CZ2021337A3 - Kaskádový proudový bočník - Google Patents

Kaskádový proudový bočník Download PDF

Info

Publication number
CZ2021337A3
CZ2021337A3 CZ2021-337A CZ2021337A CZ2021337A3 CZ 2021337 A3 CZ2021337 A3 CZ 2021337A3 CZ 2021337 A CZ2021337 A CZ 2021337A CZ 2021337 A3 CZ2021337 A3 CZ 2021337A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
current
current transformer
terminal
cascade
shunt
Prior art date
Application number
CZ2021-337A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ309692B6 (cs
Inventor
Jaroslav Lokvenc
CSc. Lokvenc Jaroslav doc. Ing.
René Drtina
Drtina René doc. PaedDr., Ph.D.
Bohumil Skala
Skala Bohumil doc. Ing., Ph.D.
VladimĂ­r Kindl
Kindl Vladimír doc. Ing., Ph.D.
Original Assignee
Univerzita Hradec Králové
Západočeská Univerzita V Plzni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Hradec Králové, Západočeská Univerzita V Plzni filed Critical Univerzita Hradec Králové
Priority to CZ2021-337A priority Critical patent/CZ309692B6/cs
Publication of CZ2021337A3 publication Critical patent/CZ2021337A3/cs
Publication of CZ309692B6 publication Critical patent/CZ309692B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R15/00Details of measuring arrangements of the types provided for in groups G01R17/00 - G01R29/00, G01R33/00 - G01R33/26 or G01R35/00
    • G01R15/14Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks
    • G01R15/146Measuring arrangements for current not covered by other subgroups of G01R15/14, e.g. using current dividers, shunts, or measuring a voltage drop
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F38/00Adaptations of transformers or inductances for specific applications or functions
    • H01F38/20Instruments transformers
    • H01F38/22Instruments transformers for single phase ac
    • H01F38/28Current transformers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F38/00Adaptations of transformers or inductances for specific applications or functions
    • H01F38/20Instruments transformers
    • H01F38/22Instruments transformers for single phase ac
    • H01F38/28Current transformers
    • H01F38/30Constructions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)

Abstract

Kaskádový proudový bočník, zejména kaskádový proudový bočník indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů, který obsahuje, se vstupní proudovou svorkou (8) spojený, první proudový transformátor (1) s prvním primárním vinutím (3) a prvním sekundárním vinutím (4), který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem (2) s druhým primárním vinutím (5) a druhým sekundárním vinutím (6), přičemž druhý proudový transformátor (2) je dále spojený s proudovým měřičem (7), a první proudový transformátor (1), druhý proudový transformátor (2) a proudový měřič (7) jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou (9).

Description

Kaskádový proudový bočník
Oblast techniky
Vynález se týká kaskádového proudového bočníku, zejména kaskádového proudového bočníku indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů
Dosavadní stav techniky
Pro měření proudů řádu desítek kiloampérů jsou v současné době známy čtyřbodové proudové bočníky rezistorového typu se snímacím napětím 60 mV, které jsou sice prakticky frekvenčně nezávislé, mohou měřit i stejnosměrné proudy, ale mají při měření proudů v řádu desítek kiloampérů tepelné ztráty v řádu kilowattů, a vyžadují velkou chladicí plochu bočníku nebo intenzivní nucené chlazení. Výrazný ohřev bočníku je ale z principu nežádoucí, protože může měnit odporovou hodnotu bočníku a tím zhoršovat přesnost měření, a to i v případě, že jsou odporové tyče bočníku vyrobeny z materiálu s téměř nulovým teplotním součinitelem.
Přerušený vodič s vloženou sadou odporových tyčí s malým měřícím odporem, například 2,4 μΩ, je používán pro měření proudů do 25 kA, a to pro stejnosměrné proudy, střídavé proudy, a pro stejnosměrné proudy se superponovanou střídavou složkou. Vložený měřicí odpor se ale výrazně zahřívá a dochází tak ke ztrátám výkonu, který při hodnotě proudu 25 kA a hodnotě snímacího napětí 60 mV dosahuje 1,5 kW.
U cívky s železovým jádrem, takzvaného proudového transformátoru, prochází měřený vodič osou jádra, kolem kterého je navinutá cívka. Měří se zde proud, který teče cívkou zapojenou nakrátko vytvářející magnetické pole, které následně indukuje napětí v sekundárním vinutí. Je zde však nutnost znát převodové poměry mezi vinutími. Nevýhodou tohoto řešení je, že ovlivňuje indukčnost měřeného vodiče a zvyšuje ji, čímž vznikají problémy u vysokých frekvencí, jelikož jádro působí jako odpor a brání průtoku proudu.
Jiným řešením je cívka bez feromagnetického jádra, takzvaného Rogowskiho vinutí, to je cívka na skleněném nebo plastovém prstenci, která vyžaduje před měřící jednotku zapojit zesilovač, což je výraznou nevýhodou tohoto řešení.
Ve výjimečných případech se používá Hallova sonda se zesilovačem, která má však měření ovlivněné rušivým okolním magnetickým polem. I zde je nevýhodou nutnost použití zesilovače.
Induktivní bočník se dvěma vinutími zapojenými v protifázi sice významně snižuje výkonové ztráty měřicího obvodu, nicméně velký dělicí poměr mezi primárním a sekundárním vinutím omezuje šířku využitelného frekvenčního pásma a i jen malá změna rozptylové indukčnosti při výrobě vede ke změně jeho dělicího poměru.
Obecnou nevýhodou současného stavu techniky je to, že není znám způsob snížení tepelných ztrát u rezistorových bočníků pro měření proudů řádu desítek kiloampérů bez nutnosti použití zesilovače, protože většina měřičů proudu vyžaduje úbytek napětí na bočníku několik desetin až setin voltu. Nevýhodou induktivního bočníku se dvěma vinutími zapojenými v protifázi je pracnost jeho výroby a vysoké výrobní náklady vyvolané vysokými nároky na přesnost výroby a omezené frekvenční pásmo.
Při velikosti volby dělicího poměru indukčního bočníku p > 1 000, zejména pro potřeby měření proudů řádově desítek kiloampérů, je počet závitů měřicího vinutí příliš velký, i když se jeho primární vinutí provede jediným závitem. Ten je však nevýhodný zejména tím, že konstrukční provedení jediného závitu s malou rozptylovou indukčnosti je nejen velmi obtížné, ale přináší i
- 1 CZ 2021 - 337 A3 nemalé nároky na celkové provedení přívodů k bočníku. Navíc sekundární vinutí má při velkém počtu závitů neúměrně velikou kapacitu vinutí, která druhotně způsobuje zmenšení frekvenční šířky pásma bočníku.
Cílem vynálezu je konstrukce kaskádového proudového bočníku pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů, jehož tepelné ztráty budou nejméně o jeden až dva řády nižší, než jsou tepelné ztráty rezistorových bočníků známých ze stavu techniky, a který bude mít široký frekvenční rozsah a s přiměřenými výrobními náklady.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle vynálezu podle první varianty naplňuje kaskádový proudový bočník, zejména kaskádový proudový bočník indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje, se vstupní proudovou svorkou spojený, první proudový transformátor s prvním primárním vinutím a prvním sekundárním vinutím, který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem s druhým primárním vinutím a druhým sekundárním vinutím, přičemž druhý proudový transformátor je dále spojený s proudovým měřičem, a první proudový transformátor, druhý proudový transformátor a proudový měřič jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou.
Výhodou tohoto zapojení je to, že například pro dělicí poměry u prvního ze zapojení, kde pi = P2 = 100, se dosáhne celkového dělicího poměru p = 104 a přitom kapacita vinutí je o řád nižší, než by bylau jednoduchého bočníku s převodem p = 103.
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle vynálezu podle druhé varianty naplňuje kaskádový proudový bočník, zejména kaskádový proudový bočník indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů, podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje, se vstupní proudovou svorkou spojený, první proudový transformátor s prvním primárním vinutím a prvním sekundárním vinutím, který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem s druhým primárním vinutím a druhým sekundárním vinutím, a druhý proudový transformátor je kaskádově spojený s třetím proudovým transformátorem s třetím primárním vinutím a třetím sekundárním vinutím, přičemž třetí proudový transformátor je dále spojený s proudovým měřičem, a první proudový transformátor, druhý proudový transformátor, třetí proudový transformátor a proudový měřič jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou.
Výhodou tohoto zapojení je to, že například pro dělicí poměry pi = p2 = p3 = 100 se dosáhne celkového dělicího poměru p = 106 a lze tak měřit velmi vysoké proudy až do 1 MA.
Výhodou obou uvedených zapojení je to, že dojde k podstatnému rozšíření frekvenčního přenosového pásma bočníku se současným snadným dosažením velkého dělicího poměru. S použitím vhodných magnetických materiálů lze měřit velké proudy až do frekvencí řádu desítek megahertzů při zachování nulového nebo nepatrného fázového posuvu do jednoho úhlového stupně mezi měřeným proudem a proudem procházejícím měřičem proudu, vše při zachování velké přesnosti a linearity měření v celém rozsahu měřeného proudu.
Výhodné dále je, když je vstupní proudová svorka spojena se vstupní svorkou prvního primárního vinutí stejného smyslu a s výstupní svorkou prvního sekundárního vinutí prvního proudového transformátoru. Tím dojde k rozdělení měřeného proudu do obou vinutí prvního proudového transformátoru v obráceném poměru počtu závitů jeho obou vinutí na nepoměrně větší část primární a řádově menší část sekundární.
Výhodné je, když je první sekundární vinutí stejného smyslu prvního proudového transformátoru prostřednictvím své vstupní svorky spojeno se vstupní svorkou druhého primárního vinutí stejného
-2CZ 2021 - 337 A3 smyslu druhého proudového transformátoru a s výstupní svorkou druhého sekundárního vinutí druhého proudového transformátoru. Výhodné je to, že tím dojde k rozdělení sekundárního proudu prvního proudového transformátoru do obou vinutí druhého proudového transformátoru, ale v obráceném poměru počtu závitů jeho obou vinutí, znovu na nepoměrně větší část primární a řádově menší část sekundární.
Variantně je výhodné, když je druhé sekundární vinutí stejného smyslu druhého proudového transformátoru prostřednictvím své vstupní svorky spojeno se vstupní svorkou třetího primárního vinutí stejného smyslu třetího proudového transformátoru a s výstupní svorkou třetího sekundárního vinutí třetího proudového transformátoru. Tím opět dojde k rozdělení sekundárního proudu druhého proudového transformátoru do obou vinutí třetího proudového transformátoru, zase v obráceném poměru počtu závitů jeho obou vinutí, znovu na nepoměrně větší část primární a řádově menší část sekundární.
Dále je výhodné, když je první primární vinutí prvního proudového transformátoru prostřednictvím své výstupní svorky spojeno s výstupní proudovou svorkou. To umožňuje odvést neměřený proud primárního vinutí prvního proudového transformátoru do výstupní proudové svorky.
Výhodné tak je, když je druhé primární vinutí druhého proudového transformátoru prostřednictvím své výstupní svorky spojeno s výstupní proudovou svorkou. To umožňuje odvést neměřený proud primárního vinutí druhého proudového transformátoru do výstupní proudové svorky.
Variantně je výhodné, když je třetí primární vinutí třetího proudového transformátoru prostřednictvím své výstupní svorky spojeno s výstupní proudovou svorkou. To umožňuje odvést neměřený proud primárního vinutí třetího proudového transformátoru do výstupní proudové svorky.
Variantně je také výhodné, když je proudový měřič spojen s třetím sekundárním vinutím třetího proudového transformátoru prostřednictvím jeho vstupní svorky, přičemž současně je proudový měřič prostřednictvím svého výstupního kontaktu spojen s výstupní proudovou svorkou. Výhodné je, že díky tomu prochází proudovým měřičem z celkového měřeného proudu jenom jeho další řádově ještě menší část, která odpovídá možnostem jeho maximálního měřicího rozsahu proudu a tato část se odvádí do výstupní proudové svorky.
Podle první varianty je dále výhodné, když je proudový měřič spojen s druhým sekundárním vinutím stejného smyslu druhého proudového transformátoru prostřednictvím jeho vstupní svorky, přičemž současně je proudový měřič prostřednictvím svého výstupního kontaktu spojen s výstupní proudovou svorkou. Výhodné je, že díky tomu prochází proudovým měřičem z celkového měřeného proudu jenom jeho řádově menší část, která odpovídá možnostem jeho maximálního měřicího rozsahu proudu a tato část se odvádí do výstupní proudové svorky.
Hlavní výhodou kaskádového proudového bočníku podle vynálezu je, že má široký frekvenční rozsah a umožňuje dosažení velkých dělicích poměrů, při významném snížení tepelných ztrát. Další jeho výhodou jsou jeho nízké výrobní náklady. Další výhodou kaskádového proudového bočníku je to, že pracuje na rozdíl od proudového transformátoru za nulové nebo velmi malé indukce v magnetickém materiálu jádra a s libovolným tvarem měřeného střídavého proudu, a který má nejméně o řád až dva řády menší tepelné ztráty než rezistorový bočník.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, na kterém obr. 1 schematicky znázorňuje zapojení kaskádového proudového bočníku indukčního typu se dvěma kaskádově zapojenými proudovými transformátory, a obr. 2 schematicky znázorňuje zapojení kaskádového proudového bočníku indukčního typu se třemi kaskádově zapojenými proudovými transformátory.
-3 CZ 2021 - 337 A3
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Kaskádový proudový bočník (obr. 1) indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů obsahuje, se vstupní proudovou svorkou 8 spojený, první proudový transformátor 1 s prvním primárním vinutím 3 a prvním sekundárním vinutím 4, který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem 2 s druhým primárním vinutím 5 a druhým sekundárním vinutím 6. Druhý proudový transformátor 2 je dále spojený s proudovým měřičem 7. První proudový transformátor j_, druhý proudový transformátor 2 a proudový měřič 7 jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou 9.
Vstupní proudová svorka 8 je spojena se vstupní svorkou 10 prvního primárního vinutí 3 stejného smyslu a s výstupní svorkou 11 prvního sekundárního vinutí 4 prvního proudového transformátoru 1.
První sekundární vinutí 4 stejného smyslu prvního proudového transformátoru 1 je prostřednictvím své vstupní svorky 14 spojeno se vstupní svorkou 12 druhého primárního vinutí 5 stejného smyslu druhého proudového transformátoru 2 a s výstupní svorkou 13 druhého sekundárního vinutí 6 druhého proudového transformátoru 2.
První primární vinutí 3 prvního proudového transformátoru 1 je prostřednictvím své výstupní svorky 15 spojeno s výstupní proudovou svorkou 9.
Druhé primární vinutí 5 druhého proudového transformátoru 2 je prostřednictvím své výstupní svorky 16 spojeno s výstupní proudovou svorkou 9.
Proudový měřič 7 je spojen s druhým sekundárním vinutím 6 stejného smyslu druhého proudového transformátoru 2 prostřednictvím jeho vstupní svorky 17, přičemž současně je proudový měřič 7 prostřednictvím svého výstupního kontaktu spojen s výstupní proudovou svorkou 9.
Variantně je možné zařadit do zapojení snímací rezistor pro převod proudu na napětí místo proudového měřiče 7.
Pro uvedené zapojení (obr. 1) platí, že celkový dělicí poměr kaskádového proudového bočníku je
P = P1P2 kde «i, «2 jsou počty závitů prvního primárního vinutí 3 a prvního sekundárního vinutí 4,_a li, I2 jsou proudy prvního proudového transformátoru 1, tedy proudy prvního stupně proudové kaskády, a «3, «4 jsou počty závitů druhého primárního vinutí 5 a druhého sekundárního vinutí 6, a I3,14 jsou proudy druhého proudového transformátoru 2, tedy proudy druhého stupně proudové kaskády. Mezi měřeným proudem I a proudem I4 procházejícím proudovým měřičem 7 platí rovnice 7 =(a +1)’(P2 + 0’74
CZ 2021 - 337 A3 kde (^i+l) nebo (/22+I) je obvykle hodnoty od 10 do 100. Volbu převodůpi,pz jednotlivých stupňů kaskády je možné přizpůsobit eventuálním omezením danými například volbou velikostí magnetických jader proudových transformátorů, proveditelnosti vinutí, nebo velikostí tepelných ztrát proudových transformátorů. Pokud k tomu nejsou tato omezení, volí se nejjednodušší cesta stejného dělicího poměru p\ = pz pro oba proudové transformátory.
Příklad 2
Kaskádový proudový bočník (obr. 2) indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů obsahuje, se vstupní proudovou svorkou 8 spojený, první proudový transformátor 1 s prvním primárním vinutím 3 a prvním sekundárním vinutím 4, který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem 2 s druhým primárním vinutím 5 a druhým sekundárním vinutím 6, a druhý proudový transformátor 2 je kaskádově spojený s třetím proudovým transformátorem 18 s třetím primárním vinutím 19 a třetím sekundárním vinutím 20, přičemž třetí proudový transformátor 18 je dále spojený s proudovým měřičem 7, a první proudový transformátor 1, druhý proudový transformátor 2, třetí proudový transformátor 18 a proudový měřič 7 jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou 9.
Vstupní proudová svorka 8 je spojena se vstupní svorkou 10 prvního primárního vinutí 3 stejného smyslu a s výstupní svorkou 11 prvního sekundárního vinutí 4 prvního proudového transformátoru 1.
První sekundární vinutí 4 stejného smyslu prvního proudového transformátoru 1 je prostřednictvím své vstupní svorky 14 spojeno se vstupní svorkou 12 druhého primárního vinutí 5 stejného smyslu druhého proudového transformátoru 2 a s výstupní svorkou 13 druhého sekundárního vinutí 6 druhého proudového transformátoru 2.
Druhé sekundární vinutí 6 stejného smyslu druhého proudového transformátoru 2 je prostřednictvím své vstupní svorky 17 spojeno se vstupní svorkou 21 třetího primárního vinutí 19 stejného smyslu třetího proudového transformátoru 18 a s výstupní svorkou 22 třetího sekundárního vinutí 20 třetího proudového transformátoru 18.
První primární vinutí 3 prvního proudového transformátoru 1 je prostřednictvím své výstupní svorky 15 spojeno s výstupní proudovou svorkou 9.
Druhé primární vinutí 5 druhého proudového transformátoru 2 je prostřednictvím své výstupní svorky 16 spojeno s výstupní proudovou svorkou 9.
Třetí primární vinutí 19 třetího proudového transformátoru 18 je prostřednictvím své výstupní svorky 23 spojeno s výstupní proudovou svorkou 9.
Proudový měřič 7 je spojen s třetím sekundárním vinutím 20 třetího proudového transformátoru 18 prostřednictvím jeho vstupní svorky 24, přičemž současně je proudový měřič 7 prostřednictvím svého výstupního kontaktu spojen s výstupní proudovou svorkou 9.
Pro uvedené zapojení (obr. 2) platí, že celkový dělicí poměr kaskádového proudového bočníku je
-5CZ 2021 - 337 A3
P = P1P2P3 kde n4 I3 n3 I4 n6 I?
kde m, ni jsou počty závitů prvního primárního vinutí 3 a prvního sekundárního vinutí 4,a li, I2 jsou proudy prvního proudového transformátoru 1, tedy proudy prvního stupně proudové kaskády, a «3, «4 jsou počty závitů druhého primárního vinutí 5 a druhého sekundárního vinutí 6, a I3,14 jsou proudy druhého proudového transformátoru 2, tedy proudy druhého stupně proudové kaskády, a «5, «6 jsou počty závitů třetího primárního vinutí 19 a třetího sekundárního vinutí 20, a I5, L jsou proudy třetího proudového transformátoru 18. tedy proudy třetího stupně proudové kaskády. Mezi měřeným proudem I a proudem L procházejícím proudovým měřičem 7 platí rovnice / = (pj +1)· (p2 +1) · (p3 +1) · /6 kde (pi+1) nebo (P2+I) nebo (/23+I) je obvykle hodnoty od 10 do 100. Volbu převodů ρι,ρι, p^ jednotlivých stupňů kaskády je možné přizpůsobit eventuálním omezením danými například volbou velikostí magnetických jader proudových transformátorů, proveditelnosti vinutí, nebo velikostí tepelných ztrát proudových transformátorů. Pokud k tomu nejsou tato omezení, volí se nejjednodušší cesta stejného dělicího poměru p\ =pi = pi pro všechny tři proudové transformátory.
Průmyslová využitelnost
Kaskádový proudový bočník indukčního typu podle vynálezu lze využít při měření v energetice i v technice měření vysokofrekvenčních proudů, například v technice radiofrekvenčních vysílačů.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kaskádový proudový bočník, zejména kaskádový proudový bočník indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů, vyznačující se tím, že obsahuje, se vstupní proudovou svorkou (8) spojený, první proudový transformátor (1) s prvním primárním vinutím (3) a prvním sekundárním vinutím (4), který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem (2) s druhým primárním vinutím (5) a druhým sekundárním vinutím (6), přičemž druhý proudový transformátor (2) je dále spojený s proudovým měřičem (7), a první proudový transformátor (1), druhý proudový transformátor (2) a proudový měřič (7) jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou (9).
  2. 2. Kaskádový proudový bočník, zejména kaskádový proudový bočník indukčního typu pro měření střídavých proudů řádu desítek kiloampérů, vyznačující se tím, že obsahuje, se vstupní proudovou svorkou (8) spojený, první proudový transformátor (1) s prvním primárním vinutím (3) a prvním sekundárním vinutím (4), který je kaskádově spojený s druhým proudovým transformátorem (2) s druhým primárním vinutím (5) a druhým sekundárním vinutím (6), a druhý proudový transformátor (2) je kaskádově spojený s třetím proudovým transformátorem (18) střetím primárním vinutím (19) a třetím sekundárním vinutím (20), přičemž třetí proudový transformátor (18) je dále spojený s proudovým měřičem (7), a první proudový transformátor (1), druhý proudový transformátor (2), třetí proudový transformátor (18) a proudový měřič (7) jsou spojeny s výstupní proudovou svorkou (9).
  3. 3. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že vstupní proudová svorka (8) je spojena se vstupní svorkou (10) prvního primárního vinutí (3) stejného smyslu a s výstupní svorkou (11) prvního sekundárního vinutí (4) prvního proudového transformátore (1).
  4. 4. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že první sekundární vinutí (4) stejného smyslu prvního proudového transformátoru (1) je prostřednictvím své vstupní svorky (14) spojeno se vstupní svorkou (12) druhého primárního vinutí (5) stejného smyslu druhého proudového transformátoru (2) a s výstupní svorkou (13) druhého sekundárního vinutí (6) druhého proudového transformátoru (2).
  5. 5. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že druhé sekundární vinutí (6) stejného smyslu druhého proudového transformátoru (2) je prostřednictvím své vstupní svorky (17) spojeno se vstupní svorkou (21) třetího primárního vinutí (19) stejného smyslu třetího proudového transformátoru (18) a s výstupní svorkou (22) třetího sekundárního vinutí (20) třetího proudového transformátoru (18).
  6. 6. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že první primární vinutí (3) prvního proudového transformátoru (1) je prostřednictvím své výstupní svorky (15) spojeno s výstupní proudovou svorkou (9).
  7. 7. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že druhé primární vinutí (5) druhého proudového transformátoru (2) je prostřednictvím své výstupní svorky (16) spojeno s výstupní proudovou svorkou (9).
  8. 8. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 2 až 7, vyznačující se tím, že třetí primární vinutí (19) třetího proudového transformátoru (18) je prostřednictvím své výstupní svorky (23) spojeno s výstupní proudovou svorkou (9).
  9. 9. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že proudový měřič (7) je spojen s třetím sekundárním vinutím (20) třetího proudového transformátoru (18) prostřednictvím jeho vstupní svorky (24), přičemž současně je proudový měřič (7) prostřednictvím svého výstupního kontaktu spojen s výstupní proudovou svorkou (9).
    -7 CZ 2021 - 337 A3
  10. 10. Kaskádový proudový bočník, podle některého z nároků 1, 3, 4, 6 až 8, vyznačující se tím, že proudový měřič (7) je spojen s druhým sekundárním vinutím (6) stejného smyslu druhého proudového transformátoru (2) prostřednictvím jeho vstupní svorky (17), přičemž současně je proudový měřič (7) prostřednictvím svého výstupního kontaktu spojen s výstupní proudovou
    5 svorkou (9).
CZ2021-337A 2021-07-09 2021-07-09 Kaskádový proudový bočník CZ309692B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-337A CZ309692B6 (cs) 2021-07-09 2021-07-09 Kaskádový proudový bočník

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-337A CZ309692B6 (cs) 2021-07-09 2021-07-09 Kaskádový proudový bočník

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2021337A3 true CZ2021337A3 (cs) 2023-01-18
CZ309692B6 CZ309692B6 (cs) 2023-08-02

Family

ID=84888509

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-337A CZ309692B6 (cs) 2021-07-09 2021-07-09 Kaskádový proudový bočník

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ309692B6 (cs)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103543428B (zh) * 2012-07-13 2017-01-25 天门市电工仪器仪表研究所 微型电流互感器比率误差自校准系统
CN105675947B (zh) * 2014-11-20 2018-11-16 国家电网公司 一种多盘感应分流器

Also Published As

Publication number Publication date
CZ309692B6 (cs) 2023-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2148961C (en) Linear alternating current interface for electronic meters
US4491790A (en) Electric energy meter having a mutual inductance current transducer
US4513274A (en) Current transformer for measuring instruments
US4413230A (en) Electric energy meter having a mutual inductance current transducer
AU627742B2 (en) Current sensors
US2831164A (en) Transformer apparatus
US4887029A (en) Mutual inductance current transducer, method of making and electric energy meter incorporating same
Hill et al. A seven-decade adjustable-ratio inductively-coupled voltage divider with 0.1 part per million accuracy
CN104851580A (zh) 基于磁位计补偿的带间隙铁芯式罗氏线圈互感器
CZ2021337A3 (cs) Kaskádový proudový bočník
JPH1194508A (ja) 直線状変位測定装置
NO175394B (no) Anordning ved måling av ström
US4368424A (en) Mutual inductance current transducer for AC electric energy meters
US3445753A (en) Variable standard mutual inductance circuit with air core transformer and tap changing cascaded autotransformers
CZ306402B6 (cs) Proudový bočník indukčního typu
Makky et al. Design of the instrument current transformer for high frequency high power applications
CZ309328B6 (cs) Proudový bočník
US3334296A (en) Resistance comparison means having a modulated source and a detector sensitive to the modulating signal
Skala et al. Current sensor with low inductance
US2790950A (en) Determining the permeability of magnetic material
US3523247A (en) Electrical resistance comparison device utilizing an inductive ratio standard
US3512086A (en) Ac voltage measuring system utilizing variable ratio transformer
Kim Calculation of the errors of an inductive voltage divider with a balancing winding
Skala et al. Design of current sensor for medium frequency operation
US2573929A (en) Temperature-compensated phase