CZ15665U1 - Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem - Google Patents

Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem Download PDF

Info

Publication number
CZ15665U1
CZ15665U1 CZ200516692U CZ200516692U CZ15665U1 CZ 15665 U1 CZ15665 U1 CZ 15665U1 CZ 200516692 U CZ200516692 U CZ 200516692U CZ 200516692 U CZ200516692 U CZ 200516692U CZ 15665 U1 CZ15665 U1 CZ 15665U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
turntable
sliding means
base
brake shoes
platform
Prior art date
Application number
CZ200516692U
Other languages
English (en)
Inventor
Tomáš Vodička
Original Assignee
Tomáš Vodička
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tomáš Vodička filed Critical Tomáš Vodička
Priority to CZ200516692U priority Critical patent/CZ15665U1/cs
Publication of CZ15665U1 publication Critical patent/CZ15665U1/cs

Links

Landscapes

  • Braking Arrangements (AREA)

Description

Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu či ledu, poháněné větrem
Oblast technikv
Technické řešení se týká zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu či ledu, poháněného větrem, zejména zařízení opatřeného plachtou.
Dosavadní stav technikv
Dosavadní výrobky podobného druhu vycházejí v zásadě ze dvou koncepcí.
První koncepce zpravidla používá běžné windsurfmgové oplachtění a různé konstrukce prostředku pro klouzavý pohyb po sněhu či ledu, z nichž některé konstrukčně vycházejí ze snowboardu nebo mono lyže, jiné z windsurfingového plováku, přičemž je řada z nich opatřena různými polo dělnými žebry, profily, sanicemi nebo noži pro zvýšení odolnosti proti laterální síle. Sem patří zejména snowboard, (Surfschlitten), podle spisu DE-OS 37 05 568, ke klouzání na pevném podkladu, zejména na sněhu, ledu nebo trati z plastické hmoty, se stěžněm a prknem, respektive deskou. Prkno má na rovné spodní kluzné ploše předsazenou lyžinu, která je ve směru klouzání plochá a směrem dozadu ke konci prkna opatřena ostrou hranou směřující dolů.
Dále sem patří zařízení, spočívající ve dvojici či trojici rovnoběžně umístěných lyží nebo sanic, opatřených plošinou pro stání jezdce. Je to například sportovní kluzné zařízení s plachtou (dispositif de sport de glisse á voile), podle spisu FR 2 796 850, tvořené základnou pro upevnění stěžně, opatřenou protiskluzovým povlakem, na němž stojí uživatel. Zařízení je dále opatřeno kluzným prostředkem ve formě dvou lyží. Ten je připevněn k základně pomocí vloženého prostředku. Vložený prostředek je opatřen pružnými a tlumicími spojovacími destičkami a upevňovacími prvky na kluzném prostředku. Upevňovací prvky jsou opatřeny prostředkem pro rychlé blokování a odblokování. Dále sem patří zařízení na zimní sporty, (Wintersportgerat), podle spisu DE-OS 36 28 623, tvořené deskou na stání a dvěma lyžinami, spojenými s deskou pomocí výkyvného mechanismu. Deska je opatřena smyčkami pro upevnění nohou.
U tohoto uspořádání stojí jezdec na nářadí volně, v některých případech může použít poutka pro zasunutí bot. Takové řešení, které se dobře osvědčilo při windsurfingu, sice umožňuje dle potřeby měnit postavení nohou v závislosti na kurzu jízdy vzhledem k větru, při jízdě na sněhu však jezdci nezajišťuje dostatečně pevné spojení nohou s kluzným prostředkem a tudíž neposkytuje optimální kontrolu nad jízdou.
Další koncepce spočívá v řešení využívajícím běžných lyží, kdy jezdec stojí frontálně v běžném lyžařském vázání. K pohonu je použito například windsurfmgové oplachtění spojené s lyžemi pomocí mechanismu, který umožňuje volný pohyb lyží v určitých mezích a zároveň vymezuje polohu kloubu oplachtění nebo jakési křídlo, které drží jezdec v rukou, nebo kittingový drak apod. Do této skupiny patří zejména způsob a zařízení pro plachtění na lyžích podle spisu WO
9408670 (Ski sailing Method and apparatus). Zařízení je opatřeno stěžněm s plachtou, uloženým na páru lyží. Zařízení dovoluje vzájemně omezený nezávislý pohyb každé lyže jak rotační, tak vertikální, přibližně v běžném pohybu lyží, požadovaném při otáčení lyží, plužení ve sněhu a dalších běžných lyžařských postupech.
Tato řešení sice splňují požadavek pevného spojení bot s lyžemi, ale dovolují jen frontální po40 stoj, který není vhodný pro některé kurzy. Zejména jízda na boční a předoboční kurzy je obtížná, v některých případech dokonce neproveditelná.
Dále jsou známy běžné snowboardy, kteréjsou pro každou botu samostatně opatřeny vázáním na otočné a blokovatelné plošině, připevněné k tělesu snowboardu. Tato řešení jsou obsažena například ve spisech CZ PV 1994-1813, Vázání pro snowboard, nebo CZ-PV 1996-1310, Způsob a zařízení pro naklápění a zvedání vázání pro snowboard. Nevýhodou těchto uspořádání je, že jsou určena samostatně pro každou botu. Tyto mechanizmy jsou v různých podobách součástí běžných vázání pro snowboard a v podstatě slouží k jemnému doladění polohy vázání podle
-1 CZ 15665 Ul individuálních potřeb konkrétního jezdce. Nevýhoda těchto řešení spočívá především v tom, že rozhodně neumožňují během jízdy provádět zásadní změny postoje ve smyslu záměny přední a zadní nohy - levá vpředu, pravá vzadu (regular), nebo pravá vpředu, levá vzadu (goofy), nemluvě o frontálním postoji a všech mezipolohách. Takové změny jsou zde možné jen po demon5 táži vázání, což je však pro snowboarding bez oplachtění zcela vyhovující.
Podstata technického řešení
Technické řešení si klade za cíl odstranit nedostatky uvedených řešení podle dosavadního stavu techniky a současně využít výhody obou koncepcí.
Přestože autor doporučuje k pohybu po sněhu použít prostředek koncepčně vycházející ze snow10 boardu, nejlépe v jedné z dále popsaných modifikací, případně i běžný snowboard, je možné použít s úspěchem i jiný prostředek, například některý ze shora uvedených. Dále bude pro něj v textu používán výraz kluzný prostředek. Stejně tak autor doporučuje použít windsurfingové oplachtění. Je však možné použít i jiné výrobky k podobnému účelu, proto je dále používán obecný pojem oplachtění, který zahrnuje všechny tyto možnosti.
Uvedené nedostatky jsou z větší části odstraněny a uvedeného cíle je dosaženo zařízením pro klouzavý pohyb osob po sněhu či ledu, poháněným větrem, které se skládá z oplachtění, kluzného prostředku, tvořeného zejména snowboardem, a z vázání, tvořeného zejména vázáním pro snowboard, které je spojeno s kluzným prostředkem s možností otáčení kolem svislé osy a je opatřeno mechanismem bezpečnostního spojení s kluzným prostředkem, přičemž příčný profil skluznice kluzného prostředku se mění po své délce, podle tohoto technického řešení, jehož podstatou je, že vázání je uspořádáno na otočné plošině, se kterou je pevně spojeno a která je uspořádána s možností regulovatelného otáčení, resp. natáčení, společně s vázáním kolem její svislé osy, s možností brždění jejího otočného pohybu.
Podle dalšího provedení se otočná plošina skládá ze základny a točny, otočně uspořádané proti základně, přičemž základna je pevně spojena s kluzným prostředkem a na ní je pomocí středového šroubu otočně připevněna točna, otočná kolem svislé osy.
Podle dalšího provedení je mezi základnou a točnou uspořádáno kuličkové ložisko, tvořené řadou kuliček a ložiskovou klecí, která je volně otočná kolem středového šroubu a je vybavena otvory pro umístění kuliček.
Podle dalšího provedení jsou k točně připevněny brzdové čelisti, které zároveň slouží jako dosedací plochy pro montáž vázání a jsou opatřené brzdovými segmenty, přičemž k točně jsou dále připevněny tažné pružiny, uspořádané pro přitahování brzdových čelistí a k současnému přitlačování brzdových segmentů na válcovou stěnu základny a k zabrždění otočné plošiny v požadované poloze.
Podle dalšího provedení jsou brzdové čelisti připevněny k točně pomocí fixačních šroubů pro minimalizování jejich vertikálního pohybu, přičemž v horizontální rovině jsou brzdové čelisti otočně uspořádané kolem šroubů o úhel, vymezený pohybem fixačních šroubů v oválných otvorech, uspořádaných v točně.
Podle dalšího provedení je točna dále opatřena stavěcím šroubem pro nastavení předpětí tažných pružin.
Podle dalšího provedení je otočná plošina uvolnitelná ze zabržděné polohy tlakem jezdce proti síle protlačovacích pružin patami směrem od sebe a špičkami k sobě pro uvolnění brzdových čelistí a brzdových segmentů z kontaktu proti válcové stěně základny.
Podle dalšího provedení je otočná plošina spojena s kluzným prostředkem prostřednictvím bez45 pečnostního mechanismu, který obsahuje přítlačné pružiny spojené s přítlačnými elementy, které svým vnějším tvarem zapadají do zahloubení utvořených na vnitřních stranách lišt, upevněných na kluzném prostředku, přičemž nastavení přítlaku přítlačných pružin je měnitelné regulačním šroubem, upevněným na základně.
-2CZ 15665 Ul
Podle dalšího provedení se příčný profil skluznice kluzného prostředku mění po své délce tak, že činná část skluznice, která je v kontaktu s terénem, je v přední části konvexní, s hranami nad rovinou skluznice, a v zadní části je konkávní, s možností vytvoření alespoň dvou podélných konkávních pruhů, přičemž alespoň jedna hrana je pod rovinou skluznice.
Hlavní výhoda řešení spočívá v tom, že jezdci umožňuje docílit optimální orientace postoje pro všechny možné kurzy a provádění jejích změn kdykoliv během jízdy a zároveň nabízí pevné spojení s kluzným prostředkem a tím dodává jezdci vysokou míru kontroly nad jízdou.
Další výhodou řešení je, že otočná plošina s vázáním může být připevněna k různým typům kluzného prostředku, pro pohyb na různých druzích povrchu, např. na prostředek vybavený bruslemi pro pohyb po ledě nebo dokonce kolečky či koly pro pevný povrch apod.
Varianta vybavená bezpečnostním spojem, který při přesažení nastavených sil odpojí plošinu od kluzného prostředku, může, zejména v případě pádu, zabránit zranění.
Výhoda varianty vybavené modifikovaným snowboardem spočívá v tom, že úhel krajní hrany vzhledem k povrchu sněhu či ledu v přední části je menší, v zadní části naopak větší, přičemž změna tohoto úhlu může být plynulá, takže při malých náklonech prostředku bude těžiště laterální odolnosti posunuto více dozadu s tím, že při postupném naklánění prostředku se bude toto těžiště plynule posouvat dopředu až k jeho běžné poloze ve středu efektivní délky hrany. Při větších náklonech hrana vykrojí klasický řezaný, tedy carvingový, oblouk známý ze snowboardingu nebo lyží. V případě použití varianty s několika podélnými konkávami a vnitřní hranou, respektive vnitřními hranami, se navíc při položení prostředku naplocho uplatní vnitřní hrana či hrany, což dále zvýší laterální odolnost v zadní části a navíc umožní jezdci vyhnout se nechtěné aktivaci závětmé hrany. Výše popsané utváření skluznice a hran optimalizuje polohu těžiště laterální odolnosti, nabízí vysokou jízdní stabilitu, dobré vedení v přímém směru i oblouku, umožňuje citlivé řízení náklonem prostředku i manipulací s oplachtěním, dovoluje provedení řezaného oblouku, tedy carving, kontrolovaný smyk atd.
Díky výše uvedeným výhodám toto technické řešení umožňuje jízdu vysokou rychlostí i provádění radikálních manévrů, skoků a množství freestylových triků, a to za široké škály podmínek, druhů povrchu a terénu.
Přehled obrázků na výkresech
Toto technické řešení bude blíže osvětleno podle výkresů, kde je na obr. 1 znázorněno zařízení podle technického řešení, tvořené oplachtěním a kluzným prostředkem, v celkovém axonometrickém pohledu, na obr. 2 je znázorněna otočná plošina v nárysu, na obr. 3 je znázorněna otočná plošina podle obr. 2 v půdorysu při pohledu shora, na obr. 3A je znázorněna otočná plošina v řezu A-A, na obr. 4 je znázorněna otočná plošina podle obr. 3 v bokorysu, na obr. 5 je znázorněna otočná plošina v půdorysu při pohledu zdola, na obr. 6 je znázorněna otočná plošina v rozloženém stavu se zobrazením jednotlivých dílů, na obr. 7 je v částečném řezu znázorněn mechanismus bezpečnostního spojení otočné plošiny a kluzného prostředku, na obr. 8 je znázorněn kluzný prostředek, tvořený snowboardem, s otočnou plošinou, s bezpečnostním spojem a kolejničkou pro montáž oplachtění, na obr. 9 je znázorněn kluzný prostředek, tvořený snowboardem s konstrukcí z příčných a podélných nosníků, na obr. 10 je schematicky znázorněno nastavení plachty zařízení podle tohoto technického řešení a orientace postoje pro různé kurzy, na obr. 11 jsou znázorněny některé varianty utváření příčného profilu skluznice a hran a na obr. 12 je znázorněno zakrojení hrany do sněhu při různých náklonech zařízení na bázi snowboardu pro úhel 0°, 10°, 20°, 30°, při pohledu zleva doprava.
Příklady provedení technického řešení
Zařízení podle tohoto technického řešení, znázorněné na obr. 1, se skládá z oplachtění I a kluzného prostředku 2, tvořeného zejména snowboardem. Kluzný prostředek 2 je vybavený kolejničkou 3 pro spojení kluzného prostředku 2 s oplachtěním T Dále obsahuje otočnou plošinu 5, opat-3CZ 15665 Ul řenou snowboardovým vázáním 6. Oplachtění £ je spojeno s kluzným prostředkem 2 v jeho přední části prostřednictvím kloubu 4, umožňujícího volné naklánění a otáčení oplachtění £, a kolejničky 3, která umožňuje optimální nastavení polohy kloubu 4. Ke kluznému prostředku 2 je též připevněna otočná plošina 5, k níž je přišroubováno vázání 6. Otočná plošina 5 je umístěna vodorovně, v dostatečné výšce nad kluzným prostředkem 2, aby nebránila příčnému naklonění kluzného prostředku 2. Přestože bude kluzný prostředek 2 při jízdě zpravidla nakloněn, je pod pojmem vodorovně míněna situace, kdy je i točná plošina 5 uspořádána vodorovně, to je v poloze rovnoběžné s kluzným prostředkem 2. Analogická situace platí i pro další dále uvedené pojmy, například svislá osa, svisle atd.
ío Otočná plošina 5, jak je znázorněna na obr. 2 až 6, se skládá ze základny 7, kuličkového ložiska, které je tvořeno řadou kuliček 8 a ložiskovou klecí 9, dále se skládá z točny £0, brzdových čelistí 11, brzdových segmentů 12 a tažných pružin £3. Základna 7 je pevně spojena s kluzným prostředkem 2 a na ní je pomocí středového šroubu 14 připevněna točna £0, otočná kolem své svislé osy. Otáčení usnadňuje uvedené kuličkové ložisko umístěné mezi základnou 7 a točnou £0. Lo15 žisko je tvořené řadou kuliček 8 a ložiskovou klecí 9, která je volně otočná kolem středového šroubu 14 a je vybavena otvory pro umístění kuliček 8. K točně 10 jsou připevněny brzdové čelisti ££, které zároveň slouží jako dosedací plochy pro montáž vázání 6 do otvorů 21 a jsou opatřené brzdovými segmenty 12. Brzdové čelisti 11 jsou upevněny k točně 10 pomocí fixačních šroubů 15, 16, £7 a 18 tak, aby jejich vertikální pohyb byl minimalizován. V horizontální rovině se brzdové čelisti 11 mohou otáčet kolem šroubů 15 o úhel, vymezený pohybem šroubů 16. 17 a 18 v oválných otvorech 19, uspořádaných v točně 10. Točna 10 je dále opatřena stavěcím šroubem 20 pro nastavení předpětí tažných pružin £3. Šrouby £6 navíc nesou brzdové segmenty 12. Tažné pružiny £3 přitahují brzdové čelisti 11 k sobě, čímž přitlačují brzdové segmenty 12 na válcovou stěnu základny 7. Plošina 5 je tedy v tomto stavu zabrzděna v dané poloze a umožňuje pohodlnou jízdu v daném kurzu. Jestliže chce jezdec změnit orientaci postoje, například při změně kurzu nebo při provádění některého manévru, triku apod., vyvine tlak patami směrem od sebe a špičkami k sobě, čímž pootočí brzdové čelisti ££ ve vzájemně opačném smyslu a brzdové segmenty 12 se uvolní a jezdec může plošinu 5 snadno otočit do požadované polohy. Poté jezdec tlak uvolní, takže se plošina 5 opět zabrzdí silou tažných pružin £3.
Na obr. 7 je znázorněn mechanismus bezpečnostního spojení otočné plošiny 5 a kluzného prostředku 2 tvořeného snowboardem. V této variantě s bezpečnostním spojením s kluzným prostředkem 2 může být tento mechanismus konstruován tak, že k základně 7 je připevněn tubus 27, který vymezuje výšku otočné plošiny 5 nad kluzným prostředkem 2 a zároveň nese další díly pro spojení s kluzným prostředkem 2. Jsou to přítlačné pružiny 22, které tlačí na přítlačné elementy
23, které jsou vloženy posuvně do otvorů v protilehlých stranách stěny tubusu 27, a které mají na vnitřní straně přírubu zabraňující jejich vypadnutí a na vnější straně mají přibližně půlkulový tvar, jímž zapadají do protilehlých zahloubení 25A utvořených na vnitřních stranách lišt 25, upevněných na kluzném prostředku 2. Regulačním šroubem 24, upevněném na základně 7, je možno měnit nastavení přítlaku přítlačných pružin 22.
Mechanismus tvořený pružinou 22, elementy 23 a šroubem 24 je součástí základny 7, lišty 25 jsou přišroubovány ke kluznému prostředku 2 upevňovacími šrouby 26. Uvedených zahloubení 25A v lištách 25 může být řada, což umožní volit v podélné ose kluzného prostředku 2 různé polohy otočné plošiny 5.
Pro rozpojení otočné plošiny 5 a kluzného prostředku 2 tedy musí dojít ke vtlačení alespoň jed45 noho z přítlačných elementů 23 do tubusu 27 a potom může přítlačný element 23 vypadnout ze zahloubení 25A v liště 25. K tomu je nutno překonat sílu přítlačné pružiny 22 přitlačující přítlačné elementy 23 do zahloubení 25A. K tomu dochází za situace, kdy vzroste nad nastavenou mez kroutící moment působící na vázání 6 připevněné k otočné plošině 5 a tím i na nohy jezdce, například při jeho pádu. Předpětí přítlačných pružin 22 a tím i sílu potřebnou k rozpojení plošiny a kluzného prostředku 2 je možno měnit regulačním šroubem 24.
-4CZ 15665 Ul
Na obr. 8 je znázorněn kluzný prostředek, tvořený snowboardem, s otočnou plošinou a s bezpečnostním spojem a kolejničkou pro montáž oplachtění a na obr. 9 je znázorněn kluzný prostředek, tvořený snowboardem s konstrukcí z příčných a podélných nosníků. Na obr. 10 je schematicky znázorněno nastavení plachty zařízení podle technického řešení a orientace postoje pro různé kurzy, kde šipka představuje směr větru, a jednotlivá schémata půdorysy kompletu v postavení k větru pro jednotlivé kurzy, tedy levá tři schémata kurzy na pravoboku, tedy předoboční, boční a zadoboční, pravá tři totéž na levoboku a prostřední schéma kurz zadní. Na obr. 11 jsou znázorněny některé varianty utváření příčného profilu skluznice a hran, přičemž obrázky vlevo představují bokorys a nárys snowboardu s vyznačenými osami vedení řezů, čtyři sloupce vpravo pak jednotlivé varianty utváření profilu skluznice s tím, že v řádcích pod sebou jsou znázorněny řezy vedené v jednotlivých částech snowboardu v souladu s vyznačením vlevo, čili od přední části nahoře k zadní části dole. Na obr. 12 je znázorněno zakrojení hrany do sněhu při různých náklonech zařízení na bázi snowboardu. Tečkovaná čára znázorňuje povrch sněhu a plná čára pak detaily řezů z obr. 11 s tím, že ve sloupcích vedle sebe jsou jednotlivé úhly náklonu, pro úhel 0°, 10°, 20° a 30°, při pohledu zleva doprava. Uspořádání řádků je stejné jako na obr. 11.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle tohoto technického řešení může být vyráběno a prodáváno jako sportovní náčiní nebo dopravní prostředek.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu či ledu, poháněné větrem, které se skládá z oplachtění (1), kluzného prostředku (2), tvořeného zejména snowboardem, a z vázání (6), tvořeného zejména vázáním pro snowboard, které je spojeno s kluzným prostředkem (2) s možností natáčení kolem svislé osy a je opatřeno mechanismem bezpečnostního spojení s kluzným prostředkem (2), přičemž příčný profil skluznice kluzného prostředku (2) se mění po své délce, vyznačující se tím, že vázání (6) je uspořádáno na otočné plošině (5), se kterou je pevně spojeno a která je uspořádána s možností regulovatelného natáčení společně s vázáním (6) kolem její svislé osy, s možností brždění jejího otočného pohybu.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že otočná plošina (5) se skládá ze základny (7) a točny (10), otočně uspořádané proti základně (7), přičemž základna (7) je pevně spojena s kluzným prostředkem (2) a na ní je pomocí středového šroubu (14) otočně připevněna točna (10), otočná kolem svislé osy.
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že mezi základnou (7) a točnou (10) je uspořádáno kuličkové ložisko, tvořené řadou kuliček (8) a ložiskovou klecí (9), která je volně otočná kolem středového šroubu (14) a je vybavena otvory pro umístění kuliček (8).
  4. 4. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že k točně (10) jsou připevněny brzdové čelisti (11), které zároveň slouží jako dosedací plochy pro montáž vázání (6) a jsou opatřené brzdovými segmenty (12), přičemž k točně (10) jsou dále připevněny tažné pružiny (13), uspořádané pro přitahování brzdových čelistí (11) a k současnému přitlačování brzdových segmentů (12) na válcovou stěnu základny (7) a k zabrždění otočné plošiny (5) v požadované poloze.
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že brzdové čelisti (11) jsou připevněny k točně (10) pomocí fixačních šroubů (15, 16, 17 a 18) pro minimalizování jejich verti-5CZ 15665 Ul kálního pohybu, přičemž v horizontální rovině jsou brzdové čelisti (11) otočně uspořádané kolem šroubů (15) o úhel, vymezený pohybem fixačních šroubů (16, 17 a 18) v oválných otvorech (19), uspořádaných v točně (10).
  6. 6. Zařízení podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že točna (10) je dále opatřena stavěcím šroubem (20) pro nastavení předpětí tažných pružin (13).
  7. 7. Zařízení podle nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že otočná plošina (5) je uvolnitelná ze zabržděné polohy tlakem jezdce proti síle protlačovacích pružin (13) patami směrem od sebe a špičkami k sobě pro uvolnění brzdových čelistí (11) a brzdových segmentů (12) z kontaktu proti válcové stěně základny (7).
  8. 8. Zařízení podle nároků laž7, vyznačující se tím, že otočná plošina (5) je spojena s kluzným prostředkem (2) prostřednictvím bezpečnostního mechanismu, který obsahuje přítlačné pružiny (22) spojené s přítlačnými elementy (23), které svým vnějším tvarem zapadají do zahloubení (25A) utvořených na vnitřních stranách lišt (25), upevněných na kluzném prostředku (2), přičemž nastavení přítlaku přítlačných pružin (22) je měnitelné regulačním šroubem (24), upevněným na základně (7).
  9. 9. Zařízení podle nároků laž8, vyznačující se tím, že příčný profil skluznice kluzného prostředku (2) se mění po své délce tak, že činná část skluznice, která je v kontaktu s terénem, je v přední části konvexní, s hranami nad rovinou skluznice, a v zadní části je konkávní, s možností vytvoření alespoň dvou podélných konkávních pruhů, přičemž alespoň jedna hrana je pod rovinou skluznice.
CZ200516692U 2005-05-23 2005-05-23 Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem CZ15665U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516692U CZ15665U1 (cs) 2005-05-23 2005-05-23 Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516692U CZ15665U1 (cs) 2005-05-23 2005-05-23 Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ15665U1 true CZ15665U1 (cs) 2005-07-25

Family

ID=34894778

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200516692U CZ15665U1 (cs) 2005-05-23 2005-05-23 Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ15665U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5584492A (en) Snowboard binding mechanism
US8720916B2 (en) Skateboard truck
US5520405A (en) Snowboard binding and boot including complementary opening and binding member
US5868416A (en) Adjustable release mechanism for rotating bindings
US4403785A (en) Monoski and releasable bindings for street shoes mountable fore and aft of the ski
US5547204A (en) Multipurpose mobile device with open sided foot engagement
US20120126523A1 (en) Laterally sliding roller ski
KR20040024592A (ko) 수동 조종가능한 스포츠 스쿠터
US6022040A (en) Freely rotating step-in snowboard binding
US5832635A (en) Apparatus for adjusting the forward lean and flexibility of footwear
US9174663B2 (en) Snow rider
CN101745213B (zh) 滑板
US4744584A (en) Handlebars for tucked-in skiing
US9180359B2 (en) Rotatable binding system
US20040036257A1 (en) Snow board brake
US20050029757A1 (en) Swivelable mount for attaching a binding to a snowboard
CZ2005319A3 (cs) Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu či ledu, poháněné větrem
CZ15665U1 (cs) Zařízení pro klouzavý pohyb osob po sněhu ěi ledu, poháněné větrem
US4674765A (en) Ski for use in a monoski
US20140091557A1 (en) Full Auto Splitboard Binding
US5931504A (en) Wind ski
CA2438669C (en) Universal ski and snowboard binding
US20030146588A1 (en) Swivelable mount for attaching a binding to a snowboard
WO2000004964A1 (en) Snowboard binding mechanism
WO1999041130A1 (en) Freely rotatable binding for snowboarding and other single-board sports

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20050725

MK1K Utility model expired

Effective date: 20090523