CZ2015802A3 - Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření - Google Patents

Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření Download PDF

Info

Publication number
CZ2015802A3
CZ2015802A3 CZ2015-802A CZ2015802A CZ2015802A3 CZ 2015802 A3 CZ2015802 A3 CZ 2015802A3 CZ 2015802 A CZ2015802 A CZ 2015802A CZ 2015802 A3 CZ2015802 A3 CZ 2015802A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
metal
flexible wires
rot
current
measuring
Prior art date
Application number
CZ2015-802A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306735B6 (cs
Inventor
Radomír Ulrich
Jan Čermák
Zdeněk Staněk
Jan Koller
Jaroslav Petrovcký
Original Assignee
Mendelova Univerzita V Brně
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mendelova Univerzita V Brně, České vysoké učení technické v Praze filed Critical Mendelova Univerzita V Brně
Priority to CZ2015-802A priority Critical patent/CZ2015802A3/cs
Publication of CZ306735B6 publication Critical patent/CZ306735B6/cs
Publication of CZ2015802A3 publication Critical patent/CZ2015802A3/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)

Abstract

Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů obsahuje kovový dřík (1) opatřený po délce izolací (11), na jehož jednom konci je uspořádán a s dříkem (1) bezprostředně spojen svazek kovových pružných drátků (2) upravený do tvaru prostorového vějíře a na druhém konci je kovový dřík (1) opatřen prostředky (3) pro připojení do elektrického obvodu, přičemž na kovovém dříku (1) je pohyblivě nasunuta převlečná zaváděcí trubka (4). Při měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů s použitím uvedeného zařízení, se do kmene vyšetřovaného stromu vyvrtají dva vzájemně rovnoběžné a vzhledem k ose kmene radiální otvory, jejichž průměr odpovídá průměru převlečné zaváděcí trubky (4). Do každého z těchto otvorů se zasune uvedené zařízení v uspořádání, kdy převlečná zaváděcí trubka (4) je převlečena přes kovové pružné drátky (2), potom se převlečné zaváděcí trubky (4) vysunou tak, aby pružné drátky (2) získaly kontakt se dřevem. Kovové dříky (1) se prostřednictvím prostředků (3) pro připojení do elektrického obvodu zapojí do elektrického obvodu se zdrojem (5) elektrického proudu a osciloskopem (6) elektrického proudu a následně se pomocí zdroje (5) do obvodu vkládá časově proměnný elektrický proud. Zařízení se plynule nebo po krocích vysunují z předvrtaných otvorů, přičemž se na osciloskopu (6) sleduje průběh elektrického proudu nebo změny impedance a fáze. Je-li průběh sledovaného proudu derviací průběhu vkládaného proudu, prochází kovové pružné drátky živou hmotnou. Odpovídá-li průběh tvaru vkládanému proudu, prochází kovové pružné drátky hmotnou napadenou hnilobou.

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsobu provádění tohoto měření.
Dosavadní stav techniky
Měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů je důležité pro lesnictví a zemědělství, stejně tak i pro zabezpečení porostů před pádem, protože dovoluje stanovit poměry uvnitř stromu a odhadnout riziko zlomení a pádu stromu, odhadnout výtěžnost zdravého dřeva ze stromu. V současné době se pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů využívají zejména metody založené na měření mechanického odporu dřeva proti vnikajícímu předmětu a metody založené na prozařování stromu v nejrůznějších frekvenčních oblastech.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález je založen na faktu, že zdravá živá hmota přenášející časově proměnný elektrický proud průběh tohoto proudu derivuje (habilitační práce: Staněk Z.: Fyzikální aspekty odporových měření na rostlinách s ohledem na ekologické aplikace, habilitační práce ČVUT FEL Praha 1997) po usmrcení pak hmota uvedenou derivační schopnost ztrácí. Hniloba živou dřevní hmotu usmrtí, a v rámci tohoto vynálezu bylo zjištěno, že změna průběhu elektrického proudu z derivovaného na nederivovaný je dostatečně citlivá pro měření a zároveň přesně znázorňuje situaci uvnitř stromu - lze zjistit i počáteční stadia hniloby, která nejsou vizuálně rozeznatelná.
Hniloba vytváří ve dřevě obvykle oblý prostorový útvar, jehož stěna o tloušťce cca 2 mm obsahuje větší podíl živých (houbových) buněk, zatímco rozložené (mrtvé) dřevo již ne. Popisované elektrické čidlo rozliší i bělovou vnější část - vrstvu dřeva a vnitřní zdravou část dřeva.
Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů obsahuje kovový dřík opatřený .» *
po délce izolací, na jehož jednom konci je uspořádán svazek kovových pružných drátků upravený do tvaru prostorového vějíře a na druhém konci je kovový dřík opatřen prostředky pro připojení do elektrického obvodu, přičemž na kovovém dříku je pohyblivě nasunuta převlečná zaváděcí trubka.
Pružné drátky jsou s výhodou z pružinové oceli nebo bronzu. Tyto drátky pak slouží jako elektrody.
S výhodou je převlečná zaváděcí trubka opatřená délkovou stupnicí.
Převlečná zaváděcí tenkostěnná trubka může být z kovu, nebo z jiného materiálu (např. plast apod.).
Způsob měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů se provádí tak, že se do kmene vyšetřovaného stromu vyvrtají dva vzájemně rovnoběžné a vzhledem k ose kmene radiální otvory, jejichž průměr odpovídá průměru převlečné zaváděcí trubky, do každého z těchto otvorů se zasune zařízení podle tohoto vynálezu v uspořádání, kdy převlečná zaváděcí trubka je převlečena přes kovové pružné drátky, potom se převlečné zaváděcí trubky vysunou tak, aby pružné drátky získaly kontakt se dřevem, kovové dříky jsou prostřednictvím prostředků pro připojení do elektrického obvodu zapojeny ke se zdroji časově proměnného elektrického proudu a přístroji pro vyhodnocení elektrického proudu, a zařízení podle předkládaného vynálezu se plynule nebo po krocích vysunují z před vrtaného otvoru, přičemž se na přístroji vyhodnocuje průběh el. proudu nebo změny impedance a fáze, přičemž je-li snímaný průběh derivací vkládaného proudu, prochází kovové pružné drátky živou hmotou, a odpovídá-li průběh tvarem zaváděnému proudu, prochází kovové pružné drátky hmotou napadenou hnilobou.
Derivace průběhu časově proměnného elektrického proudu je vizuálně nejsnáze pozorovatelná u obdélníkového průběhu zaváděného proudu.
Vyvrtané otvory zasahují do té části kmene, kde je požadováno diagnostikovat hnilobu. S výhodou vyvrtané otvory zasahují až do podélné (svislé) osy kmene. (Po měření je vhodné otvory desinfíkovat a uzavřít.)
Pro zajištění kvalitního vedení zařízení podle předkládaného vynálezu v ose otvorů je vhodné na jejich výstupu z kmene použít mechanické vedení, například třmen.
Řešení podle vynálezu dovoluje prokázat existenci či neexistenci a polohu hniloby, a to nejen hniloby mokré, ale i počínajících stádií. I takových, která nejsou pouhým okem viditelná ani na řezu kmene. Metoda dokáže identifikovat rozložení hniloby po průřezu kmene s rozlišením cca 2 mm.
Popis vyobrazení /'· / '· - /, < Λ·>-._<- Tu /,α. ί,'Μ
Obr. 1: znázorňuje schematicky zařízení^podle Příkladu 1.
Obr. 2: znázorňuje schematicky elektrický obvod podle Příkladu 2 a způsob měření.
Obr. 3: schématické znázornění signálu na osciloskopu pro zdravé dřevo a hnilobu
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1:
Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů znázorněné na obr. 1 obsahuje kovový dřík 1_ opatřený po délce izolací 11, na jehož jednom konci je uspořádán svazek kovových pružných drátků 2 upravený do tvaru prostorového vějíře a na druhém konci je kovový dřík 1 opatřen prostředky 3 pro připojení do elektrického obvodu, přičemž na kovovém dříku 1 je pohyblivě nasunuta převlečná zaváděcí trubka 4.
Příklad 2:
Do kmene vyšetřovaného stromu se vyvrtají (ručně nebo mechanizovaně) dva radiální (vzhledem k ose kmene) otvory s průměrem dle zaváděcí trubky. Otvory zasahují až do podélné (tedy svislé) osy kmene. V jednom konkrétním provedení mohou mít vzájemnou vzdálenost k 10 až 15 cm, vzdálenost však není kritická. Otvory jsou navzájem rovnoběžné. Do otvorů se zasunou zařízení popsaná v příkladu 1, která slouží jako elektrody, které mají tu vlastnost, že elektrický proud jimi do kmene zavedený a z něj odváděný teče dřevem nejkratší možnou cestou, tedy mezi konci elektrod. Použité elektrody musí zajistit kvalitní a časově neproměnný kontakt. To dovolují elektrody tvaru prostorového vějíře.
Zařízení podle příkladu 1 se zasunou do kmene v uspořádání, kdy převlečná zaváděcí trubka 4 je převlečena přes kovové pružné drátky 2, potom se převlečné zaváděcí trubky 4 vysunou ·· ··· · 99
V · · « « • · » · · · · ·* · · · · · * · · · a » 9 · · tak, aby pružné drátky 2 ve tvaru vějíře získaly kontakt se dřevem, kovové dříky jsou prostřednictvím prostředků 3 pro připojení do elektrického obvodu zapojeny do obvodu (znázorněného na obr. 2) s generátorem 5 elektrického proudu a osciloskopem 6, následně se pomocí generátoru 5 do obvodu vkládá časově proměnný elektrický proud a zařízení podle předkládaného vynálezu se plynule nebo po krocích vysunují z předvrtaného otvoru, přičemž se na osciloskopu 6 sleduje průběh elektrického proudu, přičemž je-li průběh derivací průběhu vkládaného proudu, prochází kovové pružné drátky živou hmotou, a odpovídá-li průběh tvarem zaváděnému proudu, prochází kovové pružné drátky hmotou napadenou hnilobou. Generovaný proud má frekvenci 2 až 5 kHz. Paralelně s osciloskopem je v obvodu zařazen snímací odpor 7, například cca 3 kiloohmy (užitečný signál snímá osciloskop na odporu). Pro zajištění kvalitního vedení elektrod v ose otvorů je vhodné na jejich výstupu z kmene použít mechanické vedení, např. třmen 8.
Jestliže zavedený elektrický proud má obdélníkový průběh, pak zdravé dřevo v místě, kam zasahují konce elektrod, tento průběh změní na derivovaný tvar. Naopak dřevo postižené hnilobou přenáší proud bez tvarového zkreslení - viz obrázek 3. Při měření se obě elektrody plynule nebo po krocích (ručně nebo mechanizovaně) vysouvají z otvorů nebo do nich zasouvají. K určení okamžité polohy je vhodné opatřit převlečné zaváděcí trubky délkovým měřítkem. Obojí je možno provádět opakovaně. Měření je vhodné realizovat např. pomocí přenosného signálového generátoru a přenosného osciloskopu.

Claims (7)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů, vyznačené tím, že obsahuje kovový dřík (1) opatřený po délce izolací (11), na jehož jednom konci je uspořádán svazek kovových pružných drátků (2) upravený do tvaru prostorového vějíře a na druhém konci je kovový dřík (1) opatřený prostředky (3) pro připojení do elektrického obvodu, přičemž na kovovém dříku (1) je pohyblivě nasunuta převlečná zaváděcí trubka (4).
2. Zařízení podle nároku 1A vyznačené tím, že pružné drátky (2) jsou z pružinové oceli nebo bronzu.
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2^ vyznačené tím, že prostorový vějíř z pružných drátků (2) má kruhový průřez.
4. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3χ vyznačené tím, že převlečná zaváděcí trubka (4) je opatřená délkovou stupnicí.
5. Způsob měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů s použitím zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků^vyznačený tím, že se do kmene vyšetřovaného stromu vyvrtají dva vzájemně rovnoběžné a vzhledem k ose kmene radiální otvory, jejichž průměr odpovídá průměru převlečné zaváděcí trubky (4), do každého z těchto otvorů se zasune zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků v uspořádání, kdy převlečná zaváděcí trubka (4) je převlečena přes kovové pružné drátky (2), potom se převlečné zaváděcí trubky (4) vysunou tak, aby pružné drátky (2) získaly kontakt se dřevem, kovové dříky (1) se prostřednictvím prostředků (3) pro připojení do elektrického obvodu zapojí do elektrického obvodu se zdrojem (5) elektrického proudu a osciloskopem (6), následně se pomocí zdroje (5) elektrického proudu do obvodu přivádí časově proměnný elektrický proud a zařízení podle kteréhokoliv z předcházejících nároků se plynule nebo po krocích vysunují z předvrtaných otvorů, přičemž se na osciloskopu (6) sleduje průběh elektrického proudu nebo změny impedance a fáze, přičemž je-li průběh derivací průběhu vkládaného proudu, prochází kovové pružné drátky živou hmotou, a odpovídá-li průběh tvarem průběhu vkládaného proudu, prochází kovové pružné drátky hmotou napadenou hnilobou.
6. Způsob podle nároku 5A vyznačený tím, že proud vkládaný do elektrického obvodu má obdélníkový časový průběh.
7. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 5 nebo 6^ vyznačený tím, že pro vedení zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmene v ose vyvrtaných otvorů se na jejich výstupu z kmene použije mechanické vedení, s výhodou třmen (8).
CZ2015-802A 2015-11-10 2015-11-10 Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření CZ2015802A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-802A CZ2015802A3 (cs) 2015-11-10 2015-11-10 Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-802A CZ2015802A3 (cs) 2015-11-10 2015-11-10 Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306735B6 CZ306735B6 (cs) 2017-05-31
CZ2015802A3 true CZ2015802A3 (cs) 2017-05-31

Family

ID=59021113

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-802A CZ2015802A3 (cs) 2015-11-10 2015-11-10 Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2015802A3 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3864627A (en) * 1973-12-03 1975-02-04 Northeast Electronic Corp Probing for detection of decay in wood
NZ530619A (en) * 2001-06-15 2005-12-23 Univ Mississippi Apparatus and method for detecting a knot in a wood piece using electrodes and measurement device
WO2007039537A1 (en) * 2005-09-28 2007-04-12 Rotfinder Ab Apparatus and method for detection of relative resistivity

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306735B6 (cs) 2017-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Goh et al. Sensing wood decay in standing trees: A review
AR088949A1 (es) Aparato, sistemas y metodos de deteccion de tallos
DE60225336D1 (de) System zur untersuchung von gewebe nach seinen dielektrischen eigenschaften
TW201144821A (en) Method of measuring earth ground resistance of a pylon using a single clamp
WO2011157569A1 (de) Handgerät sowie verfahren zum untersuchen eines korrosionsanfälligen metallischen gegenstands auf korrosion
US9585618B2 (en) Nerve location detection
CZ2015802A3 (cs) Zařízení pro měření příčného rozsahu hniloby kmenů stromů a způsob provádění tohoto měření
EP1092974A3 (de) Detektor für grosse Waferflächen
US7143642B1 (en) Integrated moisture, length, and strength tester
RU2614414C1 (ru) Способ комплексного наземного бесконтактного технического диагностирования подземного трубопровода
Tamus et al. Condition assessment of pvc insulated low voltage cables by voltage response method
CN107907531A (zh) 一种材料表面硬度的测量方法及测量装置
TWI805616B (zh) 混凝土充填探知、水分經時變化測量用感測器
Kasinathan et al. Phase resolved PD patterns in treeing in the presence of voids
WO2008064497A1 (en) Integrated moisture, length, and strength tester
Church et al. A novel approach for in situ monitoring of Zn2+ in citrus plants using two-step square-wave anodic stripping voltammetry
CN208598393U (zh) 一种人体细胞组织无损检测装置
Tattar et al. Comparison of electrical resistance and impedance measurements in wood in progressive stages of discoloration and decay
EP3015877A1 (de) Verfahren zum Kalibrieren einer Strommesseinrichtung
RU2649630C1 (ru) Способ определения коррозионного состояния заземляющих устройств
Al-Bahadly et al. Contactless electric fence fault detection system
LT2017527A (lt) Įranga žmogaus sveikatos būklei nustatyti naudojant sinchronizuotus duomenis iš daugelio jutiklių ir tos įrangos veikimo būdas
Megyesi et al. Use of comet assay for the risk assessment of oil-and chemical-industry workers
Nursultanov et al. Theme: Specialty Wood Products (SWP) Technical Report
Tsenev et al. Fault location method for unexposed gas trunk line insulation at stray current constant effect area

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20231110