CZ144291A3 - Rozpčrná hmoždinka - Google Patents

Rozpčrná hmoždinka Download PDF

Info

Publication number
CZ144291A3
CZ144291A3 CS911442A CS144291A CZ144291A3 CZ 144291 A3 CZ144291 A3 CZ 144291A3 CS 911442 A CS911442 A CS 911442A CS 144291 A CS144291 A CS 144291A CZ 144291 A3 CZ144291 A3 CZ 144291A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dowel
neck
ribs
cross
heel
Prior art date
Application number
CS911442A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Riedel
Original Assignee
Tox Dubel Werk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tox Dubel Werk filed Critical Tox Dubel Werk
Priority to SK144291A priority Critical patent/SK144291A3/sk
Priority to CS911442A priority patent/CZ144291A3/cs
Publication of CZ144291A3 publication Critical patent/CZ144291A3/cs

Links

Landscapes

  • Dowels (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Abstract

Rozpěrná hmoždinka z umělé hmoty sestává z hlavové části (10), na ní navazujícího dříku (14) a paty (12). Hlavová část (10)je tvořena hrdlem (16), které je opatřeno na vnčjším obvodu dolů, tj. k dříku, se snižujícími podélnými žebry (18), mezi nimiž jsou na horním okraji hrdla (16) křížové uspořádány přírubové patky (20) ohebné nahoru. Dřík (14) sestává z válcové ho plášti (34) na vnějším povrchu opatřeného závitem (40). Mezijednotlivými stoupáními závitu (40)je vytvořena drážka (42) a na hřebeni je závit (40) opatřen vystupujícím závitovým žebrem (44) a/nebo výstupky (46). V drážce (42) je plášť (34) přerušen štěrbinami (48) rovnoběžný mi s podélnou osou hmoždinky, usnadňujícími ra dialní rozepnutí dříku (14) při ukotvení hmož dinky v díře. Pata (12) sestává z válcového pouzdra (24), odděleného od dříku (14) zápichem (32), a kuželového zaváděcího konce (30). V ose dříku (14)je vytvořen válcový otvor (36), který kuželovým rozšířením (38) přechází do vstupního otvoru (22) v hlavové části (10) a na opačné straně přechází do otvoru (26) s křížovým průře zem v patě (12).

Description

Vynález se týká rozpěrné hmoždi předvýznaku patentového nároku 1.
nky typu, který je popsán v
Dosavadní stav techniky
Rozpěrná hmoždinka tohoto konstrukčního typu, která může být používána jak jako rozpěrná hmoždinka tak i jako lomová hmoždinka, je popsaná v německém spise 2 254 602 a v rakouské přihlášce 525 852.
U této známé víceúčelové hmoždinky je dřík, který nese prstencová žebra, vytvořený jako masívní objímka, která je podélnými zářezy rozdělena na rozpěrné segmenty. Tyto rozpěrné segmenty jsou tlačeny přes podstatnou část délky dříku průběžně ven a tomuto rozpínacímu tlaku v podstatné délce dříku nemohou často stěny vývrtu v lehkých, stavebních materiálech nebo měkkém a porézním zdivu odolat, takže jsou porušovány a přídržná funkce se ztrácí.
Základ vynálezu tedy tvoří úloha zlepšit hmoždinku tohoto typu tak, aby zajistila při zachování své rozpěrné funkce v masivním zdivu, jako je beton, i u lehkých stavebních stěn spolehlivé ukotvení, aniž by dopustila rozmačkání nebo zhroucení stěn vývrtu
Podstata vynálezu
Vytčená úloha se řeší znaky, které jsou uvedené ve význakové části patentového nároku 1.
Vynálezem se dosáhne toho, že je zajištěno pevné ukotvení jak v dutých stavebních materiálech zavázáním, tj. vylomením na zadní straně, tak i v masivních stěnách. Tato hmoždinka se může s výho- 2 dou používat také v lehkých stavebních materiálech jako např. Ytonu. Tenký plaší navržený podle vynálezu v části dříku hmoždinky působí jen jako nosič šroubové spirály, avšak nikoli jako rozpěrný element. Tento tenký pláší má pouze ten úkol, zachovat při vsazování do vývrtu stálý tvar hmoždinky a závity šroubových stěn ponechat v jejich předem stanoveném odstupu, a to i pak, když se při příliš krátké díře pro hmoždinku usiluje o pěchování, které může nastávat narážením hmoždinky, protože tato tenká plášíová objímka zajišíuje axiální i radiální pružení. Při vtáčení nebo narážení rozpěrného tělesa se tanký pláší poruší, a pak mohou rozpěrné elementy zejména činné šroubové závity spirály zabírat do stěn vývrtu. Mezi šroubovými závity zůstává stěna vývrtu dalece nezatížená rozpěrnými tlaky, takže se není třeba obávat žádného poškození. Výhodná levotočivost spirály šroubovice zajišíuje při vtáčení běžných šroubů opatřených pravým závitem axiální záběr dříku hmoždinky díky tření, které působíšroubová spirála na stěnu vývrtu.
Ve francouzské zveřejněné přihlášce č. 1 540 596 byla již sice zveřejněna hmoždinka s obvodovými podpěrnými žebry ve formě šroubové spirály. U této známé hmoždinky se napojují jednotlivé závity šroubové spirály bezprostředně na sebe a není předem patrné, na kterých místech pláší hmoždinky při vtáčení šroubu praskne, jelikož v rozpěrné části hmoždinky nejsou k dispozici žádné podélné zářezy, které by zajistily definované rovnoměrné radiální rozepření.
Známým masívním vytvořením paty hmoždinky se dosáhne toho, že hmoždinka může najít použití jako lomová hmoždinka. Jakmile totiž
- 3 dolehne hlava šroubu, na upevňovanou část a dále se s ní otáčí, rozevírá se volná část hmoždinky a vytváří uzel na zadní straně dutého prostoru. Aby se toto rozlomení ulehčilo, je na počátku patního dílu vytvořeno lomové místo ve formě dutého hrdla.
Podstata vynálezu spočívá tedy v tom, že se dřík hmoždinky vytvoří v podstatě jako rozpěrný segment ze šroubové spirály a tenkostěnný plást, který tuto spirálu nese, slouží jen k tomu, aby při zastrčení hmoždinky do vývrtu zachoval polohu, to znamená rozestup spirály. Při vtáčení rozpěrného tělesa do hmoždinky se tento tenký plást bez překážky rozpěrné funkci poruší a podle toho není účinný pro hodnoty vytahování. Vlastní kotevní elementy jsou rozpíratelné spirály, které zajištují bezpečný přenos na zdivo každého typu.
Přehled obrázků na výkrese
Následně bude popsán příklad provedení vynálezu za pomoci výkresu. Na tomto výkrese představují:
obr. 1 - bokorys rozpěrné objímky vytvořené podle vynálezu, obr. la - osový pohled na hmoždinku podle obr. 1, orientovaný ze strany paty hmoždinky, obr. lb - osový pohled na hmoždinku podle obr. 1, vedený ze stra ny hlavy hmoždinky, obr. 2a - axiální řez hmoždinkou znázorněnou na obr. 1, obr. 2b - perspektivní pohled na hmoždinku podle obr. 1, obr. 3 - schematické zobrazení montáže hmoždinky s rozepřením v plném stavebním materiálu, obr. 4 - schematické zobrazení hmoždinky podle obr. 1 a 2 při montáži do plného stavebního materiálu při příliš krát- 4 ké díře pro hmoždinku s napěchovaným dříkem hmoždinky, obr. 5 - schematický pohled na hmoždinku podle obr. 1 při provlékání a obr. 6 - schematické zobrazení hmoždinky při montáži v dutých stavebních materiálech s rozepřením případně uvázáním dříku hmoždinky.
Příklady provedení vynálezu
Hmoždinka má krk 10 hmoždinky, patu 12 hmoždinky a rozperný dřík 14 hmoždinky, který se nachází mezi patou 12 hmoždinky a krkem 10 hmoždinky.
Krk 10 hmoždinky sestává z uzavřené objímky 16, která má na vnější straně žebra 18 zužující se axiálně podle dříku 14 hmoždinky a sloužící k zajištění otáčení, z nichž, jak je zřejmé z obr. lb, jsou Čtyři vzájemně uspořádaná ve stejné úhlové rozteči 90 °. Mezi žebry 18 jsou na horním konci uzavřené objím ky 16 uspořádané radiálně ven odstávající přírubové klopy 20, které vytvářejí kříž a při montáži provlékání podle obr. 5 se mohou sklopit nahoru. Krk 10 hmoždinky má vložkovou díru 22 pro šroub o poměrně velkém průměru, takže jí může projít svým dříkem průchozí šroub, aniž by vyvolal rozpěrný účinek.
Pata 12 hmoždinky sestává z uzavřeného pouzdra 24 s osovým otvorem 26, do kterého si může průchozí šroub do dřeva vyříznout závit. Tento otvor 26 je v příčném řezu vytvořený ve tvaru kříže nebo je mnohoúhelníkový. Pata 12 hmoždinky vykazuje kuželově vytvarovaný nasazovací konec $0, jímž proniká do vyvrtané díry. Oběžná prstencová drážka $2 se nachází na přechodu mezi patou 12 hmoždinky a tělem 14 hmoždinky a tato prsten- 5 cová drážka 32 působí jako kloub případně jako střižné místo, aby se segmenty těla 14 hmoždinky mohly při vestavění do dutého kamene nebo dutých těles rozpínat volně ven, aniž by se roztrhla pata 12 hmoždinky.
Dřík 14 hmoždinky, který má znaky vynálezu, sestává z vnitřního tenkého pláště 34 hmoždinky ve formě přerušované distanční objímky, který zahrnuje válcový rozpěrný kanál 36, který přechází přes kuželové rozšíření 38 do vložkové díry 22 a má průměr, který je menší než rozpírací Část průchozího rozpíracího šroubu. Tento plášť 34 hmoždinky nese na své vnější straně integrálně vytvarovanou šroubovou spirálu 40, která má, jak je vidět z obr. 1, formu dvouchodého levého závitu. Průřez této šroubové spirály 40 je, jak je zřejmé z obr. 2a, ve tvaru rovnoběžníku, může však být také kosočtvercový, lichoběžníkový nebo může být.vytvořený ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku. Mezi šrou bovými spirálami 40 probíhá zevně pláště 34 hmoždinky spirálovitá drážka 42, která má opět s výhodou rovnoběžníkový průřez.
Na vnější straně šroubové spirály 40. jsou na okraji přivráceném krku 10 hmoždinky vytvarovaná plochá žebra 44 nebo šupiny 46, které tvoří na dříku 14 hmoždinky protiháky. Tyto šupiny 46 probíhají vždy přes 180 0 při měnícím se úhlu nastavení oproti ose, takže na přechodových místech, jak je zejména zřejmé z obr. 1, mají žebra 44 nebo šupiny 46 odskok, přičemž roviny žeber 44 nebo šupin 46 stojí vůči sobě v přechodových místech asi kolmo.
Plášť 34 hmoždinky vykazuje mezi jednotlivými chody šroubové spirály 40 axiální zářezy 48, které ulehčují deformaci
- 6 hmoždinky.
Hmoždinka pracuje jako rozpěrná hmoždinka, pokud se zavede do těsně průchozí hmoždinkové díry 5Q v plné stěně z betonu. Při vtáčení šroubu 56 se rozpínají segmenty tvořené spirálou ven, jak je to zřejmé z obr. 5. Šroub 56 se zarývá do paty 12 hmoždinky a vyřezává si svůj závit. Tím nastává axiální pěchová ní, čímž se zvašuje rozpěrný tlak.
Přírubové klopy 20 se opírají o vrstvu omítky 58 a v této oblasti nenastává žádné rozepření hmoždinky. Podle obrázků 5 až 6 je ke zdivu pevně přiložená deska 62. Místo ní by mohl být šroubem připevněn nějaký jiný předmět.
Podle obr. 4 je díra 54 pro hmoždinku vypočítaná příliš krátká. Přesto se může do této díry 54 pro hmoždinku tato hmoždinka natlouci, protože se může na základě uspořádání šroubové spirály 40 ve spojení s tenkým pláštěm 54 hmoždinky axiálně napěchovat, ještě před tím, než se zašroubuje šroub 56. Při zašroubování šroubu 56 pak opět probíhá rozepření uvnitř plného materiálu.
Hmoždinka podle vynálezu je vhodná, jak ukazuje obr. 5» také pro montáž prostrčením. V tomto případě se hmoždinka vsadí dírou v desce 62 a dírou 54 pro hmoždinku a pak se šroub zatluče kladivem, přičemž se přírubové klopy 20 sklopí, takže se hmoždinka může zatlouci do požadované hloubky.
Podle obr. 6 je hmoždinka vsazená do dutého stavebního materiálu 60 a, jak je zřejmé, šroub si vyřízl do paty 12 hmoždinky svůj závit a spirály jsou vybočeny ven a jsou zauzlované, takže je zajištěno pevné axiální rozepnutí v dutém stavebním
- 7 materiálu 60.
Navíc k popsanému příkladu provedení mohou být také na vnějším průměru závitové spirály vpravo nebo vlevo nebo po obou stranách uspořádána paralelně se stoupáním probíhající přerušovaná žebra, která ještě nadto vytvářejí zesílení tohoto ukotvení. Hmoždinka podle vynálezu působí tedy jako rozpěrná hmoždinka nebo jako lomová hmoždinka, vždy podle materiálu, který se používá, takže tato hmoždinka může najít použití jak v pevném zdivu tak i v dutých stavebních materiálech, jako dutých cihlách, sádrových kartonech atd.
Rozdělením příruby na radiálně křížově odstávající přírubové klopy se splní funkce čepičkové hmoždinky, přičemž však při probíjení prostřednictvím nějakého rozpěrného tělesa, to znamená prostřednictvím hřebíku nebo šroubu do dřeva, se přírubové klopy sklopí o 90 0 a zmizí ve vývrtu, což je právě montáž prostrčením.
Průmyslová využitelnost
Hmoždinka podle vynálezu je použitelná pro kotvení a připo jování různých těles do stěn z pevných homogenních materiálů i do stěn z dutých nebo porézních materiálů v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Přitom má tu výhodu, že nepoškozuje stěny vývrtu, do kterého se ukládá.

Claims (9)

1. Rozpěrná
PATENTOVÉ! N hmoždinka z umělé hmoty s masivní patou.
hmoždinky s osovým průchozím otvorem pro vyříznutí závitu., s uzavřeným krkem hmoždinky a s rozpínatelným dříkem ležícím mezi patou a krkem hmoždinky a tvořícím rozpěrné elementy, který má objímku opatřenou podélnými zářezy a zevně vytvarovanými obvodovými podpěrnými žebry, vyznačující se tím, že obvodová podpěrná žebra (44) jsou vytvořená jako šroubové spirály (40), které tvoří rozpěrné elementy, přičemž jednotlivé chody šroubové spirály (40) mají vzájemný odstup a jsou mezi sebou spojené porušitelným, v porovnání s podpěrnými žebry tenkostěnným pláštěm (34) tak, že mezi chody šroubové spirály (40) je jako základna s pláštěm (34) vytvořená vnější obvodová spirálovitá drážka (42), takže podpěrná žebra (44) jsou držená ve své poloze při vsazování do vývrtu tenkým pláštěm (34), a přičemž v plášti (34) jsou mezi chody šroubové spirály (40) vytvořené podélné zářezy (48).
2. Hmoždinka podle nápoku 1, vyznačující se tím, že šroubová spirála (40) je vytvořená levochodá.
3. Hmoždinka podle nároků 1 nebo 2,vyznačující se tím, že průřez šroubové spirály (40) je rovnoběžníkový, lichoběžníkový, tvaru pilového zubu nebo trojúhelníkový.
4. Hmoždinka podle nároku 1,vyznačující se tím, že šroubová spirála (40) má tenké žebro (44) odstávající ven.
- 9
5. Hmoždinka podle nároku 4, vyznačující se tím že žebra (44) dosedají k okraji v průřezu lichoběžníkové šrou bové spirály (40) přivrácenému ke krku (10) hmoždinky a v prů řezu jsou vytvořená zužující se ven a vytvářejí ostrohranný okraj.
6. Hmoždinka podle nároku 4, vyznačující se tím že žebra (44) probíhající vždy v rozsahu 180 0 jsou nastavená rozličně oproti ose hmoždinky, a že roviny žeber (44) v přechodových místech stojí asi kolmo na sebe.
7. Hmoždinka podle některého z nároků lažó, vyznačuj íc í se t í m, že dřík (14) hmoždinky má vícechodou šroubovou spirálu (40).
8. Hmoždinka podle některého z nároků 2 až 7» v y z n a č u j ίο í se t í m, že na krku (10) hmoždinky jsou vytvořené přírubové klopy (20) vyformované ve tvaru kříže, které jsou ohebné nahoru.
9. Hmoždinka podle některého z nároků 1 až 8,vyznačuj ίο í se t í m, že pata (12) hmoždinky má křížový otvor (26) pro vyříznutí závitu.
CS911442A 1991-05-16 1991-05-16 Rozpčrná hmoždinka CZ144291A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK144291A SK144291A3 (sk) 1991-05-16 1991-05-16 Rozperná a lomová príchytka
CS911442A CZ144291A3 (cs) 1991-05-16 1991-05-16 Rozpčrná hmoždinka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS911442A CZ144291A3 (cs) 1991-05-16 1991-05-16 Rozpčrná hmoždinka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ144291A3 true CZ144291A3 (cs) 1993-01-13

Family

ID=5348799

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS911442A CZ144291A3 (cs) 1991-05-16 1991-05-16 Rozpčrná hmoždinka

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ144291A3 (cs)
SK (1) SK144291A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
SK144291A3 (sk) 1995-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1304242C (en) Straddling plug
US3911781A (en) Anchor sleeve for use in bores formed in relatively easily friable materials
US6164884A (en) Anchor with spreading elements
US3937122A (en) Expanding masonry attachment plug
AU2002224561B2 (en) Undercut anchor element that can be mounted with positive engagement
CA1046313A (en) Expansion plug of plastics material
CS265235B2 (en) Plastic dowels and fastening bolts assembling
CZ284639B6 (cs) Rozpěrná hmoždinka z plastu
CA2453374C (en) Striking plug
CZ144291A3 (cs) Rozpčrná hmoždinka
KR950008328B1 (ko) 못 유지부재
EP1527282A1 (en) A fixing plug
CZ297787B6 (cs) Hmozdinka k upevnení na dutých a plných stavebních materiálech
RU2112898C1 (ru) Распорный дюбель
DK146134B (da) Dyvelsaet omfattende en befaestigelsesskrue og en dyvel
SU679161A3 (ru) Дюбель
NO139452B (no) Anker for befestigelse i gipsvegger eller liknende
CA2022433C (en) Dynamic earth anchor, and a sleeve therefor
CZ292269B6 (cs) Rozpínací hmoždinka
FI58541C (fi) Expansionsdybel
SU845801A3 (ru) Крепежный элемент, состо щий изРАСпОРНОгО дюбЕл и КРЕпЕжНОгО ВиНТА
EP0217746A1 (en) Wall tie
CA2492245C (en) Rock stabilizer
GB2180568A (en) Wall tie
KR100899086B1 (ko) 쏘일네일 천공 확장장치