CZ2010768A3 - Výškove prestavitelná podlaha - Google Patents
Výškove prestavitelná podlaha Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2010768A3 CZ2010768A3 CZ20100768A CZ2010768A CZ2010768A3 CZ 2010768 A3 CZ2010768 A3 CZ 2010768A3 CZ 20100768 A CZ20100768 A CZ 20100768A CZ 2010768 A CZ2010768 A CZ 2010768A CZ 2010768 A3 CZ2010768 A3 CZ 2010768A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- floor
- hinge
- support
- handle
- adjustable
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60R—VEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B60R5/00—Compartments within vehicle body primarily intended or sufficiently spacious for trunks, suit-cases, or the like
- B60R5/04—Compartments within vehicle body primarily intended or sufficiently spacious for trunks, suit-cases, or the like arranged at rear of vehicle
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Body Structure For Vehicles (AREA)
- Passenger Equipment (AREA)
Abstract
Podlaha (1) zavazadlového prostoru pro automobil, je prestavitelná mezi dolní polohou a horní polohou. K podlaze (1) je z horní strany otocne pripojeno madlo (7), a ze spodní strany je k ní výklopne pripojena podpera (9). Madlo (7) je s podperou (9) kinematicky spojeno prostrednictvím alespon jednoho táhla (16). Pri zvedání podlahy (1) pri presunu z dolní do horní polohy se otácením madla (7) vyklápí podpera (9) smerem pod podlahu (1), nadzvedává ji a usnadnuje tak její zvedání. V horní poloze podlahy (1) podepírá podpery (9) její zadní cást.
Description
Výškově přestavitelná podlaha
Oblast techniky
Vynález se týká výškově přestavitelné podlahy, zejména podlahy zavazadlového prostoru pro automobil, přestavitelné mezi dolní polohou a horní polohou.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou známa různá provedení zvýšení podlahy zavazadlového prostoru pomocí přídavné přestavitelné podlahové desky. Tato deska je svým předním koncem např. vedena v kulisovém vedení nebo uložena prostřednictvím klikového závěsu, což zajišťuje podepření tohoto konce jak v dolní tak v horní poloze desky. Zadní konec desky bývá v dolní poloze položen přímo na opěrné ploše pod podlahou, zpravidla základní podlaze, a v horní poloze bývá podepřen výstupky vytvořenými po obvodu zavazadlového prostoru, zejména na bočním obložení nebo na obložení nakládací hrany. Taková řešení jsou popsána např. v dokumentech EP1728684 nebo DE 102007042371. V těchto případech bývá podlahová deska v zadní části opatřena vybráním nebo madlem pro uchopení uživatelem při nadzvedávání podlahy při přesunu z dolní do horní polohy. Madlo někdy bývá upevněno výklopně z horní strany podlahy, aby nepřekáželo v nepoužívaném stavu, ale umožnilo pevné a bezpečné uchopení uživatelem.
Nevýhodou takového řešení je velká síla, kterou musí uživatel působit na madlo svisle nahoru při nadzvedávání podlahy, zejména u rozměrnějších podlah s těžkou podlahovou deskou.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje výškově přestavitelná podlaha zavazadlového prostoru pro automobil podle vynálezu.
·· • · • ·
Podlaha je přestavitelná mezi dolní polohou a horní zvýšenou polohou. Z horní strany je k podlaze otočně připevněno madlo. Ze spodní strany je k ní výklopně připevněna podpěra, přičemž madlo je s podpěrou kinematicky spojeno prostřednictvím alespoň jednoho táhla. Při pohybu madla se tak současně pohybuje i podpěra. Při přesunu podlahy z dolní polohy do horní polohy zdvihá uživatel podlahu za madlo, které se přitom otáčí a svůj pohyb prostřednictvím táhla přenáší na podpěru, která se vyklápí pod podlahu. Podpěra se opře o opěrnou plochu pod podlahou, zpravidla základní podlahou nebo o dodatečně vytvořené horizontální plochy, a při dalším vyklápění nadzdvihává podlahu.
Ve výhodném provedení se madlo rozprostírá v obou polohách podlahy v podstatě vodorovně, zatímco podpěra se rozprostírá v dolní poloze podlahy v podstatě vodorovně a v horní poloze podlahy vyčnívá v podstatě svisle směrem dolů od podlahy. Madlo je tak mezi polohami odpovídajícími dolní a horní poloze podlahy pootočeno o 180°, zatímco podpěra v podstatě o 90°. Díky tomu madlo ani v jedné poloze nezasahuje do zavazadlového prostoru a neomezuje tak jeho využitelnost. Podpěra v dolní poloze v podstatě nevyčnívá pod podlahu, která tak v podstatě leží svou spodní plochou na opěrné ploše pod ní. V horní poloze podlahy však podpěra podpírá zadní část podlahy, která nemusí být nijak dodatečně podepřena.
Podlaha je s výhodou z horní strany opatřena vybráním pro madlo, přičemž madlo v obou polohách podlahy lícuje s rovinou horní strany nebo leží pod touto rovinou. Vybrání je upraveno tak, aby uživatel mohl madlo v obou jeho koncových polohách pohodlně uchopit, např. je lokálně více prohloubeno.
Podlaha může být také ze spodní strany opatřena vybráním pro podpěru, přičemž podpěra v dolní poloze podlahy lícuje s rovinou dolní strany podlahy nebo leží nad touto rovinou. Podlaha díky tomu může ležet celou svou dolní stranou nebo alespoň jejími krajními částmi přímo na opěrné ploše, resp. základní podlaze.
Madlo má s výhodou charakter jednozvratné páky, s jedním koncem připojeným k podlaze a s druhým koncem upraveným pro uchopení uživatelem. Podpěra potom má charakter dvojzvratné páky, přičemž k jejímu prvnímu ramenu je připojeno táhlo a druhé rameno je upraveno pro kontakt s opěrnou plochou, kterou je podlaha podepřena ve své dolní poloze. Díky tomu se při pootočení madla o 180° vyklopí podpěra o 90°.
·· ··*· • · · • ··· • ♦ ·
Ve výhodném provedení je madlo připojeno k podlaze prostřednictvím prvního závěsu a podpěra je připojena k podlaze prostřednictvím druhého závěsu, přičemž oba závěsy mají vodorovné příčné osy otáčení, a přičemž osa prvního závěsu leží nad osou druhého závěsu. Díky tomu lze dosáhnout ideální kinematiky celého mechanismu.
Délka táhla je s výhodou v podstatě stejná jako vzdálenost prvního a druhého závěsu, a přitom vzdálenost od prvního závěsu k místu připojení táhla k madlu a vzdálenost od druhého závěsu k místu připojení táhla k podpěře jsou v podstatě stejné a v podstatě shodné s délkou táhla. V dolní poloze podlahy tak otočné body mechanismu tvoří v podstatě čtverec, zatímco v horní poloze podlahy tvoří tvar L.
Pro usnadnění sklápění podpěry z v podstatě svislé polohy v horní poloze podlahy může být vzdálenost od prvního závěsu k místu připojení táhla k madlu v podstatě stejná jako vzdálenost prvního a druhého závěsu, a přitom délka táhla a vzdálenost od druhého závěsu k místu připojení táhla k podpěře větší než vzdálenost prvního a druhého závěsu. Díky rozdílu délek leží v horní poloze podlahy místo připojení táhla k podpěře mimo osu prvního závěsu a při zvedání madla tak ihned dochází k pohybu podpěry.
Madlo nebo podpěra mohou být opatřeny vratnou pružinou pro návrat do polohy odpovídající dolní poloze podlahy, tedy pro sklopení podpěry do roviny podlahy. Tím je usnadněno zejména sklápění podpěry při přesunu podlahy z horní do dolní polohy.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je pohled na podlahu v dolní poloze, na obr. 2 je v této poloze v řezu. Obr. 3 a 4 znázorňují mechanismus madla a podpěry při axonometňcky pohledech seshora a zespoda. Na obr. 5 je rozpad dílů mechanismu madla a podpěry. Na obr. 6 je podlaha při přesunu mezi polohami a na obr. 7 je podlaha v horní poloze.
Na obr. 8 je schematicky mechanismus madla a podpěry podle prvního příkladu provedení vynálezu, na obr. 9 podle druhého příkladu provedení vynálezu.
F · ·«··
• ♦· « *· •· · · «· ·· • « · · ·« • · · · · ·· • · · · ·· ♦ ·· ·· ·«· »«
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je zobrazena část zavazadlového prostoru automobilu s výškově přestavitelnou podlahou podle vynálezu v dolní poloze. Podlaha 1 je svou přední částí vedena v blíže nespecifikovaném kulisovém mechanismu 3 a spočívá svou spodní stranou na základní podlaze 2. V zadní části podlahy, přivrácené vstupnímu otvoru do zavazadlového prostoru, je v podlaze vytvořena prohloubenina, v níž je vsazen držák 4. Držák 4 svou horním okrajem v podstatě lícuje s horní stranou podlahy 1 a je v něm vytvořeno tvarované vybrání 5. K držáku 4 je z horní strany prostřednictvím prvního závěsu 6 otočně připojeno madlo 7, které se rozprostírá horizontálně směrem vpřed od prvního závěsu 6. Madlo 7 leží ve vybrání 5 a nevyčnívá tak nad horní plochu podlahy 1.
Na obr. 2 je řez podlahou 1 v dolní poloze. V podlaze 1 je pod držákem 4 vytvořen otvor, jímž je přístupný držák 4 ze spodní strany podlahy 1. Ve spodní straně podlahy 1 je vytvořeno vybrání 8, v němž leží podpěra 9, otočně připojená zespoda k držáku 4 a k podlaze 1 prostřednictvím druhého závěsu 10. Z obr. 3 je patrné provedení zvedacího mechanismu. Podpěra 9 se rozprostírá po celé šířce podlahy 1 a na svých koncích je vytvarována do opěrných noh. Závěs 10 je tvořen panty 11 přišroubovanými k podlaze 1 v oblasti jejích krajů, které jsou prostřednictvím blíže nezobrazených čepů spojeny soky 12 vytvořenými na podpěře 9, a panty 13 přišroubovanými k podpěře 9 v oblasti jejího středu, které jsou prostřednictvím blíže nezobrazených čepů otočně spojeny soky 14 vytvořenými zespodu na držáku 4. Z podpěry 9 vyčnívají před závěs 10 ramena 15, k nimž jsou otočně připojena táhla 16. Táhla prochází otvory v držáku 4 nahoru, a jsou otočně připevněna k madlu 7.
Na obr. 4 a obr. 5 je zobrazen mechanismus při zvedání podlahy 1, na obr. 6 je potom zobrazena celá podlaha v této poloze. Po uchopení madla 7 uživatelem se madlo 7 začne zvedat a otáčet kolem prvního závěsu 6. Pohyb madla 7 se prostřednictvím táhel 16 přenáší na ramena 15 podpěry 9, která se začne vyklápět kolem druhého závěsu 10 směrem dolů od podlahy 1. Podpěra 9 se svými konci opře o základní podlahu 2 a zvedá podlahu 1 směrem nahoru.
Délka táhel 16 je vhodně volena tak, aby po otočení madla 7 o 90° do svislé polohy došlo k vyklopení podpěry 9 o v podstatě o 90°. V tomto okamžiku se přiblíží bod
·· a «4« • 9 | * a« ·· · · | • ·· · ♦ | |
—* | • · · | • · · | |
• * | • « « | • · · | |
·· · ·· |
připojení táhla 16 k rameni 15 podpěry 9 k prvnímu závěsu 6, a podpěra 9 se při dalším otáčení madla 7 již vyklápí pouze minimálně, resp. v závislosti na zvolených poměrech v mechanismu, se dál nenaklápí vůbec. Madlo 7 se tak může sklopit do horizontální polohy směrem vzad, v níž zapadne do vybrání 5 držáku 4 a nevyčnívá nad horní plochu podlahy 1. Podlaha je v této poloze v zadní části podepřena podpěrou 6, která stojí v podstatě svisle a opírá se o základní podlahu 2.
Na obr. 8 je první příklad provedení geometrie zvedacího mechanismu podlahy podle vynálezu v dolní poloze podlahy 1. Poloha mechanismu v horní poloze podlahy 1 je znázorněna čerchovaně, přičemž pozice dílů v této poloze jsou indexovány čárkou. Délka T táhla 16 je stejná jako vzdálenost Z prvního závěsu 6 a druhého závěsu 10. Vzdálenost M od prvního závěsu 6 k místu připojení táhla 16 k madlu 7 je rovna vzdálenosti P od druhého závěsu 10 k místu připojení táhla 16 k podpěře 9 a přitom jsou tyto vzdálenosti shodné s délkou T táhla 16. Po otočení madla 7 o 90° vzad splyne místo připojení táhla 16 k podpěře 9 s prvním závěsem 6 a další otáčení madla 7 směrem vzad již nemění polohu podpěry 9, protože táhlo 16 se otáčí kolem stejné osy jako madlo 7. Pro návrat podlahy 1 do spodní polohy uživatel otáčí madlo 7 směrem vpřed, pokud však nedojde k pootočení podpěry 9, nemá otáčení madla 7 vliv na její polohu. Proto je vhodné opatřit podpěru 9 nezobrazenou vratnou pružinou, vracející ji do polohy odpovídající dolní poloze podlahy 1, tedy sklápějící podpěru 9 do roviny podlahy 1. Funkce pružiny může být také nahrazena samočinným částečným sklopením podpěry 9 po nadzvednutí podlahy 1 a jejím snížením v přední části a opřením podpěry 9 v šikmé poloze o základní podlahu 2, nebo také volbou konečné úhlové polohy podpěry 9 vůči podlaze 1 menší než 90°.
Na obr. 9 druhý příklad provedení geometrie zvedacího mechanismu podlahy podle vynálezu v dolní poloze podlahy 1, který usnadňuje sklápění podpěry 9 z její vyklopené polohy v horní poloze podlahy. Poloha mechanismu v horní poloze podlahy 1 je znázorněna čerchovaně, přičemž pozice dílů v této poloze jsou indexovány čárkou. Vzdálenost M od prvního závěsu 6 k místu připojení táhla 16 k madlu 7 je stejná jako vzdálenost Z prvního závěsu 6 a druhého závěsu 10, ale délka T táhla 16 a vzdálenost P od druhého závěsu 10 k místu připojení táhla 16 k podpěře 9 jsou větší než je vzdálenost Z. Podpěra 9 je tedy vytvořena jako mírně lomená páka, díky čemuž lícuje v dolní poloze podlahy 1 sjejí spodní stranou. V důsledku takové geometrie nesplyne místo připojení táhla 16 k podpěře 9 s prvním
·« ·*·* | * 9 * | • ·* |
« · | ·· · « | ·· * * |
• · · | • ♦ · | |
« · | • · · | • * » |
·» · *9 |
závěsem 6 a podpěra 9 mění svou polohu po celou dobu otáčení madla 7. Po otáčení madla 7 vpřed z jeho zadní horizontální polohy se začne podpěra ihned sklápět do své horizontální polohy.
V celém dokumentu jsou směry a polohy uváděny s ohledem na běžně používané směry a polohy dílů v automobilu.
Průmyslová využitelnost
Výškově přestavitelná podlaha podle vynálezu je využitelná u automobilů, zejména u automobilů s variabilním zavazadlovým prostorem.
Claims (8)
1. Výškově přestavitelná podlaha, zejména podlaha zavazadlového prostoru pro automobil, přestavitelná mezi dolní polohou a horní polohou, přičemž k podlaze (1) je z horní strany otočně připojeno madlo (7), vyznačující se tím, že podlaha (1) má ze spodní strany výklopně připojenou podpěru (9), přičemž madlo (7) je s podpěrou kinematicky spojeno prostřednictvím alespoň jednoho táhla (16).
2. Výškově přestavitelná podlaha, podle nároku 1, vyznačující se tím, že madlo (7) se rozprostírá v dolní i horní poloze podlahy (1) v podstatě vodorovně, přičemž podpěra (9) se rozprostírá v dolní poloze podlahy (1) v podstatě vodorovně a v horní poloze podlahy (1) vyčnívá v podstatě svisle směrem dolů od podlahy (1).
3. Výškově přestavitelná podlaha, podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podlaha (1) je z horní strany opatřena vybráním (5) pro madlo (7), a že madlo (7) v obou polohách podlahy (1) lícuje s rovinou její horní strany nebo leží pod touto rovinou.
přičemž k jejímu prvnímu ramenu je připojeno táhlo (16) a druhé rameno je upraveno pro kontakt s opěrnou plochou (2), kterou je podlaha (1) podepřena ve své dolní poloze.
4. Výškově přestavitelná podlaha, podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podlaha (1) je ze spodní strany opatřena vybráním (8) pro podpěru (9), a že podpěra (9) v dolní poloze podlahy (1) lícuje s rovinou její dolní strany nebo leží nad touto rovinou.
5. Výškově přestavitelná podlaha, podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že madlo (7) má charakter jednozvratné páky, s jedním koncem připojeným k podlaze (1) a s druhým koncem upraveným pro uchopení uživatelem, a že podpěra (9) má charakter dvojzvratné páky,
6. Výškově přestavitelná podlaha, podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že madlo (7) je připojeno k podlaze (1) prostřednictvím prvního závěsu (6), a že podpěra (9) je připojena k podlaze (1) prostřednictvím druhého závěsu (10), přičemž oba závěsy (6,10) mají vodorovné příčné osy otáčení, a přičemž osa prvního závěsu (6) leží nad osou druhého závěsu (10).
7. Výškově přestavitelná podlaha, podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že délka (T) táhla (16) je s výhodou v podstatě stejná jako vzdálenost (Z) prvního závěsu (6) a druhého závěsu (10), a přitom vzdálenost (M) od prvního závěsu (6) k místu připojení táhla (16) k madlu (7) a vzdálenost (P) od druhého závěsu (10) k místu připojení táhla (16) k podpěře (9) jsou v podstatě stejné a v podstatě shodné s délkou (T) táhla (16).
8. Výškově přestavitelná podlaha, podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že vzdálenost (M) od prvního závěsu (6) k místu připojení táhla (16) k madlu (7) je v podstatě stejná jako vzdálenost (Z) prvního závěsu (6) a druhého závěsu (10), a že délka (T) táhla (16) a vzdálenost (P) od druhého závěsu (10) k místu připojení táhla (16) k podpěře (9) jsou větší než vzdálenost (Z) prvního závěsu (6) a druhého závěsu (10).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20100768A CZ2010768A3 (cs) | 2010-10-21 | 2010-10-21 | Výškove prestavitelná podlaha |
EP11466031.9A EP2444285B1 (de) | 2010-10-21 | 2011-10-17 | Höhenverstellbarer Ladeboden |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20100768A CZ2010768A3 (cs) | 2010-10-21 | 2010-10-21 | Výškove prestavitelná podlaha |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2010768A3 true CZ2010768A3 (cs) | 2012-05-02 |
Family
ID=44905812
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20100768A CZ2010768A3 (cs) | 2010-10-21 | 2010-10-21 | Výškove prestavitelná podlaha |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP2444285B1 (cs) |
CZ (1) | CZ2010768A3 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE102013018037A1 (de) | 2013-12-02 | 2015-06-03 | GM Global Technology Operations LLC (n. d. Ges. d. Staates Delaware) | Laderaumanordnung für ein Fahrzeug und Fahrzeug mit der Laderaumanordnung |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2002370677A (ja) * | 2001-06-14 | 2002-12-24 | Mitsuiya Kogyo Kk | 自動車の荷台部構造 |
FR2886240B1 (fr) | 2005-05-31 | 2007-07-06 | Peugeot Citroen Automobiles Sa | Dispositif elevateur pour coffre de vehicule automobile |
JP2008037299A (ja) * | 2006-08-08 | 2008-02-21 | Mazda Motor Corp | 車両の後部荷室構造 |
DE102007042371A1 (de) | 2007-09-06 | 2009-03-12 | GM Global Technology Operations, Inc., Detroit | Höhenverstellvorrichtung für den Ladeboden eines Kraftfahrzeugs |
US7748775B2 (en) * | 2008-10-09 | 2010-07-06 | Gm Global Technology Operations, Inc. | Adjustable rear load floor for a hybrid vehicle |
-
2010
- 2010-10-21 CZ CZ20100768A patent/CZ2010768A3/cs unknown
-
2011
- 2011-10-17 EP EP11466031.9A patent/EP2444285B1/de active Active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP2444285B1 (de) | 2013-08-28 |
EP2444285A1 (de) | 2012-04-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10625638B2 (en) | Easy-entry adjustment mechanism for dive-down vehicle seats or seat systems | |
US10106057B2 (en) | Seat for motor vehicle and motor vehicle comprising such a seat | |
RU2471654C2 (ru) | Регулирующее по высоте устройство для погрузочного основания автомобиля | |
CN108349410B (zh) | 带有摆动滑移单元的座椅的座椅调节机构 | |
US9016791B2 (en) | Fixing device for a vehicle seat and vehicle seat | |
US20140062158A1 (en) | Ultra flex and fold seat with ingress/egress feature | |
US7758123B2 (en) | Vehicle seat | |
DK2977268T3 (en) | Ladder Tilt-adjustable supporting | |
US8657381B2 (en) | Adjustment kinematics for an arm rest | |
KR101500271B1 (ko) | 차량용 암 레스트 슬라이딩 로킹장치 | |
DK2848473T3 (en) | Lastbærer for mounting on a vehicle's rear end | |
CN104395145A (zh) | 在车辆内部空间中的用于至少一个瓶子或杯子容器的容纳装置 | |
US20060267390A1 (en) | Arrangement for a seat for an automobile vehicle to limit its overall lengthwise size | |
CN103025220A (zh) | 抽吸清洁设备 | |
US20070182227A1 (en) | Remote Release Seat Cushion Lock With One Hand Operation | |
JP2016107881A (ja) | 車両用シート | |
JP2003054258A (ja) | 車体リヤコンパートメントのリヤカバーの支持フレーム | |
CZ2010768A3 (cs) | Výškove prestavitelná podlaha | |
US10023212B2 (en) | Hand truck with an adjustable wheel axle | |
US10508407B2 (en) | Front loader | |
US10843599B2 (en) | Vehicle seat assembly | |
CZ291392B6 (cs) | Kování pro sedací nábytek | |
KR20150035999A (ko) | 건설기계 운전실용 풋 레스트 | |
CZ2020396A3 (cs) | Stolek na nákladovou hranu vozidla | |
EP1035064A1 (en) | A stair lift comprising a chair fitted with an adjustable seat |