CZ20003387A3 - Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ20003387A3
CZ20003387A3 CZ20003387A CZ20003387A CZ20003387A3 CZ 20003387 A3 CZ20003387 A3 CZ 20003387A3 CZ 20003387 A CZ20003387 A CZ 20003387A CZ 20003387 A CZ20003387 A CZ 20003387A CZ 20003387 A3 CZ20003387 A3 CZ 20003387A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
forming
piston
pressure
workpiece
machine
Prior art date
Application number
CZ20003387A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Zemp
Original Assignee
Baltec Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baltec Maschinenbau Ag filed Critical Baltec Maschinenbau Ag
Priority to CZ20003387A priority Critical patent/CZ20003387A3/cs
Publication of CZ20003387A3 publication Critical patent/CZ20003387A3/cs

Links

Landscapes

  • Control Of Presses (AREA)

Abstract

Předložené řešení se týká způsobu regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji (R), zejména nýtovacím stroji, zpracovávaného předmětu (27) pomocí pístu (4), který se posouvá proti zpracovávanému předmětu (27), přičemž pro dosažení pohybu tohoto pístu (4) se na jeho horní pístovou plochu (9) a/nebo spodní pístovou plochu (10) působí tlakem. Při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na zpracovávaný předmět (27) se pro určení počátku tváření, zejména počátku nýtování, měří změny tlaku v horním pístovém prostoru (7) a spodním pístovém prostoru (8), ze kterých se pro určení počátku tváření stanovuje tlakový rozdíl a tím výsledná síla. Jiná možnost spočívá v tom, že v průběhu celého procesu tváření se na základě změny tlaku, popřípadě měření diferenciálního tlaku, získávaného odečtením tlaku změřeného ve spodním pístovém prostoru (8) od tlaku změřeného v horním pístovém prostoru (7), indikuje a/nebo vypočítává tvářecí síla. Předložené řešení se dále týká tvářecího stroje, zejména nýtovacího stroje, s pístem (4) pohyblivým v Z-ose (23), který je pod tlakem posuvný proti zpracovávanému předmětu (27) a je veden ve strojovém krytu (3), přičemž píst (4) a zejménajeho příruba (5)je posuvně uložen v dutém prostoru (6), který je rozdělen na horní pístový prostor (7) a spodní pístový prostor (8), do kterého ústí odvzdušňovací potrubí (12), zatímco do horního pístového prostoru (7) ústí tlakové potrubí (11). Pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na zpracovávaný předmět (27)je v každém potrubí (11, 12) a/nebo v každém pístovém prostoru (7, 8) uspořádán vždy jeden snímač (26.1, 26.2, 26.3, 26.4).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, na zpracovávaném předmětu pomocí pístu, který se posouvá proti zpracovávanému předmětu, přičemž pro dosažení pohybu tohoto pístu se na jeho horní pístovou plochu a/nebo spodní pístovou plochu působí tlakem. Vynález se dále týká tvářecího stroje, zejména nýtovacího stroje, s pístem pohyblivým v Z-ose, který je pod tlakem posuvný proti zpracovávanému předmětu a je veden ve strojovém krytu, přičemž píst a zejména jeho příruba je posuvně uložen v dutém prostoru, který je rozdělen na horní pístový prostor a spodní pístový prostor, do kterého ústí odvzdušňovací potrubí, zatímco do horního pístového prostoru ústí tlakové potrubí.
Dosavadní stav techniky
Tvářecí stroje, zejména nýtovací stroje, jsou ze stavu techniky známy a používají se v nejrůznějších provedeních. Slouží v první řadě ke strojnímu mechanickému tváření materiálu, zejména také k nýtování. Je požadavek, aby se tyto stroje mohly začlenit do automatizovaných výrobních procesů. V podstatě se zde jedná o zhotovování nýtovaných spojů pomocí nýtovacího stroje tvářením za studená, kterými mohou být tvářením materiálu spojeny navzájem dva díly.
• ·
- 2 Při nevyhnutelně vysokém stupni automatizace, který se stále více požaduje, je naléhavě zapotřebí automatická kontrola stupně tváření, zejména při nýtování, protože na nýtované spoje se dnes kladou velmi vysoké požadavky. Je proto naléhavě zapotřebí kontrola a zjišťování vadných nýtovaných spojů.
Z dokumentu EP 0 699 490 Al je známo zařízení ke kontrole tváření materiálu, ve kterém se případná odchylka zjišťuje pomocí dvou různých soustav snímačů dráhy a snímacích prvků. Nevýhodou je přitom skutečnost, že takové zařízení je složité a nákladné a neumožňuje přitom přesné určení počátku nýtování.
Z dokumentu DE 37 15 905 C2 je dále znám způsob strojní výroby nýtovaných spojů a nýtovací stroj pro provádění tohoto způsobu, ve kterém se závěrný hlavičkář posouvá proti zpracovávanému předmětu z definované nulové polohy. Tento posuv směrem ke zpracovávanému předmětu se provádí měřicí silou, která je menší než síla potřebná k tváření nýtu. Měří se dráha posuvu závěrného hlavičkáře dosažená měřící silou a porovnává se jako skutečná hodnota s požadovanou hodnotou. Nevýhodou je přitom to, že na nýt se nemůže najíždět plnou posuvovou silou. Takto pak není zajištěna kontrola celého procesu nýtování.
Úkolem vynálezu je nalezení způsobu regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji a také nalezení konstrukce tvářecího stroje pro provádění tohoto způsobu, ve kterých bude možno přesně stanovit počátek tváření nebo nýtování. Z tohoto by mělo být možno činit přesné zpětné úsudky o vadných procesech tváření. Dále se má dosáhnout značného snížení výrobních nákladů na takový tvářecí stroj. Kromě toho se má při současném zvýšení kvality tváření docílit snadné a jednoduché regulace tohoto tvářecího stroje.
.. y w.pwo-zzťy- 3 Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých řešení tohoto druhu do značné míry odstraňuje způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, na zpracovávaném předmětu pomocí pístu, který se posouvá proti zpracovávanému předmětu, přičemž pro dosažení pohybu tohoto pístu se na jeho jeho horní pístovou plochu a/nebo spodní pístovou plochu působí tlakem, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že při dosednutí pístu, zejména závěrného hlavičkáře, na zpracovávaný předmět se pro určení počátku tváření, zejména počátku nýtování, měří změny tlaku v horním pístovém prostoru a spodním pístovém prostoru, ze kterých se pro určení počátku tváření stanovuje tlakový rozdíl a tím výsledná síla.
Předmětem vynálezu je rovněž způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, na zpracovávaném předmětu pomocí pístu, který se posouvá proti zpracovávanému předmětu, přičemž pro dosažení pohybu tohoto pístu se na jeho jeho horní pístovou plochu a/nebo spodní pístovou plochu působí tlakem, jehož podstata spočívá v tom, že v průběhu celého procesu tváření se na základě změny tlaku, popřípadě měření diferenciálního tlaku, získávaného odečtením tlaku změřeného ve spodním pístovém prostoru od tlaku změřeného v horním pístovém prostoru, indikuje a/nebo vypočítává tvářecí síla.
Změna tlaku a/nebo změna síly při dosednutí pístu, zejména závěrného hlavičkáře, na zpracovávaný předmět se měří bezprostředně v horním pístovém prostoru a/nebo ve spodním pístovém prostoru.
náhradní strana • · • « · . .·· ····· ······ ·· ·· ·· ··
- 3a Jiná možnost spočívá v tom, že změna tlaku při dosednutí pístu, zejména závěrného hlavičkáře, na zpracovávaný předmět se měří bezprostředně v tlakovém potrubí a/nebo v odvzdušňovacím potrubí.
náhradní strana ···· ·· ·· • · · · • · · · • ··· · ··· • · · · · ······ ·· ·· _ 4 • * · · I • · · · • · · · · • · · · ·· ·· závěrného
Zmíněná změna tlaku při dosednutí pístu, zejména hlavičkáře, na zpracovávaný předmět se měří nejméně jedním snímačem.
Na základě zjišťování změn tlaku nebo změn síly a stanovování počátku tváření se vypočítává počátek dráhy tváření a/nebo počátek doby tváření.
Na základě zjištění počátku tváření se nulový bod posouvá na počátek zpracovávaného předmětu.
Posunutím a stanovením nulového bodu jako počátku tváření se určitou dobou a/nebo určitou dráhou tváření a/nebo určitou tvářecí silou určuje tváření.
Na základě odchylky předem stanovených parametrů nebo vztahů těchto parametrů, jako je počátek tváření, doba tváření nebo tvářecí síla na dráze tváření, se zjišťuje případně vadné tváření nebo nýtování.
Na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se určuje řádný proces tváření a na základě porovnání časového průběhu se určuje případně vadné tváření.
Na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se při zadaném času jako srovnávací parametr pro stanovení případně vadného tváření, popřípadě v tolerančním rozsahu, zjišťuje uražená dráha.
Jiná možnost spočívá v tom, že na základě stanoveni počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se při zadané dráze jako srovnávací parametr pro stanovení případně vadného tváření • ΒΒΒ ·«·····♦ / ···· · · · · • · · · Β · Β · · · • · Β Β · · · • Β ·· · · ·· zjišťuje v tolerančním rozsahu síla.
Další jiná možnost spočívá v tom, že na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se jako srovnávací parametr pro stanovení případně vadného tváření, popřípadě v pracovním tolerančním rozsahu, zjišťuje tvářecí práce za jednotku času.
Předmětem vynálezu je rovněž tvářecí stroj, zejména nýtovací stroj, s pístem pohyblivým v Z-ose, který je pod tlakem posuvný proti zpracovávanému předmětu a je veden ve strojovém krytu, přičemž píst a zejména jeho příruba je posuvně uložen v dutém prostoru, který je rozdělen na horní pístový prostor a spodní pístový prostor, do kterého ústí odvzdušňovací potrubí, zatímco do horního pístového prostoru ústí tlakové potrubí, jehož podstata spočívá v tom, že pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly při dosednutí pístu, zejména závěrného hlavičkáře, na zpracovávaný předmět jev každém potrubí a/nebo v každém pístovém prostoru uspořádán vždy jeden snímač.
Pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly a/nebo změny tvářecí práce, popřípadě za jednotku času, je v nejméně jednom z potrubí uspořádán nejméně jeden snímač.
Jiná možnost spočívá v tom, že pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly při dosednutí pístu na zpracovávaný předmět je nejméně jeden snímač uspořádán v tlakovém potrubí, nejméně jeden další snímač je uspořádán v odvzdušňovacím potrubí a/nebo v horním pístovém prostoru a další snímač je uspořádán ve spodním pístovém prostoru.
Je výhodné, jestliže je zjistitelná změna tlaku a/nebo náhradní strana « · ·
- 6 tlakový rozdíl mezi tlakovým potrubím a odvzdušňovacím potrubím a/nebo horním pístovým prostorem a spodním pístovým prostorem.
V potrubí je mezi regulačním ventilem a pístovým prostorem uspořádán u tohoto pístového prostoru nejméně jeden snímač.
Zmíněný snímač je propojen s regulační jednotkou.
Píst je uspořádán posuvně v axiálním směru v Z-ose.
Taková změna tlaku, která se pomocí snímače měří v tlakovém potrubí a/nebo odvzdušňovacím potrubí pro pohyb pístem nebo ve vlastním horním nebo spodním pístovém prostoru, přesně určuje počátek tváření při dosednutí pístu na zpracovávaný předmět. Při pohybu pístu, popřípadě nýtovací hlavy, dojde při vlastním dosednutí na zpracovávaný předmět ke zvýšení tlaku, které je ihned seznáno a zjištěno snímačem, zejména snímačem tlaku. Na základě změny tlaku lze přesně stanovit změnu síly, kterou probíhá tváření, a tuto sílu regulovat. Závěry o počátku tváření lze činit také na základě změny síly.
Je výhodné, jestliže snímač je ve strojovém krytu uspořádán blízko horního a/nebo spodního pístového prostoru. Snímač je propojen s regulační jednotkou, která vyhodnocuje signály z tohoto snímače.
Výhodou způsobu podle vynálezu je také skutečnost, že píst může při tváření najíždět na zpracovávaný předmět vždy s plným posuvem, popřípadě s konstantní posuvovou silou. Zjišťuje se pouze změna tlaku bezprostředně při dosednutí nýtovacího nástroje na zpracovávaný předmět a na základě měření dráhy se pak nýtovacím nástrojem dále pojíždí po předem zadané dráze, to jest
- náhradní strana • 9» · »··«···· ‘ 9 99 · · *· ·
9 99999 · · · • 9 . 9 9 9 9
99 ·· ··
- 7 dráze tváření, dokud se předem zadané dráhy nedosáhne v předem stanoveném čase. Jiná možnost spočívá v tom, že pístem se proti zpracovávanému předmětu pohybuje po určitou dobu s předem zadaným posuvem, popřípadě předem zadanou tvářecí silou, dokud se po určité době tváření, popřípadě referenční době, nedocílí požadovaného tváření.
Na základě předem zadaných parametrů, které mohou být stanoveny například pokusně, lze přesně zjistit, zda tváření proběhlo požadovaným způsobem. Lze například přesně zjistit, zda nýt není příliš dlouhý, zda je nýt vůbec přítomen nebo zda uběhla správná doba tváření či byla vykonána správná dráha tváření. Je to umožněno přesným zjištěním počátku tváření.
Takto je podle vynálezu nalezen způsob a konstrukce tvářecího stroje, kterými lze velmi přesně zjistit počátek nýtování, popřípadě tváření. Například při tváření s předem zadanou dráhou, lze jako srovnávací kriterium použít dobu potřebnou pro vykonání určité dráhy tváření, z čehož lze odvodit výpověď o tom, zda tváření proběhlo správně či vadně.
Dále je také možné, že je zadána doba a jako srovnávací kriterium pro posouzení průběhu tváření se použije za tuto dobu uražená dráha tváření. Takto je umožněno, aby se mohl průběžně kontrolovat a regulovat i automatizovaný proces tváření.
Do rámce vynálezu spadá dále také případ, že po zjištění počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se vykoná určitá tvářecí dráha a proces tváření se posuzuje, popřípadě výsledek tváření se posuzuje, podle doby tváření a/nebo na základě přídavného srovnání a vyhodnocení tvářecí síly, to jest efektivní síly v jednotkách newton N působící na nýt, popřípadě
44·· 4 • 4 ··» · • * 4 *
44
4 4
4 4
4 4 4 ·
4 *4 »· 44 • «4 ·
4 4 « · 4 ·
4 4 4
44 zpracovávaný předmět, za časovou jednotku, popřípadě síly v okamžiku, kdy bylo dosaženo předem zadané dráhy tváření. Uvedené se může provádět na základě tolerančního pole síly nebo času, ve kterém je obsažena informace o mezních tolerancích. Čas a síla se mohou měřit průběžně po celou dobu procesu tváření. Opakovači frekvence měření může být například 100 Hz a při takto prováděném měření lze stanovit vykonanou tvářecí práci za časovou jednotku.
Výhodou je také to, že na základě dvou srovnávacích veličin a jednoho předem zadaného parametru lze dosáhnout velmi přesného zjištění závad, popřípadě zjištění příčiny závady, protože takto je vyloučeno, aby se navzájem kompenzovaly dvě chyby s opačnými znaménky, což by znemožnilo zjištění závady.
Jestliže je například vadný materiál nýtu, například je příliš měkký, je doba nýtování potřebná pro uražení určité dráhy tváření příliš krátká. Dochází-li například ke ztrátám tlaku v systému, například v důsledku úniků, je doba nýtování příliš dlouhá. Jestliže se například tyto dvě závady vyskytnou současně, pak se obě tyto závady navzájem kompenzují a nemohou být zjištěny. Tento nevyhovující stav je však odstraněn tím, že jako srovnávací kriterium se s výhodou použijí vždy dvě srovnávací veličiny, čímž je umožněno přesné zjištění závady. Tato srovnávací kriteria zajišťují nejen konečný výsledek, ale také správný průběh celého procesu tváření, který závisí na řadě parametrů tohoto procesu, jako je tvářecí síla, doba tváření, dráha tváření a tak dále. Z jednotlivých parametrů, jako je dráha, rychlost, doba a rozdíl tlaků, lze stanovit tvářecí sílu a dráhu za jednotku času, z čehož lze jednoduše stanovit tvářecí práci.
Takto zjistitelná tvářecí práce za jednotku času umožňuje φφ φφ « φ φ φ φ φ · · φ φ φ φ φ φ φ · φ «φ φφ φφ φφ φ φ φ φ • · » · φ φφφφ « φ φ φ* φφ
Φ φφφ φ • Φ · * φφφ φ φ · φ φ přesné vyhodnocení procesu nýtování a dovoluje tak, aby bylo možno činit přesné závěry o pevnostních vlastnostech zpracovávaného předmětu, jehož tváření takto proběhlo.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují
- na obr. 1 schematicky znázojsrněný dílčí podélný řez nýtovacím strojem podle vynálezu, a
- na obr. 2 schematicky znázorněný dílčí podélný řez dalším příkladem provedení nýtovacího stroje z obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn tvářecí stroj R, zejména nýtovací stroj, který obsahuje v podstatě stejné součásti jako běžný nýtovací stroj, popsaný například v dokumentu EP 0 699 490 Al. Poukazuje se výslovně na tento stav techniky, protože jsou tam podrobně popsány v podstatě všechny součásti běžného nýtovacího stroje. Lze tedy vypustit další popis jednotlivých součástí.
Tvářecí stroj R sestává ze zde jen čárkovaně naznačeného strojového podstavce 1, který je opatřen jen naznačeným svislým nosným rámem, na který s výhodou pod pravým úhlem navazuje opěrná plocha 2. Na této opěrné ploše 2 jsou ukládány zpracovávané předměty 27, které zde nejsou podrobněji popisovány a označeny podrobněji vztahovými značkami. Na strojovém podstavci 1, jmenovitě na svislém nosném rámu, je připevněn strojový kryt 3, • · • ·
·· · · ·· ·· který je uvnitř dutý. V tomto strojovém krytu 3 je uspořádán posuvný pneumatický píst 4, který je s výhodou proveden jako dutý. Z pístu 4 radiálně směrem ven vystupuje příruba 5, která je vedena v dutém prostoru 6 strojového krytu 3. Zmíněný dutý prostor 6 je vystupující přírubou 5 rozdělen na horní pístový prostor 7 a spodní pístový prostor 8. Vystupující příruba 5 má takto k hornímu pístovému prostoru 7 obrácenou horní pístovou plochu 9 a ke spodnímu pístovému prostoru 8 obrácenou spodní pístovou plochu 10.
Do horního pístového prostoru 7 ústí s výhodou pneumatické nebo hydraulické tlakové potrubí 11. Na spodní pístový prostor 8 dole navazuje pneumatické nebo hydraulické odvzdušňovací potrubí 12. V tlakovém potrubí 11 je zařazen první regulační ventil 13, zatímco v odvušňovacím potrubí 12 je zařazen druhý regulační ventil 14. Oba regulační ventily 13, 14 jsou s výhodou provedeny jako škrticí ventily a jsou spojovacím vedeními 15.1,
15.2 propojeny s regulační jednotkou 16. Další spojovací vedení
15.3 spojuje regulační jednotku 16 s hnacím motorem 17, který je s výhodou tvořen elektromotorem, mohl by však být tvořen i hydraulickým motorem. Tento hnací motor 17 pohání pouzdro 18.1, ve kterém je s přestavitelnou polohou uložen vystupující konec 18.2 hnacího hřídele 19. Hnací hřídel 19 je v dutině 20 pístu 4 uložen otočně pomocí zde jen naznačených ložisek. Na hnací hřídel 19 navazuje směrem dolů nýtovací hlava 21, která také slouží jako nástrojový držák, který může jako nýtovací nástroj obsahovat závěrný hlavičkář 22.
Strojový kryt 3, který je s výhodou nehybný, popřípadě ve strojovém krytu 3 ve směru Z-osy 23 pohyblivý píst 4, je opatřen snímačem 24 dráhy, který je dalším spojovacím vedením 15.4 propojen s regulační jednotkou 16. Tato regulační jednotka 16 • · • · ·
999 > · · ·· ··
- 11 úkony, které jsou v tomto případě provádí a zapotřebí nýtovacího zaj išťuj e k provozu stroj e.
všechny regulace tvářecího stroje a
R,
Data potřebná pro tuto regulaci a řízení mohou být případně zadávána z počítače 25 a v průběhu nebo po pracovním cyklu vyhodnocována a předávána do tohoto počítače 25. Toto je ovšem pouze příklad. Zmíněná regulační jednotka 16 může být také začleněna do stávající výrobní linky, aby bylo možno tvářecí stroj R, v tomto případě nýtovací stroj, provozovat také plně automaticky.
Podstatné u tvářecího stroje R podle vynálezu je však to, že, jak je schematicky naznačeno na obr. 1, do tlakového potrubí 11 je zařazen první snímač 26.1 a do odvzdušňovacího potrubí 12 je zařazen druhý snímač 26.2. Tyto snímače 26.1, 26.2 jsou v potrubích 11, 12 zařazeny s výhodou v blízkosti strojového krytu 3 a jsou rovněž spojovacími vedeními 15.5, 15.6 propojeny s regulační jednotkou 16. Podstatné je zde také to, že snímače 26.1, 26.2 jsou do tlakového potrubí 11, popřípadě odvzdušňovacího potrubí 12, zařazeny mezi regulačními ventily 13, 14 a strojovým krytem 3.
Snímače 26.1, 26.2, které jsou s výhodou provedeny jako snímače nebo také převodníky tlaku, mohou velmi přesně snímat změnu tlaku v tlakovém potrubí 11, popřípadě v odvzdušňovacím potrubí 12, když píst 4 při svém posuvu najede na zpracovávaný předmět 27. Bezprostředně po dosednutí na zpracovávaný předmět 27, popřípadě na nýt, dojde v tlakovém potrubí 11 a v odvzdušňovacím potrubí 12 ke změně tlaku, která je ihned zjištěna snímači 26.1, 26.2. Tato změna tlaku umožňuje, aby se mohl vypočítat počátek procesu nýtování, popřípadě posuv nulového • ... ···· ·.·· » · · · · ··· · · ·· · • ··· ····· ······ · · ·· ·· **
- 12 bodu. Přesné zjištění počátku procesu nýtování je zapotřebí k tomu, aby se mohla přesně stanovit dráha tváření, která je zapotřebí pro optimální tváření. Jestliže je znám počátek nýtování, lze při pokračování procesu pomocí snímač 24 dráhy přesně stanovit dráhu tváření. Totéž by bylo možné také stanovením časového průběhu při kontinuálním procesu. Výhodou je zde to, že přesné stanovení počátku tváření může být odvozeno ze změny tlaku na snímačích 26.1, 26.2.
V dalším příkladu provedení vynálezu podle obr. 2 je znázorněn tvářecí stroj R, zejména nýtovací stroj, u kterého jsou snímače 26.3, 26.4 uspořádány v horním pístovém prostoru 7 a ve spodním pístovém prostoru 8. V odvzdušňovacím potrubí 12 je s výhodou zařazen škrticí ventil 29, který je nastavitelný a může být propojen s regulační jednotkou 16. Takto lze tlumit posuv pístu 4, zejména v jeho spodní poloze. Tímto škrticím ventilem 29 se tedy při posuvu pístu 4 směrem dolů předejde tvrdému nárazu. Kromě toho lze pomocí škrticího ventilu 29 regulovat dopředný pohyb hnacího hřídele 19 a je možná také regulace rychlosti hnacího hřídele 19, popřípadě pístu 4, v rámci dráhy jejich posuvu.
Snímače 26.3, 26.4 jsou spojovacími vedeními 15.7, 15.8 propojeny s regulační jednotkou 16. Také v tomto případě lze na základě změny tlaku přesně zjistit, kdy nýtovací hlava 21 s nýtovacím nástrojem, například závěrným hlavičkářem 22, dosedne na zpracovávaný předmět 27. Na základě změny tlaku lze přesně stanovit nejen počátek nýtování, nýbrž ze změny tlaku lze vypočítat také tvářecí sílu. Na základě stanovení počátku nýtování, popřípadě počátku tváření, který odpovídá počátku procesu, přičemž je zadána doba nebo dráha nýtování, lze přesně stanovit a ověřit výsledky nýtování.
··· 4 4
- 13 Je-li například známa nebo zadána dráha tváření, lze na základě přídavného vyhodnocení časového průběhu ovlivnit kvalitu procesu tváření. Jestliže se za určitou dobu urazí určitá předem zadaná dráha, je tváření, popřípadě nýtování, úspěšné. Aby bylo možné porovnání, zjistí se například pokusně určitá doba a stanoví se určitá časová tolerance, aby se mohl rozeznat uspokojivý a neuspokojivý výsledek nýtování.
Dále, na základě přesného zjištění počátku nýtování lze také zadat dobu tváření, popřípadě nýtování, přičemž jako srovnávací parametr se pak k vyhodnocení výsledku nýtování využije uražená dráha, kterou lze přesně zjistit pomocí snímače 24 dráhy. Na základě pokusu se stanoví tolerance dráhy, která je pak měřítkem úspěšného tváření.
Jestliže se při nýtován nebo tváření po určitou dobu nedodrží tolerance dráhy, lze z toho učinit závěr o chybě v procesu tváření, která může mít více příčin, například nýt je příliš dlouhý nebo je příliš velké opotřebení materiálu. Může se také jednat o chyby materiálu. Zadáním tolerančního okna času nebo dráhy, které může být stanoveno na základě pokusů a může být softvérem využito ke srovnávání, lze přesně posoudit proces nýtování a zejména proces tváření zpracovávaného předmětu 27. Podstatně k tomu přispívá přesné stanovení počátku nýtování na základě zjišťování změny tlaku a/nebo síly. Například, změnu tlaku lze stanovit jako tlakový rozdíl mezi tlakem v horním pístovém prostoru 7 a tlakem ve spodním pístovém prostoru 8. Vždy přesné stanovení počátku nýtování je takto možné zejména i u nýtovacích strojů, které pracují kolébavým nebo radiálním způsobem.
Uvedené vede ke snížení počtu zmetků a ke zvýšení přesnosti
- 14 nýtovaného spoje a současně k rozeznání vadných zpracovávaných předmětů 27, které nevyhovují kladeným požadavkům.

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji (R) , zejména nýtovacím stroji, na zpracovávaném předmětu (27) pomocí pístu (4), který se posouvá proti zpracovávanému předmětu (27), přičemž pro dosažení pohybu tohoto pístu (4) se na jeho jeho horní pístovou plochu (9) a/nebo spodní pístovou plochu (10) působí tlakem, vyznačující se tím, že při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na zpracovávaný předmět (27) se pro určení počátku tváření, zejména počátku nýtování, měří změny tlaku v horním pístovém prostoru (7) a spodním pístovém prostoru (8), ze kterých se pro určení počátku tváření stanovuje tlakový rozdíl a tím výsledná síla.
  2. 2. Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji (R), zejména nýtovacím stroji, na zpracovávaném předmětu (27) pomocí pístu (4), který se posouvá proti zpracovávanému předmětu (27), přičemž pro dosažení pohybu tohoto pístu (4) se na jeho jeho horní pístovou plochu (9) a/nebo spodní pístovou plochu (10) působí tlakem, vyznačující se tím, že v průběhu celého procesu tváření se na základě změny tlaku, popřípadě měření diferenciálního tlaku, získávaného odečtením tlaku změřeného ve spodním pístovém prostoru (8) od tlaku změřeného v horním pístovém prostoru (7), indikuje a/nebo vypočítává tvářecí síla.
    náhradní strana
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že změna tlaku a/nebo změna síly při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na zpracovávaný předmět (27) se měří bezprostředně v horním pístovém prostoru (7) a/nebo ve spodním pístovém prostoru (8).
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že změna tlaku při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na zpracovávaný předmět (27) se měří bezprostředně v tlakovém potrubí (11) a/nebo v odvzdušňovacím potrubí (12).
  5. 5. Způsob podle nejméně některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že změna tlaku při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na
    zpracovávaný předmět (27) se měří .4) . nejméně j edním snímačem (26.1, 26.2, 26.3, 26 6. Způsob podle nejméně některého z nároků 1 až 5, v y z nač ují c í se tím, že na základě
    zjišťování změn tlaku nebo změn síly a stanovování počátku tváření se vypočítává počátek dráhy tváření a/nebo počátek doby tváření.
  6. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že na základě zjištění počátku tváření se nulový bod posouvá na počátek zpracovávaného předmětu (27).
    náhradní strana
    - 17 •η^'Ζ-occ-7,?·?ΤΦΦ φφ ·· ♦· ι φ φ φ · * · · φ φ φ · * · * φ ΦΦΦ φ φ · φ · φ φ φ φ < · φφ φφ φ· φφ
  7. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že posunutím a stanovením nulového bodu jako počátku tváření se určitou dobou a/nebo určitou dráhou tváření a/nebo určitou tvářecí silou určuje tváření.
  8. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že na základě odchylky předem stanovených parametrů nebo vztahů těchto parametrů, jako je počátek tváření, doba tváření nebo tvářecí síla na dráze tváření se zjišťuje případně vadné tváření nebo nýtování.
  9. 10. Způsob podle nejméně některého z nároků 5 až 9, vyznačující se tím, že na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se určuje řádný proces tváření a na základě porovnání časového průběhu se určuje případně vadné tváření.
  10. 11. Způsob podle nejméně některého z nároků 5 až 10, vyznačující se tím, že na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se při zadaném času jako srovnávací parametr pro stanovení případně vadného tváření, popřípadě v tolerančním rozsahu, zjišťuje uražená dráha.
  11. 12. Způsob podle nejméně některého z nároků 5 až 11, vyznačující se tím, že na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se při zadané dráze jako srovnávací parametr pro stanovení případně vadného tváření zjišťuje v tolerančním rozsahu síla.
    náhradní strana
    99 99
    9 9 9 9
    9 9 9 ·
    9 · · ·
    9 9 9 9
    99 99
  12. 13. Způsob podle nejméně některého z nároků 5 až 12, vyznačující se tím, že na základě stanovení počátku tváření, popřípadě počátku procesu, se jako srovnávací parametr pro stanovení případně vadného tváření, popřípadě v pracovním tolerančním rozsahu, zjišťuje tvářecí práce za časovou jednotku.
  13. 14. Tvářecí stroj, zejména nýtovací stroj, s pístem (4) pohyblivým v Z-ose (23), který je pod tlakem posuvný proti zpracovávanému předmětu (27) a je veden ve strojovém krytu (3) , přičemž píst (4) a zejména jeho příruba (5) je posuvně uložen v dutém prostoru (6), který je rozdělen na horní pístový prostor (7) a spodní pístový prostor (8), do kterého ústí odvzdušňovací potrubí (12), zatímco do horního pístového prostoru (7) ústí tlakové potrubí (11), vyznačující se tím, že pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly při dosednutí pístu (4), zejména závěrného hlavičkáře (22), na zpracovávaný předmět (27) je v každém potrubí (11, 12) a/nebo v každém pístovém prostoru (7, 8) uspořádán vždy jeden snímač (26.1, 26.2, 26.3,
    26.4).
  14. 15. Tvářecí stroj podle nároku 14, vyznačující se tím, že pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly a/nebo změny tvářecí práce, popřípadě za časovou jednotku, je v nejméně jednom z potrubí (11, 12) uspořádán nejméně jeden snímač (26.1, 26.2, 26.3, 26.4).
    náhradní strana ··
  15. 16. Tvářecí stroj podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že pro zjišťování změny tlaku a/nebo změny síly při dosednutí pístu (4) na zpracovávaný předmět (27) je nejméně jeden snímač (26.1,
    26.2, 26.3, 26.4) uspořádán v tlakovém potrubí (11), nejméně jeden další snímač (26.1, 26.2, 26.3, 26.4) je uspořádán v odvzdušňovacím potrubí (12) a/nebo v horním pístovém prostoru (7) a další snímač (26.1, 26.2, 26.3, 26.4) je uspořádán ve spodním pístovém prostoru (8).
  16. 17. Tvářecí stroj podle nároku 16, vyznačující se tím, že je zjistitelná změna tlaku a/nebo tlakový rozdíl mezi tlakovým potrubím (11) a odvzdušňovacím potrubím (12) a/nebo horním pístovým prostorem (7) a spodním pístovým prostorem (8).
  17. 18. Tvářecí stroj podle nejméně některého z nároků 14 až 17, vyznačující se tím, že v potrubí (11, 12) je mezi regulačním ventilem (13, 14) a pístovým prostorem (7, 8) uspořádán u tohoto pístového prostoru (7, 8) nejméně jeden snímač (26.1, 26.2).
  18. 19. Tvářecí stroj podle nejméně některého z nároků 14 až 18, vyznačující se tím, že snímač (26.1, 26.2,
    26.3, 26.4) je propojen s regulační jednotkou (16).
  19. 20. Tvářecí stroj podle nejméně některého z nároků 14 až 19, vyznačující se tím, že píst (4) je uspořádán posuvně v axiálním směru v Z-ose (23) .
CZ20003387A 1999-03-03 1999-03-03 Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu CZ20003387A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003387A CZ20003387A3 (cs) 1999-03-03 1999-03-03 Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003387A CZ20003387A3 (cs) 1999-03-03 1999-03-03 Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003387A3 true CZ20003387A3 (cs) 2001-07-11

Family

ID=5471948

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003387A CZ20003387A3 (cs) 1999-03-03 1999-03-03 Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003387A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ12039U1 (cs) Tvářecí stroj
US9021677B1 (en) Apparatus and method for improving safety and quality of automatic riveting operations
US20200311321A1 (en) Method for determining real-time thermal deformation attitude of spindle
US5450347A (en) Method for the automatic, interactive process optimization of drawing processes in presses
US20090255306A1 (en) Method and device for creating a symbol in a workpiece surface via stamping
US10611071B2 (en) Method for evaluating process characteristics of injection-molding tools
CN107580666A (zh) 用于最小量润滑的系统
JP2002263777A (ja) リベット締結又は孔打ち抜きのための方法及び該方法を実行するための装置
JPH08150500A (ja) 油圧プレスのスライド制御方法
KR100269062B1 (ko) 프레스의 다이 높이 보정장치
CZ20003387A3 (cs) Způsob regulace, sledování a kontroly procesu tváření v tvářecím stroji, zejména nýtovacím stroji, a tvářecí stroj pro provádění tohoto způsobu
CN210909236U (zh) 具备附有计测功能的主轴的机床
KR100529061B1 (ko) 세그먼트 클램핑 실린더의 위치 센서 측정 방법
EP3016774B1 (en) Welder with indirect sensing of weld fastener position
Neugebauer et al. Process monitoring and closed loop controlled process
JPH11207415A (ja) パンチプレス
US20220152911A1 (en) Blowing Valve Device of a Blow-Moulding Device
CN108421837B (zh) 监测成型工具上的成形齿布置的功能状态的方法和装置
JP2012035553A (ja) 射出成形機の点検システム
JP3605215B2 (ja) ビレットヒータ用測定装置
CN215544665U (zh) 一种汽车座椅铆接环防错装置
CN112337760B (zh) 一种电梯门板加强筋的自动施胶方法
CN111379765B (zh) 工作流体监视传感器和流体压驱动装置
CN110695134B (zh) 应用面向精冲级进模的偏载在线测量装置的偏载评估方法
CN113618489B (zh) 一种数控机床检测校正跳动精度的装置及使用方法