CZ137U1 - Výsypný kolejový vůz - Google Patents
Výsypný kolejový vůz Download PDFInfo
- Publication number
- CZ137U1 CZ137U1 CS1992222U CS22292U CZ137U1 CZ 137 U1 CZ137 U1 CZ 137U1 CS 1992222 U CS1992222 U CS 1992222U CS 22292 U CS22292 U CS 22292U CZ 137 U1 CZ137 U1 CZ 137U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- belt conveyor
- attached
- bumper
- hull
- support frame
- Prior art date
Links
Landscapes
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
Description
Oblast těchniky
Technické řešení se týká uspořádání výsypného kolejového vozu, zejména pro přepravu sypk/ch materiálů při výstavbě dlouhých důlních děl.
Dosayadní stav techniky
Při výstavbě dlouhých důlních děl, například tunelů pro železnici nebo metro, je nutno pro injektáže nebo nástřiky betonové směsi na ocelovou výztuž uloženou po obvodu tunelu přepravovat, po jednokolejných tratích sypké substráty, písek, suchou betonovou směs a podobně. Dosavadní zavážecí vozy pro přepravu sypkých materiálů v tunelech mají na dně korby, vestavěné do pomocného rámu z uzavřených nebo polouzavrených ocelových profilů, šířkově symetricky uložený skloněný pásový dopravník. Výsypné vozy pojíždějí po kolejích zprav lála na dvou čtyřkoiích. oLočnýcli kolem svislé osy bez možnosti výkyvu. Jsou vhodné pro v podstatě rovné kolejové tratě. Vzhledem k symetrickému uložení pásového dopravníku se jeho pohon nachází buďto mimo průjezdový profil, anebo je otočen o 180° směrem pod vůz a spojen řetězem s odpoví da i íc í převodovkou , což snižuje výslednou spolehlivost. V nepříznivých provozních podmínkách stavby dlouhého tunelu dochází u stávajících konstrukcí výsypných vozů k zadírání otoče čt.yřkolí a při nárazech vozůpťvózy se tahají na tyčích či odstavují se? deformacím pásových dopravníků. Rovněž stávající konstrukce uzavírání výsypných otvorů při koncích pásového dopravníku vozu prostřednictvím tyčí s ozubeným hřebenem jsou citlivé na vnikání sypkých materiálů do ozubení. Při manipulaci s výsypnýrai vozy, například zdvihání vyprázdněných vozů, dochází k delormacím korby, vestavěné do vnějšího pomocného rámu.
-2Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do .značné míry odstraňu je uspořádání výsypného kolejového vozu. jehož podstata spočívá v tom. že korba výsypuého vozu je vůči nosnému rámu vozu jednostranně rozšířené» šikmou boční plochou, pod níž je zapuštěně uspořádán pohon pásového dopravníku tvořícího .dno korby a délkově na obou stranách přesahujícího korbu. Obě čela korby jsou opatřena otvory, kde otvor při sníženém konci pásového dopravníku je překryt výsuvnou deskou s aretačním prvkem, ovládanou pákovým mechanismem. K nosnému rámu je na jeho nižším konci připevněn pevný nárazník, přesahující pres pásový dopravník. Ha jeho vyšším konci je posuvný nárazník s aretačním i prostředky jeho vysunuté polohy před pásový dopravník a zasunuté polohy pod pásový dopravník, procházející současně držákem nápravy výkyvné uspořádaného dvoukolí. K nosnému rámu jsou připevněny alespoň dvě svislé konzoly opatřené otvory, kterými prochází těleso posuvného nárazníku. První konzola, tvořící aretační prostředek zasunuté polohy, je opatřena vodicím válcem nesoucím těleso posuvného nárazníku, ve kterém je za první konzolou shora vytvořena drážka, do níž zapadá konce zástrčky tvořící aretační prostředek vysunuté polohy. Zástrčka je otočně připevněna k nosnému rámu prostřednictvím ovládacího madla. Těleso posuvného nárazníku je né» svém konci opatřeno jistící zarážkou. Ovládací madlo ve tvaru U je s výhodou svou základnou upevněno k patkám připevněným k úhelníku spojenému s nosným rámem.
K hornímu obvodu korby je připevněn nástavný rám. Korba je ve své části nad čelními otvory opatřena vnitrními výztužnými prvky, tvořenými jednak výztužnými profily připevněnými k jejím čelním stěnám, jednak alespoň jedním obvodovým pásem. jednak horními příčnými prostorovými výztuhami spojujícími její protilehlé boč.ní stěny a jednak spodními prostorovými příčnými výztuhami, tvořenými navzájem spojenými vrchním plochým pásem a spodním žebrovaným pásem. Zkosené spodní konce botjních sten korby jsou opatřeny lemujícím ohebným pásem, dosahujícím k pásovému dopravníku.
-3Tuhý nosný rám výsypného vozu je uspořádán tak, že lze k němu upevněnou jak spodní část vozu s podvozky, tak i korbu jednoduše demontovat a v případě potřeby nasunout dopravníkový pás vcelku. Šířkově asymetrické uspořádání podvozku vozu vůči korbě umožňuje zasunout do výřezů v nosném rámu pojezdová kola většího průměru, což představuje výhodně užití 'i ložisek většího průměru s odpovídající vyšší životností. Uspořádání jednoho pojezdového kyvného dvoukoií přispívá k tomu, že vůz při pojezdu lépe sleduje nerovnosti trati v tunelu a podstatně omezuje možnost vykolejení.
Pohon pásového dopravníku je umístěn ve stranovém vybrání korby v průjezdném profilu vozu. Korba je samonosná a slouží zároveň i ke zvedání celého prázdného vozu. Tuhý nosný rám je současně nosičem válečků pásového dopravníku, což umožňuje stálé nastavení polohy jeho pásu.
Posuvný nárazník výsypného vozu umožňuje v jeho vysunuté poloze vůz bezpečně připojit do soupravy, zatímco v zasunuté poloze je možno přijet s vozem nad další výsypný vůz tohoto druhu nebo nad místo výsypu, například transportní pás. Lze tak provádět výsyp obsahu korby do předcházejícího vozu stejného typu a přes něj dále na výsypné místo, kupříkladu násypku pro plnění stříkacích strojů betonové směsi.
zkosen í stlaný sníženého čela vozu
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže vysvětleno pomocí popisu příkladu svého provedení a výkresů, na kterých je tento příklad vyobrazen. Na obr.l je schematicky vyobrazen v nárysu výsypný kolejový vůz s podélně skloněným nosným rámem, korbou, pásovým dopravníkem s pohonem, dvěma pojezdovými dvoukoiími, pevným a posuvným nárazníkem. Na obr.2 je čelní pohled ze strany zvýšeného Čela vqzu s pákovým mechanismem uzávěru výsypného otvoru a umístěním pohonu pásového dopravníku ve boční plochy korby. Na obr.3 je čelní pohled ze pružnou výkyvné připevněnou plentou, překrývající otvor při sníženém konci pásového dopravníku.' Nii obr. 4 je půdorysný pohled na vůz s vnitřními
-4výztužuými prvky korby. Na obr. 5 jo znázorněno uspořádání posuvného nárazníku s ovládacím madlem či zástrčkou, na obr.6 detailní pohled v částečném řezu na ovládací madlo a zástrčku a na obr.7 je půdorysný pohled na posuvný nárazník. Na obr.8 a 9 je znázorněno schematické uspořádání kyvného dvoukolí a jeho upevnění prostřednictvím držáku k nosnému rámu. Na obr.10 a 11 jsou znázorněny v částečném řezu místa otvoru přiléhajících v obou čelních stěnách korby vozu k pásovému dopravníku. Na obr.12 je v příčném řezu pohled na spodní část korby vozu s pásem dopravníku a na obr.13 řez spodními prostorovými příčnými výztuhami korby vozu.
Příklad provedení technického řešení
Výsypný kolejový vůz pro přepravu suché betonové směsi a písku při výstavbě dlouhých tunelů pro železnici a metro sestává z podélně skloněného nosného rámu 14. k němuž je zespodu připevněno pevné dvoukol í 19 a výkyvné dvoukol í 20. Obě dvoukol í 19a.2O spočívají na koleji tunelové tratě. Nosný rám 11 je tvořen dvěma válcovanými ocelovými profily tvaru U a je uspořádán ve sklonu 6°. Shora je k němu připevněna šroubovými spoj i ií šrouby 5 a matice*?^ korbyfj korba 1 vozu. K hornímu obvodu korby 1 z ocelového plechu je dalšími šroubovými spojij Tšrouby 3 a maticemi 4 nástavného rámu®yupevněn nástavný rám 2, kterým se zvětší její objem. Korba 1. je vůči nosnému rámu 11 jednostranně, to znamená asymetricky rozšířena šikmou boční plochou^ jviz obr.2 a 31. V tomto stranovém vybrání korby 1. je zapuštěně v průjezdném profilu vozu uspořádán vzduchový hnací motor 13 pásového dopravníku 12, tvořícího dno korby i- Pásový dopravník 12 korbu JL délkově na obou stranách přesahuje. Je upevněn společně s hnacím motorem 13 a odpovídající převodovkou v nosném rámu 11 tfbjeho ložisko 15 je napínáno napínacím šroubem 14H.
Obě čeléi korby 1 jsou opatřena ve své spodní části nad pásovým dopravníkem V2 otvory pro průchod sypkého materiálu. Otvor i>ř i sníženém konci pásového dopi*avn i ku 1_2 je překryt pružnou; shora výkyvně připevněnouplentou 10 j^fer.3 a obr.lij. Otvor při vyšším konci pásového dopravníku 12 je překryt výškově stavitelnou výsuvnou deskou a obr.l.O-|S aretačním prvkem 9, ovládanou jednoduchým pákovým mechanismem 8. Nad těmito dvěma otvory je korba X v čelech opatřeni! z vnitrní strany výztužnými prolily 126. Nad nimi je pak korba 1. vozu po celém obvodu z vnitřní strany 'i vyztužena ještě obvodovým pásem 226 z ocelového profilu. V této své horní části je dále korba 1 ještě vyztužena horními příčnými prostorovými výztuhami 26, které spojují její proti lehlé boční stěny. Ve spodní části nad svým dnem je korba 1 dále vyztužena spodními prostorovými příčnými výztuhami. tvořenými navzájem spojenými vrchním plochým pásem 27 a pod ním umístěným spodním žebrovaným pásem 28 . 12 a obr. 13f?. Vrchní plochý pás 27 slouží k usnadnění čištění výztuhy od zbytků převáženého sypkého substrátu. Na obr.12 je znázorněna v příčném řezu spodní část korby 1. Zkosené spodní konce bočních stěn korby 1 jsou opatřeny lemujícím ohebným pásem 29/lneKe stěnám upevněn přes výztužné podložky 3στšrouby 81 a maticemi 32 pásu 6/ který dosahuje až k pásu pásového dopravníku 12.
K nosnému ' ' hsypného vozu je na jeho nižším konci
při pevněli isi oilby íb a maticemi 17 nárazuíkutí pevný nárazník 18. který přesahuje přes přiléhající konec pásového dopravníku 12, Na vyšším konci pásového dopravníku 12 je k nosnému rámu 11 připevněn posuvný nárazník 21 s aretačními prostředky jeho vysunuté polohy před pásový dopravník 12 a zasunuté polohy pod pásový dopravník .12, který současně prochází drt.c»g jy žákem nápravy výkyvného dvoukolí 20 ^-^061-. i / obr. 5 o#obr, 9 f. Těleso posuvného nárazníku 21 prochází otvory ve svislých konzolách upevněných k nosnému rámu 11. První vnější konzola, která tvoří aretačn! prostředek zasunuté polohy posuvného nárazníku 21, je opatřena vodicím válcem 22 nesoucím těleso posuvného nárazníku 2χ. V tomto tělese je za první konzolou shora vytvořena drážka, do které -zapadá konec zástrčky 24, tvořící aretační prostředek vysunuté polohy posuvného nárazníku 2.1. Zástrčka 24 je otočně připevněna k nosnému rá-6mu 11 pros Úřednictvím ovládacího madla 23 tvaru U , které je svou základnou uchyceno k patkám připevněným k úhelníku spojenému s nosným rámem 11. Na svém konci je těleso posuvného nárazníku 21 opatřeno jističi zarážkou 25.
Výsypný kole jový vflz podle tohoto technického řešení je určen pro přepravu sypkých materiálů, například suché betonové směsi nebo písku, pri výstavbě dlouhých důlních děl, zejména výstavbě tunelů pro železnici a metro.
-7NÁROKY
Claims (4)
- NÁROKY-oX>~0Λ!O tn cz· X» t_ m >>□ < <·< mNÍSJL0.<jD fxjOCHRANU ) —J i ro > cn rx <1. Výsypný kolejový vůz, zejménči pro přepravu sypkých materiálů, s nárazníky, jehož podélně skloněný nosný rám, k němuž jsou připevněna zespodu dvě pojezdová dvoukolí a shora korba, je že korba iopatřen pásovým dopravníkem, vůčiCl) je rozšířena šikmou boční uspořádán hnací motor vyznačující se t>ím. Cil) jednostranně níž je zapuštěně dopravníku C12), na obou stranách nosnému rámu plochou, pod C13) pásového tvořícího dno korby Cl) a délkově přesahujícího korbu Cl), jejíž obě čela jsou opatřena otvory. kde otvor při sníženém konci pásového dopravníku (12) je překryt pružnou, shora výkyvně při pevněnou^plentou CIO) a otvor při vyšším konci pásového dopravníku <12) je překryt výškově stavitelnou výsuvnou deskou C7) s aretačním C9), ovládanou pákovým mechanismem prvkem nosnému rámu (8), přičemž k připevněn pevnýCil) je na jeho nižším konci nárazník (18) přesahující přes pásový dopravník C12) a na jeho vyšším konci posuvný nárazník (21) s aretačními prostředky jeho vysunuté polohy před pásový dopravník C12) a zasunuté polohy pod pásový dopravník (.12). procházející současně držákem nápravy výkyvného dvoukoii (20).
- 2. Výsypný kolejový vůz podle bodu 1, vyznačující se tím, že k nosnému rámu Cil) jsou připevněny alespoň dvě svislé konzoly opatřené otvory, kterými prochází těleso posuvného konzola, tvořící aretační nárazníku C21), kde první vnější prostředek jeho zasunuté polohy,C22) nesoucím těleso posuvného nárazníku (21), ve kterém je za první konzolou shora vytvořena drážka, do níž zapadá konec zástrčky (24), tvořící aretační prostředek jeho vysunuté polohy, která je otočně při pevněna k nosnému rámu Cil) prostřednictvím ovládacího madla (23), přičemž těleso posuvného nárazníku (21) je na svém konci opatřeno jistící zarážkou (2*á).’ je opatřena vodicím válcem-83. Výsypný kolejový vůz podle bodu 1 nebo vyznačující se Líni. že ovládací madlo ¢23) ve tvaru “li” je svou základnou uchyceno k patkám připevněným k úhelníku spojenému s nosným rámem ¢11).
- 4. Výsypný kole jový vůz pod le některého z bodů 1 až 3. vyznačující se Lim. že korba <1) je ve své části nad čelními otvory opatřena' vnitřními výztužnými prvky, tvořenými jednak výztužnými profily ¢126) připevněnými k jejím čelním stěnám, jednak alespoň jedním obvodovým pásem ¢226), jednak horními příčnými prostorovými výztuhami ¢26) spojujícími její protilehlé boční stěny a jednak spodními prostorovými příčnými výztuhami, tvořenými navzájem spojenými vrchním plochým pásem ¢27) a spodním žebrovaným pásem ¢28).
- 5. Výsypný kolejový vůz podle některého z vyznačující se tím, že k hornímu obvodu připevněn nástavný rám ¢2).bodů 1 až 4, korby ¢1) je
6. Výsypný kolejový vůz podle některého z bodů 1 až 5, vyznačuj ící se tím. že zkosené spodní konce bočních stěn korby ¢1) pásovému do jsou opatřeny ohebným právníku ¢12). pásem ¢26), dosahujícím k
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS921382A CS138292A3 (en) | 1992-05-07 | 1992-05-07 | Hopper car |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ137U1 true CZ137U1 (cs) | 1993-02-24 |
Family
ID=5348061
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS1992222U CZ137U1 (cs) | 1992-05-07 | 1992-05-07 | Výsypný kolejový vůz |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS138292A3 (cs) |
CZ (1) | CZ137U1 (cs) |
-
1992
- 1992-05-07 CS CS921382A patent/CS138292A3/cs unknown
- 1992-05-07 CZ CS1992222U patent/CZ137U1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS138292A3 (en) | 1992-10-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2102007C (en) | A loading wagon for the transport of bulk material | |
CA2090398C (en) | Transport wagon comprising a wagon frame supported on on-track undercarriages | |
US8640631B2 (en) | Side contoured open top hopper railcar with biased door seal and enlarged contoured end door | |
US5102285A (en) | Trailer with continuous conveyer bed | |
US5727474A (en) | Freight car for storage of bulk material | |
CA1264703A (en) | Trailer with conveyor bed | |
WO2016123691A1 (en) | Continuous load and unload railcar, railcar unloading station, system, and method | |
JPS6137148B2 (cs) | ||
EP0571540B1 (en) | Continuous gondola car | |
US3442404A (en) | Method and apparatus for disposal of waste employing rail and off-road equipment | |
US20070295581A1 (en) | Transport discharge material flow regulation device and method | |
US5197845A (en) | Conveyor system for self-unloading train | |
US4958977A (en) | System for the transport of bulk commodities | |
RU2668144C2 (ru) | Тележка для перегрузки материалов | |
WO2007143207A2 (en) | Bulk material unloading system and method | |
CZ279535B6 (cs) | Nákladní vůz pro přepravu a ukládání sypkého materiálu | |
CZ137U1 (cs) | Výsypný kolejový vůz | |
RU2000122319A (ru) | Способ загрузки и разгрузки грузового вагона, а также грузовой вагон | |
EP0419423B1 (en) | A railway car for the transportation of debris | |
CZ278838B6 (en) | Set for catching and transportation of ballast, waste or another loose material | |
KR101809997B1 (ko) | 무정차 방식의 카 덤퍼 시스템 | |
US5178073A (en) | Open top tipping rail vehicle with side projection progressively engaging formations at dump site for rotating body 360 degrees and dumping load | |
JPH01317869A (ja) | 鉄道貨車の荷下ろし装置 | |
RU2048627C1 (ru) | Вагон-погрузчик для приема и перегрузки сыпучего материала | |
CN210622850U (zh) | 一种矿井运输系统 |