CZ20003859A3 - Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon-dimethicon ve vodní emulzi a asociativní zahušťovadlo a použití takového přípravku - Google Patents
Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon-dimethicon ve vodní emulzi a asociativní zahušťovadlo a použití takového přípravku Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20003859A3 CZ20003859A3 CZ20003859A CZ20003859A CZ20003859A3 CZ 20003859 A3 CZ20003859 A3 CZ 20003859A3 CZ 20003859 A CZ20003859 A CZ 20003859A CZ 20003859 A CZ20003859 A CZ 20003859A CZ 20003859 A3 CZ20003859 A3 CZ 20003859A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- composition according
- composition
- alkyl
- group
- fatty chain
- Prior art date
Links
Landscapes
- Cosmetics (AREA)
Abstract
Řešení se týká nového kosmetického přípravku obsahujícího
ve vhodném kosmetickém prostředí alespoň jeden kopolymer
vinyldimethicon (s nenasycenou vazbou ethylenového typu) -
dimethicon ve vodní emulzi a alespoň jednp asociativní
zahušťovadlo. Hodnota viskozity kopolymeru se pohybuje
mezi 106 a 100.106 cP. Sloučení těchto látek má výhodné
kosmetické účinky na keratinová vlákna (hladkost a lehkost).
Keratinová vlákna (vlasy) ošetřená tímto přípravkem se
nemastí. Tyto směsi jsou používány zvláště pro mytí a (nebo)
úpravu keratinových látek (vlasy, pokožka).
Description
Oblast techniky
Tento vynález se týká nových kosmetických přípravků, které obsahují ve vhodném kosmetickém prostředí alespoň jeden zvláštní kopolymer vinyldimethicon ( s nenasycenou vazbou ethylenového typu) - dimethicon ve vodní emulzi a jedno asociativní zahušťovadlo. Hodnota viskozity kopolymeru se pohybuje od 106 do 100. 106 cP.
Dosavadní stav techniky
Existují různé stupně citlivosti vlasů ( a také jejich poškození a křehkosti). Tyto jevy jsou způsobeny vlivem atmosférických činidel nebo vlivem mechanických nebo chemických úprav, z nichž můžeme uvést barvení, odbarvení a (nebo) preparace. Vlasy namáhané těmito vlivy lze velice obtížně finálně upravovat ( rozčesávat, česat, vlasy nemají dostatečnou jemnost).
Již jsme doporučovali, aby se do směsí určených na mytí či ošetřování keratinových látek (např. vlasů) přidávaly kondicionéry, (zvláště silikony), které usnadní rozčesávání vlasů. Vlasy budou pak také jemnější a ohebnější. Vyjmenované kosmetické výhody jsou však v případě suchých vlasů rovněž bohužel doprovázeny určitými nežádoucími kosmetickými efekty. Jedná se zvláště o tíhu účesu (chybí lehkost vlasu), nedostatek hladkosti (nestejnorodý vlas po celé délce), nepříjemný a statický dotyk nebo přílišné zpevnění vlasů či přilnavost vlasů při česání.Tyto nevýhody jsou ještě výraznější při opakovaném
-2r ·»······· ··· ·· ··· ···· ·· ··· ···· ·· používání přípravků a také u jemných vlasů, které jsou bez vitality. Účes vytvořený z těchto vlasů navíc nemá dostatečný objem.
Současné kosmetické přípravky obsahující silikony zkrátka plně nevyhovují kladeným nárokům.
Podstata vynálezu
Na základě významných výzkumů přihlašovatel vynálezu nyní objevil, že pokud bude v uvedených přípravcích určených pro vlasy přítomen alespoň jeden silikonový kopolymer (jehož viskozita se pohybuje 6 6 mezi 10° a 100. 10° cP) ve vodní emulzi obsahující zároveň asociativní zahušťovadla, omezí se nebo dokonce zcela odstraní hlavní problémy spojené s používáním takových přípravků (jedná se zvláště o tíhu účesu (statický dotyk při opakovaných použitích), nedostatek lesku a jemnosti vlasů. Ostatní výhodné kosmetické vlastnosti přípravků na bázi kondicionérů však zůstanou přitom zachovány.
Kombinace těchto látek dodává vlasům výhodné kosmetické vlastnosti (hladkost, lehkost, jemnost), a keratinová vlákna takto ošetřená se ani nemastí.
Přípravky vyrobené podle tohoto vynálezu kromě toho zlepšují jemnost pokožky, na kterou jsou aplikovány zvláště v podobě pěny nebo sprchového gelu.
V tomto vynálezu jsou nyní navrženy nové kosmetické přípravky obsahující v kosmeticky vhodném prostředí alespoň jednu vodní emulzi alespoň jednoho silikonového kopolymeru definovaného níže a alespoň jedno asociativní zahušťovadlo. Hodnota viskozity kopolymeru je 106 až 100. 106cP.
-3Jiným předmětem vynálezu je použití vodní emulze alespoň jednoho níže definovaného silikonového kopolymeru v kosmetickém přípravku obsahujícím asociativní zahušťovadlo nebo pro výrobu takového kosmetického přípravku. Hodnota viskozity kopolymeru se pohybuje mezi 106 a 100. 106cP.
Nyní podrobně zmíníme různé předměty vynálezu. Významy a definice níže uvedených sloučenin, použitých v rámci tohoto vynálezu, jsou platné pro všechny předměty vynálezu.
Hodnota dynamické viskozity kopolymeru se obvykle pohybuje mezi 106 cP a 100. 106 cP a obzvláště mezi 5.106 cP a 30. 106 cP. Měří se při teplotě asi 25° C a při smyku 0, 01 Hz při pnutí 1500 Pa.
Všechna uvedená měření dynamické viskozity v této žádosti byla provedena při teplotě kolem 25°C na přístroji Carri-Med CSL2-500.
Silikonový kopolymer přítomný ve směsi podle vynálezu může mít podobu vodní emulze.
Vodní emulzí rozumíme emulzi olej ve vodě, ve které je rozptýlen silikonový kopolymer v podobě částic nebo kapiček ve vodní fázi, která vytváří souvislou fázi emulze.
Tato emulze může být stabilizována obvyklým emulgačním přípravkem. Velikost kapiček nebo částic silikonu této silikonové emulze se pohybuje od 10 nm do 50 pm, a přednostně od 0,3 pm do 20 pm.
Velikost částic je měřena laserovou granulometrií.
Emulgaění systém obsahuje povrchově aktivní látky, které jsou obvykle používané v silikonových emulzích. Tyto látky mohou být neiontové (nepolární), kationtové, aniontové nebo amfotemí a také lze použít směsi těchto látek (viz dále).
-4Emulgační systém představuje 0,5 % až 10 % celkové hmotnosti emulze.
Silikonový kopolymer vzniká za přítomnosti katalyzátoru adiční reakcí alespoň
- (a) jednoho polysiioxanu, jehož vzorec (I) je f2
R.-Sl·
I
Ro
R,
-o-SiI
R·,
I2
O -Si!
R„
R, (I), ve kterém
- Ri označuje skupinu schopnou reagovat řetězovou adicí; může to být např. atom vodíku nebo alifatická skupina ( nejlépe s atomy C2-C6 s nenasycenou vazbou ethylenového typu), a to zvláště vinyl, allyl nebo hexenyl;
- radikály R2 mohou představovat zvláště zbytky alkyl, cykloalkyl, aryl, alkylaryl nebo hydroxyl a mohou obsahovat navíc funkční skupiny, jakými jsou ethery, aminy, karboxyly, hydroxyly, thioly, estery, sulfonany, sírany;
- alkyly mají např. 1 až 20 atomů uhlíku; cykloalkyly mají např. 5 nebo 6 atomů uhlíku; aryly jsou především fenyly; alkyaryly mohou mít od 7 do 20 atomů uhlíku;
- R2 označuje obzvláště methyl;
- n je celé číslo zvolené tak, aby hodnota kinematické viskozity polysiioxanu, jehož struktura odpovídá vzorci (I), dosahovala přednostně hodnot v rozmezí od 1 do 1.106mm2.s‘I, tudíž n představuje zvláště celé číslo od 5 do 5000;
-5- (b) a alespoň jedné silikonové sloučeniny obsahující nejméně jednu a nejvíce dvě skupiny, které jsou schopné reagovat se skupinami R, polysiloxanu (a); alespoň jedna ze sloučenin typu (a) či (b) obsahuje alifatickou skupinu s řetězcem C2-C6 s nenasycenou vazbou ethylenového typu.
Sloučeniny typu (b) jsou jiným polysiloxanem typu (a), ve kterém skupiny Ri polysiloxanu (b) jsou schopné reagovat se skupinami R} polysiloxanu (a).
Silikonové kopolymery vznikají obzvláště adicí alespoň :
- (a) jednoho a, ω-divinylpolydimethylsiloxanu a
- (b) jednoho α, ω- dihydrogenpolydimethylsiloxanu, v přítomnosti hydrosilátového katalyzátoru (např. platinový katalyzátor).
Kinematická viskozita se měří např. při teplotě 25° C podle normy ASTM 445, Dodatek C.
Silikonové kopolymery podle vynálezu jsou především nezesíťované.
Syntéza těchto silikonových emulzí je zvláště popsána v žádosti EP-A874017.
Takové emulze jsou zvláště dodávány na trh pod obchodním označením „DC2 - 1997 cationic emulsion“ společností DOW CORNING. Emulze obsahuje jeden kopolymer α,ω - divinyldimethicon α,ω - dihydrogen dimethicon (jehož dynamická viskozita se pohybuje kolem 15.106 cP), dále kationtovou emulgační látku jakou je cetyltrimethylamoniumchlorid, stabilizátor v podobě hydroxyethylcelulózv a vodu.
-6•• 44 4 444 44 4 ··· 44 4444 •«44 44 444 4444 44 44
Silikonový kopolymer použijeme především v koncentraci představující 0, 05 % až 10 % celkové hmotnosti směsi, obzvláště pak
0,1 % až 5 % celkové hmotnosti směsi.
Vodní emulze silikonového kopolymeru činí 0,5 % až 15 % celkové hmotnosti přípravku.
Výrazem „asociativní zahušťovadlo“ se podle vynálezu rozumí amfifílní zahušťovadlo obsahující zároveň hydrofilní a hydrofobní skupiny.
Jako asociativní zahušťovadlo podle vynálezu můžeme použít následující asociativní polymery:
a) nepolární amfifílní polymery obsahující alespoň jeden mastný řetězec a alespoň jednu hydrofilní skupinu;
b) aniontové amfifílní polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem;
c) kationtové amfifílní polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem;
d) amfotemí amfifílní polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem.
Mastné řetězce mají 8 až 30 atomů uhlíku.
Nepolárními amfifilními polymeiy obsahujícími alespoň jeden mastný řetězec a alespoň jednu hydrofilní skupinu jsou především tyto látky:
1) Celulózy modifikované skupinami, které obsahují alespoň jeden mastný řetězec. Z nich můžeme jako příklad uvést:
- hydroxyethylcelulózy modifikované skupinami, které obsahují alespoň jeden mastný řetězec. Jedná se o skupiny alkyl, arylalkyl, alkylaryl nebo
-7jejich směsi. Alkylové skupiny mají přednostně uhlíkatý řetězec C8-C22. Z těchto výrobků lze uvést např. “NATROSOL PLUS GRADE 330 CS“ ( alkyly s uhlíkatým řetězcem Ci6) prodávaný společností AQUALON nebo např. výrobek „BERMOCOLL EHM 100“ prodávaný společností BEROL NOBEL;
- hydroxyethylcelulózy modifikované skupinami alkylfenolpolyalken glykolether, např. výrobek „AMERCELL POLYMER HM-1500“ (nonylfenolpolyethylenglykol(15)ether, který je dodáván na trh společností AMERCHOL.
2) Hydroxypropylguaiy modifikované skupinami obsahujícími alespoň jeden mastný řetězec, např. výrobek „ESAFLOR HM 22“ ( s uhlíkatým řetězcem skupiny alkyl C22) dodávaný na trh společností LAMBERTI, dále např. výrobky „MIRACARE XC95-3“ ( s uhlíkatým řetězcem alkylové skupiny Ch) a „RE205-1“ (s uhlíkatým řetězcem skupiny alkyl C20), které prodává společnost RHONE POULENC.
3) Polyetheruretany obsahující alespoň jeden mastný řetězec složený z alkylových nebo alkenylových skupin s uhlíkatým řetězcem C8-C3o. Můžeme uvést např. výrobky „DAPRAL T 210“ a „DAPRAL T 212“, které prodává společnost AKZO nebo výrobky „ACULYN 44“ a „ACULYN 46“, dodávané na trh společností ROHM & HAAS.
4) Kopolymery vinylpyrrolidonu a hydrofobních monomerů s mastným řetězcem. Jako příklad můžeme uvést např.
- výrobky „ANTARON V 216“ nebo „GANEX V 216“ ( kopolymer vinylpyrrolidon- hexadecen), které prodává společnost I.S.P.;
- výrobky „ANTARON V 220“ nebo „GANEX V 220“ ( kopolymer vinylpyrrolidon-eikosen), které prodává společnost I.S.P.
-8• · · · · · · · · ···· ·· ··· ···· ·· ··
5) Kopolymery alkyl(Ci-C6)methakrylátů nebo akrylátů a amfifilních monomerů obsahující alespoň jeden mastný řetězec. Jako příklad lze uvést např. kopolymer methylmethakrylát - oxyethylenstearylakrylát, který prodává společnost GOLDSCHMIDT pod obchodním označením „ANTIL 208“.
6) Kopolymery hydrofilních methakrylátů či akrylátů a hydrofobních monomerů, které obsahují alespoň jeden mastný řetězec. Jako příklad můžeme zmínit např. kopolymer polyethylenglykolmethakrylátlauiylmethakiylát.
Z aniontových amfifilních polymerů odpovídajících vynálezu, které obsahují alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem, přednostně použijeme polymery, ve kterých je vázán alespoň jeden allylether s mastným řetězcem a alespoň jedna hydrofilní skupina. Hydrofilní skupinu může tvořit aniontový monomer s nenasycenou vazbou ethylenového typu, zejména pak vinylkarboxylová kyselina, a obzvláště kyselina akrylová, kyselina methakrylová nebo jejich směsi. Skupina allylether s mastným řetězcem odpovídá monomeru, jehož struktura je
CH2=CRCH2OBnR (1), ve kterém R představuje H nebo CH3, B znázorňuje radikál ethylenoxy, a n je 0 nebo celé číslo od 1 do 100. R znázorňuje uhlovodíkový radikál ( alkyl, ary laiky 1, aryl, alkylaryl, cykloalkyl) s 8 až 30 atomy uhlíku, obzvláště pak s 10 až 24 atomy a ještě přednostněji s 12 až 18 atomy uhlíku.
-9···* · ······ • · · ·· · · · · ···* ·· ··· ···· ·« ··
Obzvláště vhodnou skupinou pro použití podle vynálezu, jejíž struktura odpovídá vzorci 1, je skupina, ve které R představuje Η, n je rovno 10 a R znázorňuje radikál stearyl (Ci8).
Aniontové amfifilní polymery tohoto typu jsou vyráběny podle jednoho možného způsobu polymerizace v emulzi a jsou popsány v patentu EP-0216479 B2.
Z aniontových amfifilních polymerů obzvláště přednostně použijeme v souladu s vynálezem polymery tvořené z 20 až 60 % kyselinou akrylovou a (nebo) kyselinou methakrylovou, z 5 až 60 % alkyl(metha)kryláty (radikály alkyly jsou nižší řady), ze 2 až 50 % allylethery s mastným řetězcem, jejichž struktura odpovídá vzorci (I). Polymery vyhovující danému vynálezu mohou být také tvořeny z 0 až 1 % síťovadlem, kterým může být některý dobře známý monomer s nenasycenou vazbou polyethylenového typu schopný kopolymerace (např. diallylftalát, allyl(meth)akrylát, divinylbenzen, (poly)ethylenglykoldimethakrylát a methylen-bis-akrylamid).
Z aniontových amfifilních polymerů dáme přednost zejména zesíťovaným terpolymerům kyseliny methakrylové, ethylakrylátu, polyethylenglykol- (lOOE)stearylalkoholetheru (Steareth 10), a zvláště těm, které prodává společnost ALLIED COLLOIDS pod obchodním označením „SALCARE SC 80“ a „SALCARE SC 90“. Jedná se o 30% vodní emulze zesíťovaného terpolymeru kyselina methakrylové, ethylakrylátu a steareth-10-allyletheru v poměrech 40 : 50 :10.
Použitelnými aniontovými amfifilními polymery jsou rovněž polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu v podobě karboxylové kyseliny s nenasycenou vazbou alkenového typu a alespoň
-10• β ··· ·· · · 9 9 ···· ·· ··· ···· 99 99 jednu hydrofobní skupinu výlučně v podobě alkyl(Cio-C3o)esteru nenasycené karboxylové kyseliny. Použijeme zejména ty polymery, ve kterých struktura hydrofilní skupiny v podobě karboxylové kyseliny s nenasycenou vazbou alkenového typu odpovídá monomeru s následující strukturou (2):
(2).
K o ve které R1 představuje H nebo CH3 či C2H5, tj. kyselinu akrylovou, kyselinu methakrylovou nebo kyselinu ethakrylovou.
Struktura hydrofobní skupiny typu alkyl(Cio-C3O)ester nenasycené karboxylové kyseliny u těchto polymerů odpovídá monomeru s následující strukturou (3):
©,
X O ve které R1 představuje H nebo CH3 či C2H5 (tj. akryláty, methakryláty nebo ethakryláty), především však H( akryláty) nebo CH3 (methakryláty), R2 představuje alkyl s uhlíkatým řetězcem (Ci0-C30) a přednostně alkyl s uhlíkatým řetězcem Ci2-C22·
Mezi alkyl(Cio-C3o)estery nenasycených karboxylových kyselin, které jsou v souladu s vynálezem, patří např. laurylakrylát, stearylakrylát, decylakrylát, izodecylakrylát, dodecylakrylát a příslušné methakryláty (laurylmethakiylát, stearylmethakrylát, decylmethakrylát, izodecylmethakrylát, dodecylmethakrylát.
Aniontové amfifilní polymery tohoto typu jsou např. popsány v patentech US-3 915 921 a US-4 509 949.
-11• ·
Aniontové amfifilní polymery, použitelné v rámci tohoto vynálezu, mohou označovat především polymery tvořené ze směsi monomerů obsahující
a) hlavně kyselinu akrylovou, ester a síťovadlo.
Struktura esteru je následující:
(3).
R1 v něm představuje H nebo CH3 a R2 znázorňuje zbytek alkyl s 12 až 22 atomy uhlíku.
Jako příklad uvedeme polymery, jejichž 60 až 95 % hmotnosti tvoří kyselina akrylová ( hydrofilní skupina), 4 až 40 % hmotnosti tvoří alkylakrylát s uhlíkatým řetězcem Ci0-C30 ( hydrofobní skupina) a 0 až 6 % hmotnosti tvoří síťovadlo v podobě monomeru schopného polymerizace. Dalším příkladem jsou polymery, ve kterých 96 až 98 % hmotnosti představuje kyselina akrylová ( hydrofilní skupina), 1 až 4 % hmotnosti představuje alkylakrylát s uhlíkatým řetězcem Ci0-C30 (hydrofobní skupina) a 0,1 až 0,6 % hmotnosti tvoří síťovadlo v podobě monomeru schopného polymerizace.
b) hlavně kyselinu akiylovou a lauiylmethakiylát.
Jako příklad lze uvést směs, v níž 66 % hmotnosti představuje kyselina akrylová a 34 % laurylmethakiylát.
Výše uvedené síťovadlo je monomer, ve kterém je vázána skupina a alespoň ještě jedna jiná skupina schopná polymerizace, jejíž nenasycené vazby jsou nekonjugované jedna vůči druhé. Ze síťovadel můžeme zvláště zmínit polyallylethery (zejména polyallylcukroether a polyallylpentaerytritol).
12* ·
Z výše uvedených polymerů obzvláště přednostně vyhovují tomuto vynálezu výrobky prodávané společností GOODRICH pod obchodním označením „PEMULEN TRI“ „PEMULEN TR2“, „CARBOPOL 1382“ (zejména „PEMULEN TR 1“) a výrobek prodávaný společností S.E.P.C. pod obchodním označením „COATEX SX“.
Jako příklad aniontových amfifilních polymerů s mastným řetězcem můžeme rovněž připomenout kopolymer kyselina methakiylovámethylakrylát-dimethylmethaethoxyalkohol izopropenyl benzyl izokyanatan, dodávaný do obchodní sítě pod označením „VISCOPHOBE DB 1000“ společností AMERCHOL.
Kationtovými amfifilními polymeiy použitelnými v rámci tohoto vynálezu jsou především deriváty kvartemizované celulózy a polyakryláty s postranními aminoskupinami.
Deriváty kvartemizované celulózy jsou obzvláště tyto:
- kvartemizované celulózy modifikované skupinami obsahujícími alespoň jeden mastný řetězec. Těmito skupinami mohou být radikály alkyl, aiylalkyl a alkylaryl s alespoň 8 atomy uhlíku nebo směsi těchto skupin;
- kvartemizované hydroxyethylcelulózy modifikované skupinami obsahujícími alespoň jeden mastný řetězec. Těmito skupinami mohou být radikály alkyl, arylalkyl a alkylaryl s alespoň 8 atomy uhlíku nebo směsi těchto skupin.
Polyakryláty s postranními aminoskupinami, kvartemizované nebo nekvartemizované, obsahují např. hydrofobní skupiny typu steareth 20 (polyoxyethylen(20)steaiylalkohol) nebo alkyl(Cio-C3o)PEG- 20 itakonát. Alkylové radikály vázané na výše uvedené kvartemizované celulózy nebo hydroxyethylcelulózy obsahují především 8 až 30 atomů uhlíku.
Z arylů lze obzvláště uvést fenyl, benzyl, naftyl nebo anthryl.
-13• · · · * ·· ·· • · · ♦ · · * · φ • · * » * ·
Jako příklady kvartemizovaných alkylhydroxyethylcelulóz s mastnými řetězci s atomy uhlíku C8.30 můžeme uvést výrobky „QUATRISOFT LM 200“, „QUATRISOFT LM-X 529-18-A“, „QUATRISOFT LM-X 52918B“( alkyl s uhlíkatým řetězcem C12) a „QUATRISOFT LM-X 5298“(alkyl s uhlíkatým řetězcem Ci8), dodávané do obchodní sítě společností AMERCHOL a dále výrobky „CRODACEL QM“ „CRODACEL QL“ (alkyl s uhlíkatým řetězcem Cj2) a „CRODACEL QS“ (alkyl s uhlíkatým řetězcem Ci8), dodávané do obchodní sítě společností CRODA.
Jako příklady polyakrylátů s postranními aminořetězci můžeme zmínit polymery „8781-124B“ nebo „9492-103“ nebo „STRUCTURE PLUS“ od společnosti NATIONAL STARCH.
Příkladem amfotemích amfifilních polymerů s alespoň jedním mastným řetězcem jsou kopolymery methakrylamidopropyltrimethyl amoniumchlorid - kyselina akiylová-alkyl(Ci0-C3o)methakiylát, přičemž alkylovým radikálem je především steaiyl.
Hodnota viskozity asociativních zahušťovadel obsažených v kosmetických přípravcích odpovídajících vynálezu je přednostně větší než 0,1 ps a výhodně ještě větší než 0,2 cP, přičemž zahušťovadla jsou výhodně přítomna v podobě roztoku nebo disperze ve vodě s 1% obsahem aktivní hmoty. Viskozita se měřila prostřednictvím reometru Rhéomat RM 180 při teplotě 25°C a při smyku 200 s’1.
Podle vynálezu může(mohou) zahušťovadlo(a) představovat 0, 001 % až 20 %, přesněji 0, 01 % až 10 %, a obzvláště pak 0,1 % až 3 % celkové hmotnosti konečného přípravku.
Přípravky odpovídající vynálezu mohou navíc obsahovat alespoň jedno povrchově aktivní činidlo, jehož množství obvykle tvoří 0,1 % až 60 %,
-14« » ·· · ··· 4 » · · · ··· · 4 · · 4 · • 99 · 4 9 9·'.
99 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9 9 zejména pak 3 % až 40 %, a ještě přesněji 5 % až 30 % celkové hmotnosti směsi. Povrchově aktivní činidla mohou být aniontová, amfotemí či nepolární. Lze také použít směsi těchto činidel.
Povrchově aktivní činidla, která lze použít v rámci tohoto vynálezu, jsou zvláště následující:
A. Aniontová povrchově aktivní činidla
Jejich povaha nemá v rámci tohoto vynálezu skutečně zásadní charakter.
Jako příklad aniontových činidel ( samotných nebo jejich směsí), použitelných v rámci vynálezu, můžeme uvést zvláště ( seznam není vyčerpávající) soli ( zvláště alkalické, a to především sodné; amonné; soli aminů, soli aminoalkoholů nebo soli hořčíku) následujících sloučenin: alkylsulfátů, alkylethersulfátů, alkylamidoéthersulfátů, alkylarylpolyethersulfátů, monoglyceridsulfátů; alkylsulfonátů, alkylfosfátů, alkylamidsulfonátů, alkylarylsulfonátů, a- olefin(alken)-sulfonátů, parafinsulfonátů; alkylsulfosukcinátů, alkylethersulfosukcinátů, alkylamidsulfosukcinátů; alkylsulfosukcinamátů; alkylsulfoacetátů; alkylétherfosfátů; acylsarcosinátů; acylisethionátů a N- acyltaurátů. Alkyl nebo acyl všech těchto různých sloučenin obsahuje nejlépe 8 až 24 atomů uhlíku a aryl představuje nejlépe fenyl nebo benzyl. Z dalších povrchově aktivních aniontových činidel, které lze ještě použít, můžeme rovněž uvést soli mastných kyselin ( soli kyseliny olejové, ricinolejové, palmitové, stearové, olejové získané z kopry nebo hydrogenizované olejové z kopry); a dále acyl - laktyláty, jejichž acyl obsahuje 8 až 20 atomů uhlíku. Můžeme rovněž použít slabě aniontová povrchově aktivní činidla, jakými jsou kyseliny alkylDgalaktosiduronové a jejich soli, jakož
-15• · polyoxyalkylenalkyl(C6-C24)etherkarboxylovékyseliny, polyoxyalkenalkyl(C6-C24) aiyletherkarboxylové kyseliny, polyoxyalken alkyl(C6- C24) amidoetherkarboxylové kyseliny a jejich soli, a zvláště ty, které obsahují až 50 skupin ethylenoxidu, a jejich směsi.
Z aniontových povrchově aktivních činidel přednostně použijeme v rámci vynálezu soli alkylsulfátů a alkylethersulfátů a jejich směsi.
B. Nepolární povrchově aktivní činidla
Nepolární povrchově aktivní činidla jsou rovněž známé sloučeniny ( viz zvláště „ Handbook of Surfactants“ od M. R. PORTER, edice Blackie & Son (Glasgow and London), 1991, strana 116-178). Jejich povaha nemá zásadní ráz v rámci tohoto vynálezu. Mohou to být (seznam není vyčerpávající) alkoholy, a- dioly, alkylfenoly nebo mastné polyethoxy-, polypropoxy- nebo polyglycerolkyseliny (jejich mastný řetězec obsahuje např. 8 až 18 atomů uhlíku, počet skupin ethylenoxidu nebo propylenoxidu se může pohybovat zvláště od 2 do 50 a počet skupin glycerol se může pohybovat zvláště od 2 do 30). Můžeme rovněž zmínit kopolymery ethylenoxidu a propylenoxidu; kondenzáty ethylenoxidu a propylenoxidu na alkoholech, které obsahují řetězec mastné kyseliny; polyethoxyamidy s řetězcem mastné kyseliny a mající přednostně 2 až 30 molů ethylenoxidu; polyglycerolamidy s řetězcem mastné kyseliny obsahující průměrně 1 až 5 skupin glycerol (a zvláště 1,5 až 4); polyethoxyaminy obsahující řetězec mastné kyseliny mající přednostně 2 až 30 molů ethylenoxidu; oxyethylenestery mastných kyselin sorbitanu s 2 až 30 moly ethylenoxidu; cukroethery mastných kyselin; estery mastných kyselin polyethylenglykolu; alkylpolyglykosidy; deriváty N- alkyl glukaminu; oxidy aminů jako např. oxidy alkyl(Ci0- Cnjaminů nebo oxidy N-16• · <·· · · · · « * «··· ·· ······· «« acylaminopropylmorfolinu. Z těchto nepolárních činidel se pro daný vynález hodí zejména alkylpolyglykosidy.
C. Amfotemí povrchově aktivní činidla
Amfotemími povrchově aktivními činidly, jejichž povaha nemá zásadní ráz v rámci tohoto vynálezu, mohou být zvláště ( seznam není vyčerpávající) deriváty sekundárních nebo terciárních alifatických aminů, ve kterých má alifatický radikál lineární nebo rozvětvený řetězec s 8 až 22 atomy uhlíku a alespoň jednu aniontovou skupinu rozpustnou ve vodě ( např. karboxylát, sulfonan, síran, fosfát, fosfonát); dále můžeme ještě zmínit alkyl (C8- C20) betainy, sulfobetainy, alkyl (C8- C20) amidoalkyl (Cj- C6) betainy nebo alkyl (C8- C2o) amidoalkyl (Cr C6) sulfobetainy.
Z derivátů aminu můžeme zmínit výrobky dodávané pod obchodním názvem „MIRANOL“, které jsou popsány v patentech US-2 528 378 a US-2 781 354. Mají následující struktury:
1. R2- CONHCH2CH2- N (R3) (R4) (CH2COO-) (2), ve které
- R2 označuje uhlovodíkový zbytek alkyl odvozený od kyseliny R2- COOH přítomné v hydrolyzovaném kokosovém oleji, uhlovodíkový zbytek heptyl, nonyl nebo undecyl, R3 označuje skupinu β- hydroxyethyl aRi označuje skupinu karboxymethyl;
a
2. R5 - CONHCH2CH2- N( B)(C) (3), ve které:
- B označuje -CH2CH2OX';
- C představuje -(CH2)Z- Y', se z = 1 nebo 2;
- X označuje skupinu -CH2CH2- COOH nebo atom vodíku;
- Y' označuje - COOH nebo zbytek -CH2- CHOH- SO3H;
-17- R5 označuje alkyl kyseliny R9- COOH přítomné v oleji získaném z kopry (vysušená jádra kokosových ořechů) nebo v hydrolyzovaném lněném oleji; dále alkyl, zvláště pak alkyl s uhlíkatým řetězcem C7j C9, Cn nebo Cj3; alkyl s řetězcem Ci7 a jeho izoformu; nenasycený radikál s řetězcem CJ7.
Tyto sloučeniny jsou uvedeny ve slovníku CTFA (5. vydání, rok 1993) pod názvy Disodium Cocoamphodiacetate, Disodium
Lauroamphodiacetate, Disodium Caprylamphodiacetate, Disodium Capryloamphodiacetate, Disodium Cocoamphodipropionate, Disodium Lauroamphodipropionate, Disodium Caprylamphodipropionate,
Disodium Capryloampho-dipropionate, Lauroamphodipropionic acid, Cocoamphodipropionic acid.Jako příklad můžeme uvést cocoamphodiacetát dodávaný na trh pod obchodním označením „MIRANOL C2 M“ společností RHONE POULENC.
V přípravcích shodných s vynálezem použijeme přednostně směsi povrchově aktivních činidel, zvláště pak směsi aniontových činidel, nebo směsi aniontových činidel s amfotemími či nepolárními činidly. Zejména použijeme směs skládající se z alespoň jednoho aniontového a alespoň jednoho amfotemího činidla.
Z aniontových povrchově aktivních činidel přednostně použijeme alkyl (Ci2- Ci4)sírany sodné, triethanolaminalkyl(Ci2- Ci4)sulfáty nebo alkyl (CJ2- Ci4)srrany amonné; oxyethylenalkyl (CJ2- CJ4) ethersulfáty sodné, amonné nebo triethanolaminoxyethylenalkyl (C]2- CJ4) ethersulfáty, které mají 2,2 molu ethylenoxidu; dále cocoylisethionát sodný či aalken( C14-C16) sulfonát sodný a jejich směs:
- buď s amfotemím povrchově aktivním činidlem, např. s aminoderiváty disodiumcocoamphodipropionátem nebo sodiumcocoamphopropionátem, které jsou dodávány do obchodní sítě společností RHONE POULENC
18pod obchodním názvem „MIRANOL C 2 M CONC“ ve vodném roztoku s 38% obsahem aktivní hmoty nebo pod názvem „MIRANOL C 32“;
- anebo s amfotemím činidlem dvoupólového typu (zwitterion), jakým jsou např. alkylbetainy, a zvláště cocobetain, dodávaný na trh společností HENKEL jako „DEHYTON AB 30“ ve vodném roztoku s 32% obsahem aktivní hmoty.
Přípravky podle vynálezu mohou obzvláště obsahovat navíc alespoň jedno kationtové povrchově aktivní činidlo, kterým mohou být některé následující sloučeniny:
Dl. Kvartémí amoniové soli, jejichž obecná struktura (IV) je následující:
R1
FL .r3
R„ (IV), kde X'je anion ze skupiny halogenidů ( chlorid, bromid nebo jodid) nebo alkyl(C2- C6)sulfátů ( obzvláště methylsulfát); fosfátů; alkyl-neboalkylarylsulfonátů nebo aniontů odvozených z organických kyselin (octan nebo mléčnan);
a) radikály Ri až R3, které mohou být totožné nebo různé, představují alifatický uhlovodíkový zbytek, lineární nebo rozvětvený s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo aromatický zbytek jakým je aryl nebo alkylaryl; alifatické radikály mohou obsahovat heteroatomy( jakými jsou zvláště kyslík, dusík, síra, halogeny) a mohou to být např. skupiny alkyl, alkoxy, alkylamid;
- R4 označuje alkyl, rozvětvený nebo lineární, obsahující 16 až 30 atomů uhlíku;
-19*·· · ♦ «·«· ♦ ··· · · «··««·· · * « * kationtovým povrchově aktivním činidlem je přednostně sůl, např. behenyltrimethylamoniumchlorid;
b) radikály Ri aR2, které mohou být totožné nebo různé, představují alifatický zbytek ( lineární nebo rozvětvený) s jedním až 4 atomy uhlíku nebo aromatický zbytek jakým je aiyl nebo alkylaryl; alifatické radikály mohou obsahovat heteroatomy( zvláště kyslík, dusík, síra, halogeny) a jsou jimi např. radikály alkyl, alkoxy, alkylamid a hydroxyalkyl, obsahující přibližně 1 až 4 atomů uhlíku;
- R3 a R4, totožná nebo rozdílná, znázorňují uhlovodíkový zbytek alkyl, lineární nebo rozvětvený, obsahující 12 až 30 atomů uhlíku; zmíněný radikál obsahuje alespoň jednu funkci esteru nebo amidu;
- R3 a R4 jsou zvláště radikály alkyl (C i2” C22) amidoalkyl (C2-C6) nebo alkyl(C i2-C22)acetát.
Kationtovým povrchově aktivním činidlem je přednostně sůl, např. stearamidopropyldimethyl (myristylacetát)amoniumchlorid.
D2. Kvartérní amoniové soli (imidazolinu), jako např. tato:
CHz-CH2-N(R8)-CO-R5 R7
X' (V), kde R5 představuje radikál alkenyl nebo alkyl s 8 až 30 atomy uhlíku, které jsou např. odvozeny z mastných kyselin obsažených v loji;
- Rf, představuje atom vodíku, radikál alkyl s uhl.řetězcem Cr C4 nebo radikál alkenyl či alkyl obsahující 8 až 30 atomů uhlíku;
- R7 představuje alkyl s uhl.řetězcem Cr C4;
- R8 představuje atom vodíku, alkyl s uhl. řetězcem Cp C4;
- X' je anion ze skupiny halogenidů, fosfátů, octanů, mléčnanů, alkylsulfátů, alkyl(nebo)alkylarylsulfonátů;
-20- R5 a Ré přednostně znázorňují směs radikálů alkenyl nebo alkyl s 12 až 21 atomy uhlíku (např. deriváty mastných kyselin obsažených v loji); R7 přednostně označuje methyl; R8 symbolizuje vodík. Takovými výrobky jsou např. „Quatemium-27“ (CTFA 1997) nebo „Quatemium-83“ (CTFA 1997), dodávané na trh pod obchodním názvem „REWOQUAT“ W 75, W 90, W 75 PG, W 75 HPG společností WITCO.
D3. Kvartémí diamoniové soli, jejichž struktura (VI) je následující:
r9— N-(CH2)3-N- r14 R1t % kde R9 označuje alifatický radikál uhlíku;
2X (VI), obsahující kolem 16 až 30 atomů
- Rio, Rn, R12, R13 a Rh, totožná nebo různá, znázorňují vodík nebo alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku;
-X'je anion ze skupiny halogenidů, octanů, fosfátů, dusičnanů a methylsulfátů. Takové kvartémí diamoniové soli obsahují především dichloridpropanlůjdiamoniumdichlorid.
D4. Kvartémí amoniové soli obsahující alespoň jednu funkci esteru s následující strukturou (VII):
(CrH,,O)r -R
O
It
R,-C~< O C„H2„),-N—( CpH?pO)~Rls , X“ (vn), ve kterém
- R15 představuje alkyl s uhl. řetězcem Ci-C6 a radikály hydroxyalkyl nebo dihydroxyalkyl s uhl. řetězcem C]-C6;
- Ri6 představuje
-21• · • · · · · · · · · • * · «* ···«··· t9 9»
- radikál θ
Rjg-C~
- uhlovodíkové radikály R2o s řetězcem Ci- C22, lineární či rozvětvené, nasycené či nenasycené;
- atom vodíku;
- Rig představuje
- radikál o
II
R2yC- uhlovodíkové radikály R22 s uhlíkatým řetězcem Ci-C6, lineární nebo rozvětvené, nasycené či nenasycené;
- atom vodíku;
- R17, R19 a R2i, shodná či rozdílná, jsou uhlovodíkové zbytky s uhlíkatým řetězcem C7-C2i, lineární nebo rozvětvené, nasycené či nenasycené; -n^p&r, shodná či rozdílná, jsou celá čísla od 2 do 6;
-y je celé číslo od 1 do 10;
- x a z, shodná či rozdílná, jsou celá čísla od 0 do 10;
- X'je jednoduchý nebo komplexní anion, organický nebo anorganický;
s výhradou, že hodnota součtu x + y + z se pohybuje od 1 do 15, a že když xje rovno 0, pak RJ6 symbolizuje R20, a že když z je rovno 0, pak RJ8 symbolizuje R22.
Obzvláště použijeme amoniové soli se vzorcem (VII), ve kterém
- Rj5 označuje radikál methyl nebo ethyl;
-x ayjsou rovny 1;
-z je rovno 0 nebo 1;
-n,p a r jsou rovny 2;
- Rj6 označuje
- radikál o
R^C-22*··· · ······ • Β · ·· ····
BB·· ·· ··· ···· »t 99
- radikály methyl, ethyl nebo uhlovodíkové zbytky s uhlíkatým řetězcem
Ci4-C22
- atom vodíku;
- Rj7, R19 a R2b stejná nebo rozdílná, jsou uhlovodíkové zbytky s uhlíkatým řetězcem C7- C2i, lineární nebo rozvětvené, nasycené nebo nenasycené;
- Rj8 představuje:
- radikál ?
1 R?TC~
- atom vodíku;
Takové sloučeniny jsou např. dodávány na trh pod obchodním názvem „DEHYQUART“ společností HENKEL, „STEPANQUAT“ společností STEPÁN, „NOXAMIUM“ společností CECA, „REWOQUAT AVE 18“ společností REWO-WITCO.
Z kvartémích amoniových solí přednostně použijeme tyto sloučeniny: behenyltrimethylammoniumchlorid nebo ještě stearamidopropyldimethyl (myristylacetát)ammoniumchlorid, dodávaný na trh jako „ CERAPHYL 70“ společností VAN DYK, dále pak „Quatemium-27“ nebo „Quatemium -83“, dodávané společností WITCO.
Kationtové povrchově aktivní činidlo je obvykle přítomno v koncentracích od 0,1 % do 10 %, především pak v koncentracích od 0,5 % do 7 %, a ještě přednostněji od 1 % do 5 % celkové hmotnosti směsi.
Přípravek podle vynálezu může rovněž obsahovat alespoň jednu přísadu, kterou mohou být zahušťující přísady, parfémy, činidla pro
-23• * *· • · » ·
9 9
9999 9» perleťový efekt, konzervační přísady, silikonové nebo nesilikonové solární filtry, vitamíny, provitamíny, polymery ( kationtové, amfoterní, aniontové nebo nepolární), proteiny, proteinové hydrolyzáty, kyselina methyl-18 eikosanová, hydroxykyseliny, pantenol, silikony(těkavé nebo netěkavé, cyklické nebo lineární či zesíťované, upravené nebo neupravené), keramidy a pseudokeramidy a dále oleje (rostlinné, živočišné, minerální nebo syntézní). Lze také použít každou jinou přísadu, běžně používanou v oblasti kosmetiky, která neovlivní vlastnosti přípravku podle vynálezu.
Obsah těchto přísad v přípravku podle vynálezu činí 0 % až 20 % jeho celkové hmotnosti. Odborník jednoduše stanoví podle povahy a funkce každé přísady její přesné množství.
Směsi odpovídající předmětu vynálezu mohou být zvláště použity pro mytí nebo ošetření keratinových látek, z nichž lze zmínit pokožku, řasy, obočí, nehty, rty, kůži s vlasy a obzvláště vlasy.
Přípravek podle vynálezu může být ( nebo nemusí) pošamponovací směsí na opláchnutí vlasů.
Přípravky v souladu s vynálezem mohou být rovněž detergenty ( šampony, sprchové gely, pěny do koupele) a mohou to být i odličovadla. V tomto způsobu provedení vynálezu obsahují obvykle přípravky vodní mycí bázi.
Povrchově aktivním činidlem (nebo činidly) tvořícím mycí bázi může být jakékoliv výše definované aniontové, amfoterní, nepolární či kationtové činidlo. Lze je použít samostatně nebo ve směsích.
-24Množství a kvalita mycí báze jsou postačující k tomu, aby konečná směs mohla pěnit a / nebo mohla mít vlastnosti uspokojivého detergentu.
Mycí báze tak může podle vynálezu tvořit 4 % až 50 %, obzvláště pak 6 % až 35 %, a ještě lépe 8 % až 25 % celkové hmotnosti konečné směsi.
Dalším předmětem vynálezu je způsob ošetření keratinových vláken (pokožky nebo vlasů), vyznačující se tím, že výše uvedená kosmetická směs se aplikuje na keratinové látky a pak se popřípadě spláchne vodou.
Postup podle vynálezu tak umožňuje údržbu účesu a dále úpravu, mytí nebo odlíčení pokožky, vlasů nebo každé jiné keratinové látky.
Přípravky odpovídající vynálezu mohou být rovněž v podobě směsí pro preparaci; směsí na rozpojení strukturních vazeb vlasů; směsí na barvení či odbarvení; nebo také ještě v podobě směsí na mytí vlasů; na aplikaci před nebo po barvení(m), odbarvení(m), preparaci(í) nebo rozpojení(m) vlasových strukturních vazeb nebo ještě mezi dvěma fázemi preparace nebo rozpojení vlasových strukturních vazeb.
Přípravky podle vynálezu mohou být rovněž v podobě vlasových vod na bázi vody nebo hydratovaného alkoholu pro ošetřování pokožky a (nebo) vlasů.
Kosmetické přípravky podle vynálezu mohou být v podobě gelu, mléka, krému, emulze, zahuštěné toaletní vody nebo pěny a mohou být používány na pokožku, nehty, řasy, rty a obzvláště na vlasy.
-25Přípravky mohou být v různých obalech, a to především ve vaporizátorech, mechanických rozprašovačích a v nádobkách s hnacím plynem, které tak umožňují směs rozprašovat nebo jí použít v podobě pěny. Jednotlivé druhy obalů jsou označeny ( např. sprej, lak nebo pěna na ošetření vlasů).
V celém textu jsou uváděna hmotnostní procenta.
Vynález bude nyní podrobněji vysvětlen pomocí následujících příkladů, které však nikterak nevyčerpávají všechny dané možnosti způsobů provedení.
V uvedených příkladech nahrazuje zkratka AH aktivní hmotu. Obchodní názvy přípravků jsou v příkladech definovány.
Příklady provedení vynálezu
PŘÍKLAD 1
Připravíme podle vynálezu pošamponovací směs tohoto složení:
- Kationtová emulze s 67% obsahem AL kopolymeru polydimethylsiloxan se skupinami α-ω vinyl polydimethylsiloxan se skupinami α-ω hydrogeno (DC-1997 od DOWCORNING 4 g AH
- Kopolymer SMDI- polyethylenglykol-ukoněení alkyl(methyl/Ci8) s 15 % v matrici maltodextrin- voda (ACULYN 46 od ROHM
HAAS 0,6 g AH
- Zesíťovaný homopolymer methakiylátethyltrimethylamoniumchlorid v 50% inverzní emulzi v minerálním oleji
-26( SALCARE SC 95 od společnosti CIBA GEIGY)
- Směs cetylalkoholu a steaiylalkoholu (50/50)
- Parfém, konzervační přísady
0,55 g AH 2g dost. množství
-Voda dost.množství pro doplnění do celk.hmotnosti 100 g.
Tuto směs aplikujeme na umyté a vysušené vlasy. Necháme ji působit 2 minuty. Poté ji vydatně spláchneme vodou.
Vlasy ošetřené touto pošamponovací směsí jsou hladké a hebké a snadno se rozčesávají.
Průmyslová využitelnost
Přípravek vyrobený podle vynálezu má výhodné kosmetické účinky na keratinové látky a pomáhá zcela odstranit hlavní nedostatky, které se objevují po aplikaci podobných přípravků . Jedná se zvláště o nedostatek lesku a hladkosti vlasů, tíhu účesu (statický dotyk při opakovaných použitích). Vlasy ošetřené tímto přípravkem se také snadno rozčesávají.
Claims (6)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Kosmetický přípravek, vyznačující se tím, že v kosmeticky vhodném prostředí obsahuje alespoň jedno asociativní zahušťovadlo a alespoň jednu vodní emulzi, v níž je přítomen alespoň jeden silikonový kopolymer oviskozitě 106 až 100. 106 cP, který vzniká adiční reakcí řízenou katalyzátorem alespoň:- (a) jednoho polysiloxanu, jehož struktura odpovídá vzorci (I)R„ *2 (I),R—SiR„O-SiIRO—SiIR.- R, (O ve kterém- Rj představuje skupinu schopnou reagovat řetězovou adicí; může to být např. atom vodíku nebo alifatická skupina ( nejlépe s atomy C2-C6 a s nenasycenou vazbou ethylenového typu), a to zvláště vinyl, allyl nebo hexenyl;- radikály R2 mohou představovat zvláště zbytky alkyl, cykloalkyl, aryl, alkylaryl nebo hydroxyl a mohou obsahovat navíc funkční skupiny, jakými jsou ethery, aminy, karboxyly, hydroxyly, thioly, estery, sulfonany, sírany;n je celé číslo zvolené tak, aby hodnota kinematické viskozity polysiloxanu, jehož struktura odpovídá vzorci (I), dosahovala přednostně hodnot v rozmezí od 1 do 1.10 mm .s’ .- (b) a alespoň jedné silikonové sloučeniny obsahující nejméně jednu a nejvíce dvě skupiny, které jsou schopné reagovat se skupinami Ri polysiloxanu (a); alespoň jedna ze sloučenin typu (a) či (b) obsahuje-28• 99999 999 9 9 9 9999 99 99 alifatickou skupinu s řetězcem C2-C6 s nenasycenou vazbou ethylenového typu.2. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že R2 označuje methyl.3. Přípravek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že sloučenina typu (b) je jiným typem polysiloxanu typu (tz), ve kterém skupiny R] polysiloxanu (ů)jsou schopné reagovat se skupinami Ri polysiloxanu (a).4. Přípravek podle jakéhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že silikonový kopolymer vzniká adicí alespoň :- (a) jednoho a, ω-divinylpolydimethylsiloxanu a- (b) jednoho α, ω- dihydrogenpolydimethylsiloxanu, v přítomnosti hydrosilátového katalyzátoru.5. Přípravek podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že velikost kapiček nebo částic silikonu výše uvedené emulze silikonového kopolymerů se pohybuje od 10 nm do 50 pm, a především pak od 0,3 pm do 20 pm.6. Přípravek podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že vodní emulze silikonového kopolymerů činí 0, 5 % až 15 % celkové hmotnosti přípravku.7. Přípravek podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že koncentrace přítomného silikonového kopolymerů představuje 0, 05 % až 10 % celkové hmotnosti směsi.-298. Přípravek podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že asociativním zahušťovadlem podle vynálezu může být některý z následujících asociativních polymerů:1) nepolární amfifilní polymery obsahující alespoň jeden mastný řetězec a alespoň jednu hydrofilní skupinu;
- 2) aniontové amfifilní polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem;
- 3) kationtové amfifilní polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem;
- 4) amfotemí amfifilní polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem; přičemž mastné řetězce mají 8 až 30 atomů uhlíku.9. Přípravek podle nároku 8, vyznačující se tím, že nepolárními amfifilními polymery obsahujícími alespoň jeden mastný řetězec a alespoň jednu hydrofilní skupinu jsou především tyto látky:1) celulózy modifikované skupinami, které obsahují alespoň jeden mastný řetězec;2) hydroxypropylguary modifikované skupinami obsahujícími alespoň jeden mastný řetězec;3) polyetheruretany obsahující alespoň jeden mastný řetězec tvořený z alkylových nebo alkenylových skupin s uhlíkatým řetězcem Cs-C3o;4) kopolymery vinylpyrrolidonu a hydrofobních monomerů s mastným řetězcem;
- 5) kopolymery alkyl(Ci-C6)methakrylátů nebo akrylátů a amfifilních monomerů obsahující alespoň jeden mastný řetězec (např. kopolymer methylmethakrylát- stearylakrylát);
- 6) kopolymery hydrofilních methakrylátů či akrylátů a hydrofobních monomerů, které obsahují alespoň jeden mastný řetězec. Jako příklad-30·· můžeme zmínit např. kopolymer polyethylenglykolmethakiylátlaurylmethakrylát.10. Přípravek podle nároku 8, vyznačující se tím, že jako aniontové amfifilní polymery, které obsahují alespoň jednu hydrofilní skupinu a alespoň jednu skupinu s mastným řetězcem, použijeme přednostně podle vynálezu polymery, ve kterých je vázána alespoň jedna skupina allylether s mastným řetězcem a alespoň jedna hydrofilní skupina, přičemž hydrofilní skupinu může tvořit aniontový monomer s nenasycenou vazbou ethylenového typu; dále můžeme použít polymery obsahující alespoň jednu hydrofilní skupinu v podobě karboxylové kyseliny s nenasycenou vazbou alkenového typu a alespoň jednu hydrofobní skupinu výlučně v podobě alkyl(Cio-C3o)esteru nenasycené karboxylové kyseliny a také kopolymery kyselina methakrylová - methylakiylát - dimethylmethaethoxyalkohol-izopropenylbenzyl izokyanatan.11. Přípravek podle nároku 8, vyznačující se tím, že kationtovými amfifilními polymery použitelnými v rámci tohoto vynálezu jsou především deriváty kvartemizované celulózy a polyakiyláty s postranními aminoskupinami.12. Přípravek podle nároku 8, vyznačující se tím, že z amfotemích amfifilních polymerů s alespoň jedním mastným řetězcem použijeme zejména kopolymery methakiylamidopropyltrimethylamoniumchlorid kyselina akrylová - alkyl(Cio-C3o)methakrylát.13. Přípravek podle jakéhokoli předchozího nároku, vyznačující se tím, že koncentrace přítomného zahušťovadla může představovat 0, 001 % až 20 % celkové hmotnosti přípravku, a obzvláště pak 0, 01 % až 10 %.-31·· ·· ··14. Přípravek podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že obsahuje navíc alespoň jedno povrchově aktivní činidlo (aniontové, nepolární, amfoterní) nebo směsi těchto činidel.15. Přípravek podle nároku 14, vyznačující se tím, že koncentrace přítomného povrchově aktivního činidla činí 0,1 % až 60 %, zejména pak 3 % až 40 %, a ještě lépe 5 % až 30 % celkové hmotnosti přípravku.16. Přípravek podle jakéhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je v něm navíc přítomno alespoň jedno kationtové povrchově aktivní činidlo.17. Přípravek podle jakéhokoliv předchozího nároku, vyznačující se tím, že koncentrace přítomného kationtového povrchově aktivního činidla představuje 0, 1 % až 10 %, obzvláště 0,5 % až 7 % a zejména pak 1 % až 5 % celkové hmotnosti přípravku.18. Přípravek podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím ,že může být v podobě šamponu, pošamponovací směsi (na opláchnutí vlasů nebo ne), směsi pro preparaci, směsi na rozpojení strukturních vazeb vlasů, směsi na barvení či odbarvení vlasů nebo také ještě v podobě směsi na mytí vlasů, která se aplikuje mezi dvěma fázemi preparace nebo rozpojení vlasových strukturních vazeb; může mít rovněž podobu mycích přípravků pro osobní hygienu.19. Použití přípravku podle jakéhokoliv předchozího nároku na mytí nebo ošetření keratinových látek.-3220. Způsob ošetření keratinových látek (např. vlasů), vyznačující se tím, že se přípravek podle nároků 1 až 18 aplikuje na výše uvedené keratinové látky a pak se popřípadě spláchne vodou.21.Použití silikonového kopolymeru, definovaného v jednom z nároků 1 až 5, jako součást kosmetického přípravku obsahujícího asociativní zahušťovadlo nebo pro výrobu takového přípravku.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20003859A CZ20003859A3 (cs) | 2000-10-18 | 2000-10-18 | Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon-dimethicon ve vodní emulzi a asociativní zahušťovadlo a použití takového přípravku |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20003859A CZ20003859A3 (cs) | 2000-10-18 | 2000-10-18 | Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon-dimethicon ve vodní emulzi a asociativní zahušťovadlo a použití takového přípravku |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20003859A3 true CZ20003859A3 (cs) | 2001-06-13 |
Family
ID=5472269
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20003859A CZ20003859A3 (cs) | 2000-10-18 | 2000-10-18 | Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon-dimethicon ve vodní emulzi a asociativní zahušťovadlo a použití takového přípravku |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ20003859A3 (cs) |
-
2000
- 2000-10-18 CZ CZ20003859A patent/CZ20003859A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU745285B2 (en) | Cosmetic compositions containing a vinyl dimethicone/dimethicone copolymer in aqueous emulsion and an associative thickener, and uses thereof | |
EP1120103B1 (fr) | Compositions cosmétiques contenant un amidon amphotère et un agent conditionneur cationique et leurs utilisations | |
EP1093808B1 (fr) | Compositions cosmétiques contenant un copolymére vinyldiméthicone/diméthicone et un polymère cationique et leurs utilisations | |
CA2631143A1 (en) | Shampoo compositions containing a combination of cationic polymers | |
EP1093809B1 (fr) | Compositions cosmétiques contenant un copolymère vinyldiméthicone/diméthicone et un agent conditionneur et leurs utilisations | |
JP2015500926A (ja) | 繊維トリートメントのためのアミノ官能性シリコーンエマルション | |
PT1312334E (pt) | Composições cosméticas contendo um silicone aminado e um agente espessante e suas utilizações | |
CA2324034C (fr) | Compositions cosmetiques contenant un copolymere vinyl dimethicone/dimethicone en emulsion aqueuse et un epaississant et leurs utilisations | |
EP1093805B1 (fr) | Compositions cosmétiques contenant une émulsion d'un copolymère vinyldiméthicone/diméthicone et un tensioactif cationique et leurs utilisations | |
FR2799969A1 (fr) | Compositions cosmetiques contenant un copolymere vinyldimethicone/dimethicone et une silicone et leurs utilisations | |
MXPA03006076A (es) | Composiciones cosmeticas detergentes que contienen un tensioactivo anionico, un tensioactivo anfotero o no ionico y un polisacarido y su uso. | |
CA2321272A1 (fr) | Composition de traitement antipelliculaire des cheveux et du cuir chevelu, a base d'un sel de pyridinethione, d'un agent de conditionnement insoluble et d'un terpolymere acrylique | |
CZ20003859A3 (cs) | Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon-dimethicon ve vodní emulzi a asociativní zahušťovadlo a použití takového přípravku | |
MXPA00010228A (es) | Composiciones cosmeticas que contienen un copolimero vinildimeticona/dimeticona en emulsion acuosa y un espesante asociativo y sus utilizaciones | |
CZ20003857A3 (en) | Cosmetic compositions containing a vinyl dimethicone/dimethicone copolymer and a conditioner, and uses thereof | |
CZ20003858A3 (cs) | Kosmetický přípravek obsahující kopolymer vinyldimethicon - dimethicon a kationtový polymer a použití takového přípravku | |
CZ20003855A3 (cs) | Kosmetické přípravky obsahující kopolymer vinyldimethikon/dimethikon ve vodní emulzi a zhušťovadlo a jejich použití | |
BRPI0613225A2 (pt) | composição de cuidado pessoal e método para tratar os cabelos ou a pele | |
MXPA00010166A (en) | Cosmetic aqueous emulsion composition containing a vinyldimethicone/dimethicone copolymer and a thickener, and their uses | |
MXPA00010162A (en) | Cosmetic compositions containing a vinyldimethicone/dimethicone copolymer and a silicone and their use | |
MXPA00010195A (es) | Composiciones cosmeticas que contienen un copolimero vinildimeticona/dimeticona y un polimero cationico y sus utilizaciones | |
CZ20003853A3 (cs) | Kosmetická směs obsahující vodnou emulzi kopolymerů vinyldimethylkonu s dimethy | |
MXPA00010163A (en) | Cosmetic emulsion compositions containing a vinyldimethicone/dimethicone copolymer and a surfactant and their uses | |
MXPA98007940A (en) | Composition of champu acondiciona |