkladu uskutečnění na obr. 2 až 4 probíhá činnost střihacího ústrojí 1 příze 8 tak, že střihací ústrojí 1 je ve své klidové poloze K, pohyblivý nůž 6 je pootočen do otevřené polohy, pružina 70 je natažena a pootočení pohyblivého nože 6 je v této poloze zablokováno západkou 300. Po vyhledání konce příze 8 na cívce 24 a navedení příze 8 manipulačním mechanismem 16 se zachycovačem 16a příze 8 až k výstupnímu otvoru 200 spřádacího ústrojí 20, se střihací ústrojí 1 začne pohybovat ze své klidové polohy K do své střihací polohy S u spřádacího ústrojí 20. Přitom se příze 8 dostane mezi rozevřené nože 5, 6 a navede se těmito noži 5, 6 blíže k výstupnímu otvoru 200 spřádacího ústrojí 1. Jakmile se střihací ústrojí 1 dostatečně přiblíží ke spřádacímu ústrojí 20, dosedne spoušť 30 na povrch 201 spřádacího ústrojí 20, dvouramenná páka 31 se pootočí a uvolní se blokace pohyblivého nože 6 západkou 300, takže pohyblivý nůž 6 se tahem pružiny 70 pootočí a provede přestřižení příze 8 mezi noži 5, 6. Následně se střihací ústrojí 1 vrátí zpět do své klidové polohy K páka pohyblivého nože 6 se dostane do kontaktu s mechanickým dorazem 40 vyvíječe 4 napínací síly, pohyblivý nůž 6 se pootočí do otevřené polohy, pružina 70 se znovu natáhne a západka 300 zablokuje pohyblivý nůž 6 v této poloze. Tím je celé zařízení připraveno pro další cyklus.
Průmyslová využitelnost
Vynález je možné využít u rotorových nebo tryskových spřádacích strojů pro výrobu příze vybavených jednotkovou automatikou pro obnovení výroby příze, zapředení.

Claims (10)

1. Způsob oddělení konce příze (8) před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze (8), při kterém se příze (8) po přerušení předení navede k výstupnímu otvoru (200) příze (8) ze spřádacího ústrojí (20) a následně se příze (8) přeruší stříhacím ústrojím (1) pro vytvoření konce příze (8) pro zavedení do spřádacího ústrojí (20), který se zavede do spřádacího ústrojí (20) pro obnovení předení, vyznačující se tím, že před přerušením příze (8) pro vytvoření konce příze (8) pro zavedení do spřádacího ústrojí (20) se ve střihacím ústrojí (1) naakumuluje mechanická energie a tato mechanická energie se použije pro přerušení příze (8) pro vytvoření konce příze (8) pro zavedení do spřádacího ústrojí (20).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že mechanická energie se ve střihacím ústrojí (1) naakumuluje během pohybu střihacího ústrojí (1) mezi jeho klidovou polohou (K) a střihací polohou (S).
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že použití mechanická energie pro přerušení příze (8) se aktivuje mechanickým kontaktem mezi střihacím ústrojím (1) a povrchem spřádacího ústrojí (20).
4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že použití mechanické energie pro přerušení příze (8) se aktivuje řídicí jednotkou po přiblížení střihacího ústrojí (1) k povrchu spřádacího ústrojí (20).
5. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že mechanická energie se ve střihacím ústrojí (1) naakumuluje během lineárního vratného pohybu střihacího ústrojí (1) mechanickým kontaktem střihacího ústrojí (1) a vyvíječe (4) síly.
6. Zařízení pro oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze (8), které obsahuje střihací ústrojí (1), které je přestavitelné mezi svojí klidovou polohou (K) a střihací polohou (S), přičemž je opatřeno mechanismem pro přerušení příze (8) napojeným na zdroj pohybu, vyznačující se tím, že zdroj pohybu mechanismu pro přerušení příze (8)střihacím ústrojím (1) obsahuje alespoň jeden mechanický akumulační prvek (7) mechanické energie, který je spřažen s alespoň jedním střihacím nožem (5, 6) a vyvíječem (4) síly na mechanický akumulační prvek (7), přičemž tento střihací nůž (5, 6) je spřažen s blokátorem (3) akumulované mechanické střihací energie a blokátor (3) je spřažen s ovládacím prvkem uvolnění akumulované mechanické střihací energie střihacího ústrojí (1).
7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že akumulátor (7) mechanické energie obsahuje alespoň jednu pružinu (70).
8. Zařízení podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že střihací ústrojí (1) obsahuje alespoň jeden snímač (9) přiblížení střihacího ústrojí (1) ke spřádacímu ústrojí (20), který je spřažen s řídicí jednotkou pro uvolnění naakumulované mechanické střihací energie a/nebo střihací ústrojí (1) obsahuje mechanický kontakt mezi střihacím ústrojím (1) a povrchem spřádacího ústrojí (20) pro uvolnění naakumulované mechanické střihací energie.
9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že snímač (9) přiblížení je mechanický spínač nebo mikrospínač nebo snímačem elektrického proudu nebo výkonu pohonu (15) pohybu střihacího ústrojí (1) mezi jeho klidovou polohou (K) a střihací polohou (S).
10. Textilní stroj pro výrobu příze (8), který obsahuje množství pracovních míst v alespoň v jedné řadě vedle sebe, kde každé pracovní místo obsahuje jednotkovou automatiku pro obnovení výroby příze (8) a také obsahuje střihací ústrojí (1) příze, vyznačující se tím, že střihací ústrojí (1) je vytvořeno podle některého z nároků 6 až 12.
CZ2021-500A 2021-11-01 2021-11-01 Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze CZ2021500A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-500A CZ2021500A3 (cs) 2021-11-01 2021-11-01 Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze
PCT/EP2022/080367 WO2023073229A1 (en) 2021-11-01 2022-10-31 A method of cutting off an end part of yarn before resuming the spinning process on a textile machine for producing yarn, a device for performing the method and a textile machine for producing yarn

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-500A CZ2021500A3 (cs) 2021-11-01 2021-11-01 Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2021500A3 true CZ2021500A3 (cs) 2023-05-10

Family

ID=84362291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-500A CZ2021500A3 (cs) 2021-11-01 2021-11-01 Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ2021500A3 (cs)
WO (1) WO2023073229A1 (cs)

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH508745A (de) 1969-02-25 1971-06-15 Toyoda Automatic Loom Works Verfahren zum automatischen Anspinnen eines Fadens nach einem Fadenbruch an einer Spinnstelle einer ringlosen Spinnmaschine und Spinnmaschine zu dessen Durchführung
DE2534816C3 (de) 1975-08-05 1979-12-20 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach OE-Spinnmaschine
US4114356A (en) 1976-08-05 1978-09-19 Zinser Textilmaschinen Gmbh Open-end spinning apparatus
CS200910B1 (en) 1978-04-21 1980-10-31 Karel Mikulecky Method of and apparatus for spining-in yarn in open-end rotor spinning unit
CS224293B1 (en) * 1981-07-31 1984-01-16 Burysek Frantisek Method of and apparatus for restoring spinning process after an automatic bobbin exchange failure or on count change in open-end spinning machines
JPS5930923A (ja) 1982-08-12 1984-02-18 Toyoda Autom Loom Works Ltd オ−プンエンド精紡機の糸継ぎ方法
EP0162367B2 (de) 1984-05-19 1993-08-04 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau AG Verfahren und Vorrichtung zum Vorbereiten eines abgelängten Fadenendes zum Wiederanspinnen einer Offenend-Spinnvorichtung
DE3418780A1 (de) 1984-05-19 1985-11-21 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und vorrichtung zum vorbereiten eines abgelaengten fadenendes zum wiederanspinnen einer offenend-spinnvorrichtung
DE3638110C2 (de) * 1986-11-07 1995-06-14 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum pneumatischen Falschdrallspinnen
DE3918946A1 (de) 1989-06-09 1990-12-13 Schubert & Salzer Maschinen Vorrichtung und verfahren zum anspinnen eines fadens an einer offenend-spinnvorrichtung
JPH07122167B2 (ja) 1992-03-16 1995-12-25 村田機械株式会社 紡績装置の糸継ぎ方法
DE10201533B4 (de) * 2001-08-09 2010-01-21 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Offenend-Rotorspinnmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
WO2023073229A1 (en) 2023-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6045081A (en) Method and apparatus for winding a continuously advancing yarn
EP2345611B1 (en) Yarn winding machine and yarn guiding method
JP2730585B2 (ja) 紡績運転を迅速に再開する方法と装置
CZ304396B6 (cs) Způsob a zařízení k individuálnímu zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
EP0087783B1 (en) Method and apparatus for winding strands of glass fibers
JPS6114064B2 (cs)
TR201809573T4 (tr) İpli̇k maki̇nesi̇ ve i̇pli̇ği̇n bi̇r eği̇rme ci̇hazina aktarilmasina yöneli̇k bi̇r yöntem.
CZ284295B6 (cs) Způsob individuálního zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k provádění tohoto způsobu
JPS6026848B2 (ja) オ−プンエンド紡績機のスライバ供給を監視するための装置
JP7139093B2 (ja) エアジェット紡績機上の紡績工程の再開の方法、及びその方法を実施するためのエアジェット紡績機
CN115380137B (zh) 用于分开从纺纱筒传送到纺纱机的纺纱工位的纱条的方法
US3031149A (en) Method and means for readying a yarn coil to be unwound
CZ2021500A3 (cs) Způsob oddělení konce příze před obnovením předení na textilním stroji pro výrobu příze, zařízení k jeho provádění a textilní stroj pro výrobu příze
CN106149110B (zh) 在气流纺纱机的工作站处大量纺纱进入的方法及用于执行该方法的装置
KR100798510B1 (ko) 밑실권회장치
EP0628509B1 (en) Taking-up method and apparatus for automatic winder
EP3025996B1 (en) Yarn winding machine with a yarn joining device, and yarn joining method
US5188304A (en) Device and process for the handling and the control of the thread on a coner machine during the operation of spool change and of thread joining
CZ2007637A3 (cs) Obslužné zarízení tryskového doprádacího stroje a zpusoby manipulace s prízí na pracovním míste tryskového doprádacího stroje
KR920001806B1 (ko) 정방관사의 구사 인출장치
CZ306444B6 (cs) Způsob zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění
CN107963518B (zh) 纱线卷取装置以及接头方法
JPH08229262A (ja) 下糸巻回装置
EP1561717B1 (en) Spinning machine comprising a device for winding a thread reserve on an empty bobbin
WO1997024481A1 (fr) Systeme de traitement de fil