CZ17404U1 - Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic - Google Patents

Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic Download PDF

Info

Publication number
CZ17404U1
CZ17404U1 CZ200618195U CZ200618195U CZ17404U1 CZ 17404 U1 CZ17404 U1 CZ 17404U1 CZ 200618195 U CZ200618195 U CZ 200618195U CZ 200618195 U CZ200618195 U CZ 200618195U CZ 17404 U1 CZ17404 U1 CZ 17404U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
rinse
washing
rinsing
wash
Prior art date
Application number
CZ200618195U
Other languages
English (en)
Inventor
Dubák@Vladimír
Original Assignee
Dunet S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dunet S. R. O. filed Critical Dunet S. R. O.
Priority to CZ200618195U priority Critical patent/CZ17404U1/cs
Publication of CZ17404U1 publication Critical patent/CZ17404U1/cs

Links

Landscapes

  • Washing And Drying Of Tableware (AREA)

Description

Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic
Oblast techniky
Technické řešení se týká myčky pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem. Myčka je tvořena mycí nádobou a oplachovou jednotkou. Mycí nádoba je vy5 bavena mechanickými kartáči a případně účinným čisticím chemickým prostředkem. Oplachová jednotka je vybavena centrálně situovaným oplachovým trnem a bočními oplachy. Myčka je vybavena přívodem tlakové vody do mycí nádoby a oplachové jednotky.
Dosavadní stav techniky
Je známa a vyráběna myčka majitele SCHICKER & SCHAEFER GmbH, Wupertal DE, chráněio ná patentem CZ 294 055, DE 299 10 353 z r. 1999, o názvu „Zařízení k čištění a vyplachování nádob na nápoje“. Zařízení sestává z otevřeného předplachovacího hrnce s vymývacími kartáči a vedle toho uspořádaným oplachovým zařízením s kolmou vodicí trubkou pro přítok vody. Oplachové zařízení a předplachovací hrnec jsou spojeny jedním společným přívodem vody a jsou připevněny na podstavci, vytvořeném jako duté těleso, v jehož vnitřku se nachází přívod vody k předplachování. Voda prochází předplachovacím hrncem a shora je z něj odváděna do oplachovacího hrnce s kartáči, odkud je odváděna bočním výtokem. Podstatné je vytvoření podstavce z plastu, který je vodotěsně uzavřený a nachází se v něm utěsněný otvor pro přípojné hrdlo k připevnění vodní hadice projeden společný přívod vody. Přípojné hrdlo je vytvořeno jako uzavírací víčko a je utěsněno kroužkovým těsněním jak na závitovém hrdle, tak v průchozím otvoru pod20 stávce navenek. Proplachovací nádoba, případně i omývací nádoba, mohou být vytvořeny jako v podstatě válcovité nádoby nahoře otevřené. Předností tohoto řešení je, že vodotěsně uzavřený podstavec je zapouzdřený proti každému kontaktu s vodou a obsahuje zvenčí přístupné přípojné hrdlo pro vodní hadici. Výhodou i nevýhodou tohoto řešení může být, že vodotěsně uzavřený podstavec se montuje a vodotěsně uzavírá a zapouzdřuje přímo u výrobce.
Je známa a vyráběna myčka a nádoba myčky majitele DUNĚT s.r.o., Praha CZ, chráněná průmyslovým vzorem CZ 32325, DE 359 07 269 z r. 2004. Tato myčka má jeden společný podstavec vytvořený jako těleso vaničkovitého tvaru s otevřenou horní částí. Podstavec se volně nasunuje na dno a přilehlé boční stěny dvou válcovitých nádob, představující mycí a oplachovou nádobu. Obě nádoby jsou od sebe navzájem odděleny společnou styčnou stěnou. Každá nádoba, mycí i oplachová, je opatřena poblíž společné styčné stěny dvěma výdutěmi, jejichž horní část je otevřená a v podstatě zasahuje k hornímu okraji nádob. Každá výduť je dole uzavřena a její výška je v podstatě shodná s výškou příslušné nádoby. Jedna z výdutí slouží k uložení ucha sklenice. Do druhé výdutě se při kompletaci myčky zavěšuje nad a/nebo bezprostředně pod hladinou tekoucí vody závěsná perforovaná vanička, do níž se vkládá chemická čisticí tableta, napomáha35 jící čištění skla ve studené vodě. Výdutě mohou současně sloužit i k odtoku vody. V oplachové nádobě je centrální oplachová trubka s ostřikem pro oplach sklenice. V společném podstavci se nachází jeden průchozí otvor spojený se šroubovým spojem bez zvláštního utěsnění pro přípojné hrdlo k připevnění hadice pro jeden společný přívod vody. Odtok vody z mycí nádoby je vytvořen trubkou, vycházející z mycí nádoby a vedené dutým podstavcem a ven z něj volně a s vůlí, takže otvor ve dně podstavce není nijak utěsněn. Podstavec je ve svém dně opatřen montážními otvory se šroubovými spoji a maticemi takové velikosti, že podstavec je ručně a bez jakéhokoliv nářadí lehce rozebíratelný kdykoliv podle potřeby a opakovatelně. Vnitřek vaničkovitého podstavce je tudíž lehce odnímatelný od obou nádob pro účely čištění, což běžně provádí obsluha při běžném provozu. Odtok z oplachové nádoby je řešen konstrukčně obdobně jako u mycí nádoby, tj. oplachová voda vytéká trubkou umístěnou ve spodní části oplachové nádoby.
Tyto uvedené ruční myčky skla jsou konstruovány tak, že se obvykle vkládají do běžného dřezu s tekoucí vodou, tedy v mnohých případech s omezeným místem. Všechny tyto myčky obsahují oplachovou jednotku různých typů, též takové, jejíž boční oplachové jednotky, např. tvaru ploutví, jehel atp., jsou obvykle dvě a jsou situovány protilehle. Jsou však pevně a nepohyblivě
CZ 17404 Ul uchyceny ke dnu oplachové nádoby či oplachovému zařízení nebo k podstavci, a tudíž s nimi není možná žádná manipulace během provozu.
V českem patentu CZ 296 462 a korespondující zveřejněné mezinárodní patentové přihlášce PCT/CZ2005/000090 je popsána další zlepšená myčka majitele DUNĚT s.r.o., Praha, CZ. Tato vyráběná myčka má oplachovou jednotku, jejíž boční oplachy jsou vratně a nastavitelně otočně přesunovatelné vzhledem k oplachovému tmu. Boční oplachy jsou upevněny na horní části prstencovité základny, volně uložené na podstavci. Prstencovitá základna má středový otvor, který je napojený jednak na vnitřní prostor oplachového tmu vyúsťujícího do hlavního ostřiku, a jednak na boční kanálky navazující přes boční otvor na vnitřní kanálky, vyúsťující do trysek bočního ostřiku bočních oplachů. Boční oplachy jsou vytvořeny z vnější části a vnitřní části přivrácené oplachovému tmu a opatřené bočním ostřikem. Obě tyto části jsou navzájem rozebíratelně spojeny. Vnější povrch mycí nádoby a oplachové jednotky či jejich vhodných součástí jsou opatřeny ochranným povlakem, přednostně elastickým. Tato myčka má mycí nádobu i oplachovou jednotku uspořádané na jednom dutém podstavci, v němž je umístěn dutý držák a s jedním společným přívodem tlakové vody do mycí nádoby a oplachové jednotky. Mycí voda odtéká z mycí nádoby trubkou umístěnou nade dnem, oplachová voda vytéká z oplachové jednotky vnitřní dutinou oplachového tmu oplachové jednotky.
Předností tohoto technického řešení je snadná a bezpečná manipulace obsluhy s myčkou a s ostřikem bočních oplachů v případě nedostatku pracovního místa nebo i pracovní místo šetřící. Během pracovního procesu si může obsluha natočit boční oplachy s bočním ostřikem do žádaného úhlu a polohy, umožňující snazší a bezpečnější přístup obsluhy pro vložení sklenice do oplachové jednotky. Navíc toto řešení podle technického řešení umožňuje nenáročnou konstrukční úpravou zmenšení velikosti oplachového zařízení a jeho hmotnosti, tudíž i zmenšení rozměrů a hmotnosti celé myčky.
Všechny tyto typy ručních myček mají jednu společnou nevýhodu. Pro mytí i následné oplachování skla se dosud využívá pouze studená voda. I když se mytí skla studenou tlakovou vodou zesiluje též mechanickým čištěním centrálním kartáčem a obvodovými kartáči, a též chemickým prostředkem rozpouštěným ve studené mycí vodě, přesto se může stát, že i takové mytí nemusí zcela odstranit veškeré nečistoty a mastnotu z povrchu skla. Pokud se týká následného oplachu skla studenou tlakovou vodou, ten ztrácí účinnost, pokud je mytí nedokonalé.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody odstraňuje nebo podstatně omezuje myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem, případně sklenic s uchem na čaj a limonády, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že mycí nádoba a oplachová jednotka mají každá svůj vlastní vstup pro studenou nebo teplou vodu; každý tento vstup je napojen přes příslušnou ventilovou hlavu na vlastní přívod studené nebo teplé vody. Vlažná až teplá voda má teplotu výhodně v rozmezí 25 až 50 °C, přednostně 35 až 40 °C.
Mycí nádoba může mít svůj vlastní vstup studené nebo teplé mycí vody napojen přímo přes mycí ventilovou hlavu na svůj vlastní přívod studené nebo teplé mycí vody; a oplachová jednotka může mít svůj vlastní vstup studené nebo teplé oplachové vody napojen přímo přes oplachovou ventilovou hlavu na svůj vlastní přívod studené nebo teplé oplachové vody.
Mycí nádoba a oplachová jednotka mohou být upevněny na společném držáku, který je opatřen dvěma průchozími otvory pro regulační ventilové hlavy. Každá tato ventilová hlava navazuje na jednom svém konci na svůj vlastní příslušný vstup studené nebo teplé vody do myčky. Na protilehlém konci je každá ventilová hlava napojena na svůj vlastní příslušný přívod studené nebo teplé vody.
Držák může představovat nosný konstrukční prvek plného průřezu, nebo může být uvnitř dutý.
Když držák vykazuje dutý průřez, jeho vnitřní dutý prostor je opatřen přepážkou, která odděluje rozvody mycí a oplachové vody. Každý rozvod navazuje na příslušný přívod mycí a oplachové
- 2 CZ 17404 Ul vody. Takže podrobněji: na dutém držáku jsou upevněny mycí nádoba a oplachová jednotka, dutý držák je opatřen průchozím otvorem pro mycí ventilovou hlavu, která je napojena najednom konci na vstup mycí vody a na protilehlém konci na rozvod mycí vody, napojený na přívod mycí vody; dále je dutý držák opatřen průchozím otvorem pro oplachovou ventilovou hlavu, která je napojena na jednom konci na vstup oplachové vody do oplachové jednotky a na protilehlém konci na rozvod oplachové vody, napojený na přívod oplachové vody; přičemž rozvod mycí vody je od rozvodu oplachové vody oddělen přepážkou v dutém držáku.
Veškeré díly a/nebo povrchy myčky, přicházející do styku s teplou mycí a teplou oplachovou vodou, jsou zhotoveny z materiálu mechanicky a tepelně odolného proti působení dlouhotrvající teploty, přednostně do 80 až 100 °C. Těmito díly jsou mycí nádoba, oplachová jednotka, vnitřní tmy, ventilové hlavy nebo jejich povrchy přicházející do styku s tlakovou teplou vodou.
Přívody mycí a oplachové hlavy jsou vždy vedeny odděleně, ale přímo přes příslušnou ventilovou hlavu do vstupu mycí nebo do vstupu oplachové jednotky.
Pokud konstrukce myčky neobsahuje držák, který je např. nahrazen vhodnou konstrukcí podstavíš ce, je použití vhodné pro případ, kdy je třeba umístit oplachovou jednotku vzdáleně od mycí jednotky. Mycí nádoba a oplachová jednotka mohou být uloženy na nosném držáku s plným nebo dutým průřezem. Oba typy držáků mají vždy dva průchozí otvory pro ventilové hlavy.
Přímé napojení přívodů vody prostřednictvím ventilových hlav v nosném nedutém držáku je vhodné v případě menšího pracovního prostoru, kdy je účelné, aby oplachová jednotka byla ulo20 žena v bezprostřední blízkosti mycí nádoby. Dutý držák s přepážkou v rozvodovém potrubí je vhodný pro menší typy myček. Materiál odolávající dlouhodobě teplotám do cca 80 až 100 °C je použit pro všechny díly a povrchy přicházejících dlouhodobě do styku s teplou tlakovou vodou. Způsob ručního mytí skla v myčce pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem, případně sklenic s uchem na čaj a limonády, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že do myčky se přivádí odděleně tlaková mycí a oplachová voda, a mycí a oplachová voda je studená nebo vlažná až teplá. Do mycí nádoby se přivádí studená nebo teplá mycí voda a odděleně do oplachové jednotky se přivádí studená nebo teplá oplachová voda. Vlažná až teplá mycí voda nebo vlažná až teplá oplachová voda má teplotu výhodně v rozmezí 25 až 50 °C, přednostně 35 až 40 °C. Teplá nebo horká voda se použije přiměřeně taková, aby byla obsluze příjemná.
Podrobněji: mycí voda se přivádí do vstupu mycí nádoby regulovaně přes mycí ventilovou hlavu z přívodu mycí vody; oplachová voda se přivádí do vstupu oplachové jednotky regulovaně přes oplachovou ventilovou hlavu z přívodu oplachové vody.
Jsou možné v podstatě čtyři varianty přívodu vlažné až teplé nebo studené vody do mycí nádoby a oplachové jednotky myčky. Myčka může pracovat v režimu teplá mycí voda a teplá oplachová voda; nebo teplá mycí voda, studená oplachová voda; nebo studená mycí voda a teplá oplachová voda; studená mycí voda a studená oplachová voda.
Hlavní výhodou tohoto technického řešení je zlepšení hygieny při mytí a následném oplachu a zvýšení užitných vlastností myčky dokonalejším odmaštěním a odstraněním nečistot z povrchu skla oddělenými vstupy a na ně navazujícími přívody mycí studené nebo vlažné až teplé vody, a studené nebo vlažné až teplé oplachové vody, přičemž zejména využití teplé vody má výrazný vliv na čistotu i rychlost mytí. Mycí voda pro mytí v mycí nádobě a oplachová voda pro oplach v oplachové jednotce se přivádí odděleně a regulovaně přes ventilové hlavy. Zejména při použití tlakové teplé mycí vody či tlakové teplé oplachové vody je takovéto oddělení žádoucí. Tento režim teplá mycí voda a teplá oplachová voda je vhodný zejména pro značně znečištěné nápojové pivní sklo nebo pro nápojové sklo pro čaj. Režim teplá mycí voda a studená oplachová voda je vhodný pro běžný režim v restauracích, zejména pro mytí pivních sklenic, u nichž by teplá sklenice nebyla vhodná pro chlazené pivo, které by tak mohlo ztrácet pěnu. Režim studená mycí voda a teplá oplachová voda je vhodný pro nápojové sklo pro čaj a limonády. Režim studená mycí a studená oplachová voda je vhodný např, pro dodatečné mytí a opláchnutí po velmi znečištěném skle mytém v režimu horká mycí a teplá oplachová voda.
-3CZ 17404 Ul
Použití tlakové teplé vody samozřejmě klade vyšší nároky jak na samotný materiál myčky a povrchy, které s teplou vodou přicházejí do styku, ale též jsou zvýšeny oproti stávajícímu stavu nároky na energetickou náročnost, a i na samotnou konstrukci a typ myčky. Dá se předpokládat, že ne každá stávající konstrukce myčky vydrží teplotní a tepelné namáhání tlakovou teplou vodou po delší dobu. Tyto zvýšené nároky však přinášejí výrazné zlepšení čistoty mytého a oplachového skla.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je podrobně popsáno dále na příkladném provedení a je objasněno na schematických výkresech, z nichž představuje:
obr. 1 axonometrický pohled na kompletní myčku, obr. 2 pohled shora na myčku z obr. 1, obr. 3 pohled na částečně rozebrané části myčky z pohledu A-A z obr. 2, pro přímý přívod vody do mycí a oplachové nádoby, upevněné na nosném plném držáku, obr. 4 pohled na částečně rozebrané části myčky z pohledu A-A z obr. 2, pro dutý držák s přepážkou, a obr. 5 detail dutého držáku s přepážkou.
Příklady provedení technického řešení
Myčka i pro ruční mytí a oplachování pivních sklenic s uchem je v konkrétním příkladném provedení znázorněna v axonometrickém pohledu na obr. 1 a v pohledu shora na obr. 2, se sestává z mycí nádoby 2 a vedle ní situované oplachové jednotky 3. Mycí nádoba 2 a oplachová jednotka 3 jsou odnímatelné uloženy na společném dutém podstavci 4. Dutý podstavec 4 může být vytvořen jako těleso vaničkovitého tvaru s profilovanými bočními stěnami s otevřenou horní částí a s horním obvodovým límcem, do něhož je s vůlí a bez jakéhokoliv utěsnění nasunuta mycí nádoba 2.
Mycí nádoba 2 má válcovitý tvar se dvěma bočními výdutěmi 5 vybočujícími vně mycí nádoby 2 a mající polokruhovitý tvar průřezu. Obě protilehle orientované výdutě 5 nahoře otevřené mají stejnou výšku jako těleso mycí nádoby 2 a dno navazující na dno mycí nádoby 2. Jedna z výdutí 5 je určena pro volné uložení ucha sklenice s vůlí pro jeho mírné pootočení. Spodní část jedné z výdutí 5 může sloužit pro odvod tlakové vody. V horní části jedné z výdutí 5 může být zavěšena perforovaná vanička 6 (obr. 2) s pevným detergentem.
Mycí nádoba 2 a oplachová jednotka 3 jsou v řezu A-A z obr. 2 znázorněny v pohledu na částečně rozebrané části myčky i.
Mycí nádoba 2 je opatřena mechanickými kartáči, z nichž jeden je umístěn na kolmém centrálně uspořádaném mycím tmu 7 (obr. 2, 3, 4) a druhý pásový kartáč je situován na vnitřním obvodu pláště mycí nádoby 2 (obr. 3, 4).
Oplachová jednotka 3 sestává z kolmého centrálně upořádaného oplachového tmu 8 s neznázorněným hlavním ostřikem a oplachových jednotek 9 s bočním ostřikem W.
Z obrázku 3 je patrné, že obě ventilové hlavy 32, 33 jsou umístěny na pevném nosném držáku 17.
Mycí nádoba 2 je opatřena vstupem 12 vlažné až teplé mycí vody pro mytí nápojového skla, s teplou vodou o teplotě výhodně v rozmezí 25 až 45 °C, přednostně kolem 35 °C.
Oplachová jednotka 3 je opatřena vstupem 13 studené oplachové vody pro oplach nápojového skla, o teplotě vody běžně vytékající z vodovodního kohoutku.
Vstup J_2 teplé mycí teplé vody do mycí nádoby 2 je napojen na vlastní přívod 22 mycí vody přes vlastní mycí ventilovou hlavu 32.
Vstup 13 studené oplachové teplé vody do oplachové jednotky 3 je napojen na vlastní přívod 23 oplachové vody přes vlastní oplachovou ventilovou hlavu 33.
-4CZ 17404 Ul
Obě ventilové hlavy 32, 33 jsou připevněny k držáku 17 (obr. 3), uloženého v převážné míře v dutém podstavci 4.
Na obr. 3 je rozložená mycí nádoba 2 a oplachová jednotka 3, které se upevní na nosný držák 17 s plným profilem. Mycí voda se přivádí do vstupu 12 mycí nádoby 2 regulovaně přes mycí ven5 tilovou hlavu 32 z přívodu 22 mycí vody. Oplachová voda se přivádí do vstupu j_3 oplachové jednotky 3 regulovaně přes oplachovou ventilovou hlavu 33 z přívodu 23 oplachové vody. Konkrétně do mycí nádoby 2 se přivádí teplá mycí voda o teplotě výhodně v rozmezí 25 až 45 °C, přednostně kolem 35° C, a do oplachové jednotky 3 se přivádí odděleně studená oplachová voda. Mycí nádoba 2 má svůj vlastní vstup 12 teplé mycí vody napojen přímo přes mycí ventilovou ío hlavu 32 na svůj vlastní přívod 22 teplé mycí vody. Oplachová jednotka 3 má svůj vlastní vstup 13 studené oplachové vody napojen přímo přes oplachovou ventilovou hlavu 33 na svůj vlastní přívod 23 studené oplachové vody. Mycí nádoba 2 a oplachová jednotka 3 jsou upevněny na společném držáku 17, opatřeného dvěma průchozími otvory pro regulační ventilové hlavy 32, 33. Mycí ventilová hlava 32 navazuje na jednom svém konci na svůj vlastní vstup 12 teplé vody do mycí nádoby 2, a na protilehlém konci na svůj vlastní přívod 22 teplé vody. Oplachová ventilová hlava 33 navazuje na jednom svém konci na svůj vlastní vstup 13 studené vody do oplachovací jednotky 3, a na protilehlém konci na svůj vlastní přívod 23 studené vody.
Na obr. 4 je znázorněno alternativní provedení rozložené mycí nádoby 2 a oplachové jednotky 3, které se upevní na nosný držák 17, který je uvnitř dutý (obr. 5) a je opatřen přepážkou 15, která odděluje rozvody 42, 43 mycí a oplachové vody, navazující na příslušné přívody 22, 23 mycí a oplachové vody. Tedy na dutém držáku 17 se upevní mycí nádoba 2 a oplachová jednotka 3. Dutý držák 17 je opatřen průchozím otvorem pro mycí ventilovou hlavu 32, která je napojena na jednom konci na vstup 12 teplé mycí vody a na protilehlém konci na rozvod 42 teplé mycí vody, napojený na přívod 22 teplé mycí vody. Dále je dutý držák 17 opatřen dalším průchozím otvorem pro oplachovou ventilovou hlavu 33, která je napojena na jednom konci na vstup 13 studené oplachové vody do oplachové jednotky 3 a na protilehlém konci na rozvod 43 studené oplachové vody, napojený na přívod 23 studené oplachové vody. Rozvod 42 teplé mycí vody je tudíž od rozvodu 43 studené oplachové vody oddělen přepážkou 15 v dutém držáku 17.
Myčky 1 dle předchozích dvou příkladných provedení pracují následovně:
Na horní konec mycího tmu 7 s centrálním kartáčem nasadí obsluha dnem vzhůru pivní sklenici tak, že jedno ucho zasune do jedné z výdutí 5. Obsluha přitom tlačí seshora mírným tlakem na dno pivní sklenice na mycím tmu 7 (obr. 1, 2). Jehla mycí ventilové hlavy 32 vpustí mycí vodu, a tím se do mycího tmu 7 začne vpouštět jeho kanálkovitým vnitřním prostorem zespodu tlaková teplá mycí voda, která působí prostřednictvím hlavního ostřiku mycího tmu 7 na vnitřní povrch sklenice. Umytí vnitřního povrchu sklenice napomáhá kartáč na mycím tmu 7 (obr. 3, 4). Teplá voda přetéká z mycího tmu 7 do prostoru mycí nádoby 2 a tato teplá voda spolu s dalším obvodově umístěným pásovým kartáčem (obr. 3, 4) omývá mechanicky vnější povrch sklenice. Účinnost mytí v teplé vodě se může zvýšit chemickými prostředky - detergenty různých typů, a to, jak kapalnými, tak pevnými. V případě detergentu pevného skupenství, kupř. konkrétně tablety vlo40 žené do závěsné vaničky 6 (obr. 2), dochází při kontaktu teplé mycí lázně k jejímu pozvolnému rozpouštění a působení. Když obsluha zvedne sklenici nad mycí tm 7, jehla mycí ventilové hlavy 32 uzavře přívod mycí vody. Použitá mycí voda odtéká, např. neznázoměným otvorem ve spodní části mycí nádoby 2 ven, do dřezu.
Omytá sklenice se vloží do oplachové jednotky 3 tak, že obsluha sklenici vloží na centrálně uspořádaný oplachový tm 8 dnem vzhůru. Následně obsluha působí mírným tlakem na dno sklenice na oplachovém tmu 8. Jehla oplachové ventilové hlavy 33 propustí oplachovou vodu, a tím se iniciuje přítok studené oplachové vody, jednak do oplachového tmu 8 s hlavním ostřikem pro opláchnutí vnitřního povrchu sklenice, jednak i do obou bočních oplachů 9 s bočním ostřikem JO pro oplach vnějšího povrchu sklenice. Když obsluha odejme sklenici z oplachového tmu 8, pře50 ruší jehla oplachové ventilové hlavy 33 přívod oplachové vody. Použitá oplachová voda odtéká např. neznázoměným otvorem ve spodní části oplachové jednotky 3 ven, např. do dřezu.
-5CZ 17404 Ul
Tento typ ruční myčky I se vkládá obvykle do mycího dřezu. V tomto obvykle velmi stísněném prostoru zvyšuje funkční vlastnosti ruční myčky 1 možnost vratného a nastavitelného pootáčení bočních oplachů 9 oplachové jednotky 3, zejména pro oplach pivních sklenic s uchem. Obsluha potom může vložit pivní sklenici s uchem na centrální oplachový tm 8 tam, kde je právě místo, a přitom nemusí složitě natáčet celou myčku L
Využití teplé mycí vody pro mytí sklenic zaručuje vyšší čistotu a hygienu při mytí sklenic, zejména pivních sklenic s uchem. Využití studené oplachové vody pro oplach je vhodné zejména pro pivní sklenice během běžného provozu s požadavkem, aby v prohřáté sklenici neklesala pivní pěna.
ío Jsou však také možná jiná alternativní provedení, kdy do mycí nádoby 2 se přivádí teplá mycí voda a odděleně do oplachové jednotky 3 se přivádí studená oplachová voda.
Nebo se do mycí nádoby 2 přivádí mycí studená voda a do oplachové jednotky 3 se přivádí odděleně teplá oplachová voda.
Případně se odděleně přivádí do mycí nádoby 2 a do oplachové jednotky 3 studená voda.
Obsluha, pokud chce změnit režim studené vody za teplou a naopak, připojí např. neznázoměnou vodní hadici ke zdroji nebo baterii studené nebo teplé vody.
Namísto oplachové jednotky 3 je možno užít oplachovou nádobu, obdobného tvaru jako je mycí nádoba 2 na obr. 1 a 2, tedy válcovitou oplachovou nádobu seshora otevřenou a s centrálním oplachovým trnem 8 a bočním oplachem umístěným ve stěnách oplachové nádoby.
Veškeré díly myčky I, přicházející do styku s teplou mycí a oplachovou vodou, jsou zhotoveny z materiálu odolného proti působení dlouhotrvající teploty cca do 80 až 100 °C.
Uvedený konkrétní příklad provedení myčky i k ručnímu mytí nápojového skla představuje výhodné a odzkoušené konstrukční uspořádání, které není vyčerpávající. Jsou možné další kombinace konstrukčního řešení v rámci rozsahu myšlenky nároků na ochranu.
Průmyslová využitelnost
Řešení je vhodné pro restaurace a gastronomické provozy pro ruční mytí dutého skla, porcelánu a případně keramiky.

Claims (7)

1. Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem, 30 případně sklenic s uchem na čaj a limonády, je tvořená jednak mycí nádobou (2) s mechanickými kartáči, případně účinným čisticím chemickým prostředkem, a jednak oplachovou jednotkou (3) s oplachovým trnem (8) a bočními oplachy (9), přičemž myčka je vybavena přívodem vody, vyznačující se tím, že mycí nádoba (2) a oplachová jednotka (3) mají každá svůj vlastní vstup (12, 13) pro studenou 35 nebo teplou vodu, kde každý tento vstup (12, 13) je napojen přes příslušnou ventilovou hlavu (32, 33) na vlastní přívod (22, 23) studené nebo teplé vody, přičemž teplá voda má teplotu výhodně v rozmezí 25 až 50 °C, přednostně 35 až 40 °C.
2. Myčka podle nároku 1, v y z n a č uj í c í se tím, že
40 mycí nádoba (2) má svůj vlastní vstup (12) studené nebo teplé mycí vody napojen přímo přes mycí ventilovou hlavu (32) na svůj vlastní přívod (22) studené nebo teple mycí vody, a
-6CZ 17404 Ul oplachová jednotka (3) má svůj vlastní vstup (13) studené nebo teplé oplachové vody napojen přímo přes oplachovou ventilovou hlavu (32) na svůj vlastní přívod (22) studené nebo teplé oplachové vody.
3. Myčka podle nároků la 2, vyznačující se tím, že
5 mycí nádoba (2) a oplachová jednotka (3) jsou upevněny na společném držáku (17), přičemž držák (17) je opatřen dvěma průchozími otvory pro regulační ventilové hlavy (32, 33), a každá tato ventilová hlava (32, 33) navazuje na jednom svém konci na svůj vlastní příslušný vstup (12, 13) studené nebo teplé vody do myčky (1) a na protilehlém konci je každá ventilová hlava (32, 33) napojena na svůj vlastní příslušný přívod io (22, 23) studené nebo teplé vody.
4. Myčka podle nároku 3, vyznačující se tím, že držák (17) je nosný konstrukční prvek plného průřezu.
5. Myčka podle nároku 3, vyznačující se tím, že držák (17) vykazuje dutý průřez,
15 kde vnitřní dutý prostor držáku (17) je opatřen přepážkou (15), přičemž přepážka (15) odděluje rozvody (42, 43) mycí a oplachové vody navazující na příslušné přívody (22, 23) mycí a oplachové vody.
6. Myčka podle nároku 5, vy z n a č uj í c í se tím, že na dutém držáku (17) jsou upevněny mycí nádoba (2) a oplachová jednotka (3),
20 přičemž dutý držák (17) je opatřen průchozím otvorem pro mycí ventilovou hlavu (32), která je napojena na jednom konci na vstup (12) mycí vody a na protilehlém konci na rozvod (42) mycí vody, napojený na přívod (22) mycí vody, a dále je dutý držák (17) opatřen průchozím otvorem pro oplachovou ventilovou hlavu (33), která je napojena na jednom konci na vstup (13) oplachové vody do oplachové jednotky (3) a na pro25 tilehlém konci na rozvod (43) oplachové vody, napojený na přívod (23) oplachové vody, přičemž rozvod (42) mycí vody je od rozvodu (43) oplachové vody oddělen přepážkou (15) v dutém držáku (17).
7. Myčka podle některého z předcházejících nároků laž6, vyznačující se tím, že veškeré díly a/nebo povrchy myčky přicházející do styku s teplou mycí a oplachovou vodou jsou
30 zhotoveny z mechanicky a tepelně odolného materiálu proti působení dlouhotrvající teploty přednostně do 80 až 100 °C.
CZ200618195U 2006-10-24 2006-10-24 Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic CZ17404U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618195U CZ17404U1 (cs) 2006-10-24 2006-10-24 Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618195U CZ17404U1 (cs) 2006-10-24 2006-10-24 Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17404U1 true CZ17404U1 (cs) 2007-03-26

Family

ID=37909236

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200618195U CZ17404U1 (cs) 2006-10-24 2006-10-24 Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ17404U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7131972B2 (ja) 自動洗浄装置、及び、自動洗浄装置の使用方法
US20020070293A1 (en) Shower filtration skin care device
KR200467882Y1 (ko) 샤워기
KR101069136B1 (ko) 싱크대 일체형 식기세척장치
CZ298756B6 (cs) Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem
CZ2005527A3 (cs) Mycka pro rucní mytí a oplachování nápojového skla
CZ17404U1 (cs) Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic
CZ34918U1 (cs) Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem
JP2004081839A (ja) 食器洗浄機のノズル構造
US9044130B2 (en) Cleaning device for a portioning utensil
JP2000157478A (ja) 食器洗浄機のノズル構造
CZ2020653A3 (cs) Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla, zejména pivních sklenic s uchem
CN212853393U (zh) 独立式水槽洗碗设备及外置沥水架
CZ16144U1 (cs) Myčka pro ruční mytí a oplachování nápojového skla
JP4318590B2 (ja) 浴室洗浄装置
US10905308B2 (en) Dish washer
KR101744445B1 (ko) 탈착이 자유로운 세척모듈을 구비한 기능성 식기건조대
KR20050081076A (ko) 입형 욕실 청소기
KR101360819B1 (ko) 구강세정기 겸용 급수밸브
JP5885306B2 (ja) 介護用男性局部洗浄用具
KR0127888Y1 (ko) 식기세척기의 우유병세척장치
CN210673244U (zh) 一种具有洗碗消毒功能的水槽
KR200259496Y1 (ko) 온수를 이용한 건조대
KR940009441B1 (ko) 다목적 설겆이대
CN211609654U (zh) 一种水槽式清洗机

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20070326

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20101019

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20131015

MK1K Utility model expired

Effective date: 20161024