CZ19181U1 - Pomucka pro zapalování - Google Patents

Pomucka pro zapalování Download PDF

Info

Publication number
CZ19181U1
CZ19181U1 CZ200820487U CZ200820487U CZ19181U1 CZ 19181 U1 CZ19181 U1 CZ 19181U1 CZ 200820487 U CZ200820487 U CZ 200820487U CZ 200820487 U CZ200820487 U CZ 200820487U CZ 19181 U1 CZ19181 U1 CZ 19181U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ignition aid
aid according
ignition
mixture
combustible material
Prior art date
Application number
CZ200820487U
Other languages
English (en)
Inventor
Roßmeier@Martin
Original Assignee
Roßmeier@Martin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roßmeier@Martin filed Critical Roßmeier@Martin
Publication of CZ19181U1 publication Critical patent/CZ19181U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L11/00Manufacture of firelighters
    • C10L11/04Manufacture of firelighters consisting of combustible material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Pomůcka pro zapalování
Oblast techniky
Technické řešení se týká pomůcky pro zapalování pro zapálení pevných hořlavin jako je dřevo, nebo dřevěné uhlí, zejména pro ohniště pro pevné hořlaviny, skládající se z pevných organických surovin a minimálně jedné příměsi.
Dosavadní stav techniky
Jak je známo, je těžké, ba téměř nemožné zapálit běžné pevné hořlaviny jako je dřevo ve Štípané podobě, uhlí a podobné pouze s pomocí zápalek, tedy bez jakýchkoliv dalších pomůcek pro zapalování. Proto se u krbů, kachlových kamen, grilů na dřevěné uhlí atd., používají již dlouhou dobu dodatečné pomůcky pro zapalování, většinou v tekuté nebo pevné formě. Tekutá forma, například hořlavý líh, se používá spíše u grilů na dřevěné uhlí, tedy pod Širým nebem. U krbů a kachlových kamen nepřipadají tyto tekuté pomůcky pro zapalování většinou z důvodu hrozícího nebezpečí vznícení v úvahu. V této oblasti se používají pevné pomůcky pro zapalování v nej různějších podobách a v nejrůznějším materiálovém složení.
Z dokumentu DD 262 445 A5 je například známá pomůcka pro zapalování a postup zapalování, při kterém se namáčejí tenké destičky z hořlavého produktu, zde zejména asi 2 až 8 mm tlusté kousky dřeva, do lázně z roztaveným parafínem a více těchto kousků dřeva se po okapání a ochlazení balí do hořlavého pláště. V obchodech se v současné době dají koupit zejména tři formy pomůcek pro zapalování. První provedení jez přírodního dřeva, většinou ve formě pilin, pilinové moučky, nebo podobné, které jsou napuštěné voskem. Ve druhém provedení se prodávají pomůcky pro zapalování ve formě bílých, spíše nepříjemně vonících kostek, pro jejichž výrobu je jako základ použit petrolej, který je vázán s pomocí pryskyřice, tensidu a tvrdidla.
Třetí provedení, známé z DE 202 09 646 Ul, sestává z parafínového jádra, kolem kterého je navinutý ústřižek z provázku a dřevěné vlny, který je napuštěný parafínem. Jako alternativu k po25 mocným zapalovacím prostředkům je možné použít hořlavinu, která je vytvořená tak, aby se dobře zapalovala. Například z US 3 297 419 A je známé syntetické poleno, které se skládá z dřevěné moučky a z minimálně jedné přísady pro zlepšení chování při hoření. Zde se jako první přísada používá vosk, aby se dalo poleno snadněji zapálit při pokojových teplotách. Volitelně se užívá druhá přísada, která zlepšuje postupné odhorivání polena při vysokých teplotách. Toto po30 léno se vyrábí takovým postupem, kdy se nejprve rozehřeje a přivede do tekutého stavu vosk, ten se potom smíchá s dřevěnou moučkou a volitelně s další přísadou a směs se potom ochladí a je lisováním vytvarována do tvaru polena. . .
V posledních letech bylo dosaženo v oblasti paliv výrazných pokroků ve vývoji a aplikaci obnovitelných organických, hořlavin, především kvůli zdražování fosilních paliv oleje a uhlí. Z obno35 vítelných surovin a/nebo organických zbytkových látek a odpadních látek byla vyvinuta a uvedena na trh různá paliva ve' formě pelet. Z DE 103 34 645 Al je například známé palivo, které se lisuje a peletuje ze směsi skládající se z 20 až 80 % ze dřeva v rozdrcené podobě a z určitého dílu skládajícího se z organických složek obnovitelných surovin, bez přídavku pojivá. Z DE 10 2004 042 659 Al je známo těleso z paliva, které obsahuje zemědělskou odpadní látku, první přídavnou látku pro zvýšení výhřevnosti a druhou přídavnou látku pro snížení tvorby strusky. Přitom se jako zemědělské odpadní produkty používají v první řadě odpady vzniklé ze sklizně obilí, jako první přídavná látka zbytkové produkty ze zpracování obilí a jako druhá přídavná látka ke snížení tvorby strusky je navrženo vápno. V DE 103 57 282 Al je navrhováno obohacení dřevěných a slámových paliv železem a/nebo manganem pro zlepšení chování při odhořívání. Nakonec je z
DE 20 2006 014 651 Ul známé palivo ze slisovaných obnovitelných organických surovin, které se skládá z důvodu optimalizace výhřevnosti a tvorby strusky ze 72 až 83 hmotnostních procent ze spalitelných organických surovin a/nebo zemědělských zbytkových látek, z 15 až 25 hmotnostních procent z přírodních organických olejů a/nebo tuků, a ze 2 až 3 hmotnostních procent z natriumperborátu j akožto dodavatele kyslíku.
Cl 19181 Ul
Dle dnešního stavu techniky se již v palivech používají agrární suroviny a zbytkové látky, jako je například sláma, většinou v kombinaci s různými přídavnými látkami, ovšem ne s voskem. U pomůcek pro zapalování je doposud známé pouze použití dřeva ve formě dřevěných pilin, nebo dřevěné vlny, ale to také již ve spojení s voskem.
Úkolem technického řešení je vyrobit pomůcku pro zapalování pro běžné pevné hořlaviny, která se skládá z agrárních surovin a zbytkových látek smíchaných s parafínem, přičemž se nepoužije dřevo, které se mezitím stalo drahým a je ho málo. Tato pomůcka pro zapalování se ještě musí dát vyrobit a dělit jednoduchým způsobem a levně, kromě toho bude optimalizováno zapalování. Podstata technického řešení
Tento úkol je vyřešen pomůckou pro zapalování podle předloženého technického řešení.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že hořlavý materiál je obnovitelná organická surovina nebo zbytková látka, ale není to dřevo v jakékoliv formě, a k této směsi je přidán parafín.
Ve výhodném provedení je hořlavý materiál obnovitelná látka a/nebo zemědělská zbytková látka, zejména čínský rákos, sloní tráva, sláma z obilí veškerého druhu, cukrová třtina, bambus, juta, sisal, konopí, rýžová sláma, len, kokos, nebo alfa tráva.
V dalším výhodném provedení je hořlavý materiál masa listů a stonků čínského rákosu rozštěpkovaná na velikost zejména 0 až 10 mm.
Dále je výhodné, když směsný poměr tvoří 55 hmotnostních procent čínského rákosu a 45 hmotnostních procent parafínu...........
V dalším výhodném provedení je směs slisována do podoby tyčí zejména s kulatým nebo kvadratickým průřezem a tyče mají průměr nebo délku strany s výhodou v rozmezí 2,5 až 3 cm. Nakonec je výhodné, když je vytvořena ve formě tyčí, zejména o délce 20 až 30 cm, ulamovatelných v délkách 1,5 až 2,5 cm.
Příklady provedení technického řešeni . Pomůcka pro zapalování podle tohoto technického řešení, se skládá ze směsi čínského rákosu a parafínu, který se používá také pro výrobu svíček jako svíčkový vosk.
Čínský rákos je známý pod biologickým názvem Miscantus. Existují různé druhy čínského rákosu jako například Miscantus Gigensis, nebo Miscantus Sinesis.
Čínský rákos je rostlina, kterou je možné také ve střední Evropě jednoduše kultivovat, a se kterou jo se na dobrých půdách dosahují trvale velmi dobré výnosy dosahující až více než 20 tun sušiny z hektaru. Pro pomůcku pro zapalování, která odpovídá vynálezu, se používá celá hmota stonků a listů.
Tato hmota se nejprve rozštěpkuje na velikost 0 až 10 mm, Parafín se rozehřeje na teplotu asi 90 °C. Za stálého míchání se do horkého parafínu přidává rozštěpkovaná sláma z čínského rákosu do té doby, než vznikne směsný poměr skládající se z přibližně 55 hmotnostních procent čínského rákosu a 45 hmotnostních procent parafínu.
U tohoto směsného poměru je možné hmotu velmi dobře zpracovávat a je dosaženo nejlepšího možného chování při spalování.
Směs z čínského rákosu a parafínu se potom nechá zchladnout na asi 35 °C. Potom se směs sli40 suje v pístovém lisu do podpalovače ve tvaru tyče. Tento podpalovač může mít kulatý, nebo čtvercový průřez, přičemž pro průměr, resp. šířku jsou upřednostňovány rozměry mezi 2 a 4 cm.
Tento podpalovač může být distribuován ve formě tyčí s délkou asi 20 až 30 cm. Z této tyčky si potom uživatel jednoduše odlomí kousky o požadované velikosti. Jako alternativu je možné prodávat v obchodech kousky připravené ke přímému použití o délce 1,5 až 2,5 cm,
CZ 19181 Ul
Průmyslová využitelnost
Pomůcku pro zapalování podle technického řešení lze využít pro zapálení pevných hořlavin jako je dřevo nebo dřevěné uhlí ve vnitřních i venkovních ohništích, krbech a topeništích.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Pomůcka pro zapalování sestávající ze směsi z hořlavého materiálu a minimálně jedné přísady, kterou je pojící prostředek a/nebo urychlovač hoření, vyznačující se tím, že hořlavý materiál je obnovitelná organická surovina nebo zbytková látka, ale není to dřevo v jakékoliv formě, a k této směsi je přidán parafín.
  2. 2. Pomůcka pro zapalování podle nároku 1, vyznačující se tím, že hořlavý materiál je obnovitelná látka a/nebo zemědělská zbytková látka, zejména čínský rákos, sloní tráva, sláma z obilí veškerého druhu, cukrová třtina, bambus, juta, sisal, konopí, rýžová sláma, len, kokos, nebo alfa tráva.
  3. 3. Pomůcka pro zapalování podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že hořlavý materiál je masa listů a stonků čínského rákosu rozštěpkovaná na velikost částic 0 až 10 mm.
  4. 4. Pomůcka pro zapalování podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že směsný poměr tvoří 55 hmotnostních procent čínského rákosu a 45 hmotnostních procent parafínu.
  5. 5. Pomůcka pro zapalování podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se směs je slisována do podoby tyčí, zejména s kulatým nebo kvadratickým průřezem.
  6. 6. Pomůcka pro zapalování podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se t í m, že tyče mají průměr nebo délku strany s výhodou v rozmezí 2,5 až 3 cm.
  7. 7. Pomůcka pro zapalování podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je· vytvořena ve formě tyčí, zejména o délce 20 až 30 cm, ulamovatelných v délkách 1,5 až 2,5 cm.
CZ200820487U 2007-11-20 2008-10-29 Pomucka pro zapalování CZ19181U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE200720016279 DE202007016279U1 (de) 2007-11-20 2007-11-20 Feueranzünder

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ19181U1 true CZ19181U1 (cs) 2008-12-16

Family

ID=39185451

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200820487U CZ19181U1 (cs) 2007-11-20 2008-10-29 Pomucka pro zapalování

Country Status (3)

Country Link
AT (1) AT10986U1 (cs)
CZ (1) CZ19181U1 (cs)
DE (1) DE202007016279U1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2951455B1 (fr) * 2009-10-16 2012-08-31 Pop In Composition combustible, en particulier pour l'allumage de matieres combustibles, allume-feu presentant une telle composition et procede de fabrication d'une telle composition

Also Published As

Publication number Publication date
DE202007016279U1 (de) 2008-03-13
AT10986U1 (de) 2010-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sotannde et al. Physical and combustion properties of charcoal briquettes from neem wood residues
Yahaya et al. Development of rice husk briquettes for use as fuel
Onuegbu et al. Comparative analyses of densities and calorific values of wood and briquettes samples prepared at moderate pressure and ambient temperature
Oyelaran et al. Performance evaluation of the effect of waste paper on groundnut shell briquette
EP2978826B1 (en) Firelog and method of making a firelog
Mbamala Burning rate and water boiling testsfor differently composed palm kernel shell briquettes
WO2015109293A1 (en) Biomass fire-log and method of manufacture
CZ19181U1 (cs) Pomucka pro zapalování
US4302210A (en) Fireplace log
Oyelaran et al. An experimental study of the combustion characteristics of groundnut shell and waste paper admixture briquettes
CZ304904B6 (cs) Palivo na bázi réví
US20110047865A1 (en) Artificial fire log
CA2683139A1 (en) Method for hot oil torrifaction of wood chips
CN100400628C (zh) 一种固体燃料
Suzanni Utilization of Durian Shell Waste With Janeng Pati as a Raw Material of Briquette for Renewable Energy
US20060143976A1 (en) Fast lighting charcoal briquet
KR102689378B1 (ko) 연료용 커피 펠릿 조성물 및 이의 제조방법
Mbamala Performance comparative study of cement and wastepaper as binder sources in briquettes produced from sawdust
Jovial Biodiesel Production from Fluted Pumpkin (Telfairia Occidentalis) Seed Oil Through Koh-Catalysed Transesterification Reaction
Bechis et al. The Aaron stove, switching to agricultural residues to save firewood
CZ301605B6 (cs) Palivo na bázi slámy
Ossai et al. Production and characterization of biodiesel from fluted Pumpkin (Telfairia occidentalis Hook F) seed oil
Chen et al. Manufacturing and Testing of Briquetting Fuel from Palm Oil Mill Waste
CZ20031873A3 (cs) Palivo na bázi šťovíku
FR2951455A1 (fr) Composition combustible, en particulier pour l'allumage de matieres combustibles, allume-feu presentant une telle composition et procede de fabrication d'une telle composition

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20120524

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20150827

MK1K Utility model expired

Effective date: 20181029