CZ20012586A3 - Způsob zpracování organických kalů - Google Patents

Způsob zpracování organických kalů Download PDF

Info

Publication number
CZ20012586A3
CZ20012586A3 CZ20012586A CZ20012586A CZ20012586A3 CZ 20012586 A3 CZ20012586 A3 CZ 20012586A3 CZ 20012586 A CZ20012586 A CZ 20012586A CZ 20012586 A CZ20012586 A CZ 20012586A CZ 20012586 A3 CZ20012586 A3 CZ 20012586A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sludge
sludges
drying
homogenized
organic
Prior art date
Application number
CZ20012586A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ296312B6 (cs
Inventor
Štefan Ing. Omaník
Václav Ing. Horčička
Original Assignee
Štefan Ing. Omaník
Václav Ing. Horčička
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Štefan Ing. Omaník, Václav Ing. Horčička filed Critical Štefan Ing. Omaník
Priority to CZ20012586A priority Critical patent/CZ296312B6/cs
Publication of CZ20012586A3 publication Critical patent/CZ20012586A3/cs
Publication of CZ296312B6 publication Critical patent/CZ296312B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Treatment Of Sludge (AREA)

Description

Vynález se týká zpracování odvodněných organických kalů z čistíren odpadních vod a z průmyslové a zemědělské výroby.
Dosavadní stav techniky
Organické kaly z čistíren odpadních vod, případně z průmyslové nebo zemědělské výroby, mají sušinu o relativní vlhkosti přibližně 25 až 35 %. Protože mohou být zdravotně závadné a navíc rozbory na jejich infekčnost jsou zdlouhavé, je nutné je do zjištění výsledků skladovat. Je žádoucí, aby tyto čistírenské kaly byly likvidovány bezprostředně po jejich vyprodukování. To se provádí tepelnou cestou, jejich sušením na více než 90 % hmotnostního obsahu sušiny při teplotách sušicího média (vzduchu, spalin) pod 200° C. Tento postup se používá proto, že při teplotách nad 200° C dochází k samovznícení kalů při jejich sušení. Dále sušení kalů při vyšších teplotách způsobuje spékání hmoty do hrudek, ve kterých je vlhkost podstatně vyšší než v uvolněném materiálu. V těchto hrudkách a hroudách se vlhkost udržuje a bez dalšího mechanického rozrušení hrud je obtížné se jí zbavit. Usušený materiál je proto nehomogenní co do rozložení vlhkosti. Tyto vlhké hroudy zároveň v sobě po delší dobu udržují vysokou teplotu a při jejich skladování dochází k samovznícení kalu. Z těchto důvodů se sušení provádí déle a při nižších teplotách, pod 200° C. Nevýhodou je vysoká spotřeba energie na sušení, používá se převážně zemní plyn a elektřina. S touto technologií jsou rovněž spojeny vysoké pořizovací investiční náklady. Cílem tohoto vynálezu je energeticky úsporné zpracování kalů a jejich hospodárné následné využití.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo zpracováním odvodněných organických kalů, jehož podstata spočívá v tom, že kaly se vystaví teplotě nad 600° C, s výhodou v rozmezí od 700 do 900° C, při které se suší v redukčním prostředí. Při těchto teplotách dochází k prudkému odpaření vody z kalu a teplota nad 600° C sama o sobě vytváří pro kal redukční prostředí, které zabraňuje vznícení kalu. Tímto způsobem prováděné sušení kalu trvá přibližně polovinu doby ve srovnání se současnými způsoby sušení kalu při teplotách pod 200° C. Znamená to též přibližně poloviční i
♦♦·
9 49 «9 99 • 9 9 9 9 9 9 * 9 9 9 ·
9 9 · 9 9 9
99 99 9 99 9 spotřebu energie na srovnatelné množství usušeného kalu ve srovnání se stávajícími technologiemi zpracování.
Část kalů, které se během sušení spékají do hrudek, se následně třídí, mechanicky rozmělňuje a poté dosouší na obsah sušiny nad 90 % hmotnostních. Výstupní kaly se po dosušení dále rozmělňují a homogenizují tak, že se vystaví současnému působení mechanických nárazů článků roztáčených řetězů, vzdušné turbulence a vzduchových tlakových rázů, vznikajících v pracovní komoře při obvodové rychlosti volných konců řetězů v oblasti rychlosti zvuku. Tím dochází k rozpadu kalu do prachové konzistence, jeho současnému zahřívání nad teplotu 100° C a tak uvolnění vody vázané v buněčné struktuře organického substrátu. Výhodou tohoto postupu je skutečnost, že zpracovávaný kal je velmi jemně rozmělněn a homogenizován, na zrnitost nižší než 200 pm. Při destrukci kalu do prachové konzistence dochází při jeho zahřívání jednak k odpařování zbytkové vody v kalu a jednak ke zničení mikroorganizmů (bakterií) v kalu.
Rozmělněný a homogenizovaný kal se zrnitostí pod 1 mm se spaluje. Takto upravený jej lze s výhodou spalovat ve speciálních práškových hořácích, případně fluidních rotačních hořácích, a využívat jako zdroj energie pro vlastní zpracování. Zbývající množství zpracovaného kalu lze využít jako palivo, případně přídavek do zahradnického substrátu.
V alternativním provedení tohoto vynálezu se kaly vystaví teplotě v rozmezí od 700 do 900° C, při které se suší v redukčním prostředí, spečené hrudky kalu o velikosti nad 10 mm se následně třídí na sítech, mechanicky rozmělňují a homogenizují tak, že se vystaví současnému působení mechanických nárazů článků roztáčených řetězů, vzdušné turbulence a vzduchových tlakových rázů, vznikajících v pracovní komoře při obvodové rychlosti volných konců řetězů v oblasti rychlosti zvuku, čímž dochází k rozpadu kalu do prachové konzistence s velikostí zrn do 200 pm, jeho současnému zahřívání nad teplotu 100° C, k odpařování zbytkové vody v kalu a zničení mikroorganizmů v něm přítomných a uvolnění vody vázané v buněčné struktuře jeho organického substrátu.
• ·♦·· ·« ·»·· ·· • 9 999 ♦ · · *
9 9 9* 9 « • 99 9· ·♦ * *· ·♦·
Příklady provedení vynálezu
Čistírenské kaly se plynule zavádějí do bubnové nebo pásové pece, sušícím médiem je ohřátý vzduch nebo směs vzduchu a spalin při teplotě na vstupu toku kalu v rozmezí od 600 do 900° C, s výhodou od 800 do 900° C. Při této teplotě dochází k prudkému odpaření vody z kalu. Teplota nad 600° C vytváří redukční prostředí, které zabraňuje vznícení kalu. Tímto způsobem prováděné sušení trvá přibližně polovinu doby než dosavadní metody sušení při teplotách pod 200° C. To znamená poloviční spotřebu energie na srovnatelné množství usušeného kalu jeho sušením při teplotách pod 200° C.
I při sušení na vysokých teplotách 600 až 900° C však dochází ke spékání kalu do hrudek. Hrudky o velikosti přibližně nad 10 mm jsou proto tříděny na sítech, následně jsou mechanicky rozmělněny a dosoušeny, alternativně mohou být i vraceny zpět do vstupního kalu. Po opětovném dosušení dochází k jejich rozpadu na zrnitost přibližně do 5 mm.
Na výstupu pece je nyní jemný kal (v množství nad 80 % z celkového výstupu po sušení) se zrnitostí do 5 mm s homogenním obsahem sušiny (nad 90 % hmotnostních) a vytříděné hrudky o velikosti nad 5 mm. Ty jsou následně mechanicky rozrušeny a znovu dosoušeny na obsah sušiny nad 90 % hmotnostních.
Jako zdroj energie pro sušení kalu lze s výhodou využít vlastní usušený kal s více než 90 % hmotn. sušiny. Tento kal je spalován s výhodou ve speciálních práškových, případně fluidních rotačních hořácích. Protože kal na výstupu sušárny má vyšší zrnitost než je pro tyto hořáky vhodné (to je nad 1 mm), usušený kal se před spalováním rozmělňuje a homogenizuje se, až na zrnitost jemnější než uhelný prach, to je menší než 1 mm, s výhodou menší než 200 pm.
Rozmělňování a homogenizace výstupního kalu se zrnitostí převážně nad 1 mm, tak aby odpovídal zrnitostí přibližně uhelnému prachu, případně aby byl ještě jemnější a dobře se spaloval ve fluidních hořácích, se provádí s výhodou následovně. Kal se vystaví současnému působení mechanických nárazů článků roztáčených řetězů, *♦ ΦΦ·· • ··· φφ · • φ φ · φ φ · · φφ • φ ··· φφφ φ φφφφφ φφφ · φφφ φφφ φφφ φφφ φφ φφ · ·* ·Φ· vzdušné turbulence a vzduchových tlakových rázů, vznikajících v pracovní komoře při obvodové rychlosti volných konců řetězů v oblasti rychlosti zvuku.
Účinkem mechanických nárazů a víření, znásobeného efektem zvukových vln v oblasti rychlosti zvuku a jejich interferencemi dochází k rozpadu kalu do prachové konzistence, se zrny o velikosti do 200 pm. Při tomto rozpadu dochází k zahřívání prachového kalu na teploty nad 100° C, a tím jednak k odpařování zbytkové vody v kalu a jednak ke zničení mikroorganizmů (bakterií) v něm přítomných. Sušícího účinku je dosahováno kromě uvedeného zahřívání také působením odstředivé síly rotujícího členu na buněčné struktury organického substrátu a následným uvolněním vody vázané v buňkách.
Takto získaný jemný kal pak slouží jako zdroj energie pro vlastní proces sušení kalu (méně než 50 % sušeného kalu), zbývající množství jemného kalu lze využít jako energetický zdroj - palivo - pro jiné účely, případně jako přídavek pro zahradnické substráty.
Průmyslová využitelnost
Způsob likvidace a následného využití organických kalů podle tohoto vynálezu je určen pro organické kaly z čistíren odpadních vod, z průmyslové a zemědělské výroby. Přibližně polovina ze zpracovaných kalů slouží jako zdroj energie pro vlastní zpracovávání kalů, zbývající část jako palivo, případně jako doplněk pro zahradnické substráty.
··*· •
·
9« «♦»·
9 9 • 99 • 99
9 ·

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování organických kalů, zejména z čistíren odpadních vod a z průmyslové a zemědělské výroby, vyznačující se tím, že kaly se vystaví teplotě nad 600° C, při které se suší v redukčním prostředí.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kaly se vystaví teplotě v rozmezí od 700 do 900° C.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že část kalů, které se během sušení spékají do hrudek, se následně třídí, mechanicky rozmělňuje a poté dosouší na obsah sušiny nad 90 % hmotnostních.
  4. 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že výstupní kaly se po dosušení dále rozmělňují a homogenizují tak, že se vystaví současnému působení mechanických nárazů článků roztáčených řetězů, vzdušné turbulence a vzduchových tlakových rázů, vznikajících v pracovní komoře při obvodové rychlosti volných konců řetězů v oblasti rychlosti zvuku, čímž dochází k rozpadu kalu do prachové konzistence s velikostí zrn pod 200 pm, jeho současnému zahřívání nad teplotu 100° C a tak uvolnění vody vázané v buněčné struktuře organického substrátu.
  5. 5. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že rozmělněný a homogenizovaný kal se zrnitostí pod 1 mm se spaluje, případně se použije jako doplněk do zahradnického substrátu.
  6. 6. Způsob zpracování organických kalů, zejména z čistíren odpadních vod a z průmyslové a zemědělské výroby, vyznačující se tím, že kaly se vystaví teplotě v rozmezí od 700 do 900° C, při které se suší v redukčním prostředí, načež se mechanicky rozrušují a znovu dosouší na obsah sušiny nad 90 % hmotnostních, výstupní kaly se po dosušení dále rozmělňují a homogenizují tak, že se vystaví současnému působení mechanických nárazů článků roztáčených řetězů,
    4 »*♦· • 4 4
    4* 4**4 ·· .·
    4 4 4 · 4 44
    4 4 444 4 4 4 • 44444 *4 4 ·
    444 444 4 « ·
    444 44 44 4 «4 ··* vzdušné turbulence a vzduchových tlakových rázů, vznikajících v pracovní komoře při obvodové rychlosti volných konců řetězů v oblasti rychlosti zvuku, čímž dochází k rozpadu kalu do prachové konzistence s velikostí zrn pod 200 pm, jeho současnému zahřívání nad teplotu 100° C, k odpařování zbytkové vody v kalu a zničení mikroorganizmů v něm přítomných a uvolnění vody vázané v buněčné struktuře jeho organického substrátu.
CZ20012586A 2001-07-13 2001-07-13 Zpusob úpravy organických kalu CZ296312B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012586A CZ296312B6 (cs) 2001-07-13 2001-07-13 Zpusob úpravy organických kalu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012586A CZ296312B6 (cs) 2001-07-13 2001-07-13 Zpusob úpravy organických kalu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012586A3 true CZ20012586A3 (cs) 2003-03-12
CZ296312B6 CZ296312B6 (cs) 2006-02-15

Family

ID=5473478

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012586A CZ296312B6 (cs) 2001-07-13 2001-07-13 Zpusob úpravy organických kalu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ296312B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ296312B6 (cs) 2006-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6752849B2 (en) Method for disinfecting and stabilizing organic wastes with mineral by-products
CA2456978C (en) A method for disinfecting and stabilizing organic wastes with mineral by-products
US20030089151A1 (en) Method for disinfecting and stabilizing organic wastes with mineral by-products
US6883444B2 (en) Processes and systems for using biomineral by-products as a fuel and for NOx removal at coal burning power plants
US4797135A (en) Method of facilitating comminution of wood and other types of vegetable biomass for use as fuel
AU2007218661A1 (en) A method for utilizing biomass material and a method for using industrial fuel
JPH11217576A (ja) セメント焼成用補助燃料及びその製造方法
JP4568322B2 (ja) 活性余剰汚泥の処理方法
CZ20012586A3 (cs) Způsob zpracování organických kalů
WO2010070328A1 (en) Fuel product and process
JP2009242636A (ja) 高含水率有機廃棄物の燃料化方法及びバイオマス燃料
EP3532569B1 (en) Process for making high protein organic fuels
US11965651B2 (en) Process for producing biomass by treatment of organic waste with two-step drying
WO2009093926A1 (ru) Переработка органических отходов в углеродсодержащие формовки
RU2478447C2 (ru) Устройство для утилизации отходов во влажном состоянии
JP2007040684A (ja) 高含水率畜糞の処理方法
JP2006224047A (ja) 下水汚泥の炭化処理システム
EP1447386A1 (en) A method of processing organic sludge
JP3037457B2 (ja) 含水固形物の乾燥・焼却方法
JP2008115020A (ja) 畜糞肥料化装置
US10982162B2 (en) High protein organic materials as fuel and processes for making the same
JPH11228979A (ja) 微粉体燃料の製造方法
WO2017075494A1 (en) High protein fuel products and processes for making the same
JP2005145758A (ja) 多孔質セラミックス製造方法及び多孔質セラミックス製造装置
JPH05164314A (ja) 家畜糞、し尿処理汚泥の乾燥・焼却処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080713