CZ200820A3 - Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace - Google Patents

Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace Download PDF

Info

Publication number
CZ200820A3
CZ200820A3 CZ20080020A CZ200820A CZ200820A3 CZ 200820 A3 CZ200820 A3 CZ 200820A3 CZ 20080020 A CZ20080020 A CZ 20080020A CZ 200820 A CZ200820 A CZ 200820A CZ 200820 A3 CZ200820 A3 CZ 200820A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rotation
axis
eccentric
shaft
primary shaft
Prior art date
Application number
CZ20080020A
Other languages
English (en)
Inventor
Dvorák@Lubomír
Original Assignee
DVORÁK - svahové sekacky s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DVORÁK - svahové sekacky s.r.o. filed Critical DVORÁK - svahové sekacky s.r.o.
Priority to CZ20080020A priority Critical patent/CZ200820A3/cs
Priority to PCT/CZ2009/000002 priority patent/WO2009089803A1/en
Priority to EP09702565.4A priority patent/EP2245337B1/en
Publication of CZ200820A3 publication Critical patent/CZ200820A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16HGEARING
    • F16H3/00Toothed gearings for conveying rotary motion with variable gear ratio or for reversing rotary motion
    • F16H3/44Toothed gearings for conveying rotary motion with variable gear ratio or for reversing rotary motion using gears having orbital motion
    • F16H3/76Toothed gearings for conveying rotary motion with variable gear ratio or for reversing rotary motion using gears having orbital motion with an orbital gear having teeth formed or arranged for obtaining multiple gear ratios, e.g. nearly infinitely variable

Abstract

Prevodové ústrojí (1) s možností obousmerné plynulé regulace otácek obsahuje prevodovou skrín (7), na prevodové skríni (7) je usporádán primární hrídel (2), na primárním hrídeli (2) je usporádán výstredník (3), který je spojen se zarízením (9) pro ovládání výstredníku (3), které zajištuje zmenu polohy osy (11) rotace výstredníku (3) vuci ose (10) rotace primárního hrídele (2). Na výstredníku (3) je otocne usporádán výstupní segment (4), který je propojen spojovacím clenem (5) se sekundárním hrídelem (6). Na prevodové skríni (7) je usporádáno vnejší vedení (8) výstupního segmentu (4).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká převodového ústroji s obousměrnou plynulou regulací otáček pro použití v neomezené míře všude tam, kde je třeba plynule regulovat vstupní otáčky či vstupní výkon poháněné jednotky a zároveň tak regulovat výstupní otáčky či výkon pohonné jednotky. Vynálezem lze nahradit hydraulická převodová ústrojí, pneumatická převodová ústrojí i klasická mechanická převodová ústrojí s ozubenými koly, šnekovými převody, řemenovými či řetězovými převody atd.
Vynález se rovněž týká způsobu změny směru rotace sekundárního hřídele a plynulé regulace otáček sekundárního hřídele.
Dále se vynález týká způsobu změny směru rotace primárního hřídele a plynulé regulace otáček primárního hřídele.
· «»«
Dosavadní stav techniky
Z praxe jsou známa různá převodová ústrojí, která zabezpečují přenos a regulaci výkonu nebo otáček z hnacího agregátu na poháněnou jednotku.
Je známa klasická převodová skříň s ozubenými koly se skokovou regulací výstupních otáček.
Je známa šneková převodová skříň, případně převodová skříň kombinovaná s ozubenými a šnekovými převody.
Jsou známa převodová ústrojí pomoci klínových, plochých či jinak tvarově upravených řemenů nebo řetězů.
Jsou známa variátorová převodová ústroji.
Jsou známy cykloidni převody, planetové převody nebo převody s kuželovými koly s plynulou regulací otáček.
Dále jsou známy převody hydraulické, kdy lze pomocí hydraulického agregátu a vhodné regulace průtoku oleje, plynule regulovat výstupní výkon pro hydraulické pohonné jednotky, stejně tak jsou 2námy převody pneumatické, pracující na obdobném principu.
Jsou známy různé kombinace uvedených převodových ústrojí.
* « ·
Nevýhody dosavadních výše uvedených uspořádání spočívají zejména v tom, že musejí mít spojku,mají velké zástavbové rozměry, je nutnost reverzního kola pro zpětný chod, u některých variant jde o nemožnost plynulého řízení otáček. Dále dochází κ vysokým ztrátám energie v případě hydraulických systémů, které jsou velmi používané v nejrůznější stavební a komunální technice z důvodu možnosti přesného a plynulého ovládání výstupních otáček či výkonu.
Vynález zcela nahrazuje a výrazně zjednodušuje komfortní ovládání regulace otáček pomocí hydraulického systému. Hydraulický systém pro dosažení plynulé regulace vyžaduje více komponentů, jako čerpadlo, hydraulické vedeni, rozvaděč, hydraulický motor atd.
Podstata vynálezu
Úkolem řešení podle tohoto vynálezu je odstranit shora uvedené nevýhody a zajistit zdokonalenou funkci převodového ústrojí s možností využití v nej různějšich strojích a zařízeních, kde je nutné regulovat výkon a otáčky, přenášené z hnací jednotky na jednotku poháněnou.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu bylo proto vyvinuto převodové ústrojí schematicky zobrazené na obr.
la a obr.lb, které obsahuje převodovou skříň opatřenou primárním hřídelem a sekundárním hřídelem, kdy na primárním hřídeli je s výhodou uspořádán výstředník uzpůsobený pro změnu polohy osy rotace výstředníku vůči ose rotace primárního hřídele, přičemž na výstředníku je otočně • to ··· uspořádán výstupní segment, který je propojen spojovacím členem se sekundárním hřídelem, přičemž na převodové skříni je uspořádáno vnější vedení výstupního segmentu.
Na primárním hřídeli je s výhodou uspořádáno zařízení prc ovládání výstředníku.
Zařízení pro ovládáni výstředníku je s výhodou uzpůsobeno pro změnu polohy osy rotace výstředníku vůči ose rotace primárního hřídele.
Na výstředníku je s výhodou uložen výstupní segment, který je otočný kolem osy rotace výstředníku.
Převodové ústrojí obsahuje s výhodou vnější vedeni výstupního segmentu pro zajištění ukotvení výstupního segmentu v závislosti na poloze výstředníku a pro zajištění rotace výstupního segmentu kolem osy rotace výstředníku .
Výstupní segment je s výhodou propojen spojovacím členem se sekundárním hřídelem, přičemž spojovací člen je uzpůsoben pro zajištění přenosu rotačního pohybu výstupního segmentu kolem osy rotace výstředníku na sekundární hřídel.
Změnou polohy osy výstředníku vůči poloze osy primárního hřídele se s výhodou plynule regulují otáčky sekundárního hřídele, přenášené převodovým ústrojím z primárního hřídele, přičemž čím větší je výchylka polohy osy výstředníku vůči poloze osy primárního hřídele, tím vyšší jsou otáčky sekundárního hřídele přenášené z hnacího hřídele, přičemž při výchylce polohy osy výstředníku nad polohu osy primárního hřídele, je směr otáčení sekundárního hřídele shodný se » « směrem otáčení primárního hřídele, při výchylce polohy osy výstředníku pod polohu osy primárního hřídele, je směr omáčeni sekundárního hřídele opačný vůči směru otáčení primárního hřídele.
V souladu s dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu byl dále rovněž vyvinut způsob změny směru rotace sekundárního hřídele a plynulé regulace otáček sekundárního hřídele zobrazený na obr. 2a až 2c, přičemž primární hřídel rotuje v jednom směru, kdy pomoci změny polohy osy rotace výstředníku vůči poloze osy rotace primárního hřídele ve směru nad nebo pod osu rotace primárního hřídele a při současném ukotvení výstupního segmentu v bodu ukotvení vnějšího vedení, přičemž výstupní segment je otočně uložen na výstředníku, dojde k rotačnímu pohybu osy rotace výstředníku a k rotaci výstupního segmentu, přičemž výstřednik je unášen primárním hřídelem.
Výstředník s výhodou umožňuje posunutí osy rotace výstředníku oběma směry vůči ose rotace primárního hřídele tedy nad i pod osu rotace primárního hřídele.
Při vychýlení osy rotace výstředníku ve směru nad osu rotace primárního hřídele, vykonává výstupní segment rotační pohyb jedním směrem, přičemž při vychýlení osy rotace výstředníku ve směru pod osu rotace primárního hřídele, vykonává výstupní segment rotační pohyb opačným směrem.
Pokud je osa rotace výstředníku přesně v ose rotace primárního hřídele, výstupní segment nevykonává žádný rotační pohyb a sekundární hřídel stoji.
♦ · ·
Výstupní segment je s výhodou propojen spojovacím členem, který přenáší rotační pohyb výstupního segmentu na sekundární hřídel.
Při konstantních otáčkách primárního hřídele jsou otáčky výstupního segmentu a tím otáčky sekundárního hřídele, tím vyšší, čím větší je výchylka osy rotace výstředniku ve směru nad nebo pod osu rotace primárního hřídele.
Vnější vedení výstupního segmentu s výhodou umožňuje okamžitou změnu bodu ukotvení výstupního segmentu v závislosti na rotačním pohybu výstupního segmentu.
Dále byl rovněž vyvinut způsob změny směru rotace primárního hřídele a plynulé regulace otáček primárního hřídele zobrazený na obr. 2d až 2f, přičemž sekundární hřídel rotuje v jednom směru a prostřednictvím spojovacího členu je unášen výstupní segment, kdy změnou polohy osy rotace výstředniku ve směru nad nebo pod osu vůči poloze osy rotace primárního hřídele a při současném ukotvení výstupního segmentu v bodu ukotvení vnějšího vedení, přičemž výstupní segment je otočně uložen na výstředniku, dojde k rotačnímu pohybu osy výstředniku a tím k rotaci primárního hřídele, který je unášen výstředníkem.
Výstředník zajišťuje posunutí osy rotace výstředniku v obou směrech vůči ose rotace primárního hřídele, tedy nad i pod osu rotace.
«* ····
Při vychýlení osy rotace výstředníku ve směru nad osu rotace primárního hřídele, vykonává primární hřídel rotační pohyb jedním směrem, přičemž při vychýlení osy rotace výstředníku ve směru pod osu rotace primárního hřídele, vykonává primární hřídel rotační pohyb opačným směrem.
Pokud je osa rotace výstředníku přesně v ose rotace primárního hřídele, výstředník nevykonává žádný rotační pohyb a primární hřídel stojí.
Výstupní segment je s výhodou propojen spojovacím členem, který přenáší rotační pohyb sekundárního hřídele na výstupní segment.
Při konstantních otáčkách sekundárního hřídele jsou otáčky osy výstředníku a tím otáčky primárního hřídele, tím vyšší, čím větší je výchylka osy rotace výstředníku ve směru nad nebo pod osu rotace primárního hřídele.
Vnější vedeni výstupního segmentu s výhodou zajišťuje změnu bodu ukotvení výstupního segmentu v závislosti na rotačním pohybu výstupního segmentu .
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. la znázorňuje schéma převodového ústroj i
s obousměrnou plynulou regulací otáček;
obr. 1b znázorňuje z obr. 1; : pohled v řezu podél čáry A-A
obr. 2a znázorňuje princip plynulé regulace otáček a změny směru otáčeni sekundárního hřídele s osou rotace výstředníku nad osou rotace primárního hřídele;
obr. 2b znázorňuje princip plynulé regulace otáček a změny směru otáčení sekundárního hřídele s osou rotace výstředníku pod osou rotace primárního hřídele;
obr. 2c znázorňuje princip plynulé regulace otáček a změny směru otáčení sekundárního hřídele s osou rotace výstředníku v ose rotace primárního hřídele;
obr. 2d znázorňuje princip plynulé regulace otáček a změny směru otáčení primárního hřídele s osou rotace výstředníku nad osou rotace primárního hřídele;
obr. 2e znázorňuje princip plynulé regulace otáček a změny směru otáčení primárního hřídele s osou rotace výstředníku pod osou rotace primárního hřídele;
obr. 2f znázorňuje princip plynulé regulace otáček a změny směru otáčení primárního hřídele s osou rotace výstředníku v ose rotace primárního hřídele;
obr. 3 znázorňuje praktický vynálezu-převodové ústrojí;
příklad použití • · • · · • ·♦· obr. 4a znázorňuje zjednodušený přiklad uložení výstupního segmentu;
obr. 4b znázorňuje příklad provedení vnějšího vedení výstupního segmentu;
obr. 5 znázorňuje příklad provedeni hnacího ústrojí převodovky;
obr. 6 znázorňuje schematicky příklad použití převodového ústrojí; a obr. Ί znázorňuje schematicky převodové ústrojí s rekuperací kinetické energie.
Příklady provedeni vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je nový typ převodového ústrojí 1, schematicky znázorněného na obr. la, obr. lb a obr. 2a až 2f, kdy regulace otáček z primárního hřídele 2 převodovky na sekundární hřídel 6 převodovky se děje pomocí výstředníku 3, který umožňuje plynulou změnu otáček od nuly do maxima v obou směrech otáčení. Převodové ústrojí 1 umožňuje také pohánět sekundární hřídel 6 a regulovat otáčky primárního hřídele 2, převodové ústrojí tak lze používat obousměrně.
Příklady provedení jsou znázorněny na obr. 3, obr. 4a, obr.4b, obr. 5, obr. 6 a obr. 7.
• « ····
Jde ο převodovou skříň, určenou pro použití v mechanismech, jedno nebo vícestopých vozidlech, komunálních strojích, například pro pojezd různých druhů travních sekaček, umožňující plynulou regulaci přenosu výkonu z hnacího agregátu na pojezdové ústrojí.
Princip změny směru otáčení spočívá v tom, že primární hřídel 2 není pevně nebo pomocí ozubených kol spojen s výstupem, tj. sekundárním hřídelem 6, ale primární hřídel 2 je spojen s výstředníkem 3, který je vychylován od osy 10 rotace primárního hřídele 2 oběma směry.
Na hřídeli výstředníku 3 je otočně uložen výstupní segment 4, který rotuje v závislosti na výchylce výstředníku 3 od osy 10 rotace primárního hřídele 2. Dále je pohyb výstupního segmentu 4 přenášen spojovacím Členem 5, například kloubovým hřídelem, na sekundární hřídel 6 převodového ústrojí 1.
Výstupní segment 4 je volně uložen na výstředníku 3, což znamená, že pokud je osa 11 rotace výstředníku 3 v ose 10 rotace primárního hřídele 2, tak výstupní segment 4_ nerotuje, na sekundární hřídel 6 se žádný pohyb nepřenáší a sekundární hřídel 6 stojí.
V okamžiku vychýleni výstředníku 3 mimo osu 10 rotace primárního hřídele 2, začne výstupní segment 4_ rotovat a osa rotace výstupního segmentu, respektive osa 11 rotace výstředníku 3, začne opisovat kružnice kolem osy 10 rotace primárního hřídele 2.
• · · • ···
Průměr těchto kružnic je tím vetší, čím je větší výchylka osy 11 rotace výstředniku 2 vůči ose 10 rotace primárního hřídele 2. Rotační pohyb výstupního segmentu 4_ je pak přenášen spojovacím členem jp například kloubovým hřídelem, či jinou vhodnou mechanickou, elektomagmetickou, pneumatickou nebo hydraulickou vazoou na sekundární hřídel 6.
Výstupní segment 4, ze kterého jsou otáčky přenášeny na výstup převodovky, rotuje ve vhodném vnějším vedení 8. výstupního segmentu 4, které popsaný pohyb umožňuje. Výstupním segmentem £ může být například ozubené kolo, které může rotovat ve vhodném vnějším vedení 8_, které může být tvořeno například pružným lamelovým vedením, umožňujícím ukotvení výstupního segmentu 4 v závislosti na výchylce
osy 11 rotace výstředniku 3 od osy hřídele 2. 10 rotace primárního
Přítlak například lamelového vnějšího vedení 8
k výstupnímu segmentu 4 může být zajištěn například
mechanicky, hydraulicky, pneumaticky, elektromagneticky apod.
Vychylování výstředniku 3 vůči ose rotace primárního hřídele 2 je provedeno pomocí vhodného zařízení 9, ovládaného například mechanicky, elektricky, elektromagneticky, hydraulicky, pneumaticky apod. Přenos pohybu výstupního segmentu na sekundární hřídel 6 převodovky může být proveden spojovacím členem 5 s jakoukoli vhodnou vazbou, například mechanickou, hydraulickou, pneumatickou, elektromagnetickou apod.
· • · 9 • ···
Převodové ústroji 1 umožňuje změnu směru otáčeni sekundárního hřídele 6, plynulou regulaci otáček sekundárního hřídele 6 v obou směrech otáčeni a úplné zastaveni rotace sekundárního hřídele 6 převodového ústrojí 1.
Změna směru otáčení je principielně zachycena na schematických obr. 2a až 2f. Jednotlivé případy jsou podrobněji popsány níže. Pro všechny popsané případy je nutno předpokládat, že hnací primární hřídel 2 rotuje kolem své osy 10 rotace vždy v jednom směru, t j. např. ve směru hodinových ručiček. Pro názornost je pro všechny níže popsané případy uvažován moment, kdy je výstředník 3 právě v poloze, ve které je výstupní segment 4 ukotven ve vnějším vedení 8_ v horní pozici, tj. na 12-ti hodinách.
1. Sekundární hřídel 6 převodovky se otáčí jedním směrem - ve směru hodinových ručiček
V případě, kdy je výstředník 3 respektive osa 11 rotace výstředníku 3 vychýlena jedním směrem nejprve nad osu 10 rotace primárního hřídele 2, tvar výstředníku 3 umožní ukotvení 12 horní části výstupního segmentu £ v pružném uložení vnějšího vedení _8. Osa 11 rotace výstředníku 3 začne opisovat kružnice kolem osy 10 rotace hnacího primárního hřídele 2 a výstupní segment 4, který je otočně uložen na hřídeli výstředníku 3, se otáčí jedním směrem, tato rotace je přenesena na sekundární hřídel 6 převodovky prostřednictvím spojovacího členu 5. Princip je znázorněn na obr. 2a. Rotace výstupního segmentu 4_ je tím větší, čím větší je výchylka osy 11 rotace výstředníku 3 od osy 10 rotace primárního hřídele 2.
• ·
ΦΦΦ φ • φ
2. Sekundární nřidel 6 převodovky se otáčí opačným směrem - proti směru hodinových ručiček
Změna směru rotace výstupního segmentu £ a zároveň sekundárního hřídele 6 převodovky se dosáhne přestavením výstředniku 3 respektive osy 11 rotace výstředníku 3 opačným směrem, tj . v tomto případě pod osu 10 rotace primárního hřídele 2. Tvar výstředníku 3 umožní ukotvení v bodě 12 horní části výstupního segmentu £ v pružném uložení vnějšího vedení j?. Osa 11 rotace výstředníku 3 začne opisovat kružnice kolem osy 10 rotace primárního hřídele 2 a výstupní segment 4, který je otočně uložen na hřídeli výstředníku 3, se otáčí opačným směrem než v případě popsaném shora, tato rotace je přenesena na sekundární hřídel 6 převodovky prostřednictvím spojovacího členu _5. Princip je znázorněn na obr. 2b. Rotace výstupního segmentu 4 je tím větší, čím větší je výchylka osy 11 rotace výstředníku 2 od osy 10 rotace primárního hřídele 2.
3. Sekundární hřídel 6 převodovky stojí - neutrální poloha
V případě, kdy je osa 11 rotace výstředníku 3, a tím pádem osa výstupního segmentu 3, v ose 10 rotace primárního hřídele 2, osa 11 rotace výstředníku 3 neopisuje kružnice kolem osy 10 rotace primárního hřídele 2, výstupní segment 4, který je otočně uložen na výstředníku 3, nerotuje a sekundární hřídel 6 převodovky stojí, viz obr. 2c.
• 4
Převodové ústroji dle tohoto vynálezu lze s výhodou využit i jako náhradu diferenciálu používaného například u vicesropých vozidel či mechanismů pro pohon pojezdových kol, jak je schematicky znázorněno na obr. 6.
Hnací jednotka 13 je prostřednictvím převodových členů 15 a primárního hřídele 2 propojena s pojezdovými jednotkami, které jsou tvořeny převodovým ústrojím 1 a pojezdovým kolem 16. Výkon respektive otáčky, přenášené z hnací jednotky 13 na pojezdová kola 16, lze regulovat pomocí řídicí jednotky 14 spojené vazbou 17 například elektrickou, elektromagnetickou, pneumatickou, hydraulickou, mechanickou apod. se zařízením 9 pro ovládáni výstředníku 3. Prostřednictvím řídicí jednotky 14 pak lze ovládat otáčky pojezdových kol 16 tak, že může být každé kolo ovládáno nezávisle, všechna kola společně nebo jedno či více pojezdových kol může být ovládáno v závislosti na otáčkách jiného pojezdového kola či kol. Pojezdových jednotek může být libovolný počet.
Další příklad využití vynálezu je schematicky zobrazen na obr. 7, kde pojezdové ústrojí 18 obsahuje převodové ústrojí 1, přičemž sekundární hřídel _6 je opatřen setrvačníkem 20 a primární hřídel 2 je spojen prostřednictvím převodových členů 15 s pojezdovým kolem 16, které je poháněno hnací jednotkou 13, která je s ním rovněž propojena prostřednictvím převodových členů 15 a spojovacím zařízením 19. Dále pojezdové ústrojí 18 obsahuje řídicí jednotku 14 propojenou vazbou 17 se zařízením 9 pro ovládání výstředníku 3 a dále propojenou vazbou 21 se spojovacím zařízením 19. Vazby 17 a 21 mohou být mechanické, elektrické, elektromagnetické, pneumatické, hydraulické nebo vzájemně • · «
* » kombinované. Pojezdovým ústrojím může být vybaven jakýkoliv podvozek vozidla nebo mechanismu, přičemž ten může obsahovat libovolný počet těchto pojezdových ústroji.
Převodové ústroji 1 umožňuje přenos otáček respektive výkonu i opačným směrem, tj. ze sekundární strany na primární. Pokud tedy otáčíme sekundárním hřídelem _6, můžeme způsobem popsaným shora regulovat otáčky primárního hřídele 2. Této vlastnosti je využito pro rekuperaci kinetické energie při brzdění a pohonu mechanismů.
Pojezdové ústrojí 18 umožňuje prostřednictvím převodového ústrojí plynule měnit otáčky setrvačníku 20 a zároveň v něm akumulovat kinetickou energii přenesenou z pojezdového kola 16, čímž lze dosáhnout řízeného brzdění pojezdového kola 16. Převodové ústrojí 1_ zároveň umožňuje přenášet a plynule regulovat otáčky setrvačníku 20 směrem na pojezdové kolo 16 a tím přenášet akumulovanou kinetickou energii ze setrvačníku 20 zpět na pojezdové kolo 16, čímž lze dosáhnout plynulého řízení pohonu pojezdového kola 16 rekuperaci kinetické energie.
Pomoci řídicí, jednotky 14 a vazeb 17 a 21 lze řídit otáčky setrvačníku 20 nebo primárního hřídele 2 v kombinaci s hnací jednotkou 13 a spojovacím zařízením 19 a tím řídit kombinovaný pohon nebo brzdění pojezdového kola 16.
Převodové ústrojí, které je předmětem tohoto vynálezu, lze použit v neomezené míře všude tam, kde je třeba plynule regulovat vstupní otáčky či vstupní výkon poháněné jednotky a zároveň tak regulovat výstupní otáčky či výkon pohonné jednotky. Při použiti převodového ústrojí pro pohon jakéhokoliv zařízení není třeba používat žádnou spojku nebo * » » ♦ » ♦ * · · ·· ···· reverzní zařízení pro zpětný Chod, neboť předmětné převodové ústrojí umožňuje regulaci otáček respektive výkonu z nulové hodnoty ao maxima daného převodovým poměrem, a to v obou směrech otáčení primárního i sekundárního hřídele.
Průmyslová využitelnost
Převodové ústrojí podle tohoto vynálezu lze využit všude tam, kde je třeba regulovat otáčky či výkon, přenášený z hnací jednotky na jednotku poháněnou. Tento vynález nachází své uplatnění v automobilovém průmyslu, komunální technice, stavební technice, ve strojírenství atd.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Převodové ústrojí ( skříň (7) opatřenou primárním hřídelem (6), vyznač na primárním hřídeli (
  2. 2) je pro změnu polohy osy (11) ve směrech (25) a (26) vůči
    1), obsahující převodovou hřídelem (2) a sekundárním u j í c í se tím, že uspořádán výst řednik (3) rotace výstředníku (3) ose (10) rotace primárního
    hřídele (2), přičemž na výstředníku (
  3. 3) je otočně uspořádán výstupní segment (4), který je propojen spojovacím členem (5) se sekundárním hřídelem (6), přičemž na převodové skříni (7) je uspořádáno vnější vedení (8) výstupního segmentu (4).
    2. Převodové ústrojí (1) podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se tím, že na primárním hřídeli (2) je výstředníku (3). uspořádáno zařízení (9) pro ovládání
    3. Převodové ústrojí vyznačující se (1) podle nároku 1 a 2, (9) tím, že zařízení pro ovládání výstředníku (3 ) je uzpůsobeno pro změnu polohy osy (11) rotace výstředníku (3) ve směrech (25) a (26) vůči ose (10) rotace primárního hřídele (2).
  4. 4. Převodové ústrojí (1) podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že na výstředníku (3) je uložen výstupní segment (4), který je otočný kolem osy (11) rotace výstředníku (3) .
    • * · * • * «·« • · « ♦·
    t • « v w · * · * * · ’ ♦ ♦•f * · • · *··· ·♦
  5. 5. Převodové ústrojí podle nároku az vyznač m , že vnější vedeni výstupního segmentu je uspořádáno pro zajištění okamžitého ukotvení výstupního segmentu (4) v bodě (12) pro výstupního segmentu kolem osy výstředníku (3).
  6. 6. Převodové ústroji (1) podle nároku 1 až 5, vyznačující se tím, že výstupní segment (4) je propojen spojovacím členem (5) se sekundárním hřídelem (6), přičemž spojovací člen (5) je uzpůsoben pro zajištění přenosu rotačního pohybu výstupního segmentu (4) kolem osy (11) rotace výstředníku (3) na sekundární hřídel (6).
    Ί. Převodové ústroji (1) podle nároku 1 až 6, vyznačující se tím, že změnou polohy osy (11) výstředníku (3) vůči poloze osy (10) primárního hřídele (2) se plynule reguluji otáčky sekundárního hřídele (6), přenášené převodovým ústrojím (1) z primárního hřídele (2), přičemž čím větší je výchylka polohy osy (11) výstředníku (3) vůči poloze osy (10) primárního hřídele (2), tím vyšší jsou otáčky sekundárního hřídele (6) přenášené z hnacího hřídele (2), přičemž při výchylce polohy osy (11) výstředníku (3) ve směru (25) nad polohu osy (10) primárního hřídele (2), je směr otáčení (27) sekundárního hřídele (6) shodný se směrem (22) otáčení primárního hřídele (2), při výchylce polohy osy (11) výstředníku (3) ve směru (26) pod polohu osy (10) primárního hřídele (2), je směr otáčení (27) sekundárního hřídele (6) opačný vůči směru (22) otáčení primárního hřídele (2).
    • * » *
    Způsob změny směru (27) rotace sekundárního hřídele plynulé regulace otáček sekundárního hřídele ící m , že se rotace primárního hřídele ve směru (22) , kdy pomocí změny polohy osy výstředníku (3) ve směru (25) nebo ve směru (26) vůči poloze primárního hřídele (2) a při současném okamžitém ukotvení výstupního segmentu (4) v bodu (12) ukotveni vnějšího vedení (8), přičemž výstupní segment (4) je otočně uložen na výstředníku (3), se zajišťuj rotační pohyb osy (11) rotace výstředníku (3) ve směru (24) a k rotaci výstupního
    segmentu (4) ve směru (23), primárním hřídelem (2). přičemž výstředník (3) je unášen 9. Způsob podle nároku 8, vyzná čující se tím , že výstředník (3) umožňuje posunuti osy (11) i rotace výstředníku (3) oběma směry (25) i a (26) vůči ose (10) rotace primárního
    hřídele (2), tedy nad i pod osu (10) rotace primárního hřídele (2) .
  7. 10. Způsob podle nároku 8 a 9, vyznačující se tím, že při vychýlení osy (11) rotace výstředníku (3) ve směru (25) nad osu (10) rotace primárního hřídele (2), vykonává výstupní segment (4) rotační pohyb jedním směrem (23), přičemž při vychýlení osy (11) rotace výstředníku (3) ve směru (26) pod osu (10) rotace primárního hřídele (2) vykonává výstupní segment (4) rotační pohyb opačným směrem (23).
    • 9
    9 · «·
  8. 11. Způsob podle nároků 8 až 10, vyznačující se tím, že pokud je osa (11) rotace výstředniku (3) přesně v ose (10) rotace primárního hřídele (2), výstupní segment (4) nevykonává žádný rotační pohyb a sekundární hřídel (6) stojí.
    12. Způsob podle nároků 8 až 11, vyzná č u j ící se tím, že výstupní segment ( 4) je propojen spojovacím členem (5), který přenáší rotační pohyb výstupního segmentu ( 4) na sekundární hřídel (6 ) . 13. Způsob podle nároků 8 až 12, vyzná č u j ící se tím, že při konstantních otáčkách primárního hřídele (2) jsou otáčky výstupního segmentu (4), a tím otáčky sekundárního hřídele (6), tím
    vyšší, čím vetší je výchylka osy (11) rotace výstředniku (3)
    ve směru (25) neb hřídele (2). o (26) od osy (10) rotace primárního 14. Způsob podle nároků 8 13, vyznačuj íc i se tím, že vněj ší vedení (8) výstupního segmentu (4) zajišťuje změnu bodu ukotvení (12)
    výstupního segmentu (4) v závislosti na rotačním pohybu výstupního segmentu (4).
    • · ♦ · · φ · **·«* • · · · · · ·*·· • · ·«· · · · · · · « • · · * Φ · ·· ·» ·« ·· «··· ·· • « * ·«
  9. 15. Způsob změny směru (22) rotace primárního a plynulé regulace otáček primárního hřídele (2), vyznač tím, že sekundární hřídel (6) rotuje jednom směru spojovacího členu je unášen ve směru (23), kdy změnou polohy výstředníku (3) ve směru rotace primárního hřídele (2) a při současném okamžitém ukotvení výstupního segmentu (4) bodu ukotvení (12) vněj šího vedení (8), přičemž výstupní segment (4) je otočně uložen na výstředníku (3), dochází k rotačnímu pohybu výstředníku (3) ve směru a tím k rotaci primárního hřídele (2) ve směru (22), který je unášen výstředníkem (3).
  10. 16.
    Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím výstředník (3) zajišťuje posunutí osy rotace výstředníku (3) ve směrech (25) a (26) vůči ose primárního hřídele tedy nad i pod osu primárního hřídele
  11. 17.
    Způsob podle nároku 15
    16, jící se t při vychýlení rotace výstředníku (3) ve směru (25) rotace primárního hřídele (2), vykonává primární hřídel (2) rotační pohyb jedním směrem (22), přičemž při vychýlení osy (11) rotace výstředníku (3) ve směru (26) pod osu (10) rotace primárního hřídele (2), vykonává primární hřídel (2) rotační pohyb opačným směrem (22).
    22 • 4 4 4 • 4 4 · * 4 » <4> · · 4 4 «4» · · 4 4 4 4 9 4 4 9· 4· 9444 18. Způsob podle nároků 15 až 17, vyznačuj ící se ti m , že pokud je osa (11; rotace výstředníku (3) přesně v ose (10) rotace primárního
    hřídele (2), výstřednik (3) nevykonává žádný rotační pohyb a primární hřídel (2) stojí.
    19 Způsob podle nároků 15 až 18, v y z n a č u j ící se tím, že výstupní segment (4) je propojen spojovacím členem (5) , který přenáší rotační pohyb sekundárního hřídele (6) na výstupní segment (4) .
  12. 20. Způsob podle nároků 15 až 19, při konstantních otáčkách sekundárního hřídele (6) vyznačující se tím, že otáčky osy (11) výstředníku (3) ve směru (24), a tím otáčky primárního hřídele (2), jsou tím vyšší, čím větší je výchylka osy (11) rotace výstředníku (3) ve směru (25) nebo (26) od osy (10) rotace primárního hřídele (2).
  13. 21. Způsob podle nároků 15 až 20, vyznačující se tím, že vnější vedení (8) výstupního segmentu (4) zajišťuje změnu bodu ukotvení (12) výstupního segmentu (4) v závislosti na rotačním pohybu výstupního segmentu (4).
CZ20080020A 2008-01-15 2008-01-15 Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace CZ200820A3 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080020A CZ200820A3 (cs) 2008-01-15 2008-01-15 Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace
PCT/CZ2009/000002 WO2009089803A1 (en) 2008-01-15 2009-01-13 A gear assembly with bidirectional continuous speed regulation and a method for variation of the direction of rotation
EP09702565.4A EP2245337B1 (en) 2008-01-15 2009-01-13 A gear assembly with bidirectional continuous speed regulation and a method for variation of the direction of rotation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080020A CZ200820A3 (cs) 2008-01-15 2008-01-15 Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200820A3 true CZ200820A3 (cs) 2009-07-29

Family

ID=40546059

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080020A CZ200820A3 (cs) 2008-01-15 2008-01-15 Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2245337B1 (cs)
CZ (1) CZ200820A3 (cs)
WO (1) WO2009089803A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2012122680A1 (zh) * 2011-03-17 2012-09-20 Li Mingsheng 一种反馈式差动自动无级变速器

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT351881B (de) * 1973-07-24 1979-08-27 Hutter Sigmund Dipl Ing Stufenlos verstellbares planetengetriebe
US5273497A (en) * 1992-10-16 1993-12-28 Wallace Associated Research Mechanical transmission with infinite-ratio gearing
DE10328137A1 (de) * 2003-06-23 2005-01-20 Peter Kobler Stufenloses Getriebe

Also Published As

Publication number Publication date
WO2009089803A1 (en) 2009-07-23
EP2245337B1 (en) 2013-07-10
EP2245337A1 (en) 2010-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101100440B1 (ko) 변속 전동 장치
CN101535110B (zh) 无级变速传动装置
RU2487284C2 (ru) Бесступенчатая трансмиссия
US8047944B2 (en) Transmission unit, in particular a multi-range transmission
US7389712B2 (en) Bi-directional two mode input, uni-directional single mode output drive train
JP2009503390A (ja) 無段変速機およびその駆動方法
CN103282163A (zh) 用于工具机的行星齿轮传动装置
JPS6135420B2 (cs)
EP0416492A2 (en) Continuous speed-shifting device
CN101675273B (zh) 无级变速器总成
CN101868651A (zh) 变速传动
CN104999909A (zh) 车辆用动力传递装置
FI75655C (fi) Anordning foer oeverfoering av en rotationsroerelse.
CZ200820A3 (cs) Prevodové ústrojí s obousmernou plynulou regulací otácek a zpusob zmeny smeru rotace
CN105190100B (zh) 车辆用动力传递装置
WO1995024574A1 (en) Continuously variable transmission apparatus
RU2629584C2 (ru) Механизм преобразования возвратно-поступательного движения в непрерывное вращательное
US6921349B2 (en) Transmission arrangement
KR100984187B1 (ko) 무단변속장치
CN105917139B (zh) 车辆用动力传递装置
KR20190008985A (ko) 변속기 조립체 및 방법
KR20020037535A (ko) 콤바인의 주행장치
KR101213549B1 (ko) 무단변속장치
RU2737407C1 (ru) Бесступенчатый привод транспортного средства
KR960012241B1 (ko) 가변피치식 무단변속장치