CZ13234U1 - Systém registrace a/nebo ochrany zboží - Google Patents

Systém registrace a/nebo ochrany zboží Download PDF

Info

Publication number
CZ13234U1
CZ13234U1 CZ200213700U CZ200213700U CZ13234U1 CZ 13234 U1 CZ13234 U1 CZ 13234U1 CZ 200213700 U CZ200213700 U CZ 200213700U CZ 200213700 U CZ200213700 U CZ 200213700U CZ 13234 U1 CZ13234 U1 CZ 13234U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
goods
bip
information
data
database
Prior art date
Application number
CZ200213700U
Other languages
English (en)
Inventor
Lukáš Bc. Vojtěch
František Judr. Fiala
Original Assignee
Atme S.R.O.
Cominfo, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atme S.R.O., Cominfo, A.S. filed Critical Atme S.R.O.
Priority to CZ200213700U priority Critical patent/CZ13234U1/cs
Publication of CZ13234U1 publication Critical patent/CZ13234U1/cs

Links

Landscapes

  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Description

Technické řešení se týká systému registrace a/nebo ochrany zboží.
Dosavadní stav
V praxi se vyskytuje mnoho řešení zabývajících se registrací zboží, ale tato řešení jsou určena především pro prodejce zboží, zejména větší obchody a obchodní sítě, kde registrace zboží umožňuje lepší kontrolu skladového hospodářství a urychluje prodej zboží. U těchto řešení je ve většině případů zboží opatřeno strojně čitelným kódem, například tak zvaným čárovým kódem.
Nevýhodou tohoto řešení je zejména to, že je vhodný pouze pro jednu skupinu ze základního řetězce - výrobce, přepravce, velkoobchod a maloobchod. Tedy zejména pro velkoobchod, případně maloobchod.
Jako ochrana původu zboží se rovněž používá například holografická ochrana či kolek v podobě ceniny.
Obvyklá holografická ochrana je relativně snadno padělatelná nebo napodobitelná a pro samotné ověření pravosti hologramu vyžaduje odbornou expertízu.
Pokud se týká obvyklé a běžně používané metody ochrany pravosti výrobků pomocí kolku, pak výhodou tohoto použití je jednoduchá aplikovatelnost na výrobek, nízká cena a možnost ochrany proti snadnému napodobení nebo kopírování metodami obvyklými při výrobě cenin. Avšak vzhledem ktomu, že na poměrně malé ploše musí ochrana kolkem řešit několik ochranných prvků proti kopírování a vzhledem k tomu, že lze kolek vyrobit jednoduše dostupnými metodami, nedá se kolek jako ochrana pravosti výrobku považovat za jednoznačnou záruku pravosti výrobku.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny systémem registrace a/nebo ochrany podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že sestává ze zařízení u prodejce pro kompletaci zboží s nosičem informace s bezkontaktním přenosem dat (dále jen BIP), který je jedinečný a data v něm uložená jsou zabezpečena metodou asymetrické kryptografie s použitím nejméně jedné dvojice klíčů tvořené vždy privátním a veřejným klíčem. Při tomto řešení je do paměti BIP uloženo alespoň jedno jedinečné číslo a/nebo data o zboží a pomocí alespoň jednoho privátního klíče je z jedinečného čísla BIP a/nebo z dat o zboží vytvořen kryptogram, který je vložen do BIP. Pro ověření pravosti BIP je provedeno dešifrování kryptogramu uloženého v BIP pomocí veřejného klíče. Informace o zboží do BIP jsou vloženy státem a/nebo prodejcem. Pod pojmem prodejce se rozumí ten kdo zboží vyrábí, dováží nebo jiným způsobem uvádí do oběhu. Zařízení je propojeno s databází, evidující alespoň jedinečné číslo, druh a množství zboží.
BIP je ve výhodném provedení opatřen čtečkou současného čtení více BIP ve stejném prostoru a čase. Zařízení u prodejce je ve výhodném provedení propojeno s centrální databází zboží (dále jen CDZ). CDZ je propojena s alespoň jednou institucí státu a/nebo alespoň jedním zúčastněným subjektem s vymezenými přístupovými právy k informaci v CDZ. Autentičnost BIP je ověřitelná kterýmkoli prodejcem i bez přístupu do CDZ. CDZ je ve výhodném provedení propojena s data40 bází o dovezeném zboží a/nebo s virtuálním skladem zboží, přičemž údaje o zboží se porovnávají s ověřenými celními údaji o dovozu. Od každého prodejce se informace v případě dalšího prodeje zboží opět vloží do CDZ, čímž dochází vždy k následnému ověření správnosti původně vložené informace prodejcem
BIP je tedy nosič informace, umožňující její bezkontaktní přenos. Pomocí tohoto principu lze přenášet informaci mezi BIP a čtecím zařízením bez nutnosti přímého kontaktu mezi BIP a tímto
-1 CZ 13234 Ul čtecím zařízením. BIP může, ale nemusí mít žádné napájení. BIP mohou být dodatečně vleposavány mezi samolepicí vrstvy a tak tvořit samolepicí etikety včetně případného potisku. Případně mohou být vloženy a zalaminovány mezi plastikové fólie, rovněž mohou být vkládány dovnitř i vně výrobků, mohou být opatřeny dodatečnou identifikací - například čárovým kódem, nebo jen s opatřeny jakýmkoli potiskem. Speciální vlastností může být funkce, která umožňuje současné čtení více BIP ve stejném prostoru a čase. Informace uložené v BIP jsou speciálním způsobem zakódovány. Do paměti BIP mohou být uložena další specifická data, která jsou použita pro tvorbu kryptogramu.
Ve výhodném provedení může stát nebo jím určený orgán vyhradit část prostoru pro data v BIP pro potřeby prodejce. Stát zřídí pro účely shromažďování takto získaných informací zvláštní CDZ. Kódované informace o zboží, obsažené v BIP, jsou přenášeny datovými přenosovými cestami do CDZ. Přístup do CDZ mají s výhodou pouze zákonem vymezené kontrolní instituce, jako jsou například obchodní inspekce, finanční úřady, zvláštní kontrolní úřad, policie, celní správa, soud a podobně.
Do CDZ jsou prioritně vkládány informace od prodejců zboží v jednotlivé zemi při jejich prvním prodeji nebo předání do skladu nebo obchodní sítě například přepravci nebo odběrateli. Dále jsou do CDZ prioritně vkládány informace o zboží od dovozců zboží při dovozu do jednotlivé země nebo před jejich propuštěním do volného oběhu dle celních předpisů.
V dalším výhodném provedení lze údaje o dovezeném zboží a údaje z CDZ přenášet do virtuál20 ního skladu zboží ve správě státu. Ve výhodném provedení jsou údaje o dovezeném zboží porovnávány s ověřenými celními údaji o dovozu.
Mezi zařízením u prodejce a centrální databází zboží lze přesně vymezit rozsah zpětné informační vazby. Data z této zpětné vazby mohou sloužit nejen pro marketing jednotlivých subjektů, ale také jako podklady pro automatické účetní operace. Odstraní se tak nejobtížnější fáze automatic25 kých účetních systémů, kterou je sběr dat.
V procesu registrace se zboží vhodně opatří známými, běžně používanými postupy BIP, který obsahuje jedinečné číslo a data o výrobku a kryptogram. Takto kódovaná informace se vloží do centrální databáze zboží a zároveň se umožní její sdílení odběratelům. Tím je umožněna snadná identifikace zboží a odběrateli postačí převzít od prodejce pouze příslušné údaje o zboží a snad30 no si identifikaci zboží zavede do své interní databáze. Pokud se při odběru zboží od prodejce zanesou údaje o množství odebraného zboží do centrální databáze zboží a do databází odběratelů, a po jeho prodeji dalším odběratelům se údaje o prodaném zboží opět zanesou do centrální databáze zboží, je tím umožněna kontrola pravosti zboží jak ze strany prodejce, tak ze strany odběratele. Vzhledem ktomu, že čtení BIP lze provádět bezkontaktně, je možné kontrolovat zboží i u přepravce, zprostředkovatele obchodu a u všech dalších účastníků obchodních operací až k poslednímu prodejci. Takový systém identifikace zboží zamezí distribuci nelegálního a falešného zboží a usnadní kontrolu zboží u všech účastníků obchodních operací.
Pokud alespoň část paměťového prostoru v BIP přidělí prodejci státem určený orgán, získají i státní orgány kontrolu nad tokem zboží a tím se zabrání výskytu padělků na trhu a zároveň se usnadní případná kontrola pro takové instituce jako je obchodní inspekce, finanční úřad, kontrolní úřad, policie, celní správa, soudy a podobně.
Pokud budou do CDZ zanášeny i údaje o dovezeném zboží, lze získat přehled i o nezákonně dováženém zboží, jako je zejména alkohol, cigarety, elektronika a podobně. Pro snadnější orientaci ve velkém množství zboží, je výhodné pokud jsou údaje z CDZ přenášeny i do virtuálního skladu zboží. Pokud budou údaje o dovezeném zboží porovnávány s ověřenými celními údaji o dovozu, lze zabránit distribuci dovážených padělků a nežádoucího zboží a účinně ochránit ekonomiku a trh příslušného státu.
Systém k provádění výše uvedeného způsobu může využívat stávající zařízení u prodejce, která slouží k označování zboží různými kódy, jako je například čárový kód. Zařízení mohou pro vzájemnou komunikaci využívat stávajících telekomunikačních sítí. BIP lze snadno vyrobit
-2CZ 13234 Ul dostupnými technologiemi ajejich pořizovací cena se výrazně neliší od štítků s čárovým kódem. Bezkontaktní čtení urychluje nakládání se zbožím během jeho manipulace i například v průběhu prodeje zákazníkům, kdy není třeba kód na zboží vyhledat a poté přečíst čtecím zařízením. Vzhledem k tomu, že zařízení u prodejce je propojeno s CDZ a zařízeními u odběratelů přo čtení a evidenci datových obsahů BIP, postačí odběratelům převzít od prodejců pouze příslušnou část údajů o zboží a může ihned distribuovat zboží dále. Tím, že jsou zařízení odběratele propojena s CDZ, je umožněna zpětná kontrola odebraného a prodaného zboží. Pokud je zařízení u prodejce propojeno zpětnou vazbou s CDZ, může prodejce kdykoli zjistit zda se na trh nedostaly padělky jeho zboží. Takto může být zabráněno značným finančním ztrátám u prodejců, zejména výrobcům značkového zboží, cigaret, alkoholu a podobně.
K hlavní výhodám systému tedy patří finanční dostupnost, protože BIP a registrační či čtecí zařízení lze pořídit za ceny srovnatelné například s technologií čárových kódů. Další podstatnou výhodou je ekonomická návratnost, protože systém zabraňuje ve značné míře nelegálnímu obchodování se zbožím, nekontrolovanému pohybu majetku, zásob nebo zařízení, které systém využívá, doba návratnosti bude vždy závislá na konkrétní využitelnosti a rozsahu použití. Výhodou je rovněž ekologická nezávadnost technologie z důvodů použitých materiálů, které jsou buď recyklovatelné nebo je lze likvidovat bez ekologického zatížení životního prostředí. BIP jsou vyrobitelné v různých variantách tak, že neruší estetický vzhled výrobku nebo jeho obalu. Životnost BIP je dána jejich odolností v teplotách od minus 50 °C do plus 70 °C i vysokou odolností jak kyselému a zásaditému prostředí tak při 100% vlhkosti. Zásadní výhodou je jedinečnost a nenapodobitelnost datového obsahu uloženého v BIP, spočívající v know-how a unikátnosti technického řešení. Systém je využitelný v širokém spektru lidských činností od ochrany a evidence zboží až po dokonalé informační systémy evidence osob, majetku,;, zásob a zařízení zvláštního charakteru v zájmu bezpečnosti a obrany státu. Rovněž je využitelný pro posílení ochrany ekonomických zájmů výrobců a distributorů zboží, ochrany vlastního majetku podnikatelských subjektů a institucí. Dále nalezne použití při ochraně ekonomických zájmů státu, zejména v oblasti zvýšení daňových výnosů, při eliminaci nelegálního obchodu a trestné činnosti stím související, využitelnost pro automatizovaný daňový systém, snížení nákladů na správu daní, zvýšení efektivnosti výběrů daní bez výrazných nároků na státní rozpočet a ochrany státních zájmů při evidenci zařízení zvláštního charakteru a pro potřeby bezpečnosti a obrany státu. Současně je možno s výhodou uvedeného systému využít i pro interní potřeby podnikatelských subjektů, bank a dalších různých institucí. Systém řešení přináší silný preventivní aspekt, zejména v oblasti boje proti organizované trestné činnosti i v mezinárodním měřítku, především v oblasti majetkové trestné činnosti a v oblasti daňových a celních deliktů. Další výhodou je výrazný sociální apolitický aspekt systému, který svým charakterem vylučuje negativní zásah lidského faktoru v citlivé oblasti oběhu zboží a daňových a celních záležitostí. Eliminací vlivu lidského faktoru zužuje výrazně prostor pro korupci a únik informací, využitelných pro nekalou soutěž v tržním prostředí, posiluje tlak na etiku a poctivost v podnikání při výrobě a distribuci zboží, chrání spotřebitele před plagiáty a nekvalitním zbožím ohrožujícím jejich zdraví a bezpečnost, zvýhodňuje subjekty působící v oblasti legální ekonomiky před narůstající šedou nebo černou ekonomikou v souvislosti s globalizací světového trhu.
Výhodou řešení je i možnost jeho uplatnění v celosvětovém měřítku zejména v oblasti obchodování s citlivými komoditami a spotřebním zbožím, kde může přinést výraznou eliminaci zdrojů pro nelegální a organizovanou trestnou činnost v mezinárodním měřítku a účinně působit proti rozvoji mezinárodního terorismu snížením jeho finančních zdrojů které vycházející právě z nelegální a trestné činnosti.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude podrobněji popsáno na konkrétním příkladu provedení s pomocí přiloženého výkresu, kde je znázorněno příkladné schéma zapojení systému registrace zboží.
-3 CZ 13234 Ul
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
V prvním konkrétním příkladu je uvedeno využití systému při výrobě zboží tuzemským výrobcem pro tuzemskou spotřebu. Prodejce, v daném případě přímo výrobce zboží nakoupí BIP s předdefinovanou částí datového obsahu BIP od státu 3. Informace o prodeji příslušného množství konkrétních BIP konkrétnímu výrobci je zanesena do CDZ 2. V procesu výroby před expedicí zboží opatří výrobce zboží na svém zařízení I ve zvoleném rozsahu, tj. jednotlivé kusy, celé balení a podobně, jednotlivými BIP s informací, obsahující datový obsah BIP určený státem 3 a vlastní informaci výrobce o zboží ve zvoleném rozsahu. Takto vytvořený datový obsah BIP se ío uzamkne zvláštním klíčem chránícím informaci před vnějším zásahem. V procesu expedice zboží je informace z každého BIP přenesena snímačem datového obsahu do vnitřní databáze výrobce tj. do informačního, případně skladového a účetního systému výrobce a současně do CDZ 2 ve správě státu 3. Odběratel 5 zboží při jeho přijetí do vlastního skladu využije informaci BIP k zavedení do vlastní skladové a účetní evidence s využitím vlastního snímače, při tom může být tato informace současně přenesena opět do CDZ 2. Při prodeji zboží dalšímu odběrateli 5 nebo spotřebiteli je informace o prodeji povinně předána do CDZ 2 přes čtecí zařízení datového obsahu BIP. Je-li konečným subjektem v obchodním řetězci konečný spotřebitel, je tato informace poslední kontrolní informací vloženou do CDZ 2.
V kterémkoli místě pohybu nebo uskladnění zboží je možno přenosným detekčním zařízením provést kontrolu pravosti a původu zboží jakoukoli kontrolní institucí výrobce nebo státu v souladu se zákonnou úpravou.
Příklad 2
V dalším příkladu je uvedeno využití sytému při dovozu zboží na území státu pro tuzemskou spotřebu. V tomto případě dovozce nebo zahraniční výrobce nakoupí BIP od státu - země importu. Informace o prodeji příslušného množství konkrétních BIP konkrétnímu výrobci je opět zanesena do CDZ 2 a do databáze 4 dovezeného zboží. Zahraniční výrobce nebo dovozce provede označení dováženého zboží BIP, tj. opatří zboží BIP. Dále doplní informaci v BIP o vlastní údaje o zboží a provede uzamčení datového obsahu BIP zvláštním klíčem. Při dovozu zboží je možno na kterémkoli celním úřadu, jak na pohraničním, tak vnitrozemském, provést s využitím detekčního zařízení kontrolu zboží deklarovaného v celních dokumentech, současně je informace obsažená v BIP přenesena do CDZ 2 a konfrontována s informací o prodeji dovozci nebo výrobci nezávisle na údajích v celní dokumentaci. Současně je možno provést bez zásahu celního úředníka konfrontaci s údaji v celní dokumentaci a v BIP. Poté je zboží propuštěno do volného oběhu a odběratel 5 zboží při jeho přijetí do vlastního skladu může využít informaci BIP k zave35 dění do vlastní skladové a účetní evidenci s využitím vlastního snímače, při tom je informace současně přenesena opět do CDZ 2. Při prodeji zboží dalšímu odběrateli 5 nebo spotřebiteli je informace o prodeji opět zanesena do CDZ 2 přes čtecí zařízení datového obsahu BIP. Je-li konečným subjektem v obchodním řetězci konečný spotřebitel, je tato informace poslední kontrolní informací vloženou do CDZ 2.1 v tomto příkladu provedení je možné v kterémkoli místě pohybu nebo uskladnění zboží přenosným detekčním zařízením provést kontrolu pravosti a původu zboží jakoukoli kontrolní institucí výrobce nebo státu v souladu se zákonnou úpravou.
K přenosu kódované informace obsažené v BIP nebo k její kontrole jsou využívány stacionární nebo přenosná čtecí zařízení s různou vzdáleností detekce dle podmínek a požadavků, které jsou limitovány technickými možnostmi a vývojem BIP.
CDZ 2 bude určena k využití zejména orgány státu pro účely kontroly a evidence, využití pro daňový systém, statistické a jiné účely v souladu se zákonem.
Kódované informace v BIP nevylučují využití systému pro vlastní účely ochrany zájmu výrobců a vlastní kontrolní a jiné informační systémy, statistiky, přehled o množství druhu poptávky a podobně.
-4CZ 13234 Ul
Průmyslová využitelnost
Technické řešení nalezne využití zejména při registraci zboží u výrobců, dodavatelů, dopravců, prodejců a při kontrole ze strany kontrolních orgánů státu.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    5 1. Systém registrace a/nebo ochrany zboží, vyznačující se tím, že sestává ze zařízení (1) u prodejce pro kompletaci zboží s nosičem informace s bezkontaktním přenosem dat, který je jedinečný a data v něm uložená jsou zabezpečena metodou asymetrické kryptografie s použitím nejméně jedné dvojice klíčů tvořené vždy privátním a veřejným klíčem, přičemž nosič informace je opatřen údaji státu (3) a/nebo prodejce a zařízení (1) je propojeno s databází zboží.
    ío
  2. 2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosič informace sbezkontaktním přenosem dat je opatřen čtečkou současného čtení více nosičů informace s bezkontaktním přenosem dat ve stejném prostoru a čase.
  3. 3. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zařízení (1) u prodejce je propojeno s centrální databází zboží (2).
    15 4. Systém podle nároku 3, vyznačující se tím, že centrální databáze zboží (2)je propojena s alespoň jednou institucí státu (3) a/nebo alespoň jedním zúčastněným subjektem s vymezenými přístupovými právy k informaci v centrální databází zboží (2), přičemž autentičnost nosiče informace s bezkontaktním přenosem dat je ověřitelná kterýmkoli zařízením (1) u prodejce i bez přístupu do centrální databáze zboží (2).
    20 5. Systém podle kteréhokoli z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že centrální databáze zboží (2) je propojena s databází (4) o dovezeném zboží a/nebo s virtuálním skladem zboží.
    1 výkres
CZ200213700U 2002-11-08 2002-11-08 Systém registrace a/nebo ochrany zboží CZ13234U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213700U CZ13234U1 (cs) 2002-11-08 2002-11-08 Systém registrace a/nebo ochrany zboží

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213700U CZ13234U1 (cs) 2002-11-08 2002-11-08 Systém registrace a/nebo ochrany zboží

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ13234U1 true CZ13234U1 (cs) 2003-04-28

Family

ID=5476810

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200213700U CZ13234U1 (cs) 2002-11-08 2002-11-08 Systém registrace a/nebo ochrany zboží

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ13234U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11900308B2 (en) Information system for item verification
Li Technology designed to combat fakes in the global supply chain
Berman Strategies to detect and reduce counterfeiting activity
US6880753B2 (en) Distribution management method and system
US6547137B1 (en) System for distribution and control of merchandise
US20240177100A1 (en) Methods and apparatus for performing agricultural transactions
Kwok et al. A counterfeit network analyzer based on RFID and EPC
US20050060171A1 (en) Method for tracking and tracing marked articles
JP2009116525A (ja) 商品情報照会システムおよび商品情報照会方法
CN109801080A (zh) 一种基于区块链的奢侈品溯源确权方法
CN105160533A (zh) 基于统一控制的药品追踪防伪查询方法和系统
US20230120636A1 (en) Item Identification and Tracking System and Data Access and Governance System
Scott et al. Evaluating feasibility of blockchain application for DSCSA compliance
King et al. Securing the pharmaceutical supply chain using RFID
Kshetri Blockchain and the economics of customer satisfaction
EP1305778A1 (en) System and methods for monitoring items
US20040263335A1 (en) Method for tracking and tracing marked packaged articles
CZ13234U1 (cs) Systém registrace a/nebo ochrany zboží
Tiwari et al. FAKE PRODUCT DETECTION USING BLOCKCHAIN.-TECHNOLOGY
CZ20023713A3 (en) Method of registering and/or protecting goods and an implementation system for this method
Muzafar et al. Counterfeit protection in supplychain using blockchain: A review
CN111127037B (zh) 一种基于区块链账户体系的商品通用防伪方法
Hamid et al. Counterfeit drugs prevention in pharmaceutical industry with RFID: a framework based on literature review
Lancaster Detecting counterfeits in the supply chain: how to use authentication methods
Ančevska-Netkovska et al. The role of intellectual property rights and package safety features in the prevention of counterfeit medicines

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20030428

MK1K Utility model expired

Effective date: 20061108