CZ200046A3 - Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu - Google Patents

Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu Download PDF

Info

Publication number
CZ200046A3
CZ200046A3 CZ200046A CZ200046A CZ200046A3 CZ 200046 A3 CZ200046 A3 CZ 200046A3 CZ 200046 A CZ200046 A CZ 200046A CZ 200046 A CZ200046 A CZ 200046A CZ 200046 A3 CZ200046 A3 CZ 200046A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
etoh
substituted
naphthyridin
mecn
group
Prior art date
Application number
CZ200046A
Other languages
English (en)
Inventor
Kazunori Ohno
Osamu Odai
Kaoru Masumoto
Kiyoshi Furukawa
Makoto Oka
Original Assignee
Dainippon Pharmaceutical Co., Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dainippon Pharmaceutical Co., Ltd. filed Critical Dainippon Pharmaceutical Co., Ltd.
Priority to CZ200046A priority Critical patent/CZ200046A3/cs
Publication of CZ200046A3 publication Critical patent/CZ200046A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naflyridin2(lH)-onu obecného vzorce (I), kde Het znamená oxadiazolyl, R1 je H, nižší alkenyl, nižší alkinyl, nižší alkoxy, nižší alkoxyaikyl, nižší hydroxyalkyl, substituovaný nebo nesubstituovaný aryl, nebo substituovaná heteroaromatická skupina, a R2je H, nižší alkyl, nižší cykloalkyl, nižší cykloalkylmethyl, nižší alkenyl, nižší cykloalkenyl, nižší alkinyl, substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina nebojejich farmaceuticky přijatelné přídatné soli kyselin, které vykazují vysoce selektivní afinitu k benzodiazepinovémureceptorů ajsou užitečné především jakožto benzodiazepinoví inverzní agonisté, např,jako psychoanaleptické léky nebo léky pro léčbu poruch paměti u senilní demence nebo AJzheimerovy nemoci.

Description

Deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2(1H)-onu ~ *
Oblast techniky
Současný vynález se týká nového derivátu 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6naftyridin-2 (1H)-onu nebo jejich farmaceuticky přijatelných přídatných solí kyselin, které jsou užitečné jako léčivo a jejich využití jakožto léčiva. Dále se týká meziproduktů pro výrobu těchto látek.
Dosavadní stav techniky
Benzodiazepinové látky (BZP), jako je např. diazepam, který je reprezentativní látkou, mají anxiolytickou aktivitu a proto byly vyvinuty jako anxiolytické léky. Tyto látky mají také antikonvulzivní, sedativní a hypnotickou aktivitu a proto se tyto látky používají v noha klinických oborech jako je např. (1) anxiolytický lék, (2) sedativum (hypnotikum), (3) svalové relaxans a (4) lék proti epilepsii.
Benzodiazepinové látky (BZP) mají hlavní farmakologické účinky jako je např. (1) aklimatizační aktivita, (2) hypnotická aktivita, (3) centrální svalová relaxační aktivita, (4) antikonvulzivní aktivita. Rozumí se, že tyto aktivity se neprojevují oddělenými nezávislými mechanismy, ale jsou vyvolány úzce souvisejícímu neurofarmakologickými mechanismy.
Od konce 70. let 20. století, s pokrokem farmakologického výzkumu benzodiazepinových látek byly objeveny dva podklady pro objasnění mechanismu jejich účinkování. Jedním z nich je mechanismus zvyšování agonistů neurotransmiterů γ-aminomáselné kyseliny (GABAergních) v centrálním nervovém systému pomocí benzodiazepinových léků. Druhým mechanizmem je nové objevení specifických vazebných míst pro benzodiazepiny (receptory benzodiazepinů) a prokázání mechanismu funkčního spojení mezi benzodiazepinovým receptorem a GABA receptorem. Závěrem tohoto výzkumu bylo téměř prokázáno, že GABAergní neurotransmiterový mechanismus se podílí na farmakologických účincích benzodiazepinových látek.
• 9 9999 9999
9999 ···· ·· ·· ·* ·*
Podávání benzodiazepinových látek vyvolává vedlejší účinky, jako je např. ataxie, hypnotický stav, svalová relaxace nebo snížená rozpoznávací schopnost nebo reflexní pohyby a dále způsobuje rezistenci a závislost na lék a proto existuje mnoho problémů, které je třeba u benzodiazepinových látek zdokonalit. Byly provedeny studie s nebenzodiazepinovými látkami, které mají odlišnou chemickou strukturu od benzodiazepinových látek, ale mají podobné účinky v aktivačních mechanismech. Tyto látky zahrnují takové nebenzodiazepinové látky, které se nazývají agonisté benzodiazepinových receptorů. Mezi známé nebenzodiazepinové látky patří např. látky chemického vzorce (A), (B) a (C), jak je uvedeno níže.
Látky, které mají chemický vzorec (A) a (B), jsou uvedeny v časopisu Journal of Medicinal Chemistry, sv. 34, str. 2060 (1991).
kde Ra je atom vodíku, Rb až Rd jsou methylové skupiny, atd. a Re je methyloxy skupina, atd.
Látky obecného vzorce (C) jsou uvedeny v EP-A2-0588500.
(C) • fefefe · · · · · · · • · · · · · · · » fe fefefe · ······ • · ···· fefefe· • fefefe ···· ·· ·· ·· ·· kde Het je oxadiazolylová skupina, R1 je benzylová skupina, atd. a R2je methyloxy skupina, atd.
Nicméně s postupujícím výzkumem byla objevena jistá látka mezi nebenzodiazepinovými látkami, která má podobnou selektivní afinitu k benzodiazepinovým receptorům, ale má úplně opačné účinky [Braestrup, C. a kol., Neuropharmacol., 22, str. 1451 až 1457 (1983)]. Když se tyto látky podají, mají stejné farmakologické účinky jako je zvýšená pohotovost ke křečím, vyvolávání pocitu úzkosti, zvyšování svalového tonu. Proto starší benzodiazepinové látky, které se do té doby používaly jako anxiolytické léky, jsou označovány jako agonisté a látky s opačnými účinky jsou označovány jako inverzní agonisté.
Od té doby, co byly objeveny inverzní agonisté, byly prováděny intenzivní studie na stanovení korelace mezi typem modifikace (vazebné) a farmakologickými účinky látek, které se vážou (vykazují afinitu) na benzodiazepinový receptor. Podle těchto studií, bylo zjištěno, že benzodiazepinový receptor se nachází mezi GABA receptorem (depresivní neurotransmitér) a chloridovým kanálem a je molekulovou jednotkou, která vytváří komplex. GABA receptor obsahuje iontový kanál typu GABAa receptor a metabolismus řídící receptor typu GABAb . GABAa receptor tvoří komplex s benzodiazepinovým receptorem a chloridovým kanálem. Tyto látky, které se vážou na benzodiazepinový receptor, se nyní označují jako agonista (dále se klasifikují jako úplný agonista a částečný agonista), inverzní agonista (dále se klasifikují jako úplný inverzní agonista a částečný inverzní agonista) a antagonista.
Agonisté se vážou selektivně k benzodiazepinovým látkám a tím způsobují zvýšení vazby GABA receptoru a chloridového kanálu a zvyšují průtok chloridových iontů dovnitř buněk v důsledku zvýšené frekvence otevírání - zavírání chloridového kanálu a potom stimuluje buněčné aktivity v důsledku snížení negativního elektrického náboje (zvyšuje stimulaci buňky). Udává se, že antagonista nemění vazebnou funkci, ale inhibuje vazbu agonisty nebo inverzního agonisty k benzodiazepinovému receptoru.
Existuje mnoho způsobů kontroly způsobu vazby látek k benzodiazepinovému receptoru. Jedním z těchto známých způsobů je TBPS vazebný test. Jak je již výše uvedeno, GABAa receptor tvoří komplex s benzodiazepinovým receptorem a chloridovým kanálem. Je známo, že neurosteroidní receptor je přítomen na membráně GABAa receptoru a vazebné místo pro TBPS (t-buty!bicyklofosfonothionát) je ♦ · • · » » · • · · ··· · · · • ·· · · ·· · • ·· ·· ·· ·* lokalizováno okolo chloridového kanálu. Působení GABA na nervový systém je modifikováno a kontrolováno složitými vzájemnými účinky, kdy dochází k regulaci otevírání chloridového kanálu s přestupem chloridového iontu do buněk molekuly GABAa receptorového komplexu. Bylo přezkoušeno mnoho léků, které působí přímo nebo nepřímo na funkci komplexu GABAa receptoru. Je známo, že je dobrá nepřímá úměra mezi hodnotami testu vazby TBSP a hodnotami testu vychytávání chloridových iontů buňkami. Např. vychytávání chloridového iontu buňkami se snižuje účinkem agonistů GABAa receptoru (např. Muscimol), agonistů neurosteroidního receptoru, diazepam, který představuje agonistů benzodiazepinového receptoru, nebo chlonazepam, který je částečný agonista a zvyšuje se pomocí inverzního agonisty benzodiazepinového receptoru [např. DMCM (methyl-6,7-dimethoxy-4-ethyl-p-karbolin3-karboxylát)] a částečný inverzní agonista [např. FG7142 (N-methyl-p-karbolin-3karboxamid)].
TBPS vazebného testu se používá k objasnění funkce GABAa receptoru. Jedná se o in vitro biochemické vyhledávání léků působících přes alosterické vazebné místo benzodiazepinových léků, receptorový komplex GABAa atd., a mechanismy účinku léku.
Většina ze starých benzodiazepinových léků jako jsou např. látky obecného vzorce (A), (B) a (C) mají agonistické vlastnosti. Naproti tomu jsou u některých látek známé inverzní agonistické vlastnosti, jako např. u látek obecného vzorce (D) a (E):
^<^/CONHMe (E),
Látky DMCM a FG7142 popisuje Colin R. Gardner, Drugs of the Future, sv. 14, str. 51 až 67 (1987).
Provádí se také mnoho výzkumů korelace mezi způsobem vazby k benzodiazepinovému receptoru a farmakologickými účinky látky. Jak je výše uvedeno, benzodiazepinoví agonisté se používají jako anxiolytické léky, jako látky k léčbě poruch ·· ·· · · · · · · 9 9 9 9
5···· 9 9 9 9 · 9 · • · · · · · · · ·
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 9999 ·· ♦· 99 99 spánku (léky navozující spánek) nebo jako léky proti epilepsii. Je ale známo, že navíc k těmto účinkům se u zvířat i u člověka vyskytuje účinek amnestický. Proto se předpokládá, že benzodiazepinoví inverzní agonisté mají inverzní účinky na účinky vyvolávající amnézii, jako je např. anti-amnestický účinek, psychoanaleptický účinek. Dále je známo, že účinek acetylcholinu, který má významný vztah k rozpoznávací funkci, se snižuje benzodiazepinovými agonisty a zvyšuje se benzodiazepinovými inverzními agonisty. Proto se u benzodiazepinových inverzních agonistů předpokládá účinek zlepšující rozpoznávací schopnost. Proto se předpokládá, že benzodiazepinoví inverzní agonisté jsou užiteční jako psychoanalytické léky a jako léky k léčbě poruch paměti u senilní demence, cerebrovaskulární a Alzheimerovy demence.
Není žádná evidence, že látky současného vynálezu, které jsou obecného vzorce (I) a jsou uvedeny níže, mají vysoce selektivní afinitu k benzodiazepinovému receptorů a působí zvláště jako benzodiazepinový inverzní agonista.
Podstata vynálezu
Tento vynález poskytuje nový derivát 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6naftyridin-2(1H)-onu, který má obecný vzorec (I) nebo jeho farmaceuticky přijatelné přídatné soli kyselin, které mají vysoce selektivní afinitu k benzodiazepinovému receptorů a mají tudíž využití jakožto léčiva.
(O.
kde Het znamená oxadiazolylovou skupinu,
R1 je atom vodíku, nižší alkylová skupina, nižší cykloalkylová skupina, trifluormethylová skupina, nižší alkenylová skupina, nižší alkinylová skupina, nižší alkoxy skupina, nižší alkoxyalkylová skupina, nižší hydroxyalkylová skupina, *
• « • · · · ··« substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina, a
R2 je atom vodíku, nižší alkylová skupina, nižší cykloalkylová skupina, nižší cykloalkylmethylová skupina, nižší alkenylová skupina, nižší cykloalkenylová skupina, nižší alkinylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina.
Tento vynález poskytuje nové deriváty 1,6-naftyridin-2(1H)-onu obecného vzorce (Γ), které jsou užitečné jako meziprodukt pro přípravu derivátů 5-substituovaného-3oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2(1H)-onu výše uvedeného obecného vzorce (I), který se používá jako léčivo.
(I), kde R je kyano skupina, karbamoylová skupina, karboxylová skupina, nižší alkoxykarbonylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná benzyloxykarbonylová skupina, a
R2 je nižší alkylová skupina, nižší cykloalkylová skupina, nižší alkenylová skupina, nižší cykloalkenylová skupina, nižší alkinylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina, za předpokladu, že R2 není methylová skupina nebo pyridylová skupina.
Během intenzivního studia nebenzodiazepinových látek, které mají afinitu k intracerebrálnímu benzodiazepinovému receptoru, současní vynálezci zjistili, že deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2(1H)-onu výše uvedeného obecného vzorce (I), mají vysoce selektivní afinitu k benzodiazepinovému receptoru (BZP) a proto jsou užitečné jako agonistické léky benzodiazepinového receptoru a dále tyto látky obsahují látku, která má benzodiazepinovou agonistickou aktivitu a látku, která • · » · · · • · • · · · · · « · · • · « · · 44··«· • · «»·· ···· ···· ···· ·» ·· ·· ♦· má benzodiazepinovou inverzní agonistickou aktivitu, která závisí na způsobu kombinace substituentů R1 a R2
Z látek tohoto vynálezu jsou upřednostňovanými látkami látky obecného vzorce (I), kde R1 je Cí až C3 alkylová skupina, C3 až C4 cykloalkylová skupina, nebo C2 až C3 alkenylová skupina a R2 je atom vodíku, C1 až C4 alkylová skupina, C3 až Οβ cykloalkylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina.
Více upřednostňovanými látkami jsou látky obecného vzorce (I), kde R1 je C1 až C3 alkylová skupina, C3 až C4 cykloalkylová skupina, a R2 je atom vodíku, C1 až C3 alkylová skupina, C3 až C4 cykloalkylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná fenylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina.
Následující látky jsou dalšími upřednostňovanými látkami.
3-(5-ethyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(2-methylcyklopropyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(2-methylfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3-methoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(4-methoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(5-ethyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(2-thienyl)-1,6-naftyridin-2( 1 H)-on,
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol~3-yl)-5-(4-pyridyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-methyl-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-ethyI-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(3-fluorfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-methyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(3-methylfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-methyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(3-methoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(4-methoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(4-pyridyl)-1,6-naftyridin-2( 1 H)-on,
3-(3-cyklopropyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3-thienyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
Farmaceuticky přijatelné přídatné soli kyselin látek obecného vzorce (I) obsahují přídatné soli anorganických kyselin, jako je např. hydrochlorid, hydrobromid, hydrojodid, síran, fosforečnan a přídatné soli organických kyselin jako je např. oxalát, maleát, fumarát, malonát, laktát, malát, citrát, tartarát, benzoát, methansulfonát nebo tosylát.
V popisu pojem „nižší alkylová skupina“ a „nižší alkyl“ především znamená nerozvětvené nebo větvené řetězce alkylové skupiny, která obsahuje 1 až 6 atomů • · ·· ·· ···· · · ··
9 9 9 9 9 · 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 ««·· ·*©··· • 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 9999 99 99 99 99 uhlíku, např. methylovou, ethylovou, propylovou, isopropylovou, butylovou, isobutylovou, t-butyíovou, pentylovou a hexylovou skupinu.
Pojem „nižší cykloalkylová skupina“ znamená cykloalkylovou skupinu, která obsahuje 3 až 6 atomů uhlíku, např. cyklopropylovou, cyklobutylovou, cyklopentylovou a cyklohexylovou skupinu, kde kruh může být substituovaný Cí až C3 alkylovou skupinou nebo atomem halogenu.
Pojem „nižší alkenylová skupina“ a „nižší alkinylová skupina“ znamená nerozvětvené nebo větvené řetězce, které obsahují 2 až 6 atomů uhlíku a zahrnují např. allylovou, 1-propeny Io vou, propargylovou a 2-methyl-1 -ethinylovou skupinu.
Pojem „nižší cykloalkenylová skupina“ znamená cykloalkylovou skupinu, která obsahuje 5 až 6 atomů uhlíku, např. cyklohexenylovou skupinu.
Pojem „nižší alkoxylová skupina“ a „nižší alkoxyl“ především znamená nerozvětvené nebo větvené řetězce alkoxylové skupiny, která obsahuje 1 až 6 atomů uhlíku, a zahrnuje např. methoxylovou, ethoxylovou, propoxylovou, isopropyloxylovou, butyloxylovou, isobutyloxylovou, t-butyloxylovou, pentyloxylovou a hexyloxylovou skupinu.
Pojem „arylová skupina“ a „aryl“ především znamená fenylovou skupinu nebo naftylovou skupinu a jejich kruh obsahuje volitelně 1 až 3 substituenty vybrané ze skupiny atomu halogenu, C1 až C3 alkylovou skupinu, trifluormethylovou skupinu, hydroxylovou skupinu, C1 až C3 alkoxylovou skupinu, trifluormethoxylovou skupinu, kyano skupinu, amino skupinu a nitro skupinu.
Pojem „heteroaromatická skupina“ znamená 5-ti nebo 6-ti člennou aromatickou heterocyklickou skupinu, obsahující stejné nebo různé 1 až 2 heteroatomy vybrané z atomu dusíku, atomu kyslíku a atomu síry a zahrnuje např. furylovou, thienylovou, pyrrolylovou, oxazolylovou, isooxazolylovou, pyridylovou, pyridazinylovou a pyrimidinylovou skupinu. Tyto heteroaromatické skupiny mohou volitelně obsahovat 1 až 3 substituenty vybrané z atomu halogenu, C1 až C3 alkylové skupiny, hydroxylové skupiny, C1 až C3 alkoxylové skupiny a amino skupiny.
U „substituované nebo nesubstituované benzyloxykarbonylové skupiny“ je substituent vybrán z C1 až C3 alkylové skupiny, Cd až C3 alkoxylové skupiny, kyano skupiny a nitro skupiny.
Pojem „atom halogenu“ znamená atom fluóru, chlóru, brómu a jódu.
9 9 9
9 9 · 99 • 9 9 ·
9 9 9 9
9 9 · 9 ··«»«·«· 9·
99
9 9 9
9 9 · · · ·
9 · 9
9 99
Látky tohoto vynálezu se připravují podle postupu 1 až 4, jak je uvedeno níže.
(Postup 1)
U látky obecného vzorce (la):
(la), kde R1 a R2 jsou stejné jak je definováno výše, nebo látka obecného vzorce (lb):
(lb), kde R1 a R2 jsou stejné jak je definováno výše, kde R1 je skupina jiná než nižší alkoxylová skupina. Látka se připravuje z látky obecného vzorce (II):
kde R1 znamená stejně jako R1 jinou než nižší alkoxylovou skupinu a R2 je jak je definováno výše, nebo látka obecného vzorce (III):
• · φφφφ φ φ φ φ φ φ · φ φ φ * φ φφφφ φ φφφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφφφ φφφφ φφφφ φφ φφ ·* φφ
(ΗΙ), kde R1 znamená stejně jako R1 jinou než nižší alkoxylovou skupinu a R2 je jak je definováno výše, reakcí intramolekulární cyklizace.
Cyklizační reakce se provádí za přítomnosti dehydratačního činidla a obvykle se provádí zahřátím látky v příslušném rozpouštědle, které neovlivňuje reakci. Rozpouštědlo obsahuje aromatické uhlovodíky (např. benzen, toluen, xylen), étery (např. tetrahydrofuran, dioxan), Ν,Ν-dimethylformamid. Tato rozpouštědla se používají samostatně nebo v kombinaci dvou a více. Teplota reakce je různá a závisí na druhu výchozích látek, atd. aleje obvykle v rozsahu 50 až 150 °C, s výhodou 80 až 120 °C.
(Postup 2)
U látky obecného vzorce (la), kde R1 je nižší alkoxylová skupina, se látky připravují z látky obecného vzorce (IV):
kde R1 je nižší alkoxylová skupina, Ph znamená fenylovou skupinu a R2 je stejné jak je definováno výše, reakcí intramolekulární cyklizace obdobným způsobem, který je popsán např. v Synthesis, str. 843 (1986).
9 9 9 99 9 9999 • · 9*9 9*9*
999 9 999 99 9 • 9 9··· 99*9
9999 9·9· ·9 ·· ·· 99
Cyklizační reakce se provádí obvykle zahřátím výchozí látky v příslušném rozpouštědle. Rozpouštědlo obsahuje aromatické uhlovodíky (např. benzen, toluen, xylen), étery (např. tetrahydrofuran, dioxan). Teplota reakce je různá a závisí na druhu výchozích látek, atd. aleje obvykle v rozsahu 50 až 150 °C, s výhodou 80 až 120 °C.
(Postup 3)
U látky obecného vzorce (lb), kde R1 je nižší alkoxylová skupina, se látka připravuje reakcí látky obecného vzorce (V):
(V), kde R1 je nižší alkoxylová skupina a R2 je stejné jak je definováno výše, s hydroxylaminem obdobným způsobem, který je popsán např. v Journal of
Heterocyclic Chemistry, sv. 18, str. 1197 (1981).
Reakce se provádí obvykle v příslušném rozpouštědle. Rozpouštědlo obsahuje alkoholy (např. methanol, ethanol) a vodu. Teplota reakce je různá a závisí na druhu výchozích látek, atd. ale je obvykle v rozsahu 50 až 90 °C.
(Postup 4)
Látka obecného vzorce (lc):
(lc), kde R1 a R2 jsou stejné jak je definováno výše,
9 9
9 9
9 9
9 9 • · • 9 • 9
9999 9999 •4 444· se připravuje z látky obecného vzorce (VI):
(VI), kde R1 a R2 jsou stejné jak je definováno výše, reakcí intramolekulární cyklizace.
Cyklizační reakce se provádí za přítomnosti dehydratačního činidla, obvykle se provádí zahřátím látky v příslušném rozpouštědle, které neovlivňuje reakci. Rozpouštědlo obsahuje aromatické uhlovodíky (např. benzen, toluen, xylen), étery (např. tetrahydrofuran, dioxan), Ν,Ν-dimethylformamid. Tato rozpouštědla se používají samostatně nebo v kombinaci dvou a více. Teplota reakce je různá a závisí na druhu výchozích látek atd., aleje obvykle v rozsahu 50 až 150 °C, s výhodou 80 až 120 °C.
Cyklizační reakce se také provádí obdobným způsobem, který je popsán v EP-A2 0588500 v příslušném rozpouštědle, které neovlivňuje reakci za přítomnosti trivalentní fosforové sloučeniny (např. trifenylfosfinu) a esteru kyseliny dialkylazodikarboxylové. Teplota reakce je různá a závisí na druhu výchozích látek atd., ale je obvykle v rozsahu 0 až 110 °C, s výhodou 80 až 60 °C.
Látky obecného vzorce (I) tohoto vynálezu připravené podle výše uvedeného postupu 1 až 4 se izolují a purifikují obvyklými způsoby jako je chromatografie, rekrystalizace nebo přesrážení.
Látky obecného vzorce (I) tohoto vynálezu se získávají ve formě volné báze nebo přídatné soli kyseliny, v závislosti např. na druhu vybraných prvotních látek k použití, na reakčních podmínkách a postupech. Přídatné soli kyselin se mohou přeměnit ve volné báze upravením pomocí konvenční báze jako je např. alkalický uhličitan kovu a alkalický hydroxid kovu. Navíc mohou být volné báze přeměněny v přídatné soli kyselin běžným způsobem pomocí různých kyselin.
Níže jsou uvedeny postupy pro přípravu prvotních látek.
·· ···· • · · · · · · ♦ · · ♦ • ♦ · · ♦ · · · · · · · · ······ • · · · · · · · · « • ••fe ···· ·· fefe ·· fefe
Látky obecných vzorců (II) až (VI) použité v postupech 1 až 4 jsou nové látky a připravují se postupem, který je uveden
Reakční schéma -1 následujícím reakčních schématu - 1.
(li)
(2) kde R1 je stejné jako R1 kromě nižší alkoxylové skupiny, a R2je stejné jako je definováno výše.
Látka obecného vzorce (1) se ponechá reagovat s hydroxylaminem běžným způsobem za vzniku látky obecného vzorce (2), a zmíněná látka se ponechá reagovat s reakčním derivátem karboxylové skupiny karboxylové kyseliny obecného vzorce:
R1 COOH (kde R1 je definováno výše) za přítomnosti báze za vzniku látky obecného vzorce (II).
Látka obecného vzorce (III) použitá ve výše uvedeném postupu 1 se připravuje způsobem, který je uveden níže v následujícím reakčním schématu -2.
• 9 9 · 9 9 9 9 · 9 9
9*9« 9999 • 9··· 9 9 9 9 9 ·
9 9 · · 9 *999
9999 9999 99 99 99 99 ····
Reakční schéma - 2
kde R1 je stejné jako R1 kromě nižší alkoxylové skupiny, a R2 je stejné jako je definováno výše.
Látka obecného vzorce (3) nebo reaktivní derivát v karboxylové skupině se nechá reagovat s různými druhy amidoximů obecného vzorce (4) pri reakčních podmínkách pro konvenční amidaci za vzniku látky obecného vzorce (III).
Látka obecného vzorce (IV) použitá ve výše uvedeném postupu 2 se připravuje způsobem, který je uveden níže v následujícím reakčním schématu -3.
Reakční schéma - 3
dl) (IV) «· ·· φφ ·Φ·Φ φφ Φ· φ · φ · φφ φ φ φ φ φ • φφφφ φφφφ φ φφφφ φφφφφφ φ φ φφφφ φφφφ φφφφ φφφφ φφ φφ φφ φφ kde R1 je nižší alkoxylová skupina, R je nižší alkylová skupina nebo substituovaná či nesubstituovaná benzylová skupina, Ph znamená fenylovou skupinu a R2 je stejné jako je definováno výše.
Látka obecného vzorce (5) se nechá redukovat pomocí redukčního činidla jako je např. tetrahydroboritan sodný, tetrahydroboritan tetrabutylamonný, tetrahydridohlinitan lithný v příslušném rozpouštědle za vzniku látky obecného vzorce (6) a potom se zmíněná látka nechá oxidovat s aktivovaným oxidem manganičitým v příslušném rozpouštědle za vzniku látky obecného vzorce (7).
Látka obecného vzorce (7) se nechá reagovat s hydroxylaminem při podmínkách pro běžnou reakci pro vznik oximu za vzniku látky obecného vzorce (8), a potom se nechá výše zmíněná látka reagovat s N-chlorsukcinimidem obdobným způsobem, který je popsán např. v Journal of Organic Chemistry, sv. 45, str. 3916 (1980) za vzniku látky obecného vzorce (9).
Látka obecného vzorce (9) se ponechá reagovat s azidem sodným v příslušném rozpouštědle obdobným způsobem, který je popsán např. v Synthesis, str. 102 (1979) za vzniku látky obecného vzorce (10), a potom se zmíněná látka nechá reagovat s látkou obecného vzorce: XCOR1 (kde X je atom halogenu a R1 je nižší alkoxylová skupina) v příslušném rozpouštědle obdobným způsobem, který je popsán např. v Synthesis, str. 843 (1986) za vzniku látky obecného vzorce (11), a zmíněná látka se dále nechá reagovat s trifenylfosfinem za vzniku látky obecného vzorce (IV).
Látka obecného vzorce (V) použitá ve výše uvedeném postupu 3 se připravuje způsobem, který je uveden níže v následujícím reakčním schématu -4.
• 4 ··· · • · 4 4 • · · · · • · · · · ········ »· • 4 • · · 4 • »4 4 • · · 4
4 4 4
Reakční schéma - 4
kde R1 je nižší alkoxylové skupina a R2 je stejné jako je definováno výše.
Látka obecného vzorce (3) nebo reakční derivát příslušné karboxylové skupiny se nechá reagovat s alkalickým thiokyanátem kovu v příslušném rozpouštědle za vzniku látky obecného vzorce (12) a potom se zmíněná látka nechá alkoholizovat za vzniku látky obecného vzorce (V).
Látka obecného vzorce (VI) použitá ve výše uvedeném postupu 4 se připravuje způsobem, který je uveden níže v následujícím reakčním schématu - 5.
Reakční schéma -5
(3) (13) (VI)
9
9
9 •9 9999
99
9999 99 9 9 • 9 9 9 9 9
9999 999 . 9999 9999 99 99 99 99 kde R a R jsou stejné jak je definováno výše.
Látka obecného vzorce (3) nebo reaktivní derivát příslušné karboxylové skupiny se nechá reagovat s hydrazidem obecného vzorce (13):
R1CONHNH2 (13), (kde R1 je stejné jak je definováno výše) konvenční amidační reakcí za vzniku látky obecného vzorce (IV).
Látka obecného vzorce (VI) se také připravuje dvoustupňovou reakcí, kterou je reakce látky obecného vzorce (3) nebo reaktivního derivátu příslušné karboxylové skupiny s hydrazinem běžnou amidační reakcí, a po ní následuje reakce vzniklé látky s reaktivním derivátem karboxylové skupiny karboxylové kyseliny obecného vzorce: R1COOH (kde R1 je stejné jak je definováno výše).
Postup přípravy meziproduktu obecného vzorce (Γ) je vysvětlen níže.
Látky obecného vzorce (Γ), kde R je kyano skupina nebo karboxylové skupina, tj. látka obecného vzorce (1) a látka obecného vzorce (3) jak jsou použity v reakčním schématu -1 a reakčním schématu - 2, se připravují obdobným způsobem, který je popsán např. v Journal of Heterocyclic Chemistry, sv. 35, str. 4858 (1992) jak je níže uvedeno v následujícím reakčním schématu - 6.
Reakční schéma - 6
(1) (3) ·* 9 9*9
kde X je nižší dialkylaminová skupina, cyklická amino skupina, hydroxylová skupina, atom halogenu nebo nižší alkoxylová skupina, R1 je nižší alkylová skupina nebo substituovaná či nesubstituovaná benzylová skupina, a R2 je stejné jako je definováno výše.
Ve výše uvedeném reakčním schématu se látka obecného vzorce (16) připravuje tak, že se nechá reagovat látka obecného vzorce (14) s N,N-dimethylformamid dimethylacetalem nebo s esterem kyseliny orthomravenčí v příslušném rozpouštědle obdobným způsobem, který je pospán např. v Heterocycles, sv. 29, str. 1517 (1989) nebo v Journal of Heterocyclic Chemistry, sv. 27, str. 511 (1990) za vzniku látky obecného vzorce (15), dále se nechá reagovat s kyanacetamidem za přítomnosti příslušné báze.
Takto připravená látka obecného vzorce (16) se nechá dále reagovat s Ν,Ν-dimethylformamid dimethylacetalem v příslušném rozpouštědle za vzniku látky obecného vzorce (17) a potom se zmíněná látka nechá reagovat s amoniakem nebo s amonnou solí v příslušném rozpouštědle za vzniku látky obecného vzorce (1). Takto získaná látka obecného vzorce (1) se nechá konvenčním způsobem hydrolyzovat s kyselinou nebo zásadou za vzniku látky obecného vzorce (3).
Navíc se látky obecného vzorce (Γ), kde R je nižší alkoxykarbonylová skupina nebo substituovaná nebo nesubstituovaná benzyloxykarbonylová skupina, např. látky obecného vzorce (5) se připravují konvenčním způsobem esterifikací látky obecného vzorce (1) nebo látky obecného vzorce (3).
Farmakologické pokusy
Farmakologické vlastnosti látek obecného vzorce (I) současného vynálezu jsou objasněny v následujících pokusech s reprezentativními látkami.
• fe »··* • · · · * · · · · · · • > · · · fefe·· • ·«·· ··»··· • · · · · · · · fe · ···· ···· fefe fefe fefe fe·
Pokus 1 - Test vazby na benzodiazepinový receptor
Test vazby na benzodiazepinový receptor byl proveden způsobem popsaným v Life Science, sv. 20, str. 2101 (1977).
Surová frakce synaptozomální membrány, připravená z mozků laboratorních krys Wistar (věk: 7 až 8 týdnů), byla suspendována v 15 mmol Tris-HCI pufru (pH 7,4) obsahujícího 118 mmol chloridu sodného, 4,8 mmol chloridu draselného, 1,28 mmol chloridu vápenatého a 1,2 mmol síranu hořečnatého v koncentraci 1 g (mokré hmotnosti) mozku na 20 ml pufru za vzniku zdroje receptorové membrány. Jako značený ligand byl použit [3H]-diazepam.
Testovaná látka (známé množství), [3H]-diazepam (výsledná koncentrace; 1,5 nmol) receptorová membrána a výše zmíněný pufr se přidaly do testovací zkumavky (v konečném objemu: 1 ml). Reakce byla zahájena přidáním receptorové membrány. Testovací zkumavka se nechala inkubovat při teplotě 0 °C po dobu 20 minut a reakce směsi byla ukončena rychlou filtrací přes Whatman GF/B filtr ze skleněných vláken připevněný ke sběrači buněk (vyrobenému firmou Brandell). Sebraná receptorová membrána s navázaným značeným ligandem se ihned třikrát promyla ledovým 50 mmol Tris-HCI pufrem (pH 7,7, pokaždé 5 ml). Radioaktivita na filtru se měřila kapalinovým scintilačním čítačem, aby se určilo množství [3H]-diazepamu navázaného na receptorovou membránu (celková vazba). Odděleně se stejný postup opakoval, kromě toho, že se přidal 1pmol diazepamu a tím se měřilo stejným způsobem množství [3H]-diazepamu navázaného na receptorovou membránu (nespecifická vazba). Specifická vazba se získá odečtením nespecifické vazby od celkové vazby. Na podkladě takto získané specifické vazby se určí inhibiční aktivita (IC50) testované látky probitní metodou.
Výsledky jsou uvedeny v následujících tabulkách 1 až 4.
·«·· • · *
9999 9999 • · • 9
9 9
9 · ··
9 9
9 9
9 9
9 9
Tabulka 1
Test vazby na benzodiazepinový receptor
Pokus č. Vazba na BZP receptor IC50 (nmol) Pokus č. Vazba na BZP receptor IC50 (nmol)
1 2,28 26 0,67
3 3,58 27 0,96
4 1,65 28 1,25
5 1,64 29 5,28
6 2,98 31 1,64
7 2,39 32 3,29
9 1,62 33 5,50
10 8,08 37 3,91
11 9,77 38 1,31
12 cb co 39 2,86
14 9f45 40 7,45
15 6,16 44 2,62
16 3,69 45 0,96
17 0,69 46 2,15
18 2,04 47 2,33
19 6,37 48 1,49
20 2,77 49 1,11
21 4,21 50 0,88
22 3,76 51 0,79
23 1,76 52 0,74
24 4,47 54 1,21
25 1,84 55 1,66
• · · ·
Tabulka 2
Pokus č. 1 Vazba na BZP receptor IC50 (nmol) Pokus č. Vazba na BZP receptor IC50 (nmol)
56 2f71 104 5,18
57 1,55 105 1,08
58 1,52 106 1,96
59 1,98 107 6,56
60 2,01 108 2,14
61 1,04 109 1,75
86 2,21 110 1,16
87 2,35 111 2,06
88 4,63 112 2,68
89 10,5 113 2,18
91 0,61 114 1,08
92 0,75 115 1,52
93 1,75 116 1,17
94 4,49 117 1,«
95 1,09 118 1,28
96 2,82 119 2,53
97 4,64 120 1,59
98 8,56 121 0,78
99 1,67 122 0,87
100 1,31 123 1,12
102 0,81 173 0,94
103 0,83 175 lf21
• · · · • · • · · · · · · ···· * 9 444 ····
4··· »····· • 4 ···· ····
Tabulka 3
Pokus č. Vazba na 1 BZP receptor ICjso (nmol) Pokus č. Vazba na BZP receptor IC50 (nmol)
176 2,13 203 1,97
176 2,33 204 5,51
178 2,31 205 4,77
179 4,73 206 1,16
180 1,22 207 3,42
183 1,55 208 4,14
186 1,55 209 1,28
187 6,42 210 3,4!
188 1,20 211 0,82
189 0,84 212 1,26
190 1,57 213 2,07
192 4,22 215 2,47
193 4,10 216 1,17
194 1,06 217 1,34
195 4,01 218 2,58
196 4,60 219 2,03
197 1,97 220 0,93
198 1,03 221 0,72
199 1,55 222 1,49
200 0,92 224 3,57
201 1,84 225 2,12
202 2,09 226 1,41
• · 4 · • 4 • · 4 · · · · 4 · · 4 • «··· 4 · 4 ·
444 4 4 4 4 «4 4
4 4 · · 4 4444
44·4 4444 44 »· ·· ··
Tabulka 4
Pokus č. Vazba na BZP receptor IC50 (nmol)
227 1,46
228 1,59
229 1,12
230 0,9
231 0,71
232 6,48
233 1,58
234 0,84
235 0,91
236 '1,61
237 1,86
238 1,38
240 2,51
241 6,08
242 1,87
243 1,81
244 4,12
245 0,81
246 1,46
247 1,39
311 1,91
• · 4 4 4 4 • 4
• · · «
Pokus - 2 (Metoda)
Test vazby TBPS
Test vazby TBPS (t-butylbicyklofosfonothionát) a příprava vzorku membrány se provádí obdobným způsobem jako je metoda podle Biggio, G. a kol. [viz. European Journal of Pharmacology, sv. 161, str. 173 až 180 (1989)].
Vzorek membrány byl připraven z mozkové kůry laboratorních krys Wistar (věk: 7 až 8 týdnů) následujícím postupem. Tzn.: k mozkové kůře se přidal 50-krát objem ledově chladného pufru (50 mmol Tris-citrátového pufru) obsahujícího 100 mmol chloridu sodného, pH 7,4) a směs se homogenizovala při teplotě 0 až 4 °C a potom se centrifugovala při 20 000 G po dobu 20 minut. Takto získané pelety se jednou nechaly homogenizovat v pufru a centrifugovat stejným výše uvedeným způsobem a potom se ponechaly ve zmrazeném stavu při teplotě - 80 °C po dobu více než 20 hodin. V den testování se zmrzlé pelety rozehřály a nechaly se dvakrát projít výše uvedenou homogenizační a centrifugační procedurou. Takto získané pelety se suspendovaly v pufru o koncentraci 1 g (mokré váhy) na 25 ml pufru za vzniku vzorku membrány, která se použije pro test vazby.
Test vazby se prováděl následujícím postupem při použití značeného ligandu [35S] (konečná koncentrace; 0,4 nmol) a při použití neznačeného pikrotoxinu (konečná koncentrace; 100 pmol) za přítomnosti GABA (konečná koncentrace; 1 pmol).
Testovaná látka (známé množství), ligandu značeného [35S], vzorek membrány, GABA a pufr se přidaly do testovací zkumavky (konečný objem; 1 ml). Reakce se zahájila přidáním vzorku membrány (200 μΙ). Testovací zkumavky se nechaly inkubovat při teplotě 25 °C po dobu 90 minut a reakce se ukončila filtrací přes filtr Wattman GF/B se skleněnými vlákny (který se předtím ponořil na jeden den do 0,01% polyethyleniminu)., připojený na sběrač buněk (od firmy Brandell). Takto se nahromadila na filtru membrána s navázaným ligandem. Nahromaděná membrána s navázaným ligandem se ihned promyla třikrát pomocí ledově chladného 50 mmol Tris-HCI pufru (pH 7,7, pokaždé 5 ml). Následně se filtr přenesl do scintilační nádobky k němu se přidal tekutý scintilační koktejl (ACS-II, vyráběný firmou Amersham, USA, 10 ml) a ta se ponechala ustát po přesně určené časové období. Potom se změřila radioaktivita filtru pomocí kapalinového scintilačního čítače (typ 2000CA, vyrobeno firmou Paccard, USA), • · · · • · • · ···· ···· ·· «· «φ Φ· aby se stanovilo celkové vazebné množství. Odděleně se zopakoval stejný postup za přítomnosti pikrotoxinu, aby se stanovila nespecifické vazebné množství. Nespecifické vazebné množství se získalo odečtením od celkového vazebného množství. Test vazebné aktivity testované látky se počítal poměrem odchylky, tzn. poměrem specifického vazebného množství testované látky ku specifickému vazebnému množství kontroly (použití rozpouštědla).
(Hodnotící kritéria) +% hodnota znamená, že látka má inverzní agonistické vlastnosti,
-% hodnota znamená, že látka má agonistické vlastnosti 0% znamená, že látka má antagonistické vlastnosti.
Výsledky jsou uvedeny v tabulce 5 a tabulce 6.
• * ·*»·
4 9 4 4 4 9
9 9 9 9 4 4 • · 4 4 9 9 9 9
9 4 9 9 9 9 9
4 4 9 · 99
Tabulka 5
Test vazby TBPS
Pokus č. Poměr odchylky (%) Pokus č. Poměr odchylky (%)
2 53 48 18
3 12 50 40
4 20 52 -11
5 21 55 -16
6 15 58 -15
7 12 86 12
8 13 ' 87 32
11 21 88 41
13 24 89 22
14 38 91 38
16 38 92 32
17 25 93 34
18 10 94 34
20 -13 95 13
21 21 96 16
23 -23 100 -23
24 22 102 33
36 15 103 21
38 25 105 25
43 28 106 20
45 -9 107 17
47 -11 123 12
• · 9 9 • 9 9 · • 9 9 9
9 9 ·
99 9 9· I
Tabulka 6
Pokus č. Poměr odchylky (%) Pokus č. Poměr odchylky (%)
173 18 194 32
175 28 196 -9
176 39 198 11
177 29 200 17
178 25 202 22
179 37 203 17
180 13 206 -13
181 13 210 15
182 19 211 24
183 8 212 27
184 17 213 26
185 19 224 -12
186 21 228
187 27 229 10
188 34 233 31
189 29 240 -13
190 34 241 -14
191 18 244 -15
192 13 245 13
193 44 247 16
• · · · • · • · · • fe
Pokus 3 Test zvýšení aktivity u křečí vyvolaných pentylentetrazolem
Je známo, že inverzní agonisté benzodiazepinových receptoru zvyšují křeče vyvolané pentylentetrazolem [viz, Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, sv. 12, str. 951 (1988)]. Byly testovány některé látky současného vynálezu z hlediska aktivit zvyšování křečí vyvolaných pentylentetrazolem.
Testovaná látka (látky uvedené v pracovních příkladech) byla podávána ústy samečkovi myši ddY (hmotnost: 22 až 25 g, 5 myší/skupinu) v dávce 5 až 100 mg/kg.
O patnáct minut později jim byl podán podkožní injekcí pentylentetrazol (v dávce 70 mg/kg, která u zmíněné samotné látky nevyvolává tonické křeče). Myši byly hned pozorovány po dobu 30 minut z hlediska výskytu tonických křečí na zadní končetině. Účinky byly vyhodnoceny počtem z pěti myší, u kterých bylo pozorováno zvýšení křečových účinků. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 7.
* 9 « 9 · a 9 9 · 9 9 9 9 • 9 99 9 9 · 9 * • 9 · 9 · 9 99 99 9
9 9*99 9999 • 999 9999 99 99 «9 99
Tabulka 7
Pokus č. Dávka (mg/kg, ústy) Účinky (počet zvířat)
4 10 4/5
5 5 5/5
6 100 4/5
11 10 4/5
18 20 3/5
86 10 2/5
88 10 5/5
89 50 5/5
94 50 4/5
102 10 5/5 '
103 10 2/5
105 50 4/5
173 20 5/5
183 20 4/5
184 50 5/5
186 50 4/5
191 10 5/5
192 100 5/5
200 50 4/5
210 10 4/5
213 10 5/5
220 20 4/5
247 50 4/5
44
9 9 <
• · 9 « • · · 9 a • · 4 «
4« 44
Jakje patrné z výše uvedených výsledků, látky obsažené v současném vynálezu, vykazovaly vysoce selektivní afinitu k benzodiazepinovému receptorů a proto jsou užitečné jako léky, které působí na benzodiazepinový receptor. Ačkoliv některé z látek tohoto vynálezu mají také agonistické vlastnosti, jsou především tyto látky užitečné jako inverzní agonisté. Předpokládá se, že látky, které mají inverzní agonistické vlastnosti, se budou využívat v klinických oborech zcela odlišných od použití agonistů, např. jako psychoanaleptické léky nebo léky pro léčbu poruch paměti u senilní demence nebo Alzheimerovy nemoci.
Farmaceutické využití látek tohoto vynálezu
Látky tohoto vynálezu, pokud se podávají pro působení na benzodiazepinový receptor, se mohou podávat buď ústy, parenterálně nebo konečníkem, s výhodou však ústy. Dávkování látek je různé podle způsobu podávání, podmínek a věku nemocných, nebo podle druhu léčby (např. prevence nebo léčba) a pod. Dávka se však pohybuje obvykle v rozmezí 0,01 až 10 mg/kg/den, s výhodou v rozmezí 0,02 až 5 mg/kg/den.
Zmíněné látky se podávají ve formě konvenčních farmaceutických přípravků v přísadách s konvenčním farmaceuticky přijatelným nosičem nebo diluentem. Používají se kterékoliv z konvenčních farmaceuticky přijatelných nosičů nebo diluentů těchto oborů, které nereagují se zmíněnou látkou, např. laktóza, glukóza, manitol, dextran, škrob, bílý cukr, orthokřemičitan hlinito-hořečnatý, syntetický křemičitan hlinitý, krystalická celulóza, sodná sůl karboxymethylcelulózy, hydroxypropylový škrob, iontoměničová pryskyřice, methylcelulóza, želatina, arabská klovatina, hydroxypropylová celulóza, nižší substituovaná hydroxypropylová celulóza, hydroxypropylmethylová celulóza, polyvinylpyrolidin, polyvinylalkohol, lehčený křemičitý anhydrát, stearát hořečnatý, talek, karboxyvinylový polymer, oxid titaničitý, sorbitanový ester mastné kyseliny, lauryl sulfát sodný, glycerin, glycerinový ester mastné kyseliny, purifikovaný lanolin, glyceroželatina, polysorbát, makrogol, rostlinný olej, vosk, tekutý parafín, bílý petrolej, neionogenní surfaktant, propylenglykol, voda, apod.
Farmaceutickými přípravky jsou tablety, kapsle, granule, prášky, sirupy, suspenze, čípky, gely, injekční přípravky, apod. Tyto přípravky se připravují konvenčními metodami. Pokud se připravuje tekutý přípravek, může být před tím ve formě tuhého • · fefe • fe * · · fe · · • · fefe fe fe * fe • · · fe > · · · fefefe· • · · · fe • fe fefe fefe přípravku, který se rozpouští nebo suspenduje při použití ve vodě nebo v rozpouštědle. Mimo to se tablety nebo granule mohou potahovat konvenčním způsobem a injekční přípravky se připravují rozpuštěním látky obecného vzorce (I) současného vynálezu nebo jejich přídatné soli kyselin v destilované vodě pro injekce nebo ve fyziologickém roztoku, ale pokud je to nutné, mohou se rozpustit v izotonickém roztoku a dále se může přidat modifikátor pH, pufr nebo konzervační látka.
Tyto farmaceutické přípravky obsahují současnou látku v množství větším než 0,01 % hmotnosti, s výhodou 0,05 až 70 % hmotnosti a mohou obsahovat i další farmakologicky aktivní přísady.
Příklady provedení vynálezu
Látky tohoto vynálezu jsou demonstrovány na následujících příkladech. Následuje význam značek použitých v tabulkách. Me: methyl, Et: ethyl, n-Pr: n-propyl, i-Pr: izopropyl, c-Pr: cyklopropyl, n-Bu: n-butyl, t-Bu: terc-butyl, Ph: fenyl. Pozice substituentů se určují např. takto: 3-Me-Ph znamená 3-methylfenyl.
Příklad 1
Příprava 3 -(5-cyklopropyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-methyl-1,6-naftyridin-2(1 H)-onu:
(1) K roztoku hydrochloridu hydroxylaminového (4,17 g) ve vodě (50 ml) se přidá uhličitan sodný (3,18 g) a míchá se v ledové lázni. K roztoku se následně přidá ethanol (200 ml) a 1,2-dihydro-5-metyl-2-oxo-1,6-naftyridin-3-karbonitril (3,70 g) a nechá se vaří se pod zpětným chladičem po dobu 2 hodin. Po oddestilování rozpouštědla za sníženého tlaku se k reziduu přidá voda a vysrážené krystaly se oddělí filtrací. Produkt se promyje v následujícím pořadí vodou, izopropanolem, diizopropyléterem a usuší se za vzniku 1,2-dihydro-5-methyl-2-oxo-1,6-naftyridin-3amidoximu (4,2 g). Tato se použije v další reakci bez předchozího pročištění.
(2) K suspenzi výše uvedeného amidoximu (1,09 g), uhličitanu sodného (0,83 g) a methylethylketonu (200 ml) se přidá chlorid cyklopropankarbonylový (0,57 g) při míchání v ledově chladné lázni a směs se potom míchá přes noc při teplotě místnosti. Po oddestilování rozpouštědla za sníženého tlaku se k reziduu přidá voda • · • · • 9 •9*9 ·99· **9 99 99 • 9 9 9 9« < · 9 9 9 9 • 9 9 9 9 · 9 • 9 9 9 9 9 9 •9 99 99 a vysrážené krystaly se oddělí filtrací, promyje v následujícím pořadí: vodou, izopropanolem, diizopropyléterem a usuší se. K výsledným krystalům, se přidá dimethylformamid (DMF) (50 ml) a směs se míchá pri teplotě 130 °C po dobu 5 hodin. Po oddestilování rozpouštědla za sníženého tlaku se k reziduu přidá izopropanol a krystaly se oddělí filtrací. Výsledné krystaly se rekrystalizují ze směsi etanol-chloroform za vzniku titulní sloučeniny (0,65 g) ve formě bezbarvých krystalů. Teplota tání 259 až 260 °C.
Příklady 2 až 85
Stejným způsobem, který je popsán v příkladu 1, se nechají reagovat odpovídající primární látky za vzniku látek příkladu 2 až 85, jak je uvedeno v tabulkách 8 až 12.
Tabulka 8
9 9 4
9 4 9
44
Pokus č. R1 R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
2 Me Me >300 CHCl3-EtOH
3 Me Í-BU 231-233 MeCN
4 Me Ph 302-303 EtOH
5 Me 3-F-Ph >300 EtOH
6 Me 4-F-Ph >300 EtOH
7 Me 3-Cl-Ph >300 CHCl3-MeOH
8 Me 4-Cl-Ph >300 CHCl3-MeOH
9 Me 3-Me-Ph 285-287 EtOH
10 Me 4-Me-Ph >300 MeCN
11 Me 4-MeO-Ph 298-300 CHCl3-MeCN
12 Et H 249-251 MeCN
13 Et Me 246-247 CHCl3-EtOH
14 Et Et 239-240 EtOH
15 Et n-Pr 222-223 MeCN
16 Et i-Pr 288-289 MeCN
17 Et c-Pr 266-268 MeCN
18 Et 2-Me-c-Pr 285-287 EtOH
19 Et n-Bu 223-225 MeCN
20 Et i-Bu 227-229 MeCN
φ φ φ φ
Tabulka 9 φφφφ φφ φφ ♦ φ φ φ φ » φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ • φ φφ
Pokus č. R1 . R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizací
21 Et c-Bu 271-272 EtOH
22 Et n-pentyl 216-218 MeCN
23 Et c-hexyl 295-296 CHCl3-MeCN
24 Et c-hexyl-CH2 235-237 EtOH
25 Et 3-c-hexenyl 281-282 EtOH
26 Et Ph 289-290 EtOH
27 Et 3-F-Ph >300 EtOH
28 Et 4-F-Ph >300 EtOH
29 Et 3-Cl-Ph >300 CHCl3-MeOH
30 Et 4-Cl-Ph >300 EtOH
31 Et 3-Me-Ph 290-291 CHCl3-EtOH
32 Et 4-Me-Ph >300 EtOH
33 Et 4-MeO-Ph >300 CHCl3-EtOH
34 n-Pr Me 252-254 EtOH
35 n-Pr Et 216-218 MeCN
36 n-Pr i-Pr 273-274 MeCN
37 n-Pr c-Pr 234-236 MeCN
38 n-Pr Ph 284-285 EtOH
39 n-Pr 3-F-Ph >300 EtOH
40 n-Pr 4-F-Ph >300 EtOH
41 i-Pr Me 266-267 EtOH
·· ·· • · · ·
Tabulka 10 *» ··*·
Pokus č. R1 R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
42 i-Pr Et 247-249 MeCN
43 i-Pr i-Pr 265-267 MeCN
44 i-Pr c-Pr 276-278 EtOH
45 i-Pr Ph 280-281 EtOH
46 i-Pr 3-F-Ph >300 EtOH
47 i-Pr 4-F-Ph >300 EtOH
48 c-Pr Et 233-236 MeCN
49 c-Pr n-Pr 217-219 MeCN
50 c-Pr i-Pr 268-269 MeCN
51 c-Pr c-Pr 242-245 MeCN
52 c-Pr Ph 281-282 EtOH
53 c-Pr 3-F-Ph >300 EtOH
54 c-Pr 4-F-Ph >300 EtOH
55 c-Pr 3-Cl-Ph >300 EtOH
56 c-Pr 4-Cl-Ph >300 EtOH
57 c-Pr 3-Me-Ph 274-276 EtOH
58 c-Pr 4-Me-Ph >300 EtOH
59 c-Pr 4-MeO-Ph 297-299 EtOH
60 i-propenyl c-Pr 265-268 MeCN
61 vinyl c-Pr 250-252 MeCN
·* 9 9+9
99 « 9 9 9 9
9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9
99
Tabulka 11
99
9+9 9 +
9 9 9
9 9 9 9
9 9 9
9999 ·999 99
Pokus č. R1 R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
62 i-Pr 2-Cl-Ph
63 i-Pr 3-Cl-Ph 283-285 EtOH
64 i-Pr 4-Cl-Ph >300 EtOH
65 i-Pr 2-Br-Ph
66 i-Pr 3-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
67 i-Pr 4-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
68 i-Pr 2-Me-Ph >300 MeCN
69 i-Pr 3-Me-Ph 281-283 MeCN
70 i-Pr 4-Me-Ph 293-294 EtOH
71 i-Pr 3-MeO-Ph 202-204 MeCN
72 i-Pr 3-CF3-Ph 258-261 EtOH
73 i-Pr n-Pr 217-219 MeCN
74 n-Bu Ph 264-266 MeCN
75 i-Bu Ph 281-283 MeCN
76 t-Bu Ph 294-296 MeCN
77 c-hexyl Ph 276-277 MeCN
78 ch2och3 Ph
79 Ph Ph >300 DMF
80 2-Cl-Ph Ph >300 CHCl3-EtOH
81 3-Cl-Ph Ph >300 DMF
82 4-Cl-Ph Ph >300 DMF
4» 4 4 44
4 • 9
Tabulka 12 ·· 44
4 4 4
4
4
4
4444 4444 *4 9 ·« 4 • 4 ·
Pokus č. - R1 R2 Tepl. tání (°C) f Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
83 4-Me-Ph Ph >300 DMF
84 3-pyridyl Ph >300 CHC13—EtOH
85 2-furyl Ph >300 EtOH
Příklad 86
Příprava 3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3-metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)onu:
K roztoku kyseliny octové (0,90 g) v DMF (100 ml) se přidá N,N'-karbonyldiimidazol (2,43 g) a směs se míchá při teplotě 70 °C po dobu 3 hodin.
K roztoku se přidá 1,2-dihydro-5-(metoxyfenyl)-2-oxo-1,6-naftyridin-3-amidoxim (3,10 g) připravený stejným způsobem, který je popsán u příkladu 1 (1) a směs se míchá při teplotě 70 °C po dobu 2 hodin a dále při teplotě 130 °C po dobu 1 hodiny. Reakční směs se zkoncentruje až k vysušení při nízkém tlaku, k reziduu se přidá voda a vysrážené krystaly se oddělí filtrací. Dále se promyjí v následujícím pořadí vodou, izopropanolem, diizopropyléterem a potom se usuší. Výsledné krystaly se umístí do silikagelové chromatografické kolony a nechají se vyluhovat směsí chloroform-methanol (50:1). Výsledné krystaly se rekrystalizují ze směsi chloroform-etanol za vzniku titulní látky (2,22 g) ve formě bezbarvých krystalů. Teplota tání 286 až 288 °C. Hydrochlorid titulní látky, teplota tání 281 až 282 °C (rekrystalizovaný z etanolu).
Příklady 87 až 172
Stejným způsobem, který je popsán v příkladu 86, se nechají reagovat odpovídající primární látky za vzniku látek příkladu 87 až 172, jak je uvedeno v tabulkách 13 až 17.
Tabulka 13
Pokus č. R1 R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
87 Me 2-F-Ph 287-288 EtOH-i-Pr2O
88 Me 2-Cl-Ph 262-264 CHCl3-MeOH
89 Me 2-Me-Ph 244-245 MeCN
90 Me 2-MeO-Ph 260-262 MeCN
91 Me 2-furyl 291-294 MeOH
92 Me 2-thienyl >300 CHCl3-MeOH
93 Me 3-thienyl 292-294 MeCN
94 Me 4-pyridyl >300 EtOH-i-Pr2O
95 Et 2-F-Ph 235-236 EtOH-i-Pr2O
96 Et 2-Cl-Ph 167-168 EtOH
97 Et 2-Me-Ph 221-222 EtOH
98 Et 2-MeO-Ph 229-230 EtOH-I-Pr2O
99 Et 3-MeO-Ph 246-247 EtOH
100 Et 1-naphthyl 248-250 MeCN
9« ♦ · • 9 ··<· 99 ·* * · 9 9 9 · • · · 9 9 ·
9 9» 99 9 ••9 9 9 9 ·· ·· · ♦ 99 9 ·
Tabulka 14
Pokus č. R1 . R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
101 Et 2-naphthyl 231-233 MeCN
102 Et 2-furyl 278-280 CHCl3-MeCN
103 Et 2-thienyl 291-294 CHCl3-MeCN
104 Et 5-C1-2- thienyl 280-281 CHCl3-EtOH
105 Et 3-thienyl >300 EtOH
106 Et 3-pyridyl 292-293 EtOH
107 Et 4-pyridyl >300 CHCl3-MeOH
108 n-Pr 2-F-Ph 242-243 MeCN
109 n-Pr 2-furyl 264-266 EtOH
110 n-Pr 2-thienyl 269-271 EtOH
111 n-Pr 3-thienyl 296-297 EtOH
112 i-Pr 2-F-Ph 265-267 MeCN
113 i-Pr 2-furyl 274-276 EtOH
114 i-Pr 2-thienyl 273-275 MeCN
115 i-Pr 3-thienyl 297-299 EtOH
116 c-Pr 2-F-Ph 133-135 MeCN
117 c-Pr 2-Cl-Ph 270-272 MeCN
118 c-Pr 2-Me-Ph 265-267 MeCN
119 c-Pr 2-MeO-Ph 175-177 MeCN
120 c-Pr 3-MeO-Ph 146-148 EtOH
121 c-Pr 2-furyl 280-282 CHCl3-EtOH
122 c-Pr 2-thienyl >300 CHCl3-EtOH
123 c-Pr 3-thienyl 289-290 EtOH
♦ i · »· ·
• 9 «♦ * · · ··«···«·· • · ♦ · · 4 4
4 4 4 4 944 4·· • 4 444« 4444
9449 9449 94 44 44 49
Tabulka 15
Pokus č. R1 . R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
124 n-Pr 2-Cl-Ph 213-215 MeCN
125 n-Pr 3-Cl-Ph 298-300 EtOH
126 n-Pr 4-Cl-Pil >300 EtOH
127 Me 2-Br-Ph 270-273 MeCN
128 Et 2-Br-Ph 149-151 MeCN
129 c-Pr 2-Br-Ph 260-262 MeCN
130 n-Pr 2-Br-Ph 293-296 MeCN
131 Me 3-Br-Ph >300 CHClj-EtOH
132 Et 3-Br-Ph >300 EtOH
133 c-Pr 3-Br-Ph >300 CHC13—EtOH
134 n-Pr 3-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
135 Me 4-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
136 Et 4-Br-Ph >300 EtOH
137 c-Pr 4-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
138 n-Pr 4-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
139 n-Pr 2-Me-Ph 208-210 MeCN
140 n-Pr 3-Me-Ph 226-228 MeCN
141 n-Pr 4-Me-Ph 253-255 MeCN
142 Me 2-OH-Ph
143 Et 2-OH-Ph
144 Me 3-OH-Ph
145 Et 3-OH-Ph
146 Me 4-OH-Ph
• 9 «·«<♦· • · «·
9 9 · 9 9 · 9 9·· • · 9 9 9 9 9 · ·
999 9 999 99 9
9 «999 9999 • 999 9999 99 99 9« 99
Tabulka 16
Pokus č. R1 • R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
147 Et 4-OH-Ph
148 n-Pr 2-MeO-Ph 193-194 MeCN
149 n-Pr 3-MeO-Ph 239-241 MeCN
150 Me 3-CF3-Ph >300 CHCl3-EtOH
151 Et 3-CF3-Ph >300 EtOH
152 c-Pr 3-CF3-Ph >300 EtOH
153 n-Pr 3-CF3-Ph 286-288 EtOH
154 Me 4-CF3-Ph >300 CHCl3-EtOH
155 Et 4-CF3-Ph >300 EtOH
156 c-Pr 4-CF3-Ph >300 CHCl3-EtOH
157 Me 3-CF3O-Ph >300 EtOH
158 Et 3-CF3O-Ph 271-273 MeCN
159 c-Pr 3-CF3O-Ph 237-239 MeCN
160 Me 4-CF3O-Ph
161 Et 4-CF3O-Ph >300 EtOH
162 c-Pr 4-CF3O-Ph >300 EtOH
163 Me n-Pr 269-271 MeCN
164 Me i-Pr 292-294 MeCN
165 Me c-Pr >300 MeCN
166 Me n-Bu 232-233 MeCN
*9 9*9-9
9 9 9 ·» · ·9·» • · 9 · 9 99·· * · 9 9 9 999 99 9 • · 9999 9999
9999 9999 9» 9« 99 99
Tabulka 17
Pokus č. R1 R2 f Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
167 n-Pr n-Bu 220-222 MeCN
168 Me c-hexyl 283-286 MeCN
169 cf3 Ph
170 ch2oh Ph
171 2-thienyl Ph >300 CHCl3-EtOH
172 3-furyl Ph >300 EtOH
Příklad 173
Příprava 3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(2- thienyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-onu:
K roztoku kyseliny 1,2-dihydro-5-(2-thienyl)-2-oxo-1,6-naftyridin-3-karboxylové (3,81 g) v DMF (50 ml) se přidá N,N'- karbonyldiimidazol (3,41 g) a směs se míchá při teplotě 70 °C po dobu 4 hodin. K roztoku se přidá amidoxim propionový (1,85 g) a směs se míchá při teplotě 70 °C po dobu 1 hodiny a dále pri teplotě 130 °C po dobu 2 hodin. Reakční směs se zkoncentruje až k vysušení při nízkém tlaku, k reziduu se přidá voda a vysrážené krystaly se oddělí filtrací. Dále se promyje v následujícím pořadí vodou, izopropanolem, diizopropyléterem a potom se usuší. Výsledné krystaly se umístí do silikagelové chromatografické kolony a nechají se vyluhovat směsí chloroform-methanol (50:1). Výsledné krystaly se rekrystalizují ze směsi chloroform-etanol za vzniku titulní látky (2,60 g) ve formě bezbarvých krystalů. Teplota tání 265 až 268 °C.
Příklady 174 až 307
Stejným způsobem, který je popsán v příkladu 173, se nechají reagovat odpovídající primární látky za vzniku látek příkladu 174 až 307, jak je uvedeno v tabulkách 18 až 24.
• 4> «fefefe • fe ·· fe· ••«fe ···· • · fe · • fe • · ·* fefe • fefe · fe · · fe • · · · • · · » • fe ··
Tabulka 18
Pokus 6. R1 R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
174 Me Me >300 EtOH
175 Me Ph >300 EtOH
176 Me 2-F-Ph >300 EtOH
177 Me 3-F-Ph >300 EtOH
178 Me 4-F-Ph >300 EtOH
179 Me 2-Cl-Ph 263-265 MeCN
180 Me 3-Cl-Ph >300 CHC13—EtOH
181 Me 4-Cl-Ph >300 CHClj-EtOH
182 Me 2-Me-Ph 266-267 MeCN
183 Me 3-Me-Ph 286-287 EtOH
184 Me 4-Me-Ph >300 EtOH
185 Me 2-MeO-Ph >300 MeCN
186 Me 3-MeO-Ph 276-278 EtOH
187 Me 4-MeO-Ph 287-289 EtOH
188 Me 2-furyl >300 EtOH
189 Me 2-thienyl >300 EtOH
190 Me 3-thienyl 294-295 MeCN
191 Et Me '259-260 EtOH
·· * · · · • · • · • · ···· ·*·« η ·*»·
• 4 • 4 4* • · · 4 • 4 4 * • · » 4 • · 4 4
44
Tabulka 19
Pokus č. R1 • R2 1 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
192 Et n-Pr 202-204 MeCN
193 Et i-Pr 222-224 MeCN
194 Et c-Pr 255-257 MeCN
195 Et n-Bu 196-198 MeCN
196 Et i-Bu 198-200 MeCN
197 Et c-hexyl 254-257 MeCN
198 Et Ph 276-277 EtOH
199 Et 2-F-Ph 242-243 EtOH-Í-Pr2O
200 Et 3-F-Ph >300 EtOH
201 Et 4-F-Ph >300 EtOH
202 Et 2-Cl-Ph 260-261 MeCN
203 Et 3-Cl-Ph >300 CHCl3-MeOH
204 Et 4-Cl-Ph >300 CHCl3-EtOH
205 Et 2-Me-Ph 245-246 MeCN
206 Et 3-Me-Ph 270-272 MeCN
207 Et 4-Me-Ph 267-269 EtOH
208 Et 2-MeO-Ph 225-226 MeCN
209 Et 3-MeO-Ph 250-252 MeCN
210 Et 4-MeO-Ph 266-268 EtOH
211 Et 2-furyl 254-256 EtOH
212 Et 3-thienyl 286-288 EtOH
Tabulka 20 ·· ·· ·» ···· ·· ·· • ·· · · · · ···· • · · · · · · · tf • · * · · ·····<· • · ···« ···· ···· ···< er ·· ·· e·
Pokus č. R1 ‘ R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
213 Et 4-pyridyl >300 MeCN
214 n-Pr Me 217-218 EtOH
215 n-Pr c-Pr 201-202 MeCN
216 n-Pr Ph 224-225 EtOH
217 n-Pr 2-F-Ph 220-221 EtOH
218 n-Pr 3-F-Ph 259-261 EtOH
219 n-Pr 4-F-Ph 261-263 EtOH
220 n-Pr 2-furyl 221-223 EtOH
221 n-Pr 2-thienyl 225-227 EtOH
222 n-Pr 3-thienyl 244-246 EtOH
223 i-Pr Me 244-245 EtOH
224 i-Pr c-Pr 275-277 MeCN
225 i-Pr Ph 273-275 MeCN
226 i-Pr 2-F-Ph 257-259 MeCN
227 i-Pr 3-F-Ph 297-299 EtOH
228 i-Pr 4-F-Ph 284-286 EtOH
229 i-Pr 2-furyl 258-260 EtOH
230 i-Pr 2-thienyl 260-262 EtOH
231 i-Pr 3-thienyl 263-264 EtOH
232 c-Pr Me 251-253 MeCN
• · · » · · · · · 9 ·
Tabulka 21
Pokus £. R1 • R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
233 c-Pr i-Pr 224-227 MeCN
234 c-Pr c-Pr 241-243 MeCN
235 c-Pr Ph 278-280 EtOH
236 c-Pr 2-F-Ph 219-221 MeCN
237 c-Pr 3—F—Ph 289-291 EtOH
238 c-Pr 4-F-Ph 298-300 EtOH
239 c-Pr 2-Cl-Ph 262-263 MeCN
240 c-Pr 3-Cl-Ph >300 EtOH
241 c-Pr 4-Cl-Ph >300 EtOH
242 c-Pr 2-Me-Ph 239-240 MeCN
243 c-Pr 3-Me-Ph 246-248 EtOH
244 c-Pr 4-Me-Ph >300 EtOH
245 c-Pr 2-furyl 277-278 EtOH
246 c-Pr 2-thienyl 281-282 EtOH
247 c-Pr 3-thienyl 280-281 EtOH
248 n-Pr 3-Cl-Ph 293-295 MeCN
249 i-Pr 3-Cl-Ph >300 EtOH
250 n-Pr 4-Cl-Ph 287-289 MeCN
251 i-Pr 4-Cl-Ph >300 EtOH
252 Me 2-Br-Ph 275-278 MeCN
253 Et 2-Br-Ph 254-255 MeCN
9 • · • 9 9 A 9 999 99 9
9 9999 9999
9999 9999 99 99 99 99
Tabulka 22
Pokus č. R1 . R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
254 c-Pr 2-Br-Ph 259-261 MeCN
255 n-Pr 2-Br-Ph 226-229 MeCN
256 i-Pr 2-Br-Ph 238-239 MeCN
257 Me 3-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
258 Et 3-Br-Ph >300 EtOH
259 c-Pr 3-Br-Ph >300 EtOH
260 n-Pr 3-Br-Ph >300 EtOH
261 i-Pr 3-Br-Ph >300 EtOH
262 Me 4-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
263 Et 4-Br-Ph >300 MeCN
264 c-Pr 4-Br-Ph >300 EtOH
265 n-Pr 4-Br-Ph >300 EtOH
266 i-Pr 4-Br-Ph >300 EtOH
267 n-Pr 2-Me-Ph 228-230 MeCN
268 i-Pr 2-Me-Ph 223-226 MeCN
269 n-Pr 3-Me-Ph 220-221 MeCN
270 i-Pr 3-Me-Ph 247-249 MeCN
271 n-Pr 4-Me-Ph 252-253 MeCN
272 i-Pr 4-Me-Ph >300 MeCN
273 Me 2-OH-Ph
Tabulka 23
pokus č. R1 • R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizací
274 Et 2-OH-Ph
275 Me 3-OH-Ph
276 Et 3-OH-Ph
277 Me 4-OH-Ph
278 Et 4-OH-Ph
279 n-Pr 2-MeO-Ph 220-222 MeCN
280 i-Pr 2-MeO-Ph 267-269 MeCN
281 n-Pr 3-MeO-Ph 219-220 MeCN
282 i-Pr 3-MeO-Ph 225-226 MeCN
283 n-Pr 4-MeO-Ph 220-222 MeCN
284 i-Pr 4-MeO-Ph 272-274 MeCN
285 Me 3-CF3-Ph >300 EtOH
286 Et 3-CFj—Ph >300 EtOH
287 c-Pr 3-CF3-Ph 288-290 EtOH
288 Me 4-CF3-Ph >300 EtOH
289 Me 3-CF3O-Ph >300 EtOH
290 Et 3-CF3O-Ph 293-295 MeCN
291 c-Pr 3-CF3O-Ph 252-254 MeCN
292 Et 4-CF3O-Ph 279-281 EtOH
293 c-Pr 4-CF3O-Ph 279-281 MeCN
• 4 · · · · · · 4 4 4 · ·· • · · · 4 4 · · · · · • * »4» 444« • 4 4 4 4 44···« • · ···· ···· • 444 4444 44 44 ·· ··
Tabulka 24
Pokus č. R1 R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
294 Me n-Pr 242-244 MeCN
295 c-Pr n-Pr 204-205 MeCN
296 Me c-Pr >300 EtOH
297 Ph Ph >300 CHClj-EtOH
298 2-Cl-Ph Ph >300 CHCl3-EtOH
299 3-Cl-Ph Ph 263-265 DMF
300 4-Cl-Ph Ph >300 DMF
301 2-Me-Ph Ph >300 EtOH
302 3-Me-Ph Ph 266-267 CHCl3-EtOH
303 4-Me-Ph Ph 286-287 CHCl3-EtOH
304 2-pyridyl Ph >300 EtOH
305 3-pyridyl Ph >300 EtOH
306 4-pyridyl Ph >300 EtOH
307 2-thienyl Ph >300 EtOH
· · 9 • 9
Příklad 308
Příprava 3-(5-ethyl-1,3,4-oxadiazol-2-yl)-5-(2- thienyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-onu:
(1) Roztok kyseliny 1,2-dihydro-5-(2-thienyl)-2-oxo-1,6-naftiridin-3-karboxylové (1,36 g) a N,N'-karbonyldimidazolu (1,22 g) v DMF (50 ml) se míchá při teplotě 70 °C po dobu 4 hodin. K roztoku se přidá propionylhydrazid (0,53 g) a směs se míchá při teplotě 70 °C po dobu 2 hodin. Reakční směs se zkoncentruje až k vysušení při nízkém tlaku, k reziduu se přidá izopropanol a vysrážené krystaly se oddělí filtrací. Dále se promyje v následujícím pořadí izopropanolem a diizopropyléterem a potom se usuší za vzniku 1,2-dihydro-N'-propionyl-5-(2-thienyl)-2-oxo-1,6-naftyridin-3karbohydrazidu (1,21 g) ve formě žlutých krystalů. Tato látka se použije v další reakci bez předchozí purifikace.
(2) K suspenzi výše uvedeného karbohydrazidu (1,09 g) trifenylfosfinu (1,57 g) a triethylaminu (1,06 g) v tetrahydrofuranu (THF) (50 ml) se přidá po kapkách diethylazodikarboxylát (1,04 g) při chlazení ledem. Směs se míchá při teplotě 70 °C po dobu 4 hodin. Po ochlazení se ke směsi přidá voda a směs se zkoncentruje až při nízkém tlaku, k reziduu se přidá izopropanol. Vysrážené krystaly se oddělí filtrací a usuší. Výsledné krystaly se umístí do silikagelové chromatografické kolony a nechají se vyluhovat směsí chloroform-methanol (50.Ί). Krystaly se rekrystalizují z etanolu za vzniku titulní látky (0,21 g) ve formě bezbarvých krystalů. Teplota tání je vyšší než 300 °C.
Příklady 309 až 368
Stejným způsobem, který je popsán v příkladu 308, se nechají reagovat odpovídající primární látky za vzniku látek příkladu 309 až 368, jak je uvedeno v tabulkách 25 až 27.
• ·
Tabulka 25
Η
Pokus č. R1 R2 Tepl. tání (°C) 1 Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
309 Me Me >300 MeCN
310 Et Me 258-259 EtOH
311 Et Ph 258-259 MeCN
312 n-Pr Me 209-210 MeCN
313 i-Pr Me 250-251 EtOH
314 c-Pr Me >300 EtOH
315 Me 3-F-Ph >300 CHCl3-EtOH
316 Et 3-F-Ph >300 EtOH
317 c-Pr 3-F-Ph 288-290 EtOH
318 n-Pr 3-F-Ph 277-279 EtOH
319 i-Pr 3-F-Ph 241-243 MeCN
320 Me 3-Br-Ph 246-248 EtOH
321 Et 3-Br-Ph 292-293 CHCl3-EtOH
322 c-Pr 3-Br-Ph >300 MeCN
323 Et 4-Br-Ph >300 EtOH
324 c-Pr 4-Br-Ph >300 CHCl3-EtOH
325 c-Pr 2-Me-Ph 283-285 MeCN
326 Me 3-Me-Ph >300 EtOH
327 Et 3-Me-Ph 258-260 MeCN
• · ·
Tabulka 26
Ex. No. R1 . R2 M.p. (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
328 c-Pr 3-Me-Ph 244-246 MeCN
329 n-Pr 3-Me-Ph 233-235 MeCN
330 i-Pr 3-Me-Ph 187-189 MeCN
331 Me 4-Me-Ph >300 CHCl3-EtOH
332 Et 4-Me-Ph >300 EtOH
333 c-Pr 4-Me-Ph >300 EtOH
334 n-Pr 4-Me-Ph >300 EtOH
335 i-Pr 4-Me-Ph >300 EtOH
336 Me 2-OH-Ph
337 Et 2-OH-Ph
338 Me 3-OH-Ph
339 Et 3-OH-Ph
340 Me 4-OH-Ph
341 Et 4-OH-Ph
342 Et 2-MeO-Ph 267-269 MeCN
343 Me 3-MeO-Ph >300 EtOH
344 Et 3-MeO-Ph 272-273 MeCN
345 c-Pr 3-MeO-Ph 294-296 MeCN
346 n-Pr 3-MeO-Ph 199-201 MeCN
347 i-Pr 3-MeO-Ph 228-230 MeCN
348 Me 2-thienyl >300 CHCl3-EtOH
349 c-Pr 2-thienyl >300 EtOH
350 n-Pr 2-thienyl 292-294 EtOH
• ·
Tabulka 27
Po Tep, o,7°c/us č- R1 • R2 Tepl. tání (°C) Rozpouštědlo pro rekrystalizaci
351 i-Pr 2-thienyl 293-296 EtOH
352 Me Ph >300 EtOH
353 c-Pr Ph >300 MeCN
354 n-Pr Ph >300 MeCN
355 n-Bu Ph 281-283 MeCN
356 c-hexyll Ph 251-253 MeCN
357 Ph Ph >300 DMF
358 2-Cl-Ph Ph >300 CHCl3-EtOH
359 3-Cl-Ph Ph >300 DMF
360 4-Cl-Ph Ph >300 DMF
361 2-Me-Ph Ph >300 EtOH
362 3-Me-Ph Ph >300 CHCl3-EtOH
363 4-Me-Ph Ph >300 CHCl3-EtOH
364 2-pyridyl Ph >300 CHCl3-£tOH
365 3-pyridyl Ph >300 CHCl3-EtOH
366 4-pyridyl Ph >300 CHCl3-EtOH
367 2-thienyl Ph >300 CHCl3-EtOH
368 2-furyl Ph >300 EtOH
• · • 4 • · 4 « • I • 4 • 1 * « ► ··
Příklad 369
Příprava 1,2-dihydro-5-methyl-2-oxo-1,6-naftyridin-3-karbonitrilu:
(1) Směs acetylacetonu (41 ml), Ν,Ν-dimethylformamid dimethylacetalu (106,2 ml) a THF (200 ml) se míchá při teplotě místnosti po dobu 3 hodin. Po oddestilování rozpouštědla při nízkém tlaku,se k reziduu přidá po kapkách roztok připravený rozpuštěním kovového sodíku (13,8 g) v ethanolu (600 ml) a přidá se kyanacetamid (33,6 g). Směs se ponechá při varu pod zpětným chladičem po dobu jedné hodiny. Reakční směs se ochladí ledem a vysrážené krystaly se oddělí filtrací. Krystaly se rozpustí ve vodě (1 litr) a potom se slabě okyselí pomocí 3 N kyseliny chlorovodíkové. Vysrážené krystaly se oddělí filtrací a rekrystalizují ze směsi DMF-methanol za vzniku 5-acetyl-6-methyl-1,2dihydro-2-oxo-3-pyridinkarbonitrilu (60 g) ve formě bezbarvých krystalů.
Teplota tání 230 °C.
(2) Roztok výše uvedeného karbonitrilu (30 g), Ν,Ν-dimethylformamid dimethylacetalu (25 ml) a DMF (150 ml) se míchá přes noc při teplotě místnosti. Vysrážené krystaly se oddělí filtrací, promyjí pomocí methanolu a usuší, takto získané krystaly a acetát amonný (21,9 g) se přidají k DMF (300 ml) a směs se míchá při teplotě 130 °C po dobu 3 hodin. Reakční směs se zkoncentruje při nízkém tlaku, k reziduu se přidá voda a výsledné krystaly se oddělí filtrací a rekrystalizují se z DMF za vzniku titulní sloučeniny (sloučenina č. 1) (25 g) ve formě bezbarvých krystalů. Teplota tání 278 °C.
Stejným způsobem, který je popsán v příkladu 369, se nechají reagovat odpovídající primární látky za vzniku látek čísel 2 až 43, jakje uvedeno v tabulkách 28 až 29.
A.
Tabulka 28
• 9
• » · 9 • 9 9 9 • 9 9 9
9 9 9 · «9
H
Látka č. R2 Tepl. tání (°C)
2 H >290
3 Et 268
4 n-Pr 259
5 i-Pr 283
6 c-Pr 276
7 2-Me-c-Pr 242
8 n-Bu 259
9 i-Bu 236
10 c-Bu 270
11 n-pentyl 265
12 c-hexyl >290
13 c-hexyl-CH2 269
14 3-c-hexenyl >290
15 Ph >290
16 2-F-Ph >290
17 3-F-Ph >290
18 4-F-Ph >290
19 2-Cl-Ph >290
20 3-Cl-Ph >290
21 4-Cl-Ph >290
• •44 • 9 44 • » · 4 • 4 4 4
4 4 4 4 • 4 4 9 ·· 44
Tabulka 29
Látka č. R2 Tepl. tání (°C)
22 2-Br-Ph 291-294
23 3-Br-Ph 280-282
24 4-Br-Ph
25 2-Me-Ph >290
26 3-Me-Ph >290
27 4-Me-Ph >290
28 2-CF3-Ph
29 3-CF3-Ph 291-294
30 4-CF3-Ph >300
31 2-MeO-Ph 289
32 3-MeO-Ph >290
.33 4-MeO-Ph 278
34 3-CF3O-Ph 264-266
35 4-CF3O-Ph >300
36 1-naphthyl >290
37 2-naphthyl >290
38 2-furyl >290
39 2-thienyl >290
40 5-Cl-2-thienyl >290
41 3-thienyl >290
42 3-pyridyl >290
43 4-pyridyl 285
···♦ ·* «··· ·*··
9 9 9 • 9 9 9 • 9 9 9
9 9 9
99
Příklad 370
Příprava kyseliny 1,2-dihydro-5-(2-thienyl)-2-oxo-1,6-naftyridin-3-karboxylové:
Směs 1,2-dihydro-5-(2-thienyl)-2-oxo-1,6-naftyridin-3-karbonitrilu (10,0 g), ethanolu (300 ml) a 10 N NaOH (300 ml) se nechá vařit pod zpětným chladičem přes noc. Po ochlazení se reakční směs neutralizuje pomocí kyseliny octové a vysrážené krystaly se oddělí filtrací, promyjí v následujícím pořadí vodou, izopropanolem a diizopropyléterem a potom se usuší za vzniku titulní látky (látka č. 44) (10,5 g) ve formě světle žlutých krystalů. Teplota tání 278 °C.
Stejným způsobem, který je popsán v příkladu 370, se nechají reagovat odpovídající primární látky za vzniku látek čísel 45 až 86, jak je uvedeno v tabulkách 30 až 31.
• 9 9999
9 9
9 *
9 9
9 9
Tabulka 30
Látka č. : R2 Tepl. tání (°C)
45 H 246
46 Me 273
47 Et 268
48 n-Pr >290
49 i-Pr >290
50 c-Pr >290
51 2-Me-c-Pr 286
52 n-Bu 248
53 i-Bu 259
54 c-Bu >290
55 n-pentyl 263
56 c-hexyl >290
57 c-hexyl-CH2 >290
58 3-c-hexenyl >290
59 Ph >290
60 2-F-Ph >290
61 3-F-Ph >290
62 4-F-Ph >290
63 2-Cl-Ph >290
64 3-Cl-Ph >290
• 9
9» 9999
99 • · · 9 · 9 9 « 9 9 9
9 9 9 • 9 99
Tabulka 31
Látka č. R2 ΤθρΙ. tání (°c)
65 4-Cl-Ph >290
66 2-Br-Ph 288-291
67 3-Br-Ph >300
68 4-Br-Ph >300
69 2-Me-Ph >290
70 3-Me-Ph >290
71 4-Me-Ph >290
72 2-CF3-Ph
73 3-CF3-Ph 275-278
74 4-CF3-Ph >300
75 2-MeO-Ph 286
76 3-MeO-Ph >290
77 4-MeO-Ph >290
78 3-CF3O-Ph 265-268
79 4-CF3O-Ph >300
80 1-naphthyl >290
81 2-naphthyl >290
82 2-furyl >290
83 5-Cl-2-thienyl >290
84 3-thienyl >290
85 3-pyridyl >290
86 4-pyridyl >290
·* ·*·«
Přípravek 1
Kapsle:
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3-metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on 5
Kukuřičný škrob 57 g
Laktóza 10 g
Krystalická celulóza 25 g
Hydroxypropylová celulóza 2 g
Lehký křemičitý anhydrid 0,5 g
Stearan hořečnatý 0,5 g
Výše uvedené přísady se smíchají konvenčním způsobem a uhnětou za vzniku granulí, které se naplní do 1000 kapslí za vzniku přípravku kapslí (každá obsahuje 100 mg).
Přípravek 2
Tablety:
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3-metoxyfenyl)-1,6-aftyridin-2( 1 H)-on 5 9
Kukuřičný škrob 20 g
Laktóza 30 g
Hydroxypropylová celulóza 5 g
Nízko substituovaná hydroxypropylová celulóza 10 g
Výše uvedené přísady se konvenčním způsobem smíchají a uhnětou a dále se přidá lehký křemičitý anhydrid a stearan hořečnatý a ze směsi se vytvoří tablety, které v každé tabletě obsahují 5 mg aktivní přísady.
• 999 *9 9 ♦
9· ·· • 9 · 9 · · 9
9 9 ·
9 9 9
9 «9
Přípravek 3
Prášek:
3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3-metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on 5 g
Kukuřičný škrob 173 g
Laktóza 300 g
Hydroxypropylová celulóza 20 g
Výše uvedené přísady se konvenčním způsobem smíchají a uhnětou, rozetřou na prášek a přidá se lehký křemičitý anhydrid za vzniku 50-ti rozmělněných prášků.
Průmyslová využitelnost
Látky tohoto vynálezu vykazují vysoce selektivní afinitu k benzodiazepinovému receptoru a jsou užitečné jakožto léky působící na benzodiazepinový receptor. Ačkoliv některé z látek tohoto vynálezu mají také agonistické vlastnosti, jsou především tyto látky užitečné jako inverzní agonisté. Předpokládá se, že látky, které mají inverzní agonistické vlastnosti, se budou využívat v klinických oborech zcela odlišných od použití agonistů, např. jako psychoanaleptické léky nebo léky pro léčbu poruch paměti u senilní demence nebo Alzheimerovy nemoci.

Claims (8)

1. Deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2(1 H)-onu obecného vzorce (I):
H kde Het znamená oxadiazolylovou skupinu,
R1 je atom vodíku, nižší alkylová skupina, nižší cykloalkylová skupina, trifluormethylová skupina, nižší alkenylová skupina, nižší alkinylová skupiny, nižší alkoxy skupina, nižší alkoxyalkylová skupina, nižší hydroxyalkylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina, a
R2 je atom vodíku, nižší alkylová skupina, nižší cykloalkylová skupina, nižší cykloalkylmethylová skupina, nižší alkenylová skupina, nižší cykloalkenylová skupina, nižší alkinylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina nebo jejich farmaceuticky přijatelné přídatné soli kyselin.
2. Deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2( 1 H)-onu podle nároku 1, kde R1 je Cí až C3 alkylová skupina, C3 až C4 cykloalkylová skupina, nebo C2 až C3 alkenylová skupina a R2 je atom vodíku, C1 až C4 alkylová skupina, C3 až C6 cykloalkylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina nebo jejich farmaceuticky přijatelné přídatné soli kyselin.
3. Deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2( 1 H)-onu podle nároku 1, kde R1 je C1 až C3 alkylová skupina nebo C3 až C4 cykloalkylová skupina, a R2 je atom φ φ φ « φ φ • * φ φφφφ φφφφ vodíku, Cí až C3 alkylová skupina, C3 až C4 cykloalkylová skupina, substituovaná nebo nesubstituovaná fenylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituovaná heteroaromatická skupina nebo jejich farmaceuticky přijatelné přídatné soli kyselin.
4. Deriváty 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2(1H)-onu vybrané z následujících látek nebo jejich farmaceuticky přijatelných přídatných solí kyselin:
3-(5-ethyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(2-methylcyklopropyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazo!-3-yl)-5-(2-methylfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(4-metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(5-ethyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(2- thienyl )-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(4- pyridyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-methyl-1,6-naftyridin-2(1 H)-on,
3-(3-ethyi-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(3-fluorfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(3-methyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(3-methylfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(3-methyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(3-metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(4-metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(3-ethyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)-5-(4-pyridyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on, 3-(3-cyklopropyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3- thienyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on.
5. 3-(5-methyl-1,2,4-oxadiazol-3-yl)-5-(3- metoxyfenyl)-1,6-naftyridin-2(1 H)-on nebo jeho farmaceuticky přijatelná přídatná sůl kyselin.
6. Farmaceutická sloučenina působící na benzodiazepinový receptor, která obsahuje látku uvedenou v kterémkoliv z nároků 1 až 5 ve směsi s farmaceuticky přijatelným nosičem nebo diluentem.
7. Lék působící na benzodiazepinový receptor, který obsahuje jako aktivní přísadu látku uvedenou v kterémkoliv z nároků 1 až 5.
·» ··· 9 • 9 « 9
9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9
99 99
8. Derivát 5-substituovaného-3-oxadiazolyl-1,6-naftyridin-2(1 H)-onu obecného vzorce (Γ):
(Γ), kde R je kyano skupina, karbamoyl skupina, karboxylové skupina, nižší alkoxykarbonylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituované benzyloxykarbonylové skupina, a
R2 je nižší alkylové skupina, nižší cykloalkylová skupina, nižší alkenylová skupina, nižší cykloalkenylová skupina, nižší alkinylová skupina, substituovaná nebo nesubstituované arylová skupina, nebo substituovaná nebo nesubstituované heteroaromatická skupina, za předpokladu, že R2 není methylová skupina nebo pyridylová skupina.
CZ200046A 1998-07-14 1998-07-14 Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu CZ200046A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200046A CZ200046A3 (cs) 1998-07-14 1998-07-14 Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200046A CZ200046A3 (cs) 1998-07-14 1998-07-14 Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200046A3 true CZ200046A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5469188

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200046A CZ200046A3 (cs) 1998-07-14 1998-07-14 Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ200046A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Tully et al. 2-(Oxadiazolyl)-and 2-(thiazolyl) imidazo [1, 2-a] pyrimidines as agonists and inverse agonists at benzodiazepine receptors
NO850232L (no) Imidazodiazepinderivater
WO1998042701A1 (fr) Derives de 3-oxadiazolylquinoxaline
JP2012514044A (ja) Rafキナーゼ阻害剤として有用なヘテロアリール化合物
CZ20014244A3 (cs) Benzotiazinonové a benzoxazinonové sloučeniny
RU2579513C2 (ru) Ингибиторы активности акт
AU735960B2 (en) 5-substituted-3-oxadiazolyl-1,6-naphthyridin-2(1H)-one derivatives
EP1107967A2 (en) Triazolopyridazine derivatives for treating anxiety and enhancing cognition
US6613766B1 (en) Pentaaza-cyclopental[a]naphthalene derivatives as ligands for GABAa α5 receptors
US6355638B1 (en) Pyrazolo[1,5-d][1,2,4] triazines for enhancing cognition
CZ200046A3 (cs) Deriváty 5-substituovaného-3~oxadiazoIyl-l,6- naftyridin-2(lH)-onu
CN115348962A (zh) 作为GABAAα5受体调节剂的萘啶及吡啶并[3,4-c]哒嗪衍生物
RU2107686C1 (ru) Производное 3-оксадиазолил-5,6,7,8-тетрагидро-1,6-нафтиридина и производное 5,6,7,8-тетрагидро-1,6-нафтиридина

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic