CZ20032968A3 - Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken - Google Patents

Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken Download PDF

Info

Publication number
CZ20032968A3
CZ20032968A3 CZ20032968A CZ20032968A CZ20032968A3 CZ 20032968 A3 CZ20032968 A3 CZ 20032968A3 CZ 20032968 A CZ20032968 A CZ 20032968A CZ 20032968 A CZ20032968 A CZ 20032968A CZ 20032968 A3 CZ20032968 A3 CZ 20032968A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
izolace
insulation
boric acid
cellulose fiber
magnesium sulfate
Prior art date
Application number
CZ20032968A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ295137B6 (cs
Inventor
Zlatko Ing. Csc. Šrank
Libor Ing. Csc. Mastný
Mojmír Ing. Urbánek
Original Assignee
Ciur A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=34529460&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ20032968(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ciur A. S. filed Critical Ciur A. S.
Priority to CZ20032968A priority Critical patent/CZ295137B6/cs
Publication of CZ20032968A3 publication Critical patent/CZ20032968A3/cs
Publication of CZ295137B6 publication Critical patent/CZ295137B6/cs

Links

Landscapes

  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká impregnace izolace na bázi celulózových vláken pomocí anorganických látek za účelem snížení její hořlavosti.
Dosavadní stav techniky
Izolace na bázi celulózových vláken má široké použití v technické praxi. Obvykle se používá k tepelné a zvukové izolaci budov a místností. Surovinou pro výrobu tohoto typu izolace je většinou odpadní papír. Základní výhoda izolací na bázi celulózových vláken vyrobených z odpadního papíru spočívá, oproti jiným typům izolací, ve využití druhotných surovin, které je spojeno s úsporou primárních surovin, ochranou životního prostředí a obvykle i nižšími materiálovými náklady. Užitné parametry, jako např. tepelná vodivost a měrná hmotnost jsou srovnatelné s jinými typy izolací.
Obecnou nevýhodou neimpregnovaných tepelných izolací na bázi organických látek je jejich hořlavost. Problém snížení hořlavosti izolací na bázi celulózových vláken je řešen jejich impregnací přídavkem vhodných anorganických látek nebo jejich roztoků. V současné době se k výše uvedenému účelu používá zejména kyselina boritá, tetraboritan sodný (borax), síran hlinitý, síran amonný, mastek a amonné soli kyseliny fosforečné včetně krystalohydrátů jmenovaných solí a směsi uvedených látek.
Jednou z nej vhodnějších směsí používaných k tomuto účelu je kombinace kyseliny borité a krystalohydrátu tetraboritanu sodného (boraxu) popsaná vWO 9913022. Významnou výhodou této kombinace je nejen výrazné zlepšení požární odolnosti izolačního materiálu, ale i samozhášivý účinek. Další výhodou je inhibiční účinek sloučenin boru proti korozi a dále jejich fungicidní vlastnosti - izolace nenapadají živé organizmy, jako např. plísně, hlodavci. Naopak nevýhodou je dráždivý účinek obou použitých látek a zařazení kyseliny borité jako látky zdraví škodlivé. Při zvýšeném obsahu kyseliny borité je nevýhodné i vlhnutí izolace v důsledku hydroskopických vlastností kyseliny.
Snížení materiálových nákladů a mírné potlačení dráždivých účinků a navlhavosti izolace, a to při nevýrazném snížení dalších užitných parametrů, přídavkem mastku do směsi kyseliny borité a boraxu je popsáno v US 4.370.249.
»444 ·«·«
44 ·»···· 4
4 4 4 4 4 4 4 ~ 4 44 44 444 4 4
444 4444444
4 44 ·44 44 44 44
Příklad použití síranu hlinitého k impregnaci celulózové izolace je popsán v US 4.645.696. Nevýhodou tohoto řešení oproti předchozímu je snížená požární odolnost, zejména pak potlačení samozhášivého účinku. Navíc použití této látky, která také patří mezi látky dráždivě a nemá fungicidní účinky, vede ke zvýšené korozi spojovacích kovových materiálů. Proto se obvykle používá ve směsi s dalšími látkami. Příklad použití směsi síranu hlinitého se síranem amonným, boraxem a kyselinou boritou je popsán v US 4.184.969.
V GB 1.359.996 je uvedeno použití dihydrogenfosforečnanu amonného. Na rozdíl od předchozích případů je základní výhodou tohoto řešení nedráždivost použité látky a její obdobné inhibiční účinky proti korozi jako u sloučenin boru. Naopak nevýhodou je snížená požární odolnost a zkrácená životnost protipožární impregnace v důsledku horší stability amonných solí kyseliny fosforečné.
Obecně je možno konstatovat, že k předmětné impregnaci jsou používány látky, které je možno zařadit do tří skupin. První skupinu reprezentují sloučeniny boru, které výrazně zlepšují požární odolnost impregnovaného materiálu, ale současně patří mezi látky zdraví škodlivé, dráždivě atd. I přes jejich dráždivě účinky a navlhavost izolace je možno považovat, z daného souboru látek, sloučeniny boru jako nejvhodnější pro protipožární impregnaci izolace.
Do druhé skupiny patří látky, které je možno označit jako náhrada sloučenin boru. Jejich protipožární účinek je menší, přičemž tato nevýhoda není kompenzována (s výjimkou nižších surovinových nákladů) jinými výhodami. Tyto látky jsou také zařazeny mezi dráždivě, navíc nemají fungicidní účinek a některé z nich patří mezi korozivní.
Do třetí skupiny je možno zařadit soli kyseliny fosforečné, které jsou sice z ekologického hlediska vhodnější, ale jejich účinek z pohledu požární odolnosti izolace včetně životnosti impregnace je výrazně nižší, než je tomu u látek první skupiny.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se k impregnaci izolace na bázi celulózy použije síran hořečnatý nebo jeho krystalohydráty, nejlépe heptahydrát, nebo jeho směs s kyselinou boritou.
Izolace impregnovaná heptahydrátem síranu hořečnatého vykazuje shodnou protipožární odolnost jako izolace impregnovaná směsí kyseliny borité a boraxu a výrazně vyšší odolnost ····
9« ···· j 999 9 9 9 ···· ·· ··· ··· ·· ·· ·« než izolace impregnované jinými výše uvedenými látkami. Výhodou impregnace síranem hořečnatým, ve srovnání s impregnací pomocí směsí kyseliny borité a boraxu, je nedráždivost použité anorganické látky, nevýhodou pak snížený fungicidní účinek.
Tuto nevýhodu je však možno výrazně potlačit použitím směsi obsahující jako dominantní složku heptahydrát síranu hořečnatého a minoritní složku kyselinu boritou. Aplikace této směsi k impregnaci izolace na bázi celulózy vede ke srovnatelné požární odolnosti jako u samotného heptahydrátu síranu hořečnatého nebo směsi kyseliny borité a boraxu. Na rozdíl od porovnávaných systému však vykazuje zlepšení v parametru samozhášivých účinků.
Její další výhodou jsou dostatečné antikorozní a fungicidní vlastnosti, při snížené navlhavosti izolace v důsledku sníženého obsahu kyseliny borité a současně přítomnosti síranu hořečnatého.
Nevýhodou použití této směsi ve srovnání s použitím samotného krystalohydrátu síranu hořečnatého je její zvýšená dráždivost. Naopak výhodou použití této směsi ve srovnání s použitím směsi kyseliny borité a boraxu je její potlačení dráždivosti.
Příklad provedení vynálezu
Příklad 1
Byla připravena izolace na bázi celulózových vláken obsahující 16 % hmotn. heptahydrátu síranu hořečnatého a to tak, že do 84 kg celulózových vláken bylo postupně přidáno 16 kg jemně pomletého heptahydrátu síranu hořečnatého.
Za účelem homogenního rozptýlení síranu hořečnatého v celém objemu izolace byla předmětná anorganická látka kontinuálně přidávána do celulózových vláken po dobu 10 minut, a to za stálého míchání vznikající směsí pomocí rychlootáčkové turbíny při počtu 3600 otáček za minutu. Po přidání veškerého síranu hořečnatého byla vzniklá směs míchána za stejných podmínek po dobu dalších 10 minut.
Příklad 2
Byla připravena izolace na bázi celulózových vláken obsahující 12 % hmotn. heptahydrátu síranu hořečnatého a 4 % hmotn. kyseliny borité. Postup přípravy byl shodný s přípravou vzorku podle příkladu 1 s tím, že do celulózových vláken byla postupně přidávána jemně pomletá směs výše uvedených látek.
Příklad 3
Byla připravena izolace na bázi celulózových vláken obsahující 8 % hmotn. pentahydrátu tetraboritanu sodného a 8 % hmotn. kyseliny borité. Postup přípravy byl shodný s přípravou vzorku podle příkladu 2.
Příklad 4
Byla připravena izolace na bázi celulózových vláken obsahující 8 % hmotn. pentahydrátu tetraboritanu sodného a 8 % hmotn. dodekahydrátu síranu hlinitého. Postup přípravy byl shodný s přípravou vzorku podle příkladu 2.
Příklad 5
Byla připravena izolace na bázi celulózových vláken obsahující 16 % hmotn. dodekahydrátu síranu hlinitého. Postup přípravy byl shodný s přípravou vzorku podle příkladu 1.
Příklad 6
Bylo provedeno srovnání vlastností vzorků izolací na bázi celulózových vláken připravených podle příkladů 1 až 5. Vzhledem k zaměření předkládaného řešení bylo v prvním kroku provedeno hodnocení požární odolnosti připravených vzorků. V druhém kroku pak bylo provedeno porovnání dalších užitných vlastností předmětných vzorků.
V následující tabulce č. 1 jsou uvedeny výsledky hodnocení požární odolnosti impregnovaných vzorků podle Zkoušky stupně B2 metodikou DIN 4102 oddíl 1. V prvním sloupci je uvedena doba, po které vzorek ještě doutná po odstavení plamene, v druhém sloupci pak délka stopy, na kterou plamen vystoupá při jeho přímém působení.
Tabulka č. 1: Porovnání požární odolnosti vzorků připravených podle příkladů
Vzorek Složení impregnace (% hmotn.) Hodnocení
Doba doutnání (s) Délka stopy plamene (mm) Pořadí
Příklad 1 16 % MgSO4.7H2O 5,0 86,8 2-3
Příklad 2 12 % MgSO4.7H2O, 4 % H3BO3 4,5 84,3 1
Příklad 3 8 % Na2B4O7.5H2O, 8 %H3BO3 5,0 86,5 2-3
Příklad 4 8 % Na2B„0,.5H20 8 % A)2(S04)3.12H20 8,2 91,2 4
Příklad 5 16 % A12(SO4)3.12H2O 12,5 97,6 5
Na základě výše uvedených hodnot je možno konstatovat, že vzorky připravené podle příkladů 1 až 3 vykazují obdobnou a současně vyšší požární odolnost než vzorky připravené podle příkladů 4 a 5.
Výhodou vzorku podle příkladu 1 ve srovnání se vzorky podle příkladů 2 a 3 je nedráždivost použitého materiálu, nevýhodou pak jeho malé fungicidní účinky.
Výhodou vzorku podle příkladu 2 ve srovnání s příkladem 1 je zlepšení fungicidních vlastností, nevýhodou zvýšená dráždivost.
Výhodou vzorku podle příkladu 2 ve srovnání se vzorkem podle příkladu 3 je jeho snížená dráždivost.

Claims (2)

Patentové nároky
1. Celulózová izolace se sníženou hořlavostí vyznačená tím, že obsahuje 6 až 24 % hmotn., s výhodou 12 až 18 % hmotn., heptahydrátu síranu hořečnatého nebo jeho dalších krystalohydrátů, nebo jejich směsi s kyselinou boritou, vztaženo na celkovou hmotnost celulózové izolace.
2. Celulózová izolace podle nároku 1. vyznačená tím, že hmotnostní poměr heptahydrátu síranu hořečnatého : kyseliny borité je 2 : 1 až 5 : 1, s výhodou 3:1.
CZ20032968A 2003-10-31 2003-10-31 Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken CZ295137B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20032968A CZ295137B6 (cs) 2003-10-31 2003-10-31 Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20032968A CZ295137B6 (cs) 2003-10-31 2003-10-31 Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20032968A3 true CZ20032968A3 (cs) 2005-05-18
CZ295137B6 CZ295137B6 (cs) 2005-05-18

Family

ID=34529460

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032968A CZ295137B6 (cs) 2003-10-31 2003-10-31 Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ295137B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ295137B6 (cs) 2005-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6620349B1 (en) Fire retardant compositions and methods for preserving wood products
US6086998A (en) Non-inflammable fiber product
Taghiyari Fire-retarding properties of nano-silver in solid woods
NO762105L (cs)
Grześkowiak Evaluation of the effectiveness of the fire retardant mixture containing potassium carbonate using a cone calorimeter
CA2487763C (en) Fire proof treatment solution and fire retardant material therefrom
EP3741530A1 (en) Flame-retardant composition for manufacturing functional, eco-friendly particle board and preparation method therefor
CZ20032968A3 (cs) Tepelná a zvuková izolace na bázi celulózových vláken
Chen et al. Novel mold‐resistant building materials impregnated with thermally reduced nano‐silver
TW202138150A (zh) 改性木材的綠色方法
CN104669386A (zh) 一种多功能木材阻燃防腐剂
Baysal et al. A comparative study on stability and decay resistance of some environmentally friendly fire-retardant boron compounds
Can et al. Improvement of fire performance of impregnated wood with copper based chemicals
US3973074A (en) Flame-proof cellulosic product
RU2501761C1 (ru) Теплоизоляционный материал и способ его изготовления
CN104647507A (zh) 水溶性无卤阻燃抑烟抗流失木材阻燃剂
Samani et al. Performance evaluation of plywood prepared from fire retardant treated veneers
CN103978530A (zh) 木材防腐阻燃用环保阻燃液、其制备方法及环保阻燃防腐木材
KR102612690B1 (ko) 난연지
RU2759016C2 (ru) Теплоизоляционный материал на основе древесного волокна
KR101236555B1 (ko) 친환경 불연성 단열 액체벽지
RU2017778C1 (ru) Огнезащитный состав для покрытия
SU1058951A1 (ru) Композици дл изготовлени теплоизол ционных изделий
PL230478B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozytu na bazie drewna
Jasiołek Preliminary report on ignitibility of combined pro-ecological waterproofing and fire retardant coatings for paperboard in architectural application

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20231031