CZ20003298A3 - Prostředky pro zvlhčování kůže - Google Patents

Prostředky pro zvlhčování kůže Download PDF

Info

Publication number
CZ20003298A3
CZ20003298A3 CZ20003298A CZ20003298A CZ20003298A3 CZ 20003298 A3 CZ20003298 A3 CZ 20003298A3 CZ 20003298 A CZ20003298 A CZ 20003298A CZ 20003298 A CZ20003298 A CZ 20003298A CZ 20003298 A3 CZ20003298 A3 CZ 20003298A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
skin
vitamin
mixtures
compound
water
Prior art date
Application number
CZ20003298A
Other languages
English (en)
Inventor
Donald Lynn Bissett
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ20003298A priority Critical patent/CZ20003298A3/cs
Publication of CZ20003298A3 publication Critical patent/CZ20003298A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu zlepšení zvlhčování kůže nebo hydratace kůže, a konkrétněji řečeno řešení se týká zlepšení absorpční a/nebo adsorpční kapacity kůže pro vodu.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobů zlepšení zvlhčování kůže nebo hydratace kůže, konkrétněji řečeno vynález se týká způsobů zlepšení absorpční a/nebo adsorpční kapacity kůže pro vodu.
Dosavadní stav techniky
Fyziologicky se kůže skládá z vnější buněčné vrstvy zvané stratům corneum (zrohovatělá vrstva), pod níž je vrstva epidermu a dermis. Významnou úlohu pro řízení hladiny vlhkosti kůže má stratům corneum, jehož tloušťka kolísá od cca 15 mikronů na tváři a dlaních do 500 mikronů na chodidle a vnější části rukou. Stratům corneum se skládá z keratinizovaných buněk, z přirozeného zvlhčovacího faktoru a z lipidů. Všechny tyto složky působí společně jako ochranný povlak a rovněž jako vlhkostní bariéra, sloužící k udržení vlhkosti v pokožce.
V oblasti epidermu, nacházejícího se pod stratům corneum, prodělávají kožní buňky přeměnu z normální struktury živé buňky na keratinizovanou vrstvu stratům corneum. Při této přeměně se některé proteiny (zejména involukrin) zesíťují a stávají se obálkou buněk zrohovatělé vrstvy. Tyto buňky obsahují keratiny vznikající také v epidermu, které po hydrataci dodávají pružnost zrohovatělé vrstvě. Jiné proteiny, a to zejména filaggrin, se rozpadají na produkty, které se usadí v buňkách zrohovatělé vrstvy a působí jako přirozené zvlhčovači sloučeniny. Pod vrstvou epidermu je normální dermis (pokožka), která zadržuje vodu a přenáší ji do oblasti epidermu.
Voda je velice důležitá pro vlastní fyzický stav a vzhled kůže. Suchá a vrásčitá kůže je výsledkem zejména nedostatečné hladiny vlhkosti ve stratům corneum. Při nedostatku potřebné vlhkosti ve stratům corneum nelze udržet kůži měkkou, poddajnou, pružnou a zdravou.
Hladina obsahu vlhkosti v kůži je závislá na četných faktorech. Mezi tyto faktory patří schopnost (potenciál) vázání vody ve stratům corneum, rychlost přívodu vody do vnitřních vrstev zrohovatělé části, a rychlost, s jakou se voda ztrácí (odpařuje) z vnějšího povrchu kůže. Výzkumníci s těmito faktory na mysli po léta aktivně hledali způsoby udržení správné hladiny vlhkosti v kůži.
··· • ·♦ «· ·· ·« • t · · · · · « • · · · ···· ·♦ · · ··· · · ·· · • · ♦ · · · · ·
Tradiční metody udržení vlhkosti v kůži spočívaly v použití okluzních (pohlcovacích) činidel. Okluzní činidla jsou hydrofobní látky, které podporují zadržení vody tím, že vytvářejí na kůži bariéru zabraňující ztrátě vody. Nejběžněji používanými okluzními činidly jsou petrolatum, lanolin, kakaové máslo, minerální olej a silikony.
Vedle těchto tradičních metod zvlhčování kůže však zůstává potřeba zvlhčovačích produktů, které by hydratovaly kůži jiným způsobem než okluzí. Autoři tohoto vynálezu objevili, že jsou to sloučeniny vitamínu B3, které účinně zvlhčují či hydratují kůži tím, že zlepšují adsorbci vody na zrohovatělé vrstvě (stratům corneum), nebo že zlepšují absorpci vody v této vrstvě. Zejména bylo zjištěno, že sloučeniny vitamínu B3 zlepšují produkci obálek na buňkách ve stratům corneum, produkci keratinů ve stratům corneum, produkci přírodního prekurzoru zvlhčovacího faktoru (filaggrinu), a produkci jiných přírodních zvlhčovačích faktorů, podporujících schopnost kůže nabírat a vázat vodu.
Tudíž předmětem tohoto vynálezu jsou způsoby zvlhčování kůže.
Jiným předmětem tohoto vynálezu je vynalezení způsobů zlepšování schopnosti kůže adsorbovat a/nebo absorbovat vodu s použitím bezpečného a účinného množství prostředku obsahujícího sloučeninu vitamínu B3.
Tyto a jiné předměty vynálezu budou zřejmé z podrobného popisu, který následuje.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká způsobů zvlhčování nebo hydratace kůže zlepšením adsorpce vody na kůži savců a/nebo zlepšením absorpční kapacity pro vodu u kůže savců, zejména u epidermu a specielně u stratům corneum kůže savců, a to topickou (místní) aplikací bezpečného a účinného množství prostředku pro péči o kůži, který sestává z:
A) činidla zesilujícího adsorpci nebo absorpci vody, vybraného ze skupiny látek tvořené sloučeninami vitamínu B3 a jejich směsí; a
B) dermatologicky přijatelného nosiče sloučeniny vitamínu B3.
Tento vynález se dále týká výrobků obsahujících prostředek pro péči o pleť s obsahem 0,1 až 40 % sloučeniny vitamínu B3 v obalu tohoto prostředku pro péči o pleť s přiloženou informací a/nebo instrukcí o použití sloučenin vitamínu B3 pro zlepšení zvlhčování nebo hydratace kůže.
«♦ · · · · ·· ·· · · · · · ····
9 94 9 4 4 4 4 4 4 4
O · ·*««···»···· J 4 4 4 4 4 4 4 4 4
4 444 44 44 44 44
Pokud není uvedeno jinak, všechna procenta a podíly použité v textu vynálezu jsou hmotnostní z celkové hmotnosti prostředku. Všechna hmotnostní procenta jsou na bázi hmotnosti aktivních látek, pokud to není vyznačeno jinak. Všechna měření jsou provedena přibližně při 25 °C, pokud to není uvedeno jinak. V textu vynálezu použité výrazy „zvlhčování“, „zvlhčený“, „hydratace“ nebo „hydrátovaný“ z širšího hlediska znamenají ošetření nebo prevenci suché, šupinaté, vločkovité, napjaté nebo svědivé kůže k dosažení hladší a měkčí kůže, která by takto byla vnímána vizuálně a/nebo hmatově a/nebo senzorovým vyhodnocením. Ve vynálezu použité výrazy „absorbovat“ nebo „absorpce“ z širšího hlediska znamenají absorpci vody do kůže, zvláště do proteinů epidermu, a zejména do stratům corneum. Ve vynálezu použité výrazy „adsorbovat“ nebo „adsorpce“ zhruba znamenají adsorpci vody na kůži, zvláště na proteinech epidermu, a zejména na stratům corneum. Pojem „bezpečné a účinné množství“ použitý v textu vynálezu znamená množství sloučeniny nebo prostředku, které postačuje k navození význačného pozitivního účinku, zejména pozitivního vzhledu kůže nebo dobrého pocitu a to nezávisle na přínosech popsaných dále v tomto vynálezu, při čemž uvedené množství je dostatečně nízké, aby se předešlo vážným postranním účinkům, t.j. aby se dosáhlo rozumných výhod vzhledem k podílu rizika v rámci zdravého úsudku zkušeného odborníka.
Podrobný popis vynálezu
Prostředky pro zvlhčování kůže podle tohoto vynálezu obsahují, sestávají nebo v podstatě sestávají z podstatných elementů a vymezení zde popsaného vynálezu, jakož i z dalších nebo výhodných ingrediencí, komponent nebo omezení ve vynálezu popsaných.
Podstatné komponenty
Komponenta vitamínu B3
Prostředky podle tohoto vynálezu obsahují bezpečné a účinné množství přírodní nebo syntetické sloučeniny vitamínu B3. Prostředky podle tohoto vynálezu obsahují 0,01 až 50 %, výhodněji 1 až 50 %, ještě výhodněji 2 až 40 %, a ještě výhodněji 3 až 30 %, a nejvýhodněji 10 až 20 % sloučeniny vitamínu B3.
Ve vynálezu použitý pojem „sloučenina vitamínu B3“ znamená sloučeninu o vzorci:
« » »· ·· · · • · · · · · · · t • ·* · · · · · ·« « • · · ······ ·· · • · » · · · · ·
kde R je -CONH2 (t.j. niacinamid), -COOH (t.j. kyselina nikotinová) nebo -CH2OH (t.j. nikotinylalkohol), jejich (všech) deriváty a soli.
Příkladné deriváty uvedených sloučenin vitamínu B3 jsou estery kyseliny nikotinové včetně esterů nerozšiřujících cévy, nikotinyl-aminokyseliny, nikotinyl-alkoholové estery karboxylových kyselin, N-oxid kyseliny nikotinové a niacinamid-N-oxid.
Vhodnými estery kyseliny nikotinové jsou estery Ci.22-, výhodněji Cmó-, a nej výhodněji Ci-6-alkoholů. Vhodné alkoholy jsou s přímým i větveným řetězcem, cyklické nebo acyklické, nasycené i nenasycené (včetně aromatických), a substituované i nesubstituované. Jsou výhodné ty estery, které nezpůsobují zčervenání. Toto označení „nezpůsobující zčervenání“ v tomto vynálezu znamená, že ester po běžné aplikaci prostředku na kůži nezpůsobuje viditelné zardění (většina obecné populace nemá odezvu viditelného zardění, i když tyto sloučeniny rozšíření cév způsobují, avšak toto není prostým okem viditelné). Jinou možností je, že materiál s kyselinou nikotinovou, způsobující zardění při vyšších dávkách, může být použit v nižší dávce, při níž odezva zardění nenastává. Mezi estery kyseliny nikotinové nezpůsobující zardění patří tokoferol-nikotinát a inositol-hexanikotinát, avšak výčet není těmito látkami omezen; výhodnější je tokoferol-nikotinát.
Jinými deriváty sloučeniny vitamínu B3 jsou deriváty niacinamidu, získané substitucí jednoho nebo více vodíků amidové skupiny. Neomezujícími příklady derivátů niacinamidu, použitelnými podle tohoto vynálezu, jsou nikotinyl-aminokyseliny, které se odvodí např. reakcí aktivovaného derivátu kyseliny nikotinové (např. azidu nikotinové kyseliny nebo nikotinyl-chloridu) s aminokyselinou, a estery nikotinylalkoholu a organických karboxylových kyselin (např. Cmj). Specifickými příklady takových derivátů jsou kyselina nikotinurová a kyselina nikotinylhydroxamová, které mají následující chemickou strukturu:
kyselina nikotinurová:
C—NH—CH,—COH o
II kyselina nikotinylhydroxamová:
«·Β·
Příklady nikotinylalkoholových esterů jsou estery nikotinylalkoholu a karboxylových kyselin salicylové, octové, glykolové, palmitové a podobně. Jinými neomezujícími příklady sloučenin vitamínu B3, použitelnými podle tohoto vynálezu, jsou 2-chlomikotinamid, 6aminonikotinamid, n-methylnikotinamid, n,n-diethylnikotinamid, n-(hydroxymethyl)nikotinamid, imid kyseliny chinolinové, nikotinanilid, n-benzylnikotinamid, nethylnikotinamid, nifenazon, nikotinaldehyd, isonikotinová kyselina, methylisoniktinová kyselina, thionikotianmid, nialamid, l-(3-pyridylmethyl)močovina, 2-merkaptonikotinová kyselina, nikomol a niaprazin.
Příklady výše uvedených sloučenin vitamínu B3 jsou v oboru dobře známé, a jsou komerčně přístupné z mnoha zdrojů, jako je např. Sigma Chemical Company (St. Louis, MO), ICN Biomedicals, lne. (Irvin, CA) a Aldrich Chemical Company (Milwaukee, Wi).
Podle vynálezu lze použít jedné nebo více sloučenin vitamínu B3. Výhodnými sloučeninami vitamínu B3 jsou niacinamid a nikotinát tokoferolu. Niacinamid je výhodnější.
V případě použití solí, derivátů a substituovaných solí niacinamidu pro způsob regulování stavu kůže popsaný ve vynálezu jsou výhodné ty, které mají v podstatě stejnou účinnost jako niacinamid.
Podle vynálezu lze použít také solí sloučenin vitamínu B3. Neomezujícími příklady solí sloučenin vitamínu B3 použitelných dle vynálezu jsou organické nebo anorganické soli, jako jsou anorganické soli s anorganickým anionem (např. chloridem, bromidem, jodidem, karbonátem - výhodně chloridem), a jako jsou organické soli karboxylových kyselin (včetně solí mono-, di- a tri-Ci-is-karboxylových kyselin, např. acetátu, salicylátu, glykolátu, laktátu, malátu, citrátu, při čemž výhodná je sůl monokarboxylové kyseliny, jako je acetát). Tyto a jiné soli sloučenin vitamínu B3 snadno připraví zkušený odborník způsobem popsaným např. W. Wennerem ve stati „The Reaction of L-ascorbic and D-Isoascorbic Acid with Nicotinic Acid and Its Amide“, J. Organic Chemistry, 14, str. 22 - 26 (1949), kterou zde uvádíme jako odkaz. Wenner popisuje syntézu soli kyseliny askorbová a niacinamidu.
Ve výhodném provedení dusík v kruhu heterocyklické sloučeniny vitamínu B3 v podstatě chemicky volný (např. není vázán a/nebo maskován), nebo se stává v podstatě chemicky volným až po aplikaci na kůži („chemicky volný“ se v dalším textu alternativně « ··«« fc* *· ·* ·· · · · · · ···· t ··« ···· ···· • t t · ··»··· · · * • · « « · < · · · ··· ··· ·# ·· ·· ·« označuje jako „nekomplexovaný“ - míněno nevázaný v žádném komplexu). Ještě výhodnější je, je-li sloučenina vitamínu B3 převážně (takřka úplně) „nekomplexovaná“. Obsahuje-li tudíž prostředek sloučeninu vitamínu B3 ve formě soli nebo v jiné komplexní formě, musí být takový komplex po aplikaci prostředku na kůži výhodně v podstatě reversibilní, a ještě výhodněji převážně reversibilní. Tak např. takový komplex musí být v podstatě reversibilní při pH v rozmezí 5,0 až 6.0. Tuto reversibilitu snadno stanoví běžně zkušený odborník.
Výhodnější je, je-li sloučenina vitamínu B3 v prostředku v podstatě nekomplexovaná ještě před aplikací na kůži. Příklady přístupů k minimalizaci či předcházení tvorby nežádoucích komplexů jsou: nepoužívat materiály tvořící v podstatě nevratné nebo jiné komplexy se sloučeninou vitamínu B3, upravit pH, nastavit iontovou sílu, používat surfaktanty (povrchově aktivní látky), a formulovat prostředek podle vynálezu tak, aby sloučenina vitamínu B3 a materiál tvořící s ní komplex byly každý v jiné fázi. Tyto přístupy spadají do rámce běžné odborné praxe.
Ve výhodném provedení tudíž sloučenina vitamínu B3 obsahuje jen omezené množství formy soli, a ještě výhodnější je, je-li sloučenina vitamínu B3 v podstatě bez solí. Výhodná sloučenina vitamínu B3 obsahuje méně než 50 % takové soli, a ještě výhodnější sloučenina je převážně (takřka) mimo formu soli. Sloučenina vitamínu B3 v prostředcích dle tohoto vynálezu při pH v rozmezí 4 až 7 běžně obsahuje méně než 50 % formy soli.
Sloučenina vitamínu B3 se použije jako v podstatě čistý materiál, nebo jako extrakt získaný vhodnou fyzikální a/nebo chemickou izolací z přírodních zdrojů (např. rostlinných). Sloučenina vitamínu B3 je výhodná, je-li v podstatě čistá, a výhodnější, je-li převážně (takřka úplně) čistá.
Bez ohledu na teoretická omezení se předpokládá, že sloučeniny vitamínu B3 zvyšují zvlhčování či hydrataci kůže několika různými mechanismy. Jedním mechanismem je působení sloučenin vitamínu B3 na přirozené zvlhčovači faktory. Přirozenými zvlhčovacími faktory jsou vedlejší produkty metabolismu proteinů kůže (zejména filaggrinu), které vážou vodu. Předpokládá se, že sloučeniny vitamínu B3 zvyšují množství výše zmíněných proteinů kůže, a tím se zvyšuje účinek přirozených zvlhčovačích faktorů, a tedy i zvlhčování. Jiný mechanismus spočívá v účinku sloučenin vitamínu B3 na hladinu a/nebo molekulovou hmotnost keratinových proteinů ve stratům comeum. Tyto proteiny vázou vodu a napomáhají k dodávání pružnosti vrstvě buněk v corneum. Zvýšené množství keratinu tudíž zvyšuje koncentraci proteinů vázajících vodu, což vede k lepšímu zvlhčení kůže. Dosažený stupeň zvlhčení kůže má také vztah k typu obsaženého keratinu. Keratinové proteiny o vyšší molekulové hmotnosti (t.j. molekulové hmotnosti nad_) vážou více vody. Třetí mechanismus spočívá v účinku sloučenin vitamínu B3 na hladinu (množství) involukrinu a desmosomálních proteinů. Involukrin je prekurzor proteinů obálky buněk ve stratům corneum, který obaluje keratinové proteiny a přírodní zvlhčovači faktory. Desmosomální proteiny jsou v úzké spojitosti s obálkou buněk ve stratům corneum, a napomáhají spojení těchto buněk. Zvýšením obsahu involukrinu a desmosomálních proteinů se zvětšuje a zpevňuje obálka buněk ve stratům corneum, a napomáhá se tak zpomalování dehydratace uzavřených keratinů a přirozených zvlhčovačích faktorů, a tím se zlepšuje zvlhčování kůže.
Nosič
Další podstatnou složkou dle tohoto vynálezu je dermatologicky přijatelný nosič. Výraz „dermatologicky přijatelný nosič“ použitý v textu vynálezu znamená, že nosič je vhodný pro místní aplikaci na kůži, má dobrý estetický vzhled, je kompatibilní s účinnými složkami tohoto vynálezu a s jinými komponentami, a nepůsobí toxicky a proti bezpečnosti. Bezpečné a účinné množství nosiče je v rozmezí 50 až 99,99 %, výhodněji 99,9 až 80 %, ještě výhodněji 98 až 90 %, a nej výhodněji 95 až 90 % v prostředku.
Nosič může být v nejrůznějších formách. Podle vynálezu je možno použít např. emulzní nosiče, včetně emulzí olej ve vodě, voda v oleji, voda v oleji-ve vodě, olej ve vodě-v silikonu. Tyto emulze mohou mít široký rozsah viskozit, např. v rozmezí 100 cps až 200.000 cps. Tyto emulze mohou být dodávány ve formě spreje s mechanickým čerpadlem nebo v nádobkách se stlačeným aerosolem s užitím propelantů. Tyto nosiče mohou být dodávány také ve formě pěny. Jinými vhodnými aktuálními nosiči jsou bezvodá kapalná rozpouštědla, jako jsou oleje, alkoholy a silikony (např. minerální olej, ethanol, isopropanol, dimethikon, apod.), vodná jednofázová kapalná rozpouštědla (např. hydro-alkoholové systémy), a zahuštěné verze těchto bezvodých a vodných jedno fázových rozpouštědel (např. v nichž byla viskozita rozpouštědla zvýšena až na pevnou nebo polopevnou fázi přídavkem vhodných klejopryskyřic, pryskyřic, vosků, polymerů, solí, apod.). Příklady aktuálních nosných systémů použitelných podle tohoto vynálezu jsou popsány v následujících čtyřech referencích, které zde uvádíme celé jako odkaz na prameny: „Sun Products Formulary“, Cosmetics & Toiletries, vol. 105, str. 122 - 139 (prosinec 1990); „Sun Products Formulary“, Cosmetics & Toiletries, vol. 102, str. 117-136 (březen 1987); USP čís. 4,960.764 (Figueroa aj.), vyd. 2. října 1990; a USP čís. 4,254.105 (Fukuda aj.), vyd. 3. března 1981.
φφφφ φ
φφφ
Nosiče v prostředcích pro péči o pokožku činí 50 až 99 % z hmotnosti prostředku podle tohoto vynálezu, výhodněji 75 až 99 %, a nejvýhodněji 85 až 95 % z hmotnosti prostředku.
Výhodnými kosmeticky a/nebo farmaceuticky přijatelnými aktuálními nosiči jsou vodně-alkoholové systémy a emulze olej-voda. Je-li nosičem vodně-alkoholový systém,potom tento nosič obsahuje 0 až 99 % ethanolu, isopropanolu, nebo jejich směsi, a 1 až 99 % vody. Výhodnější je nosič obsahující 5 až 60 % ethanolu, isopropanolu, nebo jejich směsí, a 40 až 95 % vody. Nejvýhodnější je nosič obsahující 20 až 50 % ethanolu, isopropanolu, nebo jejich směsi, a 50 až 80 % vody. Je-li nosičem emulze olej-ve-vodě, pak nosič obsahuje některou z běžných ingrediencí určených pro přípravu těchto emulzí. Podrobnější diskusi o vhodných nosičích najdeme v USP 5,605.894 (Blank aj.), a v USP 5,681.852 (Bissett), které zde celé uvádíme jako odkaz na prameny.
Volitelné výhodné komponenty
Zvlhčovači prostředky podle vynálezu výhodně obsahují činidlo vytvářející povlak (film) nebo zesilující účinek. Tímto činidlem vytvářejícím film nebo zdůrazňujícím účinek podle vynálezu obecně je organický polymer nebo pryskyřice, které jsou rozpustné v nosiči, a které při odpařování vytvářejí na kůži poměrně tenký film, a tím se zesiluje účinek sloučeniny vitamínu B3. Činidlo vytvářející film nebo zesilující účinek může být přírodní nebo syntetické, vhodnými filmotvornými činidly a činidly zesilujícími účinek jsou (míněno bez omezení na tento výčet): polyvinylalkohol, ethylcelulóza, methoxycelulóza, hydroxyethylcelulóza, nitrocelulóza, včelí vosk, polyvinylpyrolidon, kopolymery vinylpyrolidonu a vinylacetátu, kopolymery eikosenu a vinylpyrolidonu (který jako příklad jednoho z nich je dodáván spolenčostí GAF Chemical Corporation pod názvem Ganex.RTM. V-220), kopolymery vinylacetátu a nenasycené karboxylové kyseliny, terpolymery vinylacetátu a nenasycené karboxylové kyseliny, terpolymery methylmethakrylát/stearylmetakrylát/ dimethylaminoethylemetakrylát, terpolymery vinylacetát/allylstearát/allyloxyoctová kyselina, a kopolymery maleinanhydridu a methylvinyl-éteru, které jsou komerčně označované jako „Gantrez AN“, jakož i ethyl-, isopropyl- a butyl-estery těchto kopolymerů, a kopolymery maleinanhydridu a butyl-vinyl-éteru.
K dosažení flexibility (pružnosti) polymerního filmuje žádoucí do prostředku dle vynálezu přidat plastifikační činidla. Vhodnými plastifikačními činidly (bez omezení následujícím výčtem) jsou: polyethylenglykol, póly oxy ethylen-propy lenglykol, • 4 4 4 4 · · • •4 4444 ·«·« •444 4 44 · 4 44 ·
444 444444 44 4 polyoxypropylenglykol, blokové kopolymery polyoxyethylenu a polyoxypropylenu, glycerol, a různé rostlinné oleje, jako je bavlníkový olej, palmový olej, řepkový olej, slunečnicový olej, ricinový olej, a podobně. Je známo, že při přípravě a zkoumání polymerů vytvářejících film rychlost uvolňování účinné složky z polymerního filmu závisí na vlastnostech použitého plastifikačního činidla. Hydrofobní plastifikační činidla, jako jsou rostlinné oleje, mají tendenci bránit uvolňování účinné složky, zatím co hydrofilní materiály, jako je polyoxypropylenglykol, polyethylenglykoly a póly oxy ethylen, mají tendenci zvýšit rychlost uvolňování účinné substance z filmu.
Zvlhčovači prostředky podle tohoto vynálezu mohou výhodně obsahovat i další složky účinné pro kůži. Příklady takových účinných látek, neomezující jejich výčet, jsou hydroxykyseliny, jako je např. kyselina salicylová; odšupinovací činidla, jako jsou zwitteriontové surfaktanty; činidla chránící proti slunečnímu záření jako jsou 2-ethylhexyl-pmethoxycinnamát, 4,4'-t-butyl-methoxydibenzoyl-metan, oktokrylen, fenyl-benzimidazolsulfonová kyselina; blokovače slunečního záření jako oxid zinku a dioxid titanu; protizánětová činidla; antioxidanty/radikální dezinfektans jako tokoferol a jeho estery; chelátory kovů, zejména železa; retinoidy jako je retinol, retinyl-palmitát, retinyl-acetát, retinyl-propionát a retinal; N-acetyl-L-cystein a jeho deriváty; hydroxykyseliny jako kyselina glykolová; ketokyseliny jako kyselina pyruvová (pyrohroznová); deriváty benzofuranu; a činidla chránící kůži. Lze také použít směsí některých z výše uvedených látek účinně působících na kůži. Podrobnější popis těchto účinných látek je uveden v patentu USP 5,605.894 (autoři Blank aj.), který již byl citován. Výhodnými účinnými látkami jsou hydroxykyseliny jako kyselina salicylová, látky chránící proti slunečnímu záření, antioxidanty, a jejich směsi.
Do prostředků podle tohoto vynálezu je možno přidávat i další konvenční produkty určené pro péči o pleť. Tak např. je možno použít močovinu, guanidin, glycerol, petrolatum, minerální olej, estery a polyestery cukrů, polyolefiny, methyl-isostearát, ethyl-isostearát, cetyl-ricinoleát, isononyl-isononanoát, isohexadekan, lanolin, estery lanolinu, cholesterol, sůl pyrrolidonkaroxylové kyseliny (PCA), trimethyl-glycin (betain), transexamovou kyselinu, amonikyseliny (např. serin, alnin) a/nebo jejich soli, panthenol a jeho deriváty, kolagen, kyselinu hyaluronovou, elastin, hydrolyzáty, pupalkový olej, olej j oj oba, faktor pro růst epidermu, sojové saponiny, mukopolysacharidy, a jejich směsi. Další vhodná aditiva nebo činidla aktivně působící na kůži jsou podrobněji uvedena v patentové přihlášce PCT číslo WO 97/39733, zvěř. 30. října 1997 (autoři Oblong aj.), kterou zde uvádíme celou jako odkaz na prameny.
···· · · · · ·· ·· • · · · · ·«·· ··· · · · · · ·· · • · · · ····· ·· · • · · · ···· •·· · · · · · · ··
Příprava prostředků pro zvlhčování kůže
Prostředky podle tohoto vynálezu se připraví běžnými metodami, které jsou známé ve výrobě prostředků tohoto druhu. Takové metody obvykle spočívají ve smísení ingrediencí v jednom nebo více krocích k získání poměrně stejnoměrné konsistence, s případným použitím zahřívání, chlazení, vakua, apod. Nevyčerpávajícími příklady konsistence výrobku jsou gel, emulze, pleťové mléko, krém, kapalina, roztok, mast, atd.
Metody zvlhčování kůže
Způsoby podle tohoto vynálezu jsou použitelné pro zvlhčování nebo hydrataci kůže savců (zejména lidské kůže, a specielně kůže lidské tváře a těla, konkrétněji lidské ruky, nohy a tváře), zejména pak epidermu a zvláště zrohovatělé vrstvy (stratům comeum) kůže savců. Způsoby zvlhčování nebo hydratace kůže podle vynálezu spočívají v místní (lokální) aplikaci bezpečného a účinného množství prostředku podle vynálezu, jímž se zvlhčuje nebo hydrátuje kůže. Množství aplikovaného prostředku, frekvence aplikace a délka doby použití budou velmi rozdílné v závislosti na množství sloučeniny vitamínu B3 a/nebo jiných komponent daného prostředku, a na požadované intenzitě zvlhčení nebo hydratace. Avšak k dosažení účinku zvlhčování nebo hydratace podle tohoto vynálezu musí být prostředek pro zvlhčování nebo hydrataci kůže aplikován tak, aby se dosáhlo konstantní minimální koncentrace vitamínu B3 na kůži v rozmezí 0,001 mg/cm2 až 1 mg/cm2. V textu vynálezu použitý výraz „konstantní“ znameneá, že hladina koncentrace sloučeniny vitamínu B3 na kůži nesmí klesnout pod minimální koncentraci o více než 20 %, výhodněji o více než 10 %, a to po dobu 1 až 12 hodin. Konstantní hladiny lze dosáhnout novou aplikací produktu na kůži, a to zejména na těch částech těla, které se přes den častěji myjí, tedy na tváři a na rukou.
Ve výhodném provedení vynálezu se prostředek chronicky, t.j. opakovaně aplikuje na kůži (nebo znova aplikuje jako po mytí). „Chronickou místní aplikací“ se míní nepřetržitá místní aplikace prostředku po delší dobu života subjektu, výhodně po dobu nejméně jednoho týdne, výhodněji nejméně po dobu dvou týdnů, ještě výhodněji po dobu nejméně jednoho měsíce, a ještě výhodněji po dobu nejméně tří měsíců, a ještě výhodněji po dobu nejméně šest měsíců, a nejvýhodněji po dobu nejméně jednoho roku. Protože účinky se dostavují po různých maximálních dobách aplikace (např. pět, deset nebo dvacet let), je výhodné, aby chronická aplikace pokračovala po celý život subjektu, mají-li se udržet a/nebo zvýšit • · dosažené účinky. Typická aplikace by měla být řádově jednou až čtyřikrát za den, a to zejména na těch částech těla, které se přes den často myjí, tedy na tváři a na rukou.
K dosažení dobrého vzhledu kůže a/nebo dobrého pocitu na kůži lze použít širokého rozpětí množství (dávky) prostředku podle tohoto vynálezu. Množství (dávky) tohoto prostředku běžně používané při jedné aplikaci (vyjádřeno v miligramech prostředku na 1 cm kůže) jsou v rozmezí 0,1 mg/cm až 10 mg/cm . Zvláště účinné aplikační množství činí 1 mg/cm2 až 4 mg/cm2, a ještě účinnější aplikační množství (dávka) činí 2 mg/cm2.
K regulaci stavu kůže se prostředek dle vynálezu výhodně používá ve formě pleťového mléka, krému či jiného kosmetického prostředku, které se aplikují na kůži s cílem dosažení estetických, profylaktických, terapeutických nebo jiných účinků (t.j. nanášecí prostředek ponechávaný k působení - „leave-on composition“). Po nanesení prostředku na kůži se tento ponechá působit nejméně 5 minut, výhodněji nejméně 20 minut, výhodněji nejméně 1 hodinu, a nej výhodněji nejméně několik hodin, např. až 12 hodin, než se prostředek odstraní např. mytím.
Jiným přístupem k nepřetržitému vystavení kůže účinkům minimálního množství sloučeniny vitamínu B3 je aplikace náplasti (masky). Tento přístup je vhodný zejména v případech problémové oblasti kůže, která potřebuje intenzivnější ošetření. Náplast (maska) může být okluzívní, semiokluzívní nebo neokluzívní. Prostředek se sloučeninou vitamínu B3 může být obsažen v náplasti, nebo může být nanesen na kůži ještě před aplikací náplasti. Tato může obsahovat i další účinné látky, jako např. chemické iniciátory exotermních reakcí jak je to popsáno např. v patentové přihlášce PCT čís. WO 9701313 (autoři Burkett aj.). Maska se výhodně aplikuje (např. na tvář) přes noc jako noční terapie.
Příklady
Následující příklady dále popisují a demonstrují různá provedení v rámci rozsahu tohoto vynálezu. Příklady jsou uvedeny pouze za účelem ilustrace, a nepředstavují vymezení tohoto vynálezu, aniž by došlo k odklonu od ducha obsahu vynálezu.
Příklad 1
Následuje příklad krému na pleť, který obsahuje prostředky podle tohoto vynálezu. Tyto prostředky byly vytvořeny kombinací a smísením ingrediencí, uvedených v tabulce každého příkladu, a to s použitím běžné technologie, a směs se potom aplikovala na pleť v dávkách v rozmezí hmotnosti 0,5 g až 50 g.
• · · · • ·· • ·
Ingredience % hmotn.
Glycerol 6,933
Niancinamid 5,000
Permethyl 101 A1 3,000
Sepigel1 2,500
Q21403 3 2,000
Isopropyl-isostearát 1,330
Arlaton2121 4 1,000
Cetylalkohol CO-1695 0,720
SSEFA C.5 0,670
Tokoferol-acetát 0,500
Panthenol 0,500
Adol 62 6 0,480
Kobo - dioxid titanu 0,400
Hydroxid sodný - 50 % vodný roztok 0,0125
Fiery 5 7 0,150
EDTA dvoj sodný 0,100
Glydant Plus s 0,100
Myrj 59 9 0,100
Emersol 132 10 0,100
Barvivo 0,00165
Čištěná voda doplnit do 100 %
Příklad 2
Následuje příklad krému na pleť, který obsahuje prostředky podle tohoto vynálezu. Tyto prostředky byly vytvořeny kombinací a smísením ingrediencí, uvedených v tabulce každého * 9 · <
» ♦ · 4 příkladu, a to s použitím běžné technologie, a směs se potom aplikovala na pleť v dávkách v rozmezí hmotnosti 0,5 g až 50 g.
Ingredience % hmotn.
Glycerol 6,933
T okoferol-nikotinát 2,000
Permethyl 101A 1 3,000
Sepigel 2 2,500
Q2-1403 3 2,000
Isopropyl-stearát 1,330
Arlatone 21214 1,000
Cetylalkohol CO-1695 0,720
SEFA Cottonate 5 0,670
Tokoferol-acetát 0,500
Panthenol 0,500
Adol 62 6 0,480
Kobo-dioxid titanu 0,400
Hydroxid sodný - 50 % vodný roztok 0,0125
Fiery 5 ' 0,150
EDTA dvoj sodný 0,100
Glydant Plus δ 0,100
Myrj 59 y 0,100
Emersol 132 10 0,100
Barvivo 0,00165
v Čištěná voda doplnit do 100 %
Příklad 3
Následuje příklad krému na pleť, který obsahuje prostředky podle tohoto vynálezu. Tyto prostředky byly vytvořeny kombinací a smísením ingrediencí, uvedených v tabulce každého příkladu, a to s použitím běžné technologie, a směs se potom aplikovala na pleť v dávkách v rozmezí hmotnosti 0,5 g až 50 g.
Ingredience % hmotn.
Glycerol 6,933
Niacinamid 2,000
Permethyl 101A 1 4,000
Q2-1403 J 2,000
Isopropyl-isostearát 1,330
Arlatone 2121 4 1,000
Cetylalkohol CO-1695 0,720
SEFA Cottonate 5 0,670
Carbopol 954 11 0,500
Tokoferol-acetát 0,500
Panthenol 0,500
Adol 62 6 0,480
Kobo-dioxid titanu 0,400
Hydroxid sodný - 50 % vodný roztok 0,250
Fiery 5 ' 0,150
EDTA dvoj sodný 0,100
Glydant Plus 8 0,100
Myrj 599 0,100
Emersol 132 10 0,100
Carbopol 1382 12 0,100
Barvivo 0,00165
Čištěná voda doplnit do 100 %
Poznámky o originálním označení výrobku a o výrobci (dodavateli):
1. Isohexadecane, Presperse lne., South Plainfield, NJ
2. Polyacrylamide(and)C13-14 Isoparaffm(and)Laureth-7, Seppic Corporation, Fairfield, NJ
3. dimethicone(and)dimethiconol, DOW Corning Corp., Midland, MI
4k_Sorbitan Monostearate and Sucrococoate, ICI Americas lne., Wilmington, DE
• • 4 4 4 4 4 9 99 4 9 9 9 9 4 4 9 « 44 4 9
• 44 4 4 9 4 4 4 4 4
4 4 4 4 • 4 4 4 4 9 4 4
4 4 4 4 4 4 9
44 9 4 4 · 94
5. Sucrose ester of fatty acid, Procter and Gamble, Cincinnati, OH Stearyl Alcohol, Procer and Gamble, Cincinnati, OH
7. Fiery 5 n/a, Procter and Gamble, Cincinnati, OH
1F.DMDM Hydantioin (and) Iodopropynyl Butylcarbamate, Lonza lne., Fairlawn, NJ
9. PEG-100 Stearate, ICI Americas lne., Wilmington, DE
10. Stearic acid, Henkel Corp., Kankakee, IL
11. Carbomer, BF Goodrich, Cleveland, OH
12. Carbomer, BF Goodrich, Cleveland, OH • •44
44 • 4 44 4« 44
44 4 4 44 4
4 4 · 4 44 «
4 44444 44 4 • · 4 4 4 4 4

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob adsorbování vody na kůži savců nebo absorbování vody do kůže savců aplikací bezpečného a účinného množství prostředku pro péči o kůži (pleť), vyznač uj ící se tím, že prostředek sestává z:
    a) činidla zvyšujícího adsorpci nebo absorpci vody, zvoleného ze skupiny sloučenin vitamínu B3 a jejich směsí; a
    b) dermatologicky přijatelného nosiče sloučeniny vitamínu B3
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že adsorpce vody nebo absorpce vody se dosahuje zvýšením koncentrace proteinů kůže, zvolených ze skupiny proteinů sestávající z filaggrinu, keratinu, involukrinu, nebo z jejich směsí.
  3. 3. Způsob podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznač uj ící se tím, že koncentrace činidla zvyšujícího adsorpci nebo absorpci vody je větší než 5 % hmotn.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznač uj ící se tím, že j ako sloučenina vitamínu B3 se zvolí niacinamid, deriváty niacinamidu, estery kyseliny nikotinové nerozšiřující cévy, a jejich směsi.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznačuj í cí se tí m, že prostředek dále obsahuje další složku aktivně působící na kůži, zvolenou ze skupiny tvořené hydroxykyselinami, činidly pro zbavování šupin, činidly chránícími před slunečním zářením, antioxydanty, retinoidy, a jejich směsí.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznačuj í cí se tím, že hydroxykyselinou je kyselina salicylová, dále že za činidlo pro zbavování šupin se zvolí zwitterionické surfaktanty a jejich směsi, za činidlo blokující sluneční záření se zvolí oxid zinku, dioxid titanu a jejich směsi; za činidlo chránící před slunečním zářením se zvolí ze skupiny látek sestávající z (ethylhexyl-p-methoxy)-cinamát, 4,4'-t-butylmethoxydibenzhoyl-methan, fenyl-benzimidazol-sulfonová kyselina, oktokrylen, a jejich směsi; za antioxydant se zvolí tokoferol nebo jeho estery, a jejich směsi; retinoidy se zvolí ze skupiny obsahující retinol, retinyl-acetát, nebo retinyl-propionát, nebo jejich směsi.
    • · *· * · · ♦ • · · ·
  7. 7. Způsob zvlhčování nebo hydratace kůže savců, vyznačuj ící se tím, že spočívá v aplikaci bezpečného a účinného množství prostředku pro péči o kůži (pleť), obsahujícího:
    a) bezpečné a účinné množství nejméně jedné sloučeniny vitamínu B3; a
    b) kosmeticky přijatelný nosič, a to tak, aby se na kůži udržela minimální koncentrace v rozmezí 0,001 mg/cm sloučeniny vitamínu B3.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznačující se tím, že minimální koncentrace sloučeniny vitamínu B3 se dosáhne opakovanou aplikací prostředku na kůži.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznačující se tím, že prostředek pro péči o kůži (pleť) dále obsahuje činidlo pro vytváření filmu nebo pro posílení účinku.
  10. 10. Výrobek s obsahem prostředku pro péči o pleť, vyznačuj ící se tím, že obsahuje 0,1 % hmotn. až 40 % hmotn. sloučeniny vitamínu B3 v obalu spolu s přibalenou informací o prostředku a/nebo instrukcí pro použití.
CZ20003298A 1999-03-12 1999-03-12 Prostředky pro zvlhčování kůže CZ20003298A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003298A CZ20003298A3 (cs) 1999-03-12 1999-03-12 Prostředky pro zvlhčování kůže

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003298A CZ20003298A3 (cs) 1999-03-12 1999-03-12 Prostředky pro zvlhčování kůže

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003298A3 true CZ20003298A3 (cs) 2000-12-13

Family

ID=5471880

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003298A CZ20003298A3 (cs) 1999-03-12 1999-03-12 Prostředky pro zvlhčování kůže

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003298A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100357848B1 (ko) 비타민비3화합물을포함하는피부외관을조절하기위한국소용조성물
US6238678B1 (en) Methods of regulating skin appearance with vitamin B3 compound
KR100604402B1 (ko) 피부의 지성이고/이거나 번들거리는 외관을 조절하기 위한국소용 조성물
US6217888B1 (en) Methods of regulating skin appearance with vitamin B3 compound
US5962482A (en) Method of reducing cellulite in mamalian skin
CZ20013651A3 (cs) Prostředky k ochraně kůľe obsahující směs činidel k ochraně kůľe
JP2005503335A (ja) 糖アミンを含有するスキンケア組成物
WO1999047141A1 (en) Method of treating skin irritation
WO2000051554A2 (en) Regulating skin appearance and composition with a fluorinated vitamin d3 analog compound
AU3000699A (en) Skin moisturizing compositions
WO1999047114A1 (en) Moisturizing compositions
CZ20003298A3 (cs) Prostředky pro zvlhčování kůže
EP1061898A1 (en) Skin care compositions
WO1999047115A1 (en) Skin care compositions
WO2001000162A1 (en) Cosmetic compositions containing vitamin b3
MXPA00009057A (en) Skin moisturizing compositions
US20230390178A1 (en) Skin Care Compositions and Methods of Use
WO2001000167A1 (en) Cosmetic compositions containing vitamin b¿3?
WO2000012059A1 (en) Methods of reducing the irritation associated with vitamin b3 compositions
WO2001000159A1 (en) Cosmetic compositions containing vitamin b3
MXPA00009056A (en) Method of treating skin irritation
CZ20002862A3 (cs) Prostředek pro místní aplikaciProstředek pro místní aplikaciProstředek pro místní aplikaci
WO2001000160A1 (en) Cosmetic compositions containing vitamin b3
JPH0232007A (ja) 養毛剤
MXPA00003717A (en) Topical compositions for regulating the oily/shiny appearance of skin