CZ2000212A3 - Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use - Google Patents

Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use Download PDF

Info

Publication number
CZ2000212A3
CZ2000212A3 CZ2000212A CZ2000212A CZ2000212A3 CZ 2000212 A3 CZ2000212 A3 CZ 2000212A3 CZ 2000212 A CZ2000212 A CZ 2000212A CZ 2000212 A CZ2000212 A CZ 2000212A CZ 2000212 A3 CZ2000212 A3 CZ 2000212A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polyorganosiloxane
dispersion according
dispersion
titanium dioxide
group
Prior art date
Application number
CZ2000212A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Corinne Lehaut
Denis Cardinaud
Original Assignee
Rhodia Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Chimie filed Critical Rhodia Chimie
Priority to CZ2000212A priority Critical patent/CZ2000212A3/en
Publication of CZ2000212A3 publication Critical patent/CZ2000212A3/en

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

Je popsána disperse částic fotokatalytického oxidu titaničitého, kde kapalná fáze obsahuje alespoň síťovací katalysátor a alespoň polyorganosiloxan vzorce I nebo vzorce II. Je také popsáno použití této disperse k úpravě substrátů.Dispersion of photocatalytic oxide particles is described titanium, wherein the liquid phase comprises at least crosslinking a catalyst and at least a polyorganosiloxane of formula I or formulas II. The use of this dispersion to treat substrates is also described.

Description

Vynález se týká dispersí částic fotokatalytického oxidu titaničitého, které lze použít k úpravě substrátů.The invention relates to dispersions of photocatalytic titanium dioxide particles which can be used to treat substrates.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Je známo, že oxid titaničitý svou fotokatalytickou účinností usnadňuje odbourávání organických nebo bioorganických molekul.It is known that titanium dioxide, by its photocatalytic activity, facilitates the degradation of organic or bioorganic molecules.

Je-li tento fotokatalytický oxid titaničitý nanesen na nosiči, povrch tohoto nosiče začne oxidovat a špinavé skvrny, zejména organického původu, které jsou na povrchu uloženy, se fotooxídací rozkládají. Povrch je označován jako samočisticí.When this photocatalytic titanium dioxide is deposited on the support, the surface of the support will begin to oxidize and dirty stains, especially of organic origin, deposited on the surface will degrade by photooxidation. The surface is referred to as self-cleaning.

Nanesení oxidu titaničitého na povrch substrátu se může provádět z dispersí částic oxidu titaničitého. S výhodou se připravují disperse částic malých velikostí, zejména částic rozměru nanometrů, takže se získají průsvitné povrchy, na rozdíl od částic oxidu titaničitého v rozměru mikrometiů, čímž se získávají bílé povrchy.The deposition of titanium dioxide on the surface of the substrate can be carried out from dispersions of the titanium dioxide particles. Preferably, dispersions of small particle sizes, especially nanometer-size particles, are prepared so that translucent surfaces are obtained, as opposed to micrometre titanium dioxide particles, thereby obtaining white surfaces.

Upravovanými povrchy mohou být sklo, plastické hmoty, stavební materiály (malty, betony, terakoty), keramika, kameny, papír nebo dřevo.Treated surfaces can be glass, plastics, building materials (mortar, concrete, terracotta), ceramics, stones, paper or wood.

Nános oxidu titaničitého na tyto nosiče musí silně přilnout na nosič, aby se upravené povrchy mohly instalovat a aby jim zůstaly jejich samočisticí vlastnosti po celou dobu.The deposition of titanium dioxide on these supports must adhere strongly to the support so that the treated surfaces can be installed and retain their self-cleaning properties at all times.

Je také nutné, aby pojidlo, které umožňuje částicím přilnout k nosiči, nebylo citlivé na fotokatalysu částic oxidu titaničitého.It is also necessary that the binder which allows the particles to adhere to the carrier is not sensitive to photocatalysis of the titanium dioxide particles.

• ·• ·

-2• · · · • · ····· · · · · ·· · • ·· · · ♦ · · • · · · «·· ·· ··-2 · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Pro tento účel se používá několik postupů, které používají různé typy pojidel, která umožňují částicím být adhesivně vázány na substrát.Several methods are used for this purpose, using different types of binders that allow the particles to be adhesively bonded to the substrate.

Jeden z postupů spočívá v tom, že se nanáší disperse částic oxidu titaničitého obsahující prekursor vazby na substrát za horkých podmínek. Například bylo navrženo použit disperse částic oxidu titaničitého a organokovových pojidel titanátového nebo silikátového typu. Částice jsou pak zadržovány ve filmu oxidu křemičitého nebo oxidu titaničitého (tento princip je popsán například ve WO 97/10185) . Toto anorganické pojidlo má tu výhodu, že není fotodegradovatelné.One method is to deposit a dispersion of titanium dioxide particles containing a precursor of binding to a substrate under hot conditions. For example, it has been proposed to use a dispersion of titanium dioxide particles and organometallic binders of the titanate or silicate type. The particles are then retained in a silica or titanium dioxide film (this principle is described, for example, in WO 97/10185). This inorganic binder has the advantage that it is not photodegradable.

Druhý z postupů spočívá v tom, že se disperse částic oxidu titaničitého obsahující organické pojidlo nanášejí na substrát za studených podmínek. Problémem je, že se toto pojidlo nesmí degradovat účinkem fotokatalytických vlastností částic oxidu titaničitého. Tiby se toho dosáhlo, bylo navrženo například volit pojidlo ze silikonů.The second method consists in applying the dispersion of titanium dioxide particles containing the organic binder to the substrate under cold conditions. The problem is that this binder must not be degraded by the photocatalytic properties of the titanium dioxide particles. Tiby has achieved this, it has been suggested, for example, to choose a binder from silicones.

Avšak i když silikonová pijidla se nedegradují kontaktem s fotokatalytickými částicemi, bylo pozorováno, že ne vždy tvoří homogenní, tvrdý a přilnavý povlak. Velmi často se získají povlaky, které lze odstranit jednoduchým poškrábáním prstem.However, although silicone binders do not degrade by contact with the photocatalytic particles, it has been observed that they do not always form a homogeneous, hard and adhesive coating. Very often, coatings are obtained which can be removed by simply scratching with your finger.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Jedním cílem předloženého vynálezu je proto získat disperse částic oxidu titaničitého a nefotodegradovatelného pojidla, které lze použít ke tvorbě fotokatalytických povlaků na povrchu substrátu za studených podmínek.It is therefore an object of the present invention to provide a dispersion of titanium dioxide particles and a non-photodegradable binder that can be used to form photocatalytic coatings on the substrate surface under cold conditions.

Dalším cílem předloženého vynálezu je získat disperse, jejichž použitím vzniknou homogenní, tvrdé a přilnavé povlaky.It is another object of the present invention to provide dispersions that produce homogeneous, hard and tacky coatings.

Podstatou vynálezu je disperse částic fotokatalytického oxidu titaničitého, která ve své kapalné fázi obsahuje alespoň • · • · · • · · • · · · · • · · · · ·· ·The present invention is directed to a dispersion of photocatalytic titanium dioxide particles which, in their liquid phase, contains at least one of the following:

-3·· ······ • · · · · · · • · ··· ·· · · jeden sífovací katalysátor a alespoň jeden polyorganosiloxan buď vzorce I-3, one crosslinking catalyst and at least one polyorganosiloxane of either Formula I

MDAÍCW1) nebo vzorce II 1 ) or of formula II

M D„T (0. o β Ϊ (I) (II) jak jsou definovány níže.M D 'T (0. o β Ϊ (I) (II) as defined below.

Vynález se také týká použití této disperse k úpravě substrátů.The invention also relates to the use of this dispersion to treat substrates.

Disperse podle vynálezu mají tu výhodu, že jsou chemicky neutrální a nereagují se substráty, na nichž jsou naneseny.The dispersions of the invention have the advantage that they are chemically neutral and do not react with the substrates on which they are applied.

Také mají výhodu v tom, že se používají laciná pojidla. Kromě toho umožňují za určitých podmínek použití připravovat transparentní nebo průsvitné povlaky.They also have the advantage that cheap binders are used. In addition, they allow the preparation of transparent or translucent coatings under certain conditions of use.

Podstatou vynálezu je především disperse částic fotokatalytického oxidu titaničitého, která v kapalné fázi obsahuje alespoň jeden polyorganosiloxan buď vzorce IIn particular, the present invention relates to a dispersion of photocatalytic titanium dioxide particles which in the liquid phase contains at least one polyorganosiloxane of either formula I

MaDpQ6(Oi/2R1)£ M and Q 6 D P (O i / 2 R 1) £ (I) (AND) kde where M M je Yippee R 3SiOi/2 R 3 SiO i / 2 D D je Yippee R*ysi02/2R ysi0 2/2 Q Q je Yippee SiO4/2 SiO 4/2 kde where R11 R 11 , které , which jsou stejné nebo are the same or rozdílné, different, znamenají buď mean either

lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo substituovanou nebo nesubstituovanou arylovou skupinu se 6 až 12 atomy uhlíku nebo arylalkylovou skupinu, alkylarylovou skupinu, aryloxyalkylovou skupinu nebo alkoxyarylovou skupinu, ve kterých arylová skupina obsahuje od 6 do 12 atomů uhlíku, které mohou být popřípadě substituovány • ·a linear or branched alkyl group having 1 to 8 carbon atoms or a substituted or unsubstituted aryl group having 6 to 12 carbon atoms or an arylalkyl, alkylaryl, aryloxyalkyl or alkoxyaryl group in which the aryl group contains from 6 to 12 carbon atoms which may be optionally substituted • ·

alespoň jednou lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinou nebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy - uhlíku a kde alkylová skupina nebo alkoxyskupina má s až 4 atomy uhlíku a je lineární nebo rozvětvená, α, β a δ znamenají molární frakce křemíkových atomů M, D a Q jednotek, s tím, že α + β + δ = 1, a α < 0,10, s výhodou α < 0,010, β < 0,85, δ > 0,10,at least one linear or branched alkyl or alkoxy group having 1 to 4 carbon atoms and wherein the alkyl or alkoxy group has up to 4 carbon atoms and is linear or branched, α, β and δ are molar fractions of silicon atoms of M, D and Q units , with α + β + δ = 1, and α <0.10, preferably α <0.010, β <0.85, δ> 0.10,

R1, které jsou stejné nebo rozdílné, znamenají alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, ε znamená počet 0;;1R; jednotek na atom křemíku, nebo vzorce II kdeR 1, which are identical or different, represent an alkyl group having 1 to 4 carbon atoms, ε represents the number 0 ;; R 1; units per silicon atom, or formula II wherein

M, D, R1 a ε mají výše uvedené významy aM, D, R 1 and ε have the meanings given above and

T = R“SiO3/2, kde R11 má výše uvedený význam, α, β a γ znamenají molární frakce křemíkových atomů M, D a T jednotek, s tím, že α + β + γ = 1, a α < 0,20, s výhodou α < 0,010, β < 0,60, γ > 0,30 .T = R "SiO 3/2 , where R 11 is as defined above, α, β and γ mean the molar fractions of silicon atoms of M, D and T units, with α + β + γ = 1, and α <0 20, preferably α <0.010, β <0.60, γ> 0.30.

S výhodou mají polyorganosiloxany vzorec I nebo II a R1 je methylová nebo ethylová skupina. V průměru má polyorganosiloxan také silanolová zakončení (R1 = Η) , přičemž tato zakončení nepředstavují více než 20 % všech zakončení.Preferably, the polyorganosiloxanes have the formula I or II and R 1 is a methyl or ethyl group. On average, the polyorganosiloxane also has silanol endings (R 1 = Η), which do not account for more than 20% of all endings.

Podle prvního výhodného alternativního znaku disperse podle vynálezu obsahuje polyorganosiloxan vzorce II, ve kterém pro každou jednotku T = R^SiCf,^, R11 je methylová skupina, pro každou jednotku D = R^SiO- 2, jedno R1* je methylová skupina a druhé R1: je oktylová skupina, β má hodnotu maximálně 0,10,According to a first preferred alternative feature of the dispersion according to the invention it comprises a polyorganosiloxane of the formula II in which for each unit T = R? SiCf,?, R 11 is methyl, for each unit D = R? SiO 2 , one R 1 is methyl and the second R 1: is an octyl group, β is at most 0,10,

γ má hodnotu alespoň 0,70.γ has a value of at least 0,70.

Podle* druhého výhodného alternativního znaku disperse podle vynálezu obsahuje polyorganosiloxan vzorce II, ve kterém pro každou jednotku T = R11SiO3/2, R11 je methylová skupina, pro každou jednotku D = Ril2SiO2.2, obě R11 jsou methylové skupiny, β má hodnotu maximálně 0,30, γ má hodnotu alespoň 0,70.* According to a second preferred alternative aspect of the dispersions according to the invention comprises a polyorganosiloxane of formula II wherein, for each unit T = R @ 11 SiO3 / 2, R11 is methyl, for each unit D = R 2 SiO IL second 2 , both R 11 are methyl groups, β is at most 0.30, γ is at least 0.70.

Podle třetího výhodného alternativního znaku disperse podle vynálezu obsahuje polyorganosiloxan vzorce II, ve kterém pro každou jednotku T = R11SiO3/2, R11 je propylová skupina, pro každou jednotku D = R112SiO2/2, obě R11 jsou methylové skupiny, β má hodnotu maximálně 0,40, γ má hodnotu alespoň 0,40.According to a third alternative aspect of the dispersions according to the invention comprises a polyorganosiloxane of formula II wherein, for each unit T = R @ 11 SiO3 / 2, R11 is propyl, for each unit D = R 11 2 SiO 2/2, each R 11 are methyl groups , β is at most 0.40, γ is at least 0.40.

Disperse podle vynálezu mohou také obsahovat sífovací katalysátor. Tím mohou být organické sloučeniny titanu (například alkyltitanáty) nebo organické sloučeniny cínu (například dialkylcíndikarboxylát).The dispersions of the invention may also contain a crosslinking catalyst. These may be organic titanium compounds (e.g. alkyl titanates) or tin organic compounds (e.g. dialkyltin dicarboxylate).

Výhodné jsou alkyltitanáty.Alkyl titanates are preferred.

Použití tohoto katalysátoru je doporučováno pro použití disperse během upravování skleněných substrátů.The use of this catalyst is recommended for use of the dispersion during the treatment of glass substrates.

Kapalná fáze disperse podle vynálezu může obsahovat pouze polyorganosiloxan, jak je definován výše, nebo také může obsahovat rozpouštědlo.The liquid phase of the dispersion according to the invention may contain only the polyorganosiloxane as defined above, or it may also contain a solvent.

Rozpouštědlo kapalné fáze disperse podle vynálezu může být vodné nebo organické.The liquid phase dispersion solvent of the invention may be aqueous or organic.

Obvykle je to organické rozpouštědlo. Rozpouštědlo může být vybráno z rozpouštědel používaných pro silikonové polymery, jako je například D4 (oktamethylcyklotetrasiloxan) nebo jiné těkavé siloxany, lakový benzin, alkoholy s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alifatické nebo aromatické uhlovodíky, jako cyklohexan nebo alkany.It is usually an organic solvent. The solvent may be selected from solvents used for silicone polymers such as D4 (octamethylcyclotetrasiloxane) or other volatile siloxanes, white spirit, C 1 -C 8 alcohols or aliphatic or aromatic hydrocarbons such as cyclohexane or alkanes.

-6• ··· · · · · ·· · · · · « · • · « · · · · • · · · · · · · ·-6 · ··· · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

Volba rozpouštědla se provádí podle jeho kompatibility s polyorganosiloxanem. Je tak možné měnit transparentnost konečného povlaku.The choice of solvent is made according to its compatibility with the polyorganosiloxane. It is thus possible to vary the transparency of the final coating.

Disperse podle vynálezu s výhodou obsahuje rozpouštědlo,The dispersion according to the invention preferably comprises a solvent,

zejména, j in particular, j e-li e-li požadováno required snížení koncentrace concentration reduction oxidu oxide titaničitého titaničitý v in povlaku, aby coating to se získaly povlaky coatings were obtained větší larger průsvitnosti translucency nebo or větší transpare greater transpare ntnosti. ntnosti.

Fotokatalytickými částicemi disperse podle vynálezu jsou s výhodou částice oxidu titaničitého o velikosti maximálně 100 nm, zejména mezi 10 a 50 nm. Průměry se měří transmisní elektronovou mikroskopií (TEM).The photocatalytic dispersion particles according to the invention are preferably titanium dioxide particles having a maximum size of 100 nm, in particular between 10 and 50 nm. The averages are measured by transmission electron microscopy (TEM).

Povahou je krystalická fáze s výhodou převážně anatasové krystalické formy. Převážně znamená, že hladina anatasu v částicích oxidu titaničitého je větší než 50 % hmotnostních. Částice s výhodou obsahují více než 80 % anatasu.By nature, the crystalline phase is preferably predominantly anatase crystalline form. It predominantly means that the level of anatase in the titanium dioxide particles is greater than 50% by weight. The particles preferably contain more than 80% anatase.

Stupeň krystalisace a povaha krystalické fáze se měří difrakcí rentgenového záření.The degree of crystallization and the nature of the crystalline phase are measured by X-ray diffraction.

Je výhodné použít částice monodispersního oxidu titaničitého, čímž se získají povlaky s větší transparentností. Monodispersní znamená, že průměr částic vykazuje dispersní index maximálně 0,5, s výhodou maximálně 0,3, přičemž dispersní index je definován následujícím rovnicí r_ 08,-01, 1 ~ 20,„It is preferred to use monodisperse titanium dioxide particles to provide coatings with greater transparency. The monodisperse means that the diameter of dispersed particles have an index of at most 0.5, preferably at most 0.3, wherein the dispersive index is defined by the following equation R_ 08, -01, 1 ~ 20 "

kde 0e4 je průměrwhere 0 e4 is the average částic, particles, kde 84 where 84 % hmotnostních % by weight částic of particles has průměr diameter menší než 084, 016 je průměrless than 0 84 , 0 16 is the average částic, particles, kde 16 where 16 % hmotnostních % by weight částic of particles has průměr diameter menší než 0i6, 0 je středníless than 0 i6 , 0 is medium průměr diameter částic. of particles.

Průměry používané pro stanovení dispersního indexu se měří centrifugační sedimentací částic disperse, monitorováním X-paprsky za použití zařízení Erookhaven-typ XDC.The averages used to determine the dispersion index are measured by centrifugal sedimentation of the dispersion particles, monitoring by X-rays using an Erookhaven-type XDC.

-ΊMonodispersní částice disperse s výhodou vznikají při tak zvaném roztokovém nebo vlhkém preparačním způsobu (termolysa,. termická hydrolysa nebo srážení soli titanu), na rozdíl od způsobů vysokoteplotní pyrolysy nebo oxidace soli titanu. Jsou to například částice oxidu titaničitého získané způsobem popsaným v přihlášce EP-A-0 335 773.Monodisperse dispersion particles are preferably formed in a so-called solution or wet preparation process (thermolysis, thermal hydrolysis or precipitation of a titanium salt), as opposed to methods of high-temperature pyrolysis or oxidation of a titanium salt. These are, for example, titanium dioxide particles obtained by the method described in EP-A-0 335 773.

Může to být například způsob přípravy, který spočívá v tom, že se hydrolysuje alespoň jedna sloučenina titanu A v přítomnosti alespoň jedné sloučeniny B vybrané ze skupiny zahrnuj ící:For example, it may be a method of preparing at least one compound of titanium A in the presence of at least one compound B selected from the group consisting of:

(1) kyseliny, které mají buď karboxylovou skupinu a alespoň dvě hydroxylové skupiny a/nebo aminoskupiny,(1) acids having either a carboxyl group and at least two hydroxyl groups and / or amino groups,

- nebo alespoň dvě karboxylové skupiny a alespoň jednu hydroxylovou skupinu a/nebo aminoskupinu, (2) organické fosforečné kyseliny následujících obecných vzorců- or at least two carboxyl groups and at least one hydroxyl group and / or amino group, (2) organic phosphoric acids of the following formulas

HO O \ IIHO O \ II

HO O \ IIHO O \ II

HOHIM

R2R2

P - (C)n _ PP - (C) n - P

HO O \ IIHO O \ II

HOHIM

R1R1

OHOH

R3R3

O OH II /O OH II /

OHOH

O OH II /O OH II /

OHOH

O OH II /O OH II /

P -OHP -OH

P- CH2_ (CH,)nb_NP - CH 2 - (CH 2 ) n b_N

HOHIM

CH;CH;

o = P_ OHo = P-OH

P-OH ll \ 00HP-OH 11, 00H

OHOH

8• · » ’ » · · 1 ·· ·· kde n a m jsou celá čísla mezi 1 a 6 a p je celé číslo mezi 0 a 5, Rl, R2 a R3, které jsou stejné nebo rozdílné, znamenají hydroxylovou skupinu, aminoskupinu, arylalkylovou skupinu, arylovou skupinu nebo alkylovou skupinu nebo atom vodíku, (3) sloučeniny schopné uvolňovat sulfátové ionty v kyselém prostředí, (4) soli výše popsaných kyselin, a v přítomnosti oček anatasového oxidu titaničitého majících velikost maximálně 5 nm a v poměru hmotnosti TiO2 přítomného v očkách k titanu přítomnému před zavedením oček v hydrolysním prostředí, vyjářeného jako Ti02, mezi 0,01 % a 3 %.Where n and m are integers between 1 and 6 and p is an integer between 0 and 5, R1, R2 and R3, which are the same or different, represent a hydroxyl group, an amino group, an arylalkyl group (3) compounds capable of releasing sulphate ions in an acidic medium; (4) salts of the above-described acids, and in the presence of anatase titanium dioxide eyes having a size of not more than 5 nm and a TiO 2 weight ratio present in the titers present before the introduction of the stitches in the hydrolysis medium, emitted as TiO 2 , between 0.01% and 3%.

Tento způsob přípravy částic tak zahrnuje několik stupňů a nejdříve stupeň přípravy výchozího roztoku obsahujícího titanovou sloučeninu A, sloučeninu B, jak je definováno výše, a očka oxidu titaničitého.Thus, this process for preparing particles comprises several steps and, first, a step of preparing a starting solution comprising titanium compound A, compound B as defined above, and titanium dioxide guides.

Tento výchozí roztok, který se má hydrolysovat, je s výhodou úplné vodný. Lze popřípadě přidat další rozpouštědlo, například alkohol, za předpokladu, že použitá titanová sloučenina A a sloučenina B jsou potom v podstatě v této směsi rozpustné.The starting solution to be hydrolyzed is preferably completely aqueous. Optionally, an additional solvent, such as an alcohol, may be added provided that the titanium compound A and compound B used are then substantially soluble in the mixture.

Pokud se týká titanové sloučeniny A, obvykle se volí z halogenidú, oxyhalogenidů nebo alkoxidů titanu, sulfátů a obzvláště ze syntetických sulfátů.With respect to the titanium compound A, it is usually selected from titanium halides, oxyhalides or alkoxides, sulfates and especially synthetic sulfates.

Syntetickými sulfáty se rozumí titanylsulfátové roztoky vyrobené výměnou iontů z velmi čistých roztoků chloridu titanu nebo reakcí kyseliny sírové s alkoxidem titanu.Synthetic sulphates are titanyl sulphate solutions produced by ion exchange from very pure titanium chloride solutions or by reaction of sulfuric acid with titanium alkoxide.

Příprava se s výhodou provádí se sloučeninami titanu vybranými z halogenidú titanu nebo oxyhalogenidů titanu. Halogenidy titanu nebo oxyhalogenidy titanu obzvláště používanými v předloženém vynálezu jsou fluoridy, chloridy, bromidy a jodidy (popřípadě oxyfluoridy, oxychloridy, oxybromidy a oxyjodidy) titanu.The preparation is preferably carried out with titanium compounds selected from titanium halides or titanium oxyhalides. Titanium halides or titanium oxyhalides especially used in the present invention are the fluorides, chlorides, bromides and iodides (optionally oxyfluorides, oxychlorides, oxybromides and oxy iodides) of titanium.

Zejména výhodnou formou titanové sloučeniny je oxychlorid titanu TiOCl,.A particularly preferred form of the titanium compound is titanium oxychloride TiOCl.

<* »<* »

-9*· · · · · ·· • · · · · · • ··· · · « » • · · ♦ · ··· ·· ·· * ·»-9 · · · · 9 9 9 9 9 9 9 9 9

Množství titanové sloučeniny A přítomné v roztoku, který se má hydrolysovat, není kritické.The amount of titanium compound A present in the solution to be hydrolyzed is not critical.

Původní roztok navíc obsahuje alespoň jednu sloučeninu B, jak je definována výše. Jako nelimitující příklady sloučenin B přicházejících v úvahu lze uvést zejména:The original solution additionally contains at least one compound B as defined above. Non-limiting examples of compounds B that may be considered include, but are not limited to:

hydroxypolykarboxylové kyseliny a obzvláště hydroxydikarboxylové nebo hydroxytrikarboxylové kyseliny, jako jsou kyselina citrónová, kyselina maleinová a kyselina vinná, (polyhydroxy)monokarboxylové kyseliny, jako jsou například kyselina glukoheptonová a kyselina glukonová, póly(hydroxykarboxylové) kyseliny, jako je například kyselina vinná, dikarboxyaminokyseliny a jejich odpovídající amidy, jako jsou například kyselina aspartová, kyselina asparaginová a kyselina glutamová, hydroxylované nebo nehydroxylované monokarboxyaminové kyseliny, jako jsou například lysin, serin a threonin, aminotri(methylenfosfonát), ethylendiaminotetra(methvlenfosfonát), triethylentetraaminohexa(methylenfosfonát), tetraethylenpentaaminohepta(methylenfosfonát) nebo pentaethylenhexaaminookta(methylenfosfonát),hydroxypolycarboxylic acids and in particular hydroxydicarboxylic or hydroxytricarboxylic acids such as citric acid, maleic acid and tartaric acid, (polyhydroxy) monocarboxylic acids such as glucoheptonic acid and gluconic acid, (hydroxycarboxylic acid) poles such as tartaric acid, dicarboxyamino acids and their the corresponding amides such as aspartic acid, aspartic acid and glutamic acid, hydroxylated or non-hydroxylated monocarboxyaminic acids such as lysine, serine and threonine, aminotri (methylene phosphonate), ethylenediaminotetra (methylene phosphonate), triethylenetetaminophenonephenethylenephenamine (ethylenepetaminophenone), pentaethylenehexaaminookta (methylene phosphonate),

- methylendifosfonát, 1,1-ethylendifosfonát, 1,2-ethylendifosfonát, 1,1-propylendifosfonát, 1,3-propylendifosfonát,- methylenediphosphonate, 1,1-ethylenediphosphonate, 1,2-ethylenediphosphonate, 1,1-propylenediphosphonate, 1,3-propylenediphosphonate,

1,6-hexamethylendifosfonát, 2,4-dihydroxypentamethylen-2,4-difosfonát, 2,5-dihydroxyhexamethylen-2,5-difosfonát, 2,3-dihydrobutylen-2,3-difosfonát, 1-hydroxybenzyl-1,1-difosfonát, 1-aminoethylen-1,1-difosfonát, hydroxymethylendifosfonát, 1-hydroxyethylen-1,1-difosfonát, 1-hydroxypropylen-1,1-difosfonát, 1-hydroxybutylen-1,1-difosfonát nebo 1-hydroxyhexamethylen-1,1-difosfonát.1,6-hexamethylenediphosphonate, 2,4-dihydroxypentamethylene-2,4-diphosphonate, 2,5-dihydroxyhexamethylene-2,5-diphosphonate, 2,3-dihydrobutylene-2,3-diphosphonate, 1-hydroxybenzyl-1,1- diphosphonate, 1-aminoethylene-1,1-diphosphonate, hydroxymethylene diphosphonate, 1-hydroxyethylene-1,1-diphosphonate, 1-hydroxypropylene-1,1-diphosphonate, 1-hydroxybutylene-1,1-diphosphonate or 1-hydroxyhexamethylene-1, 1-diphosphonate.

Jak již bylo naznačeno, je také možno jako sloučeninu B použít všechny soli výše uvedených kyselin. Zejména jsou těmito solemi soli s alkalickým kovem, obzvláště sodné soli, nebo amoniové soli.As already indicated, all salts of the above acids can also be used as compound B. In particular, these salts are alkali metal salts, especially sodium salts, or ammonium salts.

-10• · · ·· · ·· · · ··· · · · · tt · · ♦ * ··· ·· · ···· • «···· · · ·· ·· · • · ··· ···· ··· ·· ·· · » · ·· ··-10 · · t t t t t t t t ··········································

Tyto sloučeniny lze také volit z kyseliny sirové a síranů amonného nebo draselného.These compounds can also be selected from sulfuric acid and ammonium or potassium sulfates.

Sloučeninami B definovanými výše jsou s výhodou uhlovodíkové sloučeniny alifatického typu. V tomto případě délka hlavního uhlovodíkového řetězce výhodně nepřesahuje 15 atomů uhlíku a ještě výhodněji 10 atomů uhlíku.The compounds B defined above are preferably aliphatic hydrocarbon compounds. In this case, the length of the main hydrocarbon chain preferably does not exceed 15 carbon atoms and even more preferably 10 carbon atoms.

Množství sloučeniny B není kritické. Molární koncentrace sloučeniny B vzhledem k titanové sloučenině A je obecně mezi 0,2al0%as výhodou mezi 1 a 5 %.The amount of compound B is not critical. The molar concentration of Compound B relative to the titanium compound A is generally between 0.2 and 10% and preferably between 1 and 5%.

Konečně výchozí roztok obsahuje očka oxidu titaničitého používaná specifickým způsobem.Finally, the starting solution contains titanium dioxide eyes used in a specific manner.

Především očka oxidu titaničitého používaná v předloženém vynálezu musí mít velikost maximálně 5 nm, měřeno rentgenovou difrakcí. S výhodou se používají očka oxidu titaničitého o velikosti mezi 3 a 5 nm.In particular, the titanium dioxide guides used in the present invention must have a maximum size of 5 nm, as measured by X-ray diffraction. Titanium dioxide guides of between 3 and 5 nm are preferably used.

Následně poměr hmotnosti oxidu titaničitého přítomného v očkách k titanu přítomnému v hydrolysačním prostředí před zavedením oček (to je titanu oatřícímu sloučenině A' a vyjádřený jako TiO2, je mezi 0,01 a 3 %. Tento poměr může být výhodně mezi 0,0 5 a 1,5 %. Dohromady tyto dvě podmínky, pokud se týká oček (velikost a hmotnostní poměr), v kombinaci s výše popsaným způsobem umožňují precizní kontrolu konečné velikosti částic oxidu titaničitého, přičemž hladina oček je spojena s velikostí částic. Lze tak získat částice, jejichž velikost se mění v rozmezí mezi 5 a 100 nm.Consequently, the ratio of the weight of titanium dioxide present in the stitches to the titanium present in the hydrolysis medium prior to the introduction of the stitches (i.e. titanium coating compound A 'and expressed as TiO 2 ) is between 0.01 and 3%. Together, these two conditions in terms of stitches (size and weight ratio), in combination with the method described above, allow precise control of the final particle size of the titanium dioxide while the stitch level is associated with the particle size. , whose size varies between 5 and 100 nm.

Použití oček oxidu titaničitého v anatasové formě vyvolává srážení oxidu titaničitého v anatasové formě. Obecně diky jejich malé velikosti tato očka spíše existují ve formě špatně vykrystalovaného anatasu. Očka se obecně získají ve formě vodné suspense složené z oxidu titaničitého. Lze je získat známým postupem neutralisace soli titanu basí.The use of titanium dioxide eyes in the anatase form causes the precipitation of titanium dioxide in the anatase form. Generally, due to their small size, these eyes tend to exist in the form of poorly crystallized anatase. The seeds are generally obtained in the form of an aqueous suspension composed of titanium dioxide. They can be obtained by a known procedure for neutralizing the titanium salt base.

Následující stupeň sestává z hydrolysy tohoto výchozího roztoku jakýmkoliv pracovníkům v oboru známým způsobem a obecně zahříváním. V případě zahřívání se hydroiysa s výhodou • 9The next step consists in hydrolyzing this starting solution to any person skilled in the art in a known manner and generally by heating. In the case of heating, the hydrolysis is preferably 9

-11provádí při teplotě vyšší nebo rovné 70 °C. Je také možno pracovat nejprve při teplotě pod teplotou varu prostředí a potom udržovat hydrolysační prostředí na teplotě varu.-11 operating at a temperature greater than or equal to 70 ° C. It is also possible to work first at a temperature below the boiling point of the medium and then to maintain the hydrolysis medium at the boiling point.

Po provedení hydrolysy se získané částice oxidu titaničitého isolují oddělením sražené pevné látky z matečných louhů. Potom se redispergují ve vodném kapalném prostředí, takže se získá disperse oxidu titaničitého. Kapalné prostředí může být kyselé nebo zásadité.After hydrolysis, the obtained titanium dioxide particles are isolated by separating the precipitated solid from the mother liquors. They are then redispersed in an aqueous liquid medium to obtain a titanium dioxide dispersion. The liquid medium may be acidic or alkaline.

Bylo pozorováno, že částice oxidu titaničitého vzniklé z tak zvaného roztokového způsobu nebo z vlhkého preparačního způsobu a zejména částice vzniklé z výše popsaného způsobu hydrolysy při teplotě přibližně 100 °C, mají díky své porositě nižší index lomu než částice oxidu titaničitého vzniklé jinými způsoby. Tato vlastnost má velký význam v případech, kdy se částice používají pro přípravu povlaků na skleněné substráty, protože získaný povlak má také nízký index lomu. Tato optická výhoda je důležitá, protože vrstva oxidu titaničitého s vyšším indexem lomu má vzrůstající odraz světla nosiče skla a tak klesající propustnost světla. Ve skutečnosti při určitých aplikacích, zejména v oblasti glazování zařízení pro vozidla, je vhodné mít vysokou hladinu propustnosti světla (pro přední ochranné sklo je nutná minimální propustnost světla 75 %).It has been observed that the titanium dioxide particles resulting from the so-called solution process or the wet preparation process, and in particular the particles resulting from the above-described hydrolysis process at about 100 ° C, have a lower refractive index due to their porosity than the titanium dioxide particles produced by other methods. This property is of great importance when the particles are used to prepare coatings on glass substrates, since the obtained coating also has a low refractive index. This optical advantage is important because the titanium dioxide layer with a higher refractive index has an increasing light reflection of the glass carrier and thus a decreasing light transmission. In fact, in certain applications, particularly in the field of glazing of vehicle equipment, it is desirable to have a high light transmittance level (a minimum light transmittance of 75% is required for the windscreen).

Částice disperse mají s výhodou BET specifický povrch alespoň 70 m2/g.The dispersion particles preferably have a BET specific surface area of at least 70 m 2 / g.

BET specifický povrch znamená specifický povrch stanovený adsorpcí dusíku podle ASTM Standard D 3663-78, navržené podle Brunauer-Emmett-Tellerovy metody popsané v The Journal of the American Chemical Society, 6 0 , 309 (1938) . Při měření specifického povrchu částic podle vynálezu, které jsou ve formě disperse, je nezbytné postupovat podle měřicího protokolu, disoerse a který spočívá v odstraňování kapalné fáze z potom v sušení částic za sníženého tlaku při teplotě 150 °C alespoň po dobu 4 hodin.BET specific surface means a specific surface determined by nitrogen adsorption according to ASTM Standard D 3663-78, designed according to the Brunauer-Emmett-Teller method described in The Journal of the American Chemical Society, 60, 309 (1938). When measuring the specific surface area of the particles of the present invention in the form of a dispersion, it is necessary to follow the measurement protocol, the dispersion, which consists in removing the liquid phase from drying the particles under reduced pressure at 150 ° C for at least 4 hours.

-12Částice disperse s výhodou také mají relativní hustotu řádově 2,4. Řádově znamená, že relativní hustota je 2,4 ± 0,2. Tato hodnota relativní hustoty je nízká vzhledem k běžné relativní hustotě anatasového oxidu titaničitého, která je 3,8. Tato relativní hustota se vyhodnotí měřením objemů pórů.Preferably, the dispersion particles also have a relative density of the order of 2.4. Ordinarily, the relative density is 2.4 ± 0.2. This relative density value is low relative to the normal relative density of anatase titanium dioxide, which is 3.8. This relative density is evaluated by measuring pore volumes.

Tyto hodnoty specifického povrchu a relativní hustoty lze získat pro částice oxidu titaničitého vzniklé tak zvaným roztokovým způsobem nebo vlhkým způsobem přípra\.ry a zejména vzniklé výše popsaným způsobem s hydrolysou při teplotě přibližně 100 °C.These specific surface area and relative density values can be obtained for titanium dioxide particles formed by a so-called solution process or a wet process. in particular formed by the above-described process with hydrolysis at about 100 ° C.

Podíly částic k polyorganosiloxanu v dispersi podle vynálezu se mění podle použití, pro které je disperse připravována. Tak pro aplikaci disperse jako povlak na beton, podíl částic je obecně alespoň 5 % hmotnostních směsi částice + polyorganosiloxan, na druhé straně pro aplikaci disperse jako povlak na sklo, podíl částic je obvykle alespoň 10 % hmotnostních směsi částice + polyorganosiloxan + popřípadě síťovací katalysátor, s výhodou alespoň 50 % a obecně maximálně 90 %.The proportions of the particles to the polyorganosiloxane in the dispersion according to the invention vary according to the use for which the dispersion is prepared. Thus, for applying the dispersion as a coating on concrete, the proportion of particles is generally at least 5% by weight of the particle + polyorganosiloxane mixture, on the other hand for dispersion as a coating on glass, the proportion of particles is usually at least 10% by weight of the particle + polyorganosiloxane + crosslinking catalyst, preferably at least 50% and generally at most 90%.

Rozpouštědlo disperse podle vynálezu je obvykle přítomno v takovém množství, že obsah pevných látek, jako částic oxidu titaničitého, je alespoň 0,5 % hmotnostních.The dispersion solvent of the invention is usually present in an amount such that the solids content, such as titanium dioxide particles, is at least 0.5% by weight.

Je-li v dispersi přítomen síťovací katalysátor, představuje obvykle alespoň 5 % hmotnostních směsi polyorganosiloxan + katalysátor a výhodně maximálně 50 % hmotnostních.When a crosslinking catalyst is present in the dispersion, it is usually at least 5% by weight of the polyorganosiloxane + catalyst mixture and preferably at most 50% by weight.

Vynález se také týká způsobu přípravy výše uvedených dispersí, který spočívá v jednoduchém míšení částic oxidu titaničitého a polyorganosiloxanu.The invention also relates to a process for the preparation of the above-mentioned dispersions which consists in simple mixing of titanium dioxide particles and polyorganosiloxane.

Polyorganosiloxany používané v dispersi jsou známé a jsou komerčně dostupné.The polyorganosiloxanes used in the dispersion are known and are commercially available.

Částice oxidu titaničitého lze také získat komerčně. Mohou být dostupné v různých formách.Titanium dioxide particles can also be obtained commercially. They may be available in various forms.

-13• ·· «« · · · ·· • · · * · · · · · · · · » «···· · · · · · · · • · ··· · * · » • · · · · · · « · A » · ··-13• ·· "" · · · ·· • · · * · · · · · · · · " "···· · · · · · · · • · ··· · * · " • · · · · · · · · · ···

Především mohou být ve formě vodných dispersí částic oxidu titaničitého, jak jsou prodávány firmou Rhone-Poulenc pod názvem S5-300 nebo dispersí připravených způsobem podle patentu EP-A-0 335 773, jak je popsáno výše.In particular, they may be in the form of aqueous dispersions of titanium dioxide particles as sold by Rhone-Poulenc under the name S5-300 or dispersions prepared by the method of EP-A-0 335 773 as described above.

S výhodou se připravují basické vodné disperse, protože bylo zjištěno, že tyto disperse poskytují povlaky větší transparentnosti než kyselé vodné disperse. V případě povlékání na sklo se tento rozdíl snižuje, jestliže je sklo před povlékáním aktivováno NaOH.Preferably, basic aqueous dispersions are prepared because it has been found that these dispersions provide coatings of greater transparency than acidic aqueous dispersions. In the case of coating on glass, this difference is reduced if the glass is activated with NaOH prior to coating.

Mohou také existovat organické disperse částic oxidu titaničitého. Ty se připravují z vodných dispersí částic oxidu titaničitého přenosem fází, například podle jednoho z následujicích postupů:There may also be organic dispersions of the titanium dioxide particles. These are prepared from aqueous dispersions of the titanium dioxide particles by phase transfer, for example according to one of the following procedures:

promýváním s acetonem nebo požadovaným rozpouštědlem centrifugací a redispergováním v organickém rozpouštědle, azeotropickou destilací směsi voda/rozpouštědlo, jsou-li voda a rozpouštědlo nemísitelné a tvoří azeotrop, odpařením vody na rotačním odpařováku, je-li rozpouštědlo mísitelné s vodou a varem při teplotě vyšší než je teplota varu vody, míšením vodné disperse s organickým prostředím obsahujícím kationtové přenosové činidlo, jsou-li částice negativně nabité, což je možné pro přenosové činidlo vybrané zejména z kvarterních aminů nebo kvarterních amoniových solí, nebo s prostředím obsahujícím aniontové přenosové činidlo, jsou-li částice positivně nabité (tento postup je popsán obzvláště v patentu GB-A-988 330).washing with acetone or the desired solvent by centrifugation and redispersion in an organic solvent, azeotropic distillation of the water / solvent mixture if the water and solvent are immiscible and form an azeotrope, evaporation of water on a rotary evaporator if the solvent is miscible with water and boiling above is the boiling point of water, by mixing an aqueous dispersion with an organic medium containing a cationic transfer agent when the particles are negatively charged, which is possible for a transfer agent selected particularly from quaternary amines or quaternary ammonium salts, or with anionic transfer agent containing media if particles positively charged (this process is described in particular in GB-A-988 330).

Lze také použít práškový oxid titaničitý. Tyto prášky jsou kbmerčně dostupné, lze uvést prášky G5 nebo DT51D prodávané firmou Rhodia Chimie. Prášky lze také získat atomisací vodné disperse, jak je popsána výše.Titanium dioxide powder may also be used. These powders are commercially available, including G5 or DT51D powders sold by Rhodia Chimie. Powders can also be obtained by atomizing the aqueous dispersion as described above.

Disperse podle vynálezu se s výhodou připravují z částic ve formě dispersí, zejména je-li třeba provést transparentníThe dispersions according to the invention are preferably prepared from the particles in the form of dispersions, especially if it is necessary to make them transparent

44

-14444 · · · * » 4 44 «-14444 · · · · 4 44

4*4 4 · 4 444·4 * 4 4 · 4,444 ·

44444 4 4 44 *4 444444 4 4 44

4 444 44444,444,444

4 · 44 44 V 4 · 44 »· úpravu povrchu, prášky obecně poskytují povlaky snížené transparentnosti.Surface treatment, powders generally provide coatings of reduced transparency.

Vynález se také týká použití výše uvedených dispersí pro úpravu povrchu substrátů.The invention also relates to the use of the above-mentioned dispersions for surface treatment of substrates.

Polyorganosiloxan působí jako pojidlo, které přichycuje částice na substrát.The polyorganosiloxane acts as a binder that attaches particles to the substrate.

Substráty mohou být různých druhů: mohou to být například sklo, polymery (plastické hmoty), stavební materiály, jako jsou malty, betony nebo terakota, keramika, kameny, dřevo, kovy nebo papír.The substrates may be of various kinds: for example, glass, polymers (plastics), building materials such as mortar, concrete or terracotta, ceramics, stones, wood, metals or paper.

V případě úpravy alkalických substrátů a zejména betonu, se s výhodou používá disperse definovaná zde jako třetí alternativa, jmenovitě disperse, která obsahuje alespoň jeden polyorganosiloxan vzorce II, kde pro každou jednotku T = R^SiCh^, R11 je propylová skupina, pro každou jednotku D = PhhSiCL^, obě R11 jsou methylové skupiny, β má hodnotu maximálně 0,40, γ má hodnotu alespoň 0,40.In the case of treatment of alkaline substrates and in particular of concrete, the dispersion defined herein as the third alternative, namely a dispersion comprising at least one polyorganosiloxane of formula II, wherein for each unit T = R R SiCl ^, R 11 is a propyl group, unit D = PhhSiCL ^, both R 11 are methyl groups, β is at most 0.40, γ is at least 0.40.

Jestliže polyorganosiloxany vykazují vrozené vlastnosti, jak je například ochrana substrátů (odpuzování vody a podobně), bylo zjištěno, že jejich míšením s částicemi oxidu titaničitého se jejich vlastnosti nemodifikují. To je například případ povlékání za použití polyorganosiloxanu ve třetí alternativní formě, kdy lze získat povlak, který lne pevně k alkalickému substrátu a odpuzování vody specifické pro siloxanového pojidla.If polyorganosiloxanes exhibit innate properties, such as substrate protection (water repellency and the like), it has been found that by mixing them with titanium dioxide particles, their properties are not modified. This is the case, for example, with a coating using polyorganosiloxane in a third alternative form, whereby a coating that adheres firmly to the alkaline substrate and repels water specific for the siloxane binder can be obtained.

Povlékání lze provádět jakýmkoliv běžným způsobem: válcováním, natíráním štětcem, stříkací pistolí, postřikováním.The coating can be carried out in any conventional way: rolling, brushing, spray gun, spraying.

Následující příklady předložený vynález blíže objasňuji, aniž by jakýmkoliv způsobem omezovaly jeho rozsah.The following examples illustrate the present invention in more detail without limiting its scope.

dále poskytuje vlastnost tento typ polyorgano-15• ·· · · 4 ·· ·» «44 4 4 4 4 4 · · 4 « • · 444 4 4 4 4it also provides the property of this type of polyorgano-15 • 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

444 44 44 4 4 4 4 · · ·444 44 44 4 4 4 4 · · ·

Příklady provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příklad 1Example 1

Příprava polyorganosiloxanů vzorce IPreparation of Polyorganosiloxanes of Formula I

Do opláštěného cylindrického skleněného reaktoru o kapacitě 2 litrů vybaveného kotvovým míchadlem se umístí 4 moly (609 g) methylorthosilikátu, 3 moly (890 g) oktamethylcyklotetrasiloxanu, 1,6 g vodného roztoku hydroxidu draselného obsahujícího 39 % hydroxidu draselného a 72 g vody. Směs se zahřívá na teplotu 70 °C a teplota stacionární fáze se udržuje na 70 ± 3 °C po dobu 6 hodin. Reakční směs se potom ochladí a pak se přidá 0,41 g kyseliny chlorovodíkové jako 3 0% hmotnostní vodný roztok. Reakční směs se nakonec [mezera] v přítomnosti filtrační látky (Clarcel).In a 2 L jacketed cylindrical glass reactor equipped with an anchor stirrer were placed 4 moles (609 g) methyl orthosilicate, 3 moles (890 g) octamethylcyclotetrasiloxane, 1.6 g aqueous potassium hydroxide solution containing 39% potassium hydroxide and 72 g water. The mixture is heated to 70 ° C and the stationary phase temperature is maintained at 70 ± 3 ° C for 6 hours. The reaction mixture was then cooled, and 0.41 g of hydrochloric acid was added as a 30% by weight aqueous solution. The reaction mixture was finally [gap] in the presence of a filter substance (Clarcel).

Získá se 1247 g silikonového oleje o kinematické viskositě 1,32 mm2/s a vzorci (stanoveno pomocí 29Si NMR) (Me2SiO2/2) c,8c (SiO4/2) 0j20 (O1/2Me) 0 74 There were obtained 1247 g of silicone oil having a kinematic viscosity of 1.32 mm 2 / s and formula (determined by 29 Si NMR) of (Me 2 SiO 2/2) c, 8 c (SiO 4/2) 0j20 (O 1/2 Me) 0 74

Příklad 2Example 2

Příprava polyorganosiloxanů vzorce IIPreparation of the polyorganosiloxanes of formula II

3,5 moly dimethyldichlorsilanu a 3,5 moly propyltrichlorsilanu se naplní do 2 litrového reaktoru. Teplota se upraví na 60 °C a potom se za míchání a zahřívání na teplotu 80 °C během 2 hodin přivádí směs ethanolu a vody (6,12 mol ethanolu a 6,6 mol vody). Kyselý ethanol se potom odstraňuje destilací po dobu 1 hodiny 50 minut při teplotě 120 °C.3.5 moles of dimethyldichlorosilane and 3.5 moles of propyltrichlorosilane are charged to a 2 liter reactor. The temperature was adjusted to 60 ° C and then a mixture of ethanol and water (6.12 mol of ethanol and 6.6 mol of water) was fed over 2 hours with stirring and heating to 80 ° C. The acidic ethanol is then removed by distillation for 1 hour 50 minutes at 120 ° C.

Vzniklý chlor se následně odstraní promytím se 166 g ethanolu a 5,7 g vody (čímž se upraví na požadovanouThe resulting chlorine is then removed by washing with 166 g of ethanol and 5.7 g of water (thereby adjusting to the desired

-16• · · · fe « * · d • · · » viskositu) a potom se provádí po dobu 1 hodiny a 5 minut při teplotě 120 °C destilace. Směs se ochladí na 100 °C a neutralisuje se hydrogenuhličitanem sodným (11,1 g) při teplotě 100 °C po dobu 1 hodiny. Po filtraci se získá 515 g pryskyřice.And then distilled for 1 hour and 5 minutes at 120 ° C. The mixture was cooled to 100 ° C and neutralized with sodium bicarbonate (11.1 g) at 100 ° C for 1 hour. After filtration, 515 g of resin are obtained.

Tato pryskyřice má kinematickou viskositu 87,7 mm2/s při teplotě 25 °C.This resin has a kinematic viscosity of 87.7 mm 2 / s at 25 ° C.

Pomocí 25Si NMR se stanoví následující vzorec tohoto polyorganosiloxanú:The following formula of this polyorganosiloxane is determined by 25 Si NMR:

(Me2SiO2/2) C,4C (n-PrSiO3/2) c,eo (O1/2Et) a_Příklad 3(Me 2 SiO 2/2 ) C , 4C (n-PrSiO 3/2 ) c , eo (0 1/2 Et) and _Example 3

Příprava polyorganosiloxanú vzorce IIPreparation of the Polyorganosiloxanes of Formula II

Skleněná baňka s kulatým dnem, opatřená lopatkovým, míchadlem a vybavená zpětným chladičem se v atmosféře dusíku naplní 282 g absolutního ethanolu a 0,30 g silanolátu draselného získaného reakcí vodného hydroxidu draselného, oktamethylcyklotetrasiloxanu a hexamethyldisiloxanu, známého pod názvem Rhodosil Cata 104. Tento katalysátor obsahuje jak mnoho molů silanolátu tak 12% roztok hydroxidu draselného. Směs se zahřívá na teplotu 65 °C a potom se zavádí proud polymethylhydrosiloxanu s koncovými trimethylsilylovými skupinami se středním stupněm polymerace 50. Během 4 hodin a 30 minut se zavede 200 g tohoto polymeru. Teplota se zvýší na ještě po dobuA round-bottomed glass flask equipped with a paddle, stirrer and reflux condenser is charged with 282 g of absolute ethanol and 0.30 g of potassium silanolate obtained by the reaction of aqueous potassium hydroxide, octamethylcyclotetrasiloxane and hexamethyldisiloxane, known as Rhodosil Cata 104. both many moles of silanolate and 12% potassium hydroxide solution. The mixture is heated to 65 ° C and then a stream of trimethylsilyl-terminated polymethylhydrosiloxane with a medium degree of polymerization of 50 is introduced. 200 g of this polymer are introduced in 4 hours and 30 minutes. The temperature is raised for a while

Po ochlazení neutralisace 0,59 g roztoku 110, což je silylovaný ester kyseliny fosforečné vyráběný firmou Rhone-Poulenc Silicones. Odpařením na rotačním odpařováku za tlaku 666 Pa a při teplotě hodin po směsi se zaveaem provede °C a ta se udržuje polymethylhydrosiloxanu.After cooling, 0.59 g of solution 110, a silylated phosphoric acid ester manufactured by Rhone-Poulenc Silicones, was cooled. Evaporation on a rotary evaporator at a pressure of 666 Pa and at the temperature of the hours after the mixture is carried out at 0 DEG C. and maintained with polymethylhydrosiloxane.

-1770 °C se isoluje 294 g polymeru o viskositě 30 rnnh/s při teplotě 25 °C.294 g of a polymer having a viscosity of 30 nm / s at 25 ° C are isolated at -1770 ° C.

Pomocí 29Si NMR se stanoví následující vzorec tohoto polyorganosiloxanu:The following formula of this polyorganosiloxane was determined by 29 Si NMR:

(Me3SiO1/2) 0,54 (MeSiO3/2) 0,96 (O1/2Et)0,S6 (Me3 SiO 1/2) 0 54 (MESI 2.3) 0 96 (1/2 Et) 0 S6

Příklad 4Example 4

Příprava srovnávacího polyorganosiloxanuPreparation of comparative polyorganosiloxane

Do 500 ml tříhrdlé baňky s kulatým dnem opatřené mechanickým míchadlem, teploměrem a kapací nálevkou se v atomsféře dusíku zavede 300 ml ethanolu předem vysušeného naIn a 500 ml three-necked round-bottomed flask equipped with a mechanical stirrer, a thermometer and a dropping funnel, 300 ml of ethanol previously dried in a nitrogen atmosphere are introduced.

3.10‘* nm molekulárním sítu a 10 μΐ katalysátoru Karstedt (10% v hexanu) . Směs se míchá při teplotě 65 °C a po kapkách se přidává polymethylhydrosiloxan (40 g, stupeň polymerace DPn = 50}. Je pozorován signifikantní vývin vodíku. Rychlost zavádění kapalného Si-H se upraví tak, aby se kontrolovala rychlost průtoku vodíku a exotermicita reakce. Po skončení přidávání polymethylhydrosiloxanu se směs nechá míchat po dobu 1 hodiny.3.10 * * nm molecular sieve and 10 μΐ of Karstedt catalyst (10% in hexane). The mixture is stirred at 65 ° C and polymethylhydrosiloxane (40 g, degree of polymerisation DP n = 50} is added dropwise. A significant evolution of hydrogen is observed. The rate of introduction of liquid Si-H is adjusted to control the hydrogen flow rate and exothermic After the addition of the polymethylhydrosiloxane was complete, the mixture was allowed to stir for 1 hour.

Potom se po kapkách přidá 36 g 1-oktenu. Po tomto přidání se reakční směs zahřívá na teplotu 60 °C, až se všechny Si-H funkční skupiny spotřebují. Nadbytek alkoholu a oktenu se potom odpaří. Získá se 80 g čistého a mírně zbarveného oleje. Pomocí “'Si NMR analysy se stanoví struktura:36 g of 1-octene are then added dropwise. After this addition, the reaction mixture was heated to 60 ° C until all Si-H functional groups were consumed. The excess alcohol and octene are then evaporated. 80 g of pure and slightly colored oil are obtained. The structure of:

MeMe

Me—Si—O- Me-Si-O -

IAND

Me r~ Me -iMe r ~ Me -i

IAND

-Si-0-Si-0

IAND

OEi “OEi "

Me ~Me ~

IAND

-Si—0-Si — O

MeMe

IAND

Si-Me ítf=35 rv= 15Si-Me ithf = 35 RH = 15

Me • ·Me • ·

Příklad 5Example 5

Příprava basické vodné disperse částic oxidu titaničitéhoPreparation of basic aqueous dispersion of titanium dioxide particles

Vodná disperse nanočástic oxidu titaničitého se připraví podle patentové přihlášky EP-A-0 335 773, v přítomnosti oček.An aqueous dispersion of titanium dioxide nanoparticles is prepared according to patent application EP-A-0 335 773, in the presence of stitches.

K 394,7 g 1,9 mol/kg roztoku titanoxychloridu A se postupně přidáváTo 394.7 g of a 1.9 mol / kg solution of titanium oxychloride A is gradually added

42,02 g 36% HCI42.02 g of 36% HCl

4,73 g kyseliny citrónové4.73 g of citric acid

547,1 g čištěné vody547.1 g purified water

11,36 g (0,2 % hmotnostní vzhledem k titanovému roztoku11.36 g (0.2% by weight relative to the titanium solution)

A, vyjádřeno jako TiO2) dispergovaných anatasových oček s obsahem TiO2 10 g/kg a majících velikost mezi 5 a 6 nm, při teplotě 75 °C. Tato teplota se udržuje po dobu 2 hodin.A, expressed as TiO 2 ) dispersed anatase sticks having a TiO 2 content of 10 g / kg and having a size between 5 and 6 nm, at a temperature of 75 ° C. This temperature is maintained for 2 hours.

Směs se přivádí k teplotě varu (0,8 °C/min) a udržuje se na této teplotě po dobu 3 hodin.The mixture is brought to the boiling point (0.8 ° C / min) and maintained at this temperature for 3 hours.

Roztok se potom rozdělí usazením, znovu se rozmělní a neutralisuje se na pH 6 a promývá se, až se chloridy a Na’ ionty odstraní.The solution is then resolved by settling, re-milled and neutralized to pH 6 and washed until the chlorides and Na ions have been removed.

Částice se potom redispergují s NaOH na pH 9 a na obsah pevných látek přibližně 12 %.The particles are then redispersed with NaOH to pH 9 and to a solids content of about 12%.

Velikost částic, měřeno pomocí TEM, je 45 nm. XDC analysa ukazuje na monopopulaci prostou aglomerátů a dispersní index je 0,2.The particle size, measured by TEM, is 45 nm. The XDC analysis showed an agglomerate-free monopopulation and a dispersion index of 0.2.

Analysa X-paprsky ukazuje, že částice obsahují 80 % hmotnostních TiO2 v anatasové formě. Jsou porésní s relativní hustotou 2,54 g/cm3.X-ray analysis shows that the particles contain 80% by weight of TiO 2 in anatase form. They are porous with a relative density of 2.54 g / cm 3 .

Příklad 6Example 6

Příprava basické vodné disperse částic oxidu titaničitéhoPreparation of basic aqueous dispersion of titanium dioxide particles

• ·• ·

-19Vodná disperse nanočástic oxidu titaničitého se připraví podle patentové přihlášky EP-A-0 335 773, v přítomnosti oček.Aqueous dispersion of titanium dioxide nanoparticles is prepared according to patent application EP-A-0 335 773, in the presence of stitches.

K 394,7 g 1,9 mol/kg roztoku titanoxychloridu A se postupně přidáváTo 394.7 g of a 1.9 mol / kg solution of titanium oxychloride A is gradually added

42,02 g 36% HCI42.02 g of 36% HCl

4,73 g kyseliny citrónové4.73 g of citric acid

501,7 g čištěné vody501.7 g purified water

56,8 g (1 % hmotnostní vzhledem k titanovému roztoku A, vyjádřeno jako TiO2) dispergovaných anatasových oček s obsahem TiO2 10 g/kg a majících velikost mezi 5 a 6 nm, při teplotě 75 °C. Tato teplota se udržuje po dobu 2 hodin.56.8 g (1% by weight with respect to titanium solution A, expressed as TiO 2 ) of dispersed anatase stitches having a TiO 2 content of 10 g / kg and having a size between 5 and 6 nm, at 75 ° C. This temperature is maintained for 2 hours.

Směs se přivádí k teplotě varu (0,8 °C/min) a udržuje se na této teplotě po dobu 3 hodin.The mixture is brought to the boiling point (0.8 ° C / min) and maintained at this temperature for 3 hours.

Roztok se potom rozdělí usazením, znovu se rozmělní a neutralisuje se na pH 6 a promývá se, až se chloridy a Na' ionty odstraní.The solution is then separated by settling, re-milled and neutralized to pH 6 and washed until the chlorides and Na + ions are removed.

Částice se potom redispergují s NaOH na pH 9 a na obsah pevných látek přibližně 12 %The particles are then redispersed with NaOH to a pH of 9 and a solids content of approximately 12%

Velikost částic, měřeno pomocí TEM, je 25 nm.The particle size, measured by TEM, is 25 nm.

Analysa X-paprsky ukazuje, že částice obsahují 80 % hmotnostních TiO2 v anatasové formě.X-ray analysis shows that the particles contain 80% by weight of TiO 2 in anatase form.

Příklad 7Example 7

Příprava organické disperse částic oxidu titaničitéhoPreparation of an organic dispersion of titanium dioxide particles

Do baňky s kulatým dnem se zavede 200 g disperse podle příkladu 5, jejíž obsah pevných látek byl snížen na 10 %.200 g of the dispersion according to Example 5, whose solids content was reduced to 10%, was introduced into a round-bottomed flask.

Přidá se 180 g oktamethylcyklotetrasíloxanu (D4), ke kterému se předtím přidalo 15 g isostearové kyseliny. Směs se potom zahřívá a destiluje se na koloně Vígreux. Azeotrop destiluje při teplotě 97 °C se směsí vody a D4 o složení přibližně 40/60. D4 se recykluje do baňky s kulatým dnem. Po 3 hodinách se získá suspense TiO2 v D4 s obsahem pevných látek 10 %.180 g of octamethylcyclotetrasiloxane (D4), to which 15 g of isostearic acid was previously added, are added. The mixture was then heated and distilled on a Vigreux column. The azeotrope distills at 97 ° C with a water / D4 mixture of approximately 40/60. Recycle D4 to a round bottom flask. After 3 hours, a suspension of TiO 2 in D 4 with a solids content of 10% was obtained.

-20• · · · · ···· «·· · · ·· · · · ·» ··-20 · · 20 20 20 20 20 20 20 20

Příklad 8Example 8

Syntesa dispersí částic oxidu titaničitého a polyorganosiloxanových pij ideiSynthesis of dispersions of titanium dioxide particles and polyorganosiloxane drinkers

Disperse se připraví z polyorganosiloxanu podle příkladů 1 až 4 a z dispersí oxidu titaničitého podle příkladů 5 až 7 nebo z komerčně dostupné disperse oxidu titaničitého S5-300.The dispersions are prepared from the polyorganosiloxane according to Examples 1 to 4 and the titanium dioxide dispersions according to Examples 5 to 7, or from a commercially available titanium dioxide dispersion S5-300.

8.1. Disperse 1 (srovnávací)8.1. Disperse 1 (comparative)

Použije se kyselá disperse S5-300 (HNO3, pH = 1) . XDC analysa ukazuje, že částice jsou monopopulační částice prosté aglomerátů a jejich dispersní index je 0,41. Měřením velikosti částic pomocí TEM se zjisrí velikost 45 nm. Jejich BET specifický povrch (měřeno podle protokolu uvedeného výše) je větší než 250 m2/g. Krystalická struktura, měřeno pomocí analysy X-paprsky, je anatasovš.Acid dispersion S5-300 (HNO 3 , pH = 1) is used. The XDC analysis shows that the particles are monopopulation particles free of agglomerates and their dispersion index is 0.41. Measurement of the particle size by TEM yields a size of 45 nm. Their BET specific surface area (measured according to the protocol above) is greater than 250 m 2 / g. The crystalline structure, as measured by X-ray analysis, is anatase.

Tato disperse, snížená na obsah pevných látek 10 %, se smísí s polyorganosiloxanem podle příkladu 4 v hmotnostních podílech 82,4 % oxidu titaničitého a 17,6 % polyorganosiloxanu .This dispersion, reduced to a solids content of 10%, is mixed with the polyorganosiloxane of Example 4 in proportions by weight of 82.4% titanium dioxide and 17.6% polyorganosiloxane.

Tato směs se potom nanese na skleněný substrát.This mixture is then applied to the glass substrate.

Nanášení se provádí natíráním štětcem na skleněné desky, které se před tím umyly acetonem a potom se vysušily na vzduchu. Povlak se potom nechá volně schnout na vzduchu.The coating is applied by brushing onto glass panes which have been previously washed with acetone and then air dried. The coating is then allowed to air dry freely.

Získaný film je nehomogenní, bílý a nepřilnavý. Odstraní se jednoduše škrábnutím prstem přes skleněnou desku.The film obtained is inhomogeneous, white and non-stick. It is simply removed by scratching your finger over the glass plate.

8.2. Disperse 2 (podle vynálezu)8.2. Disperse 2 (according to the invention)

Disperse S5-300 popsaná výše se sníženým obsahem pevných látek na 10 % se smísí se směsí Ml na basi polyorganosiloxanu podle příkladu 1, přičemž tato směs obsahuje:The dispersion S5-300 described above with a reduced solids content of 10% is mixed with the polyorganosiloxane-based M1 mixture according to Example 1, which mixture comprises:

-21• ·-21 • ·

- 5 % hmotnostních polyorganosiloxanů podle příkladu 1,- 5% by weight of the polyorganosiloxanes according to Example 1,

- 5 % hmotnostních póly(propylsilikátu),- 5% by weight of poly (propyl silicate),

- 1 % hmotnostní butyltitanátu,- 1% by weight of butyl titanate,

- 89 % hmotnostních Petrolu E.- 89% by weight of Petrol E.

Póly(propylsilikštem) se míní póly(propylsilikát) vzorce hydrolysou propylpotom neutralisací (SiO;) (0: -n-Pr) 2_M orthosilikátu za připravený kyselou použití HCI a hydrogenuhličitanem sodným a filtrací. To je pojidlo.Poly (propylsilikštem) refers to the poly (propyl) propylpotom neutralization hydrolysis formula (SiO) (0: n-Pr) 2, _ M orthosilicate for the use of HCl prepared by the acid and bicarbonate and filtration. It's a binder.

Petrol E je frakce tvořená alifatickými uhlovodíky s teplotami varu mezi 96 a 113 °C při standardním tlaku.Petrol E is a fraction consisting of aliphatic hydrocarbons boiling in the range of 96 to 113 ° C at standard pressure.

Diperse S5-300 a směs Ml se smísí v hmotnostních podílechDiperse S5-300 and M1 are mixed in parts by weight

20,1 % oxidu titaničitého a 79,9 % polyorganosiloxanů podle příkladu 1 + butyltitanát.20.1% titanium dioxide and 79.9% polyorganosiloxanes according to Example 1 + butyl titanate.

Tato získaná směs se potom zředí isopropanolem, takže se získá disperse mající obsah pevných látek 1,3 % hmotnostní oxidu titaničitého.The mixture is then diluted with isopropanol to give a dispersion having a solids content of 1.3% by weight of titanium dioxide.

Nanášeni se provádí na skleněnou desku jako u disperse 1.The coating is applied to the glass plate as in dispersion 1.

Získaný film j<The film obtained is <

aJ.e mime spmav bílý, a tvrdý (tvrdost tužky 5H po 1 týdnu).aJ.e mime dark white, and hard (pencil hardness 5H after 1 week).

.3. Disperse 3 (podle vynálezu).3. Disperse 3 (according to the invention)

Použije se basická disperse oxidu titaničitého podle příkladu 6.The basic titanium dioxide dispersion according to Example 6 was used.

Tato disperse se smísí s výše uvedenou směsí Ml.This dispersion is mixed with the above mixture M1.

Disperse a směs Ml se smísí v hmotnostních podílech 20,1 % oxidu titaničitého a 79,9 % polyorganosiloxanů podle příkladu 1 + butyltitanát.The dispersion and the mixture M1 were mixed in weight fractions of 20.1% titanium dioxide and 79.9% polyorganosiloxanes according to Example 1 + butyl titanate.

Získaná směs se potom zředí isopropanolem, takže se získá disperse mající obsah pevných látek 0,75 % hmotnostních oxidu titaničitého.The resulting mixture is then diluted with isopropanol to give a dispersion having a solids content of 0.75% by weight of titanium dioxide.

Nanášení se provádí na skleněnou desku výše popsaným způsobem.The application is carried out on the glass plate as described above.

-22Získaný film je homogenní a průsvitný (lze přes něj číst). Tvrdost tužky 7H po 1 týdnu.-22 The film obtained is homogeneous and translucent (can be read through). Hardness of pencil 7H after 1 week.

Měří se fotokatalytická účinnost tohoto filmu. Fotooxidačni test spočívá v monitorování degradace isobutanového plynu uvedeného ve styk se sklem upraveným podle vynálezu.The photocatalytic efficiency of this film is measured. The photooxidation test consists in monitoring the degradation of the isobutane gas contacted with the glass treated according to the invention.

To se provádí tak, že se testované sklo a množství isobutanu rovné 20 celkového objemu reaktoru zavádí do reaktoru otáčej íčíhoThis is done by introducing the test glass and an amount of isobutane equal to 20 of the total reactor volume into a rotating reactor.

Testovací zařízeni se se kolem 1 az skládá z otočného kotouče nízkotlakých U.V.A. lamp vykazujících emisi maximálně mezi 300 a 400 nm. Reaktory obsahující skla, která se mají hodnotit, se umísti na otočný kotouč, líc skla, které se má hodnotit, na stranu U.V.A. radiace. V závislosti na jejich poloze a počtu zapnutých lamp obdrží každé sklo U.V.A. ozáření až do 30 W/m2. Ozařování trvá 8 až 22 hodin. Postup fotorozkladu isobutanu se stanoví kvantitativně za použití plynového chromatografu monitorováním enlThe test apparatus consists of about 1 and consists of a rotating disk of low-pressure UVA lamps with an emission of between 300 and 400 nm. The reactors containing the glasses to be evaluated are placed on the turntable, the face of the glass to be evaluated on the side of the UVA radiation. Depending on their position and the number of lamps switched on, each UVA glass receives radiation up to 30 W / m 2 . The irradiation lasts 8 to 22 hours. The isobutane photo degradation procedure is determined quantitatively using a gas chromatograph by monitoring en1

G'· ýádří za použití rychlostní konstanty zániku O2 v mol/h/cm2.G 'is expressed using the O 2 extinction rate constant in mol / h / cm 2 .

Tento test provedený se samotným polyorganosiloxanem v přítomnosti vzduchu neukazuje žádnou spotřebu O2. Pryskyřice se nedegraduje pod UVA zářením.This test carried out with polyorganosiloxane alone in the presence of air shows no O 2 consumption. The resin does not degrade under UVA radiation.

Tento test provedený s pryskyřicí v přítomnosti TiO2 a vzduchu stále, neukazuje žádnou spotřebu O2. Pryskyřice se nedegraduje pod UVA zářením.This test, carried out with the resin in the presence of TiO 2 and air, still shows no consumption of O 2 . The resin does not degrade under UVA radiation.

V přítomnosti isobutanu a vzduchu deska obsahující pryskyřici a TiO2 ukazuje spotřebu 1 až 1,5In the presence of isobutane and air, the plate containing the resin and TiO 2 shows consumption of 1 to 1.5

O- během 17 hodin, což ukazuje na fotokatalytickou účinnost desky.O- within 17 hours, indicating the photocatalytic efficiency of the plate.

.4. Disperse 4 (podle vynálezu;.4. Disperse 4 (according to the invention;

Disperse částic podle příkladu 6 se smísí se směsí M2 na basi polyorganosiloxanů podle příkladu 3, přičemž tato směs obsahuj e:The particle dispersion of Example 6 is mixed with the M2 polyorganosiloxane-based mixture of Example 3, wherein the mixture comprises:

• ·• ·

- 7 % hmotnostních polyorganosiloxanu podle příkladu 3,- 7% by weight of the polyorganosiloxane according to Example 3,

- 5 % hmotnostních butyltitanátu,- 5% by weight of butyl titanate,

- 88 % hmotnostních hexamethyldisiloxanu.88% by weight of hexamethyldisiloxane.

Disperse podle příkladu 6 a směs M2 se smísí v hmotnostních podílech 15 % oxidu titaničitého a 85 % polyorganosiloxanu podle příkladu 3 + butyltitanát.The dispersion of Example 6 and the mixture of M2 were mixed in weight fractions of 15% titanium dioxide and 85% polyorganosiloxane according to Example 3 + butyl titanate.

Nanášení se provádí na skleněnou desku výše popsaným způsobem.The application is carried out on the glass plate as described above.

Získaný film je homogenní, průsvitný (lze přes něj číst) a tvrdý.The film obtained is homogeneous, translucent (readable through it) and hard.

8.5. Disperse 5 (podle vynálezu)8.5. Disperse 5 (according to the invention)

Použije se disperse oxidu titaničitého podle příkladu 7.The titanium dioxide dispersion according to Example 7 was used.

Připraví se disperse podle vynálezu obsahující polyorganosiloxan podle přikladu 2, zředěný na 8 % hmotnostních lakovým benzinem, a 1 % hmotnostní TiO2, vztaženo na celek.Prepare a dispersion of the invention comprising the polyorganosiloxane of Example 2 diluted to 8% by weight with white spirit and 1% by weight TiO 2, relative to the whole.

Tato disperse se nastříká v poměru 200 g/m2 na betonovou desku, na kterou byla předtím nastříkána disperse oxidu titaničitého podle příkladu 7 s obsahem pevných látek 1 % hmotnostní, také v poměru 200 g/mi.This dispersion was sprayed at a ratio of 200 g / m @ 2 onto a concrete slab which had previously been sprayed with the titanium dioxide dispersion of Example 7 having a solids content of 1% by weight, also at a ratio of 200 g / ml.

Získaný film je homogenní a přilnavý. Barva betonu není filmem-nijak poškozena.The film obtained is homogeneous and adhesive. The color of the concrete is not damaged by the film.

Bylo pozorováno, že povlak má voduodpuzující vlastnosti ekvivalentní samotnému polyorganosiloxanu. Sorpce vody betonem je stejně nízká při úpravě betonu polyorganosiloxanem samotným jako při úpravě dispersí podle vynálezu.It has been observed that the coating has water-repellent properties equivalent to polyorganosiloxane alone. The water uptake by concrete is as low in the treatment of concrete with the polyorganosiloxane itself as in the treatment of the dispersions of the invention.

• ·• ·

Claims (14)

1. Disperse částic fotokatalytického oxidu titaničitého, vyznačující se tím , že kapalná fáze obsahuje alespoň jeden polyorganosiloxan buď vzorce IA dispersion of photocatalytic titanium dioxide particles, characterized in that the liquid phase comprises at least one polyorganosiloxane of either formula I MaDpQjO1/2RO£ (I) kdeM and D p Q10 1/2 RO £ (I) where MM DD Q kde R je R^SiO^ je R112SiO2/2 je SiO4/2 které jsou stejné nebo rozdílné, znamenají buď lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo substituovanou nebo nesubstituovanou arylovou skupinu se 6 až 12 atomy uhlíku nebo arylalkylovou skupinu, alkvlarylovou skupinu, aryloxyalkylovou skupinu nebo alkoxyarylovou skupinu, ve kterých arylova skupina obsahuje od 6 do 12 atomů uhlíku, které mohou být popřípadě substituovány alespoň jednou lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinou nebo alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku a kde alkylová skupina nebo alkoxyskupina má 1 až 4 atomy uhlíku a je lineární nebo rozvětvená, α, β a δ znamenají molární frakce křemíkových atomů M, D a Q jednotek, s tím, že α + β + δ = 1, a a < 0,10, s výhodou α < 0,010, β < 0,85, δ > 0,10,Q wherein R is R ^ SiO ^ is R 11 2 SiO 2/2 is SiO 4/2 which are the same or different, are either linear or branched alkyl having 1 to 8 carbon atoms or substituted or unsubstituted aryl having 6 to 12 atoms or an arylalkyl, an arylaryl, an aryloxyalkyl or an alkoxyaryl group in which the aryl group contains from 6 to 12 carbon atoms, which may optionally be substituted by at least one linear or branched alkyl or C 1 -C 4 alkoxy group, and wherein the alkyl group or the alkoxy group has 1 to 4 carbon atoms and is linear or branched, α, β and δ mean the molar fractions of silicon atoms of M, D and Q units, with α + β + δ = 1, aa <0.10, s preferably α <0.010, β <0.85, δ> 0.10, R1, které jsou stejné nebo rozdílné, znamenají alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, ε znamená počet Ch^R1 jednotek na atom křemíku, nebo vzorce IIR 1 , which may be the same or different, denotes an alkyl group having 1 to 4 carbon atoms, ε denotes the number of CH 2 R 1 units per silicon atom, or formula II MoDpT; (O- 2Rb (II) • ·· ·· · ·· ·· • · · · · · »· · · · ·M o D p T ; (O- 2 Rb (II)) · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · -25····· · · · · · · · • ·· · ···· • · · · · · · · · · · kde-25 ····· · · · · · · · · · · · · · · · · · where · where M, D, R1 a ε mají výše uvedené významy aM, D, R 1 and ε have the meanings given above and T = R11SiO3/2, kde R11 má výše uvedený význam, α, β a γ znamenají molární frakce křemíkových atomů M, D a T jednotek, stím, že α + β + γ = 1, a α < 0,20, s výhodou α < 0,010, β < 0,60, γ > 0,30.T = R 11 SiO 3/2 , where R 11 is as defined above, α, β and γ mean the molar fractions of the silicon atoms of M, D and T units, with α + β + γ = 1, and α <0, 20, preferably α <0.010, β <0.60, γ> 0.30. 2. Disperse podle nároku 1, vyznačující se tím, že polyorganosiloxan má vzorec I nebo II a R1 je ethylová skupina nebo methylová skupina.Dispersion according to claim 1, characterized in that the polyorganosiloxane has the formula I or II and R 1 is an ethyl group or a methyl group. 3. Disperse podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polyorganosiloxan má vzorec II a pro každou jednotku T = R‘1SiO3/2, R** je methylová skupina, pro každou jednotku D = F/hSiCy,;,, jedno R11 je methylová skupinaDispersion according to claim 1 or 2, characterized in that the polyorganosiloxane has the formula II and for each unit T = R ' 1 SiO 3/2 , R ** is a methyl group, for each unit D = F / hSiCy; one R 11 is a methyl group s. J θ oktylová , β má hodnotu maximálně 0,10, γ má hodnotu alespoň 0,70.J θ octyl, β has a value of at most 0.10, γ has a value of at least 0.70. 4. Disperse podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polyorganosiloxan má vzorec II a pro každou jednotku T = R^SiCy,;,, R11 je methylová skupina, pro každou jednotku D = Ri:i2SiO2/2, obe R11 jsou methylové skupiny, β má hodnotu maximálně 0,30, γ má hodnotu alespoň 0,70.Dispersion according to claim 1 or 2, characterized in that the polyorganosiloxane has the formula II and for each unit T = R 1 SiCy, R 11 is a methyl group, for each unit D = R 1: 12 SiO 2/2 , both R 11 are methyl groups, β is at most 0.30, γ is at least 0.70. 5. Disperse podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polyorganosiloxan má vzorec II a pro každou jednotku T = R^SiCy,;,, R11 je propylová skupina, pro každou jednotku D = R‘;2SiO2/2, obě R11 jsou methylové skupiny, β má hodnotu maximálně 0,40, γ 'má hodnotu alespoň 0,40.The dispersion according to claim 1 or 2, characterized in that the polyorganosiloxane has the formula II and for each unit T = R Si SiCy, "R 11 is a propyl group, for each unit D = R"; 2SiO 2/2 , both R 11 are methyl groups, β has a maximum value of 0.40, γ 'has a value of at least 0.40. 6. Disperse podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kapalná fáze obsahuje sífovací katalysátor.Dispersion according to any one of the preceding claims, characterized in that the liquid phase comprises a crosslinking catalyst. 7. Disperse podle nároku vyznačuj tím , zahrnuj ící sloučeniny dikarboxylát.Dispersion according to claim 1, characterized in that it comprises dicarboxylate compounds. že sífovací katalysátor je vybrán organické sloučeniny titanu nebo cínu, zejména alkyltitanáty a ící se ze skupiny organické dialkylcínwherein the crosslinking catalyst is selected from organic compounds of titanium or tin, in particular alkyl titanates, selected from the group of organic dialkyl tin 8. Disperse podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kapalná fáze obsahuje organické rozpouštědlo vybrané ze skupiny zahrnující rozpouštědla pro silikonové polymery, jako je D4 (oktamethylcyklotetrasiloxan) nebo jiné těkavé siloxany, lakový benzin., alkoholy s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alifatické nebo aromatické uhlovodíky.Dispersion according to any one of the preceding claims, characterized in that the liquid phase comprises an organic solvent selected from the group consisting of solvents for silicone polymers such as D4 (octamethylcyclotetrasiloxane) or other volatile siloxanes, white spirit, C 1 -C 8 alcohols. or aliphatic or aromatic hydrocarbons. 9. Disperse podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že částice oxidu titaničitého mají velikost částic maximálně 100 nm.Dispersion according to any one of the preceding claims, characterized in that the titanium dioxide particles have a particle size of at most 100 nm. 10. Disperse podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že poměry částic k polyorganosiloxanů jsou takové, že částice představují alespoň 5 % hmotnostních směsi částice + polyorganosiloxan.Dispersion according to any one of the preceding claims, characterized in that the particle to polyorganosiloxane ratios are such that the particles represent at least 5% by weight of the particle + polyorganosiloxane mixture. 11. Disperse podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím že obsahuje alespoň Ξ % • · · · * · · · · ·· · · · · ····Dispersion according to any one of the preceding claims, characterized in that it comprises at least Ξ% · * Disp Disp Disp Disp alespoň alespoň -7.Ί• * · · · · · · » ·· · • · · · ···· • ft ·· ··· ·· ·· hmotnostních siťovacího katalysátoru vzhledem ke směsi polyorganosiloxan + katalysátor.The weight of the crosslinking catalyst relative to the polyorganosiloxane + catalyst catalyst mixture. 12. Způsob přípravy disperse podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se smísí částice oxidu titaničitého a polyorganosiloxan.A process for the preparation of a dispersion according to any one of the preceding claims, characterized in that the titanium dioxide particles and the polyorganosiloxane are mixed. 13. Použití disperse podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11 pro úpravu povrchu substrátu.Use of a dispersion according to any one of claims 1 to 11 for treating the surface of a substrate. 14 . Použití disperse podle nároku 5 pro úpravu alkalického substrátu.14. Use of a dispersion according to claim 5 for treating an alkaline substrate.
CZ2000212A 1998-07-17 1998-07-17 Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use CZ2000212A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000212A CZ2000212A3 (en) 1998-07-17 1998-07-17 Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000212A CZ2000212A3 (en) 1998-07-17 1998-07-17 Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2000212A3 true CZ2000212A3 (en) 2000-07-12

Family

ID=5469325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000212A CZ2000212A3 (en) 1998-07-17 1998-07-17 Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2000212A3 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2442906B1 (en) Photocatalytic nanocomposite structured with boron
US6403689B1 (en) Dispersion of titanium particles comprising a binder based on polyorgansiloxane
CN102027074B (en) Surface modified silicon dioxide particles
JP4974459B2 (en) Support comprising a photocatalytic TiO2 layer
AU2007313072B2 (en) Improved depolluting coating composition
JP5758996B2 (en) Quaternary amino alcohol functional organosilicon compounds, compositions containing them and their production and use
WO1998027021A1 (en) Nonfogging and stainproof glass articles
AU2017320240B2 (en) Photocatalyst laminate
CN103596701A (en) Hydrophobic hydrocarbon coatings
EP2342298A1 (en) Transparent inorganic-organic hybrid materials via aqueous sol-gel processing
CA2435201A1 (en) Method for producing sol-gel condensates based on polyfunctional organosilanes and use thereof
EP3495324B1 (en) Zinc oxide-containing composite particles, ultraviolet-shielding composition, and cosmetic
JP2013107926A (en) Coating film forming composition, method of preparing the same and solar cell module using the same
JP4820152B2 (en) Composite coating structure and painted exterior materials
CZ2000212A3 (en) Dispersion of titanium dioxide particles containing binding agent based on polyorganosiloxane, process of its preparation and use
JP2008120961A (en) Coating agent containing photocatalyst
JP7463164B2 (en) Coating Fluid
MXPA99011653A (en) Dispersion of titanium particles comprising a binder based on polyorganosiloxane
TW495485B (en) Fine particle, sol having fine particles dispersed, method for preparing said sol an
JP2004292754A (en) Anti-clouding coating material, coating film, and optical member using the film
JP2023148192A (en) Hydrophilic agent and manufacturing method thereof
FR2788707A1 (en) Treating substrates comprises treating with dispersion of photocatalytic particles and then with siliconized compound selected from siliconates and polyorganosiloxanes
JP2023150249A (en) coating liquid

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic