CZ17969U1 - Pohon s rotačními solenoidy - Google Patents

Pohon s rotačními solenoidy Download PDF

Info

Publication number
CZ17969U1
CZ17969U1 CZ200719089U CZ200719089U CZ17969U1 CZ 17969 U1 CZ17969 U1 CZ 17969U1 CZ 200719089 U CZ200719089 U CZ 200719089U CZ 200719089 U CZ200719089 U CZ 200719089U CZ 17969 U1 CZ17969 U1 CZ 17969U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
housing
central shaft
actuator
rotary solenoid
rotary
Prior art date
Application number
CZ200719089U
Other languages
English (en)
Inventor
Pitrík@Václav
Original Assignee
Pitrík@Václav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pitrík@Václav filed Critical Pitrík@Václav
Priority to CZ200719089U priority Critical patent/CZ17969U1/cs
Publication of CZ17969U1 publication Critical patent/CZ17969U1/cs

Links

Landscapes

  • Braking Arrangements (AREA)

Description

tilů, uzávěrů, klapek a jiných funkčních prvků v hydraulických obvodech, pro ovládání elektric5 kých spínačů nebo přepínačů, ale také pro ovládání pracovních přípravků nebo nástrojů. Dosavadní stav techniky
Pro pohon kulových ventilů, uzavíracích ventilů, klapek, hydraulických vysokotlakých směrových ventilů apod., kde je vyžadováno pootočení o 90° a většinou i velké kroutící momenty, se používají pneumatické a hydraulické pohony. Je-li vyžadováno jejich uzavření při výpadku enerio gie, zajišťují to pružiny, které tyto pohony obsahují. Při ovládání směrových ventilů se používají rovněž pneumatické a hydraulické pohony a v případě, že je požadována bezpečnostní funkce, jsou tyto pohony doplněny pružinovými jednotkami. Při ovládání regulačních ventilů se používá asynchronních a synchronních motorů s převodovkami. V případě, kdy je používána bezpečnostní funkce, obsahují tyto pohony rozpínací spojky a pružiny, které nastaví bezpečnou polohu.
Rovněž pro ovládání různých klapek se obvykle používá pneumatických pohonů. Použití elektrických motorů naráží v některých případech na dlouhou dobu návratu pohonu do výchozí polohy. Pro spínání elektrických spínačů velmi vysokého výkonu se používá rovněž pneumatických pohonů. Pohon různého nářadí je obvykle doménou pneumatických pohonů.
Nevýhodou pneumatických pohonů je potřeba stlačeného vzduchu, jeho úprava, potřeba spína20 cích ventilů a rozvodů vzduchu.
Nevýhodou hydraulických pohonů je, že vyžadují zařízení na výrobu hydraulického vysokotlakého oleje, spínací ventily a rozvod oleje.
Nevýhodou elektrických pohonů je nutnost vytvořit mechanický převod, který sice zesiluje kroutící moment, ale zpomaluje jeho pohyb pevně stanovenou rychlostí přestavování pohonu.
Další nevýhodou elektrických pohonů s bezpečnostní funkcí je, že používají zvláštních spojek nebo jiných principů, které činí pohon značně složitý a rozměrný.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody a nedostatky dosud známých systémů pro ovládání kohoutů, ventilů, uzávěrů, klapek a jiných funkčních prvků do značné míry odstraňuje pohon s rotačními solenoidy pro ovládání kohoutů, ventilů, uzávěrů, klapek a jiných funkčních prvků podle technického řešení. Podstata technického řešení spočívá v tom, že pohon je tvořen jedním až šesti rotačními solenoidy, navzájem rovnoběžnými a cyklicky rozmístěnými na víku skříně tak, že každý rotační solenoid je uchycen na hřídeli, který je přímo nebo přes převod propojen s centrálním hřídelem, uloženým otočně ve skříni prostřednictvím vnitřního ložiska, centrální hřídel je přitom vybaven ovladačem spínačů, který je propojen se spínačem volitelných mezipoloh a spínačem koncových poloh pohonu, uloženými do krytu ovládacích mechanismů a připojenými na svorkovou skříňku, která je současně propojena i s rotačními solenoidy; centrální hřídel je spojen s akčním členem poháněného mechanismu.
Ve výhodném provedení pohonu podle technického řešení je na centrálním hřídeli vedle vnitřní40 ho ložiska radiálně upevněna páka s jedním nebo dvěma protilehlými rameny, na jejichž konci je kolmo ke směru páky vytvořen jednostranný nebo oboustranný nosič, nesoucí otočně uložené rolny; každá tato rolna se opírá o tlačné pouzdro posuvně uložené ve valivém vedení umístěném v nosném pouzdru, tlačné pouzdro se zevnitř opírá o pružinu, kterou prochází ovládací tyčinka skrze axiální ložisko buď do prostoru kiytky nebo do prostoru hydraulické brzdy, přičemž pruži45 na se druhým koncem opírá o dno nosného pouzdra, v prostoru hydraulické brzdy je ovládací tyčinka spojena s pístnicí hydraulické brzdy. Hydraulická brzda je vybavena propojením obou
- 1 CZ 17969 Ul jejích přívodů pomocí hydraulického potrubí, dále ovládacím ventilem a kolenem se škrticím ventilem.
Výhodné provedení pohonu podle technického řešení může být vybaveno převodem mezi hřídelem a centrálním hřídelem, přičemž tento převod je umístěn ve skříni a je tvořen na každém jed5 notlivém hřídeli umístěným hnacím kolem, toto hnací kolo se svým vnějším ozubením opírá o vnitřní ozubení centrálního hnaného kola, které je uchyceno na centrálním hřídeli uloženém ve skříni prostřednictvím vnitřního ložiska a ve víku skříně prostřednictvím vnějšího ložiska.
Pro některé aplikace je výhodné, jestliže rotační solenoid je lineární rotační solenoid, pro jiné aplikace může být výhodně použit bistabilní rotační solenoid.
Výhodou pohonu s rotačními solenoidy podle technického řešení je především jednoduchá konstrukce s malým počtem komponentů a s tím spojená ekonomická výhodnost a vyšší celková životnost. Z funkčního hlediska je výhodné jednoduše dosahované zesílení kroutícího momentu a možnost postupného zesilování kroutícího momentu zapnutím nebo přidáním dalších rotačních solenoidů. Funkce pohonu podle technického řešení je řešena tak, že umožňuje nastavit rychlost pohybu, zastavit pohon v mezipoloze nebo uzamknout pohon v krajní poloze a tím odepnout rotační solenoid od zdroje napětí a šetřit energii.
Další výhodou pohonu podle technického řešení je jeho univerzálnost a široká aplikovatelnost, kdy využitím propojovacích přírub lze pohon spojit s různými ventily, zařízeními a akčními členy. Pohon podle technického řešení je dobře modifikovatelný i z hlediska elektroniky, neboť využitím ovladače spínačů, nastavením spínačů, případně použitím proudového spínače lze vybavit pohon diagnostikou. Je-li to z hlediska aplikace zapotřebí, může být ve svorkové skříňce umístěn PLC (programovatelný automat) nebo mikroprocesor.
Významnou výhodou konstrukčního řešení pohonu podle technického řešení vzhledem k velikosti pohonu a šířce spektra jeho využití je skutečnost, že umožňuje modulové uspořádání.
Modulová skladba pohonu pak umožňuje ovládat ventily nebo klapky tak, že se u nich zajišťuje bezpečnostní funkce, a to využitím pružiny, která je součástí pohonu. Ovládáním hydraulického ventilu hydraulické brzdy je možno v krajní poloze pohon uzamknout a odpojit ovládací napětí od rotačního solenoidu.
Modulová skladba pohonu rovněž umožňuje zvyšovat kroutící moment přidáváním nebo připíná30 ním rotačních solenoidů. Další výhodou tohoto pohonu je, že je možné snadno zjišťovat jeho polohu a od ní odvozovat jeho zastavení v mezipoloze, zrychlení nebo zpomalení a zastavení v krajní poloze při současném odpojení ovládacího napětí od rotačního solenoidu.
Přehled obrázků na výkresech
Konkrétní příklady provedení pohonu s rotačními solenoidy podle technického řešení jsou zná35 zorněny na přiložených výkresech, kde značí:
- obr. 1 - pohon pro ovládání vysokotlakých směrových ventilů s bezpečnostní funkcí,
- obr. 2 - pohon pro ovládání směrového ventilu s menším kroutícím momentem,
- obr. 3 - pohon pro dvoupolohové ovládání hydraulické klapky s bezpečnostní funkcí,
- obr. 4 - pohon pro dvoupolohové ovládání kulového ventilu s bezpečnostní funkcí,
- obr. 5 - pohon pro třípolohové ovládání malého směrového ventilu, například kulového třípolohového kohoutu s bezpečnostní funkcí,
- obr. 6 - pohon pro ovládání uzavírací klapky s menším kroutícím momentem.
Příklady provedení technického řešení
K bližšímu objasnění podstaty technického řešení mohou sloužit následující příklady konkrétní45 ho provedení pohonu s rotačními solenoidy:
- ovládání kulových kohoutů
-2CZ 17969 Ul
- ovládání klapek
- ovládání směrových ventilů
- ovládání uzavíracích ventilů
- ovládání uzávěrů
- ovládání pracovních přípravků nebo nástrojů
- ovládání hydraulických vysokotlakých směrových ventilů
- ovládání hydraulických vysokotlakých směrových ventilů s bezpečnostní funkcí
- ovládání elektrických spínačů a přepínačů.
Nejčastější - nejvíce ilustrativní ukázky konkrétního provedení pohonu s rotačními solenoidy podle technického řešení jsou uvedeny v příkladech 1 až 6.
Příklad 1
Jak je zřejmé z obr. 1, pohon pro ovládání vysokotlakých směrových ventilů s bezpečnostní funkcí tvoří dva rotační solenoidy I, které jsou uchyceny k víku 2 skříně 3 tak, že každý rotační solenoid 1 svým hřídelem 4 zasahuje dovnitř skříně 3, kde má na hřídeli 4 upevněno hnací kolo
24 s vnějším ozubením, kterým se opírá o vnitřní ozubení centrálního hnaného kola 25, které je uchyceno na centrálním hřídeli 5. Centrální hřídel 5 je uložen otočně ve víku 2 skříně 3 prostřednictvím vnějšího ložiska 26 a druhým koncem je uložen ve vnitřním ložisku 6 skříně 3. Vzájemným počtem zubů hnacího kola 24 a centrálního hnaného kola 25 je dán převodový poměr a tedy zesílení kroutícího momentu. Na centrálním hřídeli 5 je za vnitřním ložiskem 6 radiálně upevně20 na páka 13 se dvěma protilehlými rameny, na kterých je vytvořen oboustranný nosič 14 nesoucí otočně uložené rolny 15. Každá rolna 15 se opírá o tlačné pouzdro 16 posuvně uložené ve valivém vedení 17, umístěném v nosném pouzdře 18.
Tlačné pouzdro j_6 se opírá zevnitř o pružinu 19, kterou prochází ovládací tyčinka 20 skrze axiální ložisko 21 do prostoru krytky 22 nebo do prostoru hydraulické brzdy 23, přičemž pružina 19 se druhým koncem opírá o axiální ložisko 21. Ovládací tyčinka 20 je pak v prostoru hydraulické brzdy 23 spojena s pístnicí hydraulické brzdy 23. Oba přívody hydraulické brzdy 23 jsou propojeny hydraulickým potrubím 27, ovládacím ventilem 28 a kolenem 29 se škrticím ventilem 30.
Na centrálním hřídeli 5 centrálního hnaného kola 25 je upevněn ovladač spínačů 7, na kterém jsou vytvořeny ovládací dráhy pro ovládání spínače 8 volitelných mezipoloh pohonu a spínače 9 koncových poloh pohonu. Oba tyto spínače (8 a 9) jsou usazeny do krytu j_0 ovládacích mechanismů a jsou připojeny na svorkovou skříňku 11, na kterou jsou připojeny také kabely rotačních solenoidů L
Poznámka: Pro některé aplikace může být ve svorkové skříňce H umístěn PLC nebo mikropočítač.
Robustnost konstrukce i počet rotačních solenoidů I odpovídá typu pohonu určenému pro ovládání hydraulických vysokotlakých směrových ventilů s bezpečnostní funkcí a potřebným kroutícím momentům.
Tento pohon pracuje tak, že ve výchozí poloze jsou rotační solenoidy I bez napětí a tlačná pouzdra 16 jsou opřena o dorazy střední polohy účinkem pružin 19. Tlak pružin 19 se přenese ozube40 ným převodem přes centrální hnané kolo 25 a hnací kola 24 zpět až na rotační solenoidy I, které jsou rovněž ve střední poloze. Přivedením napětí na každý rotační solenoid 1 jeho hřídel 4 otáčí hnacím kolem 24, které zabírá do centrálního hnaného kola 25, které otáčením centrálního hřídele 5 otáčí i páku 13 s rolnami J_5. Každá rolna j_5 tlačí na tlačné pouzdro 16 pohybující se ve valivém vedení Γ7. Tlačné pouzdro 16 stlačuje pružinu j9 a zároveň posunuje ovládací tyčinku
20, která pohybuje pístem hydraulické brzdy 23.
Rychlost pohybu centrálního hřídele 5 se dá nastavit škrticím ventilem 30. Centrální hnané kolo 25 při otáčení centrálního hřídele 5 otáčí také ovladačem 7 spínače 8 volitelných mezipoloh pohonu a spínače 9 koncových poloh pohonu. Využitím obou spínačů (8 a 9) a ovládacího ventilu 28 hydraulické brzdy 23 lze dosáhnout různých způsobů ovládání (rychle, zpomalit, v krajní
-3 CZ 17969 Ul poloze pohon zajistit a nebo zastavit v mezipoloze). Pohon lze vrátit do střední (výchozí) polohy odepnutím napětí. Do opačné polohy se pohon dostane připnutím napětí na druhou cívku rotačního solenoidu 1.
Příklad 2
Pohon pro ovládání směrového ventilu s menším kroutícím momentem podle obr. 2 tvoří dva rotační solenoidy 1, které jsou uchyceny k víku 2 skříně 3 tak, že každý rotační solenoid 1 svým hřídelem 4 zasahuje dovnitř skříně 3, kde má na hřídeli 4 upevněno hnací kolo 24 s vnějším ozubením, kterým se opírá o vnitřní ozubení centrálního hnaného kola 25. Centrální hnané kolo 25 je uchyceno na centrálním hřídeli 5, který je uložen otočně ve víku 2 skříně 3 prostřednictvím ío vnějšího ložiska 26 a druhým koncem je uložen ve vnitřním ložisku 6 skříně 3.
Na centrálním hřídeli 5 je za vnitřním ložiskem 6 radiálně upevněna páka 13, na které je vytvořen oboustranný nosič 14 nesoucí otočně uložené rolny 15. Každá rolna 15 se opírá o tlačné pouzdro 16 posuvně uložené ve valivém vedení 17, umístěném v nosném pouzdře 18. Tlačné pouzdro 16 se opírá zevnitř o pružinu 19, kterou prochází ovládací tyčinka 20 skrze axiální Ιοί 5 žisko 21 do prostoru krytky 22 nebo do prostotu hydraulické brzdy 23, přičemž pružina 19 se druhým koncem opírá o axiální ložisko 21. Ovládací tyčinka 20 je pak v prostoru hydraulické brzdy 23 spojena s pístnicí hydraulické brzdy 23.
Oba přívody hydraulické brzdy 23 jsou propojeny hydraulickým potrubím 27, ovládacím ventilem 28 a kolenem 29 se škrticím ventilem 30.
Na centrálním hřídeli 5 centrálního hnaného kola 25 je upevněn ovladač spínačů 7, na kterém jsou vytvořeny ovládací dráhy pro ovládání spínače 8 volitelných mezipoloh pohonu a spínače 9 koncových poloh pohonu. Oba tyto spínače (8 a 9) jsou usazeny do krytu 10 ovládacích mechanismů a jsou připojeny na svorkovou skříňku 11, na kterou jsou připojeny také kabely rotačních solenoidů i.
Poznámka: Pro některé aplikace může být ve svorkové skříňce 11 umístěn PLC nebo mikropočítač.
Robustnost konstrukce i počet rotačních solenoidů 1 odpovídá typu pohonu určeného pro ovládání směrového ventilu s menším kroutícím momentem.
Pohon pracuje zcela analogicky tomu, jak bylo právě popsáno v příkladě 1.
Příklad 3
Jak je zřejmé z obr. 3, pohon pro dvoupolohové ovládání hydraulické klapky s bezpečnostní funkcí tvoří rotační solenoid I, který je upevněn k víku 2 skříně 3 tak, že svým hřídelem 4 zasahuje dovnitř skříně 3, kde má na hřídeli 4 upevněno hnací kolo 24 s vnějším ozubením, kterým se opírá o vnitřní ozubení centrálního hnaného kola 25. Centrální hnané kolo 25 je uchyceno na centrálním hřídeli 5, který je uložen otočně ve víku 2 skříně 3 prostřednictvím vnějšího ložiska 26 a druhým koncem je uložen ve vnitřním ložisku 6 skříně 3.
Na centrálním hřídeli 5 je za vnitřním ložiskem 6 radiálně upevněna páka 13, na které je vytvořen nosič 14 nesoucí otočně uloženou rolnu 15. Rolna 15 se opírá o tlačné pouzdro 16 posuvně uložené ve valivém vedení 17, umístěném v nosném pouzdře 18. Tlačné pouzdro J6 se opírá zevnitř o pružinu 19, kterou prochází ovládací tyčinka 20 skrze axiální ložisko 21 do prostoru hydraulické brzdy 23, přičemž pružina 19 se druhým koncem opírá o axiální ložisko 21. Ovládací tyčinka 20 je pak v prostoru hydraulické brzdy 23 spojena s pístnicí hydraulické brzdy 23.
Konstrukční řešení hydraulické brzdy 23 i ovládací mechanismus jsou řešeny shodně jako v předchozích příkladech 1 a 2.
Tento pohon pracuje tak, že ve výchozí poloze je rotační solenoid 1 bez napětí a tlačné pouzdro 16 je opřeno o doraz střední polohy účinkem pružiny 19. Tlak pružiny 19 se přenese ozubeným
-4CZ 17969 Ul převodem přes centrální hnané kolo 25 a hnací kolo 24 zpět až na rotační solenoid 1, který je rovněž ve střední poloze. Páka 13 je přitlačena na skříň 3, takže je také ve střední poloze.
Přivedením napětí na rotační solenoid i jeho hřídel 4 otáčí hnacím kolem 24, které zabírá do centrálního hnaného kola 25, které otáčením centrálního hřídele 5 otáčí i páku 13 s rolnou 1_5.
Rolna 15 tlačí na tlačné pouzdro 16 pohybující se ve valivém vedení 17. Tlačné pouzdro 16 stlačuje pružinu J9 a zároveň posunuje ovládací tyčinku 20, která pohybuje pístem hydraulické brzdy 23.
Rychlost pohybu centrálního hřídele 5 se dá nastavit škrticím ventilem 30. Centrální hnané kolo 25 při otáčení centrálního hřídele 5 otáčí také ovladačem spínače 8 volitelných mezipoloh poho10 nu a spínače 9 koncových poloh pohonu. Využitím obou spínačů (8 a 9) a ovládacího ventilu 28 hydraulické brzdy 23 lze dosáhnout různých způsobů ovládání (rychle, zpomalit, v krajní poloze pohon zajistit a nebo zastavit v mezipoloze). Pohon lze vrátit do střední (výchozí) polohy odepnutím napětí.
Příklad 4
Jak je zřejmé z obr. 4, pohon pro dvoupolohové ovládání kulového ventilu s bezpečnostní funkcí tvoří rotační solenoid 1, který je upevněn ke skříni 3 tak, že svým hřídelem 4 je neotočně vsazen dovnitř centrálního hřídele 5, který je otočně uložen prostřednictvím vnitřního ložiska 6 ve skříni 3. Na centrálním hřídeli 5 je upevněna páka 13 s nosičem 14 rolny 15. Rolna 15 se opírá o tlačné pouzdro 16, posuvně uložené v nosném pouzdře 18. Tlačné pouzdro 16 se opírá zevnitř o pružinu
19, kterou prochází ovládací tyčinka 20 do prostoru hydraulické brzdy 23, přičemž pružina J_9 se druhým koncem opírá o axiální ložisko 2L V prostoru hydraulické brzdy 23 je ovládací tyčinka 20 spojena s pístnici hydraulické brzdy 23.
Konstrukční řešení hydraulické brzdy 23 i ovládací mechanismus jsou řešeny shodně jako v předchozích příkladech.
Tento pohon pracuje tak, že ve výchozí poloze je rotační solenoid 1 bez napětí a tlačné pouzdro 16 je opřeno o doraz střední polohy účinkem pružiny 19. Tlak pružiny 19 se přenese přes páku 13 a centrální hřídel 5 na rotační solenoid 1, který je rovněž ve střední poloze. Páka 13 je přitlačena na skříň 3, takže je také ve střední poloze.
Přivedením napětí na rotační solenoid 1 jeho hřídel 4 otáčí centrálním hřídelem 5, který otáčí pákou 13 s rolnou 15. Rolna 15 tlačí na tlačné pouzdro 16 pohybující se ve valivém vedení 17. Tlačné pouzdro 16 stlačuje pružinu 19 a zároveň posunuje ovládací tyčinku 20, která pohybuje pístem hydraulické brzdy 23.
Rychlost pohybu centrálního hřídele 5 se dá nastavit škrticím ventilem 30. Centrální hřídel 5 otáčí ovladačem 7 spínače 8 volitelných mezipoloh pohonu a spínače 9 koncových poloh poho35 nu. Využitím obou spínačů (8 a 9) a ovládacího ventilu 28 hydraulické brzdy 23 lze dosáhnout různých způsobů ovládání (rychle, zpomalit, v krajní poloze pohon zajistit a nebo zastavit v mezipoloze). Pohon lze vrátit do střední (výchozí) polohy odepnutím napětí.
Příklad 5
Jak je zřejmé z obr. 5, pohon pro třípolohové ovládání malého směrového ventilu, například ku40 lového třípolohového kohoutu s bezpečnostní funkcí, tvoří rotační solenoid 1, který je upevněn ke skříni 3 tak, že svým hřídelem 4 je neotočně vsazen dovnitř centrálního hřídele 5, který je otočně uložen prostřednictvím vnitřního ložiska 6 ve skříni 3. Na centrálním hřídeli 5 je upevněna páka 13 zakončená nosičem 14 s rolnami 15. Každá rolna 15 se opírá o tlačné pouzdro 16, posuvně uložené ve valivém vedení 17, umístěném v nosném pouzdře J_8. Tlačné pouzdro 16 se opírá zevnitř o pružinu 19, kterou prochází ovládací tyčinka 20 do prostoru krytky 22, přičemž pružina J9 se druhým koncem opírá o axiální ložisko 2L Na centrálním hřídeli 5 je upevněn ovladač 7 spínače 8 volitelných mezipoloh a spínače 9 koncových poloh pohonu. Oba tyto spínače (8 a 9) jsou vsazeny do krytu W ovládacích mechanismů a jsou připojeny na svorkovou
-5CZ 17969 UI skříňku K, na kterou je také připojen kabel rotačního solenoidu i. Ovládací mechanismus je řešen shodně jako v předchozích příkladech.
Tento pohon pracuje tak, že ve výchozí poloze je rotační solenoid i bez napětí a tlačná pouzdra 16 jsou opřena o skříň 3 účinkem pružin 19. Tlak pružin 19 se přenese přes páku 13 a centrální hřídel 5 na rotační solenoid 1, který je rovněž ve střední poloze.
Přivedením napětí na rotační solenoid i pro směr otáčení vlevo jeho hřídel 4 otáčí centrálním hřídelem 5, který otáčí pákou 13 s rolnami 15. Rolna 15 tlačí na tlačné pouzdro 16 pohybující se ve valivém vedení 17. Tlačné pouzdro 16 stlačuje pružinu 19 a zároveň posunuje ovládací tyčinku 20, která se zasouvá do prostoru krytky 22.
ío Odepnutím napětí se vrátí páka 13 do střední polohy působením stlačené pružiny 19. Připnutím napětí na druhou cívku rotačního solenoidu i pro otáčení vpravo se páka 13 pohybuje na druhou stranu.
Příklad 6
Jak je zřejmé z obr. 6, pohon pro ovládání uzavírací klapky s menším kroutícím momentem tvoří rotační solenoid i, který je uchycen k víku 2 skříně 3 tak, že rotační solenoid 1 svým hřídelem 4 zasahuje dovnitř skříně 3, kde na hřídeli 4 je umístěno hnací kolo 24 s vnějším ozubením, kterým se opírá o vnitřní ozubení centrálního hnaného kola 25, které je uchyceno na centrálním hřídeli 5, uloženém otočně ve víku 2 skříně 3 ve vnějším ložisku 26 a ve skříni 3 prostřednictvím vnitřního ložiska 6. Na centrálním hřídeli 5 centrálního hnaného kola 25 je za vnitřním ložiskem 6 upevněn ovladač 7 spínače 8 volitelných mezipoloh a spínače 9 koncových poloh pohonu. Oba tyto spínače (8 a 9) jsou usazeny do krytu 10 ovládacích mechanismů a jsou připojeny na svorkovou skříňku U_, na kterou je připojen také kabel rotačního solenoidu i.
Tento pohon pracuje tak, že do požadované výchozí polohy se nastaví pohon po přivedení napětí na příslušné vinutí rotačního solenoidu 1_. Jeho hřídel 4 otáčí hnacím kolem 24, které zabírá svým vnějším ozubením do vnitřního ozubení centrálního hnaného kola 25, které otáčí centrálním hřídelem 5 uloženým ve vnitřním ložisku 6. Čtyřhran centrálního hřídele 5 otáčí akčním členem 12 (např. klapky). Na protější straně centrálního hřídele 5 je upevněn ovladač 7 spínačů, který ovládá spínač 8 volitelných mezipoloh a spínač 9 koncových poloh pohonu. Po najetí výstupku ovladače 7 spínačů na spínač 9 koncových poloh pohonu vyšle spínač 9 koncových poloh poho30 nu informaci, že se pohon přestavil do požadované polohy. Odepnutím napětí z jedné cívky a přepnutím napětí na druhou cívku se pohon vrací do výchozí polohy.
Podle požadavku aplikace může být ve svorkové skříňce 11 umístěn PLC.
Poznámka k příkladům 1 až 5: rotační solenoid 1 může být lineární solenoid, což dává možnost nastavení libovolné polohy akčního členu 12.
Poznámka k příkladům 1 až 6: rotační solenoid i může být bistabilní solenoid, což dává možnost nastavení libovolné polohy akčního členu 12.
Průmyslová využitelnost
Pohon s rotačními solenoidy lze využít k ovládání kulových kohoutů, uzavíracích ventilů, směrových ventilů, vysokotlakých hydraulických směrových ventilů i hydraulických směrových ventilů s bezpečnostní funkcí. Dále tento pohon umožňuje ovládat nářadí a přípravky, různé klapky, směrové výhybky a elektrické spínače.
-6CZ 17969 Ul
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (6)

1. Pohon s rotačními solenoidy pro ovládání kohoutů, ventilů, uzávěrů, klapek a jiných funkčních prvků, vyznačující se tím, že je tvořen jedním až šesti rotačními solenoidy (1), navzájem rovnoběžnými a cyklicky rozmístěnými na víku (2) skříně (3) tak, že každý rotační
5 solenoid (1) je uchycen na hřídeli (4), který je přímo nebo přes převod propojen s centrálním hřídelem (5), uloženým otočně ve skříni (3) prostřednictvím vnitřního ložiska (6), centrální hřídel (5) je přitom vybaven ovladačem (7) spínačů, který je propojen se spínačem (8) volitelných mezipoloh a spínačem (9) koncových poloh pohonu, uloženými do krytu (10) ovládacích mechanismů a připojenými na svorkovou skříňku (11), která je současně propojena i s rotačními soleio noidy (1); centrální hřídel (5) je spojen s akčním členem (12) poháněného mechanismu.
2. Pohon s rotačními solenoidy podle nároku 1, vyznačující se tím, že na centrálním hřídeli (5) je vedle vnitřního ložiska (6) radiálně upevněna páka (13) s jedním nebo dvěma protilehlými rameny, na jejichž konci je kolmo ke směru páky (13) vytvořen jednostranný nebo oboustranný nosič (14), nesoucí otočně uložené rolny (15), přičemž každá tato rolna (15) se
15 opírá o tlačné pouzdro (16) posuvně uložené ve valivém vedení (17) umístěném v nosném pouzdru (18), tlačné pouzdro (16) se zevnitř opírá o pružinu (19), kterou prochází ovládací tyčinka (20) skrze axiální ložisko (21) buď do prostoru krytky (22) nebo do prostoru hydraulické brzdy (23) , přičemž pružina (19) se druhým koncem opírá o dno nosného pouzdra (18), v prostoru hydraulické brzdy (23) je ovládací tyčinka (20) spojena s pístnicí hydraulické brzdy (23).
20
3. Pohon s rotačními solenoidy podle nároku 1, vyznačující se tím, že převod mezi hřídelem (4) a centrálním hřídelem (5) je umístěn ve skříni (3) a je tvořen hnacím kolem (24) , umístěným na každém hřídeli (4), a hnací kolo (24) se svým vnějším ozubením opírá o vnitřní ozubení centrálního hnaného kola (25), které je uchyceno na centrálním hřídeli (5) uloženém ve skříni (3) prostřednictvím vnitřního ložiska (6) a ve víku (2) skříně (3) prostřednictvím
25 vnějšího ložiska (26).
4. Pohon s rotačními solenoidy podle nároku 1, vyznačující se tím, že hydraulická brzda (23) je vybavena propojením obou jejích přívodů pomocí hydraulického potrubí (27), dále ovládacím ventilem (28) a kolenem (29) se škrticím ventilem (30).
5. Pohon s rotačními solenoidy podle nároku 1, vyznačující se tím, že rotační
30 solenoid (1) je lineární rotační solenoid.
6. Pohon s rotačními solenoidy podle nároku 1, vyznačující se tím, že rotační solenoid (1) je bistabilní rotační solenoid.
6 výkresů
-7CZ 17969 Ul
15 6 25 24 26
-8CZ 17969 Ul
-9CZ 17969 Ul
1513 6 25 21 17 19 20
- 10CZ 17969 Ul co co o>
CZ200719089U 2007-08-09 2007-08-09 Pohon s rotačními solenoidy CZ17969U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200719089U CZ17969U1 (cs) 2007-08-09 2007-08-09 Pohon s rotačními solenoidy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200719089U CZ17969U1 (cs) 2007-08-09 2007-08-09 Pohon s rotačními solenoidy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17969U1 true CZ17969U1 (cs) 2007-10-29

Family

ID=38654516

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200719089U CZ17969U1 (cs) 2007-08-09 2007-08-09 Pohon s rotačními solenoidy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ17969U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7030774B2 (ja) 電気アクチュエータおよび電気アクチュエータを有する最終減速比制御装置
CN109328272B (zh) 用于磁流变流体致动器单元的多模式控制系统
US5182498A (en) Spring return rotary actuator
CN101581380B (zh) 配有安全手动装置及阀门卡塞保护功能的电动执行机构
CN108368926A (zh) 具有故障安全操作模式的电动致动器
CN108386593B (zh) 操作器
US5731640A (en) Converter for changing rotary movement to axial movement
US20190032806A1 (en) Electromechanical force actuator
CZ17969U1 (cs) Pohon s rotačními solenoidy
CZ2007531A3 (cs) Pohon s rotacními solenoidy
KR102228823B1 (ko) 릴스프링을 이용한 탄성 복원 기능를 갖는 액추에이터
KR102602257B1 (ko) 밸브 개폐용 액추에이터
KR102277552B1 (ko) 안전 작동 기능을 포함한 작동 유닛
RU2564157C2 (ru) Приводное устройство для трубопроводной арматуры
RU2288376C1 (ru) Пневматический привод для запорно-регулирующей арматуры, электропневматическое управляющее устройство, струйный двигатель, устройство обратной связи, блок переключателей
RU199688U1 (ru) Прямоходный электропривод
CN114423958A (zh) 具有离合器执行器和集成的冷却剂泵功能的操纵装置
US20100039003A1 (en) Electromotive actuating drive
JP4351219B2 (ja) 流路開閉用の水門駆動装置
GB2425341A (en) Electric actuator which is declutched to assume a rest position when power supply fails
US11454308B2 (en) Eddy current brake appratus, systems, and related methods for use with actuators having a fail-safe mode of operation
JP2019060477A (ja) 減速機およびそれを用いたアクチュエータ
EP1449291A2 (en) Method and devices for driving a body
JP6142490B2 (ja) 電動シリンダ
EP3998210A1 (en) Valve apparatus for controlling a fluid flow through a duct or opening of an air conditioning system of an aircraft

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20071029

MK1K Utility model expired

Effective date: 20110809