CZ17860U1 - Závěsné zařízení pro balkon - Google Patents

Závěsné zařízení pro balkon Download PDF

Info

Publication number
CZ17860U1
CZ17860U1 CZ200719029U CZ200719029U CZ17860U1 CZ 17860 U1 CZ17860 U1 CZ 17860U1 CZ 200719029 U CZ200719029 U CZ 200719029U CZ 200719029 U CZ200719029 U CZ 200719029U CZ 17860 U1 CZ17860 U1 CZ 17860U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
balcony
floor
hooks
frame
suspension device
Prior art date
Application number
CZ200719029U
Other languages
English (en)
Inventor
Ruman@Jan
Ivanco@Tomáš
Švéda@Oldrich
Original Assignee
Ruman@Jan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruman@Jan filed Critical Ruman@Jan
Priority to CZ200719029U priority Critical patent/CZ17860U1/cs
Publication of CZ17860U1 publication Critical patent/CZ17860U1/cs

Links

Landscapes

  • Steps, Ramps, And Handrails (AREA)

Description

Závěsné zařízení pro balkon
Oblast techniky
Technické řešení se týká závěsného zařízení pro balkon sestávající z podlahy, zábradlí ze svislých stojin a vodorovných příčníků.
Dosavadní stav techniky
V současné době existuje několik druhů závěsných balkonů, které se zavěšují na obytné budovy. Nosná vodorovná část balkonů bývá vytvořena jako ocelová konstrukce z ohýbaných úhelníků s navařeným podlahovým plechem, která je vyztužena žebry. Na podlahový plech se pak nanese podlahová vrstva z betonu nebo jiného vhodného materiálu. Na ocelovou konstrukci podlahy se navaří stojiny pro zábradlí a diagonální táhla směřující do horních rohů na straně, kterou balkon přilehá ke stěně, kde jsou také provedena oka, za která je potom balkon zavěšen na háky na konzolách v konstrukci stavby.
Ze spisu UV 6636 je znám způsob zavěšení balkonu, kdy do horních rohů situovaných při straně, kterou balkon přiléhá ke stěně, jsou také provedena oka, za která je potom balkon zavěšen na háky na konzolách v konstrukci stavby. Tato oka jsou provedena jako třmeny vystupující pod určitým úhlem z roviny přiléhající stěny balkonu a jsou nasazována na háky které ční radiálně z konzol v pláštích budovy. To představuje problém, protože to vyžaduje existenci určité montovací štěrbiny mezi balkonem a stěnou, což vyžaduje přítomnost stavitelných šroubů na spodu balkonů k vyrovnávání polohy balkonu.
Ve spise UV 12505 je představen upravený balkon výše uvedeného typu, kdy oka nejsou provedena v horních rozích situovaných při straně, kterou balkon přiléhá ke stěně, ale mezi oběma rohovými svislými sloupky situovanými při stěně jsou po každé straně navařeny další sloupky spojené pak v horizontální spojnicí s rohovými sloupky a na těchto vnitřních sloupcích jsou pak navařena zmíněná oka. To umožňuje rozšíření balkonů při respektování původní rozteče háků v konzolách na budově. Nicméně ani toto opatření neodstraňuje výše uvedenou nevýhodu, tedy to, že se vyžaduje existence určité montovací štěrbiny mezi balkonem a stěnou, což vyžaduje přítomnost stavitelných šroubů na spodu balkonů k vyrovnávání polohy balkonu.
Cílem technického řešení je představit závěsné zařízení pro balkon, které by bylo možno ošetřit žárovým pozinkováním a které by umožňovalo vyrábět balkony o různých velikostech.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry závěsné zařízení pro balkon podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z plochých háků, které jsou opatřeny nosem tvořícím dutinu a jsou při zavěšení balkonu uspořádány na závěsných sloupcích opatřených objímkami ve tvaru písmene U, na kterých jsou přivařeny distanční pásy se závěsnými konzolami, které jsou opatřeny náběhovým křidélkem.
Ve výhodném provedení háky jsou na balkon připevněny na straně přivrácené ke stěně budovy, kdeje na podlaze provedena vnitřní nosná stojina, zajištěná krátkou vodorovnou spojkou a na této nosné stojině jsou háky uspořádány radiálně směrem dovnitř.
V dalším výhodném provedení jsou háky i závěsné sloupky před smontováním ošetřeny žárovým pozinkováním pro zvýšení odolnosti vůči korozi.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude dále vysvětleno pomocí výkresů, na kterých obr. 1 představuje pohled na závěsný balkon se závěsným zařízením v prvním provedení, obr. 2 znázorňuje pohled na balkon se závěsným zařízením v druhém provedení, obr. 3 představuje pohled na podlahu balkonu shora,
- 1 CZ 17860 Ul obr. 4 představuje pohled na rám podlahy v řezu A-A z obr. 3, obr. 5 představuje pohled na čelní segment zábradlí balkonu, obr. 6 představuje pohled na boční segment zábradlí balkonu, obr. 7 znázorňuje uspořádání háku závěsného zařízení balkonu na závěsných prvcích závěsného sloupku z čela, obr. 8 představuje pohled na situaci z obr. 7 z boku a obr. 9 představuje pohled na situaci z obr. 7 v pohledu z hora.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je pohled na balkon i podle technického řešení. Sestává z podlahy provedené jako uzavřený podlahový rám 2, na kterém je shora uspořádána podlahová deska 3. Podlahový rám 2 je ještě vyztužen vyztužovacími příčkami 11. Tento rám 2 je opatřen montážními plochami 4, ío což jsou ploché úseky opatřené otvory a to pro rozebíratelné uchycení s kotvícími patkami 5 segmentů 6, 7 zábradlí. Ty jsou vidět na obr. 5 a 6. A budou popsány později.
Je zřejmé, že obdélníkový uzavřený rám z U profiluje pouze výhodné provedení. Lze realizovat obloukové tvaiy s jinými vhodnými profily a rám nemusí být zcela uzavřený.
Zavěšení balkonu probíhá přes závěsný sloupek 22. Je to dutý a otevřený sloupek, na kterém je 15 připevněn pětihranný přídržný jazyk 23. Ten je nejlépe vidět na obr. 7 až 9. Z obr. 8 je vidět, že přídržný jazyk 23 je opatřen náběhovým křidélkem 24. Jazyk 23 je přivařen k distančním závěsným pásům 25. Ty jsou opatřeny sražením 26. Distanční závěsné pásy 25 jsou připevněny k objímce 27 ve tvaru písmene U, jejíž stojiny 28 jsou pak připevněny k dutému profilu závěsného sloupku 22.
Díky křidélku 24 se pak snadno nasadí na závěsné pásy 25 závěsného sloupku 22 plochý hák 8, který je opatřen nosem 29, který vytváří dutinu 30. Dutinou 30 se hák 8 zavěsí za jazyk 23 na distanční závěsné pásy 25.
Na prvním provedení balkonu jak je znázorněn na obr. 1 jsou háky 8 upevněny na stojině 17 a to radiálně směrem ven z konstrukce. Na druhém provedení balkonu z obr. 2 je varianta zvětšeného balkonu, kdy je na straně rámu přivrácené ke stěně budovy provedena na rámu 2 ještě vnitřní nosná stojina 31, zajištěná krátkou vodorovnou spojkou 32 a na této nosné stojině 31 jsou háky 8 upevněny radiálně směrem dovnitř. To umožní zavěsit balkon s větší plochou aniž by se změnila rozteč závěsných sloupků 22.
Důležitým rysem řešení je to, že zábradlí je rozebíratelně sestaveno z alespoň tří segmentů, tedy dvou bočních segmentů 7 a jednoho čelního segmentu 6. Toto uspořádání umožní opatřit všechny dílce balkonu žárovým pozinkem. To u dosavadních balkonů nebylo možné, neboť se jednalo o svařence a tak velké díly nelze žárovým pozinkem ošetřit. Kromě toho by vznikaly velké problémy s transportem takových dílců k žárovému pozinku a pod.
Na obr. 5 je vidět, že u čelního segmentu 6 je uprostřed dole vytvořena kotvicí patka 5', která dolehne k montážní ploše A na delší straně rámu 2. Montážní plocha 41 je vidět na obr. 1 a 2.
Na obr. 6 je vidět, že u bočních segmentů 7 je kotvicí patka 5 vytvořena v dolním rohu na odvrácené straně než balkon doléhá ke stěně stavby. V druhém rohu je také kotevní pásek 12 pro upevnění na konci obvodu zábradlí. Kotvicí patka 5 i pásek 12 dolehnou k upevňovacím plochám 4 na kratší straně rámu 2. Upevňovací plochy 4 jsou vidět na obr. 1 a 2.
Podlahový rám 2 je výhodně vytvořen z profilu ve tvaru písmene U orientovaného na plocho s mezerou mezi stojinami profilu orientovanou dovnitř rámu. To je dobře vidět v řezu na obr. 4. Na homí ploše profiluje uložena podlaha 3 s výhodou z hliníku, ale může být i nerezu a pod. Na tomto obrázku a na obr. 3 je vidět, že po obvodu je podlahový rám 2 opatřen paralelně s jeho vnějšími stěnami lištami 9, spojenými s rámem 2 spojovacími nosnými nástavci K) a homí hrana lišt 9 přesahuje přes homí hranu podlahového rámu 2 a podlahovou desku 3. Tato lišta 9 slouží k zabránění vypadnutí krycí vrstvy na podlaze v případě jejího uvolnění.
Je zřejmé, že obdélníkový uzavřený rám z U profilu je pouze výhodné provedení. Lze realizovat obloukové tvary s jinými vhodnými profily a rám nemusí být zcela uzavřený.
-2CZ 17860 Ul
Jak je zřejmé z obr. 3 lišta je dělená na úseky a v rozích rámu 2 není přítomná. To je kvůli tomu aby v rozích mohlo být ukotveny segmenty 6, 7 zábradlí jak je popsáno výše.
Jak uvedeno, podlahová deska 3 je s výhodou z hliníku a na ní je uspořádána s výhodou vrstva z distanční rohože, na které jsou pak položeny s výhodou lepená slinutá dlažba, litá podlaha s po5 vrchovou nebo bez povrchové úpravy, či jiná finální vrstva. Tyto vrstvy nejsou znázorněny. Distanční rohože jsou důležité z hlediska eliminace rozdílnosti dilataci nosné od nášlapné vrstvy, odvodňování a odvětrávání podlahy, je-li to požadováno.
Balkon je tedy smontován z jednotlivých dílů, celkově čtyř. Spoje jsou jednak mezi rámem 2 a segmenty 6 a 7 a také mezi segmenty 6, 7 vzájemně. Spoje mezi segmenty 6 a 7 probíhají ve ío spojových místech J3. naznačených jako krátké osy. Svisle stojky 14 jsou z profilu ve tvaru písmene L.
Spoje mezi rámem 2 a segmenty 6, 7 jsou zajištěny v rámci patek 5, T a _12 doléhajících k odpovídajícím upevňovacím plochám 4, 4Λ
Na obr. 5, kde je čelní segment 6, jsou podélné příčníky J_5 z L-profilu. Vnitřní· stojiny J_6 jsou z 15 T-profilu a vnější stojiny 17 jsou provedeny z ploché pásoviny.
Na obr. 6 je znázorněn boční segment 7. Tam jsou stojiny 14 i vodorovné příčníky 18 z L-profilu a diagonální spojnice J_9 z ploché pásoviny. V horních rozích jsou ještě výstupky 20 pro upevnění madel 21.
Je zřejmé, že jednotlivé díly lze smontovat buď v dílně nebo až na pracovišti. To je potom vel20 kou výhodou při transportu, kdy může dojít k výrazným úsporám. Navíc smontované balkony lze transportovat jen velkým nákladním automobilem, Často s návěsem a v některých lokalitách se vozy jen obtížně dostávají do sídlišť nebo k obytným domům.
Smontovatelnost většinou čtyř dílů představeného závěsného balkonu umožňuje i jeho demontovatelnost, která se dá využít v případě větších úprav, nebo po delší době i oprav těchto konstruk25 cí. Ό známých svařencových konstrukcí je možno provádět pouze drobné úpravy a opravy. U rozsáhlejších zásahů je nutno závěsný balkon svěsit a repasovat což vyjde oproti novým balkonům dost neefektivně vzhledem k životnosti repasovaných konstrukcí. Pokud se stane, což je Časté, že jen několik ze sestavy balkonů je třeba repasovat, musí se demontovat i zbývající, aby se svěšovací technika mohla k balkonům dostat. Následně se vynakládají podstatné prostředky na opětovné zavěšení balkonů, které se svěšovat nemusely nehledě na snížení komfortu obyvatel, kteří museli být po nějaký čas zbytečně bez balkonu.
U balkonu našeho provedení je tento problém odstraněn. Jednotlivé díly jsou vyměnitelné za nové neporušené nebo jiných tvarů i rozměrů a to i u stávajících již zavěšených balkonů.
Podlaha balkonu je rovná a může být zhotovena jak z žárově pozinkovaného plechu nebo jiného nekorodujícího materiálu jako je hliník, nerez nebo různé slitiny. Důležitým prvkem podlahy je lišta 9, který se s podlahou spojen ale ne tak, aby tvořil uzavřenou vanu. Tato lišta 9 je umístěna v oblasti nášlapné plochy podlahy připevněna několik milimetrů před líc rámu 2, takže je umožněn odvod vody z nášlapných vrstev. V případě použitých nášlapných vrstev, které vyžadují spodní odvětrání vodních par umožňuje vzdálenost lišty i odvětrání pomocí distančních rohoží.
Na obr. 1 je ještě vidět že na upevňovací ploše 4 na bočním segmentu 7 je ještě uspořádána příruba 33 s vyrovnávacím šroubem 34 pro ustavení roviny balkonu, který se pak opírá o závěsný sloupek 22.
Nemalým přínosem závěsného zařízení je to, že pouze polohou, tj. umístěním vlevo nebo vpravo, a zvětšením či zmenšením délky plochy háků 8 se dá měnit půdorysná délka balkonu.
Odborníkovi obeznámenému v oboru je zřejmé, že závěsné zařízení pro balkon podle technického řešení je možno využít i u balkonů jiné konstrukce, aniž by se omezil rozsah výhod daný tímto řešením závěsného zařízení.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Závěsné zařízení pro balkon sestávající z podlahy, zábradlí ze svislých stojin a vodorovných příčníků, vyznačující se tím, že sestává z plochých háků (8), které jsou opatřeny nosem (29) tvořícím dutinu (30) a jsou při zavěšení balkonu uspořádány na závěsných
    5 sloupcích (22) opatřených objímkami (27) ve tvaru písmene U, na kterých jsou přivařeny distanční pásy (25) se závěsnými konzolami (23), které jsou opatřeny náběhovým křidélkem (24).
  2. 2. Závěsné zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že háky (8) jsou na balkon připevněny na straně přivrácené ke stěně budovy, kde je na podlaze provedena vnitřní nosná stojina (31), zajištěná krátkou vodorovnou spojkou (32) a na této nosné stojině (31) jsou háky (8) ío uspořádány radiálně směrem dovnitř nebo ven.
  3. 3. Závěsné zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že háky (8) i závěsné sloupky (22) jsou před smontováním ošetřeny žárovým pozinkováním pro zvýšení odolnosti vůči korozi.
CZ200719029U 2007-07-24 2007-07-24 Závěsné zařízení pro balkon CZ17860U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200719029U CZ17860U1 (cs) 2007-07-24 2007-07-24 Závěsné zařízení pro balkon

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200719029U CZ17860U1 (cs) 2007-07-24 2007-07-24 Závěsné zařízení pro balkon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17860U1 true CZ17860U1 (cs) 2007-09-17

Family

ID=38521531

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200719029U CZ17860U1 (cs) 2007-07-24 2007-07-24 Závěsné zařízení pro balkon

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ17860U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI127308B (fi) Parvekelaatta
FI112969B (fi) Rakennuksen runko
US20080115429A1 (en) Pre-cast monolithic concrete stair with dual edge beams, method and mold
US20140130444A1 (en) Tilt-Up Concrete Spandrel Assemblies and Methods
US20050188638A1 (en) Apparatus and method for composite concrete and steel floor construction
WO2015025565A1 (ja) 高層の建築物、及びそのメンテナンス方法
SK279502B6 (sk) Balkón
ITUD20090204A1 (it) Sistema di elementi pre-fabbricati sismoresistenti per l'edilizia, e relativo procedimento di posa in opera
US20030233801A1 (en) Apparatus and method for composite concrete and steel floor construction
RU2467134C2 (ru) Система панельного строительства и соответствующий способ
KR100845461B1 (ko) 건축물 공사용 덮개 트러스
JP6102306B2 (ja) ユニットルームの運搬方法及び設置方法
FI124759B (fi) Parvekerakenne ja menetelmä sen valmistamiseksi
CZ17860U1 (cs) Závěsné zařízení pro balkon
NL2007399C2 (en) Floor element for floor construction in a building.
CZ17862U1 (cs) Montovaný závěsný balkon
CZ17861U1 (cs) Závěsný balkon s odvodněnou podlahou
EP1573151B1 (en) An overflowing above-ground swimming pool
KR100402030B1 (ko) 층고저감을위한철골콘크리트조의거푸집장착구조
KR100509622B1 (ko) 건축물 공사용 보온 덮개 지붕틀
KR200441455Y1 (ko) 시공 건축물 출입구용 조립식 안전 방호울
FI127264B (fi) Portaikkoelementti ja menetelmä portaikon rakentamiseksi
KR100452977B1 (ko) 슬림플로어 공법을 위한 철근콘크리트보와 바닥판의 결합구조 및 시공방법
CN110644698A (zh) 一种预制混凝土梁式楼梯
RU2708289C1 (ru) Способ реконструкции жилых зданий с деревянными междуэтажными перекрытиями

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20070917

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20110721

MK1K Utility model expired

Effective date: 20140724