CZ16100U1 - Identifikační digitální pečeť - Google Patents

Identifikační digitální pečeť Download PDF

Info

Publication number
CZ16100U1
CZ16100U1 CZ200516930U CZ200516930U CZ16100U1 CZ 16100 U1 CZ16100 U1 CZ 16100U1 CZ 200516930 U CZ200516930 U CZ 200516930U CZ 200516930 U CZ200516930 U CZ 200516930U CZ 16100 U1 CZ16100 U1 CZ 16100U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
identification
seal
elements
identification digital
digital seal
Prior art date
Application number
CZ200516930U
Other languages
English (en)
Inventor
Jansa@Jaroslav
Kaspar@Jirí
Zeman@Daniel
Original Assignee
Jansa@Jaroslav
Kaspar@Jirí
Zeman@Daniel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jansa@Jaroslav, Kaspar@Jirí, Zeman@Daniel filed Critical Jansa@Jaroslav
Priority to CZ200516930U priority Critical patent/CZ16100U1/cs
Publication of CZ16100U1 publication Critical patent/CZ16100U1/cs

Links

Description

Identifikační digitální pečeť
Oblast techniky
Technické řešení se týká řešení identifikace předmětu, přiřazeného k dalším subjektům, týkající se zejména vozidel.
Dosavadní stav techniky
Označování předmětů pro jejich identifikaci se v současné době provádí nejrůznějšími způsoby, například systémem čárových kódů a to jednorozměrnými nebo i dvourozměrnými. Čárové kódy obsahují jednoznačná unikátní čísla a kódy dvourozměrné i řadu dalších informací o předmětu. Problémem však je u čárových kódů, že se dají snadno zfalšovat, neboť jde pouze o tisknutelné symboly.
Pro označování předmětů se také používají etikety samolepicího charakteru s řadou grafických symbolů, jako jsou například dálniční známky pro vozidla. I když jsou vybaveny ochrannými prvky typu hologramů, i tato označení se dají běžně zfalšovat. Ani dělení etikety, takzvané nařezání, znemožňující znovunalezení, není vždy spolehlivé.
V poslední době se rozvíjejí systémy radiofrekvenčních čipů, ať už pasivních nebo aktivních. Radiofrekvenční čipy RFID (Rádio Frequency Identification - identifikace radiofrekvenčním čipem) odpovídají na vyslaný impuls a sdělují čtecímu zařízení své jedinečné identifikační číslo. Při použití 64 bitových čipů je množství použitelných čísel v miliardách miliard a tudíž tvorba celosvětové klasifikace subjektů realizovatelná. Tento systém se používá k označování zboží v obchodech. Při použití této identifikace předmětu však není zaručena neoddělitelnost čipu od předmětu.
Čipy se také používají v různých typech identifikačních karet a dokonce se uvažuje o jejich implantaci zvířatům a s trochou nadsázky i lidem. Specielní třída těchto čipů jsou čipy třídy DSRC (Dedicated Short Range Communication - definovaná komunikace krátkého dosahu), které umožňují i komunikaci mezi sebou a daleko vyšší rychlostí než čipy RFID, které pracují v režimu klient-server, používané k označování vozidel v systémech elektronického mýtného a parkovného. Tento systém označování bude velmi nákladný.
V mnoha aplikacích pro označování se používají kontaktní nebo bezkontaktní čipové karty. Čipová karta je však spojena s osobou, která ji přenáší, čímž je spolehlivost systému takovouto kartu využívající značně ovlivněna lidským faktorem.
U žádného dosud používaného systému identifikace předmětů však není zaručena neoddělitelnost identifikátoru od předmětu.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje a daleko vyšší spolehlivost přináší označování předmětů identifikační digitální pečetí, jejíž podstata spočívá v tom, že identifikační digitální pečeť je jednoznačně přiřazena předmětu, na kterém je pevně uspořádána, například nalepením a sdružuje v sobě více prvků, které jsou integrované v jednom celku a to:
- prvky opticky rozeznatelné, například hologramy, alfanumerické a grafické znaky, čárové kódy apod. označující a identifikující předmět, a/nebo
- elektronické prvky - bezkontaktní radiofrekvenční čipy RFID s výhodou typu DSRC, čip zajišťující bezdrátovou komunikaci, případně úložiště s kryptografickým klíčem či dokonce kryptografický procesor a podobně, a dále
- připevňovací prvky - zajišťující dostatečně pevné spojení pečeti s předmětem, například samo45 lepicí vrstvu,
-1 CZ 16100 Ul
- zabezpečující prvky - zajišťují ochranu proti snahám o neoprávněnou manipulaci (odlepení pečeti), tak, že dochází k destrukci optických a/nebo elektronických prvků pečeti též i v součinnosti s pripevňovací vrstvou.
Zásadní výhodou použití identifikační digitální pečeti podle technického řešení je nutno spatřo5 vat v jednoznačném svázání této pečeti s předmětem, na který je například nalepena.
Identifikační digitální pečeť v některé z výše uvedených kombinací, zajišťuje snadné označování předmětů jak optickými, tak elektronickými prvky, které zvyšují nejen bezpečnost a spolehlivost, ale přináší i další zvýšení užitné hodnoty a aplikovatelnosti.
Připevněním, například nalepením této pečeti na předmět zájmu je možné v kombinaci s dalšími 10 zařízeními využívat těchto schopností:
Identifikace předmětu - jak optická, tak elektronická. Kód pečeti identifikuje celý předmět. Elektronická identifikace vyžaduje zařízení komunikující například s RFID čipem. Identifikace může sloužit k mnoha rozmanitým aplikacím. Navíc běžné optické prvky identifikace mohou používat známých klasických metod (písmo, čárový kód).
Autentizace předmětu - RFID čip může navíc obsahovat kryptografický klíč. Klíč pečeti je tak klíčem patřícím k celému předmětu, na který je pečeť nalepena.
Další identifikační aplikace jsou například zajištění nepřemístitelnosti předmětu. Jeden z dalších efektů využití identifikace či dokonce autentizace je využití principu trvalého či náhodného zjišťování přítomnosti identifikační digitální pečeti v dosahu kontrolního modulu. Toho lze využít v mnoha případech.
Technické řešení identifikační digitální pečeti slučuje výhody označování předmětů pomocí čárových kódů a elektronických čipů, které doposud společně nebyly využívány. Systém umožňuje současně originální způsob zabezpečení pomocí destrukce elektronických a/nebo optických prvků, proto může být využit i u aplikací, vyžadujících vysokou bezpečnost a ochranu proti zneužití.
V případě vyšší verze identifikační digitální pečeti s kryptoprocesorem v elektronickém čipu je možno považovat subjekt označený touto samolepicí pečetí za digitálně podepsaný, tím je možno tuto technologii použít i v náročnějších e-aktivítách (aktivity spojené s využitím komunikace po Internetu).
Zásadní výhodou tohoto systému při použití identifikační digitální pečeti k identifikaci předmětu je v jejím jednoznačném svázáním s tímto předmětem, na který je pečeť připevněna.
Další velkou výhodou je zabezpečovací prvek, například destrukční systém optických a/nebo elektronických prvků identifikační digitální pečeti, který má nesrovnatelně vyšší stupeň zabezpečení proti zneužití, než například jednoduché systémy naříznutých samolepek, používané např. u dálničních známek České republiky. V systému se po destrukci objeví nesmazatelný záznam o pokusu o odlepení identifikační digitální pečeti.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je blíže objasněno na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn příklad uspořádání jednotlivých dílů identifikační digitální pečeti, na obr. 2 je znázorněn systém komunikace a kontroly mýtného identifikační digitální pečeti umístěné na vozidle a na obr. 3 je znázorněna varianta identifikační digitální pečeti s použitím identifikačního klíče, na obr. 3a při použití jedné pečeti a vyhodnocovacího obvodu se shodným identifikačním klíčem a na obr. 3b je znázorněno použití páru identifikačních digitálních pečetí se shodným identifikačním klíčem.
Příklad provedení technického řešení
Identifikační digitální pečeť I, znázorněná na obr. 1 sestává ze zóny 2, která obsahuje prvky označující a identifikující předmět, například obrazové prvky, identifikační záznamy, ochranné
-2CZ 16100 Ul tiskové prvky, čárový kód a podobně, dále z modulu 3, obsahující elektronické prvky, například bezkontaktní pasivní radiofrekvenční čip RFID s výhodou typu DSRC, čip zajišťující bezdrátovou komunikaci, případně úložiště s kryptografickým klíčem či dokonce kryptografický procesor například čip s elektronikou RFID, kryptografický klíč a podobně, dále ze zabezpečovacího prvku 4, například samodestrukční vrstvy a připevňovací části 5, zajišťující dostatečně pevné spojení identifikační digitální pečeti i s předmětem, například samolepicí vrstvu a podobně, přičemž všechny části identifikační digitální pečeti I tvoří jeden nedělitelný celek. Zabezpečovací prvek 4 zajišťuje v součinnosti s připevňovací částí 5 ochranu proti snahám o neoprávněnou manipulaci, například odlepení identifikační digitální pečeti 1 tak, aby došlo k destrukci optických i elektronických prvků pečeti.
Při aplikaci identifikační digitální pečeti 1 do systému kontroly mýtného se identifikační digitální pečeť i nalepuje na okno vozidla, stejně jako dnes dálniční známka. Vozidlová jednotka 8 elektronického mýtného, označovaná jako OBU (On Board Unit - vozidlová a palubní jednotka daného elektronického dopravního systému), je doplněna o vyhodnocovací modul 7 s identifikátorem, komunikující s identifikační digitální pečetí i, čímž je logicky zajištěno zapečetění vozidlové jednotky 8 elektronického mýtného ve vozidle a jednoznačné spojení vozidlové jednotky 8 elektronického mýtného s vozidlem. Kontrola pak probíhá jednak opticky pracovníkem 10 kontroly a elektronicky kontrolním modulem 9. Vozidlová jednotka 8 elektronického mýtného může být nejen identifikována s vozidlem, ale identifikační digitální pečeť i může dokonce kryptografický podepisovat zaznamenávaná data.
Identifikační digitální pečeť i je nalepena na předmět identifikace a tím je jednoznačně svázána s tímto předmětem.
Vysoký stupeň zabezpečení věci proti zneužití identifikační digitální pečetí I zaručuje zabezpečovací prvek 4 identifikační digitální paměti I, který zajistí v součinnosti s připevňovací vrstvou 5 identifikační digitální paměti I ochranu proti snahám o neoprávněnou manipulaci, například odlepení identifikační digitální pečeti i tak, aby došlo k destrukci optických i elektronických prvků pečeti, čímž bude identifikační paměť znehodnocena, což bude identifikováno kontrolním systémem.
Při aplikaci v systému čerpání pohonných hmot se identifikační digitální pečeť! nalepuje rovněž na okno vozidla, stejně jako dnes dálniční známka.
Vyhodnocovací modul 7 s identifikátorem na čerpacím stojanu identifikuje vozidlo a umožní čerpání a případně i zaplacení.
Při aplikaci v systému parkování nebo vjezdu do myčky se identifikační digitální pečeť i rovněž nalepuje na okno vozidla, stejně jako dnes dálniční známka. Vyhodnocovací modul 7 s identifikátorem na vstupu parkoviště nebo vjezdu do myčky identifikuje vozidlo a umožní poskytnutí služby a případně i zaplacení.
S výhodou lze identifikační digitální pečeť i kombinovat s párem privátních klíčů, kdy privátní identifikační klíč je obsažen v identifikační digitální pečeti i a druhý párový identifikační klíč je obsažen ve vyhodnocovacím modulu 7.
Další možnost použití identifikační digitální pečeti ! s vysokým stupněm zabezpečení je použití dvojice až n-tice identifikačních digitálních pečetí i, tzv. pečetní pár, podle možností až n-tice identifikačních digitálních pečetí ! a případně ještě v kombinaci s privátním klíčem, kdy identifikační privátní klíč je právě obsažen ve dvojici, či n-tici, který se při identifikaci musí shodovat. Řídicí modul 6 páru identifikačních digitálních pečetí !, případně i s veřejným klíčem, oslovuje jednotlivé pečeti a vyhodnocuje, zda pár patří k sobě.
V případě aplikaci pro mýtné je vydávána dvojice identifikačních digitálních pečetí i, jedna se lepí na vozidlo, druhá na OBU. Není pak nutné programovat OBU.

Claims (2)

1. Identifikační digitální pečeť, vyznačující se tím, že sestává ze zóny (2), která obsahuje označující a identifikující prvky opticky rozeznatelné, zejména hologramy, alfanumerické a grafické znaky, čárové kódy, dále sestává z modulu (3), obsahující prvky elektronicky
5 identifikovatelné, zejména bezkontaktní radiofrekvenční čipy, např. RFID, DSRC, případně úložiště s kryptografickým klíčem nebo kryptografický procesor, dále sestává ze zabezpečovacího prvku (4) a připevňovací části (5), přičemž všechny prvky, tj. zóna (2), modul (3), zabezpečovací prvek (4) a připevňovací část (5) tvoří jeden nedělitelný celek.
2. Identifikační pečeť podle nároku 1, vyznačující se tím, že modul (3) obsahuje ío identifikátor evidovaný nezávislým systémem jako prvek n-tice identifikátorů.
CZ200516930U 2005-08-22 2005-08-22 Identifikační digitální pečeť CZ16100U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516930U CZ16100U1 (cs) 2005-08-22 2005-08-22 Identifikační digitální pečeť

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516930U CZ16100U1 (cs) 2005-08-22 2005-08-22 Identifikační digitální pečeť

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16100U1 true CZ16100U1 (cs) 2006-01-02

Family

ID=36952768

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200516930U CZ16100U1 (cs) 2005-08-22 2005-08-22 Identifikační digitální pečeť

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16100U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7798403B2 (en) Item carrying at least two data storage elements
CA2584535C (en) Security sealing device comprising a rfid tag
US20060273176A1 (en) Blocking contactless personal security device
KR101405830B1 (ko) 적어도 2개의 표시장치를 구비한 보안문서 또는 중요문서
US6095567A (en) Key locator
US20080265039A1 (en) Protected Contactless Card
US6809646B1 (en) Thin implantable RFID transponder suitable for use in an identification badge
CA2762714C (en) Inventory and anti-theft alarm system
HU224778B1 (en) Electronic identification tag
BR0210962A (pt) Sistema de pagamento por transponder-leitora, e, método de sistema de pagamento por transponder-leitora
WO2006116431A2 (en) Tamper resistant presentation instruments and methods
US20020167407A1 (en) Product label, method of producing product labels and method for identifying products in a contactless and forgery-proof manner
WO1999042300A1 (en) Key locator
CN101136062A (zh) 电子标签识别系统
CZ16100U1 (cs) Identifikační digitální pečeť
JP3545686B2 (ja) Icチップが添付されたカードおよびカード処理装置
RU44855U1 (ru) Система идентификации материальных объектов, маркированный материальный объект и комплект средств маркировки материального объекта
Imura Driving ubiquitous network-how can RFID solutions meet the customer's expectation
JP2000113156A (ja) Id情報を有するicカードおよびicカードの正当性確認方法
EP0642098A2 (en) Fraud-and counterfeit-proof financial service card
AU2022314153A1 (en) Method for authenticating and/or validating the identity of an object
JP2005301929A (ja) 個体識別体
CA2529877A1 (en) Method and rfid system for providing a service
Crotch-Harvey Low Cost SmartCard Ticketing Using RFID
Hansmann et al. Smart Identification

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060102

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20090821

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20120717

MK1K Utility model expired

Effective date: 20150822