CZ20001184A3 - Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu - Google Patents
Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20001184A3 CZ20001184A3 CZ20001184A CZ20001184A CZ20001184A3 CZ 20001184 A3 CZ20001184 A3 CZ 20001184A3 CZ 20001184 A CZ20001184 A CZ 20001184A CZ 20001184 A CZ20001184 A CZ 20001184A CZ 20001184 A3 CZ20001184 A3 CZ 20001184A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- lid
- jaws
- container
- unlocking
- appliance according
- Prior art date
Links
Landscapes
- Food-Manufacturing Devices (AREA)
Abstract
Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu, typu
kuchyňského robota, obsahuje těleso (1), tvořící podstavec (2)
určený pro osazení pracovní nádoby (3), víko (5) pro
uzavírání pracovní nádoby (3), a prostředky pro zajišťování
víka (5) na pracovní nádobě (3), osazené na podstavci (2),
přičemž zajišťovací prostředky víka (5) obsahují alespoň dvě
čelisti (6, 106) pohyblivě proti alespoň jednomu vracecímu
prostředku (7) mezi zajišťovací polohou a odjišťovací
polohou, přičemž přístroj obsahuje zajišťovací prostředky (35,
175), pohyblivě uložené na tělese mezi klidovou polohou, v
níž jsou čelisti (6,106) způsobilé zajišťovat víko (5) na
nádobě (3), a aktivní polohou, v níž čelisti zaujímají
odjišťovací polohu.
Description
Oblast techniky
Vynález se týká elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu, typu kuchyňského domácího robota, obsahujícího těleso, tvořící podstavec určený pro osazení pracovní nádoby, v níž může být uloženo otočné pracovní ústrojí, poháněné motorem uloženým v tělese, víko pro uzavírání pracovní nádoby, a prostředky pro zajištování víka na pracovní nádobě, uložené na podstavci.
Pod pojmem elektrického přístroje pro přípravu jídel, typu kuchyňského domácího robota se rozumí zejména přístroj pro sekání, mletí, mixování, strouhání, krouhání, krájení atd.
Dosavadní stav techniky
Spis EP 0 549 819 popisuje elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu, obsahující pracovní nádobu, zajištěnou na tělese prostřednictvím bajonetového upevňovacího systému, přičemž na pracovní nádobě je zajištěno víko prostřednictvím bajonetového upevňovacího systému. Víko je opatřeno jazýčkem, zasunutým do štěrbiny pouzdra, tvořící vystupující část tělesa pro ovládání bezpečnostního ústrojí, dovolující funkci přístroje.
Takové provedení dovoluje udržovat pracovní nádobu na tělese při funkci přístroje a zabraňuje tomu, aby se mechanicky namáhal jazýček, působící na bezpečnostní ústrojí, ale vyznačuje se tou nevýhodou, že vyžaduje od uživatele, aby prováděl zajišúovací pohyby, při nichž je třeba provést přesné ustavení polohy nádoby vzhledem k tělesu nebo víka vzhledem k nádobě, po čemž následuje otočení nádoby
-2vzhledem k tělesu nebo otočení víka vzhledem k nádobě. Takové provedení rovněž vyžaduje, aby uživatel držel těleso přístroje nebo nádoby, když si přeje sejmout těleso z přístroje nebo odjistit víko z nádoby. Kromě toho obsahuje víko zaváděcí nátrubek (komínek) pro přívod přísad nebo zpracovávaných potravin do pracovní nádoby, jehož poloha je určována polohou víka, dovolující funkci přístroje. Uživatel nemůže volit polohu víka.
Spis FR 2 340 706 popisuje elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu, obsahující podstavec, jehož horní část tvoří uložení pro odnímatelně příslušenství, jako krouhač zeleniny, přičemž toto příslušenství obsahuje pouzdro, tvořící pracovní nádobu a víko, kryjící pouzdro. Víko je zajištěno prostřednictvím dvou diametrálně opačných zajištovacích členů typu zalomené páky, obsahující každý háček, jehož zobec vstupuje do záběru s uchem podstavce a který je kloubově připojen k víku prostřednictvím výkyvného třmenu, vloženého mezi výběžek tohoto víka a konec háčku, opačný vůči jeho zobci. Motor je ovládán spínačem, jehož ovládací tlačítko leží na horní části podstavce a je ovládáno prostřednictvím tlačky, uložené pohyblivě na zajištovacím háčku prostřednictvím převodu, uloženého v pouzdře příslušenství.
Tato konstrukce se vyznačuje nevýhodou v tom, že navrhuje přístroj, obsahující pracovní nádobu, obsahující převodové prostředky, sloužící pro ovládání motoru přístroje. Čištění nádoby není tímto uspořádáním usnadněno. Navíc je zapotřebí přesné polohové ustavení víka, pracovní nádoby a podstavce přístroje, aby se provedlo zajištění víka na podstavci.
• ·· *· ♦ ·· · · · ·· «··· · · · ·«· • · · · · ··· · · · ····· ····· ·· ··
-3Spis FR 2 360 456 popisuje kuchyňský mixér, obsahující pracovní nádobu, uloženou na podstavci a uzavřenou víkem, přičemž zajištění víka je realizováno ovládací pákou, otočnou okolo vodorovné osy a přitlačující se pohyblivým ložiskem proti zajišťovací páce, která se otáčí okolo pevného ložiska a opírá se o víko. Pevné ložisko se může volně pohybovat o předem určenou vzdálenost v axiálním směru. Od tohoto pevného ložiska vede ovládací tyč spínač až k ovládacímu tlačítku obvodu, který ovládá motor přístroje.
Takové provedení přináší výhodu v tom, že navrhuje přístroj, v němž může být víko uloženo na pracovní nádobě bez přesné orientace, přičemž pracovní nádoba může být rovněž ukládána bez přesné orientace na podstavci. Toto provedení má však nevýhodu v tom, že ovládá zajišťování a odjišťování otáčením páky okolo vodorovné osy, což přináší riziko nerovnováhy přístroje při zajišťování a odjišťování, jestliže přístroj není při ovládání páky dostatečně přidržován. Navíc je obtížně proveditelné používání otočné páky, opírající se o vrch víka pro jeho zajišťování na tělese, má-li se realizovat přístroj, v němž bude prováděno strouhání nebo krájení, když se zpracovávané potraviny budou zavádět přívodním nátrubkem vytvořeným ve víku a víko může být ukládáno na pracovní nádobě ve velkém rozsahu orientaVynález si proto klade za úkol odstranit různé výše uvedené nevýhody a vytvořit elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu, který by se dal obzvláště snadno používat. Dále si klade za úkol navrhnout elektrický přístroj pro • «· · · *··· · · «··· · · · · · · « · t · · · · · · ·· • · · · · · · · · · · • · · · · · · · · ··· ·· · · · · · · ·
-4kuchyňskou přípravu, který by poskytoval velkou volnost polohování víka vzhledem k pracovní nádobě. Dále si klade za úkol, aby odjištování se dalo provádět jednou rukou. Také si klade za úkol vytvořit elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu, který by poskytoval velkou volnost polohování pracovní nádoby vzhledem k podstavci přístroje.
Podstata vynálezu
Uvedených cílů je dosaženo elektrickým přístrojem pro kuchyňskou přípravu, typu kuchyňského domácího robota, obsahujícím těleso, tvořící podstavec určený pro osazení pracovní nádoby, v níž může být uloženo otočné pracovní ústrojí, poháněné motorem uloženým v tělese, víko pro uzavírání pracovní nádoby, a prostředky pro zajišťování víka na pracovní nádobě, uložené na podstavci, jehož podstatou je, že zajišťovací prostředky obsahují nejméně dvě čelisti, pohyblivě uložené na tělese mezi zajišťovací polohou, v níž zabírají do víka pro jeho svislé blokování, a odjišťovací polohou, v níž může být víko snímáno, přičemž čelisti jsou pohyblivé proti nejméně jednomu vracecímu prostředku k jedné z obou poloh, přičemž zařízení obsahuje odjišťovací prostředky, pohyblivě uložené na tělese mezi klidovou polohou, v níž jsou čelisti způsobilé zajišťovat víko na nádobě, a aktivní polohou, v níž jsou čelisti uvedeny do jejich odjišťovací polohy, nebo naopak jsou čelisti a odjišťovací prostředky (87) uloženy pohyblivě na víku a čelisti jsou uzpůsobené pro záběr s tělesem pro zajišťování víka na nádobě .
Když tak uživatel chce zajistit víko na pracovní nádobě přístroje, uloží jednoduše víko na pracovní nádobu.
-5•· ·· ···· ·· ·· • · · · · · · · · • · · ···· · · · ♦ • · · · · · * · · · · ··· ·· ·· ··· ·· ··
Zajištění je dosaženo, když čelisti zaujmou jejich zajištovací polohu. Pro dosažení zajištění není zapotřebí žádný obzvláštní manipulační pohyb s víkem. Z toho vyplývá, že se přístroj podle vynálezu dá obzvláště jednoduše používat.
Podle prvního provedení vynálezu jsou odjišťovací prostředky a čelisti uloženy v tělese, přičemž čelisti zabírají do víka. Podle druhého provedení vynálezu náleží odjištovací prostředky a čelisti k víku a čelisti zabírají do tělesa.
S výhodou jsou čelisti osazeny souměrně vzhledem ke svislé ose, procházející těžištěm nádoby a víka. Toto uspořádání dovoluje účinné zajišťování víka.
S výhodou mají víko a alespoň horní část nádoby rotační geometrii. Toto uspořádání dovoluje vytvořit zajištovací ústrojí bez potřeby pootáčení. Uživatel nepotřebuje orientovat víko do přesné polohy, aby dosáhl zajišťování víka.
Podle jednoho provedení vynálezu jsou čelisti sdruženy s pružnými vracecími prostředky, přičemž vracecí poloha, do níž vracecí prostředky působí, je zajišťovací poloha .
Podle jiného provedení vynálezu jsou čelisti přiřazeny k vracecím prostředkům, tvořeným nevyvážeností nebo pružnými vracecími prostředky, přičemž vracecí poloha, do níž vracecí prostředky působí, je odjištovací poloha.
-60 00 0· 00·0 00 • 000 0 · · ···
0 0 · · 000 0 ♦ · 00 000 0 000 00
000 00 0· · · ·
Podle dalšího znaku vynálezu odjišťovací prostředky působí proti vracecímu prostředku).
S výhodou jsou odjištovací prostředky tvořeny odjištovacím knoflíkem, posuvným ve směru osy v podstatě rovnoběžné se směrem zasouvání pracovní nádoby na podstavci. Takové uspořádání dovoluje zabránit posunu nebo vytvoření nerovnováhy přístroje při ovládání odjištovacího knoflíku.
Čelisti mohou být osazeny radiálně pohyblivě mezi jejich polohou zajišťování a polohou odjišťování, nebo mohou být uloženy otočně. S výhodou jsou čelisti dvě.
Podle dalšího provedení vynálezu přístroj obsahuje blokovací prostředky, pohyblivé mezi klidovou polohou, v níž jsou čelisti způsobilé zajišťovat víko na nádobě působením vracecích prostředků, a aktivní polohou, v níž čelisti zaujímají odjišťovací polohu, jakož i vypojovací prostředky, schopné působit na blokovací prostředky tak, že zaujmou klidovou polohu. Toto uspořádání má výhodu v tom, že dovoluje zajišťování a odjišťování při použití pouze jedné ruky.
Podle jiného provedení vynálezu čelisti obsahují úkos pro spolupůsobení s víkem nebo tělesem pro odtlačování čelistí proti vracecím prostředkům při ukládání víka na nádobu, uloženou na podstavci. Toto uspořádání má výhodu v tom, že umožňuje zajišťování jednoduchým svislým pohybem, jímž se provádí ukládání víka na nádobu.
Pracovní nádoba a těleso mohou obsahovat dolní pro• · · · » · · · · · • · · » · · · • · · · · · · · ·
-Ίstředky pro blokování otáčení. Toto uspořádání podporuje blokování otáčení nádoby vzhledem k tělesu a zabraňuje, aby nádoba byla roztáčena připravovaným materiálem, například při přípravě těst.
S výhodou jsou dolní prostředky pro blokování otáčení tvořeny vlnovítými prstencovými žebry, vytvořenými pod dnem nádoby, přičemž tato prstencová žebra jsou upravena pro spolupůsobení s radiálními žebry, vytvořenými na podstavci tělesa.
Žebra kombinovaná se zajištovacími prostředky, svisle blokujícími víko vzhledem k tělesu, jsou dostatečná k dosažení blokování otáčení nádoby vzhledem k tělesu. Uživatel tak nepotřebuje nádobu na tělese zajištovat. Navíc dovolují periodicky vlnovítá žebra polohování bez přesného pootáčení nádoby na podstavci.
S výhodou přístroj obsahuje pružné prostředky, uložené na víku nebo nádobě, schopné se deformovat, když je víko zajištěno na nádobě, a zvedat víko nádoby, když jsou čelisti uvedeny do odjišťovací polohy. Toto uspořádání usnadňuje odnímání víka.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.la řez v pohledu zepředu na první příklad prvního provedení elektrického přístroje na kuchyňskou přípravu podle vynálezu v poloze, kdy je víko zvednuto z pracovní nádoby, obr.lb detail z obr.la v poloze, kdy je
0 0 • · 0 · · · · · · · • 9 0 0 · *
000 · · 0 » • * · * 0 0 «
0 0 ·0· • 0 000 ·· ··
-8víko zajištěno na pracovní nádobě, obr.lc řez v pohledu zezadu na první příklad provedení z obr.la, přičemž zajišťovací prostředky jsou v zajišťovací poloze, obr.ld půdorysný řez v pohledu shora na první provedení z obr.la, přičemž zajišťovací prostředky jsou v zajišťovací poloze, obr.le řez v pohledu zezadu na variantu prvního příkladu provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, přičemž zajišťovací prostředky jsou v zajišťovací poloze, obr.lf řez v pohledu zezadu na variantu provedení z obr.le, přičemž zajišťovací prostředky jsou v odjišťovací poloze, obr.lg půdorysný řez v pohledu shora na variantu podle obr.le, přičemž zajišťovací prostředky jsou v zajišťovací poloze, obr.2a půdorysný řez v pohledu shora na druhý příklad prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, obr.2b půdorysný řez v pohledu shora na variantu druhého příkladu prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, obr.3a půdorysný řez v pohledu shora na třetí příklad prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, obr.3b půdorysný řez v pohledu shora na variantu třetího příkladu prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, obr.4a půdorysný řez v pohledu shora na čtvrtý příklad prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, obr.4b detail v řezu a pohledu zepředu na čtvrtý příklad z obr.4a, v němž je víko zdviženo z pracovní nádoby, obr.4c detail v řezu a pohledu zepředu na čtvrtý příklad z obr.4a, v němž je víko zajištěno na pracovní nádobě, obr.5a detail v řezu v bočním pohledu na pátý příklad prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, v němž je
-9* 99 99 ···· 99 99 • 999 · 9 9 9 « 9 ♦ · 9 9 · 99· 9 9 9 ·
999 9 999 99 9
999 99 9 9999
999 99 99 999 99 99 víko zdviženo z pracovní nádoby, obr.5b půdorysný pohled shora na pátý příklad prvního provedení elektrického přístroje z obr.5a, po odejmutí krytu přístroje, obr.5c detail v řezu v pohledu zepředu na pátý příklad prvního provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, v němž je víko zdviženo z pracovní nádoby, obr.6a řez v pohledu zepředu na druhé provedení elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu, obr.6b řezový detail, v pohledu zepředu, druhého provedení z obr.6a, obr.6c půdorysný pohled shora na druhé provedení z obr.6a, obr.6d řezový detail, v pohledu zepředu, na variantu druhého provedení z obr.6a, obr.6e půdorysný detail, v pohledu shora, varianty podle obr.6d, obr.6f řez v pohledu zepředu, ukazující detail varianty z obr.6d, když jsou odjištovací prostředky v klidové poloze, obr.6g řez v pohledu zepředu, ukazující detail varianty z obr.6d, když jsou odjištovací prostředky v aktivní poloze, obr.6h řez v pohledu zepředu, ukazující detail varianty z obr.6d, když je vypojovací prostředek aktivován pro vracení odjišúovacích prostředků do klidové polohy, obr.7 řez v pohledu ze strany, ukazující detail výhodné varianty elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu a obr.8a a 8b řezy ukazující detaily jiné výhodné varianty elektrického přístroje pro kuchyňskou přípravu podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu typu kuchyňského robota podle vynálezu, znázorněný na výkresech, obsahuje těleso 1 tvořící podstavec 2, určené pro vložení pracovní nádoby 2 s osou souměrnosti x-x', v níž může být uloženo otočné pracovní ústrojí 4, poháněné nezházorněným motorem,
• 0« | 99 | 9 99 9 | 99 | 99 | ||||
• « 9 | 9 | 9 | 9 | e | • | • | 9 | • |
• 9 | • | 9 | 9 | 999 | 0 | 0 | 0 | • |
0 | ||||||||
• 9 | • | 9 | 9 | 9 | 9 | • | 9 | • |
999 99 | 9 9 | 999 | 9 · | 9 9 |
—10— uloženým v tělese 1.
Přístroj rovněž obsahuje víko 5, určené k uzavírání pracovní nádoby 3, a prostředky pro zajišťování víka 5 na pracovní nádobě 3, uložené na podstavci 2. Víko 5 je s výhodou opatřeno nátrubkem 204 pro vkládání přísad a složek připravovaného pokrmu během přípravy.
Pracovní nádoba 3. je s výhodou opatřena rukojetí 10 a dolním obvodovou plášťovou přírubou 13., určenou pro spolupůsobení s osazením 9, vytvořeným v podstavci 2. Pracovní nádoba 2 má boční stěny 28 a dno 29, v němž je vytvořen centrální kanál 20., určený pro průchod unášecích prostředků pro pohon pracovního ústrojí 4.
Pracovní ústrojí 4 s výhodu sestává z náboje 21, na němž je známým způsobem osazen pracovní nástroj 22, jak je znázorněný na obr.la a lb. Náboj 21 spolupůsobí s tyčí 19, vsazenou do víka 5 pro stabilizování otáčení pracovního ústrojí 4.
Motor, neznázorněný na výkresech, uložený v tělese 1 nástroje, pohání hřídel 23, procházející otvorem 24 vytvořeným v podstavci 2 a na němž je uloženo pracovní ústrojí 4, jak je znázorněno na obr.la, lb a 6a. S výhodou přístroj obsahuje bezpečnostní prostředky pro umožňování funkce přístroje, když je víko správně uloženo na nádobě 2·
Jak je znázorněno na obr.la, lb a 6a, obsahují s výhodou pracovní nádoba 3 a těleso 1 dolní prostředky pro blokování otáčení, tvořené vlnovitě upravenými prstencovými
99
9 9 • 9 9
9 9 ·
9 9
9 99
-119« 9*99 99 »· • 9 9 9 9 9 · • 9 999 9 ♦· ·
999 9·«
9 9 9 9 9 ·
999 ·· 9· žebry 180, vytvořenými vně nádoby 3. pod dnem 29, s výhodou periodicky, na příklad ve tvaru sinusoidy s dvanácti výběžky 182 a dvanácti vybráními 183, přičemž prstencovítá žebra 180 spolupůsobí s radiálními žebry 181, vytvořenými na podstavci 2 pro stabilní polohování nádoby 3 na podstavci 2 tělesa 1. S výhodou sleduje zakřivení prstencových žeber 180 zakřivení radiálních žeber 181, jak je znázorněno na obr.7, aby se podporovalo otáčení nádoby 2 tak, že zaujme stabilní polohu, když je uložen na podstavci 2. Alternativně mohou být použity jiné dolní blokovací prostředky, jako je bajonetové zajištění.
Podle vynálezu obsahují zajišťovací prostředky nejméně dvě čelisti 6; 106; 8, uložené pohyblivě proti vratnému prostředku 7 mezi zajišťovací polohou a odjišťovací polohou, a přístroj obsahuje odjišťovací prostředky 35; 175; 87, uložené pohyblivě mezi klidovou polohou, v níž mohou zajišťovat čelisti 6; 106; 8 víko 5 na nádobě 3, a aktivní polohou, v níž čelisti 6; 106; 8 zaujímají jejich odjištovací polohu.
Zajišťovací prostředky víka 5 na tělese i obsahují nejméně dvě čelisti 6; 106; 8, uložené pohyblivě proti nejméně jednomu vratnému prostředku 7 mezi zajišťovací polohou, v níž je víko 5 blokováno svisle vzhledem k tělesu 1, a odjišťovací polohou, do níž může být víko 5 odnímáno. Čelisti 6; 106; 8 jsou přitom sdruženy s odjišťovacími prostředky 35; 175; 87, uloženými pohyblivě mezi klidovou polohou, v níž jsou čelisti 6; 106 způsobilé zajišťovat víko 5 na nádobě 3, a aktivní polohou, v níž čelisti 6, 106 zaujímají jejich odjišťovací polohu.
toto toto·· to t • to to
-12« · • ♦·· to
Podle prvního provedení, znázorněného na obr.la až 5c jsou odjištovací prostředky 35; 175 a čelisti 6; 106 uložené v tělese 1, přičemž čelisti 6; 106 jsou v záběru s víkem 5. Podle druhého provedení, znázorněného na obr.6a až 6h, náleží odjištovací prostředky 87 a čelisti 8 k víku 1 a čelisti 8 jsou v záběru s tělesem 1.
S výhodou jsou odjištovací prostředky 35; 175; 87 v záběru s pružným vracecím prostředkem 36; 7. S výhodou je každá čelist 6; 106; 8 sdružena s vracecím prostředkem 7. Podle příkladů provedení na obr.la až 4a 5a až 5h je vracecí prostředek 7 pružný vracecí prostředek, přičemž vracecí poloha odpovídá zajištovací poloze čelistí 6; 106; 8.
Podle varianty provedení různých příkladů provedení přístroj dále obsahuje blokovací prostředky, pohyblivé mezi klidovou polohou, v níž jsou čelisti 6; 106; 8 způsobilé zajištovat víko 5 na nádobě 3., a aktivní polohou, v níž čelisti 6; 106; 8 zaujímají jejich odjištovací polohu, jakož i vypojovací prostředky, schopné působit na blokovací prostředky tak, že zaujímají klidovou polohu.
Pro uvedení přístroje do zajištěného stavu uživatel osadí nádobu 2 na podstavec 2, například tím, že nádobu uchopí za rukojet 10, načež vloží do nádoby 3 pracovní ústrojí 4. Uživatel také může vložit pracovní ústrojí 4 do nádoby 3 a po té osadit pracovní nádobu 3_, obsahující pracovní ústrojí 4, na podstavec 2.
Podle prvního provedení vynálezu jsou čelisti 6;
-13• fefe fefe ·#♦· fefe ·« fefe · · fefefe ·«·· fefefe fefe fefefe fe · fe · • fe fefefe fe · · fe fefe fe • fefe fefe · fefefefe • fefe fefe fefe fefe· fefe fe·
106 osazeny na tělese 1 přístroje.
Jak je znázorněno na obr.la až 5c, jsou čelisti
6. s výhodou v počtu dvou a jsou uloženy diametrálně opačně vzhledem k ose souměrnosti x-x' nádoby 3_, uložené na podstavci 2.
Podle alternativy provedení, neznázorněné na obrázcích, obsahuje přístroj více než dvě čelisti, například dvě dvojice čelistí 6, uložených diametrálně proti ose x-x' souměrnosti nádoby 3./ uložené na podstavci 2, přičemž každá dvojice čelistí 6 je tvořena dvěma čelistmi, uloženými jedna vedle druhé. Toto uspořádání dovoluje zmenšovat objem hmoty čelistí při současném zajišťování, že opěrné body na víku leží s dostatečným odstupem. S výhodou jsou čelisti osazeny souměrně vzhledem ke svislé ose, procházející těžištěm nádoby 3. a víka 5. Výslednice sil, vyvíjených čelistmi, tak prochází těžištěm.
Obr.la až ld znázorňují první příklad prvního provedení vynálezu. Dle znázornění na obr.la, je víko 5 zvednuto z pracovní nádoby 2· V uspořádání z obr.lb je víko 5 zajištěno na nádobě 2 čelistmi 6, odtlačovanými vracecími prostředky 7. Víko 5 má obvodovou plášťovou část 15 s nejméně jednou přírubou 11, upravenou pro spolupůsobení s čelistmi 6. S výhodou je příruba 11 obvodově orientovaná. Toto uspořádání dovoluje ukládat víko 5 na pracovní nádobě 2 bez přednostní úhlové orientace. Podle varianty provedení, neznázorněné na výkresech, je alespoň jedna z přírub 11 tvořena dolní stěnou dutiny, ústící směrem ven nebo nikoli, vytvořenou ve stěně plášťové části 15.
• fefe fefe ··· · fe· · · fefefefe fefefe fe fefefe fefefe fefe fefefe · fefe · fefefe fefe ♦ fefefefe fefefe fefe fefe fefefe fefe fefe
-14Jak je znázorněno na obr.la, jsou čelisti 6 uloženy radiálně pohyblivě k uloženích 12 tělesa 1, z nichž mohou vystupovat otvory 25. Každá čelist 6 obsahuje s výhodou doraz 26, způsobilý spolupůsobit se stěnou 27 uložení 12 pro omezování zdvihu čelisti, odtlačované vracecím prostředkem
7.· Dle obr.la jsou uložení 12 vytvořena ve svislicích 30, vystupujících z podstavce 2. Podle alternativy, neznázorněné na výkresech, mohou být svislice 30 nahrazeny rameny, vystupujícími ze sloupku, který sám vystupuje z podstavce 2.
Každá příruba 11 s výhodou obsahuje horní plosku 16 pro spolupůsobení s dolní ploškou 17, vytvořenou na každé z čelistí 6. S výhodou obsahuje každá příruba 11 dolní úkos 18 pro odtlačování čelisti 6 proti vracecímu prostředku 7 při ukládání víka 5 na pracovní nádobu 3. S výhodou je každá čelist 6 opatřena horním úkosem 14, určeným pro usnadňování klouzání příruby 11 po uvedené čelisti, když se víko 5 usazuje na pracovní nádobě 2·
Každá z obou čelistí 6 je uložena na rameni 31, 32. Jak je znázorněno na obr.Id, klouže první rameno 31 axiálně po druhém rameni 32. Každé rameno 31. 32 nese jednu z čelistí 6. Alternativně může každé rameno 31, 32 nést více čelistí 6.
Odjištovací prostředky obsahují odjištovací knoflík 35, osazený v tělese 1 proti vracecímu prostředku 36. Odjištovací knoflík 35 obsahuje dvě vačkové plochy 37, 38, způsobilé odtlačovat jedna první vačkovou plochu 39, vytvo··· · • · • ·
-15• ··· • 1 řenou na prvním rameni 31, a druhá druhou vačkovou plochu 40, vytvořenou na druhém rameni 32, přičemž první rameno 31 obsahuje otvor 41 pro průchod druhé vačkové plochy 40 nebo vačkové plochy 38.. Odjišťovací knoflík 35 je pohyblivý proti vracecímu prostředku 36 mezi klidovou polohou, v níž mohou čelisti 6 zajišťovat víko 5 na nádobě 3_, a aktivní polohou, odpovídající vracecí poloze, v níž čelisti zaujímají jejich odjišťovací polohu a víko 5 může být sejmuto z nádoby 3_.
S výhodou obsahuje odjišťovací knoflík 35 ovládací plochu 44, vystupující z lícního plochu tělesa 1, druhé rameno 32, obsahující rovněž otvor 42 pro průchod části 45 knoflíku 35, například pro vedení v kanálu 46, uloženém vzhledem k ramenům 31, 32 na opačné straně od ovládací plochy 44. S výhodou má odjišťovací knoflík 35 zdvihovou dráhu pohybu v podstatě rovnoběžnou se směrem zavádění pracovní nádoby 2 do podstavce 2.
Jak je znázorněno na obr.lc, je s výhodou ovládací plocha 44 uložena na horním povrchu 47 tělesa přístroje 1, s výhodou uvnitř obvodu, vymezovaného opěrnými body přístroje na jeho pracovním nosiči, neznázorněném na výkresech. Toto uspořádání poskytuje velkou stabilitu přístroje, když se uživatel opře o ovládací plochu 44 za účelem uvedení čelistí do jejich odjišťovací polohy 6.
Funkce prvního příkladu prvního provedení vynálezu je následující. Pro zajištění přístroje uživatel svisle položí víko 5 na nádobu 2/ osazenou na podstavci 2. Když má příruba 11 víka 5 vnitřní úkos 18 a čelisti 6 mají horní
-16* ·· »· ··♦· ·· »« «· · · «·· ···· * · « · · ··· · · · · • * *·« · » * « ·· » ··· ·* · »··» ··· «· »· »»· ·» »· úkos 14, uživatel se jednoduše opře o víko 5, aby odtlačil čelisti 6, přičemž ramena 31, 32 vklouznou jedno do druhého. Když vnitřní ploška 17 čelistí 6 přejde před horní plošku 16 příruby 11, vrátí vracecí prostředky 7 čelisti 6 na přírubu 11 a víko 5 je zajištěno.
Když není dotyk přírubovitého přehybu 11 s čelistmi 6 dostatečný pro odtlačování čelistí, musí uživatel stlačit odjištovací knoflík 35 pro vzájemné oddálení ramen 31. 32, nesoucích čelisti 6, než uloží víko 5 na nádobu 3.·
Pro odjištění přístroje uživatel rukou zatlačí na odjištovací knoflík 35. Může nyní druhou rukou odejmout víko 5 z nádoby 3_, nebo vyjmout nádobu 2 s víkem 5 z podstavce 2, například tak, že bude držet nádobu 2 za rukojeť 10.
Obr.le až lg znázorňují variantu prvního příkladu provedení, obsahující blokovací prostředky a vypojovací prostředky. Blokovací prostředky jsou tvořeny výstupky 142, vytvořenými na vačkových plochách 37, 38 odjištovacího knoflíku 35. pro spolupůsobení s dutinami 143, vytvořenými na vačkových plochách 39, 40 ramen 31, 32. Odjišťovací knoflík 35 obsahuje druhou vačkovou plochu 144 pro spolupůsobení s koncem 145 tyče 146, tvořící vypojovací prostředek. Tyč 146 je s výhodou uložena pohyblivě proti pružině 147 a obsahuje hlavu 148, přístupnou zevně tělesa 1 pro manipulování uživatelem. Obr.le znázorňuje odjišťovací knoflík 35 v aktivní poloze, blokované výstupky 142, tvořícími blokovací prostředek, přičemž vačková plocha 144 odtlačuje tyč 146, tvořící vypojovací prostředek.
·* • «φ »· ··<· ·* • ΦΦΦ φφφ φ » φ · • · φ φ φ φφ* · * · · • Φ φφφ φ φ φ φ φφ · φφ φ φ φ φ φ · · ♦ φφφ φφ φ* φφφ ·· ♦*
-17Funkce této varianty provedení se vyznačuje následujícími zvláštnostmi. Pro odjištování přístroje se uživatel opře o odjišťovací knoflík 35 za účelem uvedení odjištovacích prostředků do aktivní polohy. Zajišťovací prostředky jsou nyní zablokovány v aktivní poloze blokovacími prostředky. Výstupky 142 knoflíku 35, uvedené do aktivní polohy, jsou zablokovány v dutinách 143 a udržují ramena 31, 32, nesoucí čelisti 6, odtažené od sebe. Blokovací prostředky udržují čelisti 6 v odjišťovací poloze a uživatel nyní může odejmout víko 5 z nádoby 3 nebo nádobu 3. s víkem 5 z podstavce 2.
Pro zajištění přístroje uživatel uloží nádobu 3 a víko 5 a po té odtlačí hlavu 148 od tyče 146, tvořící vypoj ovací prostředek, proti tělesu 1. Konec 145 spolupůsobí s vačkovou plochou 144 pro odtlačování knoflíku 35, což vyvolá, že se výstupky 142 vysunou z dutin 143. Vracecí prostředky 7 tlačí čelisti 6 proti víku 5.
Obr.2a ukazuje půdorysný pohled shora na druhý příklad prvního provedení vynálezu. Tento příklad se liší od předchozího příkladu v tom, že ramena 21/ 32 jsou kloubově uložená, přičemž funkce zůstává pro uživatele shodná. Každé rameno 31, AZ je uloženo na čepu 51, 52 a obsahuje první člen 53., 54 s vybráním 55, 56, spolupůsobícím s kolíkem 57, 58, osazeným na odpovídající čelisti 6. Každé rameno 31, 32 rovněž obsahuje druhý člen 61, 62, obsahující vybrání 63 , 64., spolupůsobící s kolíkem 65, 66, osazeným na kluzné tyči 67, 68. První kluzná tyč 67 obsahuje první vačkovou plochu 39 a druhá kluzná tyč obsahuje druhou vačkovou plochu 40. První kluzná tyč 67 je opatřena otvorem 41 pro
-180 00 »0 00«· ·· ·· 00 0 « 0 · 0 · » « ·
0 0 0 0 000 0 0 · *
000 0 000 00 0 · 0 00 > 0000
00* 00 00 000 0· 00 průchod druhé vačkové plochy 40 nebo vačkové plochy 38 odjišťovacího tlačítka 35.
Obr.2b ukazuje variantu druhého příkladu provedení vynálezu, obsahujícího blokovací prostředky a vypojovací prostředky. Dutiny 143 jsou vytvořeny na vačkových plochách 39, 40 kluzných tyčí 67., 68. Funkce pro uživatele zůstává stejná, jako v případě předchozí varianty.
Podle třetího příkladu prvního provedení vynálezu, znázorněného na obr.3, obsahují odjišťovací prostředky otočný odjišťovací knoflík 175. Otočný odjišťovací knoflík 175 má excentrickou plochu 79 a je způsobilý otáčení okolo osy 172. Kluzné tyče 67 a 68 předchozího příkladu provedení jsou nahrazeny vahadlem 70, opatřeným dvěma vybráními 71, 72. spolupůsobícími se dvěma kolíky 75, 76, osazenými na odpovídajících druhých členech 61, 62 ramen 31, 32. Vahadlo 70 obsahuje třetí vybrání 73, uspořádané kolmo k ose spojující uvedená dvě vybrání 71, 72, přičemž toto vybrání spolupůsobí s kolíkem 77, spojeným s tělesem 1 přístroje. Vahadlo 70 je uloženo pohyblivě proti vracecímu prostředku 74 a obsahuje ovládací plochu 78, upravenou pro spolupůsobení s odjišťovacím knoflíkem 175. Výběžek 79 odjištovacího knoflíku 175 je způsobilý odtlačovat ovládací plochu 78 proti vracecímu prostředku 74, přičemž vybrání 73 vede vahadlo 70 prostřednictvím kolíku 77. S výhodou spolupůsobí odjišťovací knoflík 175 s vracecím prostředkem, neznázorněným na výkresech.
Funkce třetího příkladu prvního provedení vynálezu je blízká prvnímu nebo druhému příkladu. Rozdíl spočívá
-19• ·· «· ···· ·· ·· ·· · « ··· ···· • · · · · ··· · · · · ·· ··· · ·«· ·· · ··* » · · ···· ··* ·· ·« ··· *· ·· v otočném odjišřovacím knoflíku 175.
Obr.3b znázorňuje variantu třetího příkladu prvního provedení vynálezu, obsahující blokovací prostředky a vypojovací prostředky. Blokovací prostředky jsou tvořeny dutinou 176, vytvořenou na knoflíku 175. a způsobilou spolupůsobit s ovládací plochou 78 vahadla 70.. Vypoj ovací prostředky jsou tvořeny odjišřovacím knoflíkem 175.
Funkce této varianty provedení se vyznačuje následujícími zvláštnostmi. Pro odjišfování přístroje uživatel otáčí odjišřovacím knoflíkem 175 pro uvádění odjištovacích prostředků do aktivní polohy. Zajištovací prostředky jsou tedy blokovány v aktivní poloze blokovacími prostředky. Vahadlo 70, zablokované v dutině 176 knoflíku 175, uvedeného do aktivní polohy, otáčí rameny 31, 32, na nichž jsou uloženy čelisti 6. Jelikož blokovací prostředky udržují čelisti 6 v odjištěné poloze, může nyní uživatel sejmout víko 5 z nádoby 2 nebo nádobu 2 s víkem 5 sejmout z podstavce 2.
Pro zajištění přístroje uživatel osadí nádobu 2 a víko 5 a po té otočí knoflíkem 175, tvořícím vypojovací prostředek. Vracecí prostředek 74 zatlačí na vahadlo 70 a vracecí prostředky 7 zatlačí čelisti 6 proti víku 5.
Obr.4a, 4b a 4c ukazují čtvrtý příklad prvního provedení vynálezu, v němž jsou čelisti 106 dvě a jsou osazeny každá na otáčivém hřídeli 0. Jak je znázorněné na obr.4a, obsahuje každý z hřídelů 130 ozubené kolečko 131, spolupůsobící s ozubenou tyčí 132, uloženou na kluzné tyči 133,
134. Kluzné tyče 133. 134 kloužou jedna ve druhé a obsahují
s výhodou každá vačkovou plochu 39, 40, určenou pro spolupůsobení se zajištovacím knoflíkem, podobným tomu, jaký je znázorněno v prvním příkladě prvního provedení. Mezi kluznými tyčemi 133, 134 je uložen vracecí prostředek 7, určený pro vracení čelistí 106 do zajištovací polohy.
Obr.4b a 4c znázorňují řezové detaily jedné z čelistí 106, osazené na tělese 1. Každá čelist 106 obsahuje plošku 89 pro spolupůsobení s přírubou 11 víka 5 při zajištování, a plošku 135 pro spolupůsobení s horní ploškou víka 3 pro udržování víka 5 v zajištěném stavu. Vnitřní úkos 18, vytvořený na přírubě 11 víka, s výhodou usnadňuje otáčení čelistí 106.
S výhodou obsahuje každá čelist 106 výstupek 136. určený pro otáčení ve vybrání 138, které je uvnitř opatřeno výběžkem 139 tvořícím tvrdý bod, dovolující tak blokovat výstupek 136 v uložení 137. Výstupek 136 a výběžek 139 tvoří blokovací prostředek čelistí 106 v odjištovací poloze, jaká je znázorněná na obr.4b, a dovolující uživateli uložit víko 5 na nádobě 2 nebo sejmout víko 5 z nádoby 3, aniž by musel držet odjištovací knoflík.
Tento blokovací prostředek je samoodblokovací v tom smyslu, že osazení víka 5 na nádobu 3 vyvolává uvolňování výstupku 136 a výběžku 139 při působení plošky 16 na plošku
135. Obr.4b a 4c znázorňují prstencovité vybrání 140 ve formě části prstence, uspořádaně podél jedné z čelistí 106 a podporující pružnou deformaci této čelisti v úrovni výstupku 136, když uvolní výběžek 139. Vypojovací prostředky jsou tvořeny přírubou 11 na víku, která může spolupůsobit ···· ·· ·· • · · · · · ···· · ·· *
-21s ploškou 89 čelistí 106.
Funkce čtvrtého příkladu prvního provedení spojuje výhody předchozích provedení a jejich variant. Pro zajištění přístroje uloží uživatel víko 5 na nádobě 3, uložené na podstavci 2. Dotyk příruby 11 víka 5 s ploškou 89 čelisti 106 vyvolá otáčení této čelisti. Když výstupek 136 uvolnil výběžek 139, otočí se čelist 106 působení vracecího prostředku 7 a ploška 135 spočine na horní plošce 16 příruby
11.
Pro odjištění uživatel zatlačí na odjištovací knoflík 35. Kluzné tyče 133, 134 se od sebe oddálí a otočí tyče 130 nesoucí čelisti 106. Výběžek 139 tedy blokuje výstupek
136. Čelisti 106 proto zůstávají zablokované v odjištěné poloze.
Uživatel tak může jednoduše zajistit víko 5 jeho položením na nádobu 2 a odjistit víko a po té je sejmout použitím pouze jedné ruky.
Podle pátého příkladu prvního provedení vynálezu, znázorněného na obr.5a až 5c, obsahují zajištovací prostředky otočné čelisti 106, osazené v tělese 1, pohyblivé mezi zajištovací polohou a odjištovací polohou. Odjištovací poloha tvoří čekací polohu.
Čelist 106, znázorněná na obr.5c, je osazena otočně na ose 346, a je znázorněná v čekací poloze. Čelist 106 obsahuje zářez 356 pro vsunutí konce 357 tyče 347. Dále rovněž obsahuje výřez 349, určený ke spolupůsobení s přírubou
-22• · · · · · I • · · · • · · · · · • · · · · · víka 5.
Jak je znázorněno na obr.5b, obsahuje těleso 1 dvě ramena 341, mezi nimiž může být uložena neznázorněná pracovní nádoba. Na každém rameni 341 je osazena čelist 106, určená pro zajišťování víka 5 na pracovní nádobě 2· Čelisti 106 jsou znázorněny v jejich zajišťovací poloze. Každý čelist 106 má nevyváženost, tvořící vracecí prostředek, mající sklon uvádět tuto čelist do její čekací polohy. Podle alternativního provedení, neznázorněného na výkresech, může být tento vracecí prostředek pružný vracecí prostředek.
V tělese 1 je osazeno ovládací rameno 342. které je prodlouženo v každém rameni 341 tyčovou částí 347, jejíž konec 357 může spolupůsobit s čelistí 106. Sestava obsahuje pružiny 352 pro posouvání ovládacího ramena 342 do vysunuté polohy směrem k pracovní nádobě. Ovládací rameno patří k bezpečnostnímu ústrojí, znázorněnému na obr.5a.
Obr.5a znázorňuje v tělese 1 přístroje bezpečnostní ovládací prostředek 320, obsahující kyvnou páku 343, ovládající mikrospínač 350. Kyvná páka 343 je uložena otočně na ose 353. Konec kyvné páky 343 je uzpůsobený být ovládán přírubou 11 víka 5. Víko 5 obsahuje plášťovou část 15, opatřenou osazením 348, a zakončenou koncem 358, tvořícím přírubu 11. Opačný konec kyvné páky 343 obsahuje uložení, v čemž se otáčí osa 354 ovládacího ústrojí 344.
Ovládací rameno 342 je uloženo pohyblivě v tělese 1 mezi zataženou polohou, znázorněnou na obr.5a, v níž může být víko 5 osazeno na pracovní nádobě 3, a vysunutou polo-23fefe fefefefe » · · • fefefefe hou, v níž konec ovládacího ramena 342 částečně překryje osazení 348 víka 5. Konec ovládacího ústrojí 344 je uzpůsobený pro ovládání knoflíku mikrospínače 350, zatímco druhý konec spolupůsobí s ovládacím ramenem.
K zajištovacím prostředkům víka 5 na nádobě 3, tvořeným čelistmi 106, je přiřazeno bezpečnostní ústrojí. Odjištovací tlačítko 35 zajištovacích prostředků je uloženo pohyblivě v tělese 1 mezi zasunutou odjištovací polohou , v níž může být víko pokládáno nebo snímáno, a zdviženou polohou, v níž je víko zajištěno na pracovní nádobě. Na obr.5a je ovládací rameno v zatažené poloze a odjištovací tlačítko je znázorněno v odjištovací poloze. Tlačítko 35 obsahuje vačkovou plochu 355, způsobilou ovládání ovládacím ramenem 342. Prvky zajištovacího ústrojí jsou překryty krytem 351, osazeným na tělese 1.
Funkce tohoto pátého příkladu prvního provedení vynálezu je následující. Když je víko 5 sejmuto z nádoby 3_, zaujímají čelisti 106 jejich čekací polohu. Když je víko 5 položeno na nádobě 3_, příruba 11 ovládá současně kyvnou páku 343 a čelisti 106. Kyvná páka 343 se otáčí na ose 353 a přibližuje ovládací ústrojí 344 k mikrospínači 350. Čelisti 106 jsou nyní zablokovány v zajištovací poloze. Působením pružin 352 zaujímá ovládací rameno 342 svoji vysunutou polohu, v níž částečně překryje osazení 348 víka 5. Při přesouvání vyvolává ovládací rameno 342 vzestup odjištovacího knoflíku 35 do zajištěné polohy prostřednictvím vačky 355. a uvádí v činnost ovládací ústrojí 344, které ovládá mikrospínač 350.
-2499 ···· ··
9 9 * 9 9
999 9 99 ·
0 0 0 0 0 ·
9 0 9 9 9
909 99 ·9
Pro odjištění uživatel stlačí odjištovací knoflík 35, který odtlačí ovládací rameno 342, které uvolní čelisti 106. Uživatel nyní může sejmout víko 5 z nádoby 3. Když je víko 5 sejmuto, čelisti 106 znovu zaujmou jejich čekací polohu.
Podle druhého provedení vynálezu jsou čelisti 8 osazeny na víku 5 přístroje.
Podle příkladu provedení, znázorněného na obr.6a až 6c, jsou čelisti 8 s výhodou dvě a jsou osazeny diametrálně opačně vzhledem k ose x-x' souměrnosti nádoby 3, uložené na podstavci 2, a to každá proti jednomu vracecímu prostředku 7. Každá čelist 8 je prodloužena obvodovým okrajovým úsekem 80 s osazením pro spolupůsobení s obvodovou přírubou 81, vytvořenou na tělese 1 přístroje.
Jak je znázorněno na obr.6a, jsou příruby 81 s výhodou vytvořeny na svislicích 30, vystupujících z podstavce 2. Podle varianty, neznázorněné na obrázcích, mohou být svislice 30 nahrazeny rameny, vystupujícími ze sloupku, která sama vystupují z podstavce 2.
Jak je znázorněno na obr.6b, je každý obvodový okrajový úsek čelisti 8 s výhodou opatřený horní ploškou 416. určenou pro spolupůsobení s dolní ploškou 417, vytvořenou na přírubách 81 tělesa 1.
S výhodou obsahuje každý okrajový úsek 80 čelisti 8 dolní úkos 418, určený pro tlačení čelisti 8 proti vracecímu prostředku 7 při pokládání víka 5 na pracovní nádobu
-25Φ· ····
3, uloženou na podstavci 2, proti přírubám 81 tělesa 1. S výhodou obsahuje každá příruba 81 tělesa 1 horní osazení 414 pro usnadňování klouzání okrajového úseku 80 čelisti po přírubě 81 tělesa 1 při pokládání víka 5 na pracovní nádobu 3, uloženou na podstavci 2 proti přírubám 81 tělesa l.
Každá čelist 8, osazená radiálně pohyblivě, je s výhodou prodloužena ramenem 82, uloženým kluzně pod deskou 83, přičemž uvedené rameno 82 je opatřeno vodicím vybráním 85, spolupůsobícím s kolíkem 86, pevně spojeným s víkem 5. Deska 83 je opatřena otvorem 84, jímž prochází svislé výstupky 87 každého ramene 82. Oba svislé výstupky 87 tvoří odjišťovací prostředky. Klidová poloha svislých výstupků 87 odpovídá zajišťovací poloze čelistí 8 a aktivní poloha svislých výstupků 87 odpovídá odjišťovací poloze čelistí 8.
Podle varianty druhého provedení vynálezu, neznázorněné na obrázcích, zaujímá obvodová příruba 81 celý obvod tělesa 1 přístroje. Podle jiné varianty provedení, rovněž neznázorněné na výkresech, je na víku 5 osazeno více čelistí 8, například čtyři.
Funkce příkladu druhého provedení vynálezu je následující. Pro zajištění přístroje položí uživatel svisle víko 5 na nádobu 3, posazenou na podstavci 2_. Když obvodový okrajový úsek 80 čelistí 8 má dolní úkos 418 a obvodová příruba 81 tělesa 1 má horní úkos 414 a uživatel položí víko 5 na nádobu 3, leží v případě, kdy příruby 81 nezaujímají celý obvod tělesa 1, čelisti 8 proti přírubám 81. Když horní ploška 416 čelistí 8 přešla přes dolní plošku 417 příruby 81, vrací vracecí prostředky 7 čelisti 8 pod přírubu 81
-26 » »· .··· ♦· »· . · ··· · » · · • · » · ··» » · · · • AAA A AAA · A ·
Z. AA · · · · ·
AA Α» AA· ·· ♦· a víko 5 je zajištěno.
Když dotyk příruby 81 s čelistmi 8 není dostatečný k odtlačení čelistí, musí uživatel zatlačit na svislé výstupky 87, tvořící odjišťovací prostředky, aby oddálil od sebe čelisti 8 před uložením víka 5 na nádobu 3.·
Pro odjištění přístroje uživatel přiblíží oba svislé výstupky 87 k sobě, což vede k oddálení čelistí .8 od přírub 81. Uživatel nyní může odtáhnout víko 5 z nádoby 3 tím, že drží víko za svislé výstupky 87, nebo sundat nádobu 33 s víkem 5 tak, že drží víko 5 na svislé výstupky 87 jednou rukou a nádobu 2 drží pomocí rukojeti 10 druhou rukou.
0br.6d až 6h znázorňují variantu příkladu druhého provedení vynálezu, obsahující blokovací prostředky a vypojovací prostředky. Blokovací prostředky jsou tvořeny výstupky 224, vytvořenými na ramenech 82, schopnými spolupůsobit s reliefy 225, vytvořenými na věnci 226 tlačky 220, uložené na víku 5. Jak je znázorněno na obr.6d, tvoří s výhodou tlačka 220 uchopovací ústrojí, víka.
Tlačka 220 tvoří vypojovací prostředek. Tlačka 220 obsahuje ovládací plochu 221, pohyblivou proti pružině 223 mezi zdviženou polohou, v níž výstupky 224 mohou vejít do záběru s reliefy 225, a zatlačenou polohou, v níž reliefy 225 uvolňují výstupky 224 a tedy ramena 82 odtlačená vracecími prostředky 7.. S výhodou je ovládací plocha 221 uložena v podstatě na vrchu víka 5, takže uživatel, držící víko 5 tlačkou 220, se může opřít stejným pohybem o plochu 221. 0br.6h znázorňuje ovládací plochu v zatlačené poloze.
9 9 9
9 9 9
9 9 9 9
9 9 9
9«
-27···«
999
Funkce této varianty provedení se vyznačuje následujícími zvláštnostmi. Pro odjišťování přístroje uživatel přiblíží k sobě oba svislé výstupky 87, což oddálí čelisti 8 od přírub 81. Svislé výstupky 87, uvedené do aktivní polohy, jsou zablokovány výstupky 224, spolupůsobícími s reliéfy 225. Jelikož blokovací prostředky drží čelisti 8 v odjištěné poloze, může uživatel sejmout víko 5 z nádoby 2 nebo může nádobu 2 s víkem 5 sejmout z podstavce 2.
Pro zajištění přístroje uživatel položí víko 5 na nádobu 3_, s čelistmi 2 proti přírubám 81 na tělese 1, přičemž například drží víko 5 za tlačku 220. S výhodou při stejném pohybu, když víko 5 leži na nádobě 3, uživatel zatlačí na ovládací plochu 221. Reliefy 225 uvolní výstupky 224 a vracecí prostředky tlačí čelisti 8 proti tělesu 1. Uživatel může rovněž postupovat ve dvou fázích, přičemž v první fázi nejprve položí víko 5 a ve druhé fázi zatlačí na ovládací plochu 221.
S výhodou přístroj obsahuje zvedací ústrojí 360 víka 5, tvořené pružnými prostředky, způsobilými být deformovány, když je víko 5 zajištěno na nádobě 3, a schopné zvednout víko 5 nádoby 3, když jsou čelisti uvedeny do odjišťovací polohy.
Podle provedení, znázorněného na obr.8a a 8b jsou čelisti 6 osazeny na tělese 1 a pružné prostředky jsou tvořeny více pružinami 361, z nichž je na obrázcích znázorněna pouze jedna , přičemž tyto pružiny jsou uloženy ve víku 5 a jejich volný konec 364 je způsobilý klouzání v drážce • to ·· to· ···<
• · » • · tototo to to to
-28• ·« ·· to · • · · • · · to·* ·* ·· · • to toto· • ·· ·· ··
362, vytvořené ve stěně 365 víka 5. S výhodou jsou pružiny 361 nejméně tři. Obr.8a znázorňuje víko 5, zajištěné na nádobě 3 prostřednictvím čelistí 6, z nichž je znázorněna pouze jedna. Pružiny 361, uložené ve vybrání 363 víka 5, jsou stlačeny nádobou 3. Obr.8b znázorňuje víko 5 odjištěné, přičemž čelisti 6, z nichž je znázorněna pouze jedna, jsou v odjištovací poloze. Pružiny 361 zvedají víko 5 od nádoby 3.
S výhodou je pružný prostředek schopný zvedat víko 5 tak, že čelisti, které znovu zaujímají jejich zajištovací polohu, nejsou způsobilé zajistit víko 5 na nádobě 3. Jak je znázorněno na obr.8b, je horní úkos 14 čelisti 6 způsobilý odtlaóovat dolní úkos 18 příruby 11 víka 5, zvednutého na nádobě 2· Jsou možná i jiná uspořádání. Kupříkladu by mohly pružné prostředky zvedat přírubu 11 nad čelisti 6.
Alternativně může zvedací ústrojí 360 obsahovat jiné pružné prostředky než pružiny 341, například elastomerní prstenec. Rovněž jako příklad mohou být pružné prostředky osazeny na nádobě 3 nebo na tělesu 1. Rovněž alternativně mohou být čelisti otočné čelisti 106 nebo čelisti 8, osazené na víku 5.
S výhodou zvedají pružné prostředky zvedacího ústrojí 340 víka 5 víko 5 z nádoby 2· Rovněž s výhodou pružné prostředky zvedají víko 5 tak, že čelisti, znovu zaujímájící svoji zajištovací polohu, nejsou způsobilé zajištovat víko 5 na nádobě 3. Uživatel nyní může ovládat odjištovací prostředky jednou rukou a po té odnímat, s výhodou stejnou rukou, víko 5 spočívající na čelistech.
·· ·♦ > · · « • · • · · ι ♦ ··· ·· · ·♦
-29Vynález není nijak omezen na výše uvedené příklady provedení, ale zahrnuje různé obměny nebo zlepšení. Zejména je možné jako příklad uvažovat otočné čelisti, osazené na víku, nebo i otočné čelisti, přiřazené k otočnému odjišťovacímu knoflíku, přičemž obě uspořádání mohou být vzájemně spojená.
Ramena, nesoucí první a druhé příklady prvního provedení vynálezu, mohou být nahrazena rameny, natáčivými okolo v podstatě svislé osy.
Vynález může být také aplikován na přístroj, obsahující nádobu a víko, jejichž geometrie není rotační, nebo na nádobu a víko, jejichž proti sobě ležící části neobsahují osu souměrnosti a vyžadují pootáčení víka na nádobě vzhledem k dané poloze.
Vynález může být také použit pro zařízení, obsahující nádobu a víko, jejichž proti sobě ležící části mají osu souměrnosti, přičemž těleso nádoby nemá rotační tvar a takový přístroj dovoluje volnost otočných poloh víka na nádobě při osazování víka na nádobu.
Volnost ukládání z hlediska otáčení může být úplná (na 360°) nebo částečná (na jednom nebo více úhlových segmentů) nebo vícenásobná (na více polohách).
Vynález může být rovněž aplikován na přístroj, obsahující nádobu a víko, osazené na nádobě jednoosovým pohybem podél šikmé osy, odlišné od svislé osy.
«· ···
-30Je rovněž možné nahradit střední kanál těsným příčným průchodem stěny, dovolující přenos pohybu na nástroj, jak je známý na elektrických domácích spotřebičích typu mixérů, určených pro zpracování kapalin.
Průmyslová využitelnost
Vynález se hodí pro použití v oblasti techniky kuchyňských domácích elektrospotřebičů pro přípravu jídel, jako jsou domácí roboty s víceúčelovým použitím.
Claims (20)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu, typu kuchyňského domácího robota, obsahující těleso (1), tvořící podstavec (2) určený pro osazení pracovní nádoby (3), v níž může být uloženo otočné pracovní ústrojí (4), poháněné motorem uloženým v tělese (1), víko (5) pro uzavírání pracovní nádoby (3), a prostředky pro zaj ištování víka (5) na pracovní nádobě (3), uložené na podstavci (2), vyznačený tím, že zajištovací prostředky obsahují nejméně dvě čelisti (6; 106), pohyblivě uložené na tělese (1) mezi zajištovací polohou, v níž zabírají do víka (5) pro jeho svislé blokování, a odjištovací polohou, v níž může být víko (5) snímáno, přičemž čelisti jsou pohyblivé proti nejméně jednomu vracecímu prostředku (7) k jedné z obou poloh, přičemž zařízení obsahuje odjištovací prostředky (35; 175), pohyblivě uložené na tělese mezi klidovou polohou, v níž jsou čelisti (6; 106) způsobilé zajišťovat víko (5) na nádobě (3), a aktivní polohou, v níž jsou čelisti (6; 106) uvedeny do jejich odjištovací polohy, nebo naopak jsou čelisti (8) a odjištovací prostředky (87) uloženy pohyblivě na víku (5) a čelisti (8) jsou uzpůsobené pro záběr s tělesem (1) pro zajišťování víka (5) na nádobě (3).
- 2. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle nároku 1, vyznačený tím, že čelisti (6; 106; 8) jsou osazeny souměrně vzhledem ke svislé ose, procházející těžištěm nádoby (
- 3) a víka (5).·· ···-323. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že víko (5) a alespoň horní část nádoby (3) mají rotační geometrii.
- 4. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačený tím, že čelisti (6; 106; 8) jsou sdruženy s pružnými vracecími prostředky (7), přičemž vracecí poloha, do níž vracecí prostředky působí, je zajištovací poloha.
- 5. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačený tím, že čelisti (106) jsou přiřazeny k vracecím prostředkům, tvořeným nevyvážeností nebo pružnými vracecími prostředky, přičemž vracecí poloha, do níž vracecí prostředky působí, je odjištovací poloha.
- 6. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že odjištovací prostředky (35; 175; 87) působí proti vracecímu prostředku (36; 7; 352) .
- 7. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačený tím, že odjištovací prostředky jsou tvořeny odjištovacím tlačítkem (35), posuvným ve směru osy v podstatě rovnoběžné se směrem zasouvání pracovní nádoby (3) na podstavci (2).
- 8. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačený tím, že odjištovací prostředky obsahují otočný odjištovací knoflík (175).99 ····
- 9 99 ·9 ·9 ·-339. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačený tím, že čelisti (6; 8) jsou osazeny radiálně pohyblivě mezi jejich polohou zajištování a polohou odjištování.
- 10. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačený tím, že obsahuje dvě ramena (31, 32), nesoucí každé nejméně jednu čelist (6).
- 11. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačený tím, že obsahuje dvě čelisti (106), osazené každá otáčivé na ose (130; 346) otáčení.
- 12. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle nároku 4,6 a 1.0, vyznačený tím, že odjištovací prostředky jsou tvořeny odjištovacím knoflíkem (35), osazeným proti vracecímu prostředku (36), přičemž knoflík obsahuje dvě vačkové plochy (37, 38), způsobilé odtlačovat první vačkovou plochu (39), vytvořenou na prvním rameni (31), a druhou vačkovou plochu (40), vytvořenou na druhém rameni (32) .
- 13. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4, 6 nebo 9, vyznačený tím, že víko (5) obsahuje dvě čelisti (8), uložené v diametrálně opačných polohách vzhledem k nádobě (3), uložené na podstavci (2), přičemž každá čelist (8) je prodloužená obvodovým okrajovým úsekem (80), uspořádaným přes pracovní • · • · *I · · 1 » · · · • · · · nádobu (3) a upraveným pro spolupůsobení s obvodovou přírubou (81) vytvořenou na tělese (1) přístroje, přičemž každá čelist (8) je prodloužená ramenem (82), uloženým kluzně pod deskou (83), přičemž rameno (82) je opatřeno vodicím vybráním (85), spolupůsobícím s kolíkem (86) neseným s víkem (5), přičemž deska (83) je opatřena otvorem (84), jímž vystupuje svislý výstupek (87) jako část každého z ramen (82), přičemž oba svislé výstupky (87) tvoří odjišťovací prostředky.
- 14. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle nároku 4, 6 a 11, vyznačený tím, že každá z os (130) nese ozubené kolo (131), spolupůsobící s ozubenou tyčí (132) uloženou na posuvné tyči (133, 134), přičemž ozubené tyče (133, 134) kloužou jedna v druhé a obsahují každá vačkovou plochu (39, 40) pro spolupůsobení s odjištovacím knoflíkem (35), uloženým proti vracecímu prostředku (36), tvořícímu odjišťovací prostředky.
- 15. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle nároku 5, 6 a 11, vyznačený tím, že obsahuje zajišťovací rameno (342), uložené v tělese (1) pohyblivě proti pružinám (352), přičemž zajišťovací rameno je uloženo tak, že blokuje v zajištěné poloze čelisti (106), uložené každá na jedné z os (346), přičemž zajišťovací rameno je uzpůsobené k ovládání odjištovacím knoflíkem (35) pro uvolňování uvedených čelistí.
- 16. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 nebo 14, vyznačený tím, že obsahuje blokovací prostředky (142;• ·-3599 99999 9 9 999176; 136; 224), uložené pohyblivě mezi klidovou polohou, v níž jsou čelisti (6; 106; 8) způsobilé zajištovat víko (5) na nádobě (33) působením vracecích prostředků (7), a aktivní polohou, v níž čelisti (6; 106; 8) zaujímají jejich odjištovací polohu, jakož i vypojovací prostředky (146; 175; 11; 220), schopné působit na blokovací prostředky (142; 176; 136; 224) tak, aby mohly zaujmout klidovou polohu.
- 17. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 nebo 13, vyznačený tím, že čelisti (6; 8), obsahující úkos (14; 80) pro spolupůsobení s víkem (5) nebo tělesem (1) pro odtlačování čelistí (6; 8) proti vracecím prostředkům (7) při ukládání víka (5) na nádobu (3), uloženou na podstavci (2).
- 18. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 17, vyznačený tím že pracovní nádoba (3) a těleso (1) obsahují dolní prostředky pro blokování otáčení.
- 19. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle nároku 18, vyznačený tím, že dolní prostředky pro blokování otáčení jsou tvořeny vlnovítými prstencovými žebry (180), vytvořenými pod dnem (28) nádoby (3), přičemž tato prstencová žebra (180) jsou upravena pro spolupůsobení s radiálními žebry (181), vytvořenými na podstavci (2) tělesa (1).
- 20. Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu podle kteréhokoli z nároků 1 až 19, vyznačený tím, že obsahu• fe ·*·-36je pružné prostředky, uložené na víku (5) nebo nádobě (3), schopné se deformovat, když je víko (5) zajištěno na nádobě (3), a zvedat víko (5) nádoby (3), když jsou čelisti (6; 106; 8) uvedeny do odjištovací polohy.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20001184A CZ20001184A3 (cs) | 1998-10-02 | 1998-10-02 | Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20001184A CZ20001184A3 (cs) | 1998-10-02 | 1998-10-02 | Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20001184A3 true CZ20001184A3 (cs) | 2001-01-17 |
Family
ID=5470163
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20001184A CZ20001184A3 (cs) | 1998-10-02 | 1998-10-02 | Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ20001184A3 (cs) |
-
1998
- 1998-10-02 CZ CZ20001184A patent/CZ20001184A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU737137B2 (en) | Household electric culinary preparation appliance, of the food processor type, having a simplified locking and unlocking device | |
JP4685167B2 (ja) | 調理容器用着脱式取っ手 | |
AU5755899A (en) | Safety system to prevent the functioning of a blender or food processor if the top of its cup is not in place | |
CA1248085A (en) | Single vertical motion feedtube protector and actuator for a food processor | |
JP5745428B2 (ja) | 加圧調理器 | |
CA2098671A1 (en) | Electrical appliance for the treatment of food products, with improved safety device | |
JP2013048915A (ja) | 係止/係止解除兼用制御部材を有する圧力調理器具 | |
CA2629869A1 (en) | Cooking receptacle with at least one pivoting handle | |
RU2565658C2 (ru) | Электробытовое устройство для приготовления пищи, содержащее емкость, в которой находится режущий инструмент, приводимый во вращение двигателем | |
US4422343A (en) | Kitchen appliance with interchangable attachments | |
GB2099100A (en) | A feed tube protector and cover lifting structure for a food processor | |
ES2523568T3 (es) | Aparato electrodoméstico de preparación culinaria que comprende un recipiente que contiene una herramienta de corte arrastrada en rotación por un motor | |
US5000578A (en) | Food mixing appliance | |
JP2001500044A (ja) | 容器上に配置される駆動ユニットを有するキッチン器具 | |
JP2012245292A (ja) | 清掃具 | |
CZ20001184A3 (cs) | Elektrický přístroj pro kuchyňskou přípravu | |
US20070133342A1 (en) | Hand-held electric mixer or blender | |
CN109008641B (zh) | 用于操作滤茶插入件的系统以及用于此系统的把手件和自动泡茶机 | |
US4321741A (en) | Method for protecting the feed tube of a food processor | |
EP2623003B1 (en) | Detachable handle | |
WO1999017646A1 (fr) | Dispositif de securite pour appareil electromenager de preparation culinaire, du genre robot menager, et appareil comportant un tel dispositif | |
US20070102551A1 (en) | Food processor with inside mounted cover-retaining means | |
JPS6031635Y2 (ja) | 電気調理器の自動停止機構 | |
CN212089307U (zh) | 一种厨房料理机 | |
GB2606580A (en) | Food processor lid |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |