CZ201624A3 - Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain - Google Patents

Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain Download PDF

Info

Publication number
CZ201624A3
CZ201624A3 CZ2016-24A CZ201624A CZ201624A3 CZ 201624 A3 CZ201624 A3 CZ 201624A3 CZ 201624 A CZ201624 A CZ 201624A CZ 201624 A3 CZ201624 A3 CZ 201624A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
antenna
reflector
low profile
symmetry
axis
Prior art date
Application number
CZ2016-24A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306419B6 (cs
Inventor
Tomáš Mikulášek
Jaroslav Láčík
Petr Procházka
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2016-24A priority Critical patent/CZ201624A3/cs
Publication of CZ306419B6 publication Critical patent/CZ306419B6/cs
Publication of CZ201624A3 publication Critical patent/CZ201624A3/cs

Links

Landscapes

  • Aerials With Secondary Devices (AREA)

Abstract

Nízkoprofilová reflektorová anténa obsahující hlavní parabolický reflektor a pomocný hyperbolický reflektor je provedena jako plochá nízkoprofilová anténa obsahující plochý dielektrický substrát (2) opatřený na obou svých plochách pokovenou vrstvou (3) a prokovy (4) procházejícími skrz substrát (2) a pokovené vrstvy (3) ve směru kolmém k rovině substrátu (2). Uspořádání prokovů (4) je souměrné podle osy souměrnosti (x). Prokovy (4) jsou uspořádány do tvaru dvou soustředných oblouků, kde vnější oblouk definuje hlavní parabolický reflektor (5) a vnitřní oblouk definuje pomocný hyperbolický reflektor (6). Ohniska obou reflektorů (5, 6) leží na ose souměrnosti (x). Hlavní parabolický reflektor (5) ve své řadě prokovů (4) v ose souměrnosti (x) obsahuje proluku (7) určenou pro uložení ozařovací antény (8). Anténa je provedena pro aplikace v milimetrovém pásmu.

Description

Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain Oblast techniky
Vynález se týká nízkoprofilová reflektorové antény typu Cassegrain.
Dosavadní stav techniky
Parabolické reflektorové antény jsou široce využívány ve směrových komunikačních spojích pracujících v pásmu centimetrových vln. Poslední dobou jejich využití roste i v mikrovlnných komunikačních systémech. Parabolická reflektorová anténa se skládá z rotačního paraboloidu, nebo jeho části, plnící úlohu reflektoru, a zdroje záření umístěného ideálně v ohnisku reflektoru. V případech, kdy je výhodnější zdroj záření umístit za reflektor antény, se využívá např. konfigurace se dvěma reflektory typu „Cassegrain".
Konvenční reflektorová anténa typu „Cassegrain" se skládá z ozařovací antény, tj. zdroje záření, hlavního a pomocného reflektoru. Hlavní reflektor tvoří rotační paraboloid, zatímco pomocný reflektor má tvar rotačního hyperboloidu. Geometrické uspořádání antény je následující. Zdroj záření je umístěný v ohnisku pomocného reflektoru, který ozařuje. Ohnisko hlavního reflektoru se shoduje s bližším ohniskem pomocného reflektoru. Obě zmíněná ohniska a střed zdroje záření jsou obvykle umístěna na ose souměrnosti hlavního reflektoru. Pomocný reflektor pak částečně zakrývá hlavní reflektor. Rovněž lze reflektory uspořádat do tzv. ofsetového uspořádání, kde k překrytí reflektorů nedochází. Nevýhodou těchto typů antén je velikost konstrukce a vysoká pořizovací cena.
Spis WO 2014/090290 představuje kvazi-rovinnou anténní řadu založenou na několika vrstvém deskovém vedení zangl. „parailel plate transmission line". Tato anténa je rovněž známa pod označením „Sheet Waveguide Element antenna", tj. „SWE“ anténa. SWE anténa představená v uvedeném spise využívá ofsetový parabolický odražeč ve funkci výkonového děliče, který může být vytvořen technologií vlnovodu integrovaného do substrátu, tzv. „SIW", z anglického „Substráte Integrated Waveguide", která umožňuje nahradit konvenční vlnovodové komponenty strukturami vytvořenými uvnitř pokoveného dielektrického substrátu. Obecně je struktura vlnovodu „SIW" tvořena vrchním a spodním pokovením dielektrického substrátu a dvěma rovnoběžnými řadami pokovených otvorů. SWE anténa představená v uvedeném spise se skládá z mnoha metalických vrstev, jejichž velice přesné sesazení je předpokladem pro správnou funkci antény. Požadavek na vysokou přesnost výroby komplikuje a prodražuje výrobu antény. Vzhledem k vrstvené struktuře má anténa nezanedbatelnou tloušťku. V některých aplikacích může být nevýhodná i celková hmotnost antény spojená s použitím klasické vlnovodové techniky.
Cílem vynálezu je představit nízkoprofilovou reflektorovou anténu, která výše uvedené nevýhody stavu techniky odstraní.
Podstata vynálezu Výše zmíněné nedostatky odstraňuje do značné míry nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain obsahující hlavní parabolický reflektor a pomocný hyperbolický reflektor, jehož podstata spočívá v tom, že je provedena jako plochá nízkoprofilová anténa obsahující plochý dielektrický substrát opatřený na obou svých plochách pokovenou vrstvou a prokovy procházejícími skrz substrát a pokovené vrstvy ve směru kolmém křovině substrátu, kde vzájemné uspořádání prokovů je souměrné podle osy souměrnosti, přičemž prokovy jsou uspořádány do tvaru dvou křivek s jednotným ohniskem, kde vnější křivka definuje hlavní parabolický reflektor a vnitřní křivka definuje pomocný hyperbolický reflektor, přičemž ohniska obou reflektorů leží na ose souměrnosti, a kde hlavní parabolický reflektor ve své řadě prokovů vose souměrnosti obsahuje proluku určenou pro uložení ozařovací antény.
Ve výhodném provedení je ozařovací anténa tvořena prokovy. V jiném výhodném provedení prokovy ozařovací antény tvoří dvě křivky souměrné podle osy souměrnosti, kde část křivky je paralelní s osou souměrnosti a tvoří vstup ozařovací antény, a část křivky se od osy souměrnosti odklání pod požadovaným úhlem a tvoří otevřené trychtýřovité ústí ozařovací antény. 'loj (Á'i k ki ij' Přehled obrázků-na výkreseeh-
Vynález bude dále přiblížen pomocí obrázků, kde obr. 1 představuje schematické půdorysné zobrazení nízkoprofilové reflektorové antény podle vynálezu, obr. 2 představuje řez nízkoprofilovou reflektorovou anténou podle vynálezu, podél osy soustřednosti x zobrazené na obr. 1, a obr. 3 představuje schematicky naznačené šíření elektromagnetických vln uvnitř dielektrického substrátu reflektorové antény podle vynálezu. Příklad provedení-vynálezu
Obr. 1 představuje půdorysný náhled na nízkoprofilovou reflektorovou anténu! podle vynálezu, což je plochou variantou reflektorových antén typu „Cassegrain", provedenou s použitím technologie vlnovodu integrovaného do substrátu, tzv. „SIW“. Nízkoprofilová reflektorová anténa 1 podle vynálezu obsahuje plochý dielektrický substrát 2 opatřený na obou svých plochách pokovenou vrstvou 3, a pokovenými otvory, tzv. prokovy 4, procházejícími skrz substrát 2 a skrz pokovené vrstvy 3 kolmo k rovině substrátu 2, jak je představeno na příčném řezu zobrazeném na obr. 2, vedeném podél osy soustřednosti x nízkoprofilové reflektorové antény i podle vynálezu zobrazené na obr. 1.
Jako dielektrický substrát 2 je vhodné použít materiál s nízkou relativní permitivitou εΓ, například er = 2,2, a malou tloušťkou, například 0,3 λο, kde λο je vlnová délka pracovní frekvence.
Pokovená vrstva 3 je výhodně tloušťky 17,5 pm nebo 35 pm.
Prokovy 4 jsou uspořádány do tvaru dvou soustředných oblouků souměrných podle osy souměrnosti x, kde vnější oblouk definuje hlavní parabolický reflektor 5 a vnitřní oblouk definuje pomocný hyperbolický reflektor 6. Ohnisko obou reflektorů 5 a 6 je tedy totožné a leží na ose souměrnosti x.
Průměr prokovů 4 je výhodně 0,1 λο a vzájemná osová vzdálenost sousedících prokovů 4 je výhodně 0,15 λο.
Rozměry reflektorů 5 a 6 by měly být několikanásobně větší než je vlnová délka pracovní frekvence uvnitř dielektrického substrátu 2, např. rozměr reflektoru 5 by měl být 25 vlnových délek pracovní frekvence uvnitř substrátu a reflektoru 6 by měl být např. 6 vlnových délek pracovní frekvence uvnitř dielektrického substrátu 2.
Ve výhodném provedení obsahuje hlavní parabolický reflektor 5 ve své řadě prokovů 4 v ose souměrnosti x proluku 7, určenou k umístění ozařovací antény 8.
Ozařovací anténa 8 je ve výhodném provedení formována prokovy 4, jejíž podélná osa leží na ose souměrnosti x, a protíná ohnisko hlavního parabolického reflektoru 5 a pomocného hyperbolického reflektoru 6. V představeném provedení je ozařovací anténa 8 provedena ve formě dvou křivek souměrných podle osy souměrnosti x, kde část křivky je paralelní s osou souměrnosti x a tvoří vstup 9 ozařovací antény 8, a část křivky se od osy souměrnosti x odklání pod požadovaným úhlem a tvoří tak otevřené trychtýřovité ústí 10 ozařovací antény 8. Tvar a rozměry ozařovací antény 8 a jejich částí závisí na rozměrech, vlastnostech a použití nízkoprofilové reflektorové antény 1 podle vynálezu. Vstup 9 ozařovací antény 8 je situován na hraně dielektrického substrátu 2.
Tvar a rozměry jednotlivých prvků nízkoprofilové reflektorové antény i podle vynálezu, jakož i jejich vzájemná konfigurace závisí na rozměrech, vlastnostech dielektrického substrátu 2 a jejím použití.
Princip fungování nízkoprofilové reflektorové antény 1 podle vynálezu je vysvětlen s odkazem na obr. 3:
Elektromagnetické vlny H vystupující z otevřeného ústí 10 ozařovací antény 8 se šíří dielektrickým substrátem 2 k pomocnému hyperbolickému reflektoru 6, od kterého se odrážejí směrem k hlavnímu parabolickému reflektoru 5, od kterého se odrážení ven z dielektrického substrátu 2, ven z reflektorové antény i, do volného prostoru. Elektromagnetické vlny 11 se šíří v rovině dielektrického substrátu 2 mezi pokovenými vrstvami 3.
Odrazy od obou reflektorů 5 a 6 zajistí, že při výstupu z dielektrického substrátu 2 budou elektromagnetické vlny 11 vzájemně přibližně rovnoběžné, jelikož jsou jejich délky téměř vždy stejné. Předložené řešení má oproti stávajícímu stavu techniky menší rozměry a také nižší výrobní náklady. Cena antény je ve výsledku určena především jakostí použitého dielektrického materiálu a technologií výroby. Planární forma antény na bází technologie SIW umožňuje snadnější integraci s jinými komponenty daného komunikačního systému, které mohou být umístěny na stejné dielektrické desce.
Oblast použití nízkoprofilové reflektorové antény podle vynálezu lze nalézt např. v komunikačních zařízení využívajících směrové antény, např. v bezdrátových spojích typu bod-bod pracujících v milimetrovém pásmu kmitočtů či v jiných oblastech sdělovací techniky, kde jsou směrové antény využívány.

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain obsahující hlavní parabolický reflektor a pomocný hyperbolický reflektor^ vyznačující se tím, že je provedena jako plochá nízkoprofilová anténa obsahující plochý dielektrický substrát (2) opatřený na obou svých plochách pokovenou vrstvou (3) a prakový (4) procházejícími skrz substrát (2) a pokovené vrstvy (3) ve směru kolmém k rovině substrátu (2), kde vzájemné uspořádání prokovů (4) je souměrné podle osy souměrnosti (x), přičemž prakový (4) jsou uspořádány do tvaru dvou křivek s jednotným ohniskem, kde vnější křivka definuje hlavní parabolický reflektor (5) a vnitřní křivka definuje pomocný hyperbolický reflektor (6), přičemž ohniska obou reflektorů (5, 6) leží na ose souměrnosti (x), a kde hlavní parabolický reflektor (5) ve své řadě prokovů (4) v ose souměrnosti (x) obsahuje proluku (7) určenou pro uložení ozařovací antény (8).
2. Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain podle nároku 1, vyznačující se tím, že ozařovací anténa (8) je tvořena prckovy (4).
3. Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain podle nároku 2, vyznačující se tím, že prakový (4) ozařovací antény (8) tvoří dvě křivky souměrné podle osy souměrnosti (x), kde část křivky je paralelní s osou souměrnosti (x) a tvoří vstup (9) ozařovací antény (8), a část křivky se od osy souměrnosti (x) odklání pod požadovaným úhlem a tvoří otevřené trychtýřovité ústí (10) ozařovací antény (8)·
CZ2016-24A 2016-01-21 2016-01-21 Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain CZ201624A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-24A CZ201624A3 (cs) 2016-01-21 2016-01-21 Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-24A CZ201624A3 (cs) 2016-01-21 2016-01-21 Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306419B6 CZ306419B6 (cs) 2017-01-11
CZ201624A3 true CZ201624A3 (cs) 2017-01-11

Family

ID=57793868

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-24A CZ201624A3 (cs) 2016-01-21 2016-01-21 Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ201624A3 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7808439B2 (en) * 2007-09-07 2010-10-05 University Of Tennessee Reserch Foundation Substrate integrated waveguide antenna array
US8542151B2 (en) * 2010-10-21 2013-09-24 Mediatek Inc. Antenna module and antenna unit thereof
US9270005B2 (en) * 2011-02-21 2016-02-23 Siklu Communication ltd. Laminate structures having a hole surrounding a probe for propagating millimeter waves
FR2986377B1 (fr) * 2012-01-27 2014-03-28 Thales Sa Formateur multi-faisceaux a deux dimensions, antenne comportant un tel formateur multi-faisceaux et systeme de telecommunication par satellite comportant une telle antenne
WO2014090290A1 (en) * 2012-12-12 2014-06-19 Gapwaves Ab Quasi-planar array antenna

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306419B6 (cs) 2017-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11489259B2 (en) Dual-band parabolic reflector microwave antenna systems
JP6706722B2 (ja) ホーン・アンテナ
US20150116154A1 (en) Lens antenna with electronic beam steering capabilities
US9887458B2 (en) Compact butler matrix, planar two-dimensional beam-former and planar antenna comprising such a butler matrix
WO2016121375A1 (ja) 周波数選択表面、無線通信装置およびレーダ装置
ITRM20080674A1 (it) Antenna a lente discreta attiva aperiodica per coperture satellitari multifascio
ES2687321T3 (es) Técnicas de ahusamiento de plano E aumentado en matrices de antenas con stubs transversales continuos de inclinación variable
KR102669018B1 (ko) 안테나 유닛, 안테나 유닛 구비 창 유리 및 정합체
WO2014090290A1 (en) Quasi-planar array antenna
ITTO20110074A1 (it) Sistema d'antenna per satelliti in orbita bassa
Cao et al. Multi‐beam SIW leaky‐wave antenna with 2‐D beam scanning capability for millimeter‐wave radar applications
KR20160060421A (ko) 재방사 중계기
CN102882009A (zh) 一种双极化宽带弱耦合馈源阵列
CN111052507A (zh) 一种天线及无线设备
RU2435263C1 (ru) Двухдиапазонная антенна
CZ201624A3 (cs) Nízkoprofilová reflektorová anténa typu Cassegrain
Kim et al. A high-gain wideband antenna with frequency selective side reflectors operating in an anti-resonant mode
KR101556019B1 (ko) 밀리미터파 대역용 인쇄회로기판 일체형 영차 공진 안테나
CN111129787A (zh) 基于阵列天线的可加载红外源的毫米波准平面波生成器
CN110233334A (zh) 基于基片集成镜像介质波导的水平极化漏波天线
JP2016092633A (ja) リフレクトアレーアンテナ
CN209963246U (zh) 使用溅射板馈源的平面反射阵天线
CN108306111A (zh) 基于超表面的格里高利天线
JP5965370B2 (ja) アンテナ装置及び反射板配置方法
JP7486735B2 (ja) マルチビームアンテナ及びマルチビームアンテナの形成方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200121