CZ2019343A3 - Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku - Google Patents

Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku Download PDF

Info

Publication number
CZ2019343A3
CZ2019343A3 CZ2019-343A CZ2019343A CZ2019343A3 CZ 2019343 A3 CZ2019343 A3 CZ 2019343A3 CZ 2019343 A CZ2019343 A CZ 2019343A CZ 2019343 A3 CZ2019343 A3 CZ 2019343A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fragment
tool
root canal
instrument
bent
Prior art date
Application number
CZ2019-343A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308328B6 (cs
Inventor
Jakub Suchánek
Tereza Suchánková Kleplová
Original Assignee
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fakultní nemocnice Hradec Králové filed Critical Fakultní nemocnice Hradec Králové
Priority to CZ2019-343A priority Critical patent/CZ2019343A3/cs
Publication of CZ308328B6 publication Critical patent/CZ308328B6/cs
Publication of CZ2019343A3 publication Critical patent/CZ2019343A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C3/00Dental tools or instruments
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C3/00Dental tools or instruments
    • A61C3/02Tooth drilling or cutting instruments; Instruments acting like a sandblast machine
    • A61C3/03Instruments operated by vibration
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C5/00Filling or capping teeth
    • A61C5/40Implements for surgical treatment of the roots or nerves of the teeth; Nerve needles; Methods or instruments for medication of the roots
    • A61C5/46Nerve extractors, e.g. needles; Means for removing broken parts of endodontic instruments

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)

Abstract

Nástroj, nebo sada nástrojů pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku na základě fixace fragmentu pomocí tuhnoucího zatékavého materiálu v nástroji.

Description

Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku
Oblast techniky
Vynález se týká sady nástrojů a nástroje pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku. Dále se vynález týká způsobu vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku pomocí uvedené sady nástrojů nebo nástroje.
Dosavadní stav techniky
Ošetření kořenových kanálků zubů je jedinou alternativou extrakce zubu v případě zánětu, nebo odúmrti zubní dřeně. Toto ošetření je tak poslední možností na zachování funkčního zubu v dutině ústní. Zároveň se jedná o materiálově, časově a finančně náročné ošetření. Celé ošetření je komplikováno zejména tím, že kořenový kanálek je dlouhý, ale velmi úzký. Kořenové nástroje určené k jeho opracování se dle ISO normy vyrábějí ve 4 délkách (21,0 mm, 25,0 mm, 28,0 mm a 31,0 mm) a s rozdílnou šířkou na špičce nástroje (od 0,06 mm do 1,4 mm). Vzhledem k profilu nástroje a charakteru práce s ním (pilování a šroubování) může snadno dojít k zaseknutí části nástroje v úzkém prostoru, následně k jeho přetížení a zalomení různě dlouhé části nástroje uvnitř kořenového kanálku zubu. Zalomení kořenového nástroje není vzácnou komplikací a velmi často vede ke ztrátě zubu z důvodu nemožnosti ošetřit část kořenového sytému zubu, a tudíž rizika ponechání infikovaného dentinu. Odstraňování fragmentu je velmi náročné časově a technicky, někdy je technicky zcela neproveditelné, a s ošetřením se pojí mnoho různých komplikací.
Odstranění fragmentu kořenového nástroje je komplikováno zejména morfologií kořenového kanálku, který je velmi úzký a znemožňuje tak dobrý přehled v operačním poli, a dále tím, že zalomený fragment kořenového nástroje vyplní celou šíři kořenového kanálku a ve většině případů se nedá nijak obejít ani zachytit. V případě nutnosti odstranění zalomeného nástroje je pak zapotřebí výrazné rozšíření kořenového kanálku nad fragmentem pomocí vrtáku, čímž dochází k výraznému oslabení kořene a zvyšuje se riziko selhání celého ošetření. Následně, po rozšíření kořenového kanálku, se může pomocí ultrazvukové koncovky fragment postupně uvolnit. Tato procedura je velmi zdlouhavá v řádu desítek minut a výsledek není jistý.
V současné době je popsáno několik málo systémů usnadňujících odstranění fragmentu z kořenového kanálku. Většina z nich využívá právě princip ultrazvuku, kdy se preparační koncovkou odhalí koronární část fragmentu a následně se uvolněný konec pomocí nepreparační ultrazvukové koncovky postupně uvolní, nebo pomocí jiného systému uchytí, jako např. v patentové přihlášce US 2016/0317249 nebo patentu US 7080981.
Patentová přihláška US 2016/0317249 popisuje nástroj sestávající ze dvou částí, přičemž první část obsahuje jehlu s postranním otvorem pro nasunutí dutiny jehly na zalomený fragment tak, aby zalomený fragment dosahoval až k postrannímu otvoru, a druhá část obsahuje klínovitý nástroj, který je zasunutelný do jehly tak, aby zajistil zalomený fragment jeho vtisknutím do postranního otvoru, a následně lze takto zajištěný zalomený fragment opatrně vytáhnout.
Patentový dokument US 7080981 popisuje zařízení, které nejprve - je-li to třeba - odstraní dentin nebo rozšíří kanálek okolo zalomeného fragmentu, například s pomocí ultrazvuku, a následně takto odkrytou část zachytí drátěnou smyčkou a vytáhne zalomený fragment.
Uvedené nástroje vyžadují další poměrně významnou manipulaci v kořenovém kanálku, dále poškozují kořenový kanálek, a mohou vést ke zbytečnému působení bolesti u pacienta. Navíc jsou stále závislé na velké manuální zručnosti a obratnosti osoby, která s nimi manipuluje.
- 1 CZ 2019 - 343 A3
Podstata vynálezu
Předmětem předkládaného vynálezu je sada nástrojů pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku.
První nástroj obsahuje element tvaru dutého válce, jehož jedna strana je po obvodu upravena pro odstranění tvrdých zubních tkání (pracovní strana). Na druhé straně (nepracovní strana) je dutý válec opatřen nástavcem pro uchopení s koncovkou připojitelnou k rotačnímu pohonu. Koncovka může umožňovat uchycení pomocí kleštin v násadci (tzv. friction grip) zvyšujících rychlost rotace nástroje (více než 40 000 ot./min), nebo pomocí uchycení latch grip zachovávajícím rychlost mikromotoru (40 000 ot/min) nebo snižujícímu rychlost otáček (100 ot./min až 39 999 ot./min ). Nepracovní strana dutého válce může být s nástavcem a koncovkou spojena přímo, případně prostřednictvím dříku.
Druhý nástroj obsahuje element tvaru dutého válce, s výhodou o stejném vnitřním i vnějším průměru jako první nástroj, a dutý dřík nebo dutou kanylu. Dutiny válce a dříku nebo kanýly jsou spojeny. Dřík nebo kanyla je dále připojitelný na zásobník pro tuhnoucí zatékavý materiál, nebo perforovaný pro aplikaci (vnesení) tuhnoucího zatékavého materiálu. Druhý konec nástroje obvykle obsahuje nástavec pro uchopení a může být připojitelný k rotačnímu pohonu, nebo umožňovat ruční manipulaci. Nepracovní strana dutého válce může být s koncovkou spojena přímo, případně prostřednictvím dříku a/nebo nástavce pro uchopení.
Dřík může být na straně perforován pro umožnění aplikace zatékavého tuhnoucího materiálu do dutiny, nebo dutina může vést skrze nástavec pro uchopení. Další možností je spojení dutého dříku s dutým nástavcem, který je na svém obvodu perforován pro možnost aplikace zatékavého tuhnoucího materiálu. Zásobník pro tuhnoucí zatékavý materiál může být tvořen dutinami samotného dříku, elementu dutého válce a/nebo dutého nástavce, které jsou před aplikací nástroje do kořenového kanálku naplněny zatékavým tuhnoucím materiálem.
S výhodou jsou vnitřní i vnější průměry dutého válce prvního nástroje a dutého válce druhého nástroje v podstatě shodné. Termínem „v podstatě shodné“ se rozumí rozdíl o nejvýše 10 %, nebo o nejvýše 5 %.
Tvar „dutého válce“ zde znamená tvar pláště válce bez jedné podstavy nebo bez obou podstav.
Úprava pro odstranění tvrdých zubních tkání může mít například formu pilovitých zubů nebo diamantových zrn, obecněji zdrsněného povrchu. Povrch musí být natolik zdrsněný, aby umožnil odvrtání dentinu okolo zalomeného fragmentu.
Termín „dutiny jsou spojeny“ znamená, že dutiny uvedených součástí tvoří společně jeden prostor.
Tuhnoucím zatékavým materiálem může být například duálně tuhnoucí kompozitní materiál, chemicky tuhnoucí kompozitní materiál, skloionomemí cement.
Alternativně může být sada nástrojů nahrazena nástrojem jediným, obsahujícím element tvaru dutého válce, jehož jedna (pracovní) strana je po obvodu opatřena pro odstranění tvrdých zubních tkání, spojený druhou (nepracovní) stranou s dutým dříkem nebo kanylou, přičemž dutiny válce a dříku nebo kanyly jsou spojeny. Dřík nebo kanyla může být dále připojitelný na zásobník pro tuhnoucí zatékavý materiál a nástroj je obvykle prostřednictvím dříku a/nebo přes nástavec pro uchopení připojitelný k rotačnímu pohonu.
Rotační pohyb nástrojů může být zajištěn manuálně, nebo pomocí mikromotoru využívaného na stomatologických unitech. Koncovka zajišťující připojení k rotačnímu pohonu může umožňovat
-2 CZ 2019 - 343 A3 zachycení pomocí kleštin v násadci (tzv. friction grip) zvyšujících rychlost rotace nástroje (více než 40 000 ot./min), nebo pomocí uchyceni latch grip zachovávajícím rychlost mikromotoru (40 000 ot/min) nebo snižujícímu rychlost otáček (100 ot./min až 39 999 ot./min.). Obecně platí, že se zvyšujícím se počtem otáček dochází ke zvýšení rizika komplikace, a doporučená rychlost otáček by se měla pohybovat při spodní hranici (100 až 500 ot./min.).
Popisovaná sada nástrojů nebo nástroj umožňuje vyjmutí fragmentu podstatně bezpečnějším a uživatelsky příjemnějším způsobem, než jsou postupy a nástroje popsané ve stavu techniky. První nástroj se vede kořenovým kanálkem, a pracovat začíná až v místě zalomeného fragmentu. Tímto nedochází ke zbytečnému rozšíření kořenového kanálku a snižuje se riziko perforace stěny kanálku. Prvním nástrojem se odvrtá část dentinu po obvodu zalomeného fragmentu (cca 0,5 až 1 mm) a tím se uvolní konec fragmentu. Následně se první nástroj vytáhne a kořenovým kanálkem se vede druhý nástroj, až obemkne uvolněný konec zalomeného fragmentu. Následně se dutinou dříku nebo kanyly a dutinou válce druhého nástroje aplikuje tuhnoucí zatékavý materiál, který po ztuhnutí fixuje konec fragmentu uvnitř válcového elementu druhého nástroje. Následně se pomocí rotace druhého nástroje proti směru břitů zalomeného fragmentu tento fragment vyšroubuje z kořenového kanálku, a tím se snadno odstraní. V alternativním provedení mohou být fůnkce prvního a druhého nástroje spojeny do nástroje jediného.
Objasnění výkresů
Obr. la ukazuje první nástroj ze sady nástrojů v podélném řezu, Obr. 1b ukazuje detail pracovní strany nástroje.
Obr. 2 ukazuje druhý nástroj ze sady nástrojů v podélném řezu.
Obr. 3a ukazuje jediný nástroj v podélném řezu, Obr. 3b ukazuje detail pracovní strany nástroje.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1 Sada nástrojů
Sada nástrojů pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku podle vynálezu obsahuje první nástroj (Obr. la, Obr. 1b) a druhý nástroj (Obr. 2).
První nástroj má tvar dutého válce 11, jehož jedna (pracovní) strana 111 je na povrchu obvodu upravena pro odstranění tvrdých zubních tkání. Povrch pro odstranění tvrdých zubních tkání má formu pilovitých zubů. Na druhé straně je dutý válec připojen k dříku 12, který je připojený k nástavci 13 upravenému pro spojení s mikromotorem využívaným v zubním lékařství, který zajišťuje rotační pohyb.
Druhý nástroj obsahuje element 21 tvaru dutého válce, a dutý dřík 22. Dutiny válce 21 a dříku 22 jsou spojeny. Dřík 22 může být na straně perforován (otvor 24) pro umožnění aplikace (vnesení) zatékavého tuhnoucího materiálu, a dále je spojen s nástavcem 23. Další možností je spojení dutého dříku s dutým nástavcem, který je na svém obvodu perforován pro možnost aplikace zatékavého tuhnoucího materiálu. Nástavec může, ale nemusí, být upravený pro spojení s mikromotorem využívaným v zubním lékařství, který zajišťuje rotační pohyb. Druhý nástroj je možné ovládat i ručně. Další variantou druhého nástroje je dutina v nástroji, která je před aplikací nástroje do kořenového kanálku naplněna zatékavým tuhnoucím materiálem.
Rotační pohyb prvního i druhého nástroje může být zajištěn a) manuálně, nebo b) pomocí mikromotoru využívaného na stomatologických unitech. Koncovka zajišťující připojení k rotačnímu pohonu (nástavci) může umožňovat zachycení pomocí kleštin v násadci (tzv. friction
-3 CZ 2019 - 343 A3 grip) zvyšujících rychlost rotace nástroje (více než 40 000 ot./min), nebo pomocí uchyceni latch grip zachovávajícím rychlost mikromotoru (40 000 ot/min) nebo snižujícímu rychlost otáček (100 ot./min až 39 999 ot./min.). Obecně platí, že se zvyšujícím se počtem otáček dochází ke zvýšení rizika komplikace a doporučená rychlost otáček by se měla pohybovat při spodní hranici (100 až 500 ot/min.).
Tato sada nástrojů umožňuje vyjmutí fragmentu následovně: První nástroj se vede kořenovým kanálkem až k místu zalomeného fragmentu. Prvním nástrojem se odvrtá část dentinu po obvodu zalomeného fragmentu (cca 0,5 až 1 mm) a tím se uvolní konec fragmentu. Následně se první nástroj vytáhne a kořenovým kanálkem se vede druhý nástroj, až obemkne uvolněný konec zalomeného fragmentu. Následně se dutinou dříku 22 a dutinou válce 21 druhého nástroje aplikuje tuhnoucí zatékavý materiál, který po ztuhnutí fixuje konec fragmentu uvnitř válcového elementu 21 druhého nástroje. Následně se pomocí rotace druhého nástroje proti směru břitů zalomeného fragmentu tento fragment vyšroubuje z kořenového kanálku, a tím se snadno odstraní.
Příklad 2: Jeden nástroj
Alternativně může být funkce sady nástrojů popsaná v Příkladu 1 nahrazena nástrojem jediným, obsahujícím element 31 tvaru dutého válce, jehož jedna (pracovní) strana je po obvodu opatřena zdrsněným povrchem 311, spojený druhou (nepracovní) stranou s dutým dříkem 32, přičemž dutiny válce 31 a dříku 32 jsou spojeny. Dřík 32 je dále připojen na nástavec 33 pro připojení k rotačnímu pohonu. V dříku 32 je perforace 34 pro aplikaci (vnesení) tuhnoucího zatékavého materiálu. Pracovní konec je znázorněn v detailu A a na Obr. 3b, perforace je znázorněna v detailu E.
Rotační pohyb nástroje může být zajištěn a) manuálně, nebo b) pomocí mikromotoru využívaného na stomatologických unitech, obdobně jako je popsáno v příkladu 1.
Tento nástroj se vede kořenovým kanálkem až k místu zalomeného fragmentu. Nejprve se odvrtá část dentinu po obvodu zalomeného fragmentu (cca 0,5 až 1 mm) a tím se uvolní konec fragmentu. Následně se válcovým elementem 31 obemkne uvolněný konec zalomeného fragmentu. Dutinou dříku 32 a dutinou válce 31 se aplikuje tuhnoucí zatékavý materiál, který po ztuhnutí fixuje konec fragmentu uvnitř válcového elementu 31. Následně se pomocí rotace válce 31 proti směru břitů zalomeného fragmentu tento fragment vyšroubuje z kořenového kanálku, a tím se se snadno odstraní.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku, vyznačený tím, že obsahuje element (21, 31) tvaru dutého válce, a dutý dřík (22, 32) nebo dutou kanylu, přičemž dutiny válcového elementu (21, 31) a dříku (22, 32) nebo kanyly jsou spojeny, přičemž dřík (22, 32) nebo kanyla jsou dále připojitelné na zásobník pro tuhnoucí zatékavý materiál, a nástroj je s výhodou připojitelný k rotačnímu pohonu.
  2. 2. Nástroj podle nároku 1, vyznačený tím, že jedna strana (311) elementu (31) tvaru dutého válce je po povrchu obvodu upravena pro odstranění tvrdých zubních tkání.
  3. 3. Nástroj podle nároku 2, vyznačený tím, že povrch upravený pro odstranění tvrdých zubních tkání má formu pilovitých zubů nebo diamantových zrn.
    -4 CZ 2019 - 343 A3
  4. 4. Sada nástrojů pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku, obsahující nástroj podle nároku 1, vyznačená tím, že dále obsahuje nástroj obsahující element (11) tvaru dutého válce, jehož jedna strana (111) je po povrchu obvodu upravena pro odstranění tvrdých zubních tkání, přičemž tento nástroj je připojitelný k rotačnímu pohonu.
  5. 5. Sada podle nároku 4, vyznačená tím, že vnitřní i vnější průměry dutého válce prvního nástroje a dutého válce druhého nástroje se liší nejvýše o 10 %.
  6. 6. Sada podle nároku 4 nebo 5, vyznačená tím, že povrch upravený pro odstranění tvrdých zubních tkání má formu pilovitých zubů nebo diamantových zrn.
  7. 7. Způsob vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku pomocí sady nástrojů podle kteréhokoliv z nároků 4 až 6, vyznačený tím, že se první nástroj vede kořenovým kanálkem, prvním nástrojem se odvrtá část dentinu po obvodu zalomeného fragmentu, a tím se uvolní konec fragmentu, následně se první nástroj vytáhne a kořenovým kanálkem se vede druhý nástroj, až obemkne uvolněný konec zalomeného fragmentu, následně se dutinou dříku nebo kanyly a dutinou válce druhého nástroje aplikuje tuhnoucí zatékavý materiál, který po ztuhnutí fixuje konec fragmentu uvnitř válcového elementu druhého nástroje, a poté se pomocí rotace druhého nástroje proti směru břitů zalomeného fragmentu tento fragment vyšroubuje z kořenového kanálku, a tím se odstraní.
  8. 8. Způsob vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku pomocí nástroje podle kteréhokoliv z nároků 2 a 3, vyznačený tím, že se nástroj vede kořenovým kanálkem až k místu zalomeného fragmentu a odvrtá se část dentinu po obvodu zalomeného fragmentu, a tím se uvolní konec fragmentu; následně se válcovým elementem (31) obemkne uvolněný konec zalomeného fragmentu, dutinou dříku (32) a dutinou válce (31) se aplikuje tuhnoucí zatékavý materiál, který po ztuhnutí fixuje konec fragmentu uvnitř válcového elementu (31), a poté se pomocí rotace válce (31) proti směru břitů zalomeného fragmentu tento fragment vyšroubuje z kořenového kanálku, a tím se odstraní.
CZ2019-343A 2019-06-03 2019-06-03 Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku CZ2019343A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-343A CZ2019343A3 (cs) 2019-06-03 2019-06-03 Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-343A CZ2019343A3 (cs) 2019-06-03 2019-06-03 Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308328B6 CZ308328B6 (cs) 2020-05-13
CZ2019343A3 true CZ2019343A3 (cs) 2020-05-13

Family

ID=70483204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-343A CZ2019343A3 (cs) 2019-06-03 2019-06-03 Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2019343A3 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6280197B1 (en) * 2000-01-04 2001-08-28 Doron Benado Method and apparatus for the withdrawal of dental post
JP3597158B2 (ja) * 2001-09-21 2004-12-02 吉継 寺内 歯科用破折器具除去装置
CN105167866B (zh) * 2015-08-28 2017-10-17 成都普瑞幂尔医疗咨询有限公司 一种组合式根管内折断器械取出装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ308328B6 (cs) 2020-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6976844B2 (en) Ultrasonic microtube dental instruments and methods of using same
Terauchi et al. Removal of separated files from root canals with a new file-removal system
US6579092B1 (en) Endodontic instruments with means for breakage containment
US5833457A (en) Endodontic obturator
US5915964A (en) Flexible guided file for root canal procedures
Bartols Clinical experiences with Reciproc.
Okiji Modified usage of the Masserann kit for removing intracanal broken instruments
Suter A new method for retrieving silver points and separated instruments from root canals
EP1219264A2 (en) Dental wedge with handle
US20170143351A1 (en) Implant placement trephine, prepackaged and sized implant / trephine kit, and methods of use
US20110236853A1 (en) Dental drill extension
US20070065773A1 (en) Root canal obstruction removal system
US6280197B1 (en) Method and apparatus for the withdrawal of dental post
CZ2019343A3 (cs) Sada nástrojů a nástroj pro vyjmutí zalomeného fragmentu stomatologického nástroje z kořenového kanálku
JP2004337588A (ja) 根管から物体を摘出するための歯科医療器具
EP3752090B1 (en) Dental surgery device
CN107595416A (zh) 根管折断器械套取器
JP3182420U (ja) 歯科根管治療用ドリル
McCullock The removal of restorations and foreign objects from root canals.
KR101007905B1 (ko) 치과용 파일 제거기구
JP5559554B2 (ja) インプラント手術用歯肉パンチドリル
US20130189648A1 (en) Device and method for removing dental posts
Martin Removal of fractured instrument with a new extractor: clinical cases
CN213910607U (zh) 防牙齿根管治疗器械掉落的固定装置
US20230093957A1 (en) Instrument to bypass fractured fragments of endodontic rotary file in root canal of a tooth