CZ20001616A3 - Kyvadlový pístový motor - Google Patents

Kyvadlový pístový motor Download PDF

Info

Publication number
CZ20001616A3
CZ20001616A3 CZ20001616A CZ20001616A CZ20001616A3 CZ 20001616 A3 CZ20001616 A3 CZ 20001616A3 CZ 20001616 A CZ20001616 A CZ 20001616A CZ 20001616 A CZ20001616 A CZ 20001616A CZ 20001616 A3 CZ20001616 A3 CZ 20001616A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
piston
pendulum
output shaft
engine
flywheel
Prior art date
Application number
CZ20001616A
Other languages
English (en)
Inventor
Bert Harju
Original Assignee
Harju Innovation Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Harju Innovation Ab filed Critical Harju Innovation Ab
Priority to CZ20001616A priority Critical patent/CZ20001616A3/cs
Publication of CZ20001616A3 publication Critical patent/CZ20001616A3/cs

Links

Classifications

    • Y02T10/17

Landscapes

  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

Hydraulicky nebo pneumaticky poháněný kyvadlový pístový motor nebo prstencový (toroidní) pístový motor obsahuje skříň (1) válce s uvnitř uspořádanou válcovou (toroidní) dráhou (2), ve které je kyvné uložen kyvadlový píst (3), a kteráje stěnou (4) pístových komor rozdělena na pístové komory (5, 6) umístěné po obou stranách pístu (3), a ve které je kyvadlový píst (3) upevněn k setrvačníku (10), který je spojen se středovým, výstupním hřídelem (13). Kyvadlový pístový motorje opatřen dvěma volnoběžnými spojkami (14, 15) působícími v navzájem opačných smyslech pohybu a prostředky (17 a 21) pro obracení smyslu otáčení výstupního hřídele (13) běhemjednoho smyslu kyvu kyvadlového pístu (3).

Description

Kyvadlový pístový motor
Oblast techniky
Vynález se týká hydraulicky nebo pneumaticky poháněného kyvadlového pístového motoru či toroidního pístového motoru, čímž je míněn motor s pístem, který je vratně pohyblivý v prstencové válcové (toroidní) komoře, a který má středový výstupní hřídel a ve kterém je uspořádán píst pro vykonávání střídavé práce působením hydraulického tlakového média jako je olej, voda nebo jiné kapalné nebo pneumatické tlakové médium jako je vzduch, jiný plyn, pára, výfukové plyny a pod., přičemž tlakové médium je střídavě přiváděno do protilehlých tlakových komor motoru, takže píst vykonává vratný kyvadlový pohyb.
Dosavadní stav techniky
Kyvadlové pístové motory či prstencové pístové (toroidní) motory jsou známé například z DE-O-1.750.601 nebo GB-P-2.239.053. V zařízení uvedených dvou zveřejněných patentových dokumentů se získává vratný (kmitavý) pohyb výstupního hřídele, který je vhodný pro určité aplikace. Může však být obtížné využít takový vratný pohyb pro pohon pro aplikace kde je nezbytný stálý pohon v jednom a tom samém smyslu a tedy uvedené motory nejsou vhodné jako poháněči motory pro rotační stroje, pro vozidla a jiná zařízení ve kterých je požadován poháněči pohyb s konstantním smyslem otáčení a s konstantní nebo téměř konstantní poháněči silou.
Další otáčivý pohon je znám z GB-A-2.312.248. Uvedený otáčivý pohon je vytvořen s pístovou sestavou pohybující se v toroidní tlakové komoře poskytující úhlový pohyb hnacího hřídele přes přírubovou desku spojenou s uvedeným hnacím hřídelem pomocí rohatkové spojky. Pohon je uzpůsoben pro převádění tlakových signálů na úhlový pohyb pracuje na základě tlakových signálů.
13344
-2Žádné ze známých zařízení podle dosavadního stavu techniky není schopno poskytovat stejnoměrné otáčení v jednom jednoduchém smyslu výstupního hřídele při použití vratného kyvadlového pístového motoru.
Prvotním cílem vynálezu je tedy vyřešení problému vytvoření kyvadlového pístového motoru výše uvedeného typu jehož výstupní hřídel se otáčí v jednom a tom samém smyslu a který má ovladatelnou, konstantní nebo téměř konstantní hnací sílu bez ohledu na to, že píst vykonává střídavý kyvadlový pohyb.
Motor uvedeného typu představuje několik výhod, zejména může být vyroben s malými rozměry a jako lehká jednotka, hnací síla motoru může být velmi snadno přizpůsobena skutečné potřebě, může být poháněn mnoha rozdílnými typy hydraulických nebo pneumatických tlakových médií, poskytuje velmi vysokou výkonnost vzhledem k své hmotnosti, poskytuje prakticky konstantní hnací sílu v průběhu celého pracovního zdvihu, může být poháněn tlakovým médiem, které nevytváří vůbec žádné výfukové plyny nebo jakýkoliv jiný nepříznivý vliv na prostředí, může být vyráběn při podstatně snížených nákladech vzhledem k účinku motoru v porovnání s běžnými zážehovými motory, vznětovými motory, Wankelovými motory nebo jinými typy spalovacích motorů. Další velkou výhodou uvedeného motoru je, že v každém jednotlivém pracovním cyklu vyvíjí práci, která je mnohem větší než práce která může být vyvinuta za pracovní cyklus běžným spalovacím motorem, konkrétně 6 až 1Okřát větší než práce vyvinutá za pracovní cyklus běžným spalovacím motorem čtyřdobého typu, nebo nejméně 4krát větší než práce, která může být vyvinutá spalovacím motorem dvoudobého typu.
Na připojeném obr. 1 je znázorněn známý princip spalovacího motoru s vratný pístem a otáčivým klikovým hřídelem obsahujícím výstupní hřídel. Je známé že síla z takového motoru je vyvinuta podle typu Gaussovy křivky, kde síla pomalu vzrůstá od 0° pro dvoudobý motor, nebo od 360° pro čtyřdobý motor, přes
00
13344
-3maximální sílu pro výstupní hřídel dosaženou na 90° pro dvoudobý motor nebo 450° pro čtyřdobý motor, pak síla pomalu klesá na nulu na nebo velmi blízko 180° pro dvoudobý motor nebo 540° pro čtyřdobý motor.
Kyvadlový pístový motor může být konstruován tak aby poskytoval plnou sílu během téměř celého kývavého pohybu v každém z obou opačných smyslů. Omezení výstupní síly je umožněno prostředky pro přivádění hydraulického nebo pneumatického tlakového média a pro obracení smyslu přivádění, prostředky mohou být omezeny na 10 až 20° plné otáčky. Kyvadlový pístový motor je graficky znázorněn na obr. 2.
Na obr. 3 je výkonový výstup kyvadlového pístového motoru vyznačen slabými čarami a výkonový výstup čtyřdobého motoru podobný Gaussově křivce je vyznačen dvojitě stínovanou částí v poloze mezi 360 a 540°, což je při plných dvou otáčkách motoru. Na obr. 4 je odpovídajícím způsobem znázorněn výkonový výstup pro kyvadlový pístový motor a pro dvoudobý spalovací motor na plných dvou otáčkách motoru. Je zřejmé, že průměrná práce vykonávaná čtyřdobým spalovacím motorem je pouze kolem 1/8 práce vykonávané kyvadlovým pístovým motorem během stejné doby činnosti a průměrná práce vykonávaná dvoudobým spalovacím motorem je pouze kolem 1/4 práce, kterou kyvadlový pístový motor vykonává během doby odpovídající dvěma otáčkám výstupního hřídele.
Jak je výše uvedeno běžný kyvadlový pístový motor poskytuje vratný nebo kmitavý (kývavý) pohyb výstupního hřídele, který nemůže být využit, bez přijetí zvláštních opatření, jako poháněči síla v případě, že je požadována poháněči síla s konstantním smyslem otáčení.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu je proto kyvadlový pístový motor opatřen prostředky pro obrácení smyslu otáčení výstupního hřídele buď ·· * ·
13344
• · · ♦ ♦ . i • ··· · « · , .
* * * · · · během pohybu kyvadlového pístu ve smyslu otáčení hodinových ručiček nebo během jeho pohybu proti smyslu otáčení hodinových ručiček. To může být provedeno tak, že motor je opatřen planetovým převodem, který převrací smysl otáčení při jedné z fází pohybu kyvadlového pístu. Aby bylo možno obdržet výstupní výkon v obou smyslech otáčení, kyvadlový pístový motor také obsahuje dvě volnoběžné spojky, první volnoběžnou spojku pro pohyb vpřed a druhou volnoběžnou spojku pro pohyb vzad. Obě volnoběžné spojky jsou umístěny ve vzájemně opačných pracovních smyslech tak, aby umožnily pohon a volné otáčení kola v opačných smyslech otáčení, přičemž výstupní hřídel je poháněn ve stálém smyslu otáčení. Planetová převodovka má přednostně převodový poměr 1:1 ale pro provádění zvláštních efektů je rovněž možné použít jakýkoliv jiný převodový poměr planetové převodovky, čímž může být získána periodická změna poháněcího pohybu výstupního hřídele.
Obě volnoběžné spojky předpokládají otáčivý pohyb výstupního hřídele i pro velmi malý pohyb kyvadlového pístu a v závislosti na obou proti sobě působících volnoběžných spojkách včetně planetové převodovky je dosahováno bezstupňového obracení otáčivého pohybu výstupního hřídele.
V závislosti na vzájemném působení obou volnoběžných spojek a planetové převodovky je automaticky získána volnoběžná funkce výstupního hřídele, znamenající že je získán volný běh kdykoliv zařízení které je poháněno výstupním hřídelem běží rychleji než uvedený poháněči motor. Když hnací hřídel uvedeného kyvadlového pístového motoru stojí, uvedené zařízení, které je k němu připojeno se může pohybovat v souladu s pohybem kyvadlového pístového motoru ve smyslu hodinových ručiček. Takže zařízení podle vynálezu nemůže znamenat žádný brzdící moment v zařízení.
• ft
13344 -5”
Přehled obrázků na výkresech
Nyní bude vynález popsán podrobněji s pomocí připojených výkresů. Na výkresech obr. 1, jak zmíněno výše, graficky znázorňuje činnost spalovacího motoru zážehového nebo vznětového typu. Obr. 2 znázorňuje graficky činnost kyvadlového pístového motoru. Obr. 3 znázorňuje křivku znázorňující práci, která vykonávána jak kyvadlovým pístovým motorem podle vynálezu (šrafováná plocha) a čtyřdobým spalovacím motorem (dvojitě šrafovaná plocha) a obr. 4 odpovídajícím způsobem znázorňuje práci vykonávanou kyvadlovým pístovým motorem a dvoudobým spalovacím motorem. Obr. 5 znázorňuje řez jednoduchým typem kyvadlového pístového motoru podle vynálezu rovinou výstupního hřídele a obr. 6 znázorňuje řez pole čáry VI-VI z obr. 5. Obr. 7 znázorňuje činnost kyvadlového pístového motoru podle vynálezu v rovině kolmé na výstupní hřídel. Obr. 8 znázorňuje stejným způsobem jako na obr. 5 kombinovaný kyvadlový pístový motor. Obr. 9 znázorňuje v detailu řídící ústrojí pro přepínání dodávky tlakového média do dvou pístových komor kyvadlového pístového motoru a obr. 10 znázorňuje v detailu polohu řídícího ústrojí po znovunastavení uvedeného řídícího ústrojí a pro zavedení tlakového média do levé pístové komory jak znázorněno na výkresu.
Příklady provedení vynálezu
Kyvadlový pístový motor podle vynálezu, znázorněný na obr. 5 až 7 obecně obsahuje skříň 1^ válce s prstencově tvarovanou (toroidní) válcovou dráhou 2y ve které je umístěn kyvadlový píst 2 Pro kývavý vratný pohyb mezi dvěma stranami stěny 4 pístové komory, která je opatřena prostředky pro zavedení tlakového média do pístových komor 5 a 6 na opačných stranách kyvadlového pístu 3.
Skříň 1^ válce obsahuje dvě poloviny 7 a 8^ skříně 1^ válce, které jsou rozděleny kolmo k výstupnímu hřídeli, a které, jak je známo ze stavu techniky, jsou utěsněny jak směrem ven tak • φ φφ » φ φ «
Φ Φ 4 »· ΦΦ » Φ Φ a
13344
-6dovnitř vzhledem k válcové dráze 2 tak, aby tvořily dvě protilehlé pístové komory _5 a 6, které jsou navzájem utěsněny. Kyvadlový píst 3^ je vytvořen jako vystupující část mající vnitřní setrvačník 10 s pístovým krčkem 10a který drží píst 3 ve válcové dráze 2. Setrvačník 10 je držen ve skříni válce pomocí ložisek 11, 12 po obou stranách skříně válce a součinností otočného hřídele a dvou proti sobě působících volnoběžných spojek 14 a 15. Jedna volnoběžná spojka 14 poskytuje hnací přenos v jednom smyslu označeném šipkami 16 a volnoběžnou funkci v opačném smyslu otáčení a druhá volnoběžná spojka 15 poskytuje hnací přenos v opačném smyslu ve srovnání s volnoběžnou spojkou 14, označeném šipkami 17. V obou opačných smyslech volnoběžných smyslech je, jak je zřejmé samo o sobě, získán v podstatě volný otočný pohyb bez odporu. Pravá volnoběžná spojka 15 znázorněná na obr. 5 je uzavřena ve vnitřním ústředním kole 18 planetového převodu, vnější ústřední kolo 19, které pevně namontováno v axiálně vystupujícím límci 20 setrvačníku 10. Uvedené vnější ústřední kolo 19 je pohybově spojeno s vnitřním ústředním kolem 18 prostřednictvím tří, nebo více, satelity 21. Pro poskytnutí pravidelného a rovnoměrného pohybu v obou smyslech otáčení je třeba aby planetový převod měl mezi satelity 21 a vnitřním ústředním kolem převodový poměr 1:1. Pro speciální použití je však možné využít jiný převodový poměr tak, že píst se pohybuje rychleji nebo pomaleji v jednom ze smyslů pohybu pístu než v opačném smyslu pohybu pístu.
Účelem planetového převodu je obrátit smysl otáčení během jednoho z pohybů pístu tak, že výstupní hřídel 13 je vždy poháněn ve stejném smyslu otáčení.
Prostředky pro přívod hydraulického nebo pneumatického tlakového média jsou připojeny ke stěně 4 pístových komor. Uvedené prostředky pro přívod tlakového média mohou být vytvořeny různými způsoby ale je třeba aby byly uspořádány a řízeny geometrií pohybu kyvadlového pístu tak, že přívod tlakového média je měněn mezi dvěma pístovými komorami 5^ a 6 v • · *
•99 9
9
13344 • 994 •4 • 9 4 · 9 • 9 • 9 44 ·· 99 * * · « « 9 «I • ♦ 9 9 ♦ · * 9 »» určité požadované poloze pístu 3. Pro zajištění optimální práce uvedená změna tlakového přívodu může být uskutečněna když píst dosáhl až k zadní stěně pístových komor, nebo je umístěn velmi blízko uvedené stěny. Na obr. 7 je znázorněno, že řízení změny přívodu tlakového média může být uskutečněno pomocí otočného šoupátka 22 jehož činnost může být řízena pohybem pístu .3 tak aby přívod tlakového média byl měněn mezi oběma komorami 5 a 6. Činnost a řízení šoupátka může být prováděno mechanicky, elektronicky, hydraulicky nebo jinými prostředky v závislosti na pohybech pístu 3 ve válcové dráze 2.
Na obr. 7 je znázorněno, že tlakové médium je přiváděno do pístové komory 5 a uvádí píst 2 do otočného pohybu ve směru hodinových ručiček. Pro odvod hydraulického nebo pneumatického média z nečinné pístové komory, na obr. 7 z komory jo, je vytvořeno zařízení jakéhokoliv typu odváděčích prostředků již známého typu, neznázorněné na výkresech, například kanál se zpětným ventilem vedoucí ven do okolního prostředí a umístěný ve stěně 4 pístových komor. Takový zpětný ventil vstupuje do činnosti pouze když protilehlá pístová komora je pod tlakem. Na obr. 7 je znázorněno, že pístová komora _5 působící ve smyslu otáčení hodinových ručiček dostává tlakové médium kanálem 24 ve stěně pístových komor, zatímco z protilehlé pístové komory 6 je tlakové médium vypouštěno.
Přívod tlaku může být měněn podle požadavku a aby poskytl kroutící moment a rychlost otáčení která je požadována na výstupním hřídeli 13. Zařízení může být vytvořeno se škrtícím ventilem připojeným k prostředku pro přívod tlakového média pro poskytnutí měkkého startování a řízené rychlosti a řízeného kroutícího momentu.
Kyvadlový pístový motor výše popsaného typu může být použit pro mnoho různých účelů, například jako hnací motor vozidla nebo stroje jakéhokoliv typu i bez použití převodovky protože síla a rychlost výstupního hřídele 13 může být měněna od nuly do maxima pouze řízením tlaku hnacího tlakového média.
Ί • · ·· · · ·
13344 -8Není rovněž potřebná kluzná spojka pro poskytnutí měkkého startování, protože to může být snadno uskutečněno pomocí škrtícího ventilu, který řídí tlak a průtok tekutiny do pístových komor od nuly do maxima. Volnoběh vozidla je získán činností dvou volnoběžných spojek 14 a 15. Zpětný pohon může být získán použitím jednoduchého mechanického reverzního převodu.
Na obr. 9 a 10 je znázorněno zařízení, ve kterém měnění přívodu tlakového média mezi dvěma tlakovými komorami 5 a 6 je prováděno samotným pístem 3. V tomto případě píst tlakových změn je vytvořen. jako otočné šoupátko 25, které je vytvořeno s ovládacími rameny 26, která vystupují směrem dolů a jsou umístěna na opačných stranách stěny _4 pístových komor. Ovládací ramena 26 jsou tlačena pístem 3 když dosáhne konce svého činného zdvihu, přičemž šoupátko je přepínáno z pohonu pístu ve smyslu pohybu hodinových ručiček na pohon pístu proti smyslu pohybu hodinových ručiček a naopak. Tlakové médium je přiváděno středovým vrtáním 27 a kanály 28, 29 a otvory 30 a 31 v šoupátku a odtud dalšími kanály do pístových komor a 6. Na obr. 9 je znázorněno šoupátko 25 v neutrální poloze, ve které není tlakové médium přiváděno. Na obr. 10 je znázorněn píst 3, který vykonal zdvih ve smyslu otáčení hodinových ručiček, zatlačil ramena 26 tak, že šoupátko 25 zaujalo polohu, ve které je tlakové médium zavedeno do pístové komory 6 kanálem 29 a otvorem 31 v šoupátku 25, čímž píst 2 započal svůj zdvih proti smyslu otáčení hodinových ručiček.
Protože planetová převodovka 17 až 21 obrací smysl otáčení vnějšího centrálního kola 19 při jednom zdvihu motoru, výstupní hřídel motoru se bude otáčet v jednom a témž smyslu a to je umožněno účinkem dvou proti sobě směrovaných volnoběžných spojek 14 a 15.
Popsaný kyvadlový pístový motor může uskutečnit chod až do
340 až 350° otáčky a z křivek diagramů na obr. 3 a 4 je zřejmé, že plný účinek je vyvinut již od okamžiku kdy tlakové médium je • ·
přivedeno do tlakové komory 5 pro otáčení ve smyslu hodinových ručiček a tedy plný účinek je vyvinut mezi přibližně 5° a 355° a že přívod tlakového média je pak změněn tak aby byl zaveden do tlakové komory 6, ve které plný účinek je vyvinut od přibližně 365° do přibližně 715°, jak je počítáno na úplném pracovním cyklu odpovídajícím dvěma otáčkám klikového hřídele spalovacího motoru zážehového nebo vznětového typu. Je rovněž zřejmé, že čtyřdobý motor během odpovídajícího času vykonává práci o průměrné hodnotě, která je přibližně pouze 1/8 práce kyvadlového pístového motoru a že dvoudobý motor vykonává práci odpovídající ne více než 1/4 práce vykonávané kyvadlovým motorem.
Ve spojení s měněním přívodu tlakového média mezi tlakovými komorami _5 a 6 se objevuje nepodstatné přerušení činnosti odpovídající 10 až 20° celkové práce plného cyklu otáčení. Uvedené nepodstatné přerušení práce je běžně vyrovnáno setrvačníkem 10 kyvadlového pístového motoru. Setrvačník 10 musí být zastaven brzděním než je tlakové médium zavedeno do protilehlé tlakové komory a motor je provozován v opačném smyslu.
Když šoupátko přepíná přívod tlakového média z jedné tlakové komory do druhé, musí být uzavřen odvod tlakového média z nečinné tlakové komory před tím než tlakové médium je zavedeno do uvedené tlakové komory která se tak stala činnou, což znamená, že tlakové médium, které je uzavřeno v neaktivní tlakové komoře, v případě vzduchu jako tlakového média se stlačuje. V závislosti na uvedeném stlačování uzavřeného vzduchu je píst brzděn aby se měkce zastavil na konci zdvihu. Stlačený vzduch může být odveden použitím tlakově řízeného ventilu, který se otevře při poměrně vysokém tlaku, např. 8 barů, uvedený stlačený vzduch je zaveden do nádrže 34 se stlačeným vzduchem (viz obr. 7) a je znovu použit jako část poháněcího tlakového média při následující hnací fázi.
• · • · · · ·
13344 -10Je však možné prakticky úplně odstranit takové přerušení činnosti a vyrovnat pracovní charakteristiku motoru spojením dvou, nebo více motorů do řady se společným výstupním hřídelem, jak je znázorněno na obr. 8. V takovém případě dva nebo více motorů se navzájem otáčejí se stejným výstupním hřídelem 13 tak, že stěny £ pístových komor dvou nebo více motorů jsou rozděleny kolem hnacího hřídele, například po 180° při dvou spojených motorech, 120° při třech spojených motorech a pod. Motory tedy pracují navzájem tak, že přerušení práce odpovídající 355 až 5° jsou navzájem posunuta. Na obr. 8 je znázorněno že prostředky 32, 33 pro přívod tlakového média včetně stěn pístových komor, jsou pootočeny vzájemně o 180° vzhledem k výstupnímu hřídeli.

Claims (9)

  1. . ~ ’ PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hydraulicky nebo pneumaticky poháněný kyvadlový pístový motor nebo prstencový (toroidní) pístový motor obsahující skříň (1) válce, uvnitř které je vytvořena válcová (toroidní) dráha (2) , ve které je uložen kyvadlový píst (3) vratně kývavý ve dvou opačných smyslech kyvu, která je v jednom svém místě rozdělena stěnou (4) pístových komor na dvě pístové komory (5 a 6) po každé straně pístu, a ve které je kyvadlový píst (3) spojen se setrvačníkem (10), který je spojen se středovým, výstupním hřídelem (13), a ve které kyvadlový píst (3) pracuje v rozsahu poháněcího úhlu 340 až 355° v každém smyslu kyvu, vyznačující se tím, že kyvadlový pístový motor je opatřen dvěma volnoběžnými spojkami (14, 15) působících v navzájem opačných smyslech a prostředky (17 až 21) pro obrácení smyslu otáčení pístu (3) a tím setrvačníku (10) během jednoho smyslu kyvu kyvadlového pístu (3), a ve kterém jedna z volnoběžných spojek (14) je spojena se setrvačníkem (10) a výstupním hřídelem (13), a ve kterém prostředky pro obrácení smyslu kyvu pístu obsahují prostředky pro obrácení otáčení, které jsou zapojeny mezi setrvačník (10) a druhou volnoběžnou spojku (15), která je na druhé straně spojena s výstupním hřídelem (13).
  2. 2. Kyvadlový pístový motor podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky pro obrácení otáčení které jsou uspořádány pro obrácení smyslu otáčení kyvadlového pístu (3) a setrvačníku (10) výstupního hřídele (13) při jednom smyslu kyvu kyvadlového pístu (3) obsahují planetový převod, který je svým vnějším ústředním kolem spojen se setrvačníkem (10, 20) kyvadlového pístu (3) a svým vnitřním ústředním kolem (17) je spojen s výstupním hřídelem (13) motoru přes druhou volnoběžnou spojku (15) .
  3. 3. Kyvadlový pístový motor podle nároku 2, vyznačující se tím, že planetový převod má převodový poměr 1:1 pro poskytování stejných ryóhlostních/silových charakteristik během pohonu
    13344
    -ilplanetóvého převodu kyvadlovým pístem (3) jako během volného opačného smyslu pohybu kyvadlového pístu (3).
    0 · • · • 00 • '0 0
    0 0 0
    0 0 · · • · «
  4. 4. Kyvadlový pístový motor podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 3 ve kterém je píst uspořádán k provádění vratné práce za pohonu hydraulickým tlakovým médiem jako je olej, voda nebo jiná kapalina nebo pneumatickým tlakovým médiem jako je vzduch, jiný plyn, pára, spaliny atd., vyznačující se tím, že motor je vytvořen s tlakovým přepínacím ústrojím (22, 25) uspořádaným pro střídavé přivádění tlakového média do navzájem protilehlých tlakových komor (5, 6) motoru, takže píst vykonává vratný kyvadlový pohyb.
  5. 5. Kyvadlový pístový motor podle nároku 4, vyznačující se tím, že funkce tlakového přepínacího ústrojí (22, 25) je řízena pohybem kyvadlového pístu (3) pro provedení změny přivádění tlakového média když je píst (3) v kterékoli koncové poloze stěny (4) pístových komor nebo blízko ní.
  6. 6. Kyvadlový pístový motor podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že tlakové přepínací ústrojí je vytvořeno jako otočné šoupátko (25), které je vytvořeno š ovládacími rameny (26) vystupujícími do pístových komor (5, 6) v takové poloze, že na ně může působit píst (3) v každém smyslu pohybu, čímž provádí znovunastavení funkce tlakového přepínacího ústrojí.
  7. 7. Kyvadlový pístový motor podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že obsahuje řídící ventil pro řízení průtoku tekutiny a tlaku hydraulického nebo pneumatického tlakového média do pístových komor (5, 6) a tím řízení rychlosti a kroutícího momentu výstupního hřídele (13).
  8. 8. Kyvadlový pístový motor podle kteréhokoliv z předchozích nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že složen ze dvou nebo více spojených kyvadlových pístových motorových
    13344
    -1&- jednotek, které působí na jeden společný výstupní hřídel (13). (obr. 8)
  9. 9. Kyvadlový pístový motor podle nároku 8, vyznačující se tím, že stěny (4) pístových komor dvou nebo více spojených motorových jednotek jsou posunuté ve směru výstupního hřídele (13) ve vzájemném vztahu tak, že motorové jednotky obracejí smysl kyvu v různých úhlových polohách vzhledem k výstupnímu hřídeli (13).
CZ20001616A 1998-08-24 1998-08-24 Kyvadlový pístový motor CZ20001616A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001616A CZ20001616A3 (cs) 1998-08-24 1998-08-24 Kyvadlový pístový motor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20001616A CZ20001616A3 (cs) 1998-08-24 1998-08-24 Kyvadlový pístový motor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001616A3 true CZ20001616A3 (cs) 2001-03-14

Family

ID=5470511

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001616A CZ20001616A3 (cs) 1998-08-24 1998-08-24 Kyvadlový pístový motor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20001616A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6659744B1 (en) Rotary two axis expansible chamber pump with pivotal link
JP4991701B2 (ja) 往復回転型エンジンの動力切替装置とこれを用いたハイブリッドシステム
KR900700314A (ko) 자동차 동력유닛 및 그 동력유닛을 갖춘 차량
KR100396254B1 (ko) 선형에너지를회전에너지로변환하는트랜스듀서
US5152254A (en) Internal combustion engine for vehicles
US3970055A (en) Uniflow-type external combustion engine featuring double expansion and rotary drive
US5147191A (en) Pressurized vapor driven rotary engine
JP5093536B2 (ja) 無段変速機アセンブリ
WO1999028597A1 (en) Pendulum piston motor
CZ20001616A3 (cs) Kyvadlový pístový motor
US4194407A (en) Variable speed transmission
KR20020005609A (ko) 가변 행정 모터 및 밸브
WO2000045049A1 (en) Double acting pendulum piston engine
US4333555A (en) Variable speed transmission
US4841843A (en) Device for converting energy of fluid medium into mechanical work
MXPA00005408A (en) Pendulum piston motor
RU2783579C1 (ru) Способ распределения жидкости в поршневых гидромашинах
US5425334A (en) Oldham drive engine
RU2191920C2 (ru) Универсальное мотор-колесо
SU1097848A1 (ru) Инерционный гидродифференциальный трансформатор вращающего момента
RU2015352C1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания
RU2157333C1 (ru) Пневматическая лебедка
US4066003A (en) Hydraulic engine
SU1100155A1 (ru) Мотор-колесо
SU1268444A1 (ru) Силовой агрегат

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic