CZ2013863A3 - Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par - Google Patents

Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par Download PDF

Info

Publication number
CZ2013863A3
CZ2013863A3 CZ2013-863A CZ2013863A CZ2013863A3 CZ 2013863 A3 CZ2013863 A3 CZ 2013863A3 CZ 2013863 A CZ2013863 A CZ 2013863A CZ 2013863 A3 CZ2013863 A3 CZ 2013863A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
antenna
functional layer
organic vapor
microwave antenna
vapor sensor
Prior art date
Application number
CZ2013-863A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304850B6 (cs
Inventor
Robert OlejnĂ­k
Jiří Matyáš
Petr Slobodian
Karel VlÄŤek
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2013-863A priority Critical patent/CZ2013863A3/cs
Priority to EP14818860.0A priority patent/EP3069410B1/en
Priority to PCT/CZ2014/000130 priority patent/WO2015067229A1/en
Publication of CZ304850B6 publication Critical patent/CZ304850B6/cs
Publication of CZ2013863A3 publication Critical patent/CZ2013863A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01QANTENNAS, i.e. RADIO AERIALS
    • H01Q1/00Details of, or arrangements associated with, antennas
    • H01Q1/36Structural form of radiating elements, e.g. cone, spiral, umbrella; Particular materials used therewith
    • H01Q1/364Structural form of radiating elements, e.g. cone, spiral, umbrella; Particular materials used therewith using a particular conducting material, e.g. superconductor
    • H01Q1/368Structural form of radiating elements, e.g. cone, spiral, umbrella; Particular materials used therewith using a particular conducting material, e.g. superconductor using carbon or carbon composite

Abstract

Vynález se týká mikrovlnné antény s integrovanou funkcí senzoru organických par, zejména pak antény mikropáskového provedení se zemní rovinou, určenou k přenosu informací v bezdrátových sítích. Druhou funkcí antény je možnost detekce organických par. Anténa je tvořena substrátem (1) z elektricky nevodivého materiálu ve tvaru plošného útvaru, na jehož povrchu je nanesena elektricky vodivá funkční vrstva (2) se schopností příjmu/vysílání signálu a současně vratné adsorpce/desorpce molekul organických par. Funkční vrstva (2), konstituovaná na bázi náhodně zapletených nanotrubic, je produktem vakuové filtrace disperze uhlíkových nanotrubic přes filtrační membránu z polymerních nanovláken a to buď jako samonosná funkční vrstva nebo s integrovanou filtrační membránou, která zůstává součástí vzniklé funkční vrstvy.

Description

Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par
Oblast techniky
Vynález se týká mikrovlnné antény s integrovanou funkcí senzoru organických par, zejména pak antény mikropáskového provedení se zemní rovinou, určenou k přenosu informací v bezdrátových sítích, při čemž druhou funkcí antény je možnost detekce organických par.
Dosavadní stav techniky
V současné době se v mikrovlnných pásmech používají antény nej různějších konstrukcí. V oblasti mikropáskových antén se můžeme setkat z hlediska materiálového s anténami tvořenými nej častěji tenkými měděnými, stříbrnými nebo jinými kovovými ploškami nebo jen vrstvami těchto kovů nanesenými na elektricky nevodivém substrátu (dielektriku). Tyto plošky jsou v podobě konstrukčně uzpůsobených struktur (mikropásků) pro konkrétní frekvence. Zemní rovina antény bývá nejčastěji umístěna na zadní straně mikropáskové antény. Tyto antény mají povrch tvořen pevnou strukturou, která není schopná reagovat na změny par nacházejících se v provozovaném prostředí a nelze ji proto využít k přenosu signálu a zároveň k detekci organických par.
V současné době se stále více v praxi prosazují antény s částmi nebo vrstvami na bázi uhlíkových nanotrubic.
Anténa podle korejské patentové přihlášky KR20090105991 je vyrobena z polymemího kompozitu, který obsahuje uhlíkové nanotrubice v polymerní matrici na bázi polyamidu (nylonu).
Vodivým materiálem použitým u antény podle japonské patentové přihlášky JP2002109489 je kompozit na bázi vodivé pasty obsahující uhlíkové nanotrubice, vodivý kovový prášek a polymerní matrici.
Patentová přihláška USA 2005116861 se týká antény malých rozměrů se zářičem obsahujícím uhlíkové nanotrubice, která má vynikající funkční charakteristiky ve vysokofrekvenčním pásmu.
Předmětem patentové přihlášky USA 2011220722 je anténa RFID tágu obsahující na substrátu vzorovanou vrstvu tvořenou vzájemně propojenými segmenty uhlíkových nanotrubic.
Známé senzory (detektory) plynů jsou založeny především na principu změny rezonance v důsledku působení plynu.
Senzory plynů citlivě reagující na jejich koncentrací posunem resonanění frekvence jsou popsány např. v článku Steven D. Keller, Amir I. Zaghloul: Lightweight, Durable Army Antennas Using Carbon Nanotube Technology (Final Report), Army Research, Laboratory, January 2013. Aktivní vrstva je tvořena pravoúhlým křížením trubic. Jsou použity dva druhy trubic. Měření je na bází změny rezonance v důsledku adsorpce plynů. Jeden z používaných plynů je amoniak.
Předmětem zveřejněné patentové přihlášky USA 2005183492 jsou senzory plynů na rezonanční bázi s tím, že každý rezonátor obsahuje adsorpční nanostrukturu na bázi uhlíkových nanotrubic, aktivovaných uhlíkových vláken, resp. nanodrátů.
Jiná zveřejněná patentová přihláška USA 2012006096 řeší detektor koncentrace alespoň dvou plynů, který je tvořen dvojicí vodivých vrstev a vrstev nanotrubic na dielektrickém substrátu. Každá z vodivých vrstev vytváří s příslušnou vrstvou nanotrubic rezonátor sloužící k detekci koncentrace plynu.
V článku Hoseon Lee, George Shaker, Member, IEEE, Krishna Naishadham, Senior Member, IEEE, Xiaojuan Song,Michael McKinley, Member, IEEE, Brent Wagner, Senior Member, IEEE, and Manos Tentzeris, Fellow, IEEE, Carbon-Nanotube Loaded Antenna Based Ammonia Gas Sensor, IEEE TRANSACTIONS ON MICROWAVE THEORY AND TECHNIQUES, VOL. 59, NO. 10, OCTOBER 2011 jsou popsány senzory plynů citlivě reagující na jejich koncentraci, připravené pomocí tisku na principu inkoustové tiskárny. Měření je na bází změny rezonance v důsledku adsorpce plynů. Jeden z používaných plynů je amoniak.
V řešení podle mezinárodní patentové přihlášky PCT WO2012113322 je vrstva uhlíkových nanotrubic nanesena na povrch solárního panelu, jehož funkce jev tomto případě integrována s funkcí záchytu fotonů. Jedná se zde o jeden z náznaků kombinace více funkcí výrobku, který vrstvy uhlíkových nanotrubic s ohledem na své technologické a užitné vlastnosti umožňují. Tato kombinace více funkcí ovšem vychází z kombinace samostatných funkcí jeho dvou konstrukčních částí. Doposud ale není věnována dostatečná pozornost více možným funkcím samotné vrstvy uhlíkových nanotrubic.
Tento problém nijak výrazněji neřeší ani multifunkční zařízení - např. ve funkci přijímače bezdrátového signálu + detektoru alespoň jednoho plynu v okolní atmosféře podle patentové přihlášky USA & 2013293429. Je tvořeno dvěma smyčkami uhlíkových nanotrubic uspořádanými do podoby sítě (s výhodou v pravoúhlém uspořádání) s tím, že první z nich (přijímač signálu) má charakter vodiče a druhá (detektor plynu) polovodiče s vlastnostmi, které se mění, když je polovodivý materiál vystaven působení konkrétního plynu. Jedná se o poměrně komplikovaný koncept zařízení s ještě komplikovanějším způsobem výroby, u jejichž fungování v praxi vzniká celá řada pochybností. Navíc zde nelze vyloučit k nežádoucí vzájemné ovlivňování fungování přijímače (antény) a senzoru plynů.
Podstata vynálezu
K odstranění výše uvedených nedostatků přispívá mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle vynálezu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že tato anténa je tvořena substrátem z elektricky nevodivého materiálu ve tvaru plošného útvaru, na jehož povrchu je nanesena elektricky vodivá funkční vrstva se schopností příjmu/vysílání signálu a současně vratné adsorpce/desorpce molekul organických par konstituovaná na bázi náhodně zapletených nanotrubic. Tato funkční vrstva je produktem vakuové filtrace disperze uhlíkových nanotrubic přes filtrační membránu z polymemích nanovláken a to buď jako samonosná funkční vrstva nebo s integrovanou filtrační membránou, která zůstává součástí vzniklé funkční vrstvy.
Uhlíkové nanotrubice funkční vrstvy mají s výhodou průměr 10 až 30 nm a délku 1 až 10 pm a funkční vrstva má s výhodou tloušťku 30 pm až 500 pm. Může mít citlivost zvýšenu oxidační úpravou.
Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle vynálezu má s výhodou podobu planámího nebo planámího bikonického dipólu. Může být zhotovena také v miniaturizovaném provedení jako je PIFA anténa. Tvar a velikost antény je možno přizpůsobit požadované frekvenci.
Dosud nebyly popsány antény, které by byly schopny pracovat v mikrovlnném pásmu, a zároveň by dokázaly detekovat organické páry na základě změny odporu použité vrstvy nanesené na substrátu používaném ve vysokofrekvenční technice. S pomocí nanotrubic lze konstrukčně navrhnout takovou anténu, která při detekci organických par neovlivní výrazně svoje přizpůsobení. Takové řešení je inovativní z toho důvodu, že lze na malé plošce v podobě antény zakomponované v mobilním zařízení provádět více funkcí, mezi které patří možnost přenosu signálu a možnost detekce organických par. Konstrukčně se jedná o dosud nepoužívanou technologii výroby vrstvy, která je součástí substrátu používaného v anténní technice pro mikropáskové antény. Anténa tedy může zároveň detekovat organické páry v ovzduší a po vyhodnocení upozornit uživatele takového zařízení, že se v ovzduší vyskytuje nějaký typ organické páry, která bývá většině případů ve větších i menších koncentracích i » t w * · < ♦» λ . » 4 , f ;
. -í » » » » » .» - i 4 * í nebezpečná pro zdraví člověka. Samotné vyhodnocení není prováděno touto anténou, anténa je v tomto případě chápána jako součást řetězce, kde jev řetězci na pozici pasivní antény a zároveň na pozici senzoru (čidla) organických par.
Objasnění výkresů
K bližšímu objasnění podstaty vynálezu slouží přiložený výkres, kde znázorňuje: obr. 1 - ilustrační schéma antény/čidla organických par - pohled; obr. 2 - ilustrační schéma antény/čidla organických par - příčný řez;
obr. 3 - schéma zapojení antény/čidla organických par ve vyhodnocovacím řetězci.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Mikropásková anténa v příkladném provedení (viz obr. 1 a 2) je tvořena funkční vrstvou 2 z náhodně zapletených uhlíkových nanotrubic (MWCNT) o délce 1-10 pm a průměru v rozmezí 10-30 nm. Tato funkční vrstva 2 je nanesena na elektricky nevodivém substrátu 1 vyrobeném z PMMA. Substrát 1 je tvořen páskem o délce 45 mm a šířce 9 mm, zakotveným v zemní rovině 4 tvořené PCB deskou. Tloušťka funkční vrstvy 2 je 200 pm a navazuje na ni koaxiální vedení 3. Anténu lze zakomponovat do obalu přenosného zařízení využívajícího bezdrátový přenos informací.
Funkční vrstva je vyrobena vakuovou filtrací vodné disperze složené z uhlíkových nanotrubic a směsi surfaktantů přes polymemí membránu. Filtrační polymemí membrána z polyuretanových nanovláken je vyrobena elektrostatickým zvlákňováním z roztoku polyuretanu v dimetylformamidu. Skrze tuto membránu je filtrováno takové množství disperze, které odpovídá tloušťce 200 pm. Po dosažení této tloušťky je vzniklá vrstva promyta alkoholem a vodou tak, aby se odstranily zbytky surfaktantů. Filtrační membrána je odstraněna a filtrovaná vrstva je sušena mezi filtračními papíry. Po vysušení je z této vrstvy vytvořen vhodný tvar, který odpovídá požadavkům na frekvenci antény, v konkrétním případě proužek o rozměrech 9x45 mm. Proužek je nanesen na substrátu z PMMA. Takto vzniklý útvar je nejlépe přizpůsoben frekvenci 1,28 GHz.
Vzniklá funkční vrstva 2 se používá jako samonosná (filtrační nanovláknitá membrána je separována), je elektricky vodivá, schopná přijímat/vysílat signál. Je také schopná adsorpce molekul organických par při vytavení těmto parám. Tento proces je vratný, tedy při odstranění této vrstvy z par dochází k desorpci molekul organických par. Adsorpci a desorpci par lze jednoduše detekovat měřením změny stejnosměrného odporu. Je ale možné vyhodnocovat ji také skalárním měřením koeficientu odrazu antény tvořené z této odporové vrstvy nebo měřením změny jejího rezonančního kmitočtu, případně detekováním změny resonanční frekvence antény, bez ztráty její funkce.
Výše uvedené funkce se realizují v zapojení antény/čidla organických par ve vyhodnocovacím řetězci (viz schéma na obr. 3), v němž je anténa A propojena přes převodník P a vyhodnocovací člen V s displejem D mobilního zařízení.
Příklad 2
Konstrukční řešení antény je obdobné příkladu 1. Funkční vrstva je i v tomto případě vyrobena vakuovou filtrací vodné disperze složené z uhlíkových nanotrubic a směsi surfaktantů.
Filtrační polymemí membrána z polystyrenu nebo polyamidu 6 je vyrobena elektrostatickým zvlákňováním z roztoku. Skrze tyto membránu je disperze filtrována. Je filtrováno takové množství, které odpovídá vytvoření funkční vrstvy 2 o tloušťce 30 pm. Po dosažení této tloušťky je vzniklá vrstva promyta alkoholem a vodou tak aby se odstranily zbytky surfaktantů. Filtrační membrána je součástí vzniklé struktury a je sušena mezi filtračními papíry. Po vysušení je z této vrstvy vytvořen vhodný tvar, který odpovídá požadavkům na frekvenci antény např. trojúhelník, čtverec a jiné útvary dle požadavků na frekvenci. Vzniklý útvar je pak spojen s nevodivým substrátem
Velikost a tvar je vždy závislý na konkrétní frekvenci, pro kterou má být anténa impedančně přizpůsobena. Anténu lze bez obtíží realizovat v bezlicenčních pásmech ISM, např. 2,45 GHz, 5,8 GHz, rovněž lze vyrobit a provozovat anténu i pro v nižší frekvenční pásma. Anténa může být zhotovena také v miniaturizovaném provedení jako je PIFA anténa.
Příklad 3
Konstrukční provedení antény i její výroba odpovídá příkladu 1 nebo 2. Funkční vrstva 2 uhlíkových nanotrubic je ale v tomto příkladném provedení následně funkcionalizována oxidací pro zvýšení citlivosti.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par, tvořená substrátem (1) z elektricky nevodivého materiálu ve tvaru plošného útvaru, na jehož povrchu je nanesena elektricky vodivá funkční vrstva (2) se schopností příjmu/vysílání signálu a současně vratné adsorpce/desorpce molekul organických par, vyznačující se tím, že funkční vrstva (2) je konstituována na bázi náhodně zapletených nanotrubic filtračního koláče, který je produktem vakuové filtrace disperze uhlíkových nanotrubic přes filtrační membránu z polymerních nanovláken a to buď jako samonosná funkční vrstva nebo s integrovanou filtrační membránou.
  2. 2. Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle nároku 1, vyznačující se tím, že uhlíkové nanotrubice funkční vrstvy (2) mají průměr 10 až 30 nm a délku 1 až 10 pm.
  3. 3. Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle nároku 1, vyznačující se tím, že funkční vrstva (2) má tloušťku 30 pm až 500 pm.
  4. 4. Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle nároku 1, vyznačující se tím, že funkční vrstva (2) má citlivost zvýšenu oxidační úpravou.
  5. 5. Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle nároku 1, vyznačující se tím, že má podobu planámího nebo planámího bikonického dipólu.
  6. 6. Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par podle nároku 1, vyznačující se tím, že je zhotovena v miniaturizovaném provedení jako je PIFA anténa.
CZ2013-863A 2013-11-08 2013-11-08 Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par CZ2013863A3 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-863A CZ2013863A3 (cs) 2013-11-08 2013-11-08 Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par
EP14818860.0A EP3069410B1 (en) 2013-11-08 2014-11-07 Method of manufacturing a microwave antenna with integrated function of organic vapor sensor
PCT/CZ2014/000130 WO2015067229A1 (en) 2013-11-08 2014-11-07 Microwave antenna with integrated function of organic vapor sensor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-863A CZ2013863A3 (cs) 2013-11-08 2013-11-08 Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304850B6 CZ304850B6 (cs) 2014-12-03
CZ2013863A3 true CZ2013863A3 (cs) 2014-12-03

Family

ID=51989664

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-863A CZ2013863A3 (cs) 2013-11-08 2013-11-08 Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3069410B1 (cs)
CZ (1) CZ2013863A3 (cs)
WO (1) WO2015067229A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102018116141B3 (de) 2018-07-04 2019-12-05 Technische Universität Chemnitz Verfahren und Sensor zur Belastungserfassung und Verfahren zu dessen Herstellung
CN112909510B (zh) * 2021-01-27 2022-11-25 宇联星程(浙江)科技有限公司 一种碳纤维镀银导电碳纤维复合材料天线

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4785012B2 (ja) 2000-09-29 2011-10-05 トッパン・フォームズ株式会社 非接触型データ送受信体用アンテナの形成方法と非接触型データ送受信体
JP2003298338A (ja) 2002-04-02 2003-10-17 Fuji Xerox Co Ltd アンテナおよび通信装置
US6997039B2 (en) * 2004-02-24 2006-02-14 Clemson University Carbon nanotube based resonant-circuit sensor
KR100987611B1 (ko) 2008-04-04 2010-10-13 주식회사 에이스테크놀로지 탄소나노튜브 안테나
TWI504059B (zh) 2010-03-12 2015-10-11 Hon Hai Prec Ind Co Ltd 射頻識別標籤天線及其製造方法
DE102010021977B4 (de) * 2010-05-28 2020-01-16 Dräger Safety AG & Co. KGaA Elektrochemischer Gassensor und Verwendung eines elektrochemischen Gassensors zum Nachweis von Ozon oder Stickstoffdioxid
CN102985815B (zh) * 2010-07-09 2017-03-15 英派尔科技开发有限公司 使用纳米管的谐振气体传感器
CN102646734A (zh) 2011-02-21 2012-08-22 中兴通讯股份有限公司 天线装置及移动终端
US9276305B2 (en) * 2012-05-02 2016-03-01 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Method and apparatus for providing a multifunction sensor using mesh nanotube material

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304850B6 (cs) 2014-12-03
WO2015067229A1 (en) 2015-05-14
EP3069410A1 (en) 2016-09-21
EP3069410B1 (en) 2020-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI763966B (zh) 共振氣體感測器
Alrammouz et al. Highly porous and flexible capacitive humidity sensor based on self-assembled graphene oxide sheets on a paper substrate
Lee et al. Carbon-nanotube loaded antenna-based ammonia gas sensor
US11137368B2 (en) Resonant gas sensor
Bobrinetskiy et al. Graphene-based biosensors for on-site detection of contaminants in food
Yang et al. A novel conformal RFID-enabled module utilizing inkjet-printed antennas and carbon nanotubes for gas-detection applications
JP2023164986A (ja) リーダー及びrfidタグを用いた化学及び物理センシング
Bahoumina et al. Microwave flexible gas sensor based on polymer multi wall carbon nanotubes sensitive layer
Singh et al. Improved methanol detection using carbon nanotube-coated carbon fibers integrated with a split-ring resonator-based microwave sensor
US9759688B2 (en) Highly sensitive standoff gas sensing using carbon nanotubes and integrated wireless devices
Behera Chipless RFID sensors for wearable applications: A review
Vena et al. A novel inkjet printed carbon nanotube-based chipless RFID sensor for gas detection
Fei et al. Enhanced NO2 sensing at room temperature with graphene via monodisperse polystyrene bead decoration
Patre Passive chipless RFID sensors: Concept to applications—A review
US11977020B2 (en) Structural electronics wireless sensor nodes
Blue et al. Chemicapacitors as a versatile platform for miniature gas and vapor sensors
CZ2013863A3 (cs) Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par
Feng et al. Flexible UHF resistive humidity sensors based on carbon nanotubes
US10788485B2 (en) Dynamic resonant circuits for chemical and physical sensing with a reader and rfid tags
Lakafosis et al. Wireless sensing with smart skins
CZ26489U1 (cs) Mikrovlnná anténa s integrovanou funkcí senzoru organických par
Lee et al. DNA sensing based on single element planar double split-ring resonator
Tentzeris et al. RFID-enabled ultrasensitive wireless sensors utilizing inkjet-printed antennas and carbon nanotubes for gas detection applications
WO2018183974A1 (en) Wireless oxygen dosimeter
Verma et al. Carbon nanotube-based microstrip antenna gas sensor

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20221108