CZ15845U1 - Accumulating filling - Google Patents
Accumulating filling Download PDFInfo
- Publication number
- CZ15845U1 CZ15845U1 CZ200516776U CZ200516776U CZ15845U1 CZ 15845 U1 CZ15845 U1 CZ 15845U1 CZ 200516776 U CZ200516776 U CZ 200516776U CZ 200516776 U CZ200516776 U CZ 200516776U CZ 15845 U1 CZ15845 U1 CZ 15845U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- drainage
- retention
- hollow spheres
- rainwater
- infiltration
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sewage (AREA)
Description
Akumulační výplňAccumulation filler
Oblast technikyTechnical field
Technické řešení se týká akumulační výplně, zejména pro retenční, zasakovací, drenážní a podobná tělesa k odvádění dešťových vod ze zastavěných území.The technical solution concerns the accumulation filler, especially for retention, infiltration, drainage and similar bodies for drainage of rainwater from built-up areas.
Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION
V současné době se dešťové vody odvádí dvěma způsoby, a to klasickým způsobem, při němž je dešťová voda nejkratší cestou prostřednictvím jednotné nebo oddílné dešťové kanalizace záhy po dešťové srážce odváděna do recipientu vodoteče, rybníku a podobně. Při druhém způsobu dešťová voda po vtoku do retenčního nebo zasakovacího zařízení v místě spadu srážkové vody je z něj odváděna také prostřednictvím jednotné nebo oddílné dešťové kanalizace do recipientu. Na rozdíl od klasického způsobu se však při tomto způsobu snižuje celkové odvádění množství dešťové vody do kanalizace, protože se pozdržením jejího odtoku zvyšuje její výpar do ovzduší a infiltrace do podzemí nebo se hospodárně využije v nemovitostech.At present, rainwater is drained in two ways, the classical way in which rainwater is drained to a recipient of a watercourse, pond or the like by a single or separate rainwater drainage soon after a rainfall. In the second method, the rainwater, after the inlet into the retention or infiltration device at the point of precipitation of the rainwater, is also discharged therefrom via a single or separate rainwater drain to the recipient. In contrast to the conventional method, however, this method reduces the total drainage of rainwater into the sewer, because by delaying its outflow it increases its evaporation into the air and infiltration into the underground or is economically used in real estate.
Zadržením v retenčních tělesech se také zpožďuje a zrovnoměrňuje její odtok do kanalizace, což vede k výraznému zmenšení dimenzí potrubí, poněvadž jinak profily kanalizací se navrhují na příval srážkových vod.Retention in the retention bodies also delays and evenly outflows into the sewer, leading to a significant reduction in pipe dimensions, since otherwise the sewer profiles are designed for a storm water flow.
Odvodňování zastavěných území podle druhého způsobu se začalo významněji uplatňovat v posledních dvaceti letech, protože se odvodnění území blíží přírodním podmínkám na rozdíl od prvního způsobu, při kterém jsou dešťové vody okamžitě odváděny kanalizací do recipientů.The drainage of built-up areas according to the second method has started to be applied more significantly in the last twenty years, because the drainage of the area is close to natural conditions, unlike the first method, in which rainwater is immediately drained into sewers.
V současnosti se jako výplň retenčních těles používá štěrk nebo plastové konstrukce. Štěrk je přírodní materiál s mezerovitostí cca 30 %, má vysokou únosnost. Jeho nevýhodou je malá mezerovitost a tím i jeho malá akumulační schopnost.At present, gravel or plastic structures are used as a filler of retention bodies. Gravel is a natural material with a gap of about 30%, has a high load-bearing capacity. Its disadvantage is its low voidiness and hence its low storage capacity.
Plastové prvky používané pro tento účel jsou subtilní děrované nebo mezerovité konstrukce ve tvaru plastových kvádrů pevného tvaru o rozměrech např. 600 χ 400 χ 1200 mm, které se sklá25 dají vedle a na sebe a vytváří tuhou konstrukci, jež je násobkem rozměru kvádru. Rozměrově se liší pouze podle výrobce tzn. co výrobce, to typ kvádru daného rozměru a skladebného systému nebo se používají plastové rohože různé tloušťky např. 50 mm, které se na sebe vrství a vytváří tak dutý objem. Výška tělesa je násobkem tloušťky rohože. Půdorysně lze tělesu dát obecný tvar ořezáním krajů rohoží.The plastic elements used for this purpose are subtle perforated or gap-shaped constructions in the form of solid blocks of solid shape, for example 600 χ 400 χ 1200 mm, which can be folded side by side and stacked to form a rigid structure that is multiple of the block size. Dimensions differ only according to the manufacturer, ie. whatever the manufacturer, the type of a block of a given size and composition system or plastic mats of different thickness, eg 50 mm, are used, which are stacked on each other and thus create a hollow volume. The height of the body is a multiple of the thickness of the mat. You can give the body a general shape by cutting the edges of the mats.
Akumulační objem plastových prvků je cca 95 až 97 % z vnějšího objemu, nevýhodou však je, že plastové kvádry mají předem daný tvar, kterému je nutné podřídit rozměry a tvar podzemního tělesa, vzniká mezi konstrukcí kvádrů a rostlým terénem špatně zhutnitelná mezera a skládání kvádru je také pracné. Plastové rohože jsou z hlediska půdorysného tvaru podzemního tělesa variabilnější než kvádry, ale neodpadá stejný problém mezery mezi konstrukcí rohoží a rostlým terénem, která se špatně vyplňuje a hutní.The accumulation volume of plastic elements is about 95 to 97% of the external volume, but the disadvantage is that plastic blocks have a predetermined shape, which must be subordinated to the dimensions and shape of the underground body. also laborious. Plastic mats are more variable in terms of ground plan shape than blocks, but the same problem of gap between the mat construction and the rough terrain, which is poorly filled and compacted, is not eliminated.
Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution
Úkolem technického řešení je v co největší míře odstranit nedostatky současných akumulačních výplní, zejména umožnit vyplnění jakéhokoliv obecného tvaru retenčního, zasakovacího nebo drenážního tělesa při dodržení velké mezerovitostí a vysoké schopnosti akumulovat vodu, dosáh40 nout snadného zhutnění akumulační výplně bez nutnosti zarovnávání základové spáry, umožnit osazení drenážního potrubí do jakéhokoliv místa a osazení šachet na drenážním potrubí přímo do tělesa akumulační výplně a tím zmenšení obestavěného objemu celého objektu.The aim of the technical solution is to eliminate as far as possible the shortcomings of current accumulation fillings, in particular to enable filling of any general shape of retention, soaking or drainage body while maintaining large voids and high water storage capacity. drainage piping to any place and installation of manholes on the drainage pipeline directly into the body of the accumulation filler and thus reducing the enclosed volume of the whole object.
Toho se dosáhne akumulační výplní podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořena dutými koulemi s otvory v plášti.This is achieved by the accumulation filler according to the present invention, which consists in that it consists of hollow spheres with openings in the shell.
Je výhodné, když duté koule mají průměr do 10 cm.Preferably, the hollow spheres have a diameter of up to 10 cm.
-1 CZ 15845 Ul-1 CZ 15845 Ul
S ohledem na únosnost je výhodné, když duté koule mají tloušťku pláště 2 až 10 % jejich průměru.With respect to the load-bearing capacity, it is preferred that the hollow balls have a shell thickness of 2 to 10% of their diameter.
Přehled obrázků na výkreseOverview of the drawings
Technické řešení bude blíže objasněno s použitím výkresu, na němž je schematicky znázorněno na obr. 1 řez retenčním, zasakovacím, drenážním tělesem a na obr. 2 dutá koule jako výplňový element retenčních, zasakovacích, drenážních těles.BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS The technical solution will be explained in more detail using the drawing, in which schematically a cross-section of the retention, infiltration, drainage body and FIG.
Popis příkladného provedeníDescription of an exemplary embodiment
Retenční, zasakovací, drenážní těleso I může být libovolného tvaru a je na dně 2 opatřeno drenážním potrubím 3 pro odvod shromážděné vody. Stěny 4 a dno 2 je pokryto geotextilií 5, která ío obklopuje ze všech stran akumulační výplň 6 tvořenou dutými koulemi 7 s otvory 8 v plášti 9.The retention, infiltration, drainage body 1 can be of any shape and is provided on the bottom 2 with a drainage pipe 3 for collecting the collected water. The wall 4 and the bottom 2 are covered with a geotextile 5, which surrounds from all sides an accumulation filler 6 formed by hollow spheres 7 with holes 8 in the housing 9.
Horní část retenčního nebo zasakovacího tělesa I je v prohloubení terénu a nad geotextilií 5 pokryta propustnou zeminou 10. Duté koule 7 podle obr. 2 jsou pro zajištění únosnosti a schopnosti vyplnit libovolně vytvarované zemní těleso o průměru do 10 cm. Tloušťka pláště 9 by neměla být větší než 10 % jejich průměru a menší než 2 % jejich průměru.The upper part of the retention or infiltration body 1 is covered with permeable soil 10 in the terrain deepening and above the geotextile 5. The hollow balls 7 according to FIG. The thickness of the sheath 9 should not be more than 10% of their diameter and less than 2% of their diameter.
Retenční, zasakovací, drenážní těleso I může mít různé provedení, jako jsou příkopy nebo rýhy.The retention, infiltration, drainage body I may be of various designs, such as ditches or trenches.
Duté koule 7 lze použít také jako drenážní obsyp staveb, kde mohou být v případě malých nároků na únosnost duté koule 7 i tenkostěnné. Prostor vyplněný dutými koulemi 7 má schopnost zadržet velké objemy vody.The hollow spheres 7 can also be used as a drainage backfill of buildings, where thin-walled hollow spheres 7 can be provided in case of low load-bearing capacity. The space filled with hollow spheres 7 has the ability to retain large volumes of water.
Průmyslová využitelnostIndustrial applicability
Technické řešení akumulační výplně je určeno do podzemních těles určených k akumulaci, retenci a drenáži vody, tedy všude tam, kde jsou nyní používány přírodní materiály s co největší mezerovitostí a plastové konstrukce pevných tvarů - rohože a kvádry. Akumulační výplň lze také použít k vytvoření dobře propustné distanční mezivrstvy a k zásypům se zvláštním požadavkem na jeho nízkou objemovou hmotnost.The technical solution of the accumulation filler is designed for underground bodies intended for the accumulation, retention and drainage of water, ie wherever there are now used natural materials with the greatest gap and plastic structures of solid shapes - mats and blocks. The storage filler can also be used to form a well permeable spacer interlayer and to fill with special demand for its low bulk density.
Claims (3)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200516776U CZ15845U1 (en) | 2005-06-28 | 2005-06-28 | Accumulating filling |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ200516776U CZ15845U1 (en) | 2005-06-28 | 2005-06-28 | Accumulating filling |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ15845U1 true CZ15845U1 (en) | 2005-09-26 |
Family
ID=35265735
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ200516776U CZ15845U1 (en) | 2005-06-28 | 2005-06-28 | Accumulating filling |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ15845U1 (en) |
-
2005
- 2005-06-28 CZ CZ200516776U patent/CZ15845U1/en not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP2454416B1 (en) | Surfaces using structural modules | |
CN206844172U (en) | A kind of basement bottom board catchments drain structure | |
CN201539012U (en) | Infiltration-drainage pipe duct for comprehensive utilization of rainwater | |
IL188996A (en) | Water retention system | |
DE20000015U1 (en) | Water pipe | |
WO2006001139A1 (en) | Underground water storage tank | |
US10584471B2 (en) | Integrated retaining wall and fluid collection system | |
EP2050891A1 (en) | Green roof structure for a building, assembly of at least two similar such green roof structures, and method for designing as at least one green roof at least one roof of at least one building | |
JP5396368B2 (en) | Pavement structure | |
US8182174B2 (en) | Drainage system for directing surface water to underground strata | |
JP3974214B2 (en) | Box arrangement type storage penetration tank | |
CZ15845U1 (en) | Accumulating filling | |
WO2008035964A1 (en) | Growing location, method and holder | |
CN110397049B (en) | Buttress type retaining wall with drainage function and construction method thereof | |
JP7082920B2 (en) | Stormwater storage facility | |
KR101218752B1 (en) | Appraratus for storing and infiltrating rain water | |
KR100771586B1 (en) | Tunnel type rainwater processing system | |
JP2005179919A (en) | Facility for storage and percolation of rainwater and the like | |
CN203821546U (en) | Ecological catch basin structure | |
AU2020285563A1 (en) | Underground stormwater storage system | |
KR20150002028U (en) | Structure to drain water in slope with s type drain pipe | |
JP3002436B2 (en) | Rainwater outflow prevention facility | |
CN219280753U (en) | Gravity type retaining wall | |
KR20070032834A (en) | Jointed facilities keeping rainwater using pipe unit and method for constructing it | |
SG187987A1 (en) | A drainage system |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20050926 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20090519 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20120628 |