CZ196597A3 - Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide - Google Patents

Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide Download PDF

Info

Publication number
CZ196597A3
CZ196597A3 CZ971965A CZ196597A CZ196597A3 CZ 196597 A3 CZ196597 A3 CZ 196597A3 CZ 971965 A CZ971965 A CZ 971965A CZ 196597 A CZ196597 A CZ 196597A CZ 196597 A3 CZ196597 A3 CZ 196597A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
magnesium
fertilizer
plants
suspension
magnesium fertilizer
Prior art date
Application number
CZ971965A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ291747B6 (en
Inventor
Petr Rndr. Macoun
Vladimír Rndr. Csc. Kysilka
Věra Mgr. Suchánková
Petr Ing. Klofáč
Josef Ing. Špelda
Jiří Ing. Vykoupil
Original Assignee
Lachema, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lachema, A. S. filed Critical Lachema, A. S.
Priority to CZ19971965A priority Critical patent/CZ291747B6/en
Publication of CZ196597A3 publication Critical patent/CZ196597A3/en
Publication of CZ291747B6 publication Critical patent/CZ291747B6/en

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

In the present invention there is disclosed a magnesium fertilizer intended for leaves and/or shoot portion of plants being in the form of aqueous suspension concentrate of magnesium hydroxide with a very small particle size. The invented magnesium fertilizer can contain other substances enhancing the fertilizer efficiency and properties, such as compounds containing nitrogen, potassium, phosphorus, boron, molybdenum, calcium, trace elements, further substances used for protection of plants, optionally surface-active agents and thickeners for enhancing physical properties of the suspension concentrate. Preparation of the fertilizer according to the present invention is very easy and environment friendly. After dilution of the aqueous suspension concentrate with water, the fertilizer is applied to leaves and/or plant sheets in contact manner, preferably in the form of a spray. Use of the invented magnesium fertilizer is intended for cultivation of plants on soils with magnesium deficiency or on soils suffering from acid emissions and acid rains.

Description

Hořečnaté hnojivo na bázi hydroxidu hořečnatéhoMagnesium hydroxide based on magnesium hydroxide

Oblast techniky ct- yc > cřBACKGROUND OF THE INVENTION

Ξξ 22 co22ξ 22 co

COWHAT

Vynález se týká ve vodě málo rozpustného hořečnatého hnojivá, které lze použít na nadzemní části rostlin i v plné vegetaci. Rostliny dlouhodobě zásobuje hořčíkem, chrání je před kyselými exhalacemi a vzhledem k tomu, že přípravek má i fungistatickou účinnost, jeho přítomnost se příznivě podílí na zdravotním stavu rostlin.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a sparingly water-soluble magnesium fertilizer which can be used on above-ground parts of plants even in full vegetation. It supplies plants with magnesium for a long time, protects them from acidic exhalations and, as the product has fungistatic activity, its presence contributes positively to plant health.

Přípravek je velmi málo toxický, není fytotoxický, má velmi příznivé ekologické vlastnosti, dobrou účinnost, je levný a snadno vyrobitelný. Vzhledem k jeho mechanismu účinku a jeho vlastnostem má přípravek širokou použitelnost prakticky na všechny druhy rostlin a lze jej kombinovat i s jinými hnojivý nebo látkami pro ochranu rostlin.The product is very toxic, not phytotoxic, has very favorable ecological properties, good efficiency, is cheap and easy to manufacture. Due to its mechanism of action and its properties, the product is widely applicable to virtually all plant species and can be combined with other fertilizers or plant protection agents.

Dosavadní stavBackground

Hořčík je důležitý biogenní prvek, který v rostlinách aktivuje fotokinázy, dekarboxylázy a dehydrogenázy. Má nezastupitelnou úlohu v procesu fotosyntézy při přeměně světelné energie na chemickou.Magnesium is an important biogenic element that activates photokinases, decarboxylases and dehydrogenases in plants. It plays an irreplaceable role in the process of photosynthesis in the transformation of light energy into chemical energy.

Hořčík je nepostradatelnou součástí potravinového řetězce, proto je důležitý jeho přirozený obsah v rostlinách, které jsou jeho základem.Magnesium is an indispensable part of the food chain, therefore its natural content in the plants that are its basis is important.

Nedostatek hořčíku u rostlin způsobuje omezenou asimilaci oxidu uhličitého, což se projevuje kromě žloutnutí listů i zpomaleným růstem, opožděným kvetením. Nedostatek vede ke špatnému vývoji plodů a k celkovému špatnému zdravotnímu stavu rostlin.Magnesium deficiency in plants causes limited assimilation of carbon dioxide, which is manifested in addition to yellowing of the leaves and slowed growth, delayed flowering. Lack of fruit leads to poor fruit development and overall poor plant health.

Hnojení hořčíkem má zásadní místo v realizaci plánu hnojení. Vzhledem k tomu, že u většiny používaných hořečnatých hnojiv, např. kieserit a hořká sůl (síran hořečnatý heptahydrát) je aplikována přímo do půdy, je přímé využití hořčíku nízké a na mnoha půdách ještě jeho využití dále sníženo dlouhodobým nesprávným hnojením. Pro zlepšení tohoto stavu byla vyvinuta kapalná hnojivá obsahující zpravidla síran hořečnatý v koncentraci zpravidla 1 - 9 % oxidu hořečnatého (Damag, Agromag, Premag a pod.). Tato kapalná hnojivá je nutné ředit zpravidla pod 1% síranu hořečnatého, jinak mohou být pro řadu rostlin fytotoxická. Jejich účinek je krátkodobý, hnojivá mají kyselý nebo slabě kyselý charakter, vodou se splavují do půdy, aplikace hnojivá musí být prováděna několikrát po sobě. Výše popsané nedostatky částečně odstraňuje Belgický patent BE 761,068 z roku 1970, který popisuje použití kysličníku hořečnatého ve formě prášku nebo zvlhčeného prášku, jako hořečnaté hnojivo.Magnesium fertilization has a crucial place in the implementation of the fertilization plan. As most of the magnesium fertilizers used, such as kieserite and magnesium salt (magnesium sulfate heptahydrate) are applied directly to the soil, the direct use of magnesium is low and on many soils its use is further reduced by long-term incorrect fertilization. In order to improve this condition, liquid fertilizers have been developed containing generally magnesium sulfate in a concentration of generally 1-9% magnesium oxide (Damag, Agromag, Premag, etc.). These liquid fertilizers usually need to be diluted below 1% magnesium sulphate, otherwise they can be phytotoxic for many plants. Their effect is short-lived, fertilizers have an acidic or weakly acidic character, they are washed into the soil by water, fertilizer application must be carried out several times in a row. The above-mentioned drawbacks are partially overcome by the Belgian patent BE 761,068 of 1970, which describes the use of magnesium oxide in the form of a powder or a moistened powder as a magnesium fertilizer.

-2Podstata vynálezu2. Summary of the Invention

Předmětem vynálezu je ve vodě málo rozpustné hořečnaté hnojivo, které je určeno k hnojení rostlin trpících nedostatkem hořčíku. Hnojivo je na bázi hydroxidu hořečnatého. Jelikož se jedná z pravidla o suspenzi jemně mletého hydroxidu hořečnatého ve vodě, přípravek dobře ulpívá na všech částech rostlin. Kromě toho, že rostliny dlouhodobě zásobuje hořčíkem je chrání i proti kyselým dešťům. Rovněž . je prokázán i fungistatický účinek hydroxidu hořečnatého, který se nutně projeví i na zdravotním stavu rostlin.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention relates to a sparingly water-soluble magnesium fertilizer for fertilizing plants suffering from magnesium deficiency. The fertilizer is based on magnesium hydroxide. As a rule, it is a suspension of finely ground magnesium hydroxide in water, the product adheres well to all parts of plants. In addition to the long-term supply of magnesium to plants protects against acid rain. Also. the fungistatic effect of magnesium hydroxide is also proven, which inevitably affects plant health.

Podstatou vynálezu je použití hydroxidu hořečnatého, jako základní účinné látky v přípravku. Přípravek obsahuje účinnou látku ve formě velmi jemných částic, s výhodou ve formě vodné suspenze a aplikuje se kontaktním způsobem přímo na rostliny. Účinná látka, která je ve vodě málo rozpustná, vytváří na povrchu ošetřených rostlin jemný povlak, který má relativně vysoké pH prostředí (9,5 až 10,5), přesto není ani ve vysokých koncentracích pro listy rostlin, květní pupeny a květy fytotoxický. Uvedený jednoduchý princip účinku přípravku podle vynálezu vytváří předpoklady pro jeho široké využití v zemědělské praxi. Přípravek je jednoduchý, levný, ekologicky prakticky neškodný a lze ho snadno %The present invention is based on the use of magnesium hydroxide as the basic active ingredient in a preparation. The preparation contains the active ingredient in the form of very fine particles, preferably in the form of an aqueous suspension, and is applied directly to the plants by contact. The active substance, which is poorly water soluble, forms a fine coating on the surface of the treated plants which has a relatively high pH of the environment (9.5 to 10.5), yet is not phytotoxic even at high concentrations for plant leaves, flower buds and flowers. Said simple principle of action of the preparation according to the invention creates conditions for its wide use in agricultural practice. The preparation is simple, inexpensive, practically environmentally friendly and can be easily%

vyrobit.produce.

Přípravek podle vynálezu může obsahovat další přídavky látek. Lze jej kombinovat s jinými látkami, které se používají v zemědělské praxi, např. látky obohacující přípravek o dusík, draslík, fosfor, bor, molybden, vápník, stopové prvky atd., nebo látky používané pro ochranu rostlin. Dalšími aditivy mohou být například tenzidy, zlepšující kontakt základní účinné látky s ošetřenou plodinou, například směs oxyethylovaných vyšších mastných alkoholů ( např. SLOVASOL S ), látky snižující teplotu tání vodných přípravků, například monopropylenglykol nebo sulfáty a chloridy alkalických kovů, zahušťovadla vodné suspense účinné látky, např. heteropolysacharidy anionového typu ( např. RHODOPOLE 23 ), emulgátory apod.The composition according to the invention may contain further additives. It can be combined with other substances used in agricultural practice, eg substances enriching the product with nitrogen, potassium, phosphorus, boron, molybdenum, calcium, trace elements, etc., or substances used for plant protection. Further additives may be, for example, surfactants improving the contact of the basic active ingredient with the treated crop, e.g. a mixture of oxyethylated higher fatty alcohols (e.g. SLOVASOL S), melting point aqueous preparations, e.g. monopropylene glycol or alkali metal sulfates and chlorides, thickeners of the active ingredient aqueous suspension , eg, anionic type heteropolysaccharides (eg RHODOPOLE 23), emulsifiers and the like.

Výroba přípravku je velmi jednoduchá. Suspenzi účinné látky ve vodě lze pňpravit například jednoduchým podáním jemně mletého hydroxidu hořečnatého do vody. Pň vhodné technologii lzeThe preparation is very simple. A suspension of the active ingredient in water can be prepared, for example, by simply administering finely ground magnesium hydroxide into water. With suitable technology it is possible

- I jemně mletý hydroxid hořečnatý i přímo ve formě dýmu nebo rozmetáním rozprašovat na rostliny, ale toto použití je méně vhodné než aplikace suspenze, která na rostlinách lépe ulpívá. V případě, že se nepoužije jemně mletá základní látka, je pro zlepšení kontaktního účinku je výhodné před přidáním dalších aditiv suspenzi látky pomlít na vhodném suspenzním mlýně, s výhodou na velikost částic cca 10-6 m. Jiným způsobem výroby přípravku je srážení vodných roztoků hořečnatých solí, například síranu hořečnatého, vodnými roztoky hydroxidu alkalického kovu, například hydroxidu draselného, za velmi intenzivního míchání.- Spray even finely ground magnesium hydroxide directly in the form of smoke or by spreading onto plants, but this is less suitable than applying a suspension that adheres better to the plants. If a finely ground base is not used, it is advantageous to grind the suspension of the substance in a suitable suspension mill, preferably to a particle size of about 10 -6 m, to improve the contact effect, before adding further additives. salts, for example magnesium sulfate, with aqueous solutions of an alkali metal hydroxide, for example potassium hydroxide, with very vigorous stirring.

-3Příklady provedení-3Examples

Příklad 1Example 1

Příprava základní látky:Preparation of basic substance:

Do kádinky 800 ml se předloží 280 ml vody, za míchání se přidá 91 g jemně mletého hydroxidu hořečnatého. Po důkladném rozmíchání se k suspenzi přidá roztok o složení - 20 ml vody s 2,5 ml Slovasolu S. Vzniklá suspenze obsahuje cca 16g MgO v 100 g suspenze.A 280 ml beaker was charged with 280 ml of water and 91 g of finely ground magnesium hydroxide was added with stirring. After thorough mixing, a solution of 20 ml of water with 2.5 ml of Slovasol S is added to the suspension. The resulting suspension contains about 16 g of MgO in 100 g of suspension.

Příklad 2Example 2

Aplikace hořečnatého přípravku na brambory:Application of the magnesium preparation to potatoes:

Pokus byl založen na porostu brambor poloranné odrůdy SANTE. Pro aplikaci hořečnatého hnojivá byl vybrán pozemek, kde byla před zimní orbou aplikována průmyslová hnojivá v obvyklém množství pro pěstování brambor.The experiment was based on a potato plant of the semi-rare SANTE variety. For the application of magnesium fertilizer, a plot was chosen where industrial fertilizers were applied in the usual amount for potato growing before winter plowing.

Sklizeň proběhla za 147 dní po nasazení. V průběhu vegetace byly brambory 2x přihnojeny přípravkem připraveným dle příkladu 1. Koncentrace přípravku byla v každé aplikaci stejná, tj. 40 g přípravku a 2,5 I vody na 100 m2 porostu. První aplikace proběhla, na nadzemní části brambor, po 40-ti dnech od výsadby a druhá po 60-ti dnech od výsadby. Porost byl sledován o proti stejné odrůdě, nepřihnojené hořečnatým hnojivém. Porost s aplikací hořečnatého přípravku vykazoval pomalejší fyziologické stárnutí, sytější barvu natě, vyšší dynamiku růstu a pevnější stonek. Výnos byl o 8,6% vyšší o proti kontrole.Harvesting took place 147 days after deployment. During the vegetation period, the potatoes were fertilized twice with the preparation prepared according to Example 1. The concentration of the preparation was the same in each application, ie 40 g of the preparation and 2.5 L of water per 100 m 2 of crop. The first application took place, on the above-ground part of the potatoes, 40 days after planting and the second one after 60 days after planting. The crop was monitored against the same variety, not fertilized with magnesium fertilizer. The vegetation with the application of the magnesium product showed slower physiological aging, more saturated stem color, higher growth dynamics and stiffer stem. Yield was 8.6% higher than against control.

Příklad 3Example 3

Aplikace hořečnatého přípravku na hrách, bob a fazoli:Application of the magnesium preparation on peas, beans and beans:

Pro posouzení účinnosti bylo každým druhem oseto vždy 30 m2, bez aplikace hnojiv a herbicidů. Na 10-ti m2 byly rostliny hrachu, nebo bobu a nebo fazole ošetřeny suspensím hořečnatým hnojivém připraveným dle příkladu 1, ředěným 1:10 vodou. Aplikace byla provedena před květem a druhá na počátku kvetení. Zbylých 20 m2 pozemku osázených stejnou sadbou bylo ponecháno bez ošetření hořečnatým hnojivém a složilo na stejné půdě a za stejných klimatických podmínek jako kontrola.In order to assess the efficiency of each species, 30 m 2 were sown, without fertilizer and herbicide application. At 10 m 2 , the pea or bean or bean plants were treated with the magnesium fertilizer suspension prepared according to Example 1, diluted 1:10 with water. Application was performed before flowering and the second at the beginning of flowering. The remaining 20 m 2 of the land planted with the same seedlings were left untreated with magnesium fertilizer and deposited on the same soil and under the same climatic conditions as the control.

Aplikace hořečnatého hnojivá se projevila následovně:The application of the magnesium fertilizer was as follows:

U hrachu byl vyšší počet sklizených lusků o 19,7% a došlo ke zvýšení výnosu hrachu o 28,7% na m2 Vliv hořečnatého hnojivá se projevil pozitivně jako dlouhodobě působící listová výživa zlepšující vitalitu rostlin, prodlužující vegetační dobu a zvyšující výnosové parametry. Dále byla pozorována větší odolnost rostlin přihnojených hořečnatým přípravkem proti komplexu kořenových chorob.The number of peas harvested by peas was 19.7% higher and the pea yield increased by 28.7% per m 2 . Furthermore, a greater resistance of the plants fertilized by the magnesium preparation to the root disease complex was observed.

U bobů u rostlin přihnojených hořečnatým přípravkem byl počet lusků vyšší o 85% a výnos vyšší o 36,2% o proti nepřihnojené kontrole. Přípravek se u přihnojených rostlin projevil ve zlepšení zdravotního stavu a vitality rostlin a projevil se i mírným potlačením krčkových chorob.In the case of beans in plants fertilized with a magnesium preparation, the number of pods was higher by 85% and the yield increased by 36.2% by comparison with the unfertilized control. The product in fertilized plants resulted in an improvement in the health and vitality of the plants and also in a slight suppression of cervical diseases.

-4U fazole u rostlin přihnojených hořečnatým přípravkem byl počet lusků vyšší o 21,1% a výnos vyšší o 36,6% o proti nepřihnojené kontrole. Přípravek se u rostlin, které byly přihnojeny projevil pozitivně v dynamice jejich růstu.In the case of beans fertilized with a magnesium product, the number of pods increased by 21.1% and the yield increased by 36.6% compared to the unfertilized control. The preparation has a positive effect on plants that have been fertilized in the dynamics of their growth.

Příklad 4Example 4

Aplikace hořečnatého přípravku s příměsí boru na mák setý, odrůda Gerlach :Application of the magnesium preparation with the addition of boron to the poppy, variety Gerlach:

Hořečnatý přípravek byl připraven podle příkladu 1, na víc s přídavkem tetraboritanu sodného, který se rozpustil ve vodě před přídavkem hydroxidu sodného. Složení přípravku bylo: 22,5% Mg(OH)2 (což odpovídá 15,5% MgO) a 0,6% B.The magnesium preparation was prepared according to Example 1, with the addition of sodium tetraborate, which was dissolved in water before the addition of sodium hydroxide. The formulation was: 22.5% Mg (OH) 2 (corresponding to 15.5% MgO) and 0.6% B.

Pokus byl založen v 16-ti nádobách, se střední písčitohlinitou půdou, se střední zásobou humusu. Nádoby byly předsefově vyhnojeny čistými solemi NPK v dávce N 1,5g, P2O5 1,5g, K2O 1,65g na jednu nádobu. Nádoby byly rozděleny na dvě skupiny po osmi. První skupina pro přihnojení hořečnatým přípravkem a druhá skupina jako kontrola. Hořečnaté hnojivo bylo aplikováno na nadzemní části rostlin 60 dní po výsevu, kdy rostliny dosahovaly cca 20 cm. Hořečnaté hnojivo bylo před aplikací ředěno vodou 1 : 20. Po aplikaci hnojivá přispěla ke zlepšení zdravotního stavu rostlin a u přihnojených rostlin nebylo nutné používat přípravky pro ochranu rostlin. Přijatelnost rostlinou byla dobrá a přípravek ulpěl na rostlinách. Přihnojení hořečnatým hnojivém vedlo ke zvýšení výnosu zrna máku o 5,97% a slámy o 11,72% ve srovnání s kontrolou. Transfér boru do rostliny testovaným hnojivém byl velmi dobrý a hnojivo je schopno doplnit i případný nedostatek boru v rostlině.The experiment was established in 16 containers, with medium sandy loam soil, with a medium supply of humus. The vessels were pre-treated with pure NPK salts in a dose of N 1.5g, P 2 O 5 1.5g, K 2 O 1.65g per container. The vessels were divided into two groups of eight. The first group for fertilization with a magnesium product and the second group as a control. Magnesium fertilizer was applied to the above-ground parts of the plants 60 days after sowing, when the plants reached about 20 cm. The magnesium fertilizer was diluted 1: 20 with water before application. After application the fertilizer contributed to the improvement of plant health and it was not necessary to use plant protection products for fertilized plants. Acceptability by the plant was good and the product adhered to the plants. Fertilization with magnesium fertilizer led to an increase in the yield of poppy grain by 5.97% and straw by 11.72% compared to control. The boron-to-plant transporter tested by the fertilizer was very good and the fertilizer is able to supplement the possible lack of boron in the plant.

Příklad 5Example 5

Aplikace hořečnatého přípravku s přídavkem molybdenu na brukev zelnou, odrůda Moravia:Application of magnesium preparation with the addition of molybdenum on cabbage, variety Moravia:

Hořečnaté hnojivo bylo připraveno podle příkladu 1, na víc s přídavkem molybdenanu amonného, který se rozpustil ve vodě před přídavkem hydroxidu hořečnatého. Složení přípravku bylo 22,0% Mg(OH)2, 1,0% Mo.The magnesium fertilizer was prepared according to Example 1, with the addition of ammonium molybdate, which was dissolved in water before the addition of magnesium hydroxide. The formulation was 22.0% Mg (OH) 2 , 1.0% Mo.

Pokus byl založen stejně jako v příkladě 4. Hořečnaté hnojivo bylo aplikováno 33 dní po výsadbě ve fázi 5-ti pravých listů a velikostí bulvičky cca 1 cm, v ředění rovněž 1 : 20. Po foliámí aplikaci hnojivá a molybdenem byly ošetřené rostliny mohutnější a chrást kompaktnější, zdravotní stav byl výborný, nepřijatelnost byla dobrá a přípravek ulpěl na rostlinách. Výnos zrna bulev brukve se zvýšil o 7,47% a chrástu o 7,36% ve srovnání s kontrolou. Transfer molybdenu do rostlin po aplikaci hnojivá byl velmi dobrý a hnojivo je schopno doplnit i případný nedostatek molybdenu v rostlině.The experiment was set up as in Example 4. Magnesium fertilizer was applied 33 days after planting in the 5-right leaf phase and about 1 cm tall size of the tabloid, also at 1:20 dilution. After foliar application of fertilizer and molybdenum the treated plants were more robust more compact, health was excellent, unacceptability was good and the product stuck to plants. The yield of the brassica bush grains increased by 7.47% and the appetite by 7.36% compared to the control. The transfer of molybdenum to the plants after fertilizer application was very good and the fertilizer is able to supplement the possible deficiency of molybdenum in the plant.

Příklad 6Example 6

Aplikace hořečnatého přípravku v kombinaci s přípravkem fungistatickým Tango na potravinářskou pšenici, odrůda Hana:Application of the magnesium preparation in combination with the fungistatic Tango preparation on food wheat, Hana variety:

Hořečnaté hnojivo bylo připravené podle příkladu 1, s obsahem 22,5% Mg(OH)2, před aplikací bylo 40 ml hnojivá naředěno vodou v poměru 1 : 20 a k suspenzi bylo přidáno 6 ml přípravku Tango (výrobceThe magnesium fertilizer was prepared according to Example 1, containing 22.5% Mg (OH) 2 , before application 40 ml of the fertilizer was diluted 1:20 with water and 6 ml of Tango (manufacturer) was added to the suspension.

-5BASF). Oba přípravky se dobře míchají, po smíchání nebyly pozorovány žádné odlišnosti v chování suspenze.-5BASF). Both preparations are well mixed, no differences in suspension behavior were observed after mixing.

Pro pokusnou aplikaci byl připraven pozemek o rozloze 300 m2, rozdělený na tři naprosto stejné díly. Pozemek byl rovnoměrně oset potravinářskou pšenicí, odrůda Hana. Provedení aplikace bylo provedeno jeden týden po vymetání pšenice. První parcela pšenice byla ošetřena směsí výše uvedenou směsí hořečnatého hnojivá s přípravkem Tango, druhá byla ošetřena pouze přípravkem Tango ve stejné koncentraci jako v prvním případě, třetí parcela sloužila jako kontrola.A plot of 300 m 2 was prepared for experimental application, divided into three identical parts. The land was evenly sown with food wheat, variety Hana. The application was carried out one week after the spreading of wheat. The first wheat plot was treated with the above mixture of magnesium fertilizer with Tango, the second was treated only with Tango at the same concentration as in the first case, the third plot served as a control.

Výsledky: u parcely ošetřené hořečnatým hnojivém s přídavkem Tanga a ošetřené přípravkem Tango, nebyl prakticky pozorován výskyt padlí travní ani rez pšeničná. Obě choroby se rozvinuly pouze na kontrolní neošetřené parcele. Výnos z parcely ošetřené hořečnatým hnojivém a tangem by o 27% vyšší než u kontroly a o 5 % vyšší než u parcely ošetřené pouze přípravkem Tango.Results: there was practically no occurrence of powdery mildew or wheat rust on the parcel treated with magnesium fertilizer with the addition of Tango and treated with Tango. Both diseases developed only on control untreated plots. The yield from a parcel treated with magnesium fertilizer and tango would be 27% higher than the control and 5% higher than the parcel treated with Tango alone.

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Hořečnaté hnojivo bude využito v zemědělství včetně sadařství, vinařství a pěstování zeleniny, dále v lesnictví. Hnojivo se aplikuje na nadzemní části rostlin a jeho hlavní použití bude při pěstování rostlin na půdách s deficitem hořčíku nebo na půdách dříve špatně hnojených a nebo v oblastech s kyselými dešti. Působení hnojivá na rostliny je dlouhodobé.Magnesium fertilizer will be used in agriculture, including planting, viticulture and vegetable growing, as well as forestry. Fertilizer is applied to above-ground parts of plants and its main use will be in the cultivation of plants on magnesium deficient soils or on previously poorly fertilized soils or in areas with acid rain. The effects of fertilizer on plants are long-lasting.

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Hořečnaté hnojivo na listy a/nebo nadzemní části rostlin, vyznačené tím, že jako základní účinnou látku obsahuje hydroxid hořečnatý.Magnesium fertilizer for leaves and / or aerial parts of plants, characterized in that it contains magnesium hydroxide as the basic active substance. 2. Hořečnaté hnojivo podle nároku 1 vyznačené tím, že obsahuje inertní nosič.Magnesium fertilizer according to claim 1, characterized in that it contains an inert carrier. 3. Suspenzní hořečnaté hnojivo podle nároku 1 a/nebo 2 vyznačené tím, že kromě základní látky obsahuje příměsi dalších látek, hnojiv a/nebo stopových prvků a/nebo jiných látek pro ochranu rostlin, nebo jejich kombinace.Suspension magnesium fertilizer according to claim 1 and / or 2, characterized in that it contains, in addition to the base substance, admixtures of other substances, fertilizers and / or trace elements and / or other plant protection substances, or combinations thereof. 4. Suspenzní hořečnaté hnojivo podle nároku 1 a/nebo 2 a/nebo 3 vyznačené tím, že obsahuje tenzid.Suspension magnesium fertilizer according to claim 1 and / or 2 and / or 3, characterized in that it contains a surfactant. 5. Suspenzní hořečnaté hnojivo podle nároku 1 a/nebo 2 a/nebo 3 a/nebo 4 vyznačené tím, že obsahuje stabilizátory suspense.Suspension magnesium fertilizer according to claim 1 and / or 2 and / or 3 and / or 4, characterized in that it contains suspension stabilizers. 6. Suspenzní hořečnaté hnojivo podle nároku 1 a/nebo 2 a/nebo 3 a/nebo 4 a/nebo 5 vyznačené tím, že se aplikuje kontaktním způsobem na povrch ošetřovaných rostlin.Suspension magnesium fertilizer according to claim 1 and / or 2 and / or 3 and / or 4 and / or 5, characterized in that it is applied by contacting the surface of the treated plants.
CZ19971965A 1997-06-23 1997-06-23 Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide aqueous suspension CZ291747B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19971965A CZ291747B6 (en) 1997-06-23 1997-06-23 Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide aqueous suspension

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19971965A CZ291747B6 (en) 1997-06-23 1997-06-23 Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide aqueous suspension

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ196597A3 true CZ196597A3 (en) 1999-01-13
CZ291747B6 CZ291747B6 (en) 2003-05-14

Family

ID=5464128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971965A CZ291747B6 (en) 1997-06-23 1997-06-23 Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide aqueous suspension

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ291747B6 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ291747B6 (en) 2003-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2014101391A4 (en) Multifunctional organic agricultural fertilizer composition and process for preparation thereof
US5840656A (en) Method for increasing fertilizer efficiency
CN110612278A (en) Post-emergence herbicide
JP2003300801A (en) Plant-vitalizing agent
KR100612641B1 (en) Cultivating method for growing vegetables using natural minerals
US20120122693A1 (en) Dry fertilizer with growth hormone-containing formulation and method of use and making
JP3639456B2 (en) Plant growth promoter and fertilizer using the plant growth promoter
US8133919B2 (en) Dry fertilizer with growth hormone-containing formulation and methods of use and making
JPS635365B2 (en)
Michalak et al. Trace elements as fertilizer micronutrients
RU2240296C1 (en) Biologically active space element-containing phosphonate agent for plants and nutritive grounds based thereof
CZ196597A3 (en) Magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide
CZ6478U1 (en) Preparation û magnesium fertilizer based on magnesium hydroxide
EP3984981A1 (en) A plant growth stimulating mixture
EP2434887B1 (en) Plant nutriments
CA1325891C (en) Foliar spraying agent
Abd El-Azeim et al. Influences of nano and non-nano-fertilizers on potato quality and productivity
KR100882956B1 (en) Coal-based organic growth compound
CZ308998B6 (en) Foliar fertilizer for agricultural crops containing phosphorus, organic nitrogen, organic potassium
WO2023128749A1 (en) Organic fertilizer composition
KR20180133099A (en) Preparation method of microbial fermentation broth containing shell and refined sulfur
MXPA05013592A (en) Fertilizer compositions
CZ19534U1 (en) Liquid fertilizer

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040623