CZ2011851A3 - Zarízení k privádení zrn - Google Patents

Zarízení k privádení zrn Download PDF

Info

Publication number
CZ2011851A3
CZ2011851A3 CZ20110851A CZ2011851A CZ2011851A3 CZ 2011851 A3 CZ2011851 A3 CZ 2011851A3 CZ 20110851 A CZ20110851 A CZ 20110851A CZ 2011851 A CZ2011851 A CZ 2011851A CZ 2011851 A3 CZ2011851 A3 CZ 2011851A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
grain
unifying
injector
seed
delivery device
Prior art date
Application number
CZ20110851A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ303878B6 (cs
Inventor
Nýc@Michal
Gavlas@Dusan
Original Assignee
Farmet A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Farmet A.S. filed Critical Farmet A.S.
Priority to CZ20110851A priority Critical patent/CZ2011851A3/cs
Priority to PCT/CZ2012/000135 priority patent/WO2013091593A1/en
Priority to DE212012000229.4U priority patent/DE212012000229U1/de
Priority to RU2014129270/13U priority patent/RU151366U1/ru
Publication of CZ303878B6 publication Critical patent/CZ303878B6/cs
Publication of CZ2011851A3 publication Critical patent/CZ2011851A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/08Broadcast seeders; Seeders depositing seeds in rows
    • A01C7/12Seeders with feeding wheels
    • A01C7/123Housings for feed rollers or wheels
    • A01C7/125Housings for feed rollers or wheels with bottom delivery of the seeds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/04Single-grain seeders with or without suction devices
    • A01C7/042Single-grain seeders with or without suction devices using pneumatic means
    • A01C7/044Pneumatic seed wheels
    • A01C7/0443Seed singulators

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Sowing (AREA)

Abstract

Zarízení k privádení zrn, zejména zrn (2) osiva k pohybujícímu se jednotícímu prostredku (4), obsahuje nejméne jeden injektor (1) pro vytvorení usporádaného pohybu zrna (2), který obsahuje vzduchovou trysku (8), smesovací prostor (12) a difuzor (13).

Description

Dosavadní stav techniky
V současné době jsou známé stroje pro přesné setí, které obsahují jednotící prostředek pracující jako dávkovači zařízení osiva. Jednotící prostředek může být ve formě bubnu, disku nebo podobných rotujících geometrií s perforovaným povrchem. Přichycení osiva se děje díky rozdílným tlakům vzduchu na jednotlivých stranách perforovaného povrchu. Osivo se přichycuje do perforace ve směru tlakového spádu.
Přívod osiva k jednotícímu prostředku je řešen různými způsoby. Jako nejpokročilejší se ukazuje řešení pomocí fluidního lože uvedené v patentovém dokumentu EP 1 754 406. Zde popsané zařízení má tu nevýhodu, že osivo je vrženo přímo proti jednotícímu prostředku, přičemž dochází k velkým turbulencím a zpětným odrazům osiva od tohoto jednotícího prostředku. Další nevýhodu je to, že pohyb zrn vůči jednotícímu prostředku je neuspořádaný a nedochází k sjednocení nebo výraznému snížení rozdílu vzájemných rychlostí osiva a jednotícího prostředku, což má za následek horší přilnavost osiva k jednotícímu prostředku.
Další zařízení k přivádění zrn osiva k jednotícímu prostředku je uvedeno v patentovém dokumentu DE 10140773. U tohoto zařízení také nedochází k sjednocení rychlostí osiva a jednotícího prostředku, což má také za následek horší přilnavost osiva k jednotícímu prostředku.
Z výše uvedeného stavu techniky je zřejmá hlavní nevýhoda, kterou je to, že neexistuje zařízení, které by dokázalo uspořádat pohyb zrn do směru pohybu jednotícího prostředku a alespoň částečně vyrovnat rychlost pohybu osiva s obvodovou rychlostí jednotícího prostředku.
Cílem vynálezu je konstrukce zařízení, které bude schopno vytvářet uspořádaný pohyb zrn osiva ve směru pohybu jednotícího prostředku tak, že bude docházet k částečnému nebo úplnému vyrovnání rychlosti pohybu zrn osiva a obvodové rychlosti jednotícího prostředku.
; > Λ * Λ * . * · * * ♦ * * z ♦ * „ ζ. > '. · f »**>’» > » · · ř *
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle vynálezu naplňuje zařízeni k přivádění zrn, zejména zařízení k přivádění zrn osiva k pohybujícímu se jednotícímu prostředku, podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje nejméně jeden injektor pro vytvoření uspořádaného pohybu zrna, který obsahuje vzduchovou trysku, směšovací prostor a difuzor. Vzduchová tryska, směšovací prostor a difuzor jsou s výhodou uspořádány na společné ose. Jednotícím prostředkem může být například buben, kotouč nebo pás.
Je výhodné, když je injektor uspořádán přibližně tečně k jednotícímu prostředku. To podstatně zvyšuje úspěšnost umístění zrna na těle jednotícího prostředku.
Dále je výhodné, když injektor má výstupní rychlost zrna přibližně stejnou s obvodovou rychlostí jednotícího prostředku, přičemž v nejvýhodnějším provedení dále zařízení k přivádění zrn obsahuje prostředek pro regulaci množství vzduchu přiváděného do injektoru, sjednocující rychlost zrna s obvodovou rychlostí jednotícího prostředku. To podstatně zvyšuje úspěšnost umístěni zrna na těle jednotícího prostředku. Výše uvedené opět zvyšuje a také v čase stabilizuje úspěšnost umístění jednotlivých zrn na těle jednotícího prostředku.
Je výhodné, když je směšovací prostor injektoru spojený s předkomorou, která je spojena s násypkou a s prostorem vznosu. To umožňuje jednak navádět jednotlivá zrna k jednotícímu prostředku, ale také v případě neúspěšného přijetí zrna jednotícím prostředkem, jejich zpětnou dopravu do injektoru.
Násypka je spojena se zdrojem tlakového vzduchu, kterým je nejvýhodněji ventilátor.
Vzduchová tryska je spojena s dalším zdrojem tlakového vzduchu, kterým je nejvýhodněji ventilátor.
Injektor má s výhodou kruhový nebo eliptický nebo oválný nebo čtvercový nebo obdélníkový průřez.
Výhodou zařízení k přivádění zrn podle vynálezu je to, že rozdíl rychlosti zrna a obvodové rychlosti jednotícího prostředku je úplně vyrovnán nebo je alespoň výrazně snížen, přičemž dochází k výrazně lepšímu přilnutí jednotlivých zrn na jednotící prostředek. Další výhodu je to, že zrno, které se nepřichytí k jednotícímu prostředku, padá gravitací zpět do předkomory injektoru, kde je opět jeho pomocí « ♦ t * «>
4» e · 4 « « i *’ ’ í « !· ř ’ '» • ř $ 3- - x * 1 * **
- 4 Λ?
X 4 * · # ♦ .· * · 4 » ♦ » >*·’*· vrženo tečným směrem podél jednotícího prostředku. Proto také není tedy zapotřebí dalšího zařízení pro cirkulaci osiva.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, na kterém obr. 1 znázorňuje v bočním schematický řez zařízením k přivádění zrn a obr. 2 axonometrický pohled s částečným řezem na celkové uspořádání zařízení k přivádění zrn.
Příklad provedení vynálezu
Zařízení (obr. 1, obr. 2) k přivádění zrn 2 osiva k pohybujícímu se jednotícímu prostředku 4, kterým je podtlakový buben 3 s obvodově umístěnými otvory 5 pro přijmutí zrn 2 osiva, obsahuje celou řadu injektorů 1 pro vytvoření vznosu zrna 2.
Injektoryl mají kruhový nebo eliptický nebo oválný nebo čtvercový nebo obdélníkový průřez.
Injektoryl jsou uspořádány přibližně tečně k jednotícímu prostředkuj, přičemž mají výstupní rychlost zrna 2 přibližně stejnou s obvodovou rychlostí jednotícího prostředku 4.
Zařízení k přivádění zrn dále obsahuje neznázorněný prostředek pro regulaci množství vzduchu přiváděného do injektorů 1, která sjednocuje rychlost zrna 2 s obvodovou rychlostí jednotícího prostředku 4.
Jednotlivé injektory 1 obsahují vzduchovou trysku 8 a směšovací prostor 12 a difuzor j3.
Směšovací prostor 12 je spojený s předkomorou 14, která je spojena s násypkou 7 a s prostorem 15 vznosu.
Násypka 7 spojena se zdrojem 6 tlakového vzduchu, kterým je ventilátor.
Vzduchová tryska 8 je spojena s další zdrojem 10 tlakového vzduchu, kterým je ventilátor.
Zařízení k přivádění zrn 2 osiva k pohybujícímu se jednotícímu prostředku 4 dále obsahuje prostředek 15 pro odstranění dvojitých zrn 2.
Zařízení k přivádění zrn 2 pracuje tak, že jednotlivá zrna 2 padají gravitací z násypky 7 na vzduchovou trysku 8, kde jsou urychlena proudem vzduchu, od dalšího zdroje 10 tlakového vzduchu, proti směru gravitace tečně k obvodu jednotícího prostředkuj. Takto urychlené a usměrněné zrno 2 má rychlost i směr pohybu stejný nebo velice blízký směru a rychlosti pohybu obvodu 9 jednotícího prostředkuj, přičemž je snadno přijmutelné otvory 5 obvodově umístěnými na podtlakovém bubnu 3 jednotícího prostředku j.
Rychlost pohybu zrn 2 je regulována množstvím vzduchu od zdroje 10 tlakového vzduchu a tvarem trysky 8.
Zrno 2, které se nepřichytí k jednotícímu prostředku j, padá gravitací zpět do předkomory 14 injektoru j, kde je opět jeho pomoci vrženo tečným směrem podél jednotícího prostředku j.
Průmyslová využitelnost
Zařízení k přivádění zrn lze zejména využít na strojích pro přesné setí.
·· « Λ · J i <f t -V 4f I . « « f' * ' * : t ' -5: - ,♦ ' t s » « » ř M ř f í *ř »
Seznam vztahových značek injektor zrno buben jednotící prostředek otvor zdroj tlakového vzduchu I násypka tryska obvod zdroj tlakového vzduchu II prostor vznosu směšovací prostor difuzor předkomora prostředek pro odstranění dvojitých zrn
Á£>11- /</ ( > 1 :., '' · . · - » .< · 1 9

Claims (9)

  1. Patentové nároky
    1. Zařízení k přivádění zrn, zejména zařízení k přivádění zrn (2) osiva k pohybujícímu se jednotícímu prostředku (4), vyznačující se tím, že obsahuje nejméně jeden injektor (1) pro vytvoření uspořádaného pohybu zrna (2), který obsahuje vzduchovou trysku (8), směšovací prostor (12) a difuzor (13).
  2. 2. Zařízení k přivádění zrn, podle nároku 1, vyznačující se tím, že injektor (1) je uspořádán přibližně tečně k jednotícímu prostředku (4).
  3. 3. Zařízení k přivádění zrn, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že směšovací prostor(12) je spojený s předkomorou (14).
  4. 4. Zařízení k přivádění zrn, podle nároku 3, vyznačující se tím, že předkomora (14) je spojena s násypkou (7).
  5. 5. Zařízení k přivádění zrn, podle některého z nároků 3 a 4, vyznačující se tím, že předkomora (14) je spojená s prostorem (11) vznosu.
  6. 6. Zařízení k přivádění zrn, podle nároku 4, vyznačující se tím, že násypka (7) spojena se zdrojem (6) tlakového vzduchu.
  7. 7. Zařízení k přivádění zrn, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vzduchová tryska (8) je spojena se zdrojem (10) tlakového vzduchu.
  8. 8. Zařízení k přivádění zrn, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje prostředek pro regulaci množství vzduchu přiváděného do injektoru (1), sjednocující rychlost zrna (2) s obvodovou rychlostí jednotícího prostředku (4).
  9. 9. Zařízení k přivádění zrn, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že injektor(1) má kruhový nebo eliptický nebo oválný nebo čtvercový nebo obdélníkový průřez.
CZ20110851A 2011-12-20 2011-12-20 Zarízení k privádení zrn CZ2011851A3 (cs)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110851A CZ2011851A3 (cs) 2011-12-20 2011-12-20 Zarízení k privádení zrn
PCT/CZ2012/000135 WO2013091593A1 (en) 2011-12-20 2012-12-18 Device for conveying grains
DE212012000229.4U DE212012000229U1 (de) 2011-12-20 2012-12-18 Vorrichtung zum Zuführen von Körnern eines Saatguts in eine Ausgleichsvorrichtung
RU2014129270/13U RU151366U1 (ru) 2011-12-20 2012-12-18 Устройство для подачи посевного зерна

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110851A CZ2011851A3 (cs) 2011-12-20 2011-12-20 Zarízení k privádení zrn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ303878B6 CZ303878B6 (cs) 2013-06-05
CZ2011851A3 true CZ2011851A3 (cs) 2013-06-05

Family

ID=48521445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20110851A CZ2011851A3 (cs) 2011-12-20 2011-12-20 Zarízení k privádení zrn

Country Status (4)

Country Link
CZ (1) CZ2011851A3 (cs)
DE (1) DE212012000229U1 (cs)
RU (1) RU151366U1 (cs)
WO (1) WO2013091593A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2014221A3 (cs) * 2014-04-03 2015-05-20 Farmet A.S. Zařízení k jednocení osiva
CN115039542B (zh) * 2022-07-04 2024-02-09 海南大同岭农业科技发展有限公司 一种农业种植用自动撒种装置及撒种方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1530263A (en) * 1974-11-22 1978-10-25 Mcconnell F Apparatus for metering and transporting particulate material
US4026437A (en) * 1974-11-22 1977-05-31 Cambridge Consultants Ltd. Seed drill
FR2813161B1 (fr) * 2000-08-31 2002-10-11 Const Agricoles Etmetallurgiqu Dispositif d'alimentation en graines d'un tambour de semoir de precision
EP1657974B1 (en) * 2003-08-26 2008-03-12 Gaspardo Seminatrici S.P.A. A pneumatic distributor of granular and/or powdery materials, in particular for sowing machines
DE102005013397A1 (de) * 2005-03-23 2006-09-28 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum Zuführen von Samenkörnern
DE102005039317A1 (de) * 2005-08-19 2007-02-22 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum Zuführen von Samenkörnern
DE102006031281A1 (de) * 2006-04-05 2007-10-11 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Pneumatische Einzelkornsämaschine
DE102009043969A1 (de) * 2009-09-10 2011-03-31 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Nachfüllsystem

Also Published As

Publication number Publication date
RU151366U1 (ru) 2015-04-10
CZ303878B6 (cs) 2013-06-05
DE212012000229U1 (de) 2014-08-05
WO2013091593A1 (en) 2013-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104042408B (zh) 应用受控数量的颗粒状吸收性材料的方法和器械
US20110297080A1 (en) Unit for making absorbent nappy/diaper pads
US20170105334A1 (en) Device for the metering of seed grain
JP2013545471A5 (cs)
JP6170308B2 (ja) 吸収体の製造装置
JP2010535494A5 (cs)
RU2011136446A (ru) Дозатор семян с перепадом давлений, имеющий элемент для перемещения семян с бесконечной лентой
JP2012072491A5 (cs)
US20160044861A1 (en) Metering disk of a distribution device for granular material
JP2013017564A (ja) 粒子供給装置および吸収性物品用シート部材製造装置
CZ2011851A3 (cs) Zarízení k privádení zrn
JP2013017566A (ja) 粒子供給装置および吸収性物品用シート部材製造装置
US9545616B2 (en) Method and apparatus for applying particulate
JP6756706B2 (ja) 高速sap粒子アプリケータ
JP6814009B2 (ja) 搬送パッド及びウエーハの搬送方法
JP2017509482A (ja) 個別に計量が行われる単数又は複数のオリフィスを有するノズルを備える流体塗布装置
RU2569238C1 (ru) Пневмомеханический высевающий аппарат
JP2018202587A (ja) スラリ噴射体
UA122907C2 (uk) Висівний апарат для гранульованого матеріалу з блоком попереднього дозування
JP2013123513A (ja) 吸収体の製造装置
US20160008180A1 (en) Unit for making absorbent pads for nappies
TW201904398A (zh) 在裝配線生長儲罐中提供及使用一或多個泵的裝置、系統及方法
FR2979058B1 (fr) Dispositif d&#39;inhalation de poudre.
TW201900505A (zh) 漏斗裝置
CA2884052C (en) Method and apparatus for applying particulate

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20191220