CZ2000965A3 - Zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem - Google Patents

Zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem Download PDF

Info

Publication number
CZ2000965A3
CZ2000965A3 CZ2000965A CZ2000965A CZ2000965A3 CZ 2000965 A3 CZ2000965 A3 CZ 2000965A3 CZ 2000965 A CZ2000965 A CZ 2000965A CZ 2000965 A CZ2000965 A CZ 2000965A CZ 2000965 A3 CZ2000965 A3 CZ 2000965A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
punch
linear motor
glass
drive member
vertically reciprocating
Prior art date
Application number
CZ2000965A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ293183B6 (cs
Inventor
Andrew George Neish Pearson
Original Assignee
Bh-F (Engineering) Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bh-F (Engineering) Limited filed Critical Bh-F (Engineering) Limited
Publication of CZ2000965A3 publication Critical patent/CZ2000965A3/cs
Publication of CZ293183B6 publication Critical patent/CZ293183B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B7/00Distributors for the molten glass; Means for taking-off charges of molten glass; Producing the gob, e.g. controlling the gob shape, weight or delivery tact
    • C03B7/08Feeder spouts, e.g. gob feeders
    • C03B7/086Plunger mechanisms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem a 5 zejména zařízení pro ovládání známého typu razníku, používaného pro vytváření dávek skloviny do stroje pro tvarování skla.
Dosavadní stav techniky
Při výrobě skleněných předmětů (obvykle nádob), je běžnou praxí ío formovat jednotlivá množství tekutého skla, technicky nazývaná dávky postupně do tvarů ve sklářských formách.
Tyto formy jsou instalovány v podstatě nezávislých sekcích sklářského tvarovacího stroje, který přemění každou dávku roztaveného skla na nádobu nebo jiný předmět požadovaného tvaru a velikosti.
Aby byla zajištěna jednotnost formovaných předmětů, je nutné zajistit jednotnost v dávkách, které jsou použity pro formování předmětů a po celá desetiletí byly také tomuto cíly věnovány značné snahy.
Standardní přístup je tvarovat dávky roztaveného skla vytlačováním skleněné hmoty z hrdla v základně podavače skla připojeného na sklářskou pec prostřednictvím předpecí a odřezáváním dávek z takto podávané vytlačované skleněné hmoty odstříháváním každé dávky ze spodního konce vyčnívající hmoty vysoce viskózního taveného skla pomocí nůžek umístěných pod podavačem. Vytlačování je zpravidla doprovázeno vertikálním razníkem s vratným pohybem, který je umístěný nad hrdlem.
Přesná velikost, tvar a teplota následujících dávek se může měnit se změnou ovládání nůžek, teplotou skla, tvarem hrdla, kterým je sklo dopravováno a zejména mechanickým řízením vytlačování této skleněné
9*99 • · 9 9 9 9 9 · 999 · · 9 ·
9 9999 999« * 9 9 9 9*99 * * * · *
9 * 9 * 9 9 c9021 -b<9do9 9 hmoty hrdlem pomocí razníku. Když se razník pohybuje směrem dolů, působí jeho pohyb na skleněnou hmotu tak, že ji vytlačuje hrdlem ven. Následuje oddělení dávky razníkem při jeho pohybu vzhůru, přičemž roztavené sklo je dostatečně viskózní, aby bylo zadrženo v ústí dokud nezačne další pohyb razníku směrem dolů.
Dosud známá zařízení pro ovládání razníku zpravidla obsahují motory, soukolí, vačky, hnané součásti a podobná mechanická zařízení pro řízení pohybu razníku. Tato uspořádání trpí opotřebením, nepravidelným pohybem a vyžadují pečlivou údržbu, je rovněž obtížné je ío seřídit, (obvykle seřízení představuje značné prostoje) a zejména je obtížné je nastavit pro operaci tvarování určitého předmětu. Jiná známá zařízení obsahují kulové šrouby nebo vodicí šrouby, které nahrazují vačky, hnané součásti a další mechanická zařízení, která trpí stejným opotřebením jako ostatní existující mechanická zařízení. Příklady těchto uspořádání jsou popsány v EP 0612698 Al a EP 0603771 Al.
Bylo zjištěno, že lze získat mnoho velmi uspokojivých výsledků vratným pohybem razníku pro protlačování za sebou jdoucí skleněné hmoty, ze které se odřezávají dávky pomocí řízeného lineárního motorového pohonu.
Podstata vynálezu
Podstatou zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem, které řídí tvorbu dávek u hrdla, umístěného u základny podavače taveného skla je to, že obsahuje razník, vertikálně vyrovnaný nad hrdlem a prostředky pro vratný vertikální pohyb razníku, přičemž zařízení obsahuje lineární motor a prostředky pro spojení tohoto razníku s vertikálně vratným pohybem s pohyblivým hnacím prostředkem tvořícím Část lineárního motoru .
• · · • · 0 • · · 0
0 0 0 0 0 • 00
0 ϋ • ·
- 3 c$021-bgdcg
Podle vynálezu je výhodné, když lineární motor je upevněn na nosné konstrukci, v těsné blízkosti podavače, přičemž směr pohybu jeho pohyblivé části je vertikální a zařízení obsahuje vodorovný most nesoucí razník na jednom konci a je pohyblivý vzhůru a dolů působením hnacího členu na jeho druhý konec.
Podstatou vynálezu je rovněž to, že vodorovný most je svisle pohyblivě upevněn na nosné konstrukci a že je zařízení opatřeno dalšími nastavovacími mechanismy pro vyrovnání razníku do jedné osy s hrdlem.
Další podstatou vynálezu je, že zařízení je spojeno s lineárním ío motorem, prostředky pro sledování polohy jeho hnacího členu a řídicími prostředky ovládajícími polohu jeho hnacího členu v závislosti na jeho okamžité poloze a na předem daném řídicím programu.
Podle vynálezu je dále výhodné, když hmotnost razníku, hnacího členu a jakýchkoliv dalších vertikálně vratně pohyblivých součástí je 15 nesena alespoň v části jejich vertikálně vratného pohybu vzduchovým polštářem.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti týkající se tohoto zařízení vyplývají z následujícího popisu dvou příkladů provedení podle vynálezu, které však mají sloužit jen pro příklad a jsou doplněny obrázky, kde na obr. 1 je nakreslen schematicky boční pohled na první výhodný příklad provedení razníkové jednotky podle vynálezu, obr. 2 představuje čelní pohled na obr. 1 v řezu podle linie I-I. Na obr. 3 je znázorněna část obr. 1 ve zvětšeném měřítku a částečně v řezu, obr. 4 představuje podobný pohled jako obr. 2, ale v částečném řezu. Obr. 5 je schematický boční pohled na druhý výhodný příklad provedení razníkové jednotky podle vynálezu využívající alternativní lineární motor. Obr. 6 je čelní pohled na obr. 5 v řezu podle linie II-II. Na obr. 7 je nakreslena část obr. 5, ale zvětšena a v částečném řezu. Obr. 7 představuje podobný pohled jako obr. 6, ale částečně v řezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 až obr. 4 je nakreslen první příklad provedení podle vynálezu. Jedná se o razníkovou jednotku pro řízení toku skla hrdlem 31 u základny žáruvzdorné mísy 5 umístěné v ocelovém rámu 6, přičemž tento rám 6 je přišroubován k čelní desce 7. Celá sestava 1 obsahuje nosnou konstrukci 10 pro lineární motor, vertikálně upevněnou šrouby na ío čelní desku 7 přilehlou k ocelovému rámu 6. Vertikálně orientovaný lineární motor 8 (například typu Mark 4 ex McGeogh-RTL) je uložen na nosné konstrukci 10 připevněné ke své základně 23. Spodní nosné ložisko 9 je horizontálně připevněno k horní části nosné konstrukce 10 pomocí známého spojení šroub-matice a horní nosné ložisko 12 je upevněno na horní části spodního nosného ložiska 9 některým známým způsobem. Sestava 1 rovněž obsahuje velkou dutou hřídel li, uloženou vertikálně ve spodním nosném ložisku 9 , nosič 3 razníku připevněný k horní části dlouhé duté hřídele 11 alespoň jeden razník 4 připevněný ke konci nosiče 3 razníku a klesající do lázně taveného skla 30; a horní nosné ložisko 12, které vede sestavu 13 malé duté hřídele, která je spojena s horním povrchem velké duté hřídele 11 známým spojením šroub-matice. Sestava 13 malé duté hřídele je souosá s velkou dutou hřídelí 11. Dále obsahuje sestava i vzduchovou nádrž 18, uloženou na nosné konstrukci 10 a umístěnou pod lineárním motorem 8. Vzduchová nádrž 18 je spojena s lineárním motorem 8 alespoň jednou vzduchovou trubkou 19 dodávající vzduch do spodní části lineárního motoru 8 základnou 23.
Přesná poloha nosiče 3 razníku může být nastavena horizontálním nastavovacím mechanismem 26 nakresleným pouze schematicky a • · 9 9 9 9 9 9 9 ·· • 9 9 999 · 9 9 • « « 9999 999 _ 99 99999999*9 99
-5“ 9999 99 9 •9 99 99 9 99 9 kterým může být, například šroub a pojistná matice nebo nastavovací mechanismus poháněný motorem. To umožňuje řídit nastavení nosiče 3 razníku směrem doprava a doleva, jak je vidět z obr. 1 až 3. Spolu s mechanismem 27 , kterým jev příkladu šnekový převod, nakreslený na obr. 2 a 4, ale kvůli zjednodušení vynechaný na obr 1, umožňuje dosažení přesného vystředění razníku 4 nad hrdlem 31.
Pohyb sestavy 1 je uskutečněn zavedením elektrické energie do lineárního motoru 8 z řídicí jednotky 28. Výsledkem přivedení energie je vytažení motorové hřídele 21 tvořící část motoru 8 ze známého nulového ío bodu. Hřídel motoru 21 je v kontaktu s utěsněným koncem velké duté hřídele 11. kontaktním prostředkem 22, nakresleným zde jako nosné kuličkové ložisko. Vytažení hřídele 21 motoru zvedá velkou dutou hřídel 11 v ložisku 15 velké duté hřídele, umístěného ve spodní části spodního nosného ložiska 9 tím zvedá i nosič 3 razníku, který zvedá razník 4 z předem dané nulové polohy. Vytažení hřídele je řízeno řídicí jednotkou 28 dokud není dosaženo hranice vytažení jak je určeno buď vnitřní polohou čidla (neznázoměno) v lineárním motoru 8 nebo vnější polohou čidla. Pohyb hřídele 21 lineárního motoru 8 je pak řízen tak, aby se znovu zatáhla do tělesa motoru 8 řízeným a předem určeným způsobem, dokud není dosaženo meze pohybu určené řídicí jednotkou 28. Přesný vztah času/rychlosti/polohy během zatahování hřídele 21 může být v praxi jednoduše měněn změnou programu, který řídí operaci lineárního motoru 8, jehož elektrické řízení může snadno uskutečňovat střídavě řadu různých pohybů a tím objevit optimální režim pro vydávání dávek, jejich optimální tvar a to s vysokou reprodukovatelností.
Lineárnímu motoru 8 při všech operacích v souvislosti se zvedáním a klesáním nosiče 3 razníku napomáhá vzduchový polštář dodávaný zásobníkem 18 vzduchu . Zásobník 18 vzduchuje udržován na minimu
- 6 • · · · · · · • · · · · · • · · · · ♦ « ·····<·· ·· · tlaku prostředky regulujícími dodávku vzduchu pomocí trubky 20, přičemž tento tlak je dostatečný pro nesení a tlumení pohybující se hmoty součástí sestavy i. Když hřídel 21 je vysouvána z tělesa motoru 8, vzduch prochází trubkami 19 ze zásobníku 18 vzduchu do tělesa motoru 8 základnou 23. Naopak, když se liřídel 21 zatahuje zpět do tělesa motoru 8, vzduch se vrací z tělesa motoru 8 zpět do zásobníku 18 vzduchu r
trubkami 19. Účinek vzduchového vyrovnávacího systému je úspora spotřeby energie motoru 8 při překonávání gravitačních sil hmoty pohyblivých částí sestavy 1.
io Malá dutá hřídel T3 funguje jako vodicí a stabilizující mechanismus pro zajištění přesného pohybu nosiče 3 razníku. Sestava 13 Malé duté hřídele klouže v horním nosném ložisku 12 stejným pohybem jako velká dutá hřídel H a je připevněna k velké duté hřídeli 11 známým způsobem šroub-matice. K horní části malé duté hřídele 13 je připevněna neotoěná hřídel 14, která brání nekontrolovatelnému otáčení nosiče 3 razníku kolem vertikální osy . Tato neotoěná hřídel 14 klouže vertikálně v tělese horního nosného ložiska 12 jak je nakresleno na obr.l.
Na obr. 3 je nakreslen příčný řez různých součástí pro objasnění sestavy 1. Detailně je zde nakresleno - jako doplnění ke spodnímu nosnému ložisku 9 a ložisku 15 velké duté hřídele - ložisko 16 malé duté hřídele 13 a ložisko 17 pro neotočnou hřídel 14.
Pokud jde o obr. 5 až 8, zobrazují druhý příklad provedení podle vynálezu, který využívá alternativní lineární motor 29, například typ LAR obsahuje lineární motor ex Indromat. V kontrastu k motoru, který využívá pomoc vzduchu ze vzduchového zásobníku 18 (jak je nakresleno na obr. 1), hřídel 24 lineárního motoru 29 je protažena a vyčnívá pod základnu tělesa motoru 29 a není zde žádná podpora vzduchu.
• flflflfl · fl • flflfl c2(fll-bo.ífl>ce fl ·
Z obr. 5 je vidět, že u druhého příkladu provedení je čidlo 25 umístěno externě pro zajištění pozičního podávání pro systém uzavřené smyčky pro řídicí jednotku 28. Zatímco motor 8 prvního výhodného příkladu provedení tak, jak je nakreslen na obr. 1, zahrnuje vnitřní čidlo (nezobrazeno), návrh motoru 29 druhého výhodného příkladu provedení neobsahuje vnitřní čidlo polohy a proto vyžaduje externí čidlo 25 pro požadované řízení motoru 29.
Na obr. 6 je nakreslen, ale na obr. 5 vynechán kvuli větší přehlednosti), mechanismus 27 úhlového nastavení který ve spojení s ío mechanismem 26 horizontálního nastavení umožňuje přesné osové vyrovnání razníku 4 nad hrdlem 3F Funkce zařízení nakresleného na obr.
až 8 byla již dříve popsána pomocí obr. 1 až 4.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY (určené k dalšímu řízení) /V - uj
    111 11 11 119 1119 • · · · · ·· · • · 1 1199111 11 · • · · · cM»21-bo«Ío· ·
    4« · · 1 9 9
    1. Zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem, které řídí tvorbu dávek u hrdla (31) umístěného u základny podavače taveného skla vyznačující se tím, že zařízení obsahuje razník (4), vertikálně vyrovnaný nad hrdlem (31), a prostředky pro vratný ío vertikální pohyb razníku (4), přičemž zařízení obsahuje lineární motor (8) a prostředky pro spojení razníku (4) s vertikálně vratným pohybem s pohyblivým hnacím prostředkem (21) tvořícím část lineárního motoru (8).
    15
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že lineární motor (8) je upevněn na rámu (10), v těsné blízkosti podavače, přičemž směr pohybu jeho pohyblivé části (21) je vertikální a že zařízení obsahuje vodorovný most (3) nesoucí razník na jednom konci a je pohyblivý vzhůru a dolů působením hnacího členu (21) na jeho
    20 druhý konec.
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím,že vodorovný most (3) je svisle pohyblivě upevněn na nosné konstrukci (10) a že je zařízení opatřeno dalšími nastavovacími mechanismy pro
    25 vyrovnání razníku (4) do jedné osy s hrdlem (31).
  4. 4. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3 a včetně, vyznačující se t í m , že je spojeno s lineárním motorem (8), prostředky
    99 9 • · 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ·
    99 9999 9999 99 99 9
    9 9 9 9 9 9 9 * ·· ·· ·· · ·· ·· pro sledování polohy jeho hnacího členu (21) a řídicími prostředky (28) ovládajícími polohu jeho hnacího členu (21) v závislosti na jeho okamžité poloze a na předem daném řídicím programu.
  5. 5 5. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že hmotnost razníku (4), hnacího členu (21) a jakýchkoliv dalších vertikálně vratně pohyblivých součástí je neseno alespoň v části jejich vertikálně vratného pohybu vzduchovým polštářem (18).
CZ2000965A 1997-09-18 1998-09-17 Zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem CZ293183B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9719872A GB2329381A (en) 1997-09-18 1997-09-18 Apparatus for extruding molten glass gobs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2000965A3 true CZ2000965A3 (cs) 2000-12-13
CZ293183B6 CZ293183B6 (cs) 2004-02-18

Family

ID=10819280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000965A CZ293183B6 (cs) 1997-09-18 1998-09-17 Zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1037859B1 (cs)
JP (1) JP4088035B2 (cs)
AT (1) ATE209612T1 (cs)
AU (1) AU9090098A (cs)
CA (1) CA2304039A1 (cs)
CZ (1) CZ293183B6 (cs)
DE (1) DE69802714T2 (cs)
GB (1) GB2329381A (cs)
WO (1) WO1999014166A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1320844B1 (it) * 2000-11-24 2003-12-10 Bottero Spa Gruppo di formatura per la realizzazione di cordoni di vetro fuso.
DE102004026932B4 (de) * 2004-06-01 2008-02-28 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zur Positionierung einer Speisernadel sowie Speiser und Fertigungsstrecke
EP2163528A1 (de) 2008-09-12 2010-03-17 Waltec Maschinen GmbH Glasmaschine mit Direktantrieb
EP2163526A1 (de) 2008-09-12 2010-03-17 Waltec Maschinen GmbH Glasmaschine mit Direktantrieb
EP2163527B1 (de) 2008-09-12 2013-04-03 Waltec Maschinen GmbH Glasschmelzezufuhrvorrichtung

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1257952B (it) * 1992-12-22 1996-02-19 Bottero Spa Gruppo per l'alimentazione di vetro fuso ad una macchina di formatura di articoli in vetro.
ATE184582T1 (de) * 1993-02-25 1999-10-15 Owens Brockway Glass Container Glasspeisevorrichtung mit mehreren öffnungen

Also Published As

Publication number Publication date
AU9090098A (en) 1999-04-05
EP1037859B1 (en) 2001-11-28
GB9719872D0 (en) 1997-11-19
DE69802714T2 (de) 2002-08-22
ATE209612T1 (de) 2001-12-15
CA2304039A1 (en) 1999-03-25
EP1037859A1 (en) 2000-09-27
DE69802714D1 (de) 2002-01-10
CZ293183B6 (cs) 2004-02-18
WO1999014166A1 (en) 1999-03-25
JP2001516693A (ja) 2001-10-02
JP4088035B2 (ja) 2008-05-21
GB2329381A (en) 1999-03-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5824129A (en) Gob delivery apparatus for a glassware forming machine
CZ2000965A3 (cs) Zařízení pro manipulaci s roztaveným sklem
US4450741A (en) Multiple gob shearing mechanism operating in a straight line
US5236485A (en) Process and device for shaping a gob
CN113716841A (zh) 一种剪料机构及供料机
US4499806A (en) Multiple gob shearing mechanism operating in a straight line
GB1418059A (en) Glassware forming machines
US3758286A (en) Glass feeder shear mechanism
US2020143A (en) Glass feeder
EP4426654B1 (en) Direct loading of glass gobs into transversally movable blankmolds
EP0597929B1 (en) Feeders for molten glass
CA1275806C (en) Glass feeder tube support
US2310290A (en) Method of feeding molten glass in plural charges
US4816057A (en) Glass press forming machine
SK163689A3 (en) Mixing device, especially into doser of scuttle of parision
US3248204A (en) Plunger mechanism for glass gob feeder
US5735926A (en) Apparatus for the driving of plungers in a feeder of a glass forming machine
US4013439A (en) Gob forming apparatus
JPH0146448B2 (cs)
US1685143A (en) Apparatus for delivering charges of molten glass
CN210590775U (zh) 一种气泡袋刀架组件
KR100502644B1 (ko) 유리고브 전달장치
KR100199560B1 (ko) 글라스 제조장치
US1914156A (en) Apparatus for feeding molten glass
SU698933A1 (ru) Вакуумный питатель

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170917