CZ2019201A3 - Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody - Google Patents

Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody Download PDF

Info

Publication number
CZ2019201A3
CZ2019201A3 CZ2019-201A CZ2019201A CZ2019201A3 CZ 2019201 A3 CZ2019201 A3 CZ 2019201A3 CZ 2019201 A CZ2019201 A CZ 2019201A CZ 2019201 A3 CZ2019201 A3 CZ 2019201A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
metal
ceramic
metal layer
subsequently
composite
Prior art date
Application number
CZ2019-201A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308356B6 (cs
Inventor
Martin KachlĂ­k
Jakub RoleÄŤek
David Salamon
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2019-201A priority Critical patent/CZ2019201A3/cs
Publication of CZ308356B6 publication Critical patent/CZ308356B6/cs
Publication of CZ2019201A3 publication Critical patent/CZ2019201A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D19/00Casting in, on, or around objects which form part of the product
    • B22D19/04Casting in, on, or around objects which form part of the product for joining parts
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B37/00Joining burned ceramic articles with other burned ceramic articles or other articles by heating
    • C04B37/02Joining burned ceramic articles with other burned ceramic articles or other articles by heating with metallic articles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)

Abstract

Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu, kde keramické segmenty (1) se očistí a odmastí, následně se pokryjí tenkou kovovou vrstvou (2), následně se pokryjí odolnou kovovou vrstvou (3), následně se z keramických segmentů (1) sestaví požadované uspořádání výsledného kompozitu ve vhodné lící formě (4), která se předehřeje a v ochranné atmosféře následně zalije roztaveným kovem (5), jež tvoří kovovou matrici, následně se licí forma (4) pozvolně ochladí, a následně se výsledný keramicko-kovový kompozit obrobí, čí se jinak provede jeho tvarová a povrchová úprava.

Description

Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím, ve kterém jsou keramické segmenty spojeny v jeden celek kovovou matricí, vzniklou gravitačním litím roztaveného kovu, a keramicko-kovového kompozitu vyrobeného podle této metody.
Dosavadní stav techniky
V hutním a slévárenském průmyslu je keramických materiálů využíváno hojně, ať už v podobě žáruvzdorných vyzdívek pecí, licích pánví, tepelných izolací, filtrů či v podobě forem ajademíků pro samotné odlitky. Ve všech těchto aplikacích je s výhodou využívána nízká přilnavost roztaveného kovu k povrchu těchto materiálů. To je způsobeno převážně vysokou energií rozhraní keramika/kov projevující se vysokým kontaktním úhlem (vyšším než 90°). Tento fakt je ale zároveň hlavním problémem u zhotovení keramicko-kovových kompozitů některou z metod slévání, kdy je při výrobě používána kovová složka ve formě taveniny. Vysoký kontaktní úhel totiž dále vede k nevhodným technologickým vlastnostem, jako je špatná zabíhavost a malá pevnost výsledného spoje keramika/kov, tj. malá adheze, po ztuhnutí.
V dnešní době se keramicko-kovové kompozitní materiály vyrábějí a výše zmíněné problémy jsou při jejich výrobě řešeny či jen zmírněny několika základními způsoby:
- tlakovým litím,
- změnou složení používané slitiny, nebo
- kombinací předchozích.
Tlakové lití je velmi rozšířená produktivní technologie pro výrobu odlitků o vysoké rozměrové přesnosti, dobrou kvalitou povrchu a minimem defektů. Tato technologie zmíněné problémy částečně obchází, kdy se díky vysokému tlaku tavenina dostane i do úzkých částí kompozitu, např. do prostor mezi keramickými dílci, ale výsledná pevnost vytvořeného rozhraní je nadále nižší díky malé adhezi taveniny k povrchu. Hlavní nevýhodou tohoto řešení je vysoká cena této technologie, kdy musí být vyrobena nákladná forma (chlazená, vyhřívaná, drahé materiály, tvarově náročná), která má navíc jen omezenou životnost v závislosti na použitých tlacích, pracovní teplotě a chemickém složení použité taveniny. Použitý tlak při vstřikování tekutého kovu se odvíjí od nej menšího prostoru, kam se musí tavenina vtlačit, kdy velikost potřebného tlaku exponenciálně roste (stejně tak, jako i cena potřebného hydraulického lisu) se zmenšujícím se rozměrem takového prostoru. Vysoké tlaky navíc vedou i k vyšším zbytkovým napětím ve výsledném kompozitu, což může negativně ovlivnit výsledné mechanické vlastnosti. Navrhovaný kompozitní odlitek tak nesmí být příliš tvarově náročný a použitá slitina musí mít nízkou teplotu tavení. Většinou se používají eutektické slitiny AI, Mg, Zn, Mn, Cu.
Změnou složení používané slitiny lze zlepšit technologické vlastnosti taveniny při zalévání keramických dílců a dosáhnout tak příznivějšího, tj. menšího, kontaktního úhlu, a tedy i lepší zabíhavosti. Toto zlepšení však nemusí být v případě keramicko-kovového kompozitu dostatečné, tedy při kontaktním úhlu < 90°, a je většinou vykoupeno horšími mechanickými vlastnostmi - hlavně při vysokých rychlostech zatěžování nebo nízkých teplotách.
Cílem vynálezu je představit způsob výroby keramicko-kovového kompozitu, která by výše uvedené nevýhody stavu techniky odstranila.
- 1 CZ 2019 - 201 A3
Podstata vynálezu
Výše zmíněné nedostatky odstraňuje do značné míry způsob výroby keramicko-kovového kompozitu, jehož podstata spočívá v tom, že keramické segmenty se očistí a odmastí, následně se pokryjí tenkou kovovou vrstvou, následně se pokryjí odolnou kovovou vrstvou, následně se z keramických segmentů sestaví požadované uspořádání výsledného kompozitu ve vhodné licí formě, která se předehřeje a v ochranné atmosféře následně zalije roztaveným kovem, jež tvoří kovovou matrici, následně se licí forma pozvolně ochladí, a následně se výsledný keramickokovový kompozit obrobí, či se jinak provede jeho tvarová a povrchová úprava.
Ve výhodném provedení je geometrický tvar keramického segmentu koule, válec, hranol nebo jejich kombinace.
V jiném výhodném provedení je relativní porozita keramických segmentů v rozmezí od 0 do 15 %.
V jiném výhodném provedení jsou keramické segmenty vyrobeny z oxidů, např. AI2O3, ZrO2, MgO, CaO, karbidů, např. B4C, SiC, TiC, WC,TiB2, nitridů, např. BN, SÍ3N4, TiN, A1N, boridů, např. T1B2, nebo jejich kombinací.
V jiném výhodném provedení se pokrytí tenkou kovovou vrstvou provede pomocí kartáčování, sprejování, nebo tryskáním kovovými broky.
V jiném výhodném provedení je tenká kovová vrstva čistý kov nebo slitina, např. Fe, Sn, Cu, Zn.
V jiném výhodném provedení se pokrytí odolnou kovovou vrstvou provede pomocí chemického, galvanické nebo plazmatického pokovení či sprejování.
V jiném výhodném provedení má odolná kovová vrstva teplotu tavení vyšší, než je teplota roztaveného kovu matrice.
V jiném výhodném provedení je odolná kovovou vrstvou čistý kov nebo slitina, např. Ni, Cu, Zn, Cr, P.
V jiném výhodném provedení je kovovou matricí čistý kov nebo slitina, např. AI, Mg, Ti, Cu, Si, Mn.
V jiném výhodném provedení je ochlazení licí formy řízené, nebo volné, s poklesem teploty cca l-10°C/min.
V jiném výhodném provedení je kovovou matricí čistý kov nebo slitina, např. AI, Mg, Ti, Cu, Si, Mn.
Výše zmíněné nedostatky odstraňuje do značné míry keramicko-kovový kompozit vyrobený podle způsobu podle některého z nároků.
Objasnění výkresů
Vynález bude dále přiblížen pomocí obrázků, kde obr. 1 představuje souslednost podstatných kroků způsobu podle vynálezu, a obr. 2 představuje keramický segment s aplikovanými vrstvami podle způsobu podle vynálezu.
-2CZ 2019 - 201 A3
Příklady uskutečněni vynálezu
Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu podle vynálezu, zobrazená na obr. 1, obsahuje následující kroky:
- keramické segmenty 1 se očistí a odmastí,
- následně se pokryjí tenkou kovovou vrstvou 2 (viz obr. 1, krok I.),
- následně se pokryjí odolnou kovovou vrstvou 3 (viz obr. 1, krok II.), což zlepší zabíhavost taveniny a podporuje vznik pevnějšího rozhraní mezi keramickým segmentem 1 a kovovou matricí. Jednotlivé vrstvy segmentu 1 jsou dobře patrny z detailu na obr. 2.
- následně se z keramických segmentů 1 sestaví požadované uspořádání výsledného kompozitu ve vhodné licí formě 4,
- která se předehřeje a v ochranné atmosféře následně zalije roztaveným kovem 5 (viz obr. 1, krok III.), jež tvoří kovovou matrici,
- následně se licí forma 4 pozvolně ochladí, dle odolnosti keramických segmentů 1 vůči teplotním šokům, a
- následně se výsledný keramicko-kovový kompozit obrobí, či se jinak provede jeho tvarová a povrchová úprava.
Geometrický tvar keramického segmentu 1 může být koule, válec, čtverec, obdélník, hexagon nebo jiný geometrický tvary, které dostatečně vyplňují 3D prostor licí formy 4.
Keramické segmenty 1 tvoří alespoň 30 % objemu výsledného kompozitu.
Relativní porozita keramických segmentů 1 je v rozmezí od 0 do 15 %.
Keramické segmenty 1 mohou být vyrobeny buď z oxidů, např. AI2O3, ZrCh, MgO, CaO, atd., karbidů, např. B4C, SiC, TiC, WC, TiB2, atd., nitridů, např. BN, SÍ3N4, TiN, A1N, atd. nebo jejich kombinací, např. kompozity, tuhé roztoky, atd.
Pokrytí tenkou kovovou vrstvou 2 se provede například pomocí kartáčování, sprej ování, nebo tryskáním kovovými broky. Kartáčování může být prováděno ocelovými drátěnými kartáči.
Pokrytí odolnou kovovou vrstvou 3 se provede například pomocí chemického či galvanické pokovení, plazmatickým pokovením atd.
Odolná kovová vrstva 3 tvořící vnější povrch keramických segmentů 1 je dostatečně chemicky i fyzikálně odolná, aby zajistila dostatečnou adhezi matrice až do jejího ztuhnutí.
Odolná kovová vrstva 3 má teplotu tavení vyšší, než je teplota roztaveného kovu matrice 5. Např. nikl má teplotu tavení 1455 °C, zatímco teplota slévání čistého hliníku je kolem 700 °C a jeho slitiny ještě nižší.
Odolnou kovovou vrstvou 3 může být čistý kov i slitina, např. Ni, Cu, Zn, Cr, P atd.
Roztavená kovová matrice 5 má kontaktní úhel s odolnou kovovou vrstvou 3 nižší než 90°. Vnější povrchová vrstva C je tedy vůči roztavenému kovu matrice D smáčivá.
-3CZ 2019 - 201 A3
Kovovou matricí 5 může být čistý kov i slitina, např. Al, Mg, Ti, Cu, Si, Mn, atd.
Ochlazení licí formy 4 je buď řízené, nebo volné, s poklesem teploty cca 1-10 °C/min.
Způsob podle vynálezu je dosaženo lepší smáčivosti, tj. menšího kontaktního úhlu, vnějšího povrchu segmentů a roztaveného kovu matrice. Rovněž je odstraněna nutnost použití tlakového lití či mechanického tváření keramicko-kovového kompozitu a s tím související vysoké finanční náklady.
Použití způsobu podle vynálezu je hlavně ve vojenských aplikacích, jako balisticky odolný materiál s dlouhou životností bez poklesu úrovně ochrany, a to i v náročných klimatických podmínkách.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu, vyznačující se tím, že
    - keramické segmenty (1) se očistí a odmastí;
    - následně se pokryjí tenkou kovovou vrstvou (2);
    - následně se pokryjí odolnou kovovou vrstvou (3);
    - následně se z keramických segmentů (1) sestaví požadované uspořádání výsledného kompozitu ve vhodné licí formě (4);
    - která se předehřeje a v ochranné atmosféře následně zalije roztaveným kovem (5), jež tvon kovovou matrici;
    - následně se licí forma (4) pozvolně ochladí; a
    - následně se výsledný keramicko-kovový kompozit obrobí, či se jinak provede jeho tvarová a povrchová úprava.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že geometrický tvar keramického segmentu (1) je koule, válec, hranol nebo jejich kombinace.
  3. 3. Způsob podle některého z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že relativní porozita keramických segmentů (1) je v rozmezí od 0 do 15 %.
  4. 4. Způsob podle některého z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že keramické segmenty (1) jsou vyrobeny z oxidů, např. AI2O3, ZrCL, MgO, CaO, karbidů, např. B4C, SiC, TiC, WC, T1B2, nitridů, např. BN, SÍ3N4, TiN, A1N, boridů, např. T1B2, nebo jejich kombinací.
  5. 5. Způsob podle některého zvýše uvedených nároků, vyznačující se tím, že pokrytí tenkou kovovou vrstvou (2) se provede pomocí kartáčování, sprej ování, nebo tryskáním kovovými broky.
  6. 6. Způsob podle některého zvýše uvedených nároků, vyznačující se tím, že tenká kovová vrstva (2) je čistý kov nebo slitina, např. Fe, Sn, Cu, Zn.
    -4CZ 2019 - 201 A3
  7. 7. Způsob podle některého z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že pokrytí odolnou kovovou vrstvou (3) se provede pomocí chemického, galvanické nebo plazmatického pokovení či sprej ování.
  8. 8. Způsob podle některého zvýše uvedených nároků, vyznačující se tím, že odolná kovová vrstva (3) má teplotu tavení vyšší, než je teplota roztaveného kovu matrice (5).
  9. 9. Způsob podle některého z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že odolná kovovou vrstvou (3) je čistý kov nebo slitina, např. Ni, Cu, Zn, Cr, P.
  10. 10. Způsob podle některého zvýše uvedených nároků, vyznačující se tím, že kovovou matricí (5) je čistý kov nebo slitina, např. AI, Mg, Ti, Cu, Si, Mn.
  11. 11. Způsob podle některého zvýše uvedených nároků, vyznačující se tím, že ochlazení licí formy (4) je řízené, nebo volné, s poklesem teploty cca 1-10 °C/min.
  12. 12. Způsob podle některého zvýše uvedených nároků, vyznačující se tím, že kovovou matricí (5) je čistý kov nebo slitina, např. AI, Mg, Ti, Cu, Si, Mn.
  13. 13. Keramicko-kovový kompozit vyrobený způsobem podle některého z nároků 1 až 12.
CZ2019-201A 2019-04-01 2019-04-01 Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody CZ2019201A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-201A CZ2019201A3 (cs) 2019-04-01 2019-04-01 Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-201A CZ2019201A3 (cs) 2019-04-01 2019-04-01 Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308356B6 CZ308356B6 (cs) 2020-06-17
CZ2019201A3 true CZ2019201A3 (cs) 2020-06-17

Family

ID=71079991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-201A CZ2019201A3 (cs) 2019-04-01 2019-04-01 Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2019201A3 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3345219C1 (de) * 1983-12-14 1985-03-21 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Lötfolie zur spannungsfreien Verbindung von Keramikkörpern mit Metall
IL86947A (en) * 1987-07-15 1992-08-18 Lanxide Technology Co Ltd Process for preparing self-supporting bodies and products made thereby
JP3997293B2 (ja) * 1995-12-06 2007-10-24 Dowaメタルテック株式会社 点接合または線接合を有する金属−セラミックス複合基板の製造方法
SK284900B6 (sk) * 1996-10-01 2006-02-02 Magotteaux International S. A. Oteruvzdorný diel z kompozitného materiálu
CA2382164A1 (en) * 1999-08-17 2001-02-22 Alexandr Sergeevich Shatrov Light alloy-based composite protective multifunction coating
CN1587560A (zh) * 2004-07-12 2005-03-02 大连爱特钢建筑产业有限公司 冷弯薄壁格构型钢与混凝土复合的建筑构件及其生产工艺

Also Published As

Publication number Publication date
CZ308356B6 (cs) 2020-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100847911B1 (ko) 주조기계 부품용 금속재료 및 알루미늄 용탕 접촉부재와 그제조방법
US9254519B2 (en) Composite material, part for continuous casting, continuous casting nozzle, continuous casting method, cast material, and magnesium alloy cast coil material
US5415219A (en) Grid casting mold for the casting of lead grids for accumulators and methods for its manufacture
JPH05261507A (ja) ダイカストマシン用スリーブ
CZ2019201A3 (cs) Způsob výroby keramicko-kovového kompozitu gravitačním litím a keramicko-kovový kompozit vyrobený podle této metody
EP0450722B1 (en) Process for obtaining a continuous metallurgical bond between the linings of the cylinders and the cast which constitutes the crankcase of an internal-combustion engine
CN100518996C (zh) 一种在连续铸造结晶器表面制备强化涂层的方法
JP3864176B1 (ja) 鋳造装置及び鋳型廻り部材の製造方法並びに鋳型廻り部材
JP4178070B2 (ja) 焼結用予成形体のキャニング方法およびそれによる焼結材料の製造方法
JP7343572B2 (ja) 鋳造部品用鋳型及びその製造方法
CN111074173A (zh) 具有反应型界面过渡区的非浸润型陶瓷颗粒增强钢铁基复合材料及其制备方法
CN111041330A (zh) 具有反应型界面过渡区的非浸润型陶瓷颗粒增强钢铁基复合材料及其制备方法
JPH0671406A (ja) ダイカスト用射出スリーブとアルミニウムまたはアルミニウム合金部材の鋳造方法
JPH09300060A (ja) 鋳造用湯口部材及びその製造方法
WO2023136101A1 (ja) 金属基複合材料の製造方法
JP2642661B2 (ja) 高熱伝導性複合金型の製造方法
JP2859967B2 (ja) ダイカストマシン用スリーブ
JPH11300461A (ja) ダイカストマシン用スリーブ
JP5582813B2 (ja) 溶融金属用セラミックス部材の製造方法
JPH11300459A (ja) ダイカストマシン用スリーブ
CN113000817A (zh) 一种基于碳化硅复合材料的挤压铸造铝合金浸渗模具及其方法
Mandal Near net shape casting through investment, die and centrifugal casting
CN113814377A (zh) 一种高强度导卫板的生产方法
SU1049160A1 (ru) Штамп дл гор чего деформировани
JPH0569900B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20220401