CZ20004191A3 - Značené analogy glutaminu a lysinu - Google Patents

Značené analogy glutaminu a lysinu Download PDF

Info

Publication number
CZ20004191A3
CZ20004191A3 CZ20004191A CZ20004191A CZ20004191A3 CZ 20004191 A3 CZ20004191 A3 CZ 20004191A3 CZ 20004191 A CZ20004191 A CZ 20004191A CZ 20004191 A CZ20004191 A CZ 20004191A CZ 20004191 A3 CZ20004191 A3 CZ 20004191A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
cmpd
metal
compound
amino acid
Prior art date
Application number
CZ20004191A
Other languages
English (en)
Inventor
Anthony Eamon Storey
Marivi Mendizabal
Susan Champion
Alex Gibson
Benedicte Guilbert
Ian Andrew Wilson
Peter Knox
Original Assignee
Nycomed Amersham Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nycomed Amersham Plc filed Critical Nycomed Amersham Plc
Priority to CZ20004191A priority Critical patent/CZ20004191A3/cs
Publication of CZ20004191A3 publication Critical patent/CZ20004191A3/cs

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

Syntetické analogy lysinu a glutaminu, které fungují jako substráty fibrin-stabilizujícího enzymového faktoru XlIIa značené detekovatelnou skupinou. Použití vhodných chránících skupin poskytuje sloučeniny, které odolávají in vivo metabolismu zejména peptidasami a jsou proto vhodnými činidly pro diagnózu trombózy, embólie, aterosklerózy, zánětů nebo rakoviny.

Description

Značené analogy glutaminu a lysinu
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká skupiny sloučenin vhodných pro diagnózu a nalezení místa trombózy žil a tepen, embólie ;iebo infekce, farmaceutických prostředků, které je obsahují, jejich použití při diagnóze chorob a způsobů jejich přípravy.
Dosavadní stav techniky
Předchozí radiofarmaka pro diagnózu trombu zahrnují ' radioaktivním izotopem značený fibrinogen nebo plasminogen; radioaktivním izotopem značený fragment E lidského fibrinu; radioaktivním izotopem značený jako tkáňový aktivátor plasminogenu (t-PA) a radioaktivním izotopem značené anti-fibrinové protilátky. Rovněž byly popsány způsoby detekce míst akumulace krevních destiček, kdy se podávají radioaktivním izotopem značené krevní destičky (například s použitím U1ln oxinu) nebo radioaktivním izotopem značené protilátky proti destičkám. Pozdější přístupy byly zaměřeny na radioaktivním izotopem značené peptidy nebo polypeptidy jako je motiv buněčné adhéze RGD (kde R, G a D jsou standardní zkratky aminokyselin argininu, glycinu a aspartové kyseliny); destičkový faktor 4 nebo jejich fragmenty nebo antikoagulační peptidy jako jsou disintegriny.
Faktor XIII je plasmový glykoprotein přítomný v krvi a některých tkáních v katalyticky neaktivní (nebo zymogenové) formě. Faktor XIII převádí na aktivní formu trombin v přítomnosti iontů vápníku. Faktor XIII je také známý jako plasmová transglutaminasa, fibrinoligasa nebo stabilizující faktor fibrinu. Konečným krokem tvorby krevní sraženiny je kovalentní zesítění fibrinu, který vzniká proteolytickým štěpením fibrinogenu trombinem. Molekuly fibrinu se srovnají a enzymový faktor XlIIa katalýzuje kovalentní zesítění NH2 skupina a CONH2 skupin lysylových a glutaminylových zbyteků,
čímž vzniká strukturní rigidita krevní sdraženiny. Zesítění stabilizuje strukturu fibrinové sraženiny a způsobuje odolnost vůči fibrinolýze. Zesítění je důležitým aspektem normálního srážení krve a hojení ran i patologických stavů jako je trombosa. Protože je aterotrombotický mozkový infarkt běžným podtypem mozkové mrtvice, může substrát faktoru XlIIa umožnit její diagnózu. Zároveň se může účastnit aterosklerosy, zánětlivých procesů, růstu nádorů a a metastasy. Přihláška WO 91/16931 uvádí, že radioaktivním izotopem značená analoga faktoru XIII (kde bylo aktivní místo inaktivováno záměnou aminokyseliny) jsou vhodná jako trombus zobrazující radiofarmaka.
faktoru XlIIa nízkomolekulárních Podobně faktor nízkomolekulárních je také známo, že katalyzuje aminů do γ-glutaminových míst XlIIa také katalyzuje glutaminových analogů do do zavádění proteinů. zavedení lysylových zbytků. Proto tyto nízkomolekulární aminy (nebo glutaminová analoga) fungují lysyl/glutaminylového XlIIa. Byla popsána jako kompetitivní inhibitory zesítění proteinů vyvolaného faktorem řada syntetických aminů, které jsou kompetitivními inhibitory zabudování značeného putrescinu (1,4-butandiamin) do Ν,N'-dimetylkaseinu katalyzovaného transglutaminasou vepřových jater [L. Lora a další, Biochem. 18, 1756 (1979)].
Přihláška WO 89/00051 (Cytrx Biopool Ltd.) nárokuje způsob zacílení fibrinových usazenin za použití značených sloučenin, které se kovalentně váží na fibrin prostřednictvím faktoru XlIIa. U sloučenin vážících fibrin je uvedeno, že se jedná o „libovolný peptid, který je substrátem krevního enzymu obecně známého jako faktor XlIIa. Jako výhodné peptidy jsou uvedeny látky obsahující tetrapeptidovou sekvenci -Asn-Gln-GluGln- (nebo NQEQ - standardní aminokyselinové zkratky). Také je uveden 12-členná peptidová sekvence z NH2 konce alfa-2 antiplasminového enzymu: NH2-Asn-Gln-Glu-G.ln-Val-Ser-Pro-LeuTr-Leu-Tr-Leu-Leu-Lys-OH spolu se syntetickým analogem: NH2-Asn-Gln-Glu-Gln-Val-Ser-Pro-Tyr-Tr-Leu-Tr-Leu-Leu-Lys-OH, (označené jako NQEQVSPLTLTLK respektive NQEQVSPYTLTLK). Později zmíněná sloučenina byla značena radioaktivním izotopem 125I a in vitro se usazuje v trombinových sraženinách.
Podstata vynálezu
Nyní bylo objeveno, že syntetická analoga lysinu a glutaminu značená vhodnými zbytky, které lze detekovat, mohou také sloužit jako substráty enzymu-faktoru XlIIa. Použití vhodných chránících skupiny poskytuje sloučeniny, které méně podléhají in vivo metabolismu zejména vlivu peptidas a jsou proto vhodnějšími činidly pro zacílení, značení resp. diagnózu.
Předkládaný vynález poskytuje sloučeniny vzorce:
Y- (CR2)n-X-NHJ kde:
X je skupina C=0 nebo CR2;
n je celé číslo od 1 do 6;
Y je skupina L(A)m- nebo skupina R1R2CR- kde L je činidlo komplexující kov, A je skupina -CR2- , skupina -CR=CR-, skupina -C=C-, skupina -NRCO-, skupina -CONR-, skupina -SO2NR-, skupina -NRSO2-, skupina -CR2OCR2-, skupina -CR2SCR2-, skupina -CR2NRCR2a Czj-g cykloheteroalkylenová skupina, C4-8 cykloalkylenová skupina, C5-i2 arylenová skupina, C3-12 heteroarylenová skupina nebo polyalkylenglykol, polymer mléčné kyseliny nebo zbytek polyglykolové kyseliny;
m je celé číslo od 0 do 10;
kde jeden ze zbytků R1 a R2 je skupina -NHÍBjpZ1 a druhý je skupina - CCHBjqZ1 kde
p a q jsou celá čísla od 0 do 45 a každá skupina B je nezávisle vybrána ze skupiny, kterou tvoří možnosti pro skupinu Q nebo aminokyselina, kde Q je cyklický peptid;
Z1 a Z2 jsou chránící skupiny;
J a každá skupina R jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří atom vodíku, Ci_4 alkylová skupina, Ci-4 alkenylová skupina, Cx_4 alkinylová skupina, Ci_4 alkoxyalkylová skupina nebo Ci-4 hydroxyalkylová skupina; s podmínkou že:
(i) celkový počet aminokyselinových zbytků v R1 a R2 skupinách nepřekročí počet 45;
(ii) pokud X je skupina CR2, pak Y je skupina -CRR1R2 a Z2 je činidlo komplexující kov;
1 2 (iii) pokud je Y skupina -CRR R pak alespoň jeden z R a R nese alespoň jednu detekovatelnou skupinu.
Vynález také poskytuje soupravy pro přípravu výše uvedených sloučenin značených detekovatelným zbytkem, použití těchto a příbuzných sloučenin při diagnóze nebo léčení trombózy, embolie, aterosklerózy, zánětů nebo rakoviny.
Termín „cyklický peptid znamená sekvenci 5 až 15 aminokyselin, kde jsou obě koncové aminokyseliny spolu spojeny kovalentní vazbou, která může být peptidická nebo disulfidická vazba nebo syntetická nepeptidická vazba jako je tioeterová, fosfodiesterová, disiloxanová nebo uretanová vazba.
Termín „aminokyselina znamená L- nebo D-aminokyselina, aminokyselinový analog nebo aminokyselinový motiv, který může být přírodního nebo čistě syntetického původu a může být opticky čistý tj. jeden enantiomer a proto chirální, nebo směs enantiomerů. Preferably te amino kyseliny of te present vynález are opticaly pure. Termín „aminokyselinový motiv znamená syntetický analog přírodní aminokyseliny tzv. isoster, což je sférickou a elektronovou strukturou podobný analog přírodní sloučeniny, tyto isostery jsou odborníkům známé a zahrují (ale nejen) depsipeptidy, retro-inversopeptidy, tioamidy, cykloalkany nebo 1,5-disubstituované tetrazoly [viz. M. Goodman, Biopolymers 24, 137, (1985)].
Termín „chránící skupina znamená biokompatibilní skupinu, která inhibuje nebo brání in vivo metabolismu peptidů nebo aminokyseliny na aminovém nebo karboxylovém konci. Takové skupiny jsou odborníkům známé a pro aminový konec (Z1) jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří: acetyl, Boc (t-butyloxykarbonyl), Fmoc (fluorenylmetoxykarbonyl), benzyloxykarbonyl, trifluoracetyl, allyloxykarbonyl, Dde [1-(4,4-dimetyl-2,6-dioxocyklohexyliden)etyl] , Npys (3nitro-2-pyridinsulfenyl) nebo kov komplexující skupina;
a pro karboxylový konec (Z2): karboxamid, tert-butylester, benzylester, cyklohexylester, aminoalkohol nebo kov komplexující skupina.
Vhodná chránící skupina je kov komplexující skupina, nejvhodnější je kov komplexující skupina vázaná na kov tj. komplex kovu. Karboxylový konec peptidů je zvláště náchylný k in vivo štěpení karboxypeptidasovými enzymy. Proto je kov komplexující skupina nebo komplex kovu vhodně připojen ke karboxylovému konci. Pokud je R1 skupina -NHÍBJp-iQZ1 nebo R2 je skupina -CO (B) q_iQZ2, pak může být chránící skupinou kovalentní vazba, která uzavírá cyklický peptidový (Q) kruh.
„Detekovatelná skupina je skupina, která emituje signál nebo je vhodná pro diagnostické zobrazení místa v lidském těle a může to být radioizotop pro radiofarmaceutické zobrazení nebo terapii, paramagnetický kov nebo sloučenina pro magnetickou rezonanci (kontrastní zobrazení), radio-neprůsvitná skupina nebo kov pro rentgenové kontrastní zobrazení, plynné mikrobublinkové ultrazvukové kontrastní činidlo nebo vhodné barvivo pro detekci externím světlem. Pro zobrazení je vhodný ion kovu zejména radioaktivního.
Pokud je Y skupina -CRR1R2, pak s výhodou jeden nebo oba zbytky R1 a R2 obsahují jeden nebo několik peptidových fragmentů a2-antiplasminu, fibronektinu nebo β-kaseinu, fibrinogenu nebo trombospondinu. Tyto peptidové fragmenty obsahují alespoň 3 a s výhodou 4-20 aminokyselinových zbytků. Pokud je Y skupina -CRR1R2 a -(CR2)-X-NHJ je skupina -(CH2)4NH2 (tj . postranní aminokyselinový řetězec lysinu), pak s výhodou jeden nebo oba zbytky R1 a R2 obsahují jeden nebo několik těchto peptidových fragmentů a2-antiplasminu, fibronektinu nebo β-kaseinu. Aminokyselinové sekvence a2-antiplasminu, fibronektinu, β-kaseinu, fibrinogenu a trombospondinu lze nalézt podle následujících odkazů: a2-antiplasminový prekurzor (M. Tone a další, J. Biochem 102, 1033, 1987); β-kasein [L. Hansson a další, Gene 139, 193, 1994]; fibronektin [A. Gutman a další,
FEBS Lett. 207, 145, (1996)]; prekurzor trombospondinu-1 [V. Dixit a další, Proč. Nati. Acad. Sci., USA, 83, 5449, (1986)]; R. F. Doolittle, Ann. Rev. Biochem. 53, 195, (1984).
Aminokyselinová sekvence s výhodou pochází z N-konce:
(i) a2-antiplasminu, tj. NH2-Asn-Gln-Glu-Gln-Val-Ser-Pro-LeuTr-Leu-Tr-Leu-Leu-Lys-OH nebo jeho variant, kde byla jedna nebo několik aminokyselin zaměněno, přidáno nebo odstraněno, např.: NH2-Asn-Gln-Glu-Gln-Val-Ser-Pro-Leu-TrLeu-Tr-Leu-Leu-Lys-Gly-OH,
NH2-Asn-Gln-Glu-Ala-Val-Ser-Pro-Leu-Tr-Leu-Tr-Leu-Leu-LysGly-OH,
NH2-Asn-Gln-Glu-Gln-Val-Gly-OH; nebo (ii) kaseinu, tj. Ac-Leu-Gly-Pro-Gly-Gln-Ser-Lys-Val-Ile-Gly.
• ·
Pokud je sloučenina podle předkládaného vynálezu peptid, tj . Y je skupina RXR2CR- , je počet aminokyselinových zbytků s výhodou 2 až 30, výhodněji 3 až 20, zejména 3 až 15.
Výhodné sloučeniny mají J stejné jako H, tj. končí skupinou i NH2.. X je s výhodou skupina C=O, tzn. že výhodné jsou sloučeniny vzorce Y-(CR2) n _CONH2. Nej výhodnější jsou sloučeniny vzorce Y-(CR2) x-(CH2) 2CONH2 nebo Y- (CR2) y- (CH2) 4NH2, kde „x je celé číslo od 0 do 4 a „y je celé číslo od 0 do 3. Zejména výhodné jsou sloučeniny, které mají stejný postranní řetězec jako glutamin tzn. analoga glutaminu vzorce Y- (CR2) x- (CH2) 2CONH2 .
Vhodné nekovové radioizotopy pro použití podle předkládaného vynálezu zahrnují (ale nejen): radioizotopy jodu jako 123I, 121I, 131I, zejména 123I; zdroje pozitronů jako 18F, UC nebo 75Br a izotopy pro léčení např. 211Ag.
Sloučeniny podle předkládaného vynálezu, které obsahují činidla komplexující kovy mají s výhodou připojenu lokalizující molekulu pouze jednoho typu, tj. substituent - (CR2)n-X-NHJ. Komplexující činidlo může nést i další substituenty, ale skupina -(CR2) n-X-NHJ je ta, od které se očekává primární odpovědnost za biolokalizující vlastnosti. Komplexy kovů podle předkládaného vynálezu mohou obsahovat jeden nebo několik iontů kovů, které mohou být stejné nebo různé. Tak mohou za určitých okolností mít výhodné vlastnosti polynukleární komplexy jako některé klastry kovů, které mají superparamagnetické vlastnosti a jsou proto zejména vhodné jako kontrastní látky pro magnetickou rezonanci. Výhodné komplexy kovů podle předkládaného vynálezu obsahují pouze jeden ion kovu. Pokud je kov v komplexu radioaktivní, může se jednat o buď o zdroj pozitronů (jako 68Ga nebo 64Cu) nebo o γ-zářič jako 99mTc, 11TIn, 113mIn nebo 67Ga. Vhodné ionty kovů pro použití v MR jsou ionty paramagnetických kovů jako je gadolinium (III) nebo mangan (II). Nejvýhodnější radioaktivní kovy pro diagnostické • · · · · zobrazování jsou γ-zářiče, zejména 99mTc. Jako radiofarmaka mohou být vhodné kovové komplexy některých radionuklidů, a to pro radioterapii různých chorob jako je rakovina nebo léčení trombózy nebo restenózy. Vhodné radioizotopy pro takové radioterapeutické aplikace zahrnují: 90Y, 89Sr, 67Cu, 186Re, 169Er, 153Sm a 198Au.
188
Re,
Ať už se vybere jakýkoliv komplex kovu, je velmi výhodné, aby byl navázán na substrát faktoru XlIIa tak, že nepodléhá snadno metabolismu v krvi s následným odštěpením komplexu kovu od substrátu faktoru XlIIa ještě před tím, než substrátu faktoru XlIIa dortazí in vivo na místo, které má zobrazit. Proto je substrátu faktoru XlIIa podle předkládaného vynálezu s výhodou na komplex kovu vázán kovalentní vazbou.
Uvedené ionty kovů jsou komplexovány za použití komplexujících činidel nebo výhodněji chelatujících činidel. Chelatující činidla obsahují 2-10 kov-donorních atomů, které jsou spolu kovalentně vázány nekomplexující páteřní částí. Výhodná chelatující činidla obsahují 4-8 kov-donorních atomů, která jsou buď ve uspořádání otevřeného řetězce nebo makrocyklu nebo se jedná o jejich kombinaci. Nejvýhodnější chelatující činidla mají 4-6 kov-donorních atomů a tvoří 5- nebo 6-členné chelátové kruhy (po koordinaci k centru, které tvoří atom kovu). Taková polydentátní a/nebo macrocyklická chelatující činidla tvoří stabilní komplexy kovů, které mohou in vivo přečkat působení endogenních konkurenčních ligandů kovů jako je transferrin nebo plasmové proteiny. Alternativně lze použít monodentátní komplexující činidla, která tvoří stabilní komplexy ionty kovů, i když netvoří kruhové cheláty Příklady známých komplexujících činidel s požadovanými (po koordinaci kovu) tohoto typu, která jsou zejména vhodná pro hydraziny, fosfiny, arsiny nebo isonitrily.
99m,
Tc, jsou
Příklady vhodných chelatujících činidel jsou bidentátní diaminy nebo difosfiny, tridentátní monoaminditioly nebo tetradentátní diamindioximy (US 4615876) nebo ligandy obsahující donory amidů (WO 94/08949 ) ; tetradentátní ligandy podle WO 94/22816; N2S2 diaminditioly, diamidditiols nebo amidaminditioly; N3S tioltriamidy; N4 ligandy jako tetraaminy, makrocyklické aminy nebo amidové ligandy jako cyklám, oxocyklam (který tvoří neutrální komplex technecia) nebo dioxocyklam; nebo ditiosemikarbazony. Výše uvedené ligandy jsou zejména vhodné pro technecium ale i pro další kovy. Další vhodné ligandy jsou popsané v přihlášce Sandoz WO 91/01144, která zahrnuje ligandy zejména vhodné pro indium, yttrium a gadolinium, zejméan makrocyklické aminokarboxyláty a aminofosfonové kyseliny. Ligandy, které tvoří neiontové (tj . neutrální) komplexy gadolinia jso uznámé a popsané v přihlášce US 4885363. Ligand může obsahovat i krátké sekvence aminokyselin jako je Cys/aminokyselina/Cys tripeptid popsaný v přihlášce WO 92/13572 nebo peptidové ligandy popsané v přihlášce EP 0719790 A2.
Výhodná chelatující činidla mají vzorec
RN [ (CR2) aN (CR2) bCR=NOH] 2 , kde „a je 2 nebo 3;
„b je 1 nebo 2;
jedna skupina R je aminoalkylenová skupina, přes kterou se chelatující činidlo pojí ke zbytku molekuly;
druhá skupina R je nezávisle atom vodíku, Ci_i0 alkylová skupina, alkoxyskupina, alkoxyalkylová skupina, aminová skupina, amidová skupina, hydroxylová skupina, hydroxyalkylová skupina nebo karboxylát nebo dvě skupiny dohromady s atomy, ke kterým jsou připojeny, tvoří karboxylový, heterocyklický nasycený nebo nenasycený kruh.
Výhodné jsou nepeptidová kov-chelatující činidla s lepší kontrolou vazby a uvolnění ionu kovu.
Vynález také fibronektinu, polyglutaminu.
aminokyselinových zbytků činidlo.
zahrnuje β-kaseinu,
Uvedený peptidový tetanu, peptidový a nese fragment a2 _antiplasminu, amyloidu, trappinu nebo fragment obsahuje 3-45 koncové kov-komplexující
Příprava chelatujících činidel, která mají připojené funkční skupiny („bifunkční cheláty), je známá. Funkční skupiny, které byly připojeny k chelatujícím činidlům jsou: amin, karboxylová kyselina, kyanát, tiokyanát, maleimid a aktive ester jako N-hydroxysukcinimid. Příklady chelát-amin konjugátů pro diamindioximové ligandy jsou uvedeny v přihlášce WO 95/19187. Pokud je požadovaná funkční skupina substrátu faktoru XlIIa amin, ligandy podle předkládaného vynálezu lze připravit reakcí bifunkční sloučeniny, která obsahuje aminovou skupinu (vhodně chráněnou za použití vhodné chránící skupiny odborníkům známé) a reaktivní skupinu jako je sulfonylchlorid, chlorid kyseliny, aktivní ester nebo alkyl/benzyl halogenid. Reaktivní skupina pak může být spojena buď s protější amino skupinou bifunkčního chelátu, nebo se použije pro derivatizaci jednoho nebo několika amin-donorních atomů dusíkatého ligandu. Alternativně může reagovat mono-chráněný diamin s bifunkčním chelátem s aktivní esterovou nebo karboxylovou skupinou za získání chráněné aminové skupiny připojené k ligandu amidovou vazbou. V obou výše uvedených syntetických pochodech se výsledný konjugát ligandu a chráněného aminu odehrání za vhodných podmínek za získání požadovaného aminem funkcionaliyovaného ligandu. Pokud je požadovanou funkční skupinou substrátu faktoru XlIIa karboxamidová skupina, lze požadované ligandy připravit například reakcí ω-halogenalkylkarboxamidu s vhodnou délkou řetězce s bifunkčním chelátem s protější aminovou skupinou za získání požadovaného ligandu spojeného s karboxamidem.
Kovové komplexy podle předkládaného vynálezu lze připravit reakcí roztoku kovu v příslušném oxidačním stupni s ligandem při vhodném pH. Roztok může výhodně obsahovat ligand, který slabě komplexuje kov (jako chlorid, glukonát nebo citrát). Tzn. komplex kovu se připraví výměnou ligandu nebo transchelatací. Uvedené podmínky jsou vhodné pro potlačení nežádoucích vedlejších reakcí jako je hydrolýzy ionu kovu. Pokud je ionem kovu 99mTc, vychází se obvykle z pertechnetátu sodného z 99Mo generátoru. Technecium je v 99mTc-pertechnetátu sedmimocné Tc(VII). V tomto stavu je relativně nereaktivní. Příprava komplexů technecia v nižších oxidačních stavech Tc(I) až Tc(V) proto obvykle vyžaduje pro usnadnění komplexace přidání vhodného redukčního činidla jako jsou cínaté ionty. Další vhodná redukovadla jsou popsána níže.
Komplex kovu by měl také výhodně vykazovat nízké nespecifické pozadí v krvi.
Předkládaný vynález se tak hlavně týká diagnostických činidel pro zobrazení určitého místa v těle savců, kde se aktivuje enzym faktor XIII a kde se ukládají krevní proteiny jako fibrin nebo kolagen. Činidla podle předkládaného vynálezu jsou zejména vhodná pro diagnostické zobrazení určitého místa v těle člověka. Činidla obsahují substráty pro enzym faktor XlIIa, které jsou značeny komplexy kovů vhodnými pro externí zobrazení jako jsou radioaktivní kovy (pro scintilograf ii) nebo ionty paramagnetických kovů (pro MR) . Komplex kovu podle předkládaného vynálezu má protější aminovou nebo karboxamidovou funkční skupinu, která je k dispozici pro kovalentní vazbu k proteinovému glutamylkarboxamidu nebo lysylaminu působením enzymu faktoru XlIIa. Úzká souvislost fibrinu a faktoru XlIIa osvětluje potenciální využití činidel podle předkládaného vynálezu pro diagnózu chorob, kde dochází k ukládání nebo hromadění fibrin a aktivaci faktoru XIII. Ví se, že zvýšené ukládání fibrinu je charakteristické pro choroby jako trombosa, aterosklerosa, fibrosa jater a roztroušená intravaskulární koagulace. Fibrin se rovněž ukládá na místech zánětu tkáně, který souvisí s řadou chorobných procesů jako je infekce, autoimunní poruchy nebo rakovina. Faktor XIII a tkáňová trans12
glutaminasa se aktivují za známých fyziologických podmínek. Ke zvýšení hladiny enzymů dochází během apoptosy a tvorby nových struktur matricových proteinů. Činidla podle předkládaného vynálezu tak lze rovněž použít pro detekci apoptosy a chorob jako je artritida, kdy dochází ke zvýšenému ukládání matricových proteinů. Protože se faktor XIII aktivuje in vivo na místě, které nás zajímá (tj. trombus, embolie apod.), umožňuje to komplexům kovů podle předkládaného vynálezu localizační mechanismus. Kovalentně vázané komplexy kovů lze pak externě zobrazit radionuklidovou scintilografií nebo magnetickou rezonancí (MR), což umožňuje neinvazivní diagnózu místa choroby.
Co se týče terapeutických aspektů tohoto vynálezu, mají autoři k dispozici předběžné in vivo údaje (které zde nejsou detailně uvedeny), které ukazují, že krevní sraženiny vzniklé v přítomnosti značených peptidů podle předkládaného vynálezu (viz. příklad 17 níže) jsou menší než za nepřítomnosti značených peptidů. Proto máme za to, že zde uvedené peptidy typicky obsahující 4-30 a například 10 aminokyselinových zbytků, jsou účinné jako léčiva pro zrychlení rozkladu krevní sraženiny například působením jako inhibitor fibrinového zesítění sraženin. Proto mají sloučeniny podle předkládaného vynálezu farmaceutický potenciál pro použití jako trombolytická nebo antikoagulační léčiva pro terapii.
Předkládaný vynález se rovněž týká souprav pro přípravu komplexů kovů připojených k substrátu faktoru XlIIa. Souprava je navržena pro získání sterilních produktů vhodných pro podávání lidem například injekcemi. Možná provedení jsou diskutována níže. Pokud je detekovatelnou skupinou 99mTc, představuje sada ampulku obsahující volný ligand nebo chelatující činidlo kovu spolu s farmaceuticky upotřebitelným redukčním činidlem jako je ditionit sodný, bisulfit sodný, kyselina askorbová, formamidinsulfinová kyselina, cínaté ionty, Fe(II) nebo Cu(I), výhodně cínaté soli jako chlorid cínatý nebo
vínan cínatý. Alternativně může prostředek obsahovat komplex kovu, který po přidání radioaktivního nebo paramagnetického kovu podléhá transmetalaci (tj. přenos lgandu) za získání požadovaného produktu. V případě 99mTc se prostředek výhodně lyofilizuje a umožňuje rekonstituci sterilním 99mTc-pertechnetátem (TcO4”) z generátoru radioizotopu 99mTc za získání roztoku vhodného pro podání člověku bez další manipulace.
Činidla podle předkládaného vynálezu mohou být i ve formě jednotkové dávky připravené pro injekce a mohou být dodávány například ve sterilních stříkačkách. Pokud je detekovatelnou skupinou radioaktivní izotop jako 99mTc, byla by stříkačka obsahující jednotkovou dávku dodávána s krytem (k ochraně operátora před potenciálním radioaktivním zářením).
Výše uvedené soupravy nebo stříkačky mohou volitelně obsahovat další složky jako solubilizátory (např. látky jako Pluronic, pufry; farmaceuticky upotřebitelné cyklodextriny nebo povrchově aktivní Tween nebo fosfolipidy); farmaceuticky upotřebitelné stabilizátory nebo antioxidanty (jako askorbová kyselina, gentisová kyselina nebo p-aminobenzoová kyselina) nebo plnidla pro lyofilizací (jako chlorid sodný nebo mannitol) .
Následující příklady ilustrují přípravy sloučenin podle předkládaného vynálezu a jejich použití při lokalizace a zobrazování. Syntézy jednotlivých sloučenin podle předkládaného vynálezu jsou uvedeny v příkladech 1-9, jejich značení radioizotopy 123I nebo 99mTc v příkladech 10-12. Sloučenina 1 (z dosavadního stavu techniky) je uvedena jako srovnávací příklad. Důkaz zvýšené stability v plasmě in vitro je uveden v příkladu 13. Důkaz zabudování do krevní sraženiny in vitro a in vivo je uveden v příkladech 15 a 17. Normální biodistribuce radioaktivním izotopem značené sloučeniny u krys je uvedena v příkladu 16.
Stabilita 123I-sloučeniny 1 in vitro v plasmě je nízká (viz. příklad 13) pravděpodobně kvůli aktivitě proteasy. Zavedení chránící skupiny na karboxylový i aminový konec jako u radioaktivním izotopem značených sloučenin 2-5 a 7-49 způsobí silné zvýšení stability v plasmě.
Většina testovaných sloučenin vykazuje in vitro vysoký stupeň zabudování do sraženiny a tím i afinitu ke sraženině. Ostatní sloučeniny mají menší potenciál. Sloučeniny 14, 16, 18, 31, 34, 36, 46 a 48 vykazují značné snížení zabudování do sraženiny. Odstranění glycinového zbytku z pozice 2 sekvence odvozené od a2-antiplasminu (jako u sloučeniny 14) způsobí značný pokles zabudování této látky, což silně mluví pro to, že Gln-2 je esenciální aminokyselina v sekvenci tohoto typu.
Detaily o biodistribuci u normálních krys a v modelu čerstvé a starší sraženiny uvádí příklady 16 a 17. Rychlost vymizení z krve je u těchto sloučenin poměrně velká. Biologický poločas života je 1-2 hodiny. Jako reprezentativní příklad biodistribuce je uvedena 99mTc-sloučenina 3. V tomto případě je ti/2 přibližně 2 hodiny. Rychlé vymizení ze základních orgánů jako je krev, plíce, srdce a svaly ukazuje, že činidla podle předkládaného vynálezu mají vhodné farmakokinetické vlastnosti pro lokalizaci a zobrazování, což ukazuje na jejich potenciál jako radiodiagnostik. Přestože tyto sloučeniny vykazují určité hepatobiliární vylučování, hlavní cestou vylučování je močová soustava.
Zabudování do čerstvé a starší krevní sraženiny u krysího modelu je u řady radioaktivním izotopem značených sloučenin velmi dobré (relativní koncentrace nebo RC= 5-15), s velmi dobrým poměrem (sraženina/základní orgány) pro zobrazování (>5) . Příklad 18 ukazuje, 99mTc-sloučenina 5 je vhodná pro zobrazování sraženin o krysího modelu.
• ·· *· « «· 4 ··· * » * · · · ··· ··· ··« · · · • · » 4 · » · · » · 9 f • · » · · · · · ·«· ·· ·· 4·· ·· «44 99mTc-Sloučeniny 2-49 mají v porovnání se 123I-sloučeninou 1 zvýšenou stabilitu v plasmě (RC = 1,5), což může být příčinou pozorovaného zlepšeného in vivo zabudování do sraženiny.
Porovnání výsledků zabudování do sraženiny příkladu 17 pro čerstvou a starší sraženinu ukazuje, že činidla podle předkládaného vynálezu vykazují zabudování, které je konstatní a nezávislé na stáří sraženiny. Tato činidla tak mají zlepšenou schopnost zobrazení starších sraženin - např. při plicní embolii.
Příklady provedení vynálezu
V následující tabulce mají zkratky uvedený význam:
Z benzyloxykarbonyl
Fmoc fluorenylmetoxykarbonyl
Ac acetyl
Pn44
Hynic
• * • ·· ·· « ·« • · · · »·«· « · • · * > » 1 ··» • ·*«·· · · 4» · ·
Všechny sloučeniny kromě označených ••bylý*’ átfalyžbváKý ES + hmotnostní spektrometrií. Sloučeniny označené horním indexem „a byly analyzovány pomocí FAB a sloučeniny označené horním indexem „b byly analyzovány pomocí MALDI-TOF hmotnostní spektrometrie.
Peptid, | Slouč. Teoret. | Nalez.
NQEQVSPYTLLK 1 1419.6 1419.7*
Ac-NQEQVSPYTLLKG-NH, 2 1517.7 1517.7
Ac-NQEQVSPYTLLKG-Pn44 3 1816.1 1816.2
Ac-NQEQVSPYTLLKG-Hynic 4 1709.7 1710.0
Ac-NQEQ VSP YTLLKG-Pn216 5 1845.2 1845.2
NQEQVSPYTLLKG-Pn216 6 1803.1 1803.3
Z-NQEQVSPYTLLKG-Pn44 7 1908.2 1908.1
Z-NQEQ VSPYTLLKG-Pn216 8 1937.2 1937.2
Fmoc-NQEQVSPYTLLKG-Pn216 9 2025.4 2025.4
(CF,),(C6H,)- NQEQVSPYTLLKG-Pn216 10 2044.2 2045.2
Adamantoyl-NQEQ VSPYTLLKG-Pn216 11 1966.0 1966.5
Ac-NQEAVSPYTLLKG-Pn44 12 1759.1 1759.0
Ac-NQEAVSP YTLLKG-Pn216 13 1788.1 1788.0
Ac-N AEAVSPYTLLKG-Pn216 14 1766.1 1765.8
Ac-NQQQVSPYTLLKG-Pn216 15 1844.2 1844.1
Ac-NQG-Pn44 16 656.8 656.6
Ac-NQEQVG-Pn44 17 1908.2 1908.1
Z-NQEQVSPYG-Pn216 18 1481.7 1481.7
Ac-NQEQ VSPLTLLKG-Pn216 19 1795.2 1795.1
Ac-NQEQ VSP-Nal(2)-TLLKG-Pn216 20 1879.3 1879.3
Ac-NQEQ VSP(pBr-F)TLLKG-Pn216 21 1908.1 1908.9
Ac-NQEQ VSP(I-Y)TLLKG-Pn216 22 19712 1972.4
Ac-NQEQVSP(Ij-Y)TLLKG-Pn216 23 20982 2099.5
Z-NQEQVSP(I-Y)TLLKG-Pn216 24 20632 2064.4
Z-NQEQ VSP(I2-Y)TLLKG-Pn216 25 2189.2 2190.5
Fmoc-NQEQVSP(I-Y)TLLKG-Pn216 26 2152.4 2153.4
Fmoc-NQEQ VSP(Ij-Y)TLLKG-Pn216 27 2278.4 2279.3
Ac-NQEQ VSP YTLL(D-K)G-Pn216 28 1845.2 1845.2
Ac-NQEQ VSP(Z)-Y)TLL(D-K)G-Pn216 • 29 1845.2 1845.1
Ac-NQEQV(D-S)P(£>-Y)TLL(D-K)G-Pn216 30 1845.2 18452
Ac-NQEQ(D-V)(£>-S)P(D-Y)TLL(£>-K)G-Pn216 31 1845.2 1845.1
Ac-(£>-N)QEQVSP(£>-Y)TLL(D-K)G-Pn216 32 1845.2 1845.0
Ac-NQEQ VSP(D-Y)TLL(D-K)3 Ala-Pn216 33 18592 1859.0
Ac-N-CH;NHZ-QEQVSP(D-Y)TLL(D-K)G-Pn216 34 18312 1831.1
Ac-NQEQ(D-V)(D-S)(D-P)(D-Y)(£>-T)(D-L)(D-L)(D-K)G-Pn44 35 1816.1 1815.8
Pn21 6-CO(CH2)!CO-G(O-K)(D-L)(D-L)(D-T)(D-Y)(D-P)(D-S)(D-V)NHi 36 1916.2 1916.0
Fmoc-NQQQ(£>-V)S(OMe)PLG-Pn216 37 1532.8 1532.7
Pn44-CO(CHj)3CO-NQEQVSPYTLLKG-NH2 38 1887.7 1887.3
Pn21 ó-COCCHÚjCO-NQEQVSPYTLLKG-NHj 39 •1916.2 1916.3
Ac-NQEQVSPYTLLKG-(PEG)lxk-Pn44 40 5200-5600 5401“
Ac-NQEQVSPYTLLKG-(PEG),0k-Pn216 41 12400- 12630b
Z-NQEQVSPYA AA AG-Pn216 42 1766.0 1765.9
Z-NQEQVSPYG(CH2), ,(CO)-Pn216 43 1677.7 1679.8
Cyclo-[NQEQVSPYTLLKG] 44 1458.6 1458.3
Ac-LGPGQSKVIG-Pn44 45 1294.6 1294.4
p-EAQIVG-Pn44 46 10232 1023.0
Ac-LEFDTQSKNILG-Pn216 47 1733.0 1732.9
Ac-GQDPVKG-Pn216 48 1068.3 1068.0
Ac-YEVHHQKLVFFG-Pn216 49 1872.2 1872.3
• · « · · • · · · · · • · · · »9 · 6· ·· ··· ·· ·
Příklad 1
Syntézy sloučenin 1 a 2
Chráněný peptid Ac-Asn(Trt)-Gin(Trt)-Glu(OtBu)-Gin(Trt)-ValSer(tBu)-Pro-Tyr(tBu)-Tr(tBu)-Leu-Leu-Lys(Boc)-Gly-OH se připraví na 2-chloratritylové pryskyřici zakotvením Fmoc-Lys(Boc) k pryskyřici a následným provedením příslušných cyklů odchránění/připojení za použití příslušných chráněných aminokyselin (viz. P. Loyd-Wiliams, F. Albericio a E. Girald; Chemical Approaches to the Syntesis of Peptides and Proteins, CRC Press, 1997). Výše uvedená sloučenina se získá odštěpením pomocí 0,1% TFA v dichlormetanu, odchráněním a čištěním RP-HPLC (Systém A).
Příklad 2
Syntéza sloučenin 3-9, 12-21, 28-33, 35, 37, 42 a 45-49
Příslušné chráněné peptidy se připraví jako v příkladu 1 za použití příslušných chráněných aminokyselin. Chráněný fragment se odštěpí z s pryskyřice a připojí k dioximu 6-aminometyl3,3,6,9,9-pentametyl-4,8-diazaundekan-2,10-dionu (připraví se podle WO 95/19187), dioximu 3,3,11,11 -tetrametyl-7-aminoetyl4,7,10-triazatridekan-2,12-dionu (připraví se podle
WO 98/31399) nebo N-hydroxysukcinimidesteru 6-Boc-hydrazinopyridin-3-karboxylové kyseliny (připraví se podle US patentu 5,206,370) v roztoku. Jako spojovací činidlo se použije BOP. Výše uvedené sloučeniny se získají odchráněním ve směsi TFA/voda/trietylsilan (90/5/5) a čistí se RP-HPLC (Systém A).
Příklad 3
Syntéza sloučenin 22-27
V Eppendorfově zkumavce se smíchá sloučenina 5, 8 nebo 9 (1 mg), octan amonný jako pufr (400 μΐ, 0,2M, pH 4), jodid sodný (0,5 ekvivalentu, 15 mg/10 ml v O,1M NaOH) a peroctová kyselina (1,5 ekvivalentu, 0,1 Mroztok) . Reakčni se 1 minutu důkladně míchá a pak se vždy oddělí mono- a dijodderivát preparativní HPLC. Postup se opakuje za získání dostatečného množství izolovaných produktů.
Příklad 4
Syntézy sloučenin 10 a 11
V bezvodém DMF (2,5 ml) se rozpustí Fmoc-Asn(Trt)-Gin(Trt)Glu(tBu)-Gin(Trt)-Val-Ser(tBu)-Pro-Tyr(tBu)-Tr(tBu)-Leu-LeuLys(Boc)-Gly (200 mg, 0,73 mmol), Pn216 (30 mg, 0,87 mmol) a
HBTU (33 mg, 0,87 mmol). K roztoku se přidá diisopropyletylamin (20 ml, 1,15 mmol) a reakčni směs se míchá 1,75 hodiny při teplotě místnosti. K reakčni směsi se pak přidá piperidin (0,5 ml) a směs se 2 hodiny při teplotě místnosti. Produkt se čistí semi-preparativní HPLC za získání bílé pevné látky (171 mg, 82 %); ES+-MS: m/z 952,40 (M+3H+) .
V bezvodém DMF (1 ml) se rozpustí 1-adamantankarboxylová nebo 3,5-bis(trifluormetyl)benzoová kyselina (1,5 molárního ekvivalentu), chráněný peptid Asn(Trt)-Gin(Trt)-Glu(tBu)Gin(Trt)-Val-Ser(tBu)-Pro-Tyr(tBu)-Tr(tBu)-Leu-Leu-Lys(Boc)Gly-Pn216 (1 molární ekvivalent) a HBTU (1,2-1,5 molárního ekvivalentu). Pak se přidá diisopropyletylamin (11 molárních ekvivalentů) a reakčni směs se míchá při teplotě místnosti, dokud nedojde podle HPLC k úplné konverzi. Chráněný peptidový fragment pak reaguje s 95% trifluoroctovou kyselinou v CH2C12. Reakčni směs se míchá při teplotě místnosti 2 až 4 hodiny. Produkt se čistí HPLC na reverzní fázi.
Příklad 5
Syntéza sloučeniny 34
Chráněný peptid se připraví z Fmoc-Asn(Trt)-ψ (CH2NH)-Gin(Trt)OH klasickým postupem pro syntézu redukovaných peptidů
reduktivní aminací Gln(Trt) pomocí aldehydu odvozeného od Fmoc-
Asn(Trt) (například podle Res. 6(3) , 121, (1993)) . čistí podle příkladu 2. práce G. Výsledná Guichard a sloučenina další, Peptide se připraví a
Příklad 6
Syntézy sloučenin 36 , 38 a 39
Chráněné peptidy se Rinkovy pryskyřice. připraví podle Po odstranění příkladu N-ochrany 1 ale za glycinu, použití reaguje
peptid (stále zakotven na pryskyřici) s glutaranhydridem. Aktivace BOP/HOBt glutarát-karboxylové kyseliny a spojení s dioximem 6-aminometyl-3,3,6,9,9-pentametyl-4,8-diazaundekan2.10- dionu nebo dioximem 3,3,11,ll-tetrametyl-7-aminoetyl4.7.10- triazatridekan-2,12-dionu na pryskyřici poskytne chráněný produkt. Štěpení směsí TFA/voda (95/5) poskytne surový materiál, který se čistí za použití RP-HPLC (Systém A).
Příklad 7
Syntéza sloučenin 40 a 41
V bezvodém tetrahydrofuranu (5 ml) se zahřívá k varu 5 hodin v atmosféře dusíku roztok α-N-(t-butoxykarbonyl)-póly(etylenglykol) amino-co-sukcinimidylkarbonátu požadované molární hmotnosti a jednoho molárního ekvivalentu dioximu 6-aminometyl3,3,6,9,9-pentametyl-4,8-diazaundekan-2,10-dionu nebo dioximu 3,3,11,ll-tetrametyl-7-aminoetyl-4,7,10-triazatridekan-2,12dionu. Reakční směs se odpaří ve vakuu za získání pevné bílé látky, která se chromatograficky čistí ve směsi isopropanol/amoniak/voda 10:1:1 za získání výše uvedené sloučeniny ve formě pevné bílé látky. Chránící Boc skupina se odstraní za použití 37% HCI, která se přidá po kapkách k roztoku v metanolu chlazenému ledovou lázní. Roztok se pak míchá 4 hodiny při teplotě místnosti. pH reakční směsi se upraví na 10 přidáním 4M • ····· ♦ · ·· J * • · · · · · » · •·· ·· ·· «»· ·· ···
NaOH (4,18 ml). Produkt se izoluje semi-preparativní HPLC (systém D).
Získaná pevná látka se rozpustí v DMF a přidá se chráněný peptidový fragment. Pak se přidá diisopropyletylamin a HBTU a reakční směs se míchá při teplotě místnosti do úplné konverze. Produkt se chromatograficky čistí HPLC (systém E) za získání bezbarvého medu.
Tento med se rozpustí v dichlormetanu (2 ml) a k roztoku se přidá TFA (0,2 ml) na dobu 5 hodin. Pak se přidá 1,M NaOH (2 ml) a těkavé podíly se odstraní ve vakuu. Pak se ke zbytku přidá MeOH (2,5 ml) a směs se filtruje za požití akrodiskového filtru (LC13 PVDF 0,45 m) . Produkt se z metanolického roztoku izoluje pomocí HPLC (systém E).
Příklad 8
Syntéza sloučeniny 43
Podle výše popsaného postupu se 12-N-Fmoc-aminododekanová kyselina připojí k dioximu 3,11,ll-tetrametyl-7-aminoetyl4,7,10-triazatridekan-2,12-dionu. Chránící skupina Fmoc se odstraní 20% piperidinem v DMF a produkt se čistí HPLC (systém F).
Výše uvedený produkt se spojí s chráněným peptidovým fragmentem a následně se odehrání, jak je popsáno výše. Produkt se čistí HPLC (systém G).
Příklad 9
Syntéza sloučeniny 44
Částečně odchráněný peptid Η-Asn(Trt)-Gin(Trt)-Glu(OtBu)Gin(Trt)-Val-Ser(tBu)-Pro-Tyr (tBu)-Leu-Leu-Lys(Boc)-Gly-OH se připraví na 2-chlortritylchloridové pryskyřici pomocí posrupu založeného na Fmoc - tj . známým krokovým prodlužováním pomocí
BOP/HOBt. Ochrana N-konce se odstraní piperidinem a částečně
chráněný peptid se z pevné fáze odštěpí pomocí 0,5% roztoku TFA v dichlormetanu.
Cyklizace se provádí v roztoku při koncentraci 10 mM v DMF pomocí BOP jako kondenzačního činidla v přítomnosti pevného hydrogenuhličitanu sodného známým postupem (viz. například M. Rodriguez a další, Int. J. Pept. Protein Res. 35, 441,
1990) . Závěrečné odchránění ve směsi TFA/voda/etanditiol (90/5/5) poskytne surovou sloučeninu z nadpisu, která se čistí RP-HPLC (systém A).
Příklad 10
Značení sloučenin 1-2 a sloučeniny 44 pomocí 123I
Octan amonný jako pufr (200 μΐ, 0,2M, pH 4,0) se přidá k roztoku ligandu (20 μΐ, 20 μg) a Na127I (10 μΐ, 1,5 μg) v Eppendorfově zkumavce. Roztok se důkladně promíchá a pak se přidá Na123I (5-50 μΐ, 11 MBq) . Roztok se důkladně promíchá a pak se přidá roztok PAA (10 μΐ, 0,01 M) a opět se důkladně promíchá. Pak se změří aktivita prostředku a ve všech případech se pak požadovaný produkt oddělí od vedlejších produktů a neznačeného substrátu pomocí HPLC.
Příklad 11
Značení sloučenin 3, 5-43, 45-49 pomocí 99mTc
Alikvoty (0,1 ml) všech sloučenin rozpuštěné ve vodě (1 mg/ml) se předloží do dusíkem plněných lOml skleněných viálek spolu s odplyněným salinem (0,9% hmotnost/objem, 1 ml) a 0,035 ml vodného NaOH (0,1 Μ). K tomuto roztoku technecia z generátoru (1 ml, approx. roztok chloridu cínatého (0,1 ml, cca.
9,0-10,0. Viálky se ikubují 30 minut při teplotě místnosti (15-25 °C), kdy probíhá značení. Výsledný prostředek se buď zředí na požadovanou radioaktivní koncentraci nebo se čistí se přidá roztok 0,4 GBq) a pak vodný 10 μg) . Směs měla pH
• · ·
HPLC (Systém B) za odstranění neoznačené výchozí látky a radioaktivních nečistot. Po čištění se organické rozpouštědlo odstraní ve vakuu a vzorek se zpětně rerozpustí v 5 mi O,1M fosfátovém pufru při pH 7,4 za získání pracovní koncentrace 6-9 MBq/ml. Před použitím se stanoví radiochemická čistota tenkovrstvou chromatografií za následujících podmínek:
i) ITLC SG 2 cm x 20 cm; mobilní fáze 0,9 % hmotnost/objem šalinu ii) Whatman č. 1; 2 cm x 20 cm; mobilní fáze 50:50 objemově acetonitril:voda
Značené substráty zůstávají v systému (i) na startu a v systému (ii) postupují s čelem rozpouštědla. Analýza se provádí příslušným detekčním zařízením, radiochemická čistota je typicky nad 85 % (značené sloučeniny).
Příklad 12
Značení sloučeniny 4 pomocí 99mTc
Alikovotní 0,lml podíl sloučeniny rozpuštěné ve vodě (1 mg/ml) se převede do dusíkem naplněné 10 ml skleněné viálky s tricinem rozpuštěným ve vodě (0,5 ml, 37,5 mg) a fosfindynetris(benzensulfonová kyselina)trissodnou solí rozpuštěnou ve vodě (0,1 ml, 10 mg). K tomuto roztoku se přidá roztok technecia z generetáru (1 ml, 0,4 GBq) a pak roztok chloridu cínatého v 0,lM HCI (0,02 ml, 2 μρ). pH při značení je 4,5-5,5. Viálky se 30 minut inkubují při 60 °C, kdy probíhá značení. Čištění a zjištění radiochemické čistoty se provede jako v příkladu 10.
Příklad 13
In vitro stabilita v plasmě
K podílu sloučeniny (50 μΐ, 10 MBq/ml) se přidá stejný objem plasmy (krysí nebo lidské) nebo šalinu. Směsi se inkubují při
teplotě 37 °C a v časech 0, 30 a 120 minut se měří stabilita (HPLC; systém C) . Salinové směsi slouží jako kontrolní pokus.
Sloučenina Druh po 120 min. nedotčeno
iZJI-slouč. 1 (podle literatury) člověk 0
iZJI-slouč. 2 člověk 98
krysa 99
yymTc-sloučeniny 3,4,5,7,12,16,17 člověk > 90
krysa > 90
iZJI-slouč. 44 člověk > 90
krysa > 90
yymTc-sloučeniny 8-11,13-15,19-21, 28-36,38,39,45-49 krysa > 90
yymTc-sloučeniny 22-27 krysa > 60
Příklad 14
Systémy pro HPLC
Systém A
Kolona Gradient Eluent A Eluent B
Systém B
Kolona Gradient Eluent A Eluent B
Systém C
Kolona Gradient Eluent A Eluent B
Systém D
Kolona
Gradient
Waters C18 250x4,5 mm; velikost částic 4 pm eluční profil 10-60 % B během 25 min.
0,1% vodná TFA
0,1% TFA v acetonitrilu
Waters C18 150x3,9 mm; velikost částic 4 pm eluční profil 0-100 % B během 22 min.
0,1% vodná TFA
0,1% TFA v acetonitrilu
Waters C18 150x3,9 mm; velikost částic 4 pm eluční profil 0-100 % B během 20 min.
50mM NH40Ac pufr (pH 5,6) acetonitril
Hamilton PRP-1, 305 mm x 7,0 mm eluční profil 0-65 % B během 10 min.
Eluent A Eluent B
Systém E
Kolona Gradient Eluent A Eluent B
Systém F
Kolona Gradient Eluent A Eluent B
Systém G
Kolona Gradient Eluent A Eluent B
5% vodný amoniak acetonitril
Hamilton PRP-1, 150 mm x 4,1 mm eluční profil 0-100 % B během 15 min. 5% vodný amoniak acetonitril
Polymer Laboratories PLRP-S; 150 mm x 2,5 mm eluční profil 0-100 % B během 15 min.
5% vodný amoniak acetonitril
Hamilton PRP-1, 150 mm x 4,1 mm eluční profil 0-65 % B během 10 min. 0,1% vodná TFA
0,1% TFA v acetonitrilu
Příklad 15
Zachycení v lidské plasmové sraženině
Zachycení radioaktivním izotopem značených substrátů do fibrinu se stanoví in vitro expozicí lidské plasmové sraženiny následujícím způsobem. Do silikonizované 5ml skleněné viálky se předloží (a) 800 μΐ tris(hydroxymetyl)aminometanem pufrovaného šalinu (pH 7,5) obsahujícího chlorid vápenatý (50 mM Tris, 150 mM chloridu sodného, 4 mM chloridu vápenatého), (b) 40 μΐ fyziologického roztoku soli obsahujícího 100 jednotek trombinu na ml, (c) 400 μΐ lidské plasmy obsahující radioaktivním izotopem značený substrát v typické koncentraci 10 kBq/ml.
Za účelem podpory tvorby sraženiny se do reakční viálky vloží zdrsněná skleněná tyčinka. Kontrolní pokus se připraví stejně, ale vynechá se trombin a chlorid vápenatý.
v
Směs se inkubuje 60 minut při teplotě místnosti (20 °C) a pak se rozloží přidáním 400 μΐ chladného roztoku 33,5mM disodné soli etylenediamintetraoctové kyseliny. Sraženina se od séra oddělí vakuovou filtrací na 0,45 pm nitrocelulosových filtrech (nasycených před tím 1,5% BSA/tris(hydroxymetyl)aminoetanem pufrovaným salinem s pH 7,5 obsahujícím 0,1% Tween 20) a promyje dvakrát 10 ml tris(hydroxymetyl)aminometanem pufrovaným salinem s pH 7,5 obsahujícím 0,1% Tween 20 za dosažení konečné koncentrace 0,1 % objemově. Podíl z celkové radioaktivity se vypočítá pomocí vhodného detekčního přístroje.
Podíl radioaktivity zadržený na filtru po odečtení nespecifické vazby určené v kontrolním pokusem je měřítkem zachycení v odfiltrované sraženině.
• · ♦ · · · »
Sloučenina % zachycení (s trombinem) % zachycení (bez trombinu) % specifického zachycení
123l-Cmpd 1 14.6 2.0 12.6
123l-Cmpd 2 38.6 0.2 38.4
Tc-Cmpd 3 39.3 0.3 39.0
S9mTc-Cmpd 4 22.0 0.1 21.0
Tc-Cmpd 5 35.5 0.2 35.3
Tc-Cmpd 6 68.6 4.3 64.3
Tc-Cmpd 7 41.3 0.7 40.6
Tc-Cmpd 8 25.9 1.4 24.5
™Tc-Cmpd 9 44.5 2.7 42.8
Tc-Cmpd 10 65.9 0.2 65.7
Tc-Cmpd 11 68.1 1.2 66.9 )
Tc-Cmpd 12 34.8 0.3 34.5
Tc-Cmpd 13 57.0 0.2 56.8
Tc-Cmpd 14 3.3 0.5 2.8
Tc-Cmpd 15 55.6 0.4 55.2
Tc-Cmpd 16 12.5 0.1 12.4
Tc-Cmpd 17 41.3 0.7 40.6
Tc-Cmpd 18 9.8 0.1 9.7
Tc-Cmpd 19 48.2 0.2 48.0
Tc-Cmpd 20 65.0 2.6 62.4
Tc-Cmpd 21 60.6 0.5 60.1
Tc-Cmpd 22 59.0 0.3 58.7
Tc-Cmpd 23 63.8 0.1 63.7
™Tc-Cmpd 24 56.8 0.4 56.4
Tc-Cmpd 25 68.0 4.3 63.7
Tc-Cmpd 26 63.3 8.2 55.1
Tc-Cmpd 27 Nd Nd nd
Tc-Cmpd 28 42.1 0.2 • 41.9
Tc-Cmpd 29 21.1 0.1 21.0
Tc-Cmpd 30 14.9 0.2 14.7
Tc-Cmpd 31 7.7 0.1 7.6
····· * · * * *
·«· » · ·» ' »* · ♦ « · *
Sloučenina % zachycení (s trombinem) % zachycení (bez trombinu) % specifického zachycení
MmTc-Cmpd 32 20.2 0.4 19.8
MmTc-Cmpd 33 63.9 0.1 63.8
99mTc-Cmpd 34 5.5 0.1 5.4
99mTc-Cmpd 35 15.9 0.6 15.3
99mTc-Cmpd 36 8.7 0.1 8.6
Tc-Cmpd 37 13.0 0.2 12.8
99rnTc-Cmpd 38 21.0 0.7 20.3
99nTc-Cmpd 39 23.1 0.1 23.0
'Tc-Cmpd 40 13.3 0.1 13.2
99mTc-Cmpd 41 44.5 7.1 37.4
99mTc-Cmpd 42 14.2 0.2 14.0
S9mTc-Cmpd 43
123l-Cmpd 44 14.1 0.3 13.8
99mTc-Cmpd 45 28.7 0.1 28.6
99mTc-Cmpd 46 6.3 0.2 6.1
'Tc-Cmpd 47 49.9 0.1 49.8
mTc-Cmpd 48 10.6 0.1 10.5
'Tc-Cmpd 49 33.1 1.6 31.5
* % zadržené v testu plasmové sraženiny (s trombinem) - % zadržené v testu plasmové sraženiny (bez trombinu)
Příklad 16
Normální biodistribuce u krys
Rozlišení zobrazení sraženiny je závislé na kombinaci rychlosti zachycení radiofarmaka a jeho rychlosti vymizení z krve/tkáně. Z toho důvodu byla u několika sloučenin stanovena biodistribuce u krys. Samcům Wistarových krys (xOO150 g) se podá injekce 0,1-0,2 ml radioaktivním izotopem značené kontrastní látky (roztok 8 MBq/ml) a v různých časech po injekci se provede pitva. V každé z vybraných tkání se změří podíl ID. Některá zvířata byla držena v metabolických klecích, aby bylo možné změřit podíl ID vyloučená v moči a výkalech. Pitva byla provedena vždy po 15, 30, 60 a 240 min.
Uvedená data jsou ve formě podílu ID (n=3).
99mTc-Sloučenina 3
15min 30 min 60 min 240 min
svaly 14,7 10,4 5,1 2,9
krev 5,3 1,8 t—1 0,6
ledviny 7,6 4,9 4,6 3,4
moč 14,9 34,3 37,0 42,0
plíce 0,7 0,4 0,3 0, 3
j átra 6,2 4,1 4,0 3,0
Gl trakt 13,5 15,1 18,0 20,7
srdce 0,2 0,1 0,1 0,04
Příklad 17
Zachycení ve sraženině vyvolané v krysím modelu
Krysí model dolní duté žíly (IVC)
Samci krys (Wistar, 250-350 g) se uvedou do narkózy 15% uretanem. Po otevření břišní dutiny se odkryje dutá žíla a očistí od okolní tukové tkáně. Do dolní duté žíly se vloží platinový drátek (1,5 cm x 0,5 mm) a 5 min po chirurgickém zákroku se do stehenní žíly vstříkne 0,4 ml elagové kyseliny (l,2xl0-4 M) a nechá se tvořit sraženina. Průměrná hmotnost takto vzniklé sraženiny byla 27 mg, n=32, (rozsah 5-50 mg). Po vyvolání srážení v čase 5 min (čerstvá sraženina) a 60 min (starší sraženina) se vstříkne tetsovaná sloučenina. Po 60 min se zvířata usmrtí, sraženina se vyjme a změří. Zároveň se vyjmou a změří i ostatní tkáně například krev, plíce, srdce. Zachycení kontrastní látky ve sraženině se stanoví jako relativní koncentrace (cpm/g sraženiny na dávku/g zvířete) a sraženiny k základním tkáním.
• 29 • ·
• · ·
Výsledky:
Čerstvá sraženina
Sloučenina š id/g Rel. konc. sraženina /krev sraženině /plíce sraženina /srdce sraženina /játra
123l-Cmpd 1 0.510.1 1.610.4 1 nd Nd nd
23I-Cmpd 2 4.9+0.8 14.5+2.2 7 10 19 21
99mTc-Cmpd 3 1.410.4 5.111.2 10 8 17 6
99niTc-Cmpd 4 2.010.6 6.512.0 6 8 15 20
Tc-Cmpd 5 6.012.1 1615.8 21 23 51 43
99mTc-Cmpd 7 4.811.3 14.5+4.4 15 11 21 6
'Tc-Cmpd 8 6.711.7 21.0+6.8 14 18 41 21
99mTc-Cmpd 9 8.813.6 24.819.6 13 12 32 13
Tc-Cmpd 10 2.910.5 6.511.2 4 5 10 5
99mTc-Cmpd 11 1.110.4 3.311.1 10 11 24 11
99mTc-Cmpd 12 7.314.1 19.8+11.0 20 17 31 8
S9mTc-Cmpd 13 3.410.7 7.9+1.6 7 · 8 18 18
mTc-Cmpd 14 0.510.1 1.210.2 2 1.5 3 0.7
99mTc-Cmpd 15 3.611.0 8.312.2 4 6 . 12 11
99mTc-Cmpd 16 0.310.1 1.010.2 3 3 8 0.8
99mTc-Cmpd 17 1.210.7 3.712.3 7 12 18 5
99mTc-Cmpd 19 2.5+0.3 7.111.2 3 7 29 17
99mTc-Cmpd 20 2.310.6 6.511.3 12 11 30 18
MmTc-Cmpd 21 2.3+1.3 7.414.0 11 16 28 13
99mTc-Cmpd 22 3.811.6 13.0+5.5 11 13 28 25
99mTc-Cmpd 23 7.611.8 18.214.1 6 6 17 21
'Tc-Cmpd 24 4.012.2 11.116.7 10 10 21 11
mTc-Cmpd 26 14.1+10 41.4128 16 11 38 16
'Tc-Cmpd 28 3.5+2.0 9.715.0 13 19 31 ' 35
Tc-Cmpd 29 4.711.9 13.014.9 14 20 44 44
'Tc-Cmpd 31 0.310.2 0.910.6 0.6 1 2 3
9 · ·
9 • · • ·
9
9
Sloučenina %id/g Rel. konc. sraženině /krev sraženin /plíce i sraženin /srdce sraženira /játra
Tc-Cmpd 32 1.7+0.7 4.611.9 10 11 26 27
Tc-Cmpd 33 2.710.2 7.810.6 11 16 32 28
Tc-Cmpd 34 0.510.2 1.810.5 2 3 6 8
™Tc-Cmpd 35 1.2+0.2 3.710.8 2 2 4 2
Tc-Cmpd 36 0.2+0.1 0.710.3 1 1 3 4
Tc-Cmpd 37 0.4+0.2 0.910.4 0.6 0.7 1 1
Tc-Cmpd 38 1.9+0.5 5.411.5 5 6' 15 3
Tc-Cmpd 39 2.5+0.3 9.011.1 9 14 29 31
Tc-Cmpd 41 0.710.1 2.210.3 3 4 6 8
Tc-Cmpd 42 0.310.1 0.310.2 2 0.3 1 63
123l-Cmpd 44 0.410.1 1.110.2 0.9 1.5 1 2
Tc-Cmpd 45 2.010.5 5.511.3 6 5 10 3
Tc-Cmpd 46 0.810.4 2.0+0.7 5 3 6 1
Tc-Cmpd 47 0.810.7 2.212.0 0.8 1 3 1
Tc-Cmpd 48 0.310.2 1.010.5 0.6 0.9 2 3
Tc-Cmpd 49 2.611.1 8.5±3.7 4 6 16 4
relativní koncentrace (RC) = ---:— % id/g ve zbytku těla
Starší Sraženina
Sloučenina %id/g Rel. konc. sraženin; /krev sraženina /plíce sraženin! /srdce I sraženině /játra
123l-Cmpd 2 5.511.7 14.513.9 24 12 23 20
Tc-Cmpd 3 2.110.8 6.212.2 8 11 23 5
Tc-Cmpd 4 1.211.1 4.114.0 8 10 19 19
Tc-Cmpd 5 3.611.7 1115.1 13 31 33 24
Tc-Cmpd 7 2.110.3 6.511.3 9 7 15 3
Tc-Cmpd 8 5.311.3 16.414.3 10 9 24 16
Tc-Cmpd 9 3.710.4 11.4+1.5 8 7 21 6
Tc-Cmpd 10 2.911.4 6.312.7 6 6 16 5
Tc-Cmpd 11 0.410.3 1.210.8 5 6 13 4
Tc-Cmpd 12 4.111.2 11.213.4 19 15 75 7
* · « «
Sloučenina %id/g Rel. konc. sraženiní /krev sraženin /plíce sraženina /srdce I I sraženin i /játra
Tc-Cmpd 13 4.5+1.5 10.4+3.0 6 9 29 19
Tc-Cmpd 14 0.6+0.4 1.410.8 1.4 1.3 2 0.7
S9fflTc-Cmpd 15 3.4+0.6 7.611.6 3 0.6 1 nd
Tc-Cmpd 17 0.8+0.1 2.710.6 3 5 7 3
Tc-Cmpd 19 3.2+2.3 9.117.1 14 5 13 6
mTc-Cmpd 20 1.7+0.5 4.911.4 10 14 36 23
99mTc-Crnpd21 2.7+2.3 8.516.8 31 13 32 31
mTc-Cmpd 22 6.9+2.5 22.717.4 11 1 3 4
Tc-Cmpd 23 7.5+2.5 17.614.6 13 1 1 1
99nTc-.Cmpd 24 4.1+2.5 11.918.0 15 20 40 37
Tc-Cmpd 26 4.0+0.9 12.9+3.5 7 12 31 54
mTc-Cmpd 28 4.5+1.1 13.1+3.4 17 2 3 1
Tc-Cmpd 29 3.8+0.4 10.011.7 11 30 67 29
99fflTc-Cmpd 31 0.2+0.1 0.610.2 0.6 4 9 2
Tc-Cmpd 32 0.710.1 2.010.4 3 15 43 21
mTc-Cmpd 33 2.2+0.6 6.711.6 16 9 24 16
Tc-Cmpd 34 0.410.1 1.410.4 3 - - 6
99mTc-Crnpd 35 0.6+0.1 1.510.4 1 0.5 1 2
mTc-Cmpd 36 0.1+0.02 0.210.1 0.6 10 18 4
Tc-Cmpd 37 0.210.03 0.510.1 0.4 1 · 2 9
-Tc-Cmpd 38 0.810.3 2.410.7 3 0.5 1 2
mTc-Cmpd 39 2.410.3 8.211.1 15 12 43 11
mTc-Crnpd 41 0.410.1 1.110.3 1 6 13 4
Tc-Cmpd 42 0.410.1 1.310.3 5 7 21 6
123l-Cmpd 44 0.5+0.03 1.210.1 0.9 2 1 1
Tc-Cmpd 45 2.010.8 5.712.3 8 5 11 3
'Tc-Cmpd 46 0.510.2 1.310.6 4 3 5 1
Tc-Cmpd 47 0.510.3 1.510.8 1 24 46 44
Tc-Cmpd 48 0.2+0.04 0.810.2 1 109 32 26
Tc-Cmpd 49 1.210.5 3.9H .6 4 9 29 19
Příklad 18
Zobrazení sraženiny vyvolané v krysím modelu
U samců krys (Wistar) se vyvolá sraženina jako v příkladu 17, ale platinový drátek se umístí do krční žíly. 60 min po injekci se vstříkne sloučenina a pořídí se snímky (v čase 15-180 min po injekci). K tomu se použije přístroj Park medical Isocam I gama kamer, 300 K nebo 150 K měření, torax, LEUHR nebo LEF kolimátor. Sraženina se zobrazí od 15 min po injekci, nejvíce je vidět po 180 min po injekci (kvůli rychlému odbourávání sloučeniny).
Zkratky
Ac acetyl
Boc t-butyloxykarbonyl
Cmpd sloučenina
DMF dimetylformamid
ES elektrosprej
FAB ostřelování rychlými atomy
Fmoc fluorenylmetoxykarbonyl
HPLC vysoce účinná kapalinová chromatografie
MALDI-TOF matrix assisted laserová desorpční ionizace za pomoci matrice - čas letu
Nal naftylalanin
RCP radiochemická čistota
RP-HPLC vysoce účinná kapalinová chromatografie na reverzní fázi
TFA trifluoroctová kyselina
TLC tenkovrstvá chromatografie fl/WOP' íW

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Sloučenina vzorce I
    Y- (CR2)n-X-NHJ (I) kde:
    X je skupina C=O nebo CR2;
    n je celé číslo od 1 do 6;
    Y je skupina L(A)m- nebo skupina R1R2CR-, kde L je činidlo ' komplexující kov, A je skupina -CR2- , skupina -CR=CR-, skupina —C=C—, skupina -NRCO-, skupina -CONR-, skupina -SO2NR-, skupina -NRSO2-, skupina -CR2OCR2-, skupina -CR2SCR2-, skupina -CR2NRCR2a C4-8 cykloheteroalkylenová skupina, Ο4_8 cykloalkylenová skupina, C5-12 arylenová skupina, C3_i2 heteroarylenová skupina nebo polyalkylenglykolový zbytek, zbytek polymeru mléčné kyseliny nebo zbytek polyglykolové kyseliny;
    m je celé číslo od 0 do 10;
    kde jeden ze zbytků R1 a R2 je skupina -ΝΗ(Β)ΡΖΧ a druhý je skupina -COÍBJqZ1, kde p a q jsou celá čísla od 0 do 45 a každá skupina B je nezávisle vybrána ze skupiny, kterou tvoří možnosti pro skupinu Q nebo aminokyselinový zbytek, kde Q je cyklický peptid;
    Z1 a Z2 jsou chránící skupiny, které jsou biokompatibilní a inhibují nebo brání in vivo metabolismu peptidu;
    J a každá skupina R jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří atom vodíku, C1-4 alkylová skupina, C1-4 alkenylová skupina, C1-4 alkinylová skupina, to · · · · · · ·· · · · · ··
    Ci-4 alkoxyalkylová skupina nebo C1-4 hydroxyalkylová skupina; s podmínkou že:
    (i) celkový počet aminokyselinových zbytků v R1 a R2 skupinách nepřekročí počet 45;
    (ii) pokud X je skupina CR2, pak Y je skupina -CRR1R2 a Z2 je činidlo komplexující kov;
    (iii) pokud je Y skupina -CRR1R2, pak alespoň jeden ze zbytků R1 a R2 nese alespoň jednu detekovatelnou skupinu.
  2. 2. Sloučenina podle nároku 1, ve které obsahují zbytky R1 a R2 jeden nebo několik peptidových fragmentů a2-antiplasminu, fibronektinu, beta-kasein, tetanu, amyloidu, trappinu a polyglutaminových zbytků, a uvedený peptidový fragment obsahuje alespoň tři aminokyselinové zbytky.
  3. 3. Sloučenina podle nároku 2, ve které je peptidový fragment z a2-antiplasminu.
  4. 4. Sloučenina podle nároku 3, ve které je aminokyselina v poloze 2 od A-konce peptidu glutamin.
  5. 5. Sloučenina podle kteréhokoliv nároku 1 až 4, ve které je skupina J atom vodíku.
  6. 6. Sloučenina podle nároku 5 vzorce
    Y-(CR2) x-(CH2) 2CONH nebo Y-(CR2) y-(CH2) 4NH2 ve kterém je x celé číslo od 0 do 4 a .y je celé číslo od 0 do 3.
  7. 7. Sloučenina podle kteréhokoliv nároku 1 až 6, ve které je skupina Y skupinou -CRRXR2.
  8. 8. Sloučenina podle kteréhokoliv nároku 1 až 6, ve kceré alespoň jedna ze skupin Z1 a Z2 činidlem komplexujícím kov.
    • *· ·· « · · ··· · · ··« » ··
  9. 9. Sloučenina podle nároku 8, ve které je skupina Z2 činidlo komplexující kov a skupina Z1 není činidlo komplexující kov.
  10. 10. Komplex kovu a sloučeniny podle nároku 8 nebo 9.
  11. 11. Komplex kovu podle nároku 10, ve kterém je kov radioaktivní.
  12. 12. Komplex radioaktivního kovu podle nároku 11, ve kterém je radioaktivním kovem 99mTc.
  13. 13. Prostředek pro podávání lidem vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu podle kteréhokoliv nároku 1 až 12.
  14. 14. Sada vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu podle kteréhokoliv nároku 1 až 9, vhodná pro přípravu komplexů kovů podle kteréhokoliv nároku 10 až 12.
  15. 15. Použití sloučeniny vzorce I
    Y- (CR2)n-X-NHJ (I) kde: X je skupina C=0 nebo CR2; n je celé číslo od 1 do 6; Y je skupina L(A)ra- nebo skupina R1R2CR-, kde L je činidlo komplexující kov, A je skupina -CR2- , skupina -CR=CR-, skupina -ChC-, skupina -NRCO-, skupina -CONR-, skupina -SO2NR-, skupina
    -NRSO2-, skupina -CR2OCR2-, skupina -CR2SCR2-, skupina -CR2NRCR2a C4-8 cykloheteroalkylenová skupina, C4-8 cykloalkylenová skupina, C5_i2 arylenová skupina, C3-12 heteroarylenová skupina nebo polyalkylenglykolový zbytek, zbytek polymeru mléčné kyseliny nebo zbytek polyglykolové kyseliny;
    m je celé číslo od 0 do 10;
    kde jeden ze zbytků R1 a R2 je skupina -NH(B)PZ1 a druhý je skupina -(ΖΟ(Β)ςΖ1, kde p a q jsou celá čísla od 0 do 45 a každá skupina B je nezávisle vybrána ze skupiny, kterou tvoří možnosti pro skupinu Q nebo aminokyselinový zbytek, kde Q je cyklický peptid;
    Z1 a Z2 jsou chránící skupiny;
    J a každá skupina R jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří atom vodíku, Ci_4 alkylová skupina, Ci_4 alkenylová skupina, Ci_4 alkinylová skupina, Ci_4 alkoxyalkylová skupina nebo Ci_4 hydroxyalkylová skupina; s podmínkou že:
    (i) celkový počet aminokyselinových zbytků v R1 a R2 skupinách nepřekročí počet 45;
    (ii) pokud X je skupina CR2, pak Y je skupina -CRR1R2;
    (iii) pokud je Y skupina -CRR^2, pak alespoň jeden ze zbytků R1 a R2 nese alespoň jednu detekovatelnou skupinu.
  16. 16. Použití komplexu radioaktivního kovu sloučeniny podle nároku 13, ve kterém je alespoň jedna ze skupin Z1 a Z2 činidlo komplexující kov, pro diagnózu místa trombózy nebo embólie.
  17. 17. Peptidový fragment a2-antiplasminu, fibronektinu, betakaseinu, tetanu, amyloidu, trappinu nebo polyglutaminu obsahující 3 až 45 aminokyselinových zbytků a nesoucí koncové činidlo komplexující kov.
  18. 18. Peptidový fragment podle nároku 17, ve kterém je činidlo komplexující kov na karboxylovém konci.
  19. 19. Komplex kovu a peptidového fragmentu podle nároku 17 nebo 18.
CZ20004191A 1999-05-14 1999-05-14 Značené analogy glutaminu a lysinu CZ20004191A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004191A CZ20004191A3 (cs) 1999-05-14 1999-05-14 Značené analogy glutaminu a lysinu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004191A CZ20004191A3 (cs) 1999-05-14 1999-05-14 Značené analogy glutaminu a lysinu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004191A3 true CZ20004191A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472501

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004191A CZ20004191A3 (cs) 1999-05-14 1999-05-14 Značené analogy glutaminu a lysinu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004191A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060292075A1 (en) Labelled glutamine and lysine analogues
EP1004322B1 (en) Technetium-99m labeled peptides for thrombus imaging
CA2452923C (en) Peptide-based compounds for targeting integrin receptors
JPH07149799A (ja) 新規化合物及びその製造方法並びに診断用薬剤
JPH09512555A (ja) テクネチウム−99m標識イメージング剤
JP2006508084A (ja) Tc錯体と標的部分との複合体並びにMRI診断での使用
CA2464002C (en) Pacap compositions and methods for tumor imaging and therapy
US6897209B2 (en) Labelled factor XIIIa substrates
CZ20004191A3 (cs) Značené analogy glutaminu a lysinu
KR100388258B1 (ko) 혈관질병진단용착화합물
MXPA00011242A (en) Labelled glutamine and lysine analogues
JP2001504801A (ja) 血栓サイトに局在化可能な放射性医薬組成物
US9272054B2 (en) Agents for the molecular imaging of serine-protease in human pathologies
CA2348617A1 (en) Imaging with tc-99m labeled fibrin-alpha-chain peptide