CZ2013799A3 - Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu - Google Patents

Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ2013799A3
CZ2013799A3 CZ2013-799A CZ2013799A CZ2013799A3 CZ 2013799 A3 CZ2013799 A3 CZ 2013799A3 CZ 2013799 A CZ2013799 A CZ 2013799A CZ 2013799 A3 CZ2013799 A3 CZ 2013799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solution
cathode chamber
inulin
chamber
inlet
Prior art date
Application number
CZ2013-799A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304803B6 (cs
Inventor
Miroslav Punčochář
Jiří Sobek
Václav Veselý
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky filed Critical Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority to CZ2013-799A priority Critical patent/CZ2013799A3/cs
Publication of CZ304803B6 publication Critical patent/CZ304803B6/cs
Publication of CZ2013799A3 publication Critical patent/CZ2013799A3/cs

Links

Landscapes

  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Abstract

Způsob hydrolýzy inulinového roztoku podle kterého se inulinový roztok přivede do anodové komory elektrodialyzační jednotky a do její katodové komory oddělené kation propustnou membránou se přivede elektrolyt, roztok podrobí elektrolýze, během níž se přechodem kationů do katodové komory sníží pH roztoku na hodnotu pH .<=. 4 a takto připravený roztok se hydrolyzuje v odděleném zásobníku, ze kterého se přivede do katodové komory, kde se účinkem elektrolýzy spojené s přechodem kationů z anodové komory neutralizuje a neutralizovaný roztok se z katodové komory odvede k dalšímu zpracování. Zařízení k provádění způsobu obsahuje anodovou komoru (2) opatřenou nátokem (1) výchozího roztoku a výstupním potrubím (31), které je připojeno na vstup do hydrolyzačního zásobníku (3) s regulací teploty, jehož výstupní potrubí (32) je napojeno na vstup do katodové komory (5), která je dále opatřena výstupním potrubím (6)

Description

Vynález se týká způsobu hydrolýzy inulinového roztoku. Roztokem je přírodní šťáva, například čekanka, topinambury, jakon apod. obsahující inulin, a produktem hydrolýzy je směs monosacharidů s převažujícím obsahem fruktózy. Zařízení k provádění způsobu obsahuje elektrodialyzační jednotku s anodovou komorou a katodovou komorou.
Dosavadní stav techniky
Inulin je přírodní polysacharid složený z mnoha molekul fruktózy a jedné molekuly glukózy. Hydrolýzu inulinu můžeme provádět jednak využitím enzymů nebo chemickou cestou. Roztok inulinu je stálý v neutrálním nebo alkalickém prostředí. V kyselém prostředí dochází k hydrolýze, jejíž rychlost je závislá jednak na teplotě a jednak na pH roztoku.
V publikaci „Extraction and Enzymatic Hydrolysis of Inulin from Jerusalem artichoke (> http://link.springer.com/iournal/11947) jsou uvedeny podmínky enzymatické hydrolýzy. Enzymatická hydrolýza j^omalá, drahá, vyžaduje dodržení podmínek - úprava pH a teploty a po ukončení hydrolýzy je třeba chemickou cestou upravit opět hydrolyzát tak, aby bylo možné jeho následné využití. Chemická cesta spočívá v přídavku látek upravující pH roztoku, které působí jako katalyzátory reakce. Mohou to být homogenní nebo heterogenní katalyzátory. Homogenními katalyzátory jsou různé kyseliny jako např. kyselina fosforečná. Jejich výhoda je v tom, že jsou laciné. Do roztoku se však vždy dostávají chemické látky, které nejsou přírodního charakteru a jsou vzniklému hydrolyzátu cizí.
V publikaci International Conference on Agricultural and Biosystems Engineering Advances in Biomedical Engineering Vols. 1-2, (2011) „Acid-induced Degradation Behaviour of Inulin jsou podrobně uvedeny podmínky homogenní kyselé katalýzy včetně vlivu pH na rychlost reakcí.
Heterogenní katalyzátory jsou pak iontoměniče v H+ cyklu. Tyto katalyzátory lze snadno separovat z roztoku, avšak hydrolyzát zůstává kyselý. Proto se jeho kyselost upravuje dalším druhem iontoměniče - anexem. Podle usjpatentu 4,613^377 se užitím katexu upraví pH šťávy na hodnotu 2<pH<3 a pak se roztok zahřeje na teplotu mezi 70 až 100 °C, kdy proběhne hydrolýza. Následně se kyselost otupí iontoměničem anexového typu a výsledné i « pH se tak upraví na 6,5 až 7. Nevýhoda tohoto způsobu spočívá vtom, že se z přírodního sirupu odstraní cenné přírodní látky iontového charakteru. Jedná se především o různé soli a vitaminy.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu způsobu hydrolýzy inulinového roztoku, jež do značné míry odstraňuje uvedené nevýhody stavu techniky spočívá v tom, že inulinový roztok se přivede do anodové komory elektrodialyzační jednotky a do její katodové komory oddělené kation propustnou membránou se přivede elektrolyt, roztok se podrobí elektrolýze, během níž se přechodem kationů do katodové komory sníží pH roztoku na hodnotu pH < 4 a takto připravený roztok se hydrolyzuje v odděleném zásobníku, ze kterého se přivede do katodové komory, kde se účinkem elektrolýzy spojené s přechodem kationů z anodové komory neutralizuje a neutralizovaný roztok se z katodové komory odvede k dalšímu zpracování.
V přednostním provedení hydrolýza probíhá při teplotě 60 - 90 °C po dobu 20 - 60 min. a proudová hustota elektrodializačního proudu je v rozsahu 5 až. 10 A/dm2 a napětí na elektrodách v rozsahu 4 až 20 V.
Výhodné provedení zařízení k provádění způsobu s elektrodialyzační jednotkou obsahující anodovou komoru s anodou a katodovou komorou pak spočívá v tom, že anodová komora je opatřena nátokem výchozího roztoku a výstupním potrubím, které je připojeno na vstup do hydrolyzačního zásobníku s regulací teploty, jehož výstupní potrubí je napojeno na vstup do katodové komory, která je dále opatřena výstupním potrubím.
Způsob podle vynálezu byl motivován zjištěním, že inulinové roztoky obsahují rovněž disociované soli a tudíž lze u nich aplikovat řízenou elektrodialýzu. Pomocí ní lze tak oddělit účinkem elektrického proudu z roztoku obsahujícího rozpuštěný inulin z přírodního zdroje šťávy - kationy z rozpustných solí tak, že se převedou z anodové komory přes kation propustnou membránu do elektrolytu, čímž dojde k požadovanému snížení pH roztoku. Takto okyselený roztok se pak hydrolyzuje na monosacharidy v odděleném zásobníku a poté přivádí do katodové komory k neutralizaci.
Výhodou způsobu podle vynálezu je, že se z přírodního roztoku inulinu neodebírají ani nepřidávají chemikálie. Jedná se proto o bioprodukt. Jinou výhodou je že lze regulací elektrického proudu, teplotou a/nebo doby pobytu řídit stupeň hydrolýzy a tím připravit nejen totální roztok monosacharidů ale i parciální hydrolyzát inulinu, který bude směsí molekul inulinu s různým stupněm polymerace a obsahem molekul fruktózy a tím následně řídit užitné vlastnosti inulinového sirupu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1.
Provádění způsobu hydrolýzy inulinového roztoku je v následujících příkladech vysvětleno pomocí jednoho z možného provedení zařízení elektrodializační jednotky znázorněné na připojeném výkresu. Zařízení elektrodialyzační jednotky se skládá z anodové komory_2 s anodou 21, která je kation propustnou membránou 4, například typu RALTEX® oddělena od katodové komory 5 s katodou 51. Anodová komora 2Je opatřena nátokem 1 výchozího inulinového roztoku a výstupním potrubím 31 inulinového roztoku s redukovaným pH. Výstupní potrubí 31 je připojeno na vstup do hydrolyzačního zásobníku 3 s regulací teploty, jehož výstupní potrubí 32 je napojeno na vstup do katodové komory 5. Na katodovou komoru 5 je připojeno výstupní potrubí 6 zneutralizovaného inulinového roztoku. Katoda je zhotovena z nerezavějící oceli s platinovým povrchem a anoda je zhotovena z titanu , aktivovaného oxidy iridia.
Inulinový roztok přivedený nátokem 1 do anodové komory 2 v ní setrvá tak dlouho, až jeho pH klesne na hodnotu nižší než 4. Pak se roztok přepustí do hydrolyzačního zásobníku 3 s regulací teploty, v němž probíhá hydrolýza. Roztok se pak přivede z hydrolyzačního zásobníku 3 do katodové komory 5, kde se zpětně upraví pH na původní neutrální hodnotu. Nakonec se zneutralizovaný roztok vypustí výstupním potrubím 6 k dalšímu zahuštění. Příklad 2.
* cn.
500 ml teplé šťávy ztopinamburů obsahující 20 % hm''inulinu bylo napuštěno do anodové komory. pH čerstvé šťávy bylo 7,1 a účinkem elektrického proudu klesla její hodnota na 2,8 za dobu 30 min. Poté se okyselený roztok napustí do hydrolyzačního zásobníku, kde se roztok ohřeje na 80 °C a po uplynutí 30 minut se hydrolyzát napustí do katodové komory, kde se účinkem elektrického proudu opět hydrolyzát zneutralizuje kationem procházejícím kation propustnou membránou z anodové komory. Neutralizovaná fruktózová šťáva se yt,i.
zahustí na sirup obsahující minimálně 55 % hmóušiny, který je pak stabilní.
Přiklad 3.
500 ml šťávy z čekanky obsahující 21 % hmí inulinu bylo napuštěno do anodové komory při laboratorní teplotě. pH čerstvé šťávy bylo 7 a účinkem elektrického proudu klesla hodnota na 2,84 za dobu 30 min. Pak se okyselený roztok napustil do hydrolyzačního zásobníku kde proběhne částečná hydrolýza inulinu a sníží se stupeň jeho polymerace. Po uplynutí 30 minut se hydrolyzát napustí do katodové komory kde se účinkem elektrického proudu opět hydrolyzát zneutralizuje kationem procházejícím membránou z anodové komory. Neutralizovaná inulino-fruktózová šťáva se zahustí na sirup obsahující minimálně 55 % hmoírt. sušiny.
Příklad 4.
Do anodové komory o obsahu 500 ml se kontinuálně přivádí rychlostí 25 ml/min roztok šťávy zjakonu obsahující 18 % hm‘‘inulinu. pH čerstvé šťávy bylo 7,2 a účinkem elektrického proudu klesla hodnota na 2,6 za dobu 20 min. Roztok z anodové komory přetéká do hydrolyzačního zásobníku, ve kterém se ohřívá na 80 °C. Obsah hydrolyzačního zásobníku je 600 ml a tím je zaručena požadovaná doba setrvání 20 minut. Hydrolyzát natéká do katodové komory, kde se účinkem elektrického proudu opět hydrolyzát zneutralizuje kationem procházejícím membránou z anodové komory. Neutralizovaná fruktózová šťáva se zahustí na sirup obsahující minimálně 55 % hm/sušiny.
Ve všech uvedených případech byla proudová hustota udržována kolem hodnoty
A/dm2 a napětí na elektrodách 7 V. V dalších experimentech byly uvedené rozsahy vyzkoušeny při hodnotách 5 až<10 A/dm2 a napětí na elektrodách v rozsahu 4 až 20 V v závislosti na povaze a složení inulinového roztoku.
Popsaný způsob představuje jednu z možností provedení vynálezu založeného na jeho podstatných znacích. Každému odborníkovi z oboru musí být zřejmé, že vynález se proto neomezuje na popsaný způsob, ale je aplikovatelný i v jiném uspořádání.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný při přípravě fruktózového sirupu z přírodních zdrojů obsahujících inulin nebo při parciální hydrolýze insulinu samotného. Přípravek je důležitým potravním doplňkem s probiotickými účinky. Využívá se v potravinářství k zvýraznění sladké chuti při sníženém energetickém obsahu.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob hydrolýzy inulinového roztoku. vyznačující se tím, že inulinový roztok se přivede do anodové komory elektrodialyzační jednotky a do její katodové komory oddělené kation propustnou membránou se přivede elektrolyt, roztok se podrobí elektrolýze, během níž se přechodem kationů do katodové komory sníží pH roztoku na hodnotu pH < 4 a takto připravený roztok se hydrolyzuje v odděleném zásobníku, ze kterého se přivede do katodové komory, kde se účinkem elektrolýzy spojené /s přechodem kationů z anodové komory neutralizuje a neutralizovaný roztok se z katodové komory odvede k dalšímu zpracování.
2. Způsob hydrolýzy inulinového roztoku podle nároku 1,vyznačující se tím, že hydrolýza probíhá při teplotě 60 r 90 °C po dobu 20 - 60 min.
3. Způsob hydrolýzy inulinového roztoku podle nároku 1 nebo 2,vyznačující se tím, že proudová hustota elektrodializačního proudu je v rozsahu 5 až 10 A/dm2 a napětí na elektrodách’.v rozsahu je 4 až 20 V.
. ř· _ .
4. Zařízení k provádění způsobu podle kteréhokoli nároku 1 3 s elektrodialyzační jednotkou obsahující anodovou komoru s anodou a katodovou komoru s katodou , vyznačující se tím, že anodová komora (2) je opatřena nátokem (1] výchozího roztoku a výstupním potrubím (31), které je připojeno na vstup do hydrolyzačního zásobníku (3) s regulací teploty, jehož výstupní potrubí (32) je napojeno na vstup do katodové komory (5), která je dále opatřena výstupním potrubím (6).
CZ2013-799A 2013-10-18 2013-10-18 Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu CZ2013799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-799A CZ2013799A3 (cs) 2013-10-18 2013-10-18 Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-799A CZ2013799A3 (cs) 2013-10-18 2013-10-18 Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304803B6 CZ304803B6 (cs) 2014-10-29
CZ2013799A3 true CZ2013799A3 (cs) 2014-10-29

Family

ID=51794520

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-799A CZ2013799A3 (cs) 2013-10-18 2013-10-18 Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2013799A3 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1616169A (en) * 1921-07-12 1927-02-01 Ind Technics Corp Hydrolysis of inulin
JPS6336754A (ja) * 1986-07-30 1988-02-17 Meiji Seika Kaisha Ltd フルクト−スシロツプの製造法
FR2618161B1 (fr) * 1987-07-17 1991-06-14 Roquette Freres Procede de preparation de sirops de fructose a partir de matieres premieres vegetales contenant de l'inuline.
HUT63465A (en) * 1991-07-23 1993-08-30 Interprotein Feherje Es Biotec Process for producing high purity, fructose-containing concentrates from inuline-containing basic materials and equipment for producing pure fructose from the semi-finished product obtained by the process
RU2118369C1 (ru) * 1997-01-27 1998-08-27 Пятигорская государственная фармацевтическая академия Способ получения фруктозосодержащего продукта из топинамбура
EP0930317A1 (en) * 1998-01-21 1999-07-21 Tiense Suikerraffinaderij N.V. (Raffinerie Tirlemontoise S.A.) Process for the manufacture of chicory inulin, hydrolysates and derivatives of inulin, and improved chicory inulin products, hydrolysates and derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304803B6 (cs) 2014-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101297673B (zh) 鱼胶原低聚肽的加工方法
US11732282B2 (en) Process for the purification of L-fucose from a fermentation broth
Talebi et al. Fouling and in-situ cleaning of ion-exchange membranes during the electrodialysis of fresh acid and sweet whey
CN111465331A (zh) 喷雾干燥的3-岩藻糖基乳糖
Talebi et al. Pilot study on the removal of lactic acid and minerals from acid whey using membrane technology
EP2464599B1 (en) Fractionation of a waste liquor stream from nanocrystalline cellulose production
Bernal et al. Colour removal from beet molasses by ultrafiltration with activated charcoal
CN101108194A (zh) 一种除去右旋糖酐铁络合物水溶液中氯化钠的方法及装置
Lee et al. Removal of inhibitors from a hydrolysate of lignocellulosic biomass using electrodialysis
CN104593446A (zh) 一种纯低聚木糖粉的制备方法
Karim et al. Contribution to the process development for lactulose production through complete valorization of whey permeate by using electro-activation technology versus a chemical isomerization process
CN103937913A (zh) 一种白砂糖生产工艺
CN102807630B (zh) 一种低分子量壳聚糖与氨基葡萄糖联产工艺
Huyskens et al. Membrane capacitive deionization for biomass hydrolysate desalination
Contreras-Jácquez et al. Pilot-scale integrated membrane system for the separation and concentration of compounds of industrial interest from tortilla industry wastewater (Nejayote)
CN102948810B (zh) 一种咸蛋清的脱盐方法
CN111935986A (zh) 用于乳清脱盐的方法和由此获得的乳清
CN105505769B (zh) 一种从鹿骨中提取胶原蛋白的工艺
CZ2013799A3 (cs) Způsob hydrolýzy inulinového roztoku a zařízení k provádění způsobu
Shee et al. Cationic balance and current efficiency of a three-compartment bipolar membrane electrodialysis system during the preparation of chitosan oligomers
WO2009039653A1 (en) Method for transforming polysaccharides into oligosaccharides with bipolar membrane electrodialysis
JP6900902B2 (ja) キシロオリゴ糖組成物の製造方法
EP4222157A1 (en) Process for purifying a human milk oligosaccharide and related compositions
CN105646600A (zh) 一种利用电渗析技术去除生物糖制备工艺中残酸的方法
US20060147559A1 (en) Methods for Altering the Mineral Content of Foods

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181018