CZ18760U1 - Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery - Google Patents

Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery Download PDF

Info

Publication number
CZ18760U1
CZ18760U1 CZ200820016U CZ200820016U CZ18760U1 CZ 18760 U1 CZ18760 U1 CZ 18760U1 CZ 200820016 U CZ200820016 U CZ 200820016U CZ 200820016 U CZ200820016 U CZ 200820016U CZ 18760 U1 CZ18760 U1 CZ 18760U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
laser
image
camera
spherical particles
particle
Prior art date
Application number
CZ200820016U
Other languages
English (en)
Inventor
Cížek@Jan
Nováková@Ludmila
Novotný@Jan
Nožicka@Jirí
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze,
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze, filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze,
Priority to CZ200820016U priority Critical patent/CZ18760U1/cs
Publication of CZ18760U1 publication Critical patent/CZ18760U1/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Description

Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery.
Dosavadní stav techniky
Z technické praxe jsou známa různá řešení měření rychlostí a velikosti transparentních sférických částic. V současné době je využívána metoda IPI (Interferometric Particle Imaging) označovaná také jako ILIDS (Interferometric Laser Imaging for Droplet Sizing). Princip konvenční ío metody IPI je založen na zpracování signálu získaného zaostřenou a rozostřenou kamerou. Měřený prostor s částicemi je osvětlen laserovým paprskem a je pořízen zaostřený snímek částice a rozostřený snímek s interferenčním obrazcem. Interferenční proužky vznikají složením dvou paprsků světla, paprsku od částice odraženého a paprsku v částici lomeného. Nejdříve je ze zaostřeného snímku určena poloha částice. Získaná poloha je využita při zpracování druhého i 5 snímku a z počtu interferenčních proužků je vypočítána velikost částice. Nevýhodou metody IPI je nutnost použití dvou kamer upevněných v přesně definované vzájemné poloze. Další omezení je v minimální měřitelné velikosti částic, která se pohybuje okolo 5 pm. Tento limit je dán uspořádáním zařízení, zejména jeho optických prvků a způsobem možného vyhodnocení.
Dále jsou pro určení velikosti částic používány metody využívající rozptylu světla. Měřenou oblastí prochází laserový paprsek, na částici dochází k jeho rozptylu a kamera umístěná mimo osu tohoto paprsku pak sbírá informaci o rozložení jeho intenzity. Na základě rozložení intenzity světlaje získána informace o velikosti částice. Pro měření velikosti více částic najednou lze metodu aplikovat jen při specifických podmínkách. Obvykle se předpokládá, že rozptýlené světlo od jednotlivých částic je nekoherentní a nedochází k násobným rozptylům. Tyto podmínky jsou obvykle splněny jen v případě, že jsou částice v prostoru rozmístěny pravidelně a nepříliš hustě. Při použití této metody nelze získat informaci o rychlosti sledovaných částic.
Jinou kategorií jsou metody využívající laserem indukované fluorescence. Z poměru intenzit světla, závislých na ploše a objemu částice, zaznamenaných na dvou snímcích je určena prostorová distribuce částic. Zpracováním signálu lze zjistit i rychlostní pole. Použití této metody má výhodu ve velkém měřicím rozsahu (1 až 100 pm) a je použitelné s dostatečnou přesností i při velké prostorové hustotě částic. Nelze ji však použít v podmínkách, při kterých dochází k odpařování kapiček. Odpař kapiček ovlivňuje koncentraci použitého barviva, mění se tím i intenzita rozptýleného světla a velikost částice nemůže být korektně určena.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny zařízením pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že laser je opatřen laserovým nožem pro osvětlení měřené roviny a kamera je opatřena objektivem, u kterého je vzdálenost předmětové roviny od jeho první čočky rovna 200 až 240 mm v závislosti na vzdálenosti objektivu od snímací kamery. Tuje možno měnit v rozsahu 255 až 315 mm. Průměr objektivu je 70 mm. Nejmenší poměr vzdálenosti předmětové roviny k průměru objektivu, který udává minimální měřitelnou velikost částic, je tedy 2,85. Zařízení je tak schopno měřit i částice o velikosti 1,5 pm. Laser má s výhodou vlnovou délku 532 nm.
Zařízení se tedy skládá z nově navrženého objektivu a dalších standardně používaných kompo45 nent. Tím, že objektiv je konstruován pro přesně definovanou vlnovou délku, se podařilo dosáhnout i nízkých hodnot optických vad. Poloha a velikost měřené částice se určují přímo ze snímku
- 1 CZ 18760 Ul rozostřené kamery a není nutné proto použít druhou kameru. Především v oblasti nejmenších částic, kde počet interferenčních pruhů přímo ovlivňuje kvalitu výsledného nahrazení měřených dat, byla také výrazně zlepšena přesnost určování velikosti částic. Použití jedné kamery pak umožňuje využití metody i při experimentech se složitější geometrií modelu. Současně byly sní5 ženy pořizovací náklady na nezbytné technické vybavení. Tím, že není nutné provádět před každým měřením kalibraci polohy kamer vůči sobě, byly sníženy nároky na obsluhu.
Přehled obrázků na výkresech
Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic podle tohoto technického řešení bude podrobněji popsáno na konkrétních příkladech provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je znázorněno schematicky v bokorysu příkladné provedení. Na obr. 2 je znázorněno příkladné provedení zařízení v axonometrickém pohledu. Na obr. 3 je znázorněn výsledek zpracování rozostřeného snímku a na obr. 4 je znázorněn snímek se zaostřenými částicemi. Na obr. 5 je uvedena ukázka měřených dat při použití standardního objektivu a na obr. 6 nově navrženého objektivu.
Příklady provedení technického řešení
Příkladné zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic 4 sestává z laseru 1 a snímací kamery 2. Laser 1 je opatřen laserovým nožem pro osvětlení měřené roviny a kamera 2 je opatřena objektivem 3, u kterého je vzdálenost předmětné roviny 32 od jeho první čočky 33 rovna 200 až 240 mm v závislosti na vzdálenosti objektivu 3 od snímací kamery 2. Tu je možno měnit v rozsahu 255 až 315 mm. Průměr objektivu 3 je 70 mm.
Soustava pro měření částic se skládá z laseru i, který prostřednictvím laserového nože osvětluje měřenou rovinu, dále z kamery 2 se speciálním objektivem 3. Dalšími komponenty je řídicí a záznamová technika.
Kamerou 2 se speciálním objektivem 3 jsou získávány dvojice rozostřených snímků. Snímky prochází dvěma různými způsoby zpracování.
Součástí zařízení je speciální objektiv 3 s dostatečnou světelností umožňující zaostřit do velmi malé oblasti a na malou vzdálenost. Objektiv 3 je tvořen třemi optickými prvky - spojnými sférickými čočkami 33, 34 a 35 a tubusem 36, který umožňuje měnit vzdálenost CCD čipu 37 od nejbližšího optického prvku, jak je patrné z obr. 1.
Pri prvním je na snímky aplikována sada filtrů tak, aby se obraz částice 4 soustředil do menší oblasti. Následně je určena poloha každé částice 4 korelací mezi přefiltrovaným snímkem a generovaným obrázkem zaostřené částice 4. Tyto přefiltrované snímky jsou dále použity pro výpočet rychlosti částic 4.
Pri druhém jsou na rozostřených snímcích kruhové obrazy částic 4 s interferenčními obrazci, to znamená, že všechny částice 4 mají na snímcích stejně velký obraz s různým počtem interferenčních pruhů v závislosti na velikosti částice 4. Na základě polohy částic 4 známé z předchozího zpracování je v příslušné kruhové oblasti zjišťována prostorová frekvence interferenčních proužků. Při konvenční metodě IPI je k určení prostorové frekvence interferenčních proužků použita spektrální výkonová hustota. Nově navrhovaná metoda využívá spektrální výkonovou hustotu jen k počátečnímu určení frekvence. V dalším kroku je přesnost a spolehlivost metody zlepšena hledáním koeficientů kvadrátu kosinové funkce, která nejlépe odpovídá interferenčnímu signálu.
Metodika zpracování rozostřeného snímkuje následující. V prvním krokuje provedeno vyhlazení histogramu četnosti jednotlivých stupňů šedi snímku. Tím je dosaženo zlepšení poměru sig45 nál/šum. Dále je na snímek aplikován Sobelův filtr pro detekci hran, který je založen na odhadu gradientu ve vodorovném a svislém směru. Takto upravený snímek je prahován konstantní hodnotou 100. Výsledkem je obraz s diskrétními hodnotami 0 nebo 1, ve kterém je pro každý pixel
-2CZ 18760 Ul provedena analýza okolí. Na jejím základě jsou nejprve vyplněna prázdná místa, následně je zjišťována spojitost okolí každého pixelu. V dalším krokuje znovu aplikován Sobelův filtr s prahováním pro eliminaci vnitřku spojitých oblastí. Výsledkem je opět obraz s diskrétními hodnotami 0 a 1, na kterém jsou, v závislosti na kvalitě měřených dat, pouze okraje vyhodnocovaných interferogramů. Nakonec je využito Houghovy transformace, která spočívá v nalezení parametricky popsatelného modelu obrazu. V tomto případě se jedná o nalezení kružnic daného poloměru. Posledním krokem je výpočet konvoluce snímku s Gaussovským rozložením. V takto upraveném snímku jsou částice vyhledávány pomocí standardního algoritmu založeného na korelaci snímku s vygenerovaným obrazem zaostřené částice 4.
ío Uspořádání jednotlivých komponent navrhovaného systému je následující. Laser i o vlnové délce 532 nm opatřený válcovou optikou vytvářející laserový list 5 je upevněn vzhledem ke kameře 2 se speciálním objektivem 3 pod přesně definovaným úhlem 6. Úhel 6 snímání je zvolen s ohledem na poměr indexů lomu světla měřených částic 4 a okolního prostředí. Pro získání kvantitativních údajů je nutné přesně určit vzdálenost kamery 2 od měřené roviny 32. Nejprve je ka15 mera 2 zaostřena do měřené roviny 32. Postupným posouváním CCD čipu 37 směrem k objektivu 3 dojde k rozostření obrazu a na záznamovém zařízení se místo zaostřených částic 4 objeví kruhové interferogramy. Doporučený průměr interferogramů je 80 až 120 pixelů. S tímto nastavením je provedeno měření. Získaná data jsou vyhodnocena výše zmíněným postupem. Průmyslová využitelnost
Zařízení podle tohoto technického řešení nalezne uplatnění především při měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic. Je určeno především pro měření dvoufázového proudění, například kapiček vody ve vzduchu, bublin vzduchu ve vodě a podobně.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z 25 laseru a snímací kamery, vyznačující se tím, že laser (1) je opatřen laserovým nožem pro osvětlení měřené roviny a kamera (2) je opatřena objektivem (3), u kterého je vzdálenost předmětné roviny od jeho první čočky (33) rovna 200 až 240 mm v závislosti na vzdálenosti objektivu (3) od snímací kamery (2), která je 255 až 315 mm.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že průměr objektivu (3) je 70 mm.
    30 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že laser (1) má vlnovou délku
    532 nm.
CZ200820016U 2008-06-06 2008-06-06 Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery CZ18760U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820016U CZ18760U1 (cs) 2008-06-06 2008-06-06 Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820016U CZ18760U1 (cs) 2008-06-06 2008-06-06 Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ18760U1 true CZ18760U1 (cs) 2008-07-24

Family

ID=39669853

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200820016U CZ18760U1 (cs) 2008-06-06 2008-06-06 Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ18760U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Honkanen et al. Digital imaging measurement of dense multiphase flows in industrial processes
CN106895780B (zh) 用于测量对象的位置的光学装置
US10467764B2 (en) Method for counting and characterization of particles in a fluid in movement
CN107407551A (zh) 用于使显微镜自动聚焦到基片上的方法、系统及装置
US20190323920A1 (en) System and method for inspecting optical power and thickness of ophthalmic lenses immersed in a solution
CN109477783B (zh) 用于借助于动态光散射确定悬浮在液体和流动介质中的颗粒的平均颗粒大小的方法及其设备
US20060001885A1 (en) Method and device for quantitative determination of the optical quality of a transparent material
US20130057675A1 (en) Method and arrangement for measuring flow rate of optically non-homogeneous material
EP3532822B1 (en) Trans-illumination imaging with use of interference fringes to enhance contrast and find focus
CN114402188A (zh) 颗粒测量装置
JP2008180630A (ja) 流体計測システム、流体計測方法およびコンピュータプログラム
JPH0926396A (ja) 異物等の欠陥検査方法及びその装置
US9958319B2 (en) Method and device for determining a critical angle of an excitation light beam
EP2831540B1 (en) Measuring surface curvature
US20180172972A1 (en) Surface sensing in optical microscopy and automated sample scanning systems
Kaikkonen et al. A holographic in-line imaging system for meteorological applications
CZ18760U1 (cs) Zařízení pro měření rychlosti a velikosti transparentních sférických částic sestávající z laseru a snímací kamery
US20230185067A1 (en) Methods and apparatus for optimised interferometric scattering microscopy
CN114034713A (zh) 一种基于干涉粒子成像技术的液体体系异物检测方法
JP4286605B2 (ja) 物体の表面検査装置および表面検査方法
KR101826226B1 (ko) 자동 보정 집광렌즈를 이용한 자동으로 초점을 조절하는 방법 및 장치
WO2017130009A1 (en) Method and apparatus for fluorescence analysis of a sample
JPH0821798A (ja) 異物検出方法及び装置
KR102139477B1 (ko) 매질 특성 차이를 이용한 영상 기반의 시료 분석 장치를 이용하여 시료를 측정하고 분석하는 방법
AU2011222741B2 (en) Apparatus and method for monitoring particles in a stack

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20080724

MK1K Utility model expired

Effective date: 20120606