CZ2015795A3 - Pracovní nástroj zemědělského stroje - Google Patents

Pracovní nástroj zemědělského stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ2015795A3
CZ2015795A3 CZ2015-795A CZ2015795A CZ2015795A3 CZ 2015795 A3 CZ2015795 A3 CZ 2015795A3 CZ 2015795 A CZ2015795 A CZ 2015795A CZ 2015795 A3 CZ2015795 A3 CZ 2015795A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
working tool
agricultural machine
connecting means
abrasion
chisel
Prior art date
Application number
CZ2015-795A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306821B6 (cs
Inventor
Marek Prislinger
Tomáš Jůza
Original Assignee
Farmet A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Farmet A.S. filed Critical Farmet A.S.
Priority to CZ2015-795A priority Critical patent/CZ2015795A3/cs
Publication of CZ306821B6 publication Critical patent/CZ306821B6/cs
Publication of CZ2015795A3 publication Critical patent/CZ2015795A3/cs

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Abstract

Pracovní nástroj zemědělského stroje, zejména pracovní nástroj (1) zemědělského stroje s ochranou proti opotřebení při průchodu půdou obsahuje nejméně jednu otěruvzdornou destičku (2), která je připevněna k dlátu (3), které je nejméně jedním spojovacím prostředkem (4) připevněno k slupici (5). Spojovacím prostředkem (4) je šroub (9) s maticí (10), přičemž spojovací prostředek (4) je uspořádán v dutině (7) dláta (3) tak, že je zcela zakrytý ve směru (6) pohybu pracovního nástroje (1) půdou.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká pracovního nástroje zemědělského stroje, zejména pracovního nástroje zemědělského stroje s ochranou proti opotřebení ve formě nejméně jedné otěruvzdorné destičky.
Dosavadní stav techniky
Ze známého stavu je známá celá řada řešení ochrany pracovních nástrojů zemědělských strojů proti opotřebení. Pracovní nástroje pohybující se v půdě jsou vystaveny velkým rázům a opotřebení, které způsobuje jejich malou životnost. Výměna se provádí vždy, když nastane nepřijatelná úroveň zeslabení nosného materiálu, čímž dojde k deformaci a ztrátě optimální pracovní geometrie pracovního nástroje, případně dojde kjeho úplnému obroušení.
Základní formou ochrany pracovních nástrojů proti opotřebení je zvýšení tvrdosti základního materiálu celého nástroje, případně jeho pracovní části tepelným zpracováním nejčastěji zakalením. Tato ochrana je nedostatečná a zároveň poměrně drahá.
Další možností je ochrana nejvíce exponovaných částí pracovního nástroje pomocí otěru vzdorných, nejčastěji tvrdokovových destiček uchycených pájením. Otěruvzdorné destičky jsou připevněny na části pracovních nástrojů zemědělského stroje, které jsou nejvíce vystaveny abrazi v půdě. S ohledem na zjednodušení výrobního procesu a na zjednodušení výměny v případě opotřebení jsou obvykle otěruvzdorné destičky připevněny k mezikusu, který je spojovacími prostředky, které jsou vedené z čelní pracovní strany nástroje, která je opatřena otěruvzdornými destičkami, skrz tyto otěruvzdorné destičky, připevněn k nosné části pracovního nástroje. Otěruvzdorné destičky musí být tvarově upraveny, aby skrz ně mohl procházet spojovací prostředek, který je obvykle šroub. Nevýhodou tohoto technického řešení je to, že vyžaduje tvarově upravené otěruvzdorné destičky, které jsou výrobně dražší a mají také nižší životnost a menší nárazovou houževnatost. Nevýhodou je také to, že pro osazení jednoho pracovního nástroje je potřeba více tvarových provedení otěruvzdorných destiček.
9
-2♦ »* ··· ·· 9 9·· • · · 9 9 9 · · · 9 9 9 9 I «
Z výše uvedeného stavu techniky vyplývá celá řada nevýhod současného stavu techniky, přičemž jako nejvýraznější se jeví to, že dosud používané otěruvzdorné destičky jsou výrobně dražší a mají nižší životnost a menší nárazovou houževnatost.
Cílem vynálezu je konstrukce pracovního nástroje zemědělského stroje, která bude osazená jedním typem otěruvzdorných destiček, které budou tvarově provedeny s ohledem na maximální zvýšení jejich životnosti a houževnatosti.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle vynálezu naplňuje pracovní nástroj zemědělského stroje, zejména pracovní nástroj zemědělského stroje s ochranou proti opotřebení při průchodu půdou, obsahující nejméně jednu otěruvzdornou destičku, která je připevněna k dlátu, které je nejméně jedním spojovacím prostředkem připevněno k slupici, podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že spojovacím prostředkem je šroub s maticí, přičemž spojovací prostředek je uspořádán v dutině dláta tak, že je zcela zakrytý ve směru pohybu pracovního nástroje půdou. Tato konstrukce umožňuje použití jednoho tvarového typu otěruvzdorných destiček, což výrazně snižuje náklady, při současném zvýšení jejich odolnosti proti opotřebení a zvýšení jejich houževnatosti.
Výhodné je, když je spojovací prostředek zakrytý tak, že je současně uspořádán v dutině dláta a v dutině slupice.
Z pohledu maximalizace pevnosti uchycení dláta s otěruvzdornými destičkami k slupici, je výhodné, když je spojovací prostředek uspořádán v rovině pohybu pracovního nástroje půdou. Ideální pak je, když je spojovací prostředek navíc uspořádán kolmo k povrchu otěruvzdorné destičky. Toto řešení umožňuje optimalizovat dimenzování spojovacího prostředku a zmenšit jeho velikost.
Je výhodné, když je spojovacím prostředkem šroub s maticí, přičemž nejvýhodnější je, když je šroub s maticí uspořádán v dutině dláta.
Výrazné zjednodušení montáže přináší to, že je dutina dláta opatřena tvarovým povrchem, kterým je matice zajištěna proti pohybu.
Dále je výhodné, když je hlava šroubu uspořádána ve výřezu slupice.
Výhodné také je, pokud je spojovací prostředek uspořádán mimo kontakt s otěruvzdornou destičkou.
— Q — ‘ < · » í ! « , 4 t í * * * * < ( t f t t ’« ««<* i* << ( t e «<
Hlavní výhodou konstrukčního řešení pracovního nástroje zemědělského stroje, podle vynálezu, je to, že všechny otěruvzdorné destičky mohou být stejné, což výrazně snižuje celkové náklady. To, že některé z otěruvzdorných destiček nemusí být tvarově provedeny, výrazně zvyšuje jejich provozní životnost a nárazovou houževnatost. Velkou výhodu je také to, že spojovací prostředky jsou celé zakryté proti působení proudu zeminy. To umožňuje zmenšit jejich velikost. Současně je zamezeno jejich destrukci z důvodu jejich opotřebení a také je zjednodušena práce s nimi při montáži dláta s otěruvzdornými destičkami na slupici, zejména pak při jejich výměně.
Konstrukčního řešení pracovního nástroje zemědělského stroje, podle vynálezu, tedy snižuje materiálové náklady a výrobní cenu, a zvyšuje životnost pracovních nástrojů zemědělských strojů.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, na kterém obr. 1 znázorňuje prostorový pohled na celkové provedení pracovního nástroje, obr. 2 znázorňuje detailní prostorový pohled na čelní část pracovního nástroje, která přichází do styku se zeminou, a obr. 3 znázorňuje boční pohled na čelní část pracovního nástroje s částečnými řezy v místech, kde jsou umístěny spojovací prostředky.
Příklad provedení vynálezu
Pracovní nástroj 1 zemědělského stroje (obr. 1, obr. 2, obr. 3) s ochranou proti opotřebení při průchodu půdou obsahuje tři otěruvzdorné destičky 2, které jsou připevněny k dlátu 3, které je dvojicí spojovacích prostředků 4 připevněno k slupici 5.
Spojovací prostředky 4 jsou uspořádány tak, že jsou zakryté ve směru 6 pohybu pracovního nástroje 1 půdou.
Spojovací prostředky 4 jsou uspořádány v dutině 7 dláta 3 a v dutině 8 slupice 5.
Spojovací prostředky 4 jsou uspořádány v rovině pohybu pracovního nástroje 1 půdou a kolmo k povrchu otěruvzdorné destičky 2, přičemž současně jsou uspořádány mimo kontakt s otěruvzdornou destičkou 2.
_ Λ _ * · · «««· · · · · · * ···«<·· · · · • · ···· ·· t * e « · βi
Spojovacími prostředky 4 jsou šrouby 9 s maticemi 10 s tím, že matice 10 jsou uspořádány v dutinách 7 dláta 3, přičemž tyto dutiny? dláta 3 jsou opatřeny tvarovými povrchy, kterými jsou matice 10 zajištěny proti pohybu.
Hlavy 11 šroubů 9 jsou uspořádány ve výřezech 12 slupice 5.
Průmyslová využitelnost
Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle vynálezu, lze využít jako pracovní nástroj zemědělského stroje se zvýšenou ochranou proti opotřebení.

Claims (8)

  1. Patentové nároky
    1. Pracovní nástroj zemědělského stroje, zejména pracovní nástroj (1) zemědělského stroje s ochranou proti opotřebení při průchodu půdou, obsahující nejméně jednu otěruvzdornou destičku (2), která je připevněna k dlátu (3), které je nejméně jedním spojovacím prostředkem (4) připevněno k slupici (5), vyznačující se tím, že spojovacím prostředkem (4) je šroub (9) s maticí (10), přičemž spojovací prostředek (4) je uspořádán v dutině (7) dláta (3) tak, že je zcela zakrytý ve směru (6) pohybu pracovního nástroje (1) půdou.
  2. 2. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle nároku 1,vyznačující se t í m, že spojovací prostředek (4) je uspořádán v dutině (8) slupice (5).
  3. 3. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že spojovací prostředek (4) je uspořádán v rovině pohybu pracovního nástroje (1) půdou.
  4. 4. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že spojovací prostředek (4) je uspořádán kolmo k povrchu otěruvzdorné destičky (2).
  5. 5. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že spojovacím prostředkem (4) je šroub (9) s maticí (10), která je uspořádána v dutině (7) dláta (3).
  6. 6. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dutina (7) dláta (3) je opatřena tvarovým povrchem, kterým je matice (10) zajištěna proti pohybu.
  7. 7. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že spojovacím prostředkem (4) je šroub (9), jehož hlava (11) je uspořádána ve výřezu (12) slupice (5).
  8. 8. Pracovní nástroj zemědělského stroje, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že spojovací prostředek (4) je uspořádán mimo kontakt s otěruvzdornou destičkou (2).
CZ2015-795A 2015-11-07 2015-11-07 Pracovní nástroj zemědělského stroje CZ2015795A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-795A CZ2015795A3 (cs) 2015-11-07 2015-11-07 Pracovní nástroj zemědělského stroje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-795A CZ2015795A3 (cs) 2015-11-07 2015-11-07 Pracovní nástroj zemědělského stroje

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306821B6 CZ306821B6 (cs) 2017-07-26
CZ2015795A3 true CZ2015795A3 (cs) 2017-07-26

Family

ID=59519949

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-795A CZ2015795A3 (cs) 2015-11-07 2015-11-07 Pracovní nástroj zemědělského stroje

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2015795A3 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2908340A (en) * 1957-08-09 1959-10-13 Joseph C Love Quickly attachable and detachable cultivator shovel
CS180368B1 (en) * 1976-01-09 1977-12-30 Frantisek Grepl Plough body with quick-clamping cutting adge
CZ282118B6 (cs) * 1995-05-25 1997-05-14 Jaroslav Ing. Jodl Vyměnitelná plužní čepel
DE10013621A1 (de) * 2000-03-18 2001-09-20 Amazonen Werke Dreyer H Bodenbearbeitungswerkzeug
CZ2012958A3 (cs) * 2012-12-25 2014-08-27 Farmet A.S. Pracovní nástroj zemědělského stroje

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306821B6 (cs) 2017-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ304675B6 (cs) Pracovní nástroj zemědělského stroje
CA2537980C (en) Exchangeable beater
US9993914B2 (en) Hammer tool assembly
US20170284073A1 (en) Fabricated wear member assembly attached to a work implement using a retaining mechanism
FI3137271T3 (fi) Vastaterä
CZ2015795A3 (cs) Pracovní nástroj zemědělského stroje
US10076831B2 (en) Buffer system for hydraulic hammer
US7344175B2 (en) Grabbing tool
US11654438B2 (en) Winged hammer tip
CN201832701U (zh) 破碎机用抛料头
CN203862318U (zh) 一种新型钎焊wc硬质合金的高耐磨锤头
AU2017425235B2 (en) Lip of a scoop for earth-moving machines
US11339552B2 (en) Skid segment for an edge protection on a road milling machine and edge protection for a road milling machine
KR200465582Y1 (ko) 착탈식 조립기능을 갖는 손잡이가 구비된 정
PL230503B1 (pl) Mlotek kruszarki
EP1143782B1 (en) Replaceable wear part for soil-engaging tool
US10780441B2 (en) Production plus hammer tip
CN204429441U (zh) 一种新型破碎机刀具安装盘
US20060016314A1 (en) Hybrid cutting device
SE1350397A1 (sv) System för en krossplatta
CN203470079U (zh) 高耐磨预埋镶嵌硬质合金冲击破刀头
CZ24878U1 (cs) Pracovní nástroj zemědělského stroje
CN211071983U (zh) 一种耐磨强度高的合金四面刨刀
CN212144762U (zh) 马刀往复锯片
EP3365502A1 (en) Crushing blade arrangement of a crushing drum