CZ15745U1 - Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích - Google Patents

Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích Download PDF

Info

Publication number
CZ15745U1
CZ15745U1 CZ200516439U CZ200516439U CZ15745U1 CZ 15745 U1 CZ15745 U1 CZ 15745U1 CZ 200516439 U CZ200516439 U CZ 200516439U CZ 200516439 U CZ200516439 U CZ 200516439U CZ 15745 U1 CZ15745 U1 CZ 15745U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
motor vehicle
radio
signaling
transmitter
warning
Prior art date
Application number
CZ200516439U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Kyslík
Original Assignee
Jiří Kyslík
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiří Kyslík filed Critical Jiří Kyslík
Priority to CZ200516439U priority Critical patent/CZ15745U1/cs
Publication of CZ15745U1 publication Critical patent/CZ15745U1/cs

Links

Landscapes

  • Emergency Alarm Devices (AREA)

Description

Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích
Oblast techniky
Technické řešení se týká výstražné signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích.
Dosavadní stav techniky
Při jízdě motorových vozidel v kolonách zejména za snížené viditelnosti způsobené přírodními podmínkami, například v mlze, za deště či sněžení, dochází často k hromadným haváriím. Podle právních předpisů o technické způsobilosti vozidel k provozu na pozemních komunikacích musí být každé motorové vozidlo vybaveno předepsaným osvětlením, brzdovými světly, varovnými blikači a zadním intenzivním brzdovým světlem do mlhy. Nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti však dokazuje, že současný stav varovných prvků, kterými jsou motorová vozidla pro provoz na pozemních komunikacích vybavena je v kritických podmínkách nedostačující.
K řešení tohoto problému byl navržena řada vynálezů a užitných vzorů, které se v převážné míře zabývají zlepšením výstražných zařízení vozidla. Tak řešení podle čs. přihlášky vynálezu 1999 15 65 popisuje samočinné signalizační zařízení motorového vozidla, tvořené kruhovou dráhou, na níž je umístěno pohybující se těleso a nejméně jedna spínací jednotka. Vynález využívá principu setrvačnosti tělesa, které při prudkém brzdění vozidla je vrženo vlastní vahou vpřed ke spínací jednotce uvádějící v činnost stávající signalizační světla vozidla.
Řešení podle čs. přihlášky vynálezu 2000 - 24 navrhuje výstražné zařízení vozidel sestávající ze spínače výstražných světel opatřeného čidlem zpomalení, které je dále pojeno ke směrovým světlům a houkačce.
Uvedená řešení spočívají ve zvýšení intenzity a rychlejším zapojení stávajících signálních světel.
Jiné řešení představuje signální výstražné zařízení dle užitného vzoru 5449 z roku 1996 pro vozidla opatřená jednotkou typu vysílač - přijímač, kde jednotka je opatřena vysílačem signálu vymezeného rozsahu a přijímačem spřaženým s výstražnou signalizací, které jsou naladěny na stejnou frekvenci.
Nevýhodou tohoto řešení je, že se týká jen jednotek vysílač - přijímač naladěných na stejnou frekvenci a používá výstražnou signalizaci i mimo jednotky.
Jiné řešení je navrhováno v čs. užitném vzoru 13022: Jedná se využití bezdrátového spojení účastníků silničního provozu vysíláním na radiových vlnách. Předpokladem je, že dopravní prostředky účastnící se silničního provozu jsou vybaveny přijímačem, který přijímá radiový, akustický či světelný signál z vysílače, umístěného stacionárně v místech nebezpečných pro průjezd. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost mít přijímačem vybavena prakticky všechna vozidla a obtížná volba umístění stacionárních vysílačů.
Uvedené nevýhody odstraňuje níže popsané technické řešení.
Podstata technického řešení
Podstatou navrhovaného technického řešení je signalizační systém sestávající nejméně z radiového přijímače napojeného na zdroj stejnosměrného proudu, s výhodou akumulátor vozidla 6 V, 12 V či 24 V, přijímajícího varovné zvukové a světelné signály o situaci v provozu, a dále z vyto sílače umístěného ve vozidle nebo v jeho blízkosti předávajícího tyto signály motorovým vozidlům pohybujícím se v okruhu několika set metrů od vysílače.
Součástí popsaného technického řešení může být i vysílač ve formě destrukčního Čidla umístěného v přední části vozidla.
-1 CZ 15745 Ul
Popsané technické řešení bude funkční i jen jako příjemce varovných signálů vysílaných vysílačkou umístěnou na jiném vozidle nebo stacionární vysílačkou umístěnou na vhodném místě na komunikaci. Technické řešení bez vlastní vysílačky bude mobilní, snadno přenosné a lze je zapojovat do zdroje proudu například zástrčkou zasunutou do zásuvky pro montážní lampu.
Varovný signál je představován s výhodou bzučákem a červenou kontrolkou umístěnou v zorném poli řidiče. Pokud je součástí zařízení vysílač, jsou řidiči vozidel jedoucí v obou směrech informováni o mimořádné situaci a mají dostatek času reagovat zpomalením jízdy a zvýšením pozornosti. Vozidlo, které opustí zónu dosahu vysílačů přestane přijímat varovné signály.
Výrobu a montáž signalizačního zařízení podle tohoto technického řešení mohou provádět výw robci dopravních prostředků, samotnou montáž pak i autorizované opravny, servisy či stanice technické kontroly.
Popsané technické řešení je možné uplatit i plošně za účelem dalšího snižování počtu dopravních nehod. Je zřejmé, že uplatnění a význam navrhovaného systému výstražné signalizace pro snižování počtu dopravních nehod je přímo úměrný počtu dopravních prostředků, které jsou tímto systémem vybaveny, ale také počtu vysílačů, které ve správný čas a na správném místě vysílají varovné signály.
Proto součástí návrhu je doporučení namontovat systém zahrnující vysílač do vozidel policie, hasičů a záchranné služby. Aktivování systému by mohlo zajišťovat zapnutí světelného majáku, kterým jsou tato vozidla povinně vybavena. To znamená, že vozidla těchto záchranných sborů mohou při každodenní profesionální činnosti jejich posádek vysílat varovné signály a zpomalovat jízdu vozidel v kritické oblasti a na kritickém úseku komunikace. Signalizace by mohla být doplňována akustickým hlášením, označujícím kritické místo číslem komunikace a vzdálenosti v km.
Takto pojímaný navrhovaný systém by mohl vést ke zvýšení bezpečnosti vozidel, které úsekem projíždějí a bezpečnosti příslušníků policie, hasičů a členů záchranných služeb. Návrh rovněž doporučuje montáž vysílačů výstražné signalizace na nechráněné železniční přejezdy, kde aktivace signalizace by byla napojena na výstražná střídavě svítící červená světla. Řidiči, kteří by užívali výstražnou signalizaci i jen formou přijímače se signalizačními prvky by byli již ve vzdálenosti několika set metrů od nechráněného přejezdu informování o jeho blízkosti.
Míst, kde by bylo vhodné instalovat vysílače varovných signálů by bylo samozřejmě více, přicházely by v úvahu i úseky častých dopravních nehod, námraz na vozovce a podobně.
Příklady provedení
Příklad 1
Motorové vozidlo je vybaveno přijímačem 2 umístěným v prostoru řidiče a v přední destrukční části má motorové vozidlo nainstalován vysílač i ve formě destrukčního čidla, přičemž vysílač X i přijímač 2 jsou napojeny na zdroj stejnosměrného proudu, kterým je akumulátor motorového vozidla s napětím podle druhu vozidla 6 V, 12 V nebo 24 V. V prostoru řidiče motorového vozidla je nainstalována akustická signalizace 3 představovaná nejčastějí bzučákem a světelná signalizace 4 obvykle představovaná červenou kontrolkou. V případě havárie vozidla destrukční čidlo působí jako vysílač X výstražného signálu do okruhu několika set metrů. Signál je zachycen především vlastním přijímačem 2 motorového vodila, který uvede v činnost akustickou signalizaci 3 a světelnou signalizaci 4 vlastního vozidla ale signál je zachycen i přijímači 2 kolem projíždějících nebo v blízkosti stojících motorových vozidel a uvádí v činnost jejich akustickou signalizaci 3 a světelnou signalizaci 4. Vysílaný výstražný signál působí v okruhu asi 300 m a vozidlo, které opustí zónu dosahu vysílače X přestane přijímat radiový signál a jeho ochranný systém přejde do klidového stavu.
-2CZ 15745 Ul
Příklad 2
Motorové vozidlo je vybaveno vysílačem |, přijímačem 2, akustickou signalizaci 3 a světelnou signalizací 4 jako v příkladu 1. Všechna uvedená zařízení jsou umístěna v prostoru řidiče, červená kontrolka v jeho zorném poli. Vysílač 1 je seřízen tak, aby reagoval na náhlé zpomalení čí odbočení ze směru jízdy motorového vozidla. Způsoby takového seřízení jsou popsány například výše v popisu stavu techniky. Rozhodující tu není rychlost reakce řidiče, nýbrž skutečnost, že výstražná signalizace okamžitě upozorní vozidla projíždějící v obou směrech v okruhu asi 300 m, tak, že mají většinou dost času zareagovat na signalizaci, zpomalit jízdu a zvýšit pozornost, případně zastavit. Výstražná signalizace tak může současně ovlivnit reakce řidičů celé kolony ío motorových vozidel.
Příklad 3
Motorové vozidlo nemá vlastní vysílač i, má však v prostoru řidiče ostatní prvky výstražné signalizace, tj. přijímač 2, akustickou signalizaci 3 a světelnou signalizaci 4. Taková soustava prvků je velmi mobilní, lze ji přenášet a používat v kterémkoliv dopravním prostředku, pokud odpovídá požadované napětí akumulátoru, tj. 6 V, 12 V, nebo 24 V. Zapojení tohoto zařízení do zdroje proudu je velmi jednoduché, například pomocí zástrčky zasunuté do zásuvky pro montážní lampu nebo zapalovač cigaret.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích, sestávající z 20 radiového vysílače, radiového přijímače a z akustické a světelné signalizace s radiovým přijímačem spojené, vyznačená tím, že alespoň radiový přijímač (2) a s ním spojená akustická signalizace (3) a světelná signalizace (4) jsou spolu nainstalovány ve stejném motorovém vozidle.
  2. 2. Výstražná signalizace pro motorová vozidla podle nároku 1, vyznačená tím, že 25 radiový vysílač (1) výstražné signalizace je představován destrukčním čidlem umístěným v přední části motorového vozidla.
  3. 3. Výstražná signalizace pro motorová vozidla podle nároku 1, vyznačená tím, že radiový vysílač (1) výstražné signalizace je umístěn mimo motorové vozidlo.
  4. 4. Výstražná signalizace pro motorová vozidla podle nároku 1, vyznačená tím, že 30 prvky výstražné signalizace umístěné v motorovém vozidle jsou napojeny na akumulátor motorového vozidla.
CZ200516439U 2005-03-29 2005-03-29 Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích CZ15745U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516439U CZ15745U1 (cs) 2005-03-29 2005-03-29 Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516439U CZ15745U1 (cs) 2005-03-29 2005-03-29 Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ15745U1 true CZ15745U1 (cs) 2005-08-29

Family

ID=35071095

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200516439U CZ15745U1 (cs) 2005-03-29 2005-03-29 Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ15745U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10035509B2 (en) Early warning intersection device
US4942395A (en) Railroad grade crossing motorist warning system
US20090189754A1 (en) Vehicle impact warning device
US20070216539A1 (en) System to warn of an approaching emergency vehicle
US20130187792A1 (en) Early warning system for traffic signals and conditions
EP0441576A2 (en) Crash warning system
US6057785A (en) Vehicle warning sign system
US6222461B1 (en) Emergency warning system for vehicles
US20020175829A1 (en) System and method for warning of an upcoming precautionary zone
EP0510131B1 (en) Electronic equipement for prevention of collisions between vehicles
GB2465214A (en) Collision warning system for use on roads and railways
CZ15745U1 (cs) Výstražná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích
KR200417032Y1 (ko) 차량의 비상상황 경보장치
CZ2005196A3 (cs) Výstrazná signalizace pro motorová vozidla na pozemních komunikacích
EP3485475A1 (en) Emergency mobile signal generating device
WO2024180513A1 (en) Optimized device for signaling road emergencies
US20230215258A1 (en) Vehicular incursion alert systems and methods
US20210209944A1 (en) Street-bound emergency vehicle warning lighting system
JP2006007966A (ja) 車両
JP3145582U (ja) 電動車椅子、車椅子位置確認システム
JP3013157U (ja) 緊急自動車接近無線警報装置
CR20190215A (es) Dispositivo electrónico que alerta a los conductores automotores sobre la cercanía del tren o vehículo de emergencia con sistema de respaldo
AU5837199A (en) Emergency signalling system
EP1153793A1 (en) Crash alarm
CZ30897U1 (cs) Zařízení pro signalizaci přibližujících se dopravních prostředků

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20050829

MK1K Utility model expired

Effective date: 20090329