CZ2016516A3 - Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku - Google Patents

Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku Download PDF

Info

Publication number
CZ2016516A3
CZ2016516A3 CZ2016-516A CZ2016516A CZ2016516A3 CZ 2016516 A3 CZ2016516 A3 CZ 2016516A3 CZ 2016516 A CZ2016516 A CZ 2016516A CZ 2016516 A3 CZ2016516 A3 CZ 2016516A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ball
golf
training
stick
club
Prior art date
Application number
CZ2016-516A
Other languages
English (en)
Inventor
Otakar Mareš
Original Assignee
Mareš Golf Academy, s. r. o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mareš Golf Academy, s. r. o. filed Critical Mareš Golf Academy, s. r. o.
Priority to CZ2016-516A priority Critical patent/CZ2016516A3/cs
Publication of CZ2016516A3 publication Critical patent/CZ2016516A3/cs

Links

Landscapes

  • Golf Clubs (AREA)

Abstract

Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku svými vlastnostmi odstraňuje některé špatné návyky, uplatňující se u hráčů při hře golfu. Díky své velikosti hráči znemožňuje podebrat míček při odpalu a upevňuje se tak hráčovo správné postavení golfové hole vůči míčku při odpalu.

Description

Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku
Oblast techniky Výuka golfu
Dosavadní stav techniky Téměř každý, kdo začíná s golfem, se ve svých počátcích dopouští nějaké chyby. U jednotlivých hráčů jsou samozřejmě chyby různé, mají různou intenzitu a příčinu.
Největší limity nebo chyby golfistů, kterých se golfisté dopouštějí a jsou dle mého pozorování způsobené z mylné nebo žádné představy o pohybu golfové hole během švihu, jsou dvojího typu: neschopnost ovládat let míče a nečistý kontakt hlavy hole s míčem. Místo aby žáci dostali informaci, jak mají s holí manipulovat, tak se předělává pohyb těla, nikoli práce s holí či se jakákoli manipulace s holí zakazuje.
Velice omezená schopnost resp. neschopnost ovládat let míče.
Standardní golfová hůl se skládá ze tří hlavních částí: hlavy hole, která je opatřena úderovou plochou - tzv. „tvář“ hole, tyče hole - tzv. „shaft“ a držadla hole - tzv. „grip“.
Standardní golfová hůl má hlavu hole, jejíž úderová plocha je od shaftu odkloněna o úhel, který se označuje jako loft neboli sklon úderové plochy, který činí 3 až 64 °C, dle typu hole, díky kterému se míček v momentě impaktu odráží směrem nahoru, i když je shaťit nakloněn dolů.
Protože má standardní hůl loft, hráč si rovinu úderové plochy nedokáže představit natož uvědomit. Tvar hlavy hole a kulatý tvar držadla zhoršuje představu a schopnost s rovinou úderové plochy při hraní míče dle potřeby manipulovat a nedovoluje vědomě provést technicky správný odpal. U všech případů nesprávného odpaluje na vině buď nesprávná pozice úderové plochy hlavy hole (její tváře) nebo nesprávný směr pohybu hole - dráha švihu, nejčastěji obojí současně. Trenéři golfu mají různé způsoby jak si správnou techniku odpalu osvojit. Žádná však neřeší vnímání roviny úderové plochy za pomoci golfové hole č. 0 a golfového trenažéru.
Rovná rána v golfu vyžaduje, aby v okamžiku udeření míčku byla hlava hole (její líc) zaměřena na cíl a také se přímo k cíli pohybovala (dráha švihu). Ne vždy se to však podaří a míče pak nemají očekávaný směr. Každá letová dráha má svůj název, přičemž mezi ty nej známější patří:
Draw nevysoká, průrazná rána, při níž míč nejprve letí mírně doprava od cíle a pak se otočí zpět ke středu, po dopadu mívá dlouhý doběh Slice rána, která letí nejdříve doleva a pak se prudce stočí doprava
Fade rána, při níž letí míček mírně doleva od cíle a pak se otočí zpět ke středu, dopadá obvykle měkce a má krátký doběh
Hook trajektorie letu míče s velkou pravolevou rotací výrazně vlevo od zamýšleného. Rána, která vyletí doprava nebo rovně na cíl a pak se prudce stočí na doleva
Pull chybná rána, při níž letí míč po přímé dráze doleva
Pull-hook chybná rána, při níž míč vyletí doleva a obloukem se stočí dále doleva
Push vytlačení, vyhození, chybná rána, při níž míč letí po přímé dráze doprava
Push-slice chybná rána, při níž míč vyletí doprava od cíle a stočí se dále doprava
Slice rána, která vyletí doleva nebo rovně na cíl a pak se prudce stočí doprava s pravou rotací a dlouhým doběhem
Tyto letové dráhy jsou kombinací dráhy švihu (zevnitř ven, zvenku dovnitř, rovně), úhlem úderové plochy vůči cíli (zavřená tvář hole, otevřená tvář hole) a postoje (otevřený postoj, zavřený postoj), které začínající golfista není absolutně schopen ovládat, protože se teprve učí vnímat rovinu úderové plochy.
Poměrně velké procento hráčů má nesprávné nebo ne zcela správné držení hole, které opět souvisí s nepochopením roviny úderové plochy, a proto mají potíže nejen se směrem odehraných míčů, ale i s délkou ran. Nedokonalé držení zaviní většinou špatnou pozici úderové plochy hlavy hole při trefení míče nebo podporuje směr dráhy švihu hole špatným směrem a nebo, více či méně, zablokuje volnost zápěstí. Následně nemůže hráč holí švihat a jeho pohyb je silový.
Zaujímá-li žák otevřený postoj, rozumíme tím situaci, kdy spojnice ramen ukazuje vlevo od cíle: dráha švihu není korektní, ale je zvenčí dovnitř. Důsledkem toho je, že hráč většinou hraje slice nebo rovnou ránu vlevo od cíle, což je velmi častá chyba.
Zavřený postoj je opačnou chybou, zde spojnice ramen ukazuje vpravo od cíle a dráha švihu je v daném případě vedena zevnitř ven. Důsledkem toho hraje většinou draw nebo hook, může však přijít i rovná rána vpravo od cíle.
Nečistý kontakt hlavy hole s míčem
Podle pravidel golfu je nejmenší možná velikost běžného golfového míče 42,67 mm, tento míček je dostatečně velký na to, aby bylo možné jej neudeřit čistě a přesto nějakým způsobem poletí.
Nejčastější nepřesnosti: tzv. „tlustá rána“ (slangově krtek) fat shot - hůl udeří do země příliš brzo před míčem, čímž se zbrzdí a až poté zasáhne míček, který tím ztratí na rychlosti a finální rána je kratší a tzv. „topnutá rána“ (slangově topinka) neboli angl. „head-up“ - hlava hole v momentě impaktu trefuje horní polovinu míče, míč tak neletí, ale kutálí se po zemi. Jeden z golfových omylů, který je mezi hráči rozšířen, je snaha dostat se holí tzv. „pod míček“. Jedná se o přirozeně špatně vyhodnocenou představu a motivaci pohybu golfového švihu, kdy má hráč pocit, že míček poletí vzhůru pouze v případě, že ho holí „podebere44 jako je to např. v tenise. Tato představa a motivace je podvědomá, tudíž automatická a všichni hráči s touto snahou začínají a zapracovávají si ji do svého pohybového stereotypu od prvopočátku a dále ji v pohybovém stereotypu jako chybnou upevňují. V současnosti je otázkou, jestli vůbec správnou informaci získají, protože tato představa je utkvělá nejen v laické, ale i profesionální sféře. Důsledkem této představy dochází k tomu, že těžiště těla v momentě impaktu je chybně na pravé noze (u napravo hrajících, a naopak u nalevo hrajících). Na tuto chybuje spousta drillů a cviků, které učí jak přenášet váhu na levou nohu, aby hráč v momentě impaktu měl těžiště na levé noze. Tato skutečnost však nemá nic společného s tím, že by hráč neuměl přenášet váhu, ale s tím, že jeho podvědomá představa je opět „dostat se pod míč44 a z toho přirozeně vyplývá přenos váhy (těžiště) na pravou nohu v momentě impaktu. Názorně tuto situaci demonstruje obr. viz níže. Ukazuje špatné postavení hole v momentě impaktu: šaft hole je nakloněn směrem vzhůru a těžiště hráče je nad pravou nohou. To znemožňuje čistý kontakt s míčem. Hlava hole ztratí rychlost tím, že se zpomalí o zem dřív, než zasáhne míč a počáteční trajektorie je příliš vysoká a míč má málo zpětné rotace, což nejsou parametry pro maximální dolet míče.
Vezmeme-li 100 lidí, kteří golf nikdy nehráli, dáme jim do ruky hůl a postavíme před ně míček, budou s touto snahou odpalovat úplně všichni. Osobně tvrdím, že je to všech začátečníků startovací čára. Někdo bohužel zůstává v této představě celý golfový život. Ke změně spontánně nedojde, dokud žák nezíská správnou představu o daném principu pohybu a manipulaci s golfovou holí, které jsou pro správný golfový švih zásadní a typické.
Aby míček letěl nahoru, je správný přístup hole k míči takový, že hůl, musí být skloněna dolů. Přesněji, shaft (tyč) hole a držadlo hole jsou skloněny dolů. A jelikož úderová plocha má loft, je vůči shaftu nakloněna opačně, tedy nahoru, míček se tudíž odráží nahoru.
Obr. viz výše ukazuje správné postavení hole v momentě impaktu: šaft hole je nakloněn směrem dolů a těžiště má hráč nad levou nohou. To umožňuje čistý kontakt hlavy hole s míčem, nižší počáteční trajektorie s velkou zpětnou rotací míče, což jsou ideální parametry pro maximální dolet míče. Všichni úspěšní hráči jsou v momentě úderu tímto způsobem. US 6723001B2 popisuje konfiguraci držadla pro golfovou hůl typu putter. Golfová hůl typu putter obsahující hlavu hole ležící v rovině s úderovou plochou (tváří hole) a shaftem připojeným k hlavě hole. Golfová hůl je formována s prodloužením gripu (držadla), který má průřez v kolmém směru k rovině úderové plochy a tudíž rovnoběžný s podložkou. První délka průřezu je větší než druhá délka a průřez má obvykle tvar oválu, mající oválnou přední stranu a hranatou zadní stranu. Indicie o poloze je poskytována shora na povrchu držadla dvěma čárami. První směrová linka je rovnoběžná se směrem k cíli a druhá směrová linka je kolmá k první lince a zároveň je rovnoběžná s rovinou úderové plochy. Tyto linky mají golfistovi pomáhat vizuálně kontrolovat správný směr či polohu golfové hole při postavení puttovacího úderu směrem k zamýšlenému cíli. Golfísta však používáním této hole nezískává dovednost úderu ani nevylepšuje techniku, kterou by následně byl schopen aplikovat na standardní schválené golfové hole. US 6780118B1 popisuje zařízení pro trénink golfového švihu vylepšující švih golfisty opakovaným trénováním švihu. Zařízení napodobuje (simuluje) golfovou hůl mající vyšší držadlo a napodobenou část hlavy hole na opačně nakloněném konci. Shaft tréninkového zařízení je z pevného materiálu tvořený konstrukcí z jednoho kusu, který zahrnuje osově souměrnou část prodlouženou z přilehlé části golfové hole k bodu přibližně v jedné třetině celkové délky zařízení vůči podélné ose shaftu.
Podstata vynálezu
Jelikož většina chyb vychází ze špatného chápaní nebo opačného vyhodnocení práce s golfovou holí, zjistil jsem, že je účinné zviditelnit rovinu úderové plochy pro učícího se golfistu, který když má možnost rovinu úderové plochy skutečně vnímat, nabývá zkušenosti z provedených úderů, jelikož díky ozřejmění roviny úderové plochy hráč ví, jak úder skutečně provést a jaký typ a tvar rány tím způsobí.
Toto zprůhlednění technik golfu nabízí navržený set pro trénink golfu. Set obsahuje speciální tréninkovou golfovou hůl č. 0, úderový trenažér pro osvojení postavení úderové plochy v momentě impaktu a tréninkové golfové míčky. S výhodou může dále obsahovat značkovač jamkoviště a impakt štítky pro označení prostoru impaktu. Dohromady tyto komponenty zajišťují účinný systém pro nacvičení správných návyků při golfovém úderu.
Pokud hráči vysvětlím základní principy, které natrénuje společně s tréninkovou holí č. 0, tréninkovými golfovými míči a trenažérem golfu, bude následně tuto dovednost aplikovat s holemi a míči určenými ke hře již s jasnou představou a vžitým správným pohybovým stereotypem, což celý proces výuky golfu posune vpřed a značně ho zefektivní a zrychlí. Tento poznatek ve spojení se setem pro trénink golfu vnáší nový způsob a pohled na trénink a rozvoj dovedností hráčů golfu.
Trénuje-li žák odpal, musí tréninková golfová hůl č. 0 být v momentě impaktu postavena tak, aby se míček od hole č. 0 odrážel dolů, nikoli nahoru. Jelikož je rovina úderové plochy zřejmá a viditelná, žák situaci vyhodnotí správně a hůl tedy nakloní dolů. Tuto naučenou dovednost po té použije u standardní hole s loftem: hůl je jako při tréninku nakloněna dolů, úderová plocha nahoru, a tudíž míček letí nahoru.
Tréninkové míčky odstraňují špatný návyk podebírat golfový míček holí při odpalu, aby se zvednul. Náhodou bylo při dětském golfovém kempu zjištěno, že děti učící se golf začínající u mnohem menších kuliček situaci vyhodnotí správně a kuličku holí nijak nepodebírají, ale pouze rovně posouvají, tedy dle pokynu, aby holí (cvmkali) čipovali kuličky. Tréninkové kuličky byly zařazeny do tréninkových pomůcek začínajících golfistů, kteří se s nimi mnohem rychleji učili správné technice kontaktu hole s míčkem.
Menší velikost tréninkových míčků zmenšuje prostor pro podebrání míče a žák tak velice snadno pochopí, a nemá ani jinou možnost, že s holí musí pohybovat tak, aby přední hrana hole byla schovaná a tréninkový míček se tak od hlavy hole odrážel nahoru. Díky čemuž si správnost pohybu díky těmto míčům lépe osvojí a návyk opět přechází do podvědomí, jelikož vzniká na základě ověřené zkušenosti.
Tréninkové míčky mají rozměry 15 až 19,9 mm a hmotnost 6,4 až 9,7 g, s výhodou mají rozměry 17 až 18 mm. Jsou vyrobeny z kompaktního materiálu. S výhodou jsou vyrobeny ze skla, plastu, kompozitních materiálů.
Celý golfový švih je vedený do momentu úderu. Správnost, přesnost a opakovatelnost tohoto momentu je jedním z nej důležitějších faktorů při hře. U těchto značně zmenšených míčků máme možnost tento moment natrénovat s mnohem větší přesností, zároveň to napomáhá k lepšímu pochopení základních principů úderu a urychluje proces učení, současně dochází i ke snížení svalové tenze při pohybu a menší svalové únavě. Tuto dovednost poté žák aplikuje s velkým efektem na míčku standardní velikosti. Z větší přesnosti trefení míče vyplývá lepší odhad a kontrola vzdálenosti. K tréninku využíváme golfovou hůl č. 0 nebo standardní golfovou chippovací hůl.
Velikost (průměr) a materiál míčku se liší podle typu úderu a vzdálenosti letu míčku, pro které by míče byly určené. Princip volby velikosti (průměru) míčku: „Čím menší rozsah pohybu trénuji, tím menší průměr míčku jsem schopen hrát a použít.“
Tréninkové kuličky se používají k nacvičení nejmenšího rozsahu pohybu během úderu a vzdálenosti letu míčku 50 až 800 cm.
Tréninková hůl č. 0 se používá pro trénink samotného švihu bez dalších komponent nebo s úderovým trenažérem, s tréninkovými míčky nebo s měkkými míčky např. z molitanu, pryže. Míčky mají různé rozměry. Velmi malé jako jsou tréninkové míčky 17 až 19,5 mm nebo naopak velké 50 až 100 mm. Míčky od 50 mm se používají pro vizualizaci rotace míčku po odpalu, kdy žák sleduje jak jeho otevřený či zavřený postoj, otevřená či zavřená tvář hole, tedy postavení úderové plochy, resp. její úhel vůči dráze švihu, ovlivňuje boční rotace míčku. Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1: Pohled na standardní špatný postoj žáka při odpalu, kdy tzv. podebírá míček Obr.2: Pohled na trénink odpalu s tréninkovým golfovým míčkem, A: v nápřahu, B: v impaktu, C: po odpalu
Obr.3: Pohled na trénink odpalu se standardním golfovým míčkem, A: v nápřahu, B: v impaktu, C: po odpalu
Obr.4: Porovnání velikosti tréninkové golfového míčku 26 - B a standardního golfového míčku 20 - B Příklady provedení vynálezu Příklad 1
Tréninkové golfové míčky 26 byly vyrobeny z bílého skla ve tvaru koule o hmotnosti 7,2 g a průměru 17 mm. Příklad 2
Tréninkové golfové míčky 26 byly vyrobeny z PP ve tvaru koule o hmotnosti 9,7 g a průměru 19,9 mm. Příklad 3
Tréninkové golfové míčky 26 byly vyrobeny z PVC ve tvaru koule o hmotnosti 6,4 g a průměru 15 mm.
Průmyslová využitelnost Sportovní disciplíny, výuka golfu.
Seznam vztahových značek 12. tyč golfové hole 20. standardní golfový míček 22. trajektorie míčku 23. rovina úderové plochy 24. kolmice k tyči 12 hole 26. tréninkový golfový míček

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku vyznačující se tím, že je kulového tvaru o průměru 15 až 19,9 mm a hmotnosti 6,4 až 9,7 g.
  2. 2. Tréninkový golfový míček podle nároku 1 vyznačující se tím, že má průměr 17 až 18 mm.
  3. 3. Tréninkový golfový míček podle nároku 1 vyznačuj ící se tím, že je vyroben ze skla nebo plastu nebo kompozitních materiálů.
CZ2016-516A 2015-08-27 2015-08-27 Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku CZ2016516A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-516A CZ2016516A3 (cs) 2015-08-27 2015-08-27 Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-516A CZ2016516A3 (cs) 2015-08-27 2015-08-27 Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2016516A3 true CZ2016516A3 (cs) 2017-03-08

Family

ID=58449379

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-516A CZ2016516A3 (cs) 2015-08-27 2015-08-27 Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2016516A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ramazonova BADMINTON: HISTORY OF ORIGIN, DEVELOPMENT STAGES, TYPES, GAME RULES
US9132329B2 (en) Baseball throwing aid
US7901304B1 (en) Golf teaching device
Doolittle Teaching net games to skilled students: A teaching for understanding approach
US20090170621A1 (en) Golf grip training aid
CZ2016516A3 (cs) Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku
US20020147062A1 (en) Apparatus and methods for batting practice and playing baseball
CZ30279U1 (cs) Tréninkový golfový míček pro výuku golfu formou podvědomého návyku
AU2016310660B2 (en) A golf teaching set in the form of a subconscious habit
KR101120849B1 (ko) 퍼팅 연습 장치
Frost et al. Field hockey and soccer for women
Mitchell et al. Teaching games for understanding
Solum Science of shooting water polo fundamentals
US20220355175A1 (en) Nailed it
Mcgehee The virtual wall: a key to learning the Basic tennis serve
Breag Teaching Tennis.
US20080234064A1 (en) Apparatus and method for teaching golf
CZ2016517A3 (cs) Značkovač jamkoviště pro výuku golfu formou podvědomého návyku
TWM569241U (zh) Golf club (2)
TSUDA et al. for Teaching Badminton
Hynes-Dusel Paddle Tennis A New Look at an Old Game
Vasil Simplifying tennis instruction
O'Connor et al. Teaching Racquetball: A Total Lifetime Sport
Hammer One Wall Paddleball
Temple Lacrosse lead-up games