CZ20023812A3 - Způsob výroby hadicovitého úpletuŹ jako je ponožka apod@Ź který je uzavřený na jednom konci a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob výroby hadicovitého úpletuŹ jako je ponožka apod@Ź který je uzavřený na jednom konci a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ20023812A3
CZ20023812A3 CZ20023812A CZ20023812A CZ20023812A3 CZ 20023812 A3 CZ20023812 A3 CZ 20023812A3 CZ 20023812 A CZ20023812 A CZ 20023812A CZ 20023812 A CZ20023812 A CZ 20023812A CZ 20023812 A3 CZ20023812 A3 CZ 20023812A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sinkers
needles
teeth
semicircle
semicircular
Prior art date
Application number
CZ20023812A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300407B6 (cs
Inventor
Maxaájaroslaváing
Maxaápetráing
Machovecápetr
Kopečnýámiroslaváing
Original Assignee
Unipletáátřebícźáa@Ás
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unipletáátřebícźáa@Ás filed Critical Unipletáátřebícźáa@Ás
Priority to CZ20023812A priority Critical patent/CZ300407B6/cs
Publication of CZ20023812A3 publication Critical patent/CZ20023812A3/cs
Publication of CZ300407B6 publication Critical patent/CZ300407B6/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Machines (AREA)

Description

Způsob výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který ie uzavřeny na jednom konci a zařízení k provádění tohoto způsobu
Vynález se týká způsobu výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který je uzavřený na jednom konci, při použití jedno válcového okrouhlého pletacího stroje opatřeného přístrojovým talířem umístěným nad jehelním válcem a vybaveným přístrojovými platinami pro spolupráci s jehlami při záchytu a převěšování pleteniny, při kterém se nejprve provede záchyt pleteniny špice na jehlách a prvé polovině přístrojových platin odpovídajících patové části úpletu, načež se plete vratným chodem špicový váček na prvním půlkruhu jehel, a na přístrojových platinách převěšená část úpletu upletená na prvním půlkruhu jehel se přenese zatažením přístrojových platin na přemisťovací prostředky tvořené překlopným půlkruhovým hřebenem spo obvodě uspořádanými přenášecími zuby a přemístí se jeho překlopením k druhé polovině přístrojových platin , načež se na ně přenese a z nich se pak přenese na odpovídající jehly druhého půlkruhu.
Stávající stav techniky
Jsou známy maloprůměrové jedno válcové okrouhlé pletací stroje pro výrobu ponožkového apod. zboží, které jsou vybaveny zařízením pro uzavírání špic přímo ve stroji pomocí překlopného půltalíře umístěného nad jehelním válcem stroje. Tento půltalíř je vybaven přenášecími platinami specielních tvarů . Přenášecí platiny mají ovládací kolénka na obě strany aby byly ovladatelné v obou svých polohách za účelem přijímání i předávání kliček pleteniny při vytváření uzavřené špice, a rovněž v základní nepřeklopené poloze při navěšování dvojitého lemu. Přenášecí platiny spolupracují postupně při pletení uzavřené špice s oběma půlkruhy jehel. Poprvé s první polovinou jehel tzv. patovými jehlami při záchytu kliček před tvorbou váčku špice pomocí vratného chodu jehelního válce a podruhé při přenášení převěšené pleteniny na jehly druhého půlkruhu po překlopení půltalíře, které odpovídají nártovým jehlám a to při uzavírání pleteniny špice. Přístrojové přenášecí platiny půltalíře jsou velmi filigránského provedení a s velkými nároky na přesnost, uložení a ovládání aby došlo k perfektnímu přenesení kliček z patového oblouku na nártový oblouk. Toto zařízení ale při pletení např. dvojitého lemu pracuje jako integrální součást přístroje a tak vlastně omezuje vlastní funkci resp. možnosti přístrojového talíře jako takového zejména vzhledem k omezeným možnostem provedení a uspořádání zámků půltalíře vzhledem k zastavěnému prostoru.
• · 0·· 0 • · · · 0 0 0 0 «••0 00·· ·« · • 00 00 · ·· · 00000« · · · · 0 0·· «·· ···· • 000 0· 0« ·««· ·« ·*
-2Další nevýhoda spočívá v tom, že při překlápění půltalíře, kličky které se překlápí pouze na vzdálenost jedné jehly, tedy kličky na okrajích oblouku pleteniny, zapříčiňují na špici úpletu dírky v pletenině a tedy její horší kvalitu. Tyto krajní kličky jsou totiž nejvíce natahovány během překlápěcího procesu.
Vynález má za cíl vyřešit kvalitní uzavírání špice přímo ve stroji a bez omezení funkce přístroje.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu spočívá v tom, že při zatahování prvé poloviny přístrojových platin se na nich navěšené kličky zavádějí do půlkruhového hřebene působením tlakového vzduchu nebo mechanicky působením horizontálně uspořádaného kartáčku uspořádaného radiálně naproti zubům půlkruhového hřebene, který se pak překlopí a pletenina váčku se jeho překlopením přehne přes jeho půlkruhový okraj a pak se vysunou přístrojové platiny druhé poloviny a napíchnou se do řádku přehnuté pleteniny jež následuje po záchytovém řádku a přenesou ji nad jehly druhého půlkruhu.
Dále stroj k provádění způsobu podle vynálezu se vyznačuje zařízením pro zavedení navěšených kliček do zubů půlkruhového hřebene jež sestává z horizontálně uspořádaného kartáčku uspořádaného radiálně naproti zubům půlkruhového hřebene v místě kde se zatahují přístrojové platiny odpovídající jehlám prvého půlkruhu do přístrojového talíře .
Dále stroj k provádění způsobu podle vynálezu se vyznačuje zařízením pro zavedení navěšených kliček do zubů půlkruhového hřebene jež sestává z trysky podle programu napájené stlačeným vzduchem uspořádané radiálně naproti zubům půlkruhového hřebene vmiste kde se zatahují přístrojové platiny odpovídající jehlám prvého půlkruhu do přístrojového talíře.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je znázorněn na výkresech na nichž značí, obr.l schematicky navěšení počátku pleteniny špice na přístrojových platinách po upletení špicového váčku na jehlách prvého půlkruhu, obr. 2 totéž co obr. 1, ale přístrojové platiny jsou zataženy a navěšené kličky jsou nanešeny na přenášecí zuby před jejich radiální drážky , obr. 3 schematicky postavení « · • ♦ ···«·« * · · · · • · · · · · · · · * ···· «· *· ···· ·» ··
-3jehel a přístrojových platin obou půlkruhů a přemisťovacího zařízení po dokončení pletení váčku špice před překlopením, se znázorněním v drážkách zavedených navěšovacích kliček pomocí zafukovací trysky tlakového vzduchu a zde držených, obr. 4 totéž co obr.3 jenže po překlopení přenášecího hřebene, obr.5 schematicky postavení jehel a přístrojových platin druhého půlkruhu a překlopeného hřebene po sejmutí pleteniny špice s něj před přenesením na jehly, obr. 6 totéž co obr. 5 jenže pletenina je po přenesení na jehly druhého půlkruhu.
Příklad provedení vynálezu
Známý jednoválcový okrouhlý pletací stroj pro výrobu ponožkového zboží je opatřen jehlami I (obr.l) uloženými v jehelním válci a odhazovými platinami 2 uloženými v platinovém kruhu. Dále je stroj opatřen známým přístrojovým talířem 3 uloženým nad jehelním válcem a souose s ním. Kromě stříhací pilky a přidržovacího zařízení jsou tu v jeho radiálních drážkách posuvně uloženy přístrojové platiny 4 uspořádané na prvním půlkruhu jehel i , tedy jedné polovině jeho obvodu odpovídající špicovým, resp. patovým jehlám i a přístrojové platiny 41 (obr.3) uspořádané na druhé zbývající polovině, obojí sloužící běžně pro spolupráci s jehlami i při převěšování pleteniny při pletení dvojitého lemu úpletu, přičemž jejichž rozmístění a počet odpovídá odhazovým platinám 2.
V rámci vynálezu je stroj opatřen zařízením pro přemístění na přístrojových platinách 4 převěšené půlkruhové části vratně upleteného špicového váčku úpletu na druhou, tedy zbývající část přístrojových platin 41 za účelem uzavření špice.
Toto zařízení resp. prostředky jsou uspořádány na přístrojovém talíři 3 . Je to půlkruhový hřeben 65 tvořený z výrobních důvodů dvěma půlkruhovými deskami 5 , 6 pevně spolu spojenými, uspořádanými na spodní straně přístrojového talíře 3 . Půlkruhový hřeben 65 je uložen ovladatelně výkyvné kolem své příčné osy v rozsahu 180°, a to pomocí ozubeného kola 7 a ozubené tyče 8 do sebe vzájemně zabírajících, přičemž ozubená tyč 8 je ovládána pneumatickým pístem. Na kruhovém okraji prvé desky 5 jsou vytvořeny prvé přenášecí zuby 51 úhlově rozmístěné tak, že zasahují budv mezi přístrojové platiny 4_ nebo 4‘ podle toho v které krajní poloze se půlkruhový hřeben 65 nachází. Na kruhovém okraji druhé desky 6 jsou vytvořeny naproti prvým přenášecím zubům 51 druhé přenášecí zuby 61 zasahující rovněž podle postavení mezi přístrojové platiny 4 nebo 4‘. V půlkruhovém hřebeni φ φφ φφφ · φ · • ΦΦΦ φφ ·Φ ΦΦ·· ··
-465 jsou tedy postavením zubů 51 a 61 vytvořeny mezi nimi obvodové radiální drážky 651. , které je oddělují. Zuby 51 a 61 jsou obdélníkového tvaru se zkosenými hranami.
V místě prvního půlkruhu jehel i , tam kde se přístrojové platiny 4 zatahují směrem dovnitř, je radiálně směrem k obvodu resp. k obvodovým radiálním drážkám 651 uspořádána tryska 9 , připojená na zdroj tlakového vzduchu, který je ovládaný podle programu stroje.
Funkce výše popsaného zařízení je následující. Ponožka je pletena od špice k lemu. Na začátku se provede záchyt pleteniny za vratného točení stroje na prvém půlkruhu, tedy na jehlách i a přístrojových platinách 4 , které odpovídají patové resp. chodidlové části úpletu. Nejprve se při otáčení jehelního válce ve směru rotačního pletení provede známým způsobem navěšení nitě na sudých jehlách i , a po změně směru točení na lichých jehlách i a vytvoří se záchytový řádek. Po částečném zatažení přístrojových platin 4 a upletení několika vratných řádků za ujímání oček, přičemž pletenina je převěšena na přístrojových platinách £ se přístrojové platiny 4 úplně zatáhnou do nejzazší pozice, jak je vidět na obr. 2.
Při procesu zatahování přístrojových platin 4 , jsou kličky záchytového řádku unášeny háčky přístrojových platin 4 směrem do středu a tím se při pohybu háčků na poloměr menší než je poloměr tvořený předky zubů 51 resp. 61,nanesou na půlkruhový hřeben 65 resp. na zuby 51 resp. 61 , jak je vidět na obr.2 , takže pletenina je držena před radiálními drážkami 651 .
Potom nebo simultánně s tím je do trysky 9 podle povelu programu zaveden tlakový vzduch , který zavede kličky záchytového řádku dovnitř radiálních drážek 651 jak ie vidět na obr. 3 .
Pak se pokračuje ve vratném pletení špicového váčku V za ujímání a pak přidávání jehel 1. Po dokončení váčku V špice na prvém půlkruhu jehel 1 se pohybem pneumatického pístů a prostřednictvím ozubeného kola 7 a tyče 8 půlkruhový hřeben 65 překlopí ve směru točení ručiček hodinových o 180° tak, že jeho přenášecí zuby 5T a 61 se dostanou na stejnou výškovou úroveň jako přístrojové platiny 41 na druhé polovině. Přístrojové platiny 4' jsou úplně zasunuty, takže Špice přenášecích zubů 51 a 61 jsou na větším poloměru jak je vidět na obr.4.
Tímto překlopením se ale přes okraj půlkruhového hřebene 65 tvořený zuby 51 přehnula pletenina váčku V špice a to v oblasti řádků jež následují po záchytovém řádku. Podle rozměru použitých prostředků je výhodné když je to hned druhý řádek po záchytovém
-5řádku. Převěšený okraj váčku V se tedy výše popsaným překlopením dostane na druhou polovinu přístrojového talíře 3 osazenou přístrojovými platinami 4j , tedy na nártovou stranu úpletu.
Pak se vysunou do přední polohy přístrojové platiny které byly doposud zasunuty, a sejmou s přenášecích zubů 51 a 61 odpovídající půlkruh patového váčku V , jak je vidět na obr. 5. Prakticky se to provede tak, že háčky přístrojových platin 4j proniknou do oček řádku následujícího po záchytovém řádku pleteniny jak je na obr.5 rovněž vidět, a svými svislými hranami při vysunování směrem od středu vyvedou i kličky záchytového řádku z radiálních drážek 651. Pak se zvednou odpovídající jehly 1 druhého půlkruhu které se dosud nezúčastnily pletení a sejmou známým způsobem se znovu couvajících přístrojových platin 4j okraj překlopené pleteniny váčku V špice a pletenina špice je tímto posledním krokem uzavřena a nachází se na všech jehlách 1 jak je vidět na obr. 6.
V dalším postupu se pak plete běžným postupem chodidlo, nárt, pata, lýtko a lem zakončený neparatelným řádkem.
V rámci vynálezu může být okrouhlý pletací stroj použit zejména na výrobu ponožkových výrobků s uzavřenou špicí, ale může být použit na výrobu jakýchkoli hadicovitých výrobků uzavřených na jednom konci.
V rámci vynálezu je možno provádět u okrouhlého pletacího stroje četné úpravy a změny, aniž by se vybočilo z rozsahu patentových nároků. Přitom všechny součásti mohou být nahrazeny svými technickými ekvivalenty. Např. půlkruhový hřeben 65 může být z jednoho kusu, nebo jeho desky 5 a 6 mohou být vůči sobě výkyvné kvůli lepšímu držení pleteniny při jeho překlápění.
Dále místo tlakového vzduchu může být použit horizontálně výkyvné uložený kartáček, který rovněž podle programu může být v pracovní nebo nepracovní poloze. Navěšené kličky se tedy zavedou do radiálních drážek zubů půlkruhového hřebene mechanicky působením horizontálně uspořádaného kartáčku nacházejícího se v pracovní poloze.

Claims (3)

Patentové nároky »4 44 4· 4 · · 4 4 4 · · 4 44 4 4 · ·
1. Způsob výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který je uzavřený na jednom konci, při použití jedno válcového okrouhlého pletacího stroje opatřeného přístrojovým talířem umístěným nad jehelním válcem a vybaveným přístrojovými platinami pro spolupráci s jehlami při záchytu a převěšování pleteniny, při kterém se nejprve provede záchyt pleteniny špice na jehlách a prvé polovině přístrojových platin odpovídajících patové části úpletu, načež se plete vratným chodem špicový váček na prvním půlkruhu jehel, a na přístrojových platinách převěšená část úpletu upletená na prvním půlkruhu jehel se přenese zatažením přístrojových platin na přemisťovací prostředky tvořené alespoň jedním překlopným půlkruhovým hřebenem spo obvodě uspořádanými přenášecími zuby a přemístí se jeho překlopením k druhé polovině přístrojových platin , načež se na ně přenese a z nich se pak přenese na odpovídající jehly druhého půlkruhu, vyznačující se tím, že při zatahování prvé poloviny přístrojových platin (4) se na nich navěšené kličky zavádějí do půlkruhového hřebene (65) působením tlakového vzduchu nebo mechanicky působením horizontálně uspořádaného kartáčku uspořádaného radiálně naproti zubům (51,61) půlkruhového hřebene, který se pak překlopí a pletenina váčku (V) se jeho překlopením přehne přes jeho půlkruhový okraj a pak se vysunou přístrojové platiny (4') druhé poloviny a napíchnou se do řádku přehnuté pleteniny jež následuje po záchytovém řádku a přenesou ji nad jehly (1) druhého půlkruhu.
2. Jedno válcový okrouhlý pletací stroj k provádění způsobu podle nároku 1 vyznačující se zařízením pro zavedení navěšených kliček do zubů (51,61) půlkruhového hřebene (65) jež sestává z horizontálně uspořádaného kartáčku uspořádaného radiálně naproti zubům (51,61) půlkruhového hřebene (65) v místě kde se zatahují přístrojové platiny (4) odpovídající jehlám (1) prvého půlkruhu do přístrojového talíře (3).
3. Jednoválcový okrouhlý pletací stroj k provádění způsobu podle nároků 1 a 2, vyznačující se zařízením pro zavedení navěšených kliček do zubů (51,61) půlkruhového hřebene (65) jež sestává z trysky (9) podle programu napájené stlačeným vzduchem uspořádané radiálně naproti zubům (51,61) půlkruhového hřebene (65) v místě kde se zatahují přístrojové platiny (4) odpovídající jehlám prvého půlkruhu do přístrojového talíře (3).
CZ20023812A 2002-11-18 2002-11-18 Zpusob výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který je uzavrený na jednom konci a jednoválcový okrouhlý pletací stroj k provádení tohoto zpusobu CZ300407B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20023812A CZ300407B6 (cs) 2002-11-18 2002-11-18 Zpusob výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který je uzavrený na jednom konci a jednoválcový okrouhlý pletací stroj k provádení tohoto zpusobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20023812A CZ300407B6 (cs) 2002-11-18 2002-11-18 Zpusob výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který je uzavrený na jednom konci a jednoválcový okrouhlý pletací stroj k provádení tohoto zpusobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20023812A3 true CZ20023812A3 (cs) 2004-08-18
CZ300407B6 CZ300407B6 (cs) 2009-05-13

Family

ID=32778683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023812A CZ300407B6 (cs) 2002-11-18 2002-11-18 Zpusob výroby hadicovitého úpletu, jako je ponožka apod., který je uzavrený na jednom konci a jednoválcový okrouhlý pletací stroj k provádení tohoto zpusobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ300407B6 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1281598B1 (it) * 1996-01-08 1998-02-20 Matec Srl Macchina circolare monocilindrica per maglieria calzetteria o simile ad elevata versatilita' di impiego
IT1289504B1 (it) * 1996-12-20 1998-10-15 Lonati Spa Procedimento per la produzione di manufatti tubolari,del tipo calze o simili,con una macchina circolare monocilindrica
IT1312444B1 (it) * 1999-05-14 2002-04-17 Lonati Spa Procedimento per la produzione di manufatti tubolari,del tipo calze osimili,chiusi in corrispondenza di un'estremita' assiale,con una

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300407B6 (cs) 2009-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5487281A (en) Method and apparatus for joining two edges of a knitted tubular article
RU2085637C1 (ru) Способ соединения краев вязаного трубчатого изделия и устройство для его осуществления
JP3604297B2 (ja) ニット製品の縁を縫製するための方法並びにその装置
EP2982787B1 (en) Method for knitting footwear
US5551260A (en) Method for joining two edges of a knitted tubular article upon completion thereof
ES2914101T3 (es) Procedimiento de preparación de un artículo tubular, tal como un calcetín o similares, para la recogida automatizada al final de su formación en una máquina circular de doble cilindro con al menos una alimentación o evacuación y máquina circular de doble cilindro para la realización del mismo
ITFI20060080A1 (it) Dispositivo per chiudere la punta di un calzino
RU2171321C2 (ru) Способ и двухцилиндровая кругловязальная машина для изготовления носков из материала в рубчик и подобных изделий
DK2567011T3 (en) A circular knitting machine and a method of knitting an article with a circular knitting machine
ITMI20000373A1 (it) Procedimento ed apparecchiatura per la produzione di manufatti tubolari in particolare calze chiusi in corrispondenza di un'estremita' assia
EP2080827B1 (en) Device and method for closing the toe at the end of tubular hosiery articles
CZ2001685A3 (cs) Způsob výroby hadicových předmětů, zejména pletených punčochových předmětů, uzavřených na osovém konci, s pomocí okrouhlého pletacího stroje na výrobu pleteného punčochového zboľí nebo podobně
CZ298025B6 (cs) Zpusob uzavírání konce špicky trubkových produktu, jako napríklad pletených puncoch a podobného zboží, na jednoválcovém okrouhlém stroji
CZ20023812A3 (cs) Způsob výroby hadicovitého úpletuŹ jako je ponožka apod@Ź který je uzavřený na jednom konci a zařízení k provádění tohoto způsobu
IL110293A (en) A method of connecting two ends of a tubular knitted object
CS196298B2 (en) Method of closing the end of tubular knitwork
CZ20023450A3 (cs) Způsob výroby hadicovitého úpletu a jednoválcový okrouhlý pletací stroj
CZ2003773A3 (en) Device for making closed toe
CZ300104B6 (cs) Zarízení pro snímání preklopených ocek pleteniny
ITFI970265A1 (it) Metodo e dispositivo per la fabbricazione di manufatti tessili tubolari
CZ20023028A3 (en) Device for closing toes in knitting machine
EA044148B1 (ru) Способ закрытия конца трубчатого изделия, изготовленного непосредственно на чулочно-носочных и трикотажных кругловязальных машинах, и соответствующая кругловязальная машина
CZ2009259A3 (cs) Hadicový úplet pro lidskou koncetinu a zpusob jeho pletení
CZ2005162A3 (cs) Zarízení pro vytvárení uzavrené spice
CZ20066A3 (cs) Zpusob spojování okraju úpletu ve stroji

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20111118