CZ2016394A3 - Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů - Google Patents

Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů Download PDF

Info

Publication number
CZ2016394A3
CZ2016394A3 CZ2016-394A CZ2016394A CZ2016394A3 CZ 2016394 A3 CZ2016394 A3 CZ 2016394A3 CZ 2016394 A CZ2016394 A CZ 2016394A CZ 2016394 A3 CZ2016394 A3 CZ 2016394A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
biologically active
active substance
concentrate
weight
antimicrobial
Prior art date
Application number
CZ2016-394A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307244B6 (cs
Inventor
Vladimír Sedlařík
Martina Hrabalíková
Petr Stloukal
Petr Sáha
Michael Tupý
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fatra, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fatra, A.S. filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2016-394A priority Critical patent/CZ307244B6/cs
Publication of CZ2016394A3 publication Critical patent/CZ2016394A3/cs
Publication of CZ307244B6 publication Critical patent/CZ307244B6/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká kompozice koncentrátu, který je určen pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů. Koncentrát je vytvořen na bázi organické biologicky aktivní látky z obnovitelných zdrojů a jeho aplikace se předpokládá ve výrobcích z plastů, jako jsou polyolefíny, vinylové polymery a kopolymery těchto polymerů.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že polymemí povrchy nejsou resistentní vůči mikrobiální kolonizaci. Tento jev může mít negativní důsledky na zdraví obyvatelstva, ale i ekonomické dopady spojené se vznikem infekcí spojených s používáním výrobků z plastů.
Jako primární negativum se často zmiňuje vznik a šíření tzv. nozokomiálních infekcí, jejichž výskyt je spojován s používáním zdravotnických prostředků, které jsou v dnešní době vyráběny z plastů nebo obsahují plastové komponenty. Nicméně obava z nechtěného přenosu patogenních mikroorganizmů je opodstatněná i v nezdravotnických aplikacích, jako například v prostředcích hromadné dopravy a dalších místech, kde se vyskytuje větší hustota osob.
Sekundárním negativním jevem spojeným s bakteriálním osídlováním plastových povrchů jsou zvýšené ekonomické náklady spojené s kažením materiálu, které je v daném plastovém obalu zabaleno. Vlastní mikrobiální napadení pak může pocházet z balené suroviny samotné (např. v případě potravin) nebo z externích zdrojů (např. tkaniny při nevhodném skladování).
Z výše uvedených důvodů jsou antimikrobní modifikace plastů předmětem zájmu jak vědeckých pracovníků, tak i průmyslových výrobců. Principiálně existují dva způsoby antimikrobní modifikace plastů. První je spojen s povrchovou úpravou plastového povrchu prostřednictvím depozice tenkých vrstev ve formě tenkého krycího filmu nebo povrchové chemické modifikace.
Druhý způsob spočívá modifikaci plastového výrobku v celém objemu, což představuje technologicky i ekonomicky nenáročnou metodu. Na druhou stranu je třeba zmínit fakt, že účinnost antimikrobní modifikace pro vedené v objemu je poměrně nízká vzhledem k omezeným možnostem transportu aktivní látky na povrch výrobku. Pro zvýšení účinnosti se ···· · · · · · · • · · · · · • · · · · · · · • · · · · · · • · * · · · · · využívají aditiva ve formě koncentrátů (masterbatchů) obsahující antimikrobní sloučeninu a další přísady zlepšující transportní procesy v matrici polymeru.
Většina z komerčně dostupných koncentrátů je na bázi kovů, jejich solí a případně organokovových sloučenin, kvartemích amoniových solí. Mezi nimi je nejvíce rozšířeno stříbro, zinek, případně měď či železo. Tyto sloučeniny jsou však poměrně nákladné a jejich použití mnohdy není legislativně vyřešeno, obzvláště pro výrobky, které přichází do přímého kontaktu s potravinami.
Důležitým faktorem je koncentrační rozmezí antimikrobiální funkce aditiva při současném zajištění bezpečnosti modifikovaného výrobku z hlediska migrace antimikrobiálně účinné látky do okolí. Většina z komerčních koncentrátů požaduje minimální dávkování nad 1 % hmotn., kdy již však lze očekávat rozpory s výše uvedenými podmínkami stanovenými pro bezpečnost jejich použití.
V současnosti je také kladen důraz na zohledňování ekologických přístupů v chemických výrobách. Jedním z důležitých faktorů je využívání obnovitelných materiálových zdrojů.
V případě baktericidně aktivních látek hraje důležitou roli jejich bezpečnost vůči vyšším organismům. Většina z dosud užívaných a komerčně dostupných antimikrobiálně aktivních látek určených pro modifikaci polymerů, však negativně ovlivňuje i zdraví místních obyvatel.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody a nedostatky dosud známých antimikrobních úprav plastů do značné míry odstraňuje koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky, určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů, podle vynálezu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že koncentrát je tvořen 98 — 50 % hmotn. nosiče na bázi termoplastického polymeru ze skupiny obsahující polyolefiny, vinylové polymery a jejich kopolymery, a 2 - 50 % hmotn. biologicky aktivní látky, kterou je kyselina 2,3dihydroxybutandiová, přičemž koncentrát je určen pro dávkování do polymemí směsi na výslednou koncentraci biologicky aktivní látky v modifikovaném plastu 0,5 až 1 % hmotn.
Koncentrát pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů podle vynálezu dále s výhodou obsahuje 1 až 25 hmotn. d. dispergátoru na bázi nízkomolekulámích polyetylénových vosků nebo na bázi stearanu zinečnatého nebo stearanu hořečnatého, kde přídavek dispergátoru je vztažen na 100 hmotn. d. směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky. Plasty ošetřené * · · · · · · · · • · · · ···· ···· ·· · · · * · · · · · · ···· · · · · · · · ·« ·* ·♦ ··· ♦· koncentrátem podle vynálezu jsou resistentní vůči mikrobiálnímu osídlování jejich povrchů Gram positivními i Gram negativními bakteriálními kmeny, a to již při koncentraci aktivní látky pod 1 % hmotn.
Kyselina 2,3-dihydroxybutandiová je dikarboxylová kyselina, která je výhodná z technologického hlediska, neboť v kombinaci s látkami tvořícími koncentrát (polymemím nosičem a případně dispergátorem) vykazuje dostatečnou tepelnou stabilitu při teplotách odpovídajících termoplastickému zpracování běžně používaných polymerů shodných či kompatibilních s materiálem polymemího nosiče, tedy polyolefinů či vinylových polymerů.
Významnou předností koncentrátu podle vynálezu je také skutečnost, že u konečných aplikací nedochází k významné migraci uvedené bioaktivní látky z upraveného plastu do okolí. Nehrozí tedy kontaminace okolí bioaktivní látkou a získaná antimikrobní ochrana produktu je stabilní.
Kyselina 2,3-dihydroxybutandiová (KDHB) je považována za relativně bezpečnou látku používanou v potravinářství jako konzervant nesoucí označení E345. Pro její využití svědčí rovněž fakt, že je dostupná z obnovitelných zdrojů.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Pomocí dvoj šnekového vytlačovacího stroje byl termoplasticky při teplotě 190 °C připraven koncentrát skládající se z 62,5 % hmotn. polyolefinického polymemího nosiče polypropylenu (CAS 9003-07-0) a 37,5 % hmotn. biologicky aktivní látky - kyseliny 2,3dihydroxybutandiové (KDHB) (CAS 526-83-0) za přídavku dispergátoru na bázi polyetylénového vosku v množství 25 hmotn. d., vztaženo na 100 hmotn. d. směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky. Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci polypropylénu v takovém množství, že konečná koncentrace KDHB v polymeru byla 1,0 % hmotn. Povrch výsledného systému byl testován dle ISO 22196 „Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces“ a vykazoval antimikrobní aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které představuje redukci bakteriálního osídlení o 5 řádů, tedy snížení bakteriálního výskytu o 99,999 % oproti nemodifikovanému polypropylenu se stejnou zpracovatelskou historií. Vzorky byly dále podrobeny testu migrace v různých simulantech dle normy ČSN EN 1186. Koncentrace biologicky aktivní látky ve všech zkoušených extraktech byla pod 0,5 mg/dm .
»»»««· ·· ·· · * · • · · · · · · · ♦ ·· · · · · · · · · · · ···· · · · · · · · ·· ·· ·· ·· ··· »*
Příklad 2
Pomocí dvoj šnekového vytlačovacího stroje byl termoplasticky při teplotě 160 °C připraven koncentrát skládající se z 50 % hmotn. polyolefmického polymerního nosiče - kopolymeru ethylenvinylacetátu (EVA) (CAS 24937-78-8) a 50 % hmotn. KDHB (CAS 526-83-0). Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci EVA v takovém množství, že výsledná koncentrace KDHB v polymeru byla 1 % hmotn. Povrch získaného systému byl testován dle ISO 22196 „Measurement of antibacterial activity on plastics and other nonporous surfaces“ a vykazoval antimikrobní aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které představuje redukci bakteriálního osídlení o 5 řádů, tedy snížení bakteriálního výskytu o 99,999 % oproti nemodifikovanému EVA se stejnou zpracovatelskou historií. Vzorky byly dále podrobeny testu migrace v různých simulantech dle normy ČSN EN 1186. Koncentrace biologicky aktivní látky ve všech zkoušených extraktech byla pod 1,0 mg/dm2.
Příklad 3
Za stejných podmínek, jako je uvedeno v příkladu 1, byla připravena směs skládající se z 98 % hmotn. polyolefmického polymerního nosiče - kopolymeru ethylen vinyl acetátu (EVA) (CAS 24937-78-8) a 2 % hmotn. KDHB (CAS 526-83-0), za přídavku dispergátoru na bázi nízkomolekulámího polyetylénového vosku v množství 1 hmotn. d., vztaženo na 100 hmotn. d. uvedené směsi polymerního nosiče a biologicky aktivní látky. Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci EVA v takovém množství, že dosažená koncentrace KDHB v polymeru byla 0,9 % hmotn. Výsledné antimikrobní vlastnosti a závěry testů migrace prováděné metodami uvedenými v příkladu 2 byly stejné, jako je uvedeno pro příklad 2.
Příklad 4
Za stejných podmínek, jako je uvedeno v příkladu 3, byl připraven koncentrát s tím rozdílem, že obsahoval dispergátor na bázi stearanu zinečnatého (CAS 557-05-1) v množství 1 hmotn. d. na 100 hmotn. d. směsi polymerního nosiče a biologicky aktivní látky při nezměněné koncentraci obou složek této směsi. Výsledné vlastnosti byly porovnatelné s výsledky uvedenými pro příklad 3.
Příklad 5
Za stejných podmínek, jako je uvedeno v příkladu 1, byl připraven koncentrát s tím rozdílem, že obsahoval dispergátor na bázi stearanu zinečnatého (CAS 557-05-1) v množství 25 hmotn.
d. na 100 hmotn. d. směsi polymerního nosiče a biologicky aktivní látky) při nezměněné koncentraci obou složek této směsi. Výsledné vlastnosti byly porovnatelné s výsledky uvedenými pro příklad 3.
Příklad 6
Pomocí míchacího dvouválce termoplasticky při teplotě 160 °C připraven koncentrát skládající se z 62,5 % hmotn. polymerního nosiče na bázi vinylového polymeru - měkčeného pólyvinylchloridu (PVC) (CAS 9002-86-2) a 37,5 % hmotn. KDHB a dále pak dispergátoru na bázi stearanu hořečnatého (CAS 557-04-0) v množství 25 hmotn. d., vztaženo na 100 hmotn. d. směsi polymerní matrice a biologicky aktivní látky. Tento koncentrát byl použit pro termoplastickou modifikaci PVC v takovém množství, že výsledná koncentrace KDHB v polymeru byla 0,5 % hmotn.. Povrch výsledného systému byl testován dle ISO 22196 „Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces“ a vykazoval antimikrobní aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které představuje redukci bakteriálního osídlení o 5 řádů, což představuje redukci bakteriálního výskytu o 99,999 % oproti nemodifikovanému PVC se stejnou zpracovatelskou historií. Vzorky byly dále podrobeny testu migrace v různých simulantech dle normy ČSN EN 1186. Koncentrace biologicky aktivní látky ve všech zkoušených extraktech byla pod 1,0 mg/dm .
Průmyslová využitelnost
Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky podle vynálezu je využitelný pro antimikrobní stabilizaci širokého spektra výrobků z termoplastů - polyolefinů, vinylových polymerů a kopolymerů, s ohledem na preferenci ekologicky příznivých aplikací. Využití najde v prvé řadě u výrobků přicházejících do přímého dlouhodobého kontaktu s lidským tělem nebo potravinami.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky, určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů, vyznačující se tím, že je tvořen 98 - 50 % hmotn. nosiče na bázi termoplastického polymeru ze skupiny obsahující polyolefiny, vinylové polymery a jejich kopolymery, a 2 - 50 % hmotn. biologicky aktivní látky, kterou je kyselina 2,3dihydroxybutandiová, přičemž koncentrát je určen pro dávkování do polymemí směsi na výslednou koncentraci biologicky aktivní látky v modifikovaném plastu 0,5 až 1 % hmotn.
  2. 2. Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky podle nároku 1,vyznačuj ící se t í m, že obsahuje přídavek 1 až 25 hmotn. d. dispergátoru na bázi látky vybrané ze skupiny obsahující nízkomolekulární polyetylénové vosky, stearan zinečnatý a stearan hořečnatý, kde přídavek dispergátoru je vztažen na 100 hmotn. d. směsi polymemího nosiče a biologicky aktivní látky.
CZ2016-394A 2016-06-30 2016-06-30 Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů CZ307244B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-394A CZ307244B6 (cs) 2016-06-30 2016-06-30 Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-394A CZ307244B6 (cs) 2016-06-30 2016-06-30 Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016394A3 true CZ2016394A3 (cs) 2018-01-10
CZ307244B6 CZ307244B6 (cs) 2018-04-25

Family

ID=60937201

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-394A CZ307244B6 (cs) 2016-06-30 2016-06-30 Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307244B6 (cs)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU6856894A (en) * 1993-05-25 1994-12-20 Daelim Industrial Co., Ltd. Process for the preparation of inorganic foaming agent masterbatch
IL110514A0 (en) * 1993-10-04 1994-10-21 Eastman Chem Co Concentrates for improving polyester compositions and a method for preparing such compositions
US5854304A (en) * 1994-12-14 1998-12-29 Epi Environmental Products Inc. Degradable/compostable concentrates, process for making degradable/compostable packaging materials and the products thereof
JP3626581B2 (ja) * 1997-08-06 2005-03-09 株式会社クラレ ポリビニルアルコール組成物

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307244B6 (cs) 2018-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Vermeiren et al. Effectiveness of some recent antimicrobial packaging concepts
FI101389B (fi) Menetelmä antibakteeristen muotoiltujen tuotteiden valmistamiseksi pol yolefiinihartsista
Martínez-Abad et al. Antimicrobial beeswax coated polylactide films with silver control release capacity
Gregorova et al. Lignin-containing polyethylene films with antibacterial activity
US10696827B2 (en) Polyolefin composition comprising an antimicrobial additive
US6979455B2 (en) Antimicrobial concentrates
PT1890731E (pt) Processo para produzir um revestimento microbiano sobre uma superfície técnica
Blanco Massani et al. Characterization of a multilayer film activated with Lactobacillus curvatus CRL705 bacteriocins
Tunma Starch based nanocomposites in active packaging for extended shelf life of fresh fruits
JP2020128553A (ja) 抗菌性および抗ウイルス性複合ポリマー表面
AU2017214762A2 (en) Longlife packaging
US6852776B2 (en) Antimicrobial concentrates containing non-yellowing agents
JP2019501273A (ja) 抗菌性ポリマー組成物
CZ2016394A3 (cs) Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů
CZ30275U1 (cs) Koncentrát na bázi organické biologicky aktivní látky určený pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů
CZ30274U1 (cs) Koncentrát pro antimikrobnístabilizaci plastových povrchů vytvořený na bázi anorganické biologicky aktivní látky
CZ2016393A3 (cs) Koncentrát pro antimikrobní stabilizaci plastových povrchů vytvořený na bázi anorganické biologicky aktivní látky
EP0769907A1 (en) Bactericidal compositions and articles containing them
WO2020120837A1 (en) Antimicrobial polymer composition
CN112321899B (zh) 一种抗菌树脂及其制备方法和应用
EP3393242B1 (en) Antimicrobial additive
JP2007224064A (ja) 抗菌性樹脂成形体の製造方法
Wattanawong et al. Fabrication of Poly (Butylene Succinate) Composite Films with Silver Doped ZSM-5: Effect of Silver ZSM-5 on Antibacterial Activity and Biodegradable Behavior
CZ33194U1 (cs) Polymerní koncentrát na bázi extraktu z Carum carvi pro specifickou modifikaci polymerních matric
CZ31894U1 (cs) Termoplastická předsměs k aromatizaci a antibakteriální modifikaci polymemích recyklátů