CZ20002341A3 - Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy - Google Patents

Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy Download PDF

Info

Publication number
CZ20002341A3
CZ20002341A3 CZ20002341A CZ20002341A CZ20002341A3 CZ 20002341 A3 CZ20002341 A3 CZ 20002341A3 CZ 20002341 A CZ20002341 A CZ 20002341A CZ 20002341 A CZ20002341 A CZ 20002341A CZ 20002341 A3 CZ20002341 A3 CZ 20002341A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
compound
formula
pharmaceutically acceptable
dichloro
optionally substituted
Prior art date
Application number
CZ20002341A
Other languages
English (en)
Inventor
Stefania Gagliardi
Guy Marguerite Marie G Nadler
Pietro A T Novella
Original Assignee
Smithkline Beecham Lab
Smithkline Beecham Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Beecham Lab, Smithkline Beecham Spa filed Critical Smithkline Beecham Lab
Priority to CZ20002341A priority Critical patent/CZ20002341A3/cs
Publication of CZ20002341A3 publication Critical patent/CZ20002341A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Sloučenina vzorce (I) nebo její sůl nebo solvat, kde jednotlivé substituenty mají specifický význam, způsoby přípravy takových sloučenin, farmaceutické prostředky obsahující takové sloučeniny a použití takových sloučenin a prostředků v lékařství pro léčení a profylaxi onemocnění souvisejících s nadměrnou aktivitou osteoklastů, hypercholesterolemie, atherosklerosy, AIDS, Alzheimerovy choroby a onemocnění souvisejících s angiogenesí a pro léčbu nádorových, virových a autoimunitních onemocnění.

Description

Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporosy
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká určitých nových sloučenin, způsobů přípravy takových sloučenin, farmaceutických prostředků obsahujících takové sloučeniny a použití takových sloučenin a prostředků v lékařství.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že onemocnění asociovaná se ztrátou kostní hmoty jsou způsobena nadměrnou aktivitou osteoklastů. Je také známo, že některé sloučeniny, obvykle příbuzné bafilomycinu, jsou vhodné pro léčbu takových onemocnění; například Mezinárodní patentová přihláška publikační číslo WO 91/06296 popisuje některé bafilomycínové makrolidy vhodné pro léčbu onemocnění postihujících kosti.
Nicméně, bafilomycinové deriváty nejsou selektivní pro osteoklasty u lidí. Použití těchto sloučenin je proto spojeno s nepřijatelnou toxicitou způsobenou generálizovanou blokádou jiných základních v-ATPas. Dále, doposud není známá léčba, která by byla selektivní pro lidské osteoklasty.
Vývoj účinné léčby onemocnění spojených se ztrátou kostní hmoty u lidí je dále komplikován tím, že charakter terapeutického cíle pro selektivní inhibici osteoklastů je kontroversní. Baron et al. (Mezinárodní patentová přihláška publikační číslo WO 93/01280) ukazují, že specifická vakuolární ATPasa (V-ATPasa) byla identifikována v osteoklastech jako potenciální terapeutický cíl. Nicméně, Baronova práce byla provedena na kuřatech a Halí et al. (Bone and Minerál 27: 159-166 (1994)) ve studii provedené na
savcích ukázali, že oproti ptačí osteoklastové v-ATPasa je savčí osteoklastová v-ATPasa je farmakologicky podobná v-ATPasa v jiných buňkách a proto je nepravděpodobné, že by byla dobrým terapeutickým cílem.
Podstata vynálezu
Nyní jsme objevili skupinu sloučenin, které jsou selektivní pro savčí osteoklasty a které selektivně inhibují jejich aktivitu způsobující resorpci kosti. Tyto sloučeniny jsou proto považovány za vhodné pro léčbu a/nebo profylaxi onemocnění spojených se ztrátou kostní hmoty, jako je osteoporosa a příbuzné osteopenické choroby, Pagetova nemoc, hyperparathyreoidismus a příbuzná onemocnění. Také se předpokládá, že tyto sloučeniny budou mít protinádorovou aktivitu, antivirovou aktivitu (například proti viru Semliki Forest, viru vesikulární stomatitidy, Newcastle nemoci, viru chřipky A a B, viru HIV), protivředovou aktivitu (například mohou být tyto sloučeniny použity pro léčbu chronické gastritidy a peptického vředu indukovaného Helicobacter pylori), imunosupresivní aktivitu, antilipidemickou aktivitu, antiatherosklerotickou aktivitu a také se předpokládá, že jsou použitelné pro léčbu AIDS a Alzheimerovi nemoci. Dále jsou tyto sloučeniny považovány za vhodné pro inhibici angiogenese, t.j. tvorby nových krevních cév, která se vyskytuje u různých patologických stavů (angiogenních onemocnění) jako je revmatoidní artritida, diabetická retinopatie, psoriasa a solidní nádory.
V souladu s tím -vynález obsahuje sloučeninu vzorce (I) :
nebo její sůl nebo solvat, kde
A je volitelně substituovaná arylová skupina nebo volitelně substituovaná heterocyklická skupina;
R je -CO-NR R , kde R a R jsou každý nezávisle vybrány ze skupiny zahrnující skupiny: vodík, alkyl, substituovaný alkyl, volitelně substituovaný alkenyl, volitelně substituovaný aryl, volitelně substituovaný arylalkyl, volitelně substituovaný heterocyklyl nebo volitelně substituovaný heterocyklylalkyl, nebo tvoří Rs a R dohromady s dusíkem, na který jsou navázány, heterocyklylovou skupinu;
R a R2 jsou každý nezávisle vybrány ze skupiny zahrnující skupiny: vodík, hydroxy, amino, alkoxy, volitelně substituovaný aryloxy, volitelně substituovaný benzyloxy, alkylamino, dialkylamino, halogen, trifluormethyl, trifluormethoxy, nitro, alkyl, karboxy, karbalkoxy, karbaraoyl, alkylkarbamoyl, nebo tvoří R a R2 dohromady methylendioxy, karbonyldioxy nebo karbonyldiamino; a
Rs je vybrán ze skupiny zahrnující skupiny: vodík, alkanoyl, alkyl, aminoalkyl, hydroxyalkyl, karboxyalkyl, karbalkoxyalkyl, karbamoyl nebo alkylsulfonyl a arylsulfony1.
Příklady arylových skupin představovaných A jsou fenyl a naftyl.
Příklady heterocyklylových skupin představovaných A jsou furylové skupiny.
Výhodně jsou Ri a R2 každý nezávisle halogenový substituent, například chlor.
Vhodné pozice pro substituce pro R^ a R2 jsou pozice 4, 5, 6 nebo 7, nejlépe pozice 5 nebo 6.
Ve výhodném aspektu je R chlor, zejména 5-chlor, a R2 je chlor, zejména 6-chlor.
R3 je výhodné vodík.
Pokud jsou Rs nebo Rc alkyl nebo substituovaný alkyl, tak jsou výhodnými alkylovými skupinami C 6 alkyl, například C^, C2, C3, C4 a Cs alkyl, výhodně ethyl, propyl nebo butyl.
Pokud jsou Rs nebo R substituovaný alkyl, tak jsou výhodnými skupinami 2-(dialkylamino)ethyl, 3-(dialkylamino)propyl,
4-(dialkylamino)butyl, 3-[4-(3-chlorfenyl)piperazin-l-yl]propyl, 3-[4-(3-hydroxyfenyl)piperazin-l-yl]propyl, heterocyklylmethyl, heterocyklylethyl nebo heterocyklylpropyl.
Výhodně je Rs volitelně substituovaný heterocyklyl a aryl.
Výhodně je Rs volitelně substituovaný heterocyklylalkyl.
Výhodně je R vodík.
Ve -výhodném aspektu je Rs volitelně substituovaná piperidinylová skupina, zejména 4-piperidinylová skupina.
Substituenty piperidinylového kruhu zahrnují alkyl, fúsovaný cykloalkyl a hydroxyalkyl, polyhydroxyalkyl.
Výhodné substituenty pro piperidinylové skupiny jsou alkylové skupiny.
Pokud je piperidinylová skupina substituovaná, tak je výhodné, aby byly substituenty navázány na jeden nebo oba uhlíkové atomy alfa nebo na atom dusíku.
Příkladem substituované piperidinylové skupiny jsou
1.2.2.6.6- pentamethylpiperidin-4-yl a
2.2.6.6- tetramethylpiperidin-4-yl.
Pokud je Re heterocyklylalkyl, tak jsou výhodné heterocyklylové skupiny volitelně substituované nasycenou heterocyklickou skupinou tvořenou jedním kruhem obsahujícím 5 až 8, lépe 5 až 6 atomů v kruhu, kde mezi těmito atomy jsou 1, 2 nebo 3 heteroatomy vybrané z 0, S nebo N; například volitelně substituovanou piperazinylovou skupinou. Vhodnými volitelnými substituenty pro heterocyklylové skupiny jsou volitelné substituované arylové skupiny, napíklad hydroxyfenylové nebo chlorfenylové skupiny.
Skupina označená (b), která tvoří část vzorce (I), má následující vzorec:
(b)
V jednom výhodném provedení má skupina (b) vzorec (c):
kde Ra je stejný, jak byl definován pro vzorec (I) a R4 je vybrán ze skupiny zahrnující následující skupiny: vodík, hydroxy, alkoxy, alkythio, halogen nebo skupina NRuRv, kde Ru a Rv jsou každý nezávisle vodík, alkyl nebo alkylkarbonyl.
Výhodně je R4 umístěn v meta- pozici vzhledem k R^.
Výhodně je R4 vodík nebo alkoxy-skupina, lépe alkoxy-skupina.
···· ·· · ····
Příkladem R4 je vodík. Příkladem R4 je methoxy-skupina.
Konkrétními příklady vzorce (I) jsou vzorce uvedené v příkladech 2, 7 a 8.
Jak je zde použit, označuje termín alkyl alkylové skupiny s přímým nebo s rozvětveným řetězcem, které obsahují 1 až 12, lépe 1 až 6, nejlépe 1 až 4 atomy uhlíku, jako jsou methyl, ethyl, n- a iso-propyl a η-, iso-, terc-butyl a pentylové skupiny a také zahrnuje takové alkylové skupiny, pokud tvoří část jiných skupin, jako jsou alkoxy- nebo alkanoylové skupiny.
Jak je zde použit, označuje termín aryl fenyl a naftyl, hlavně fenyl.
Vhodné volitelné substituenty pro jakoukoliv arylovou skupinu zahrnují až 5 substituentů, výhodně až 3 substituenty, vybrané ze skupiny zahrnující následující skupiny: alkyl, alkoxy, thioalkyl, hydroxy, halogen, trifluormethyl, alkylkarbonyl, kyan, nitro, nebo skupinu -NR^R^, kde Ru a Rv představují každý nezávisle vodík, alkyl nebo alkylkarbonyl.
Výhodné arylaklylové skupiny jsou aryl-Ci3alkylové skupiny, jako je fenylethyl a benzyl, výhodně benzyl.
Výhodně jsou substituované aralkylové skupiny substituované v arylové skupině.
Jak je zde použit, označuje termín heterocyklyl nasycené nebo nenasycené heterocyklické skupiny s jedním kruhem nebo s fúzovanými kruhy, kde každý kruh obsahuje 4 až 11 atomů v kruhu, lépe 5 až 8, výhodně 5,6 nebo 7 atomů v kruhu, kde mezi těmito atomy kruhu jsou 1, 2 nebo 3 heteroatomy vybrané z 0, S nebo N.
• ·
4« 44 · 4 · ·
Vhodné volitelné substituenty pro jakoukoliv heterocyklylovou skupinu jsou substituenty uvedené pro arylovou skupinu.
Jak je zde použit, označuje termín halogen fluor, chlor, brom a jod, lépe fluor a chlor, nejlépe chlor.
Termín acyl zahrnuje alkylkarbonyl.
Některé atomy uhlíku ve sloučeninách vzorce (I) jsou chirální atomy uhlíku a mohou proto způsobovat vznik stereoizomerů sloučenin vzorce (I). Vynález zahrnuje všechny stereoizomerické formy sloučenin vzorce (I) , včetně enantiomerů a jejich směsí, včetně racemických směsí. Různé stereoizomerické formy mohou být separovány nenbo rozděleny od sebe některou z běžných technik, nebo může být jakýkoliv daný stereoizomer získán běžnou stereospecifickou nebo asymetrickou syntézou.
Vhodné soli jsou farmaceuticky přijatelné soli.
Vhodné farmaceuticky přijatelné soli jsou adiční soli s kyselinami a soli karboxylových skupin.
Mezi vhodné farmaceuticky přijatelné adiční soli s kyselinami patří soli s anorganiickými kyselinami, jako je například kyselina chlorovodíková, kyselina bromovodíková, kyselina ortofosforečná nebo kyselina sírová, nebo soli s organickými kyselinami, jako je napříkad kyselina methansulfonová, kyselina toluensulfonová, kyselina octová, kyselina propionová, kyselina mléčná, kyselina citrónová, kyselina fumarová, kyselina jablečná, kyselina jantarová, kyselina salicylová, kyselina maleinová, kyselina glycerofosforečná nebo kyselina acetylsalicylová.
Mezi vhodné farmaceuticky přijatelné soli karboxy-skupin patří • ··· · · · · · · · * • * · ··· ······ ·· · ···· · · · ···· soli kovů, jako je například hliník, soli alkalických zemin, jako je například sodík, draslík nebo lithium, soli kovů alkalických zemin, jako je například vápník nebo hořčík, a amonné nebo substituované amonné soli, jako jsou například soli s
Ciealkylaminy, jako je triethylamin, hydroxy-Cx6-alkylaminy jako je 2-hydroxyethylamin, bis-(2-hydroxyethyl)-amin nebo tri-(2-hydroxyethyl)-amin, cykloalkylaminy, jako je dicyklohexylamin, nebo soli s prokainem, 1,4-dibenzylpiperidinem, N-benzyl-b-fenethylaminem, dehydroabiethylaminem,
Ν,Ν'-bisdehydroabiethylaminem, glukaminem, N-methylglukaminem nebo s bázemi pyridinového typu jako je pyridin, kollidin nebo chinolin.
Výhodné solvaty sloučenin vzorce (I) jsou farmaceuticky přijatelné solvaty, jako například hydráty.
Soli a/nebo solvaty sloučenin vzorce (I), které nejsou farmaceuticky přijatelné, mohou být použity jako meziprodukty v přípravě farmaceuticky přijatelných solí a/nebo solvatů sloučenin vzorce (I) nebo sloučenin vzorce (I) samotných, a jako takové tvoří další aspekt předkládaného vynálezu.
Sloučenina vzorce (I) nebo její sůl nebo solvat může být připravena amidací sloučeniny vzorce (II):
příslušném pořadí odpovídají R , R2 a R3, jak jsou definovány pro vzorec (I), nebo její chráněné formy; a potom, podle potřeby, provedením jedné nebo více z následujících reakcí:
(i) konversi jedné sloučeniny vzorce (I) na jinou sloučeninu vzorce (I) ;
(ii) odstranění jakýchkoliv chránících skupin;
(iii) přípravy soli nebo solvatu takto získané sloučeniny.
Mezi vhodné amidační metody patří reakce sloučeniny vzorce (II) se sloučeninou vzorce (III):
HNR R (III) s t kde Rs a Rc jsou stejné, jak byly definovány pro vzorec (I); a potom, podle potřeby, odstranění jakékoliv chránící skupiny z takto získané sloučeniny.
Reakce mezi sloučeninami vzorce (II) a (III) může být provedena za běžných amidačních podmínek, například v aprotickém rozpouštědle jako je dimethylforamid, při jakékoliv teplotě umožňující vhodnou rychlost tvorby požadovaného materiálu, obvykle při teplotě okolí; výhodně je amidační reakce provedena za přítomnosti peptidového kopulačního činidla, jako je 1-hydroxy-7-azabenztriazol (HOAT), a/nebo
1-(3-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodiimid, hydrochlorid (WSC).
Sloučenina vzorce (II) může být připravena cyklizací sloučeniny vzorce (IV):
kde A, Rit a R2, jsou stejné, jak byly definovány pro vzorec (II) 3 js chráněná karboxylová skupina nebo skupina konvertovatelná na karboxylovou skupinu; a potom, pokud je to vhodné, přeměnou skupiny na karboxylovou skupinu.
Výhodně je cyklizační reakce provedena za redukčních cyklízačních podmínek, například za použití směsí práškové železo/kyselina octová nebo hydrogensirník alkalického kovu, jako je hydrogensirník sodný, v jakémkoliv vhodném rozpouštědle, jako je tetrahydrofuran, ethanol, methanol nebo voda nebo jejich směsi při jakékoliv teplotě umožňující dostatečnou rychlost tvorby požadovaného materiálu, jako například při zvýšené teplotě, výhodně při teplotě zpětného toku rozpouštědla.
Pokud js Rp chránící skupina, tak mezi vhodné chránící skupiny patří nižší alkylové skupiny, například methyl nebo ethyl, které mohou být odstraněny běžnými hydrolyzačními metodami, například použitím bazické hydrolýzy pomocí ethanolického hydroxidu draselného.
Pokud je skupina přeměnitelná na karboxylovou skupinu, tak mezi vhodné skupiny patří kyano-skupiny; takové skupiny mohou být přeměněny na karboxylové skupiny hydrolýzou za použití běžných metod, například za použití bazické hydrolýzy s roztokem hydroxidu draselného v ethanolu při teplotě zpětného toku. Výhodně je kyano-skupina.
Sloučenina vzorce (IV) je připravena reakcí sloučeniny vzorce (V) :
kde Ri, a R2_ jsou stejné, jak byly definovány pro vzorec (II), se sloučeninou vzorce (IV):
L,—CO
Rp (VI)
·· « · * · ··
P7 £/>00 -Z3iy t-J b3 7zz kde A a Rp jsou stejné, jak jsou definovány ve vzorci (IV) a Lx je odštěpitelná skupina nebo atom, jako je například atom halogenu, například chloru.
Reakce mezi sloučeninami vzorce (V) a (VI) může být provedena v inertním hydrokarbonovém rozpouštědle, jako je cyklohexan, při jakékoliv teplotě umožňující dostatečnou rychlost tvorby požadovaného materiálu, výhodně při zvýšené teplotě, například při teplotě zpětného toku rozpouštědla a v přítomnosti baze, výhodně terciálního aminu jako je triethylamin.
Reakce mezi sloučeninami vzorce (V) a (VI) probíhá přes meziprodukt, který obvykle není izolován a ze kterého se získá požadovaná sloučenina vzorce (IV) při zahřívání in šitu. V alternativním aspektu je meziprodukt izolován, což umožní alternativní přípravu sloučeniny vzorce (IV), při které se sloučenina vzorce (VII):
(VII) kde A, Rx> a R2. jsou stejné, jak byly definovány pro vzorec (II) a R& je stejný, jak byl definován pro vzorec (IV), zahřívá za vzniku výše definované sloučeniny vzorce (IV).
Přeměna sloučeniny (VII) na sloučeninu (IV) je výhodně provedena ve směsi polárních rozpouštědel, jako je dioxan a voda, obvykle při teplotě zpětného toku směsi rozpouštědel za podmínek analogických k podmínkám popsaným v J. Het. Chem. 11: 219-221 (1974) .
• · • · • · · · ·
Sloučeniny vzorce (V) jsou známé sloučeniny nebo mohou být připraveny způsoby analogickými ke způsobům používaným pro přípravu známých sloučenin, jako jsou způsoby popsané v Meervein et al., Ann. Chem. 641, 1 (1961) a Org. Synth. Collective VII, 34-41.
Sloučeniny vzorce (III) jsou známé sloučeniny nebo mohou být připraveny způsoby analogickými ke způsobům používaným pro přípravu známých sloučenin, jako jsou způsoby popsané v J. March, Advanced. Organic Chemistry, 3. vydání (1985), Wiley Interscience.
Mezi vhodné konverze jedné sloučeniny vzorce (I) na jinou sloučeninu vzorce (I) patří konverze sloučeniny vzorce (I), kde R3 je H, na jinou sloučeninu vzorce (I), kde R3 je jiný než H, například nižší alkyl nebo karboxyalkyl.
Konverze jedné sloučeniny vzorce (I) na jinou sloučeninu vzorce (I) může být provedena za použití vhodného běžného postupu: například výše uvedená konverze (i) (z R3 = H na R3 jiný než H) může být provedena reakcí sloučeniny vzorce (I) se silnou baží, například hydridem sodným, v rozpouštědle jako je dimethylformamid, po které následuje alkylace s alkylhalogenidem nebo alkylsulfatem nebo acylace s acylhalogenidem. Alternativně může být konverze R3 = H na R3 jiný než H provedena reakcí sloučeniny vzorce (I) s jemně mletou pevnou baží, jako je například hydroxid draselný, v rozpouštědlu jako je aceton, po které následuje alkylace s alkylhalogenidem nebo acylace s acylhalogenidem.
Aminy obecného vzorce HNRsRt mohou být připraveny za použití metod v oboru známých pro přípravu aminů, jak jsou uvedeny například v Houben-Weil, Methoden der Organischem Chemie, svazek XI/1 (1957) a svazek E16d/2 (1992) , George Thieme Verlag, • ·
Stuttgart.
Sloučenina vzorce (I) nebo její solvat může být izolována z výše uvedených procesů za použití standardních chemických postupů.
Příprava solí a/nebo solvatů sloučeniny vzorce (I) může být provedena za použití vhodných běžných postupů.
Pokud je to žádoucí, může být směs izomerů sloučenin podle předkládaného vynálezu separována na jednotlivé stereoizomery a diastereoizomery za použití běžných prostředků, jako je například použití opticky aktivní kyseliny jako separačního činidla. Vhodné opticky aktivní kyseliny, které mohou být použité jako separační činidla, jsou popsány v Topics in Stereochemistry, svazek 6, Wiley Interscience, 1971, Allinger, N.L., and Eliel, W.L., ed.
Alternativně, jakýkoliv enantiomer sloučeniny podle předkládaného vynálezu může být získán stereospecifickou syntézou za použití opticky čistých výchozích materiálů známé konfigurace.
Absolutní konfigurace sloučenin může být stanovena běžnými metodami, jako je rentgenová krystalografie.
Chránění jakékoliv reaktivní skupiny nebo atomu může být provedeno v jakémkoliv vhodném stadiu výše uvedeného postupu. Mezi vhodné chránící skupiny patři skupiny běžně používané v oboru pro chránění určité skupiny nebo atomu. Chránící skupiny mohou být připraveny a odstraněny za použití běžných postupům, například OH skupiny, včetně diolů, mohou být chráněny jako silylováné deriváty reakcí s vhodným silylačním činidlem, jako je di-terc-butylsilylbis(trifluormethansulfonat); silylová skupina může být odstraněna za použití běžných postupů, jako je reakce s fluorovodíkem, výhodně ve formě pyridinového komplexu a volitelně • * • · · · • · za přítomnosti hliníku, nebo reakcí s acetylchloridem v methanolu. Alternativně mohou být benzyloxy-skupiny použity pro chránění fenolických skupin a benzyloxylová skupina může být odstraně katalytickou hydrogenolýzou za použití katalyzátorů jako je chlorid palladnatý nebo 10% palladium na uhlíku.
Amino-skupiny mohou být chráněny pomocí jakýchkoliv běžných chránících skupin, například reakcí amino-skupiny s di-terc-butyldikarbonatem mohou být připraveny terč-butyl estery kyseliny karbamové a amino-skupina může být regenerována hydrolýzou esteru za acidických podmínek, za použití například chlorovodíku ve vodném methanolu nebo kyseliny trifluoroctové v methylendichloridu. Amino-skupina může být chráněna jako benzylový derivát, připravený z vhodného aminu a benzylhalogenidu za bazických podmínek, kde benzylová skupina může být odstraněna katalytickou hydrogenolýzou, při které je jako katalyzátor použito například palladium na uhlíku.
Indolové NH skupiny a podobné skupiny mohou být chráněny za použití jakýchkoliv běžných skupin, například benzensulfonylové, methylsulfonylové, tosylové, formylové, acetylové skupiny (které jsou všechny odstranitelné reakcí s alkalickými činidly), benzylové skupiny (která je odstranitelná buď pomocí sodíku v kapalném amoniaku, nebo A1C13 v toluenu), allylové skupiny (která je odstranitelná za použití chloridu rhoditého za kyselích podmínek), bezyloxykarbonylové skupiny (která je odstranitelná buď katalytickou hydrogenací, nebo reakcí s alkalickým činidlem), trifluoracetylové skupiny (která je odstranitelné reakcí s kyselinou nebo zásadou), t-butyldimethylsilylové skupiny (která je odstranitelná reakcí s tetrabutylammoniumfluoridem),
2-(trimethylsilyl)ethoxymethylovou skupinou (SEM) (která je odstranitelná reakcí s tetrabutylammoniumfluoridem za přítomnosti ethylendiaminu), methoxymethylové skupiny (MOM) nebo
methoxyethylové skupiny (MEM) (které jsou odstranitelné reakcí se slabou kyselinou).
Karboxylové skupiny mohou být chráněny jako alkylestery, například jako methylestery, kde tyto estery mohou být připraveny za použití běžných postupů, například jedním vhodným způsobem pro přeměnu karbomethoxy- skupiny na karboxylovou skupinu je použití vodného hydroxidu lithného.
Odštěpitelná skupina nebo atom je jakákoliv skupina nebo atom, která se bude, za reakčních podmínek, štěpit od výchozího materiálu, což navodí reakci ve specifickém místě. Vhodnými příklady takových skupin, pokud není uvedeno jinak, jsou atomy halogenů, mesyloxy-skupina, p-nitrobenzensulfonyloxy-skupina a tosyloxy-skupina.
Soli, estery, amidy a solvaty sloučenin podle předkládaného vynálezu mohou být získány za použití v oboru běžných způsobů: například adiční soli s kyselinami mohu být připraveny reakcí sloučeniny vzorce (I) s vhodnou kyselinou.
Estery karboxylových kyselin mohou být připraveny běžnými esterifikačními postupy, například alkylestery mohou být připraveny reakcí vybrané karboxylové kyseliny s vhodným alkanolem, obvykle za acidických podmínek.
Amidy mohou být připraveny za použití běžných amidačních postupů, například amidy vzorce CONR^R^ mohou být připraveny reakcí příslušné karboxylové kyseliny s aminem vzorce HNRsRt, kde Rs a R jsou stejné, jak byly definovány výše. Alternativně, C^^alkylester, jako je methylester kyseliny, může reagovat s aminem výše definovaného vzorce HNRsRt za zisku požadovaného amidu, volitelně za přítomnosti trimethylaluminia, jak je popsáno
• · • · • 0 v Tetrahedron Lett. 48: 4171-4173 (1977).
Jak bylo uvedeno výše, sloučeniny podle předkládaného vynálezu mají výhodné terapeutické vlastnosti.
Předkládaný vynález proto obsahuje způsob pro léčbu a/nebo profylaxi onemocnění spojených s nadměrnou aktivitou osteoklastů u savců, kde uvedený způsob obsahuje podání účinného netoxického množství sloučeniny vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelné soli nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu.
Tak předkládaný vynález obsahuje způsob léčby osteoporosy a příbuzných osteopenických onemocnění u člověka, který obsahuje podání účinného netoxického množství sloučeniny vzorce (I) nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu člověku nebo savci jinému než je člověk, který potřebuje takovou léčbu.
V dalším aspektu obsahuje předkládaný vynález sloučeninu vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo její farmaceuticky přijatelný solvat pro použití jako aktivní terapeutické substance.
Přesněji předkládaný vynález poskytuje sloučeninu vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl a/nebo její farmaceuticky přijatelný solvat pro použití v léčbě a/nebo profylaxi osteoporosy a příbuzných osteopenických onemocnění.
Zejména významná je osteoporosa asociovaná s peri- a post-menopausálními stavy. Také je zahrnuta léčba a profylaxe Pagetovi nemoci, hyperkalcemie spojené s kostními nádory a všechny tapy osteoporotických onemocnění, jak jsou klasifikovány dále podle své etiologie:
Primární osteoporosa Involuční
Typ I neboli postmenopausální Typ II neboli senilní
Juvenilní
Idiopatická u mladých dospělých jedinců
Sekundární osteoporosa Endokrinní abnormality
Hyperthyreoidismus Hypogonadismus
Ovariální agenese neboli Turnérův syndrom
Hyperadrenokortikalismus neboli Cushingův syndrom Hyperparathyreoidismus
Abnormality kostní dřeně
Mnohočetný myelom a příbuzná onemocnění Systémová mastocytosa
Disseminovaný karcinom Gaucherova nemoc
Onemocnění poj ivové tkáně Osteogenesis imperfecta Homocystinurie Ehlers-Danlosův syndrom Marťanův syndrom Menkeův syndrom
Různé příčiny
Imobilizace nebo hubnutí Sudeckova atrofie
Chronická obstrukční nemoc bronchopulmonální Chronický alkoholismus Chronické podávání heparinu Chronické podávání antikonvulsiv
Dále vynález zahrnuje léčbu nádorových onemocnění, zejména nádorů ledvin, melanomu, karcinomu tlustého střeva, karcinomu plic a leukemie, virových onemocnění (například onemocnění způsobených virem Semliki Forest, virem vesikulární stomatitidy, Newcastle nemoci, virem chřipky A a B, virem HIV), vředů (například chronické gastritidy a peptického vředu indukovaného Helicobacter pylori), použití těchto sloučenin jako imunosupresivních činidel při autoimunitních onemocněních a transplantacích, jako antilipidemických činidel pro léčbu a/nebo prevenci hypercholesterolemie a etherosklerosy a použití těchto sloučenin pro léčbu AIDS a Alzheimerovi nemoci. Dále jsou tyto sloučeniny považovány za vhodné pro léčbu angiogenních onemocnění, t.j. patologických stavů, které jsou závislé na angiogenesi, jako je revmatoidní artritida, diabetická retinopatie, psoriasa a solidní nádory.
Sloučenina vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelná sůl a/nebo její farmaceuticky přijatelný solvat mohou být podány samostatně, nebo - lépe - mohou být podány ve formě farmaceutického prostředku, který také obsahuje farmaceuticky přijatelný nosič.
V souladu s tím předkládaný vynález také poskytuje farmaceutický prostředek obsahující sloučeninu vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo její farmaceuticky přijatelný solvat a farmaceuticky přijatelný nosič.
Aktivní sloučeniny nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli a/nebo jejich farmaceuticky přijatelné solvaty jsou obvykle podány ve formě jednotkové dávky.
Množství účinné pro léčbu výše popsaných onemocnění závisí na faktorech jako je účinnost aktivních sloučenin, charakter vybrané • · · » · · · ·«« · ♦»··· farmaceuticky přijatelné soli nebo vybraného farmaceuticky přijatelného solvatu, charakteru a závažnosti léčeného onemocnění a na hmotnosti savce. Nicméně, jednotková dávka bude obvykle obsahovat 0,01 až 50 mg, například 1 až 25 mg, sloučeniny podle předkládaného vynálezu. Jednotková dávka bude obvykle podávána jednou nebo vícekrát denně, například 1, 2, 3, 4, 5 nebo 6-krát za den, lépe 1 až 3-krát nebo 2-krát nebo 4-krát za den tak, že celková denní dávka je obyčejně - pro 70 kg jedince - v rozmezí od 0,01 do 250 mg, lépe od 1 do 100 mg, například od 5 do 70 mg, t.j. v rozmezí od přibližně 0,0001 do 3,5 mg/kg/den, lépe od 0,01 do 1,5 mg/kg/den, například od 0,05 do 0,7 mg/kg/den.
Předkládaný vynález také obsahuje způsob pro léčbu nádorových onemocnění, zejména nádorů ledvin, melanomu, karcinomu tlustého střeva, karcinomu plic a leukemie, virových onemocnění (například onemocnění způsobených virem Semliki Forest, virem vesikulární stomatitidy, Newcastle nemoci, virem chřipky A a B, virem HIV), vředů (například chronické gastritidy a peptíckého vředu indukovaného Helicobacter pylori), použití těchto sloučenin jako imunosupresivních činidel při autoimunitních onemocněních a transplantacích, jako antilipidemických činidel pro léčbu a/nebo prevenci hypercholesterolemie a etherosklerosy a použití těchto sloučenin pro léčbu AIDS a Alzheimerovi nemoci. Dále jsou tyto sloučeniny považovány za vhodné pro léčbu angiogenních onemocnění, t.j. patologických stavů, které jsou závislé na angiogenesi, jako je revmatoidní artritida, diabetická retinopatie, psoriasa a solidní nádory, který obsahuje podání účinného netoxického množství sloučeniny vzorce (I) nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu člověku nebo savci jinému než je člověk, který potřebuje takovou léčbu.
Při také léčbě může být aktivní sloučenina podána jakýmkoliv vhodným způsobem, například orálně, parenterálně nebo lokálně. Pro • · takové použití bude sloučenina obvykle použita ve formě farmaceutického prostředku společně s lidským nebo veterinárním farmaceutickým nosičem, ředidlem a/nebo přísadou, ačkoliv přesná forma prostředku bude přirozeně záviset na způsobu podání.
Prostředky jsou připraveny smísením a jsou vhodně upraveny pro orální, parenterální nebo lokální podání a jako takové mohou být ve formě tablet, kapslí, orálních kapalných prostředků, prášků, granulí, medicínských oplatek, pastilek, rekonstituovatelných prášků, injekčních a infusních roztoků nebo suspenzí, čípků a transdermálních prostředků. Orální prostředky jsou nejvhodnější, zejména tvarované orální prostředky, neboú jsou nejvíce vhodné pro užívání.
Tablety a kapsle pro orální podání jsou obvykle připraveny v jednotkové dávce a obsahují běžné přísady jako jsou pojivá, plniva, ředidla, činidla usnadňující tabletování, kluzná činidla, činidla podporující rozpadavost, barviva, chuťová korigens a smáčivá činidla. Tablety mohou být potažené způsoby dobře známými v oboru.
Mezi vhodná plniva patří celulosa, manitol, laktosa a jiná podobná činidla. Mezi vhodná činidla podporující rozpadavost patří škrob, polyvinylpyrrolidon a deriváty škrobu jako je glykolat škrob sodný. Mezi vhodná kluzná činidla patří, například, stearan hořečnatý. Mezi vhodná farmaceuticky přijatelná smáčivá činidla patří lauryl síran sodný.
Tyto orální prostředky v pevné formě mohou být připraveny běžnými metodami míšení, plnění, tabletování a podobně. Opakované míšení může být použito pro dosažení rovnoměrné distribuce aktivního činidla v těch prostředcích, které využívají velkých množství plniv. Takové techniky jsou, samozřejmě, známé v oboru.
• · • · ·
Orální kapalné prostředky mohou být ve formě, například, vodných nebo olejových suspenzí, roztoků, emulsí, sirupů nebo elixírů, nebo mohou být připraveny jako suché přípravky určené pro rekonstituci vodou nebo jiným vhodným vehikulem před použitím. Takové kapalné prostředky mohou obsahovat běžné přísady jako jsou suspendační činidla, například sorbitol, sirup, methylcelulosa, želatina, hydroxyethylcelulosa, karboxymethylcelulosa, gely tvořené stearanem hlinitým nebo hydrogenované jedlé tuky; emulgační činidla, jako je například lecitin, sorbitanmonooleat nebo arabská klovatina; nevodná vehikula (mezi které patří jedlé oleje), jako je například mandlový olej, frakcionovaný kokosový olej, olejové estery jako jsou estery glycerinu, propylenglykol nebo ethylalkohol; konzervační činidla, jako je například methylnebo propyl-p-hydroxybenzoat nebo kyselina sorbová, a pokud je to vhodné, tak běžná chuťová korigens a barviva.
Pro parenterální podání jsou připraveny kapalné jednotkové dávkové formy obsahující sloučeninu podle předkládaného vynálezu a sterilní vehikulum. Sloučenina může být, v závislosti na vehikulu a koncentraci, buď suspendovaná, nebo rozpuštěná. Parenterální roztoky jsou obvykle připraveny rozpuštěním aktivní sloučeniny ve vehikulu a sterilizací pomocí filtrace před plněním do vhodných fiol nebo ampulí a uzavřením. Výhodně jsou ve vehikulu rozpuštěny také pomocná činidla jako jsou lokální anestetika, konzervační činidla a pufrovací činidla. Pro zvýšení stability může být prostředek zmrazen po naplnění do ampulí a voda může být odstraněna ve vakuu.
Parenterální suspenze jsou připraveny v podstatě stejným způsobem s tou výjimkou, že aktivní sloučenina je suspendována ve vehikulu místo toho, aby byla rozpuštěna, a je sterilizována působením ethylenoxidu před suspendováním ve sterilním vehikulu. Výhodně prostředek obsahuje také surfaktant nebo smáčivé činidlo, • · • ♦ · • · · • · « • · • · · · • · · · • · · • · · · • · · · • · · · které usnadní homogenní distribuci aktivní sloučeniny.
Pro lokální podání může být prostředek ve formě transdermální masti nebo náplasti pro systémové podání aktivní sloučeniny a může být připraven běžným zpsobem, jako jsou způsoby popsané ve standardních učebnicích, jako je Dermatological Formulations B.W. Barry (Drugs and the Pharmaceutical Sciences - dekker) nebo Harrys Cosmetícology (Leonard Hill Books).
Předkládaný vynález také obsahuje použití sloučeniny vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelné soli nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu pro výrobu léku pro léčbu a/nebo profylaxi onemocnění asociovaných s nadměrnou aktivitou osteoklastů u savců, jako je léčba a/nebo profylaxe osteoporosy a příbuzných osteopenických onemocnění.
Předkládaný vynález také obsahuje použití sloučeniny vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelné soli nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu pro výrobu léku pro léčbu nádorových onemocnění, zejména nádorů ledvin, melanomu, karcinomu tlustého střeva, karcinomu plic a leukemie, virových onemocnění (například onemocnění způsobených virem Semliki Forest, virem vesikulární stomatitidy, Newcastle nemoci, virem chřipky A a B, virem HIV), vředů (například chronické gastritidy a peptického vředu indukovaného Helicobacter pylori), použití těchto sloučenin jako imunosupresivních činidel při autoimunitních onemocněních a transplantacích, jako antilipidemických činidel pro léčbu a/nebo prevenci hypercholesterolemie a etherosklerosy a použití těchto sloučenin pro léčbu AIDS a Alzheimerovi nemoci. Dále jsou tyto sloučeniny považovány za vhodné pro léčbu angiogenních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, diabetická retinopatie, psoriasa a solidní nádory.
• ·
Při podání sloučenin podle předkládaného vynálezu způsobem podle předkládaného vynálezu nejsou očekávány žádné nepřijatelné toxikologické účinky. Jak je běžnou praxí, bude k prostředkům obvykle přiložen návod k použití v zamýšlené léčbě.
Následující popis, příklady a farmakologická metody ilustrují předkládaný vynález, ale nijak jej neomezují.
Příklady provedení vynálezu
Popis 1: trans-4,5-dichlor-2-nitro-S-dimethylaminostyren
Roztok 10,3 g (50 mmol) 4,5-dichlor-2-nitrotoluenu (Helv. Chim. Acta 1936, 19: 434-439) ve směsi 11,9 g (100 mmol)
N,N-dimethylformamiddimethylacetalu v DMF (25 ml) se zahřívá při 100 °C po dobu 16 hodin. Tmavá reakční směs se koncentruje ve vakuu, zbytek se ředí methylenchloridem a dvakrát se promyje vodou. Organický roztok se suší přes MgSO^ a koncentruje se ve vakuu za zisku 12,6 g (48 mmol, výtěžek 96,5%) titulní sloučeniny ve formě tmavě červených surových krystalů.
Popis 2: Methyl-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-1-oxo-ethyl]benzoat
OjCHj
Do míšeného roztoku trans-4,5-dichlor-2-nitro-β-dimethylaminostyrenu (3,65 g, 14 mmol) a triethylaminu (1,4 g, • · • · • · mmol) v cyklohexanu (20 ml) se po částech přidá methylterefthlalikchlorid (2,8 g, 14 mmol). Vzniklá směs se mísí a zahřívá se při teplotě zpětného toku po dobu 16 hodin. Potom se přidá voda v množství dostatečném pro rozpuštění vzniklé soli a organická vrstva se separuje. Vodná fáze se extrahuje třikrát ethylacetátem; organické fáze se shromáždí, promyjí se vodou a koncentrují se ve vakuu. Zbytek se rozpustí ve směsi dioxanu (30 ml) a vody (20 ml) a vzniklý roztok se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 14 hodin a koncentruje se. Zbytek se rozpustí v methylenchloridu, promyje se vodou, suší se přes MgSO^ a koncentruje se ve vakuu. Surová sloučenina se přečistí na chromatografické koloně (SiO2; CH2C12) za zisku 2,7 g titulní sloučeniny (7,3 mmol, výtěžek 52%).
XH NMR (CDCls) = 8,32 (s, 1H); 8,18 (d, 2H); 8,06 (d, 2H); 7,48 (s, 1H); 4,72 (s, 2H); 3,97 (s, 3H).
Popis 3: Methyl-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)benzoat
Do roztoku methyl-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-1-oxo-ethyl]benzoat (2,7 g, 7,3 mmol) ve směsi THF (20 ml), ethanolu (20 ml) a vody (15 ml) se po částech přidá hydrogensiřičitan sodný (2,9 g, 7,9 mmol). Směs se zahřívá po dobu 15 minut při teplotě zpětného toku a míšení potom pokračuje po dobu 15 minut při teplotě okolí. Přidá se další hydrogensiřičitan sodný a po 5 minutách se horká směs mísí při teplotě okolí po dobu další 15 minut a odpaří se ve vakuu pro odstranění organických rozpouštědel. Odseparovaný pevný materiál se přefiltruje, promyje se vodou a suší se za zisku 0,9 g titulní sloučeniny (2,8 mmol, • ·
• · výtěžek 38%).
XH NMR (DMSO-ds) = 12,05 (s, 1H); 8,03 (m, 4H) ; 7,84 (s, 1H); 7, 61 (s, 1H); 7,09 (s, 1H); 3,88 (s, 3H).
Popis 4: Kyselina 4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)benzoová
Roztok methyl-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)benzoatu (0,86 g,
2,7 mmol) a KOH (0,36 g, 6,4 mmol) ve směsi EtOH (15 ml) a vody (15 ml) se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 3 hodin. Po koncentrování ethanolu se roztok okyselí a extrahuje se ethylacetátem. Organická fáze se promyje vodou, suší se přes MgSO4 a koncentruje se ve vakuu za zisku 0,58 g (1,8 mmol, výtěžek 70%) kyseliny, která se použije bez dalšího přečištění.
NMR (DMSO-ds) = 12,03 (s, 1H); 8,02 (m, 4H); 7,83 (s, 1H);
7, 61 (S, 1H); 7,07 (s, 1H).
Popis 5: Monoethylester kyseliny 2-methoxy-l,4-benzendikarboxylové a monoethylester kyseliny 3-methoxy-1,4-benzendikarboxylové (A a B, v příslušném pořadí)
(A) (B)
Směs dimethyl-2-methoxy-l,4-benzendikarboxylatu (5,8 g, 26 mmol), KOH (1,7 g, 26 mmol) v EtOH (120 ml) se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 16 hodin. Rozpouštědlo se koncentruje, zbytek se rozpustí ve vodě a vodná fáze se promyje dvakrát AcOEt. Vodný roztok se okyselí HC1 a extrahuje se třikrát methylenchloridem. Organická fáze se suší přes MgSO4 a koncentruje • ·
se. Zbytek se přečistí rychlou chromatografií (SiO2; CH2Cl2-MeOH, 9:1) za zisku směsi (50/50) monoethylesteru kyseliny 2-methoxy-1,4-benzendikarboxylové a monoethylesteru kyseliny 3-methoxy-1,4-benzendikarboxylové (3,5 g, 17,5 mmol, výtěžek 67%).
Popis 6: Chlorid kyseliny ethyl-2-methoxy-1,4-benzendikarboxylové a chlorid kyseliny ethyl-3-methoxy-1,4-benzendikarboxylové (A a B, v příslušném pořadí)
(A) (B)
Směs monoethylesteru kyseliny 2-methoxy-1,4-benzendikarboxylové a monoethylesteru kyseliny 3-methoxy-1,4-benzendikarboxylové (3,5 g, 17,5 mmol) se rozpustí v methylenchloridu (20 ml) obsahujícím jednu kapku DMF. Oxalylchlorid (2,7 g, 21 mmol) se přidá po kapkách při teplotě okolí a míšení pokračuje po dobu 2 hodin. Rozpouštědlo a nadbytek činidla se koncentrují za redukovaného tlaku; ke zbytku se přidá cyklohexan a provede se koncentrování pro vyplavení posledních stop činidla. Směs se použije v následujícím stupni bez dalšího přečištění.
Popis 7: Ethyl-3-methoxy-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-l-oxo-ethyl]-benzoat a ethyl-2-methoxy-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-l-oxo-ethyl]-benzoat (A a B, v příslušném pořadí)
(A)
(B) • · ♦ · • · · ·
Surová směs chloridů kyseliny získaná ve stupni uvedeném výše se přidá při teplotě okolí do míšeného roztoku trans-4,5-dichlor-2-nitro-S-dimethylaminostyrenu (4,3 g, 16 mmol) a triethylaminu (2,3 ml, 16 mmol) v cyklohexanu (35 ml). Směs se zahřívá po dobu 16 hodin při teplotě zpětného toku a potom se koncentruje rozpouštědlo. Zbytek se rozpustí v methylenchloridu, promyje se vodou, suší se přes MgSO^ a koncentruje se ve vakuu. Zbytek se rozpustí v dioxanu (40 ml) a přidá se voda (24 ml). Směs se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 24 hodin. Dioxan se koncentruje, přidá se methylenchlorid a organická fáze se promyje vodou, suší se přes MgSO^ a koncentruje se ve vakuu. Surová sloučenina se přečistí rychlou chromatografií (SiO_j CH2C12) za zisku 3,6 g titulní směsi (8,7 mmol, výtěžek 53%).
Popis 8: Ethyl-2-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2yl)-benzoat a ethyl-3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2yl)-benzoat (A a B, v příslušném pořadí)
A B
Směs ethyl-3-methoxy-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-1-oxo-ethyl]-benzoatu a ethyl-2-methoxy-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-1-oxo-ethyl]-benzoatu (3,6 g, 8,7 mmol) reaguje s kyselinou octovou (50 ml) a práškovým železem (1,5 g, 26 mmol) a zahřívá se při teplotě zpětného toku po dobu 4 hodin. Kyselina octová se koncentruje ve vakuu a zbytek se rozpustí v ethylacetatu, promyje se dvakrát ředěným vodným roztokem HC1 a potom vodou. Organická fáze se suší přes MgSO4 a koncentruje se ve vakuu. Zbytek se přečistí rychlou chromatografií (150 g SiO2; CH2C12) za zisku 1,3 g (3,5 mmol, výtěžek 40%) ethyl-2-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2yl)-benzoatu (A) a 1 g (2,7 mmol, výtěžek 31%) « · • *
ethyl-3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2yl)-benzoatu (B).
A XH NMR (CDC1J 8,96 (široké s, 1H) ; 7,86 (d, 1H) ; 7,69 (S,
1H); 7,53 (S, 1H); 7, 24 (d, 1H); 7,16 (s, 1H) ; 6,79 (d, 1H) ; 4,40
(q, 2H); 3,81 (s, 3H) ; 1,41 <t, 3H).
B XH NMR (CDC13) 9,77 (široké s, 1H); 7,85 (d, 1H) ; 7,73 (m,
3H) ; 7,53 (S, 1H) ; 6, 91 (d, 1H); 4,41 (q, 2H) ; 4,10 (s, 3H) ; 1,43
(t, 3H).
Popis 9: Kyselina 3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-benzoová
Ethyl-3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2yl)-benzoat (1 g, 2,7 mmol) se přidá do roztoku KOH {0,4 g, 7 mmol) v EtOH {50 ml) a směs se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 4 hodin. Rozpouštědlo se koncentruje a zbytek se rozpustí ve vodě. Vodný roztok se okyselí HC1 a potom se extrahuje AcOEt. Organická fáze se promyje vodou, suší se přes MgSO^ a koncentruje se ve vakuu za zisku 0,89 g (2,6 mmol, výtěžek 99%) titulní sloučeniny.
^•H NMR (DMSO-d6) = 11,60 (Široké S, 1H) ; 7,92 (d, 1H) ;
7,83 (S, 1H); 7, 66 (m, 3H); 7,10 (s, 1H); 4,02 (s, 3H).
Popis 10: 2-methoxy-4-kyanbenzoylchlorid ci /=\
Kyselina 2-methoxy-4-kyanbenzoová (Tetrahedron Letters, 1986, 27(49), 5997-6000) (1 g, 5,6 mmol) se rozpustí v CH2C12 (20 ml) .
Do roztoku se rychle vnese oxalylchlorid (1,5 ml, 8,2 mmol) a přidá se kapka DMF. Proběhne bouřlivá reakce s hojným vývojem plynných produktů. Roztok se mísí po dobu 1 hodiny a potom se • · nechá stát přes noc. Rozpouštědlo se odstraní za použití rotační odparky za zisku 1,1 g špinavě bílého pevného materiálu (5,6 mmol, výtěžek 99%), který se použije bez dalšího přečištění.
PV }oO0 -UH-f e-jPopis 11: 3-methoxy-4-[2-[ (4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-1-oxo-ethyl]-benzonitril
2-methoxy-4-kyanbenzoylchlorid (1,1 g, 5,6 mmol) se po částech přidá do míšeného roztoku trans-4,5-dichlor-2-nitro-S-dimethylaminostyrenu (1,47 g, 5,6 mmol) a triethylaminu (1,5 ml, 10 mmol) v cyklohexynu (20 ml) . Roztok se potom zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 16 hodin. Reakční směs se ochladí a všechny těkavé materiály se odstraní pomocí rotační odparky. Získá se tmavý zbytek, který se potom rozpustí v CH2C12 (40 ml) a promyje se jednou 10% roztokem Na2CO3 (20 ml) . Organická vrstva se potom suší přes bezvodý Na2S04, filtruje se a rozpouštědlo se odpaří za použití rotační odparky. Získá se tmavě hnědý až černý prášek (2,42 g) , který se rozpustí v co nejmenším množství ethylacetátu a do tohoto roztoku se přidá hexan, který vysráží světle hnědý prášek (1,72 g, t.t. = 167-170 °C), který se použije bez dalšího přečištění v následujícím stupni.
Tento surový meziprodukt (1,2 g) se rozpustí v 1,4-dioxanu (20 ml) a přidá se voda (10 ml). Roztok se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 48 hodin, za horka se přefiltruje a potom se ochladí v ledové lázni. Žluté až hnědé krystaly se získají pomocí
Buchnerovi nálevky za zisku 0,60 g (1,6 mmol, výtěžek 30%) titulní • · · · * • V · · · • » r · · « · · · · · ♦ · » >»· * · · ♦ ♦ · * p(/Ζμο-'ζΜϊ e-J 63?3?
sloučeniny, t.t. = 171-174 °C.
'H NMR (CDC13) = 8,27 (s, 1H) ; 7,81 (d, 1H) ; 7,49 (s, 1H) ; 7,35 (dd, 1H); 7,28 (d, 1H); 4,61 (s, 2H); 4,00 (S, 3H).
Popis 12: 3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-benzonitril
MeO
3-methoxy-4-[2-[(4,5-dichlor-2-nitro)fenyl]-1-oxo-ethyl]-benzonitril (0,4 g, 1,0 mmol) se rozpustí v EtOH (10 ml) a AcOH (10 ml). Roztok se opatrně zahřívá při teplotě zpětného toku a po malých dílech se přidá práškové železo (0,5 g, 9 mmol) během 1 hodiny. Roztok se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 12 hodin a potom se úrozpouštědla odpaří pomocí rotační odparky. Zbytek se extrahuje sedmkrát THF. Po odstranění rozpouštědla se získá surový 3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-benzonitril (0,35 g, 1,0 mmol, výtěžek 100%), který se použije bez dalšího přečištění v následujícím stupni. T.t. = 241-244 °C.
1H NMR (DMSO-dJ = 11,60 (Široké S, 1H); 7,98 (d, 1H); 7,85 (s, 1H); 7,67 (s, 1H); 7,65 (d, 1H); 7,55 (dd, 1H); 7,14 (s, 1H);
4,00 (s, 3H).
Popis 13: Kyselina 3-methoxy-4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)benzoová
MeO
COOH
3-methoxy-4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-benzonitril (0,35 g, • ·
1,0 mmol) se suspenduje ve 30% NaOH (20 ml) a 95% EtOH (20 ml) . Směs se zahřívá při teplotě zpětného toku po dobu 12 hodin a potom se nechá vychladnout na teplotu okolí. Suspenze se koncentruje na přibližně poloviční objem pomocí rotační odparky a potom se filtruje za použití Buchnerovi nálevky za zisku světle hnědého až žlutého prášku. Tento prášek se mísí po dobu 2 hodin v 10% HC1. Roztok se potom přefiltruje za zisku 0,256 g (0,76 mmol, výtěžek 69%) surové titulní sloučeniny, která se přečistí chromatografií za zisku 150 mg čisté titulní sloučeniny, t.t. > 270 °C.
NMR (DMSO-dJ = 11,60 (široké s, 1H); 7,92 (d, 1H); 7,83 (S, 1H); 7,66 (m, 3H); 7,10 (s, 1H); 4,02 (s, 3H).
Popis 14: Kyselina 2-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)benzoová
COjH
Za použití trans-4,5-dichlor-2-nitro-£-dimethylaminostyrenu a 2-(methoxykarbonyl)benzoylchloridu jako výchozích materiálů a podle postupu uvedeného v popisech 2, 3 a 4 se připraví titulní sloučenina ve formě světle hnědého pevného materiálu, který se použije bez dalšího přečištění v následujícím stupni.
XH NMR (DMSO-dJ = 11,71 (s, 1H); 7,82 (s, 1H); 7,76 (d,
1H); 7,65-7,52 (m, 4H); 6,54 (s, 1H) ppm.
Popis 15: Kyselina 3-(5,6-dichlor-lH-indol-2yl)benzoová
COjH
Za použití trans-4,5-dichlor-2-nitro-S-dimethylaminostyrenu a ··· · * · ···< ·· ·· ·3 · · ·· · ·
3-(methoxykarbonyl)benzoylchloridu jako výchozích materiálů a podle postupu uvedeného v popisech 2, 3 a 4 se připraví titulní sloučenina ve formě béžového pevného materiálu, který se použije bez dalšího přečištění v následujícím stupni.
NMR (DMSO-dJ = 12,06 (s, 1H); 8,43 (s, 1H); 8,12 (d, 1H); 7,93 (d, 1H); 7,82 (s, 1H); 7,66-7,58 (m, 2H); 7,02 (s, 1H) ppm.
Příklad 1: 4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid
Směs kyseliny 4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)benzoové (0,25 g, 0,82 mmol), WSC (0,156 g, 0,82 mmol), HOAT (0,11 g, 0,82 mmol),
4-amino-l,2,2,6,6-pentamethylpiperidinu (0,209 g, 1,2 mmol), DIEA (0,212 g, 1,2 mmol) v DMF (3 ml) se mísí při teplotě okolí po dobu 16 hodin. Směs se potom vnese do vody, alkalizuje se NaOH a extrahuje se ethylacetátem. Organický roztok s epromyje vodou, suší se přes MgSO4, koncentruje se ve vakuu a zbytek se přečistí chromatografii na koloně (SiO2, CH2C12/CH3OH/NH4OH; 9/1/0,1), za zisku 0,35 g (0,76 mmol, výtěžek 93%) titulní sloučeniny ve formě bílých krystalů, t.t. 325 °C.
NMR (DMSO-de) = 11,98 (s, 1H); 8,26 (d, 1H); 7,95 (m, 4H); 7,82 (s, 1H); 7,60 (s, 1H); 7,05 (s, 1H); 7,02 (s, 1H); 4,19 (m, 1H); 2,19 (s, 3H); 1,71 (m, 2H); 1,48 (m, 2H); 1,10 (s, 6H); 1,05 (s, 6H).
• ·
Příklad 2: 4-(5,6-dichlor-1H-indol-2-yl)-3-methoxy-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid
Směs kyseliny 3-methoxy-4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)benzoové (0,15 g, 0,45 mmol), WSC (0,094 g, 0,5 mmol), HOAT (0,067 g, 0,5 mmol), 4-amino-l,2,2,6,6-pentamethylpiperidinu (0,15 g, 0,9 mmol) v DMF (2 ml) se mísí při teplotě 50 °C po dobu 18 hodin. Směs se potom vnese do velkého objemu vody a extrahuje se AcOEt. Organická fáze se promyje vodou, suší se přes MgSO^ a koncentruje se ve vakuu. Zbytek se přečistí rychlou chromatografií (SiO2;
CH2C12-MeOH-NH^OH; 91,5:7,5:1) a potom se krystalizuje v diisopropyletheru za zisku 0,13 g (0,26 mmol, výtěžek 59%) titulní sloučeniny, t.t. = 260 °C.
NMR (DMSO-ds) = 11,58 (s, 1H); 8,26 (d, 1H); 7,88 (d, 1H); 7, (s, 1H); 7,67 (s, 1H); 7,57 (m, 2H); 7,07 (s, 1H); 4,22 (m,
1H); 4,02 (s, 3H); 2,20 (s, 3H); 1,73 (m, 2H); 1,46 (m, 2H); 1,11 (s, 6H); 1,06 (s, 6H).
Příklad 3: 4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-2-methoxy-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid
Tato sloučenina se získá stejným způsobem za použití příslušné • « • · · • c · * · kyseliny 2-methoxy-4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)benzoové.
NMR (DMSO-ds) = 11,98 (s, 1H); 7,91 (d, 1H); 7,82 (s, 1H);
7,77 (d, 1H); 7,56 (m, 3H); 7,08 {s, 1H) ; 4,19 (m, 1H); 4,00 (S, 3H); 2,19 (s, 3H); 1,75 (m, 2H); 1,38 (m, 2H); 1,10 (s, 6H); 1,05 (s, 6H).
Příklad 4: 2-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-N-(3-dimethylaminopropyl)benzamid
Směs surové kyseliny 2-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)benzoové (0, 19 g, 0,62 mmol), WSC (0,13 g, 0,68 mmol), HOAT (0,093 g, 0,68 mmol), dimethylaminopropylaminu (0,13 g, 1,3 mmol) v DMF (2 ml) se zahřívá při teplotě 50 °C po dobu 16 hodin. Směs se potom vnese do vody a extrahuje se ethylacetátem. Organická fáze se dvakrát promyje vodou, suší se přes MgSO4, koncentruje se ve vakuu a zbytek se přečistí chromatografií na koloně (SiO2,
CH2C12/CH3OH/NH4OH; 9/1/0,1), za zisku titulní sloučeniny ve formě oleje, která se krystalizuje triturací v diisopropyletheru za zisku - po filtraci - 0,072 g (0,18 mmol, výtěžek 30%) titulní sloučeniny ve formě bílých krystalů, t.t. 169 °C.
XH NMR (DMSO-d ) = 11,63 (s, 1H); 8,32 (t, 1H); 7,79 (S, 1H); 7, (d, 1H); 7,61 (s, 1H); 7,59-7,35 (m, 3H); 6,62 (s, 1H); 3,18 (m, 2H); 2,08 (t, 2H); 2,00 (s, 6H); 1,49 (m, 2H).
Příklad 5: 3-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-N-(3 -dimethylaminopropyl)benzamid
Tato sloučenina se získá ve formě bílého pevného materiálu (t.t. 204 °C) způsobem popsaným výše za použití kyseliny 3-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)benzoové jako výchozího materiálu.
’-Η NMR (DMSO-de) = 12,00 (s, 1H) ; 8,63 (t, 1H) ; 8,31 (s, 1H) ; 7,99 (d, 1H); 7,83 (s, 1H); 7,78 (d, 1H); 7,60 (s, 1H); 7,57 (t, 1H); 7,00 (S, 1H); 3,28 (t, 2H); 2,27 (t, 2H), 2,14 (s, 6H); 1,68 (m, 2H) .
• ·
Pl/
Následující sloučeniny byly připraveny postupem podle příkladu 1.
v?
K 2 Z a'“’ «Α P* *“* *-* P* e*7 o l< « 2 ^pu Z • τ ’ O CO CD ó “t « ϋ 2Z ϋ OX C Λ _ 2 ii Z O h. 4 n O “ O xi «· 3 3 ΙΟ CM 3 σ» σ> Ο £ 3 * & 3 X ® V CM _ ® ιο ο ο Ρ* fQ *° 2- «' β» -ο *“· β Ό C0 *“ β <Ο Q S ©Ο Ν 55 ^.Ρ». ιο α ~χχχ X «ο · -__2 χ.3^3 2 Ν to ο ο ^ί. λ © γμ α> kř“ β < < <ο 3 < Ο τ CM ό ΙΟ CM <ο ε~ <ο ™ « ε οι r*· Τ Ρ* <η w’ ο» 3 ií 5 Η S^gŠ - i / 2 *°_ ιο W . * -if e « a. A « Ϊ3 « 2 Ο $ © Η w ο ρ* ® Ο?Σ χ X 2 3 333 2 Ν β Ο S ο ο ιη η * Λ Ρ«- <ο έ ο Λ 04 ε σ> Η ά CO (*) X (Ο «Α Ο Ο τ ΙΟ Ρ* C4 ο τ CM Τ g ο ΙΟ 04 C4 OOOí^i — **<0^3-0 g Ν to <π οι ř* O s? ia’ «β . -« o -* 33rt ® £ S T * io . · ·· «η ř* i- «w ’ . O) '.xsí· Ó « 2 N <5 W — 2.-T N 2 ? β o ϋ □ m rj S 4 4 S Z ii..... 5xxx 2----(. ?Í3in 150 (dd. 2H); 1.13 (s. 611); 1.10 (s. 611). |
ο Λ η ΙΑ ΓΜ ο τ τ ΙΑ* CM Ο ί< Ο» CM ΙΟ ΟΙ X Τ σ 04 <ο CM
o a. 2 *o rt m CM «0 τ (Ο τ CM Ο Ο (Ο Τ' có rt
ΰ δ
/ b Η
/-/ Ρ
w X ο / 0 /<
\ 2= / t /= ΖΧ / \
v X Φ 2 O β S Ο ο 2 Ο 9 2 O
CM ΟΙ Ol
Λ X X X X 9 2
CM X ΰ ο ΰ o
w s O ο Ο ΰ
ť ~ * m Ό <Α sr , *>> § O T3 ,
í >» . CM ε 3 C ο <γ 5. —·. 2 >» =: ΡΜ >» c O 4, 'O Λ X
Λ 3 Λ *© *5 2 4 = 3 . ‘3 5 « 2 ί £ V -s
’c a. 2 a. 3 ? S Ξ τ S I ΓΊ Ο. ”7 Ύ' Ο - τ .9Ζ τ ο. . m >—> § z s ? P w — *.9»
CO ň .2 2 §Λ V> ϋ 4 Ξ ο S Έ CB 1 •β - ζ χ: 4· -τ — !?|Ι '«/gs ' £ “ Ξ | . ^ £ ο _ο ·2Ϊ = § £<2-2 2 * χ S <| 2 3 VI Ο S γ ε Τ ί » 1 i 2 a. «Ί >, J5 2 42 _ .2 S 2 ·= <n ε S «aa 3 b s § =..£>
>Q
>u 0. Ο» β A
Ρ'3 ÍmoÍ~J 67 737
Biologické testy
Obecná část. Je známo, že při vazbě na kost je elektronogenní H*-adenosintrifosfatasa (ATPasa) polarizována na přechodu osteoklast-kost. Pumpa přenáší značná množství protonů do resorpčního mikroprostředí, aby způsobila mobilizaci kostních minerálů a aby vytvořila kyselé pH nutné pro degradaci kostní matrice kolagenasami.
Vakuolární charakter osteoklastové protonové pumpy byl prvně popsán Blairem (H.C. Blair et al., Science, 245, 855 (1989)) a byl potvrzen Bekkerem (P.J.Bekker et al., J. Bone Min. Res., 5: 569 (1990)) a Váánánenem (H.K. Váánánen et al., J. Cell. Biol. 111: 1305 (1990)). Důkazy byly založeny na preparátech skládaných membránových fragmentů z ptačích osteoklastů (získaných z medulární kosti slepic snášejících vejce bez přísunu vápníku). Výsledné mebránové vesikuly se acidifikují v reakci na ATP, což je jednoduše hodnoceno měřením útlumu fluorescence akridinové oranže, což je slabá baze, která se akumuluje v kyselých kompartmentech.
Biochemický charakter naznačuje, že osteoklastová protonová pumpa náleží k vakuolárním ATPasám, protože transport protonů byl inhibován N-ethylmaleimidem (NEM), sulfhydrylovým činidle, a bafilomycinem A , selektivním inhibitorem vakulolárních H*-ATPas (J.E. Bowman et al., Proč. Nati. Acad. Sci. USA, 85: 7972 (1988)), zatímco tento transport nebyl inhibován ouabainem, inhibitorem Na^/K^-ATPas; ortovanadatem sodným, inhibitorem P-ATPas, nebo omeprazolem nebo SCH 28080, které jsou oba inhibitory žaludeční H*/K*-ATPasy (J.P. Mattson et al., Acta Physiol. Scand. 146: 253 (1992)) .
Je známo, že specifické inhibitory vakuolárních ATPas, jako je bafilomycin A , jsou schopné inhibovat resorpci kosti v kulturách
osteoklastů (K. Sundquist et al., Biochem. Biophys. Res. Commun., 168: 309-313 (1990)).
Inhibice transportu protonů a ATPasové aktivity v membránových vesikulách
Příprava surových kostních mikrosomů od slepic snášejících vejce bez přísunu vápníku.
Vesikuly byly připraveny z medulární kosti získané z tibií a femurů slepic snášejících vejce, kterým nebyl podáván vápník po dobu alespoň 15 dnů. Stručně, kosttni fragmenty byly seškrabány skalpelovou čepelkou 24, byly suspendovány ve 40 ml izolačního media (0,2 M sacharosa, 50 mM KC1, 10 mM HEPES, 1 mM EGTA, 2 mM dithiothreitol, pH 7,4) a byly filtrovány přes nylonové síto s póry 100/*m. Celý proces byl proveden při teplotě 4 °C. Po homogenizaci v nádobě (20 úderů) ve 40 ml izolačního media byla provedena počáteční centrifugace (6500 x gma3C x 20 min) pro odstranění mitochondrií a lysosomů. Supernatant byl centrifugován při 100000 x gma3c po dobu 1 hodiny a peleta byla odebrána v l ml izolačního media, byla rozdělena do 200/Ll alikvot, byla ihned zmrazená v kapalném dusíku a byla uskladněna při -80 °C. Obsah proteinu byl stanoven za použití Biorad kolorimetrického kitu podle Bradforda (M. Bradford, Anal. Biochem. 72: 248 (1976)). Pro test transportu protonů bylo použito 5-10membrán.
Přečištění osteoklastových membrán, l ml surových mikrosomálních vesikul připravených v předešlém kroku byl aplikován (přibližné 0,2 ml na zkumavku) na vrch sacharosového postupného gradientu skládajícího se z 3,5 ml 15%, 30% a 45% (hmot./hmot.) sacharosy v izolačním mediu a byla provedena centrifugace při 280000 g^^ po dobu 2 hodin (SW 41 Ti rotor) . Po centrifugaci se přechod 30-45% sacharosy odebral, ředil se ft · přibližně 20-krát izolačním mediem a peletoval se při 100000 <3m!ax po dobu 1 hodiny (SW 28 rotor). Peleta se potom resuspendovala v l ml izolačního media, rozdělila se do alikvot a zmrazila se v kapalném N2 a skladovala se při -80 °C do použití.
Lidské ledvinné membrány byly získány z kůry lidských ledvin, byly zmrazený ihned po chirurgickém zákroku podle techniky popsané v literatuře pro hovězí ledviny (S. Gluck, J. Biol. Chem., 256: 21957 (1990)).
Příprava lidských osteoklastových mikrosomálních vesikul. Osteoklastům podobné obrovské buňky izolované z osteoklastomových nádorů byly homogenizovány za použití skleněného-teflonového homogenizačního přístroje (1000 rpm x 20 úderů) a materiál byl centrifugován při 6000 x gma_K po dobu 20 minut. Vzniklá peleta byla potom centrifugována při 100000 x po dobu 60 minut pro peletování mikrosomální frakce, byla resuspendována v l ml izolačního media, pH 7,4, byla zmrazená ponořením do kapalného dusíku a byla skladována při -80 °C do použití.
Transport protonů v membránových vesikulách byl semikvantitativně hodnocen měřením počátečního sklonu útlumu fluorescence akridinové oranže (excitace při 490 nm; emise 530 nm) po adici 5-20 membránových vesikul v 1 ml pufru obsahujícího 0,2 M sacharosu, 50 mM KC1, 10 mM Hepes, pH 7,4, 1 mM ATP.Na2, 1 mM CDTA, 5 μΜ. valinomycinu a 4/..Μ akridinové oranže. Reakce byla zahájena přidáním 5 mM MgSO4. Výsledky jsou vyjádřeny jako procento průměru dvou kontrol.
Inhibice ATPasové aktivity sensitivní na bafilomycin byla hodnocena v přečištěných membránových vesikulách měřením uvolňování anorganického fosfátu (Pi) během 30 minutové inkubace při 37 °C v 96-jamkové plotně buď za přítomnosti, nebo za • 4 • ·
nepřítomnosti bafilomycinu Al. Reakční medium obsahovalo 1 mM ATP, 10 mM HEPES-Tris pH 8, 50 mM KC1, 5 /UM valinomycinu, 5/«~M nigericinu, 1 mM CDTA-Tris, 100 M molybdenanu amonného, 0,2 M sacharosu a membrány {20 Ag proteinu/ml). Reakce byla iniciována MgSO^ (8-ramená pipeta) a byla ukončena, po 30 minutách, přidáním 4 objemů malachitové zeleně (96-ramená pipeta), která byla připravena podle Chán, Anal. Biochem. 157: 375 (1986)). Absorbance při 650 nm byla měřena po 2 minutách za použití čtečky mikroploten. Výsledky jsou vyjádřeny jako nmol (Pi) x mg proteinu_1x min-1 a pro každý pokus představují průměr + SEM třech měření.
Farmakologická data
Sloučeniny popsané v předkládaném vynálezu jsou schopné inhibovat ATPasu kuřecích osteoklastů citlivou na bafilomycin v koncentracích od 30 nm do 5yUM. Příklad těchto výsledků je uveden dále:
Pokus č. ICso ( M) ATPasový test
1 0,35
2 0,096
3 1,3
Inhibice ATPasy citlivé na bafilomycin v lidských osteoklastech a membránách lidských ledvin
Pokus č. ICso (lidské osteoklasty) ICso (lidské ledviny)
1 0,25 1,25
2 0,126 0,2
Έ> a. t o rr tc o v θ fl/
£.J.
rr á. x? o Ec y

Claims (23)

1. Sloučenina vzorce (I):
R.
‘a (I) nebo její sůl nebo solvat, kde:
A je volitelně substituovaná arylová skupina nebo volitelně substituovaná heterocyklylová skupina;
Ra je -CO-NR Rt, kde Rs a Rt jsou každý nezávisle vybrány ze skupiny zahrnující skupiny: vodík, alkyl, substituovaný alkyl, volitelně substituovaný alkenyl, volitelně substituovaný aryl, volitelně substituovaný arylalkyl, volitelně substituovaný heterocyklyl nebo volitelně substituovaný heterocyklylalkyl, nebo tvoří Rs a R dohromady s dusíkem, na který jsou navázány, heterocyklylovou skupinu;
R a R2 jsou každý nezávisle vybrány ze skupiny zahrnující skupiny: vodík, hydroxy, amino, alkoxy, volitelně substituovaná aryloxy, volitelně substituovaná benzyloxy, alkylamino, dialkylamino, halogen, trifluormethyl, trifluormethoxy, nitro, alkyl, karboxy, karbalkoxy, karbamoyl, alkylkarbamoyl, nebo tvoří R a R2 dohromady methylendioxy, karbonyldioxy nebo karbonyldiamino skupinu; a r3 je vybrán ze skupiny zahrnující skupiny: vodík, alkanoyl, alkyl, aminoalkyl, hydroxyalkyl, karboxyalkyl, karbalkoxyalkyl, karbamoyl nebo alkylsulfonyl a arylsulfonyl.
2. Sloučenina podle nároku 1, kde R a R2 jsou každý nezávisle halogen, například chlor.
3. Sloučenina podle nároku 1 nebo 2, kde R je 5-chlor a R2 je 6-chlor.
• · • * · · · · * » · · · · • · · · · • · · · ·· · ···· • · ·· ·· ♦· ·· ··
4. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 3, kde R3 je vodík.
5. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 4, kde Rs a Rt jsou každý nezávisle Cxealkyl.
6. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 5, kde Rs je volitelně substituovaný heterocyklyl nebo aryl.
7. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 6, kde Rs je volitelně substituovaná piperidinylová skupina.
8. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 7, kde Rs je
1.2.2.6.6- pentamethylpiperidin-4-yl nebo
2.2.6.6- tetramethylpiperidin-4-yl.
9. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 5, kde Rs je volitelně substituovaná heterocyklylalkylová skupina.
10. Sloučenina podle nároku 9, kde Rs je volitelně substituovaná piperazinyl-Cxsalkylová skupina.
11. Sloučenina podle nároku 9 nebo 10, kde volitelné substituenty pro heterocyklylovou skupinu jsou vybrány z hydroxyfenylových nebo chlorfenylových skupin.
12. Sloučenina podle jakéhokoliv z nároků 1 až 11, kde Rt je vodík.
13. Sloučenina podle nároku 1 vybraná ze skupiny zahrnuj ící:
4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid;
4-(5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-3-methoxy-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid;
• · ♦ ·
4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-2-methoxy-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid;
2- (5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-N-(3-dimethylaminopropyl)benzamid;
3- (5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-N-(3-dimethylaminopropyl)benzamid;
4- (5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-3-methoxy-N-(3-diethylaminopropy1)benzamid;
4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-3-methoxy-N-[3-[4-(3-chlorfenyl)piperazinyl]propyl]benzamid;
4-{5,6-dichlor-lH-indol-2-yl)-3-methoxy-N-[3-[4-(3-hydroxyfenyl)piperazinyl]propyl]benzamid;
4-(5,6-dichlor-l-methyl-lH-indol-2-yl)-3-methoxy-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)benzamid;
4-(5,6-dichlor-l-methyl-lH-indol-2-yl)-3-methoxy-N-(1,2,2,6,6-pentamethylpiperidin-4-yl)-N-methylbenzamid; a
4-(5,6-dichlor-ΙΗ-indol-2-yl)-3-methoxy-N-(2,2,6,6-tetramethylpiperidin-4-yl)-N-methylbenzamid; nebo jakákoliv její sůl nebo solvat.
14. Způsob přípravy sloučeniny vzorce (I) nebo její soli nebo solvatu vyznačující se tím, že obsahuje amidaci sloučeniny vzorce (II):
kde A je definován stejně jako ve vzorci (I), Rx>, R a R v příslušném pořadí, odpovídají R , Rz a R3, jak jsou definovány pro vzorec (I), nebo její chráněné formy; a potom, podle potřeby, provedením jedné nebo více z následujících reakcí:
• · · • * · ·
I · · « • 4 4 » · · · » · · I • 4 · · (i) přeměnu jedné sloučeniny vzorce (I) na jinou sloučeninu vzorce (I);
(ii) odstranění jakéchkoliv chránící skupiny;
(iii) přípravy soli nebo solvatu takto získané sloučeniny.
15. Způsob přípravy sloučeniny vzorce (IV) vyznačuj ící se t i m, že obsahuje zahřívání sloučeniny vzorce (VII):
kde A, R a R2t jsou stejné, jak byly definovány pro vzorec (II) a Rp je stejný, jak byl definován pro vzorec (IV).
16. Farmaceutický prostředek vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu vzorce (I) podle nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo její farmaceuticky přijatelný solvat a farmaceuticky přijatelný nosič.
17. Způsob léčby a/nebo profylaxe onemocnění spojených s nadměrnou aktivitou osteoklastů u savců vyznačující se tím, že obsahuje podání účinného netoxického množství sloučeniny vzorce (I) podle nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelné soli nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu.
18. Způsob léčby osteoporosy a příbuzných osteopenických onemocnění u člověka a jiných savců vyznačující se tím, že obsahuje podání účinného netoxického množství sloučeniny vzorce (I) podle nároku 1 nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu člověku nebo jinému savci, který potřebuje takovou léčbu.
• · • · ·· » « · « » · ·♦ • · « · • · · · · • · · · · • · · · · · · • · * · • · · ·
19. Sloučenina vzorce (I) podle nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo její farmaceuticky přijatelný solvat pro použití jako aktivní terapeutická substance.
20. Sloučenina vzorce (I) podle nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelná sůl a/nebo její farmaceuticky přijatelný solvat pro použití v léčbě a/nebo profylaxi osteoporosy a příbuzných osteopenických onemocnění.
21. Způsob léčby nádorových onemocnění, virových onemocnění, vředů, autoimunitních onemocnění a transplantací, léčby a/nebo prevence hypercholesterolemie a atherosklerosy, AIDS a Alzheimerovi nemoci, onemocnění souvisejících s angiogenesí u člověka a jiných savců vyznačující se tím, že obsahuje podání účinného netoxického množství sloučeniny vzorce (I) podle nároku 1 nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu člověku nebo jinému savci, který potřebuje takovou léčbu.
22. Použití sloučeniny vzorce (I) podle nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelná solí a/nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu pro výrobu léčiva pro léčbu a/nebo profylaxi onemocnění spojených s nadměrnou aktivitou osteoklastů u savců, jakjo je léčba a/nebo profylaxe osteoporosy a příbuzných osteopenických onemocnění.
23. Použití sloučeniny vzorce (I) podle nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelná soli a/nebo jejího farmaceuticky přijatelného solvatu pro výrobu léčiva pro léčbu nádorových onemocnění, virových onemocnění, vředů, autoimunitních onemocnění a transplantací, pro léčbu a/nebo prevenci hypercholesterolemie a atherosklerosy, AIDS a Alzheimerovi nemoci a onemocnění souvisejících s angiogenesí.
CZ20002341A 1998-12-17 1998-12-17 Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy CZ20002341A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002341A CZ20002341A3 (cs) 1998-12-17 1998-12-17 Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002341A CZ20002341A3 (cs) 1998-12-17 1998-12-17 Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002341A3 true CZ20002341A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5471116

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002341A CZ20002341A3 (cs) 1998-12-17 1998-12-17 Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002341A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2135477C1 (ru) Производные 1-бензолсульфонил-1,3-дигидро-2н-бензимидазол-2-она, способ их получения, содержащая их фармацевтическая композиция
EP1212317B1 (en) Indole derivatives and their use for the treatment of osteoporosis amongst other applications
EP0581939B1 (fr) Derives du n-sulfonyl-2-oxoindole ayant une affinite pour les recepteurs de la vasopressine et/ou de l&#39;ocytocine
US5618833A (en) 1-benzyl-1,3-dihydroindol-2-one derivatives, their preparation and the pharmaceutical compositions in which they are present
US7220769B2 (en) Azolylbenzamides and analogues and their use for treating osteoporosis
EP0914321B1 (en) Indole derivatives for the treatment of osteoporosis
EP1042316B1 (en) Indole derivatives useful a.o. for the treatment of osteoporosis
US6506758B2 (en) Indole derivatives useful A.O. for the treatment of osteoporosis
US6025390A (en) Heteroaromatic pentadienoic acid derivatives useful as inhibitors of bone resorption
CZ20002341A3 (cs) Indolové deriváty vhodné pro léčení osteoporózy
US5985905A (en) Indole derivatives for the treatment of osteoporosis
MXPA00006340A (en) Indole derivatives useful a.o. for the treatment of osteoporosis
WO1998001423A1 (en) 5-indolyl-2,4-pentadienoic acid derivatives useful as inhibitors of bone resorption

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic