CZ2000164A3 - Prostředek pro ústní hygienu - Google Patents

Prostředek pro ústní hygienu Download PDF

Info

Publication number
CZ2000164A3
CZ2000164A3 CZ2000164A CZ2000164A CZ2000164A3 CZ 2000164 A3 CZ2000164 A3 CZ 2000164A3 CZ 2000164 A CZ2000164 A CZ 2000164A CZ 2000164 A CZ2000164 A CZ 2000164A CZ 2000164 A3 CZ2000164 A3 CZ 2000164A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
potassium
water
eugenol
toothpaste
Prior art date
Application number
CZ2000164A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Theo Dr. Leinen
Peter Dr. Wülknitz
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority to CZ2000164A priority Critical patent/CZ2000164A3/cs
Publication of CZ2000164A3 publication Critical patent/CZ2000164A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Prostředek pro ústní hygienu ve formě vodných, vodněalkoholických nebo bezvodných přípravků obsahující pro desenzibilizaci citlivých zubů kombinací účinných látek složenou z ve vodě rozpustné soli draslíku nebo hřebíčkové silice. S výhodou je obsaženo alespoň 0,5 % hmotnostních iontů draslíku nebo stroncia, například ve formě dusičnanu,a alespoň 0,001 % hmotnostních eugenolu, s výhodu ve formě hřebíčkové silice. Desenzibilizující zubní pasty obsahují navíc 5 až 50 % hmotnostních leštícího prostředku, z toho alespoň 1 % hmotnostní dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého a 10 až 60 %hmotnostních prostředků udržujícího vlhkost a s výhodou 0,1 až 0,5 % hmotnostních hořčíku ve formě rozpuštěné soli a 0,2 až 2 % hmotností monofluorfosíatu.

Description

Prostředek pro ústní hygienu
Oblast techniky
Vynález se týká prostředku pro ústní hygienu a péči o zuby s kombinací účinných látek pro snížení citlivosti zubů na mechanická podráždění a podráždění působením tepla.
Dosavadní stav techniky
Řada lidí trpí extrémní citlivostí zubů, zvláště v oblasti zubních krčků a mají nepříjemné pocity přecházející až do bolesti, jestliže se zuby vystaví při přijímání chlazených potravin nebo nápojů nebo při dotyku zubním kartáčkem teplotnímu nebo mechanickému podráždění.
Je známo, že tuto citlivost mohou do jisté míry snížit ve vodě rozpustné soli draslíku a stroncia. Tak se například doporučuje v DE 24 19 384 přídavek dusičnanu draselného a v US 3,122,483 přídavek chloridu strontnatého do zubních past.
Použití hřebíčkové silice (Nelkenknospenól, Nelkenól, clove oil) a její hlavní složky eugenolu jako aromatické silice s antibakteriálními vlastnostmi v prostředcích pro péči o ústní dutinu a zuby je již také dlouho známo, například z německého patentového spisu DE 24 45 zo 676 C2.
Nyní však bylo zjištěno, že obsah eugenolu nebo hřebíčkové silice ještě podstatně zvyšuje desenzibilizační působení solí draslíku a stroncia na přecitlivělé zuby. Byl pozorován zvláště rychlý nástup účinku. Toto působení eugenolu v součinnosti s jinými látkami s desenzibilizujícími účinky nebylo dosud známo.
• · • · • ·
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu jsou proto prostředky pro ústní hygienu (tj. pro péči o ústní dutinu a zuby) ve formě vodných, vodně-alkoholických nebo i bezvodých přípravků, které obsahují kombinaci účinných látek ve vodě rozpustné soli draslíku nebo stroncia a eugenol nebo silici z květů Eugenia caryophyllata (Nelkenblůtenol) pro desenzibilizaci citlivých zubů.
Prostředky pro ústní hygienu podle vynálezu mohou být ve formě zubních past, tekutých zubních krémů, zubních prášků, ústních vod nebo popřípadě také ve formě žvýkacích hmot, například žvýkaček. S výhodou jsou však ve formě více nebo méně tekutých nebo plastických zubních past, které se používají k čištění zubů s použitím zubního kartáčku.
V prostředcích pro použití je s výhodou obsaženo alespoň 0,5 % hmotnostního iontů draslíku nebo stroncia ve formě některé rozpustné soli a alespoň 0,01 % hmotnostního eugenolu buď v čisté formě nebo ve formě hřebíčkové silice. Hřebíčková silice (nebo také hřebíčkový olej) obsahuje zpravidla 70 až 90 % hmotnostních eugenolu vedle 10 až 15 % hmotnostních acetátu eugenolu (vonná složka) a menší podíly
2o alkoholů, methylesterů, ketonů a seskviterpenů.
Vhodné ve vodě rozpustné soli draslíku jsou například chlorid draselný, síran draselný, hydrogenuhličitan draselný, citran draselný, octan draselný, mléčnan draselný a dusičnan draselný. Výhodný je dusičnan draselný. Vhodné ve vodě rozpustné soli stroncia jsou chlorid strontnatý, dusičnan strontnatý, citran strontnatý, octan strontnatý a mléčnan strontnatý.
Soli draslíku nebo stroncia jsou obsaženy s výhodou v množství 0,5 až 10 % hmotnostních (přepočteno jako iont K nebo Sr).
Eugenol může být v prostředcích pro ústní hygienu obsažen také 30 ve směsi s jinými aromatickými silicemi. S výhodou je v těchto • · · · · · · · · · • ···· · ··· · ·· · • · · · · ······· · · · • · · ·· · · · · · ····· ·· · ·· ··
- 3 prostředcích obsažen ve formě hřebíčkové silice v množství 0,01 až 1 % hmotnostní (přepočteno jako eugenol).
Zubní pasty nebo tekuté zubní krémy podle vynálezu obsahují leštící prostředek, obvykle v množství 5 až 50 % hmotnostních, stejně jako prostředek zadržující vlhkost, obvykle v množství 10 až 60 % hmotnostních.
Jako leštící prostředky jsou vhodná všechna známá brusná tělíska pro zubní paty jako například kyseliny křemičité, hydroxid hlinitý, oxid hlinitý, pyrofosforečnan vápenatý, křída, dihydrát io hydrogenfosforečnanu vápenatého, hlinitokřemičitany sodné, například Zeolit A, organické polymery jako například polymethakrylát nebo směsi těchto materiálů. Jako zvláště výhodná se ukázala přísada leštícího prostředku, který má sám o sobě příznivé působení na obnovu poškození a otevřených zubních kanálků, jako je například dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého. Dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého (CaHPO4 . 2H2O) se v přírodě vyskytuje jako brushit a je dostupný v obchodě s vhodnou velikostí zrna 1 až 50 pm.
Zvláště výhodným provedením vynálezu jsou tedy prostředky pro ústní hygienu ve formě zubní pasty nebo zubního krému obsahující 5 až 50 % hmotnostních leštícího prostředku a 10 až 60 % hmotnostních prostředku zadržujícího vlhkost, které obsahují jako složku leštícího prostředku alespoň 1 % hmotnostní dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého. Zvláště výhodná kombinace leštících prostředků se skládá z 10 až 20 % hmotnostních kyseliny křemičité a 1 až 10 % hmotnostních dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého (přičemž údaje v procentech jsou vztaženy vždy na hotovou zubní pastu).
Jako leštící prostředek na bázi kyseliny křemičité jsou vhodné gelové kyseliny křemičité, hydrogelové kyseliny křemičité a srážené kyseliny křemičité známé jako čisticí látky. Gelové kyseliny křemičité se vyrábějí reakcí roztoků křemičitanu sodného se silnými vodnými φ φ φ φ φ φ φφφ φ φ φφ φφφ φφφ φφφφ • φφφφ · ··· φ φφ φ φ φ φφφ φφφφφφφ φφ φ φφ φ φφφ φφφφ φφφφφ φφ φ φφ φφ
- 4 minerálními kyselinami za vytvoření hydrosolu, zráním hydrogelu, praním a sušením. Pokud se provádí sušení za mírných podmínek na obsah vody 15 až 35 % hmotnostních, získají se tzv. hydrogelové kyseliny křemičité, které jsou známé například z US 4,153,680.
Sušením na obsah vody nižší než 15 % hmotnostních dojde k ireverzibilnímu vysrážení původně volné struktury hydrogelu na hustou strukturu tzv. xerogelu. Kyseliny křemičité ve formě xerogelů se popisují například v US 3,538,230.
Druhou, výhodnou skupinou leštících prostředků na bázi kyseliny io křemičité jsou srážené kyseliny křemičité. Ty se získávají srážením kyseliny křemičité ze zředěných roztoků alkalického křemičitanů přídavkem silných kyselin za podmínek, při kterých nemůže docházet k agregaci na sol a gel. Vhodné způsoby pro výrobu srážených kyselin křemičitých se popisují například v DE-OS 25 22 486 a v DE-OS
31 14 493. Zvláště vhodná je srážená kyselina křemičitá vyrobená podle DE-OS 31 14 493 se specifickým povrchem podle BET 15 až 110 m2/g, velikostí částic 0,5 až 20 pm, přičemž alespoň 80 % hmotnostních primárních částic má velikost menší než 5 pm a viskozita disperze v 30 % roztoku glycerol-voda v poměru 1:1 je 30 až 60 Pas (20 °C), v množství 10 až 20 % hmotnostních zubní pasty.
S výhodou použitelné srážené kyseliny křemičité mají kromě toho zakulacené rohy a hrany a je možno je získat pod obchodním označením Sident®12 DS (DEGUSSA).
Aby se dosáhlo dostatečně vysokého podílu kyselin křemičitých 25 se střední velikostí částic méně než 5 pm a zvláště podílu alespoň 3 % hmotnostní, vztaženo na zubní pastu jako celek, kyseliny křemičité s velikostí primárních částic 1 až 3 pm, přidává se s výhodou vedle uvedené srážené kyseliny křemičité ještě jemnozrnný typ se specifickým povrchem podle BET 150 až 250. Vhodný typ kyseliny křemičité je například Sipernat®22LS (DEGUSSA), který se přidává v množství 1 až 5 % hmotnostních ze zubní pasty.
• · ··· ··· φφφφ • · φ · · · ··· · · · · φ · φφφ ······« · · · • · · · · · « · φ · φφφφφ φφ φ φφ φφ
- 5 Pro vytvoření hladkého povrchu zubů se ukázalo jako zvláště výhodné, jestliže zubní pasta podle vynálezu obsahuje malá množství čerstvě srážené, tzn. in sítu při výrobě pasty vytvořené kyseliny křemičité. Toho se dosáhne například tím způsobem, že se při výrobě zubní pasty udržuje pomocí kyseliny citrónové hodnota pH 3 až 5 a potom se zvýší přídavkem malých množství vodného roztoku křemičitanů sodného hodnota pH na 7 až 7,5. Tímto způsobem in šitu vyrobená kyselina křemičitá je výjimečně jemnozrnná a tvoří méně než 0,1 % hmotnostních zubní pasty.
ío Jako další složka leštícího prostředku může být obsažen také například hydroxid hlinitý ve formě mírně kalcinované jílovité zeminy s obsahem γ- a α-oxidu hlinitého v množství přibližně 1 až 5 % hmotnostních. Takový vhodný oxid hlinitý je možno v obchodě získat pod označením „Poliertonerde P10 feinst“ (Giulini Chemie).
Dále bylo pozorováno, že příznivý vliv na řízený růst krystalů hydroxylapatitu rostoucích v místech poškození zubů mají ionty hořčíku, které podporují urychlené tvrdnutí zubní skloviny, a proto dále přispívají k řešení úkolu, který si vynález klade. Dalším předmětem vynálezu je proto zubní pasta podle vynálezu, která obsahuje ve vodě rozpustnou sůl hořčíku v množství odpovídajícím 0,1 až 0,5 % hmotnostních Mg. Jako soli hořčíku jsou vhodné všechny soli, které mají rozpustnost ve vodě při 20 °C alespoň 0,5 % hmotnostních (přepočteno na Mg), například MgSOzi, MgCI2 a monofluorfosfát hořečnatý (MgPOsF).
Konečně bylo také zjištěno, že na řízený růst krystalů hydroxylapatitu mají příznivý vliv také fluorfosfátové ionty. Proto jsou výhodné zubní pasty podle vynálezu, které obsahují jako sloučeninu fluoru monofluorfosfát v množství odpovídajícím 0,2 až 2,0 % hmotnostních iontu PO3F'. K tomuto účelu jsou vhodné například alkalické soli, například v obchodě dostupný monofluorfosfát sodný. Výhodný obsah iontů hořčíku a fluorfosfátových iontů je možno získat • · · fe · · • fefe fefefe fefefefe • fefefefe · fefefe fe fefe · • · · · · ······· · · · • fe · fefefe fefefefe ····· fefe · fefe fefe •6 zvláště výhodně tak, že se použije jako sloučenina fluoru monofluorfosfát hořečnatý.
Jako nosič pro zubní pasty podle vynálezu, který umožňuje nastavení vhodné konzistence pro dávkování z tub, dávkovačích zásobníků nebo pružných lahviček na základě kombinace leštících prostředků podle vynálezu, je vhodná kombinace prostředků udržujících vlhkost, pojiv a vody. Jako prostředky udržující vlhkost mohou být použity například glycerol, sorbitol, xylitol, propylenglykoly, polyethylenglykoly, zvláště látky se střední molekulovou hmotností 200 io až 800. Jako látky řídící konzistenci (například pojivá) slouží například přírodní a/nebo syntetické ve vodě rozpustné polymery jako algináty, karagenany, tragakant, škroby a škrobové ethery, ethery celulózy jako například karboxymethylcelulóza (sodná sůl), hydroxyethylcelulóza, methylhydroxypropylcelulóza, guar, akáciová guma, agar-agar, xanthanová guma, sukcinoglykanová guma, moučka ze svatojánského chleba, pektin, ve vodě rozpustné karboxyvinylové polymery (například typů Carbopol®), polyvinylalkohol, polyvinylpyrrolidon, polyethylenglykoly, zvláště s molekulovými hmotnostmi 1500 až 1 000 000.
Další látky, které se hodí pro řízení viskozity, jsou například vrstevnaté křemičitany jako například montmorilonitové jíly, koloidní kyseliny křemičité se zahušťujícími účinky jako jsou například kyseliny křemičité typu aerogelu, pyrogenní kyseliny křemičité nebo nejjemněji mleté srážené kyseliny křemičité.
Viskozitu zubních past je možno nastavit také na tak nízkou hodnotu, že mohou být dávkovány jako „kapalné prostředky pro čištění zubů“ s viskozitou 2000 až 10 000 mPas (25 °C) z pružné lahvičky z umělé hmoty na zubní kartáček, kde proniknou mezi štětiny, ale ze zubního kartáčku neskapávají. K tomuto účelu je jako pojivo vhodná kombinace 0,1 až 1 % hmotnostního xanthanové gumy a 0,01 až 5 % hmotnostních přísad pro stabilizaci viskozity ze skupiny ·· ···· φ φ φ φ φφ φ φ φ φ φ φφφφ · Φ·· · · · ·
Φ Φ · · · ····«·· 4 4 4 •Φ Φ · · · ΦΦΦΦ
ΦΦΦΦΦ Φ* Φ 44 44
- 7 kationtových, zwitteriontových nebo amfolytických tensidů s obsahem dusíku hydroxypropylsubstituovaných hydrokoloidů, nebo kopolymerů polyethylenglykol/polypropylenglykol se střední 5 molekulovou hmotností 1000 až 5000 nebo kombinace uvedených sloučenin.
V zubních pastách podle vynálezu jsou pro zvýšení čisticího účinku a popřípadě také pro vytvoření pěny při čištění zubů a stabilizaci disperze lešticích prostředků v nosiči obsaženy také io povrchově aktivní látky v množství 0,1 až 5 % hmotnostních.
Vhodné tensidy jsou například přímé sodné soli alkylsulfátů s 12 až 18 atomy uhlíku v alkylové skupině. Tyto látky mají navíc inhibiční účinek na enzymy látkové výměny bakterií zubního povlaku. Další vhodné tensidy jsou alkalické soli, s výhodou sodné soli alkylpolyglykolethersulfátu s 12 až 16 atomy uhlíku v přímé alkylové skupině a 2 až 6 glykoletherovými skupinami v molekule, přímých alkan(Ci2-Ci8)sulfonátů, monoalkyl(C12-Ci8)-esterů kyseliny sulfojantarové, sulfatovaných monoglyceridů mastných kyselin, sulfatovaných alkanolamidů mastných kyselin, alkyl(Ci2-Ci6)-esterů kyselinysulfooctové, acylsarkosinátů, acyltauridů a acylisethionátů vždy s 8 až 18 atomy uhlíku v acylové skupině. Vhodné jsou také zwitteriontové, amfolytické a neiontové tensidy, například ethoxyláty mono- a diglyceridů mastných kyselin, sorbitolových esterů mastných kyselin a alkyl(oligo)glukosidů.
Další obvyklé přísady do zubních past jsou konzervační prostředky a antimikrobiální látky, jako například methyl-, ethyl- nebo propylester kyseliny p-hydroxybenzoové, sorban sodný, benzoan sodný, bromchlorofen, triclosan, estery kyseliny fenylsalicylové, biguanidy, například chlorhexidin, thymol atd., • ··»· 9 ··· · · · · • · · · · ······» · · « • · · · · · ··»· ····· ·· · · * ··
- 8 sladidla jako například sodná sůl sacharinu, sodná sůl cyklamátu, sacharóza, laktóza, maltóza, fruktóza, aromatické látky jako mátová silice, eukalyptová silice, anisol, fenyklová silice, kmínová silice, methylacetát, aldehyd kyseliny skořicové, anethol, vanilin, thymol a směsi těchto a dalších přírodních a syntetických aromatických látek, pigmenty jako například oxid titaničitý, barviva, pufrační látky, jako například primární, sekundární nebo terciární io alkalické fosforečnany nebo směs kyselina citronová/citran sodný, léčivé a protizánětlivé látky jako například alantoin, močovina a azulen, účinné látky heřmánku a deriváty kyseliny acetylsalicylové.
V ústních vodách se nosič skládá v podstatě z vody, ethanolu, etherických silic, emulgátorů a rozpouštědel eugenolu a obvyklých aromatických složek, chuťových korigencí (například sladidel) a popřípadě adstringenčních látek nebo libovolných léčivých výtažků a popřípadě barviv. Jako další účinné látky mohou být vedle draselných nebo strontnatých solí a eugenolu s desenzibilizačními účinky obsaženy ještě antimikrobiální látky jako například chlorhexidin nebo triclosan.
Předmět vynálezu budou blíže osvětlovat následující příklady:
Příklady provedení vynálezu
Byly vyrobeny následující prostředky pro ústní hygienu:
4 4 4 • 44
4
4 4
4 4 4 • 4 4 · 4 ·
4 4
- 9 4 4 44
4 4 4
4 4 4
4 4 ·
4 4 4
4 · 4
1. Zubní pasty
1 2 3 4
Srážená kyselina křemičitá: Sident®12 DS 10,0 12 15 18
Srážená kyselina křemičitá: Sipernat®22 LS 3,0 3,0 - -
Poliertonerde P10 nejjemněji mletá (1) - - - 1,0
Dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého 4,0 4,0 - -
MgSO4.7H2O 1,7 1,4 - -
Monofluorfosforečnan sodný Na2PO3F 1,2 0,8 0,5 0,6
KNO3 (bezvodý) 5,0 4,0 4,5 3
Glycerol (86 % DAB) 21,0 18,0 10 17,5
Sorbitol (70 % DAB) 20,0 14,0 5 17,5
Polyethylenglykol (MG:400) 2,0 2,0 1,0 1,0
Zahušťovací kyselina křemičitá (FK 320 DS) 1,0 1,0 5,0 0,8
Xanthanová guma (Keltrol®F) 0,6 0.6 0,6 0,5
Oxid titaničitý 1,0 1,0 - -
Laurylsulfát sodný 1,5 1,6 - 2,0
Tego Betain BL 215 (2) 0,6 0,6 - -
Citrát trisodný 0,2 0,2 - -
Sodná sůl sacharinu 0,2 0,2 0,1 0,2
Hřebíčková silice 0,05 0,1 0,07 0,1
· • 9 9
99 9«
Aroma 1,0 0,8 0,1 1,0
Cremophor RH60 (3) - - 0,2 -
Voda do do do do
100 100 100 100
2. Tekutý zubní krém
5
Srážená kyselina křemičitá (Sident 12 DS) 12,0
NaF 0,25
kno3 5,0
Na2HPO4 0,2
Xanthanová guma (Keltrol F) 0,2
Azacykloheptan-2,2-difosfonát (Na-sůl) 1,0
Sodná sůl sacharinu 0,2
Ethanol 5,0
Glycerol 28,0
Sorbitol 22,0
Polyethylenglykol (MG:400) 3,0
PEG 30 - glycerolmonostearát 1,0
Tego Betain BL 215 (2) 0,8
Aromatická silice 1,0
Hřebíčková silice 0,1
·♦ ·*··
- 11 • · · · · · φφφφ φ φφφφ φ φφφ φ φφ φ φ φ φφφ φφφφφφφ φφ φ φφ φφφφ φφφφ φφφφφ φφ φ φφ φφ
3. Ústní voda (k přímému použití)
6
Ethanol 5,0
Chlorhexidinglukonát 0,03
Plantaren 2000 (4) 0,05
Na2PO3F 0,25
KNO3 4,0
Sodná sůl sacharinu 0,05
Sorbitol 3,0
Cremophor RH (3) 0,1
Aromatická silice (mátová silice) 0,1
Hřebíčková silice 0,05
Barvivo (modř, C.J. 42090) 0,1
Voda do 100
Byly použity následující výrobky:
(1) Poliertonerde P10 nejjemněji mletá: slabě kalcinovaná jílovitá zemina (přibližně 20 % hmotnostních gama-oxidu hlinitého, přibližně 80 % hmotnostních alfa-oxidu hlinitého, io velikost primárních krystalů 0,5 až
1,5 pm) (2) Tego®Betain BL 215: 30 % roztok kokamidopropyl betainu ve vodě φφ ·*· φ • · • φφφ
- 12 • · · « • · φ φφ φφφ φφ · φ φ * • φφφ • φφφφφ ΦΦΦ
4
44 • 4 4 4
4 4 9
4 4 4 Φ • · * Φ
94 (3) Cremophor®RH 60:
(4) Plantaren 2000:
Prokázání klinického účinku hydrogenovaný ricinový olej + mol EO alkyl-(C8-C16)-oligo-(1,4)-glukosid (50 % roztok ve vodě)
Při klinických srovnáních byly použity:
E = příklad 1
V1 = příklad 1 bez hřebíčkové silice (nahražen vodou) io VM = zubní pasta pro citlivé osoby (výrobek dodávaný na trh)
Metodika testů
Byly vytvořeny tři testovací skupiny vždy po 50 osobách. Přitom byla na začátku studie a po ukončení osmitýdenní doby testů zjištěna citlivost zubů zubním lékařem. Paralelně bylo zjišťováno individuální hodnocení na základě dotazníku.
Zubní lékař prováděl zkoušku proudem vzduchu, který byl zaměřen na krček zubu.
Studie byla typu dvakrát naslepo. Před začátkem testu byly zuby čištěny dvakrát denně neutrální zubní pastou bez desenzibilizujících přísad. Během fáze testování používala každá ze tří testovacích skupin jeden ze tří testovacích zubních krémů obvykle dvakrát denně.
Jako testovací osoby byly zařazeny pouze ty osoby, které při první zkoušce na počátku testu měly citlivost zubů hodnocenou známkou 2 nebo vyšší.
Hodnocení bylo prováděno podle následující pětistupňové škály:
• fe fefefefe fefe · fefe fefe • fefe fefefe fefefefe • fefefefe · fefefe fe fefe fe • · fefefe fefefefe··· fefe · • fe · fefefe fefefefe • fe fefefe fefe · fefe fefe
- 13 O = naprostá necitlivost = velmi nízká citlivost = nízká citlivost = střední citlivost
4 = vysoká citlivost = velmi vysoká citlivost
Porovnání statistických skupin bylo prováděno testem typu Log Rank-Test (Peto-Wilcoxon).
Následující tabulka I ukazuje výsledky testování citlivosti u osob, io u kterých probíhal test až do konce.
Tabulka I
Skupina E Skupina V1 Skupina VM
Hodnocení Začátek Konec Začátek Konec Začátek Konec
0 - 1 - 1 - 3
1 0 13 2 8 2 6
2 14 16 7 8 4 5
3 21 9 13 16 8 8
4 6 4 12 5 14 13
5 3 1 9 5 17 10
Celkem 44 44 43 43 45 45
Následující tabulky poskytují pro každou z testovacích skupin 15 údaje o počtu testovacích osob, které jsou uspořádány od zjištěného hodnocení (1 až 5) před začátkem testu (vodorovně) do zjištěného hodnocení (1 až 5) na konci testu (svisle).
- 14 49 ···· • · * • · φ ΦΦ • Φ 9 9
Φ φ 4
49 9
9 · Φ • · Φ ·
Φ Φ ΦΦ »Φ
ΦΦΦ •· Φ ·* ·Φ • ♦ Φ Φ • » Φ Φ
Φ Φ Φ Φ Φ
Φ Φ Φ Φ
Φ « ΦΦ
Ukazuje se, že ve skupině, která zkoušela výrobek podle vynálezu (skupina E) mělo po testu pouze 5 osob hodnocení 4 nebo 5 a 30 osob hodnocení 0 až 2.
Tabulka II
Výrobek E
před/po 0 1 2 3 4 5 Celkem
0
1
2 6 7 1 14
3 1 4 8 7 1 21
4 1 1 1 2 1 6
5 2 1 3
Celkem 1 13 16 9 4 1 44
Tabulka III
Výrobek V1
před/po 0 1 2 3 4 5 Celkem
0
1 1 1 2
2 2 2 2 1 7
3 5 2 3 1 2 13
4 1 1 1 7 2 12
5 2 4 1 2 9
Celkem 1 8 8 16 5 5 43
- 15 ·· ··** • · · • · ··· ♦ · · « • · · ·· ··· ·« · • · ♦ • · · · * · ···<· ♦ · · »· · ·· ·· • 9 9 · • · · · • · · · · • · · · »« ··
Tabulka IV
Výrobek VM
před/po 0 1 2 3 4 5 Celkem
0
1 1 1 2
2 2 2 1 4
3 1 2 1 3 1 8
4 1 1 2 5 4 1 14
5 8 9 17
Celkem 3 6 5 8 13 10 45
Zastupuje:
·· ··· ·· · »· ··

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostředek pro ústní hygienu ve formě zubní pasty nebo zubního krému s obsahem 5 až 50 % hmotnostních leštícího
    5 prostředku a 10 až 60 % hmotnostních prostředku udržujícího vlhkost, vyznačující se tím, že jako složku leštícího prostředku obsahuje alespoň 1 % hmotnostní dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého a pro desenzibilizaci citlivých zubů obsahuje kombinaci účinných io látek složenou z ve vodě rozpustné soli draslíku nebo stroncia a eugenolu nebo hřebíčkové silice.
  2. 2. Prostředek pro ústní hygienu podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve formě přípravku
    15 k přímému použití obsahuje alespoň 0,5 % hmotnostních iontů draslíku nebo stroncia a alespoň 0,01 % hmotnostních eugenolu, s výhodou ve formě hřebíčkové silice.
  3. 3. Prostředek pro ústní hygienu podle nároku 1 nebo 2,
    20 vyznačující se tím, že navíc obsahuje ve vodě rozpustnou hořečnatou sůl v množství 0,1 až 0,5 % hmotnostních Mg.
  4. 4. Prostředek pro ústní hygienu podle některého z nároků 1 až 3,
    25 vyznačující se tím, že obsahuje sloučeninu fluoru, s výhodou monofluorfosfát, v množství odpovídajícím 0,2 až 2,0 % hmotnostních PO3F2'.
CZ2000164A 1998-07-08 1998-07-08 Prostředek pro ústní hygienu CZ2000164A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000164A CZ2000164A3 (cs) 1998-07-08 1998-07-08 Prostředek pro ústní hygienu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000164A CZ2000164A3 (cs) 1998-07-08 1998-07-08 Prostředek pro ústní hygienu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2000164A3 true CZ2000164A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5469285

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000164A CZ2000164A3 (cs) 1998-07-08 1998-07-08 Prostředek pro ústní hygienu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2000164A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2329627C (en) Desensitizing dentifrice containing potassium and tin salts
US5605677A (en) Remineralizing dental care preparation
EP0754027B1 (en) Transparent liquid dentifrice
EP2758025B1 (en) Toothpaste comprising calcium based abrasives
US20060099152A1 (en) Zinc-containing dentifrice compositions having improved taste
US5670137A (en) Anhydrous dentifrice composition
JPS6332763B2 (cs)
GB2142536A (en) Dentifrices containing maltitol as humectant
AU740042B2 (en) Oral and dental hygiene products for sensitive teeth
CZ2000935A3 (cs) Prostředek pro čištění zubů
JP5440150B2 (ja) 口腔用組成物
US6685919B2 (en) Plaque-controlling liquid tooth cleaning gel
EP1272151A1 (de) Belaghemmendes flüssiges zahnreinigungsmittel
US6479038B1 (en) Clear dentifrice gels
CZ2000164A3 (cs) Prostředek pro ústní hygienu
JPH0244283B2 (cs)
CA2334623C (en) Clear dentrifrice gels
WO2013010724A2 (de) Desensibilisierende mund- und zahnpflege- und -reinigungsmittel
JP2002284691A (ja) 食前使用口腔用組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic